5 'Noord-Korea kan VS overal treffen' BUITENLAND 1 E" Overlevingstips VS hebben weinig waarde Powell: 'NAVO werkt aan eigen ondergang' Israël woest op België na vonnis Londen vreest aanslag met een luchtdoelraket De oorlog om Irak is een gevaarlijke prestigezaak CIA: Westkust Amerika binnen bereik raketten anders i shuttle Twee helikopterpi- mt Nederlandse 1 die in Texas een oe- laakten, hebben vi- jen gemaakt van het ie ruimteveer Co- p dat uiteenviel. De Is overgedragen aan )e opnamen kunnen levolle informatie be gijn gemaakt met een unera, en geven tot lide precies de tijd .p alles gebeurde, lichting waarin de jk en de exacte loca- kopter en shuttle. donderdag 13 februari 2003 raak voor ttasadek' In het proces tegen prisme verdachte Mottasadek eiste de g gisteren vrijspraak irokkaan. De 28-jari- rdt verdacht van lid van al-Qaeda en ian de aanslagen van jer. Hij staat terecht d. Volgens de verde- geen bewijs, en jvast dat de verdach- ned Atta en andere de toestellen van 11 goed kende. De offi- titie eiste eerder vijf- L De rechter doet 19 fcpraak xaak tegen aoui later n - De federale rech- tidria in Virginia pees uitgesteld te- is Moussaoui, de die in de VS is aan- jverband met de ran 11 september, lar ministerie had jevraagd om in be- d tegen een eerdere an dezelfde rechter. -» e dat de advocaten 3 jachte Ramzi bin al- H »en ondervragen, die i is van het coördi- Tie aanslagen. De )ci(^oussaou' 's aan8e" srband met de zeff- lagen met drie ge- rtuigen. Hij houdt dig te zijn. "bewijs tegen hten Italië iprijied lië moet 28 ver- kistaanse terroristen gebrek aan bewijs. ie een onderzoeks- eren. De politie pak- hten twee weken lapels op. De Pakis- iadeur zei eerder eigen land niet te boek staan, en voor de inval in een keer bij de geweest.Als zij ;ten waren ge il dan dat zij rustig wachten?" ilt 48 1 in Congo Congo- Brazzaville sen overleden aan :e virusinfectie, ver- bola. Het staat nog vast dat het be ft de oorzaak was, priteiten hebben k vermoeden. Het (ijk wel vast dat in |en groep gorilla's in n de getroffen dor- |la is overleden, e meeste gevallen k slachtoffers krijgen I zweren en inwen- Igen. Er bestaan Jicijnen. eschoten bij egerbasis :n auto met een is gisteravond be- deze stond te ir de toegangspoort landmachtbasis in Imggen, vlakbij ">e wagen werd ver- januit een passeren- photen, waarbij de Keuvelde. De 20-ja- ftder en een 17-jarige cwamen met de Jit video-opnamen het moment dat el een auto langs- ichting van Roer at iemand een arm lerraampje steekt. Er en wapen in zijn kennen. i»n doden bij Bolivia te 3r>, gevechten tussen Q en stakende poli- en burgers zijn in de hoofdstad La Paz ter veertien doden Jet leger opende het menigte demon een poging deed itiële paleis te he rwordt in Bolivia ïel van de politie ge- "*jotest tegen een be rging die president Lozada wil door leeft na de ernstige d zijn plan op te lij riep op tot kalmte. pyongyang-washington- wenen/afp-anp-rtr - Noord-Ko- rea is in staat om overal in de wereld Amerikaanse doelen te treffen. Dat heeft een hoge amb tenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Pyongyang vanmorgen gezegd. Cisteren gaf de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, George Tenet, al schoorvoetend toe dat Noord-Koreaanse raketten de westkust van de VS kunnen be reiken. Als wij ons moeten verdedigen, kan onze aanval al het militaire personeel en alle militaire com mando's van de Verenigde Sta ten in de wereld betreffen", al dus de Noord-Koreaanse amb tenaar. Het stalinistische land is in een ernstig conflict verwik keld met de rest van de wereld over de hervatting van ziijn atoomprogramma. Gisteren werd de ernst van de situatie al duidelijk tijdens een verhoor van Tenet door de Commissie voor de Strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat. De CIA-topman gaf na enig aan dringen toe dat Noord-Koreaan se raketten in staat zijn de Ame rikaanse westkust te treffen. „Ik geloof dat het vrijgegeven gehei me antwoord daarop 'ja' is." Kort daarvoor zei de CIA-baas te geloven dat het stalinistische re gime zeker twee atoomwapens op plutoniumbasis heeft. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) nam eer der gisteren een resolutie aan over de Noord-Koreaanse schending van internationale af spraken over nucleaire non- proliferatie, die er op zijn gericht verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Het IAEA heeft de kwestie aanhangig gemaakt bij de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Volgens het 35 landen tellende bestuur van het IAEA schendt Pyongyang de veiligheidsmaat regelen van de Verenigde Na ties. Het oordeel dat Noord-Ko- rea zich niet aan de regels houdt, is reden de kwestie door te spelen aan de Veiligheids raad. Die heeft de macht stap pen tegen het land te onderne men, zoals economische sanc ties. De nucleaire crisis rond Noord- Korea ontstond in oktober, toen Washington onthulde dat Noord-Korea had toegegeven dat het er een geheim kernpro gramma op nahoudt. Daarmee schendt Pyongyang een over eenkomst met de VS uit 1994. Het zou zijn eigen kernpro gramma bevriezen in ruil voor twee kernreactoren die alleen voor vreedzame doeleinden kunnen worden gebruikt. Sinds december heeft Noord- Korea inspecteurs van het IAEA het land uitgezet, zich terugge trokken uit het nucleaire non- proliferatieverdrag en een geslo ten kerncentrale weer in gebruik genomen. Het heeft verder ge dreigd opnieuw rakettesten uit te voeren. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de plaatselijke supermarkt lagen gisteren nog batterijen genoeg. En dat terwijl het allerbelangrijkste onderdeel van de 'noodkist' bij terreuraan- vallen een radio op batterijen is - met extra batterijen natuur lijk - om naar de aanwijzingen van autoriteiten te luisteren. Bij een enkele doe het zelfzaak in de regio Washington was het plastic op, en er waren berich ten over een levendige verkoop van rollen brede plakband en plastic flessen water. De eerste tekenen van een lan delijke run op overlevingsmate- riaal? Symptomen van een ner veuzer wordende bevolking? Wie het weet mag het zeggen. Zeker is dat het een praktisch gevolg is van een maandag door het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid ver spreid lijstje met tips ter voorbe reiding op een biologische, che mische of nucleaire aanval. In formatie die al lang voorhanden was, maar tot nu toe slechts door een enkeling gelezen. Het verzoek aan media om het boodschappenlijstje door te ge ven aan de bevolking, kwam drie dagen na de verhoging van de 'kleurcode' van geel naar oranje - wat staat voor groot ter- reurgevaar. Aandacht verzekerd, moeten ze op het ministerie van Amerika is voorbereid. Raketten moeten Capitol Hill in Washington tegen aanslagen beschermen. Foto: Reuters/Win McNamee Tom Ridge gedacht hebben. In Washington en New York, de twee steden die door de over heid worden gezien als de meest waarschijnlijke doelwitten van een nieuwe aanslag, waren de gevolgen na 24 uur op de schap pen te zien. Maar lang niet iedereen neemt de survivaltips zo serieus. In zijn algemeenheid zijn de reacties net zo verschillend als de instel ling van de mensen tot wie ze zijn gericht. Van lakoniek tot pa niek. Waar de een meteen al zijn belangrijke papieren gaat kopië ren - 'berg kopieën op in een doos die vuur- en waterbesten dig is' - vraagt de ander zich af wat het voor nut heeft een 'noodkamer' met plastic en plakband luchtdicht te maken als de zuurstof na een paar uur op is. Terwijl je wel genoeg wa ter en eten in blik - en ook be langrijk: een niet-elektrische blikopener - in huis moet heb ben voor drie dagen. Sommigen zien in de overle vingstips een gat in de markt. Eén doe het zelfwinkel had vol gens de plaatselijke krant on middellijk een stand ingericht met 'alles voor een veilige ka mer'. En een beveiligingsfirma in New York helpt families - tegen beta ling natuurlijk - met het inrich ten van zo'n kamer, waar alles klaar staat om ramen en ventila- tieroosters dicht te plakken, een mobiele telefoon en een draag baar luchtfiltersysteem. Natuurlijk schiet de lijst volgens critici volstrekt te kort. Wat als je niet thuis bent, maar op je werk of onderweg? Wie zegt dat er tijd is om je ramen af te plakken? Een biologische of chemische aanval hoeft helemaal niet on middellijk merkbaar te zijn. En tegen radiologische straling helpt een plastic zeil toch niet In The New York Times werden de voorzorgsmaatregelen verge leken met het soort tips dat Amerikaanse weermannen ple gen te geven als het koud wordt of gaat regenen, zoals 'trek war me kleren aan' of 'neem een pa raplu mee'. Het is volgens de krant veel belangrijker dat de nooddiensten zoals brandweer en politie met behoorlijk materi aal zijn uitgerust, wat nu nog niet het geval is. Ach, als iemand zich veiliger voelt met plastic, tape, blikjes tonijn en gebotteld water in zijn kelder, wat is er dan op tegen? Heel wat, meent de Democrati sche oppositieleider Tom Da schle. We moeten met iets be ters kunnen komen dan met 'plakband', zei hij van de week kritisch. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Volgens de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Powell werkt de NAVO aan haar eigen ondergang, nu het bondgenootschap er na drie dagen praten nog niet in is ge slaagd een besluit te nemen over de bescherming van Tur kije. Washington is woedend over de halsstarrigheid van Frankrijk, Duitsland en België, die vinden dat NAVO-voorberei- dingen voor een oorlog een vreedzame oplossing mogelijk torpederen. Een Amerikaans compromisvoorstel is gister avond door de drie landen afge wezen. De geloofwaardigheid van het bondgenootschap wordt door voortdurende patstelling ernstig ondermijnd, vindt Powell. De Amerikanen hebben haast; zij willen dat het bondgenootschap de militaire bescherming van Turkije zo snel mogelijk veilig stelt. „We kunnen het zelf ook, maar we hebben veel liever dat de NAVO het doet", aldus de Amerikaanse NAVO-ambassa- deur Nicholas Burns. De NAVO-raad praat vandaag verder over een compromis voorstel, maar een tijdstip voor de bijeenkomst is nog niet vast gesteld. „We blijven praten en werken", aldus woordvoerder Brodeur gisteren na het vastge lopen beraad. Amerika is bereid zijn hele wensenlijstje voor de NAVO te schrappen, met uit zondering van de bescherming van Turkije met Patriot-raket ten, AWACS-radarvliegtuigen en speciale eenheden voor biologi sche en chemische oorlogsvoe ring. Dat betekent dat de NAVO nu geen 'ja' hoeft te zeggen tegen een verzoek om militairen te le veren ter vervanging van de Amerikaanse soldaten op de Balkan, die naar het Midden- Oosten afreizen. Ook de Ameri kaanse wens om NAVO-militai- ren in te zetten voor de bewa king van Amerikaanse bases in het Midden-Oosten is voorlopig afgevoerd. De afgelopen vierentwintig uur werd over dat Amerikaanse compromis koortsachtig over legd tussen de hoofdsteden. Een Franse regeringswoordvoerder maakte gisteren duidelijk dat door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft furieus ge reageerd op de uitspraak van het Belgische Hof van Cassatie dat Ariel Sharon kan worden aangeklaagd wegens vermeende oorlogsmisdaden in Libanon, zodra hij niet langer premier is. De Israëlische ambassadeur in Brussel is gisteravond voor over leg teruggeroepen. Minister van buitenlandse zaken Netanyahu noemde de uit spraak 'schandalig'. „België be schadigt hiermee niet alleen Is raël, maar de hele vrije wereld", zei hij. „We nemen dit zeer ern stig op." Netanyahu heeft van daag de Belgische ambassadeur in Tel Aviv op het matje geroe pen om tekst en uitleg te geven. De uitspraak van het Belgische Hof raakt niet alleen Sharon maar ook directeur-generaal Amos Yaron van het ministerie van defensie. Yaron geniet geen diplomatieke onschendbaarheid en kan dus zonder uitstel wor den aangeklaagd. De diplomatieke rel heeft te ma ken met een wet die het Belgi sche rechtssysteem vergaande bevoegdheden geeft om wereld wijd vervolging in te stellen te gen personen die worden ver dacht van het plegen van oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid. Hun da den hoeven niets te maken te hebben met België of met Belgi sche onderdanen. Palestijnse groepen willen de Belgische wet gebruiken om Sharon ter verantwoording te roepen voor zijn rol in de moord op honderden Palestijnen in de vluchtelingenkampen Sabra en Shatila. Het bloedbad deed zich voor in 1982. Sharon was minis ter van defensie toen Libanese christelijke falangisten, Israëls bondgenoten, de moorden pleegden. Yaron was destijds commandant van de Israëlische Belgisch protest tegen de oorlog, ook in het europarlement. De Groene afgevaardigde Paul Lannoye woont in Straatsburg een debat over Irak bij. Foto: Reuters/Vincent Kessler het Franse standpunt niet in be weging te krijgen is vóór de rap portage van de wapeninspec teurs, morgen in de VN-Veilig- heidsraad. „Frankrijk is domweg niet bereid de Amerikaanse do minantie in de Irak-crisis te ac cepteren", aldus een NAVO-di- plomaat gistermorgen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Groot-Brittannië vreest voor een aanslag met een lucht doelraket op een verkeersvlieg tuig. Dat meldden verschillende media, die zich baseren op ano nieme bronnen. Islamitische terroristen zouden raketten van het type SAM-7 het land in heb ben weten te smokkelen, zo meldde The Guardian. De auto riteiten willen niet op dat be richt reageren. Gisteren werd het Londense vliegveld Heathrow door vijf tienhonderd gewapende militai ren en antiterreurpolitie bevei ligd tegen een mogelijke terro ristische aanslag van al-Qaeda. Troepen controleerden met na me de routes rond Heathrow scherp. Wegen waren afgezet en steekproefsgewijs werden auto's onderzocht. Gisteren werd bekend 'dat de Britse regering zelfs heeft over wogen 's werelds drukste lucht haven te sluiten. De regering heeft hier van afgezien omdat sluiting een overwinning voor de terroristen zou betekenen en de economie schade zou berok kenen. Hoewel geen details over de aard van de dreiging zijn prijs gegeven, noemde de Londense politiechef John Stevens die groot. Voorzitter John Reid van de Lab our-Partij zei aanvanke lijk dat de aanslag waarvoor ge vreesd wordt vergelijkbaar is met die van 11 september 2001. Later nam hij deze woorden ge deeltelijk terug. Hoewel Heathrow als belang rijkste doelwit wordt be schouwd, werd de beveiligings operatie, die dinsdag begon, gis teren voor alle zekerheid opge voerd tot verschillende andere Britse vliegvelden en de Lon dense binnenstad. Daarbij wa ren nog eens duizenden agen ten betrokken. Het Londense treinstation King's Cross, een van de grootste van de stad, werd aan het eind van de mid dag tijdelijk ontruimd nadat na bij een verdachte auto was ge signaleerd. troepenmacht in Beiroet. Een Israëlische onderzoekscom missie pleitte later Sharon vrij van directe betrokkenheid bij het bloedbad, maar oordeelde ook dat hij had moeten beseffen wat de gevolgen zouden zijn toen hij de falangisten toestem ming gaf de kampen 'te zuive ren van terroristen'. Hij werd ge dwongen af te treden als minis ter van defensie. Nadat een Belgische rechtbank vorig jaar had bepaald dat Sha ron terecht kon staan, werd dat oordeel later in een beroepszaak ongedaan gemaakt De rechter besliste dat Sharon niet kon worden vervolgd omdat hij niet in België woont. Vorige maand aanvaardde de Belgische Senaat een wetswijziging die de wer king van de wet uitbreidt tot ie dereen en waar dan ook De nieuwe wet gaat waarschijnlijk in april in. Helft Nederland vindt VS gevaar voor wereldvrede hilversum/anp - Bijna de helft van de Nederlanders (46 pro cent) vindt Amerika een grotere bedreiging voor de wereldvrede dan Irak of Noord-Korea. Dit blijkt uit een door Maurice de Hond gehouden onderzoek voor SBS6. Vooral de kiezers van Groenlinks en SP denken er zo over: 77 procent vindt Amerika een grote bedreiging. Van de PvdA-kiezers is dat 62 procent, voor CDA en de WD is het 32 procent. In een onderzoek dat door Intomart werd uitgevoerd voor actualiteitenrubriek Net werk gaf 39 procent van de on dervraagden aan dat de Verenig de Staten de grootste bedreiging voor de wereldvrede vormt. Irak volgt met 36 procent. Slechts 7 procent van de Nederlanders vindt Noord-Korea de grootste bedreiging. Van de ondervraag den in de Netwerk-enquête vindt 54 procent dat Nederland moet meedoen aan een oorlog tegen Irak als de VN daarvoor een mandaat geeft. Zonder mandaat wil maar 13 procent meedoen. door ome correspondent Hetty van Rooij brussel - De Irak-crisis gaat allang niet meer alleen om een dictator in Bagdad. Zij gaat om de vraag wie het in de wereld voor het zeggen heeft. En daarbij zijn gevaarlijk veel reputa ties op het spel gezet. Niemand minder dan de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger wierp deze week de vragen op waar het in de Irak-crisis écht om draait. Zijn de VS nog geloofwaardig als Saddam Hussein aan het einde van de rit nog steeds in Bagdad zit? En als er geen oorlog komt, wat blijft er dan over van het gezag van George Bush in de strijd tegen het terrorisme? Het antwoord op de vraag van Kissinger ligt voor de hand: Amerika kan niet meer terug. Wat de rapportage van de wapeninspecteurs morgen ook oplevert, hoezeer de wereld zich ook tegen een gewapend conflict keert, voor Washing ton zou het voortbestaan van het Iraakse regime een on aanvaardbaar gezichtsverlies betekenen.^n Amerikaanse ogen is ieder voorstel voor een vreedzame oplossing daar om tijdverspilling. Maar terwijl de onverzoenlijke taal uit Washington steeds harder klinkt, lijkt de rest van de wereld steeds minder be reid tot luisteren. Naarmate de crisis langer duurt, groeit bovendien de wederzijdse ergernis. Er staat te veel op het spel. Het gaat allang niet meer alleen om het beteugelen van het gevaar in Bagdad of om de juiste aanpak van het terrorisme, het gaat om de vraag wie er aan de touwtjes trekt. De voortwoekerende crisis binnen de NAVO is een getrou we afspiegeling van een wereldwijd conflict om de macht. En de partijen hebben zich inmiddels zo ver ingegraven dat niemand terug kan zonder gezichtsverlies. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Wellicht hebben de Amerikanen al te gemakkelijk aangenomen dat hun aan pak van het terrorisme wereldwijd op applaus kon reke nen. Wellicht heeft de Britse premier Tony Blair de Duitse weerstand tegen een oorlog onderschat. Zeker is dat de Franse president Jacques Chirac genoeg heeft van het Amerikaanse machtsvertoon, en zijn volle gewicht in de strijd heeft getooid om de Amerikaanse druk te weerstaan. Nu Chirac de Russische president Vladimir Putin en de Chinese leider Hu Jintao in zijn kamp heeft gehaald, kan de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld het wereldwijde verzet tegen een oorlog niet langer afdoen als een gril van 'oud Europa'. Maar ook de Franse presi dent kan niet meer door de bocht zonder zijn geloofwaar digheid te verliezen. De Irak-crisis is een wereldwijde prestigekwestie gewor den. Niet alleen de reputatie van staatshoofden en rege ringsleiders staat op het spel, maar ook de geloofwaardig heid van de internationale organisaties waarin him landen samenwerken. Europa is tot op het bot verdeeld en daar door staat de Europese Unie hulpeloos aan de kant. Al een jaar lang slagen de EU- landen er niet in om tegenover de Amerikaanse oorlogsretoriek een solide gematigd geluid te laten horen. Fungerend voorzitter Griekenland waar schuwt voor een 'diepe crisis' als de EU-regeringsleiders er maandag tijdens hun ingelaste top in Brussel niet in slagen om een gemeenschappelijk standpunt in te nemen, maar eigenlijk is dat al veel te laat. De NAVO lijkt de ideale organisatie voor de transatlanti sche samenwerking in de strijd tegen het terrorisme, maar de Irak-crisis dreigt slechts haar overbodigheid aan te to nen. Na de aanslagen van 11 september 2001 schaarde het bondgenootschap zich haastig achter de VS, maar Was hington kon het alleen wel af. Nu de Amerikanen wel een beroep op de NAVO hebben gedaan, blijkt precies datgene waar ze altijd bang voor zijn: als het erop aankomt, wordt het bondgenootschap lamgelegd door nationale belangen, bureaucratische procedures en lange tenen. Zowel de Europese Unie als de NAVO worden door de Irak-crisis krachtig geconfronteerd met hun eigen geloof waardigheid. Want waarom zouden landen als Slowakije en Roemenië lid willen worden van het bondgenootschap, als dat voor hen in tijden van gevaar niet automatisch tot militaire bescherming leidt? En waarom zou bijvoorbeeld Tsjechië lid willen worden van de EU, als het buitenlands beleid van de Unie een aanfluiting is? Geen mens weet hoe het zal aflopen. De Irak-crisis heeft de internationale verhoudingen door elkaar geschud op een manier die sinds de val van de Berlijnse muur in 1989 niet meer is vertoond en de consequenties zijn nog lang niet te overzien. Een ding is zeker in de oorlog om Irak is nog geen schot gelost, maar er ^5 al heel wat gezag gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7