REGIO ld 'Dit is geen schrijnende omstandigheid 'vSkïi-i NEDERLAND r Modelspoorbouwers moeten de ruimte krijgen bij Smalspoormus a -L, Lepper VRIJDAG 14 FEBRUARI 2» NAVRAAG De voetbalclub 'Leidsche Boys LV' (Leidsche Boys/IFC/VNA) komt er nooit. De drie verenigingen aan de Boshuizerkade konden het deze week niet eens wor den over de naam van de nieuwe club. Oud-bestuurslid HENK PIKET van UD- WS, dat ook aan de Boshuizerkade voetbalt, geeft zijn mening over de mislukte fusie van zijn drie buren. 'Alle partijen moeten water bij de wijn doen' Verbaast het u dat de fusie tussen Leidsche Boys, LFC en VNA is afgeketst? „Dit viel te verwachten. Leidsche Boys kennende stond ik al scep tisch tegenover de fusiebesprekingen van deze drie clubs, waarbij mijn vereniging UDWS niet welkom was. Aan de mentaliteit van Leidsche Boys moet nog heel wat veranderen. Want bij een fusie moeten alle partijen water bij de wijn doen. Groot en klein doen dan niet terzake. Het gaat om gelijkwaardigheid. Wat voor gevolgen hebben de mislukte fusiebesprekingen voor uw vereniging, die net als Leidsche Boys, LFC en VNA aan de Boshuizerkade iwetbalt? „Wij zaten in de wachtkamer en gaan ons bezinnen. Hoe het ook verdergaat aan de Boshuizerkade, ze kunnen niet om UDWS heen." Voor hoeveel i>erenigingen is er volgens u plaats op uw sportpark? „Daarvoor moet je geen vel den tellen, maar leden. Stel dat de ene vereniging aan één oog blind is en de andere aan het andere oog. Bij elkaar hebben ze dan niet meteen twee goede ogen. Je moet dus niet denken dat er na de fusie met twee keer vier teams acht teams overblijven. Misschien zijn het er maar zes. Je hebt namelijk altijd leden die het na een fusie voor gezien houden. Daarom vind ik dat een club eerst moet inventariseren hoeveel le den meegaan na een fusie. Dat moet je door middel van een en quête doen en niet tijdens een algemene ledenvergadering." Hoe waren uw eigen ervaringen destijds bij de fusie van LDWS en Unitas Leiden die samen UDWS vormden? „Ik heb steeds gezegd: pas na een jaar of tien kom je tot de ontdek king of een fusie geslaagd is. Bij ons verliep de integratie soepel, al had de nieuwe club haar kinderziektes. Na een jaar of vijf was er niets meer te merken van de oude verenigingen." De beoogde fusie aan de Boshuizerkade ketste woensdag af om dat LFC zich onvoldoende herkende in de nieuwe clubnaam. What's in a name? „De naam van de nieuwe vereniging vind ik nog wel het minst be langrijk van alles. Dat dit nu het breekpunt was, zegt eigenlijk al genoeg over de kwaliteit van de fusieonderhandelingen." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: ANP/Olaf Kraak UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 14 Februari LEIDEN - Op een terrein nabij de Kanaalweg, dat parallel loopt met de Van de Sande Bakhuijzenlaan, heeft wethouder van Openbare Werken, de heer A.J. Jongeleen, de eerste paal van de ruim 2600 ge slagen, waarop straks 264 woningen zullen worden opgetrokken. Al deze woningen maken vrijwel geheel (250) deel uit van het militaire bouwcontingent, dat Leiden is toegewezen. Het ligt in de bedoeling, dat van deze 250 woningen er plm. 100 aan militairen (Land- en Zeemacht) worden toegewezen, terwijl nog 150 militaire gezinnen el ders in de stad in een nieuwe woning zullen worden ondergebracht. De woningen zijn in exploitatie gegeven aan de Woningbouwvereni ging 'Ons Doel'. Alvorens wethouder Jongeleen overging tot het slaan van de eerste paal, werd in het clubhuis van de Buurt- en Speeltuin vereniging 'De Professorenwijk' een bijeenkomst gehouden. De heer Jongeleen wees er in ,,'t Profje" op, dat Leiden aanvankelijk 100 wo ningen uit het militaire bouw contingent kreeg toegewezen. Dit zijn er 250 geworden. Van particuliere zijde zijn de plan nen bekend van in totaal 117 woningen. Spreker hoopte dat de particuliere bouwers in de toekomst even vlot gaan wer ken als de gemeente. ANNO 1978, dinsdag 14 februari LEIDEN - Valentijnsdag. Het feest is over komen waaien uit Engeland en genoemd naar de heilige Valentinus, die in de derde eeuw in Italië geleefd moet hebben. Om trent zijn achtergrond is wei nig met zekerheid te zeggen. Zeker is dat hij in de vierde eeuw op 14 februari als mar telaar werd vereerd. Tegen woordig wordt deze dag ge bruikt om blijk te geven van gevoelens van genegenheid of dankbaarheid, veelal door het sturen van een bloemetje. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's I11 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLcL (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdcn! HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 15° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. iBarti Vreemdelingenkamer Den Haag buigt zich over asielzaken fe Wie wil weten hoe streng het Nederlandse vreemdelingenbe leid is en hoe slepend asielpro cedures kunnen zijn, moet een bezoek brengen aan de Vreem delingenkamer in Den Haag: de plek voor rechtszaken over asielaanvragen, gezinshereni gingskwesties en het (langer) in bewaring houden van illegalen. Zomaar een dag in het Paleis van Justitie. Ali Hassan De minister van vreemdelin genzaken wil de jonge, ernstig gehandicapte Somaliër Ali Hassan geen verblijfsvergun ning geven. De man is in 1999 gevlucht uit het zuiden van het Oost-Afrikaanse land en kan volgens de Nederlandse over heid teruggaan naar het 'rela tief veilige' noorden van So malië. Ali Hassan heeft beroep aan getekend tegen de afwijzing van minister Nawijn. Hij heeft ernstig misvormde voeten en zijn arm functioneert niet meer, als gevolg van zware mishandelingen in zijn ge boorteland. Voor zijn advocate betekent een terugkeer naar Somalië een nieuwe periode vol gevaren. „In het noorden van Somalië zijn geen verhar de wegen, zodat mijn cliënt zich niet kan voortbewegen. Hij heeft daar geen clanbescher ming en er heerst ook een twijfelachtige rust in dat ge bied. Dat mijn cliënt zich in Somalië niet staande kan hou den, lijkt mij dus niet te be twisten." Bij de beoordeling van zijn asielaanvraag moet de minis ter rekening houden met de ernstige handicaps die Ali Hassan heeft: „Meneer heeft 't nodige nodig. Maar door de ellenlange asielprocedure is het nog niet van een operatie gekomen." Asielzoekers zijn steeds voor een periode van drie maanden veizekerd voor ziektekosten. „Na een operatie zal een langdurige revalidatie nodig zijn. Het wachten is dus op een status, zodat hij verze kerd is en geopereerd kan worden." De vertegenwoordigster van de IND zegt dat Ali Hassans handicaps onvoldoende grond zijn voor een verblijfsvergun ning. „Met zijn handicaps heeft hij zich tot 1999 staande weten te houden in Somalië, dus dat zal hij nu ook kunnen. Hij is gehandicapt, maar hij kan zich voortbewegen. Dit is niet een zodanig schrijnende omstandigheid dat hij zich kan beroepen op een uitzonde ring." De rechter wil daar graag een nadere troelichting op hebben, maar die is er vooralsnog niet „Die informa tie heb ik nu niet voorhan den." De rechter doet binrjen zes weken uitspraak. Mohammed Het Turkse echtpaar kan het niet rijmen. Al hun kinderen hebben gestudeerd in Turkije en mochten daarna weer te rugkeren naar Nederland. Maar met de jongste zoon, Mohammed, lukt het niet. Na een verblijf van twaalf jaar in het buitenland kunnen de ou ders geen beroep doen op het recht van 'gezinshereniging'. Mohammed werd in 1980 in Nederland geboren en ging op 6-jarige leeftijd naar Turkije. Hij trok bij zijn oma in. „Zo is het met ieder kind gegaan", zegt de va der tegen de rechter. Drie an dere kmderen volgden school in Turkije, gingen er studeren en keerden in de jaren negen tig terug naar hun ouders in Nederland. Onduidelijk is waarom de overheid destijds wel toestem ming gaf voor terugkeer van de twee oudste kinderen. De rechter wil het graag weten, maar de advocaat van het Turkse echtpaar kan de vraag niet beantwoorden: „Het ver velende bij een positief besluit is dat er geen motivatie bij staat" De IND stelt dat het feitelijke gezinsverband is verbroken. „Mohammed is opgenomen in het gezin van zijn groot moeder. Het daadwerkelijke gezag ligt bij haar." Omdat Mohammed inmiddels vol wassen is kan hij alleen nog terugkeren als zijn band met Nederland groter is dan met Turkije. En dat is niet zo, be weert de IND: „Hij spreekt de Nederlandse taal niet meer en heeft zijn volledige oplei ding in Turkije gevolgd. Als hij Waar is met zijn studie kan hij zo een baan vinden." De rechter vindt het een las tige zaak maar belooft haar best te doen voor het Turkse gezin. „Er zijn nog wel wat juridische hobbels te ne men." Als de zaak gesloten is be tuigt de vertegenwoordigster van de IND ook haar mede leven met het echtpaar. „Ik hoop echt voor u dat het gaat lukken." Kingsley Meneer Kingsley zit sinds 18 oktober vast in een Huis van Bewaring en dat moet voor lopig zo blijven, vindt minis ter Nawijn. Namens de mi nister verzoekt een vertegen woordiger van de Immigra tie- en Naturalisatie Dienst (IND) de rechter om een ver lenging van de detentie. Een status als vluchteling zit er voor de man niet in en er is 'zicht op uitzetting'. De man heeft geen papieren en zegt uit Liberia te komen. De IND vindt zijn vluchtverhaal 'on geloofwaardig'. „Deze me neer komt niet uit Liberia, heeft de consul van Liberia gezegd." Over enkele dagen houdt de vreemdelingen dienst een nieuw 'identiteits- verhoor'. Het vaststellen van de juiste nationaliteit is noodzakelijk voor uitzetting. Je moet een illegaal ergens naartoe kunnen sturen. De advocaat van de man, die zelf niet aanwezig is, toont zich verbaasd over de uit spraak van de consul. „Me neer is altijd als Liberiaan door het leven gegaan. Bij het vol gende verhoor zal hij onge twijfeld weer zeggen dat hij Li beriaan is." De man zou in 1998 bij de Liberiaanse am bassade in Brussel een verkla- SCHRIJVENDE LEZERS ring hebben gekres Liberiaanse national gens de raadsman ment destijds bij d lingendienst in Bre verd. De IND heeft het U gezien. „Meneer h papieren en als hij# heeft moet hij die oj gen. Als de Liberi; teiten 'nee' zeggei ten wij daar in n houdt het voor onslj De rechtbank zegtlT week uitspraak te dj Abdallah Diverse pogingen i van de 45-jarige Abdallah zijn misli 1995 heeft de INDi negen keer geprol tionaliteit van de i stellen om hem Ne te kunnen zetten. Tj De advocaat vindt i ging van zijn deter recht, want er is t( zicht op uitzetting.] verplicht om een f de maximale duuri maanden vast te ten „In de stukken j lijk dat dit een hoj is. De IND maakt de maatregel doori als een straf te gel Een nieuw onder zoek!) mogelijke Marokka titeit van meneer A neemt al meer dan J beslag. Niet ongebi Marokkaanse autoi men over het algenÈ= schoots de tijd voor ken. Overigens zijn de \i drukken van menet al een keer door del kaanse autoriteiten] deeld: negatief. Del optimistisch: „Datij zo lang geleden. Mi zijn er inmiddels vi technieken om zijn|Klo| vast te stellen." De rechtbank zegtfet vie eoarn ote I a de Mar 'ert irst icht! v d ida eer s. J var Ie sl ieki Ni pas week uitspraak te ck Ema Straatsma ii i Naar aanleiding van het artikel 'Smalspoor wil stationnetje bij Valkenburgse Meer', in het Leidsch Dagblad van 29 januari, wil ik reageren. Dat het smal spoormuseum een stationnetje wil bouwen op het terrein bij het Val kenburgse Meer is een uitstekend idee. Het zal het museum een ex tra dimensie geven. En er is daar al heel wat moois opgebouwd in de loop der jaren. Minder vond ik de uitlating van de voorzitter over het modelbouw museum dat onder meer over poppen en scheepsmodellen zou gaan. Ik meen dat er meer te zien was in dit museum en geloof dat dit museum niet de kans heef ge had om te groeien naar wat het ei genlijk had moeten zijn. Als je te genwoordig naar evenementen gaat zoals Eurospoor in de Bra banthallen en de diverse beurzen voor treinen, dan kun je zowat over de hoofden lopen. Diverse spoorwegmodelbouw clubs in de regio hebben moeite het hoofd boven water te houden en kunnen geen ruimte vinden om hun hobby uit te oefenen, om dat deze bezigheid nu eenmaal ruimte vraagt Mij is een club be kend die jaren, vanaf 1964, op een zolder van een school heeft ver toefd maar daar van af moest om dat de school die ruimte zelf nodig had. Daarna huisde men enige ja ren op een schoolzolder in een andere gemeente, maar ook daar moest de club weg. Nu zit men zonder ruimte met het gevolg dat de club uit elkaar dreigt te vallen. Het is bekend dat diverse vereni gingen in de Bollenstreek geen ruimte kunnen vinden. Hoeveel geld wordt er niet aan voetbal uit gegeven? Natuurlijk, voetbalclubs hebben ook veel ruimte nodig, maar kleinere clubs zien daar zel den wat van. Ze zijn kennelijk niet belangrijk. En de zogenaamde 'treintjesgekken' al helemaal niet. Er wordt tegenwoordig veel ge klaagd over de jeugd dat die niets zou willen. Maar ondersteuning voor kleine clubs die daar wellicht op kleine schaal wat aan kunnen doen, blijft uit. De voorzitter van het Smalspoor museum klaagt over teruglopende belangstelling in zijn gebied. Daar zou wat aan te doen zijn door het modelspoormuseum aldaar te vestigen en er ook diverse clubs aan deel te laten nemen. Maar dan niet in de gebouwen van het museum zelf, want daar is geen ruimte, maar in een apart gebouw. Er staat een oude motorwagen van de NS - een zogenaamde Blokkendoos - op het terrein. Zou er zoiets worden geplaatst, waar ruimte genoeg voor is, dan zou den de diverse clubs, al dan niet gefuseerd, erin geplaatst kunnen worden. In Zwitserland krijgen clubs van een spoorwegmaatschappij wa gens cadeau om er hun vereni gingsactiviteiten te ontplooien. Waarom kan dat hier niet? Het zou de aantrekkingskracht van het Smalspoormuseum wel sterker maken. J.F. Spiering, Voorhout. i ste river iscri - jm fgfiZr, «te ""T "V „Vestiging van een modelspoormust aantrekkelijkheid van het Smalspoom Valkenburg vergroten." Archieffoto: Dick Hogewoning LEIDS DIALECT Ik werk al 33 jaar aan het grote Woordenboek der Nederland- sche TaaL In mijn vrije tijd was ik, in diezelfde periode, ook nog 20 jaar lang hoofdredac teur van de Dikke Van Dale. Daarvóór studeerde ik Neder landse taalkunde. Ik hou me dus, alles bij elkaar genomen, al zo'n 40 jaar met de taal be zig. Vooral met wat ik graag 'de onderkant van de taal' noem: ongebruikelijke woorden, scheldwoorden, erotische woorden, dialectwoorden. Ze fascineren me omdat er zoveel woorden bij zitten die ondui delijk zijn van vorm, betekenis en herkomst. Ze maken me er van bewust hoe weinig ik, na al die jaren, weet van de taal. Dat stemt je deemoedig en volgens mijn gelieven kan ik best een beetje deemoedig heid gebruiken. Een paar weken geleden schreef ik over het scheld woord lepper. Het was mij vol strekt onbekend wat het woord betekende en hoe het woord was ontstaan. Er be staat een werkwoord leppen 'met kleine teugjes drinken'. Dat wist ik, maar het verband met het scheldwoord zag ik niet direct. Lepper zou ook de Leidse uit spraak van leiperd kunnen zijn, meende ik. De echte op lossing is echter veel eenvou diger. En eenvoud is het ken merk van het ware. Zoals u weet schelden we in het Ne derlands vooral met ziekten. Denk maar aan de teringlijer en de kankerlijer. In Duitsland maken ze voor de scheldwoor den gebruik van het achter werk: Arschloch. En in de An gelsaksische gebieden is het ge fuck niet van de lucht. Goed, als je weet dat wij met ziekten schelden, en als je weet dat het Leids nogal wat woorden heeft uit het Vlaams en het Frans, en als je weet dat het Franse woord voor 'lepra' lèpre is, dan moet je toch tot de conclusie komen dat het Leidse lepper een verbastering is van het Franse lèpre1 Mis schien is het woord meegeno men door de Franse refïigés eind 16de, begin 17de eeuw. Of misschien is het hier geko men met de Vlaamse vluchte lingen: in het Vlaamse dialect woordenboek van L. Maere- voet staat lepper in elk geval als scheldwoord vermeld. Maar ik weet nog steeds niet wat het betekent! Poort Soms moetje niet al die kleine stapjes zetten om de etymologie van een woord te achterhalen, maar moet je ge woon de locale situatie ken nen. In Leiden, met name in de oude volkswijk tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Singel, had je veel zogenaam de poorten. Ik kon me daar geen enkele voorstelling van maken. Waren er echt poorten in die smalle steegjes? En waarom waren die poorten er? Werden ze 's nachts dichtge daan? Ik ben van origine geen Leie naar en ik had dus de vroegere toestand in die steegjes nooit met eigen ogen waargenomen. Maar ook hier weer brengt de eenvoud van de waarheid soe laas: een poort is de naam voor een zeer smalle steeg met arbeidershuisjes en die huisjes liggen achter de huizen die aan een ordentelijk straat lig gen. Vaak hebben ze dezelfde nummering als de straathui zen, maar dan met een bis er achter. Volgens het Woorden boek komt deze betekenis voor in Haarlem, Utrecht en... Leiden. En in Vlaanderen. In een boek van de Vlaamse schrijfster J.D. Courtmans is de volgende ver helderende passage te lezen: 'Het huizeken van moeder De Bie, waar Petrus en Regina gingen wonen, stond in het donker poortje, juist achter de herberg 'De Keizer Alexander'; dat is te zeggen, op eene klei ne, donkere achterplaats, door zes woningen omringd, die men door eenen langen som beren gang moest bereiken.' Misschien is dus ook dit woord afkomstig van onze Vlaamse broeders en zusters. Van Ooy. Nog zo'n voorbeeld van de noodzaak om de locale toestand met eigen ogen te hebben aanschouwd. De van Ooyenbuurt, de buurt tussen de Rooseveltstraat en de Tel- derskade werd zo genoemd omdat de firma Van Ooyen daar nogal eens verscheen om woningen in te richten. En om het geld voor de afbetaling op te halen. Met auto's met logo. Zo schreef ik. Maar dat was een beetje bezij den de waarheid. Leo van Kas- terop meldt hierover 'Zelf heb 48 jaar bij Adr. van Ooy ge werkt, waarvan de laatste 15 jaar als eigenaar. Het klopt grotendeels wat u schrijft, al- a leen stond op de ai en. ons (destijds zo'n 1 rboi geen logo van onsl was gedaan juist oi mensen het niet la als de auto voor kv Dat het toch duide het een Van Ooy-ai I kwam omdat die a bij iedereen in die en ook het persom mensen bekend vw het voorgaande bli overigens niet Van maar Van Ooy. Ma werd wel Van Ooyi I- noemd. Er is zelfs i| meenteraad ooit el gedaan om een s Ooyenstraat te nol Met veel dank aan\ Heeten, Gijs Nt Jaap van Zwieten. Reacties en tips briek kunt u stui dactie van deze kt 54,2300AB Lei melding van de 'Leids dialecf. E-m de auteur kan ook mans@inl.nl Hans Heestermans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10