BUITENLAND 2 gagdad zit niet te wachten op hulp Osama 'Angst voor jihad na oorlog tegen Irak moet niet worden overdreven 'Bin Laden sterft martelaarsdood' nze correspondent Doornbos *1) - De zon schijnt en de hemel is maar er hangt oorlog in de lucht bo- r Jigdad. Niet op het eerste gezicht, want ikse hoofdstad oogt als vele andere [in het Midden-Oosten. Modem, veel brede snelwegen, auto's en mensen ©pen doen of op terrassen zitten. Het niets aan de hand is. Ie tweede dag van het islamitische Jst, dat in totaal vier dagen duurt. n dertiger, heeft net ijsjes gekocht n twee kinderen. „Zonder ijs geen -gt hij. „Zelfs nu de kans groot is dat rm^er oorlog wordt." ,e^}alle andere Iraki's hebben een 'ca- ekregen van niemand minder dan ;t ®^bin Laden. Ter ere van het offerfeest leider van al-Qaeda in een van tevo- jsnomen boodschap op tot de verde- Irak en zijn moslims tegen de 7 ianen. g dan weinig vrienden hebben, het "vaar de mensen hier in Bagdad op wachten is solidariteit van iemand ^(e Laden. Want de Amerikanen hebben 1 dat ze de boodschap beschouwen bewijs dat er relaties bestaan tus- regime van de Iraakse president Hussein en al-Qaeda. Dat zou een onvermijdelijker maken. „Bin dan ook een moslim zijn en i als vijand hebben, maar wij heb- ts met hem op", zegt Rad, „Hij :t er alleen maar moeilijker op. Zo'n tap is olie op het vuur gooien." Waarom het niet botert tussen Osama bin Laden en het Irak van Saddam Hussein valt hier goed te zien. Vrouwen lopen veelal on gesluierd rond. En als ze dan hun hoofd be dekken, doen ze dat met een simpel doekje. De allesverhullende burqa, Bin Ladens ide aal, is hier taboe. Veel tienermeisjes hebben hun haar geblondeerd en lopen kauwgum smakkend over straat. Bin Laden zou een rolberoerte krijgen. En de mannen zijn al geen haar beter. Ze dragen westerse pakken, rijden rond in Amerikaanse auto's en ne men religie niet al te serieus. Vijf keer bid den per dag? Ach, één keer per week is ook goed. Overal is vrijelijk alcohol te koop. Saddam Hussein heeft zijn regime nooit op religieuze pijlers gebouwd, omdat hij weet dat zoiets onmogelijk is. Irak, een land dat nog geen eeuw oud is, wordt bewoond door zó veel verschillende groepen moslims en zó'n groot aantal christenen, dat de funda mentalistische interpretatie van de islam hier nooit zou aanslaan, en zelfs heel goed zou kunnen leiden tot het uiteenvallen van het land. Daarom probeerde Saddam in de jaren '70 en '80 Irak bijeen te houden onder de noemer van het Arabisch socialisme. Hij bleef erdoor aan de macht. Hoewel Saddam Hussein sinds het einde van de Koude Oorlog en de ondergang van het communisme steeds vaker de hulp van God inroept en zelfs 'live' op de televisie naar een moskee gaat, heeft de Iraakse lei der bij Bin Laden alle respect verspeeld. Vol gens de leider van al-Qaeda-leider heeft het Iraakse regime al lang gelegen alle legitimi teit verloren. Hij noemt Saddam 'een com munist', en dat is in zijn gedachtengoed zo ongeveer het ergste van het ergste. Want Bin Laden, die in Afghanistan tegen de Sovjet unie streed, haat communisten mogelijk nog meer dan Amerikanen. Op straat in Bagdad, waar de autoriteiten bijna alle nieuwszenders van de kabel heb ben gehaald, weet nog lang niet iedereen van de laatste Bin Laden-toespraak. „Osama bin Laden zegt dat hij ons gaat verdedigen? grijnst een Iraki. „Net zoals hij Afghanis tan heeft verdedigd zeker. Hij moest rennen voor zijn leven. Laat me niet lachen, die Bin Laden is een joker." Tijdens een speciale mis in een kerk in het centrum van Bagdad bidden honderden Iraakse christenen voor vrede. Maar erg hoopvol zijn ze niet gestemd. „We hebben ieders hulp nodig om een oorlog te voorko men, het maakt me zelfs niet meer uit of hij Osama bin Laden heet", zegt de 26-jarige Wisan. De kans dat Bin Laden haar ooit zal helpen, lijkt uiterst klein. In zijn toespraak meldde de al-Qaeda-leider namelijk dat vriendschap met joden en christenen ten al le tijde verboden moet worden voor mos lims. „Dus Saddam is onze enige hoop op vrede", zegt Wisan met een diepe zucht, waarna ze een kaars aansteekt bij het Maria beeld op de buitenplaats van de kerk. Westerse journalisten in Irak zijn gebon den aan restricties en kunnen niet vrij rondreizen en vrij met mensen praten. Dit geldt ook voor onze correspondent Harald Doornbos, die continu wordt begeleid door een door de Iraakse autoriteiten aan hem gekoppelde persoon, die bepaalt wat hij wel en niet mag doen. Oorlogsdreiging of niet, Iraakse jongeren vermaken zich tijdens het offerfeest in een pretpark in Bagdad. Foto: AP/Jerome Delay imes McConigal Del antwC - De angst dat na er een oor- >gingfen Irak een wereldwijde jihad te- me(%S of het Westen in het alge- SdediP 8an8 komt, moet niet worden vanjven. De 'Arabische massa's' zijn ?en bierleden ook nimmer de straat 1 de lan ook niet tijdens de Golfoor- trijd in Afghanistan. ;r ijtrijft de Amerikaanse Midden- udiiifdeskundige Kenneth M. Pol let on The Threatening Storm', een „Iniaarin hij stap voor stap uitlegt een het voor de VS, de wereld en Irak het beste zou zijn als Amerika een invasie pleegt, een korte oorlog tegen Saddam wint en onmiddellijk de we deropbouw van het land ter hand neemt. Voormalig CIA-analist Pollack is er van overtuigd dat er over enkele jaren een nog veel ernstiger conflict zal moeten worden uitgevochten als het Westen Saddam Hussein nu niet aan pakt „Saddam zal dan beschikken over een atoombom, waarmee hij de hele regio kan bedreigen. In die regio bevindt zich wel een groot deel van de oliereserves van de wereld. Saddam bedreigt simpelweg de wereldvrede en de welvaart van de wereld." Pollack werd in de zomer van 1990 nog als paniekzaaier beschouwd, toen hij in analyses uitlegde dat de grote troepenverplaatsingen van Irak naar de grens met Koeweit de opmaat naar een invasie van het buurland waren. Van die situatie heeft hij één ding ge leerd: „Het is fout Saddam te beoor delen volgens onze normen. Hij zal nimmer op conflictsituaties reageren zoals Westerse leiders logischerwijs zouden doen. Vergeet niet dat Sad dam al een lange geschiedenis van voor ons onbegrijpelijke misrekenin gen achter de rug heeft." Pollack doelt daarmee op de tienjarige oorlog tegen Iran en de Golfoorlog, die het land bijna te gronde richtten. „Saddam is geen rationeel mens. Het is een megalomane tiran, die geen ge noegen neemt met een bescheiden rol op het wereldtoneel. Hij heeft al che mische wapens gebruikt. Als hij een atoombom in handen kan krijgen, zal hij die ook zeker gebruiken." Pollacks boek valt in drie stukken uit een. Hij geeft een beknopt overzicht van de geschiedenis van Irak. In deel twee trekt hij een parallel met het Eu ropa van 1938. Toen waren Frankrijk en Engeland sterker dan Duitsland, maar durfden zij een beperkte oorlog niet aan. Volgens Pollack is de situatie nu pre cies zo: als er geen korte, beperkte oorlog wordt gevoerd, is over enkele jaren een immens conflict onafwend baar. Het derde deel van zijn boek is een stap-voor-stap hoe de oorlog het best kan worden gevoerd, en wat er moet gebeuren in de fase die volgt op de Amerikaanse overwinning, die vol gens Pollack een op voorhand beke ken zaak is. Dit is een verhelderend boek, dat wei nig ideologisch anti-Saddam geklets bevat. Dat heeft Pollack ook niet no dig: zijn feiten en argumenten zijn overtuigend genoeg. Het enige punt waar zijn overtuigingskracht zich laat inhalen door zijn geloof in de goede afloop, is zijn schets van het 'nieuwe' Midden-Oosten na Saddam, waar on der leiding van de goedwillende Ame rikanen in relatieve rust en rijkdom een nieuwe regionale orde wordt op gebouwd. Ook Israëli's en Palestijnen kunnen een vreedzaam en democra tisch bestaan gaan leiden. Jaja, en zij leefden nog lang en geluk kig... Op de eeuwenoude, onwrikbare haat en tegenstellingen in dit deel van de wereld hebben al meer deskundi gen zich de tanden sluk gebeten. Maar Pollack bouwt wel één degelijke stelling op: mét Saddam gaat het in elk geval niet. Kenneth M. Pollack, The Threatening Storm, 494 pag., uitg. Random House, imp. Van Ditmar, adviesprijs 33,20 euro. londen/ap - Het Britse islamiti sche persbureau Al-Ansaar zegt over een recente geluidsband te beschikken, waarop Osama bin Laden voorspelt dat hij dit jaar 'als martelaar' zal sterven bij een aanslag op zijn vijanden. Al- Ansaar zegt de band te hebben gekocht via internet. „In dit laat ste jaar stort ik mijzelf en mijn paard op de vijand. Voorwaar zal ik een martelaar worden." Ook zegt de spreker te willen sterven 'in de buik van de ade laar'. Deskundigen menen dat hij daarmee de VS bedoelt, n en dat Bin Laden zegt dat hij door een terreurdaad wil sterven. ïle ;de i ndee ie :nt aotte tal. e rs m proble HAARLEM, Nefkens Noord-Holland B.V., Munterslaan 2, (023) 510 08 20 HEEMSTEDE, Van Schagen van 1890 B.V* Achterweg 38, (023) 529 34 50 HOOFDDORP, Autobedrijf Nijs den Ouden B.V., eevfu Opaallaan 2 (023) 554 15 54 LISSE, Auto Marestad B.V., Meer en duin 52, (0252) 43 50 70 LEIDERDORP, Auto Marestad B.V„Van der Valk Boumanweg 2, (071) 581 23 60 IJ MUIDEN, Nefkens Noord- Jottet Holland B.V., Betelgeuzestraat 16, (0255) 54 59 60. Agent -'f, - 4SjÉ"i- (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9