Philips boekt recordverlies ECONOMIE Werkloosheid explodeert: geen paniek Frituurvet voor benzine Farmacie drukt winst Akzo Nobel Herstel luchtvaart blijft uit Miljardenafschrijvingen drukken resultaten Vivendi Universal verkoopt vliegtuigen en Picasso's Demonstratie van schoonmakers Industriële productie daalt voor het eerst in jaren Ballast Nedam Nederland verzelfstandigd Reisbranche dient klacht in bij NMa tegen Schiphol erland nog lietwaardig j. Nederland hoeft zich A de economische en perikelen voorlopig fgen te maken over zijn lonale kredietwaardig- {1 is het gezien de ver- -an de bevolking zaak xk te maken van her van de pensioenen, de jeidszorg en de sociale jen. Anders dreigen be- problemen. Dat is de i(( van het gezaghebbende anse bureau Standard i (S&P). Deze beoorde- 41, de kredietwaardigheid rijven en landen liet gis- ten zijn 'rating' voor J pd te handhaven op het 65 hoge niveau en de 2®- achten als 'stabiel' te wen UI acties fall 8c Call orp - Slijtersbedrijf Gall 32j i de vakbonden zijn het 23igeworden over een 54 j\0. Nieuwkomers u; laardoor een lager sala- 17 [gunstiger voorwaarden 6 uidige werknemers, j FNV hebben de leden 4 it voorgesteld actie te ^egen het afketsen van idiwe CAO. „De leden zich er bij neergelegd, maar ik kan het me 2 en", aldus N. Poelgeest u lienstenbond CNV. ide verkoop i| woningen j ic - Woningcorporaties 3 i steeds minder huur- an de bewoners, terwijl 2 sterie van VROM daar- lanstuurt. In 2001 ver- 10* de corporaties 16.000 64! n, waarvan slechts de zittende huurders. t uit cijfers van het 3 Bureau voor de Statis- i). Uit de CBS-cijfers 4 nog steeds ruim een- 3i n de huizen in Neder- iet bezit is van de wo- 26 (oraties. In Amsterdam, ïjm, Delft en Vlaardin- ^at meer dan de helft 52; leten sociale huurwo- gentschap .Sn virussen 8 14® Mogelijk komt er een i lap op Europees niveau rcriminaliteit, zoals 3® irvimssen, aan te pak- 3e [ens EU-commissaris 3 is bestrijding van de 4 ;envoudiger als alle in- op één punt samen- larmate steeds meer 4i i en huishoudens een 7 :11e internetverbinding groeit ook het gevaar cyberaanval', rede- 17 canen. Hij denkt dat 11 ale agentschap onge- 4 ig mensen in dienst zal !jo-onderzoek concurrentie DINSDAG 11 FEBRUARI 2003 22.74 51 16.51 62.75 13.2» 36,4C 54.. 30,54!" 27,56 15,OOI 70.15' 40,9ök0< 46,7f 2,: 4,61' 14.5 25,71 16.60] 21.4 25, 23.5 en betalen toezicht findei singapore/anp - Het aantal mensen dat vorig jaar in Europa een vliegreis maakte is met 4,9 procent gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Volgens de internationale luchtvaartor ganisatie IATA was ook in de VS sprake van een afname, maar die was met 0,9 procent niet zo groot als in Europa. Over de hele wereld nam het vliegverkeer in de burgerlucht vaart desondanks toe met een geringe 0,06 procent. De stijging is vooral te danken aan de groei van de luchtvaart in Azië. In Azië en het gebied van de Stille Zuidzee ging het aantal passa giers met 5,8 procent omhoog. China is de absolute koploper, aldus de IATA Ook Zuid-Ameri ka zit in de lift. De dertig grootste Europese luchtvaartmaatschappijen ver voerden vorig jaar 287 miljoen reizigers tegenover 302 miljoen in 2001. Daar stond tegenover dat er 8,8 procent minder stoe len beschikbaar waren. Vooral de routes over de Atlantische Oceaan hadden te kampen met minder passagiers. Dat blijkt uit cijfers van de vereniging voor Europese luchtvaartmaatschap pijen AEA. IATA-baas Bisignani verklaarde gisteren dat de burgerluchtvaart dit jaar kan groeien met 6,4 pro cent, maar dan moet een oorlog in Irak wel uitblijven. Tijdens de Golfoorlog begin jaren negentig viel het vliegverkeer in burger luchtvaart terug met 15 tot 20 procent. londen/anp - Patat bakken en korting krijgen op benzine? Dat kan sinds zondag in het Britse Coalisland in Noord-Ierland. Een pomphouder is daar be gonnen met een campagne om frituurvet om te ruilen tegen goedkopere benzine. Iedere keer dat een automobilist aankomt met een bak gebruikt frituurvet, krijgt hij de benzine per liter 7 pence (bijna 11 eurocent) goed koper. Naast commerciële motieven spelen milieuoverwegingen een rol, aldus directeur O'Neill van O'Neill's Fuels. Nu gooien de meeste Britten hun vet gewoon weg, terwijl het opnieuw te ge bruiken is. Van het vet kan bij voorbeeld biodiesel worden ge maakt, die minder zwavelver- bindingen bevat en minder schadelijke stoffen uitstootAutomobilisten in Wales bleken vorig jaar al te ex perimenteren met alternatieven voor de tegenwoordig dure ben zine. De alarmbellen gingen af toen supermarktketen Asda melding maakte van een onge woon hoge omzet uit de ver koop van goedkope plantaardi ge olie. door Chris Paulussen Amsterdam - Philips heeft in 2002 een recordverlies geboekt van 3,2 miljard euro. Belangrijk ste oorzaak van het verlies is de afboeking van 3,26 miljard op de belangen in mediaconcern Viven di Universal, ict-dienstverlener Atos Origin en beeldbuizenpro- ducent LC.Philips Displays. De waarde van die belangen was ver gezakt onder het bedrag waar voor ze bij Philips in de boeken staan. Zonder dit boekhoudkundige verlies en alle andere bijzonder posten zou Philips uit de rode cijfers zijn gebleven, met een winst van 208 miljoen euro. Te genover herstructureringskosten van 513 miljoen bij de divisies en 301 miljoen bij bedrijven waarin Philips participeert, stond 569 miljoen aan inkom sten uit de verkoop van bedrijfs onderdelen. Het vorige recordverlies van 2,6 miljard euro werd in 2001 ge boekt. De omvang van het nega tieve resultaat is groter dan ver wacht. Philips heeft veel last van slechte marktomstandigheden en de lage dollarkoers. Ondanks het feit dat meer producten wer den afgezet, daalde de omzet met 2 procent naar 31,8 miljard euro. Topman Kleisterlee sprak on danks het enorme verlies van een bemoedigend resultaat in het vierde kwartaal, dat is be haald onder aanhoudend moei lijke en onzekere marktomstan digheden. Philips denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Verbetering van de bedrijfsvoe ring blijft daardoor dit jaar voor op staan, aldus Kleisterlee. Met de maatregelen, waarmee 1 mil jard euro moet worden be spaard, ligt Philips volgens de topman op schema. Hetzelfde geldt voor het afstoten van niet- kemactiviteiten. „We hebben een sterke balans. We hebben onze nettoschulden terugge bracht en daar gaan we in het lopende jaar mee door", aldus Kleisterlee. In het vierde kwartaal daalde de omzet met 4 procent naar 8,9 miljard euro. Het verlies kwam inclusief bijzondere posten uit op ruim 1,5 miljard. De divisies Licht en DAP (kleine huishou delijke apparaten en scheerap- paraten) haalden hun beste be drijfsresultaat ooit. Daar tegen over stonden zware verliezen bij divisies Halfgeleiders en Com ponenten, die wordt opgeheven. Het aantal werknemers liep te rug van 183.000 naar 170.000. Philips verwacht dat Licht en Bestuursvoorzitter Kleisterlee bezig met de voorbereiding van de presentatie van de jaarcijfers. Foto: GPD/Ruud Taal DAP het dit jaar opnieuw beter zullen doen dan de concurren tie. Bij Consumenten Elektroni ca wordt over de hele linie en met name in de VS een verdere verbetering verwacht. Medische Systemen ligt op schema met de besparing van 350 miljoen en het verlieslijdende Halfgeleiders is bezig zijn capaciteit te verla gen. Gezien de onzekere econo mische en politieke situatie gaat Philips niet uit van een verbete ring van de marktomstandighe den. De zwakke dollar drukt de omzet in euro's en de wisselval lige aandelenmarkten kunnen opnieuw een nadelige invloed hebben op de pensioenkosten, die vorig jaar met ruim 500 mil joen euro stegen. it - De ondernemers- 9,62ltie voor de installatie- Uneto-VNI, gaat on- :n of stroom- en gasle- rs zich houden aan de •®Jin eerlijke concurrentie. •VNI zijn kleine en »te ondernemingen iten die onder meer be leggen en gasketels in- Ze krijgen in toene- '^Jjjnate te maken met ,7ientie van energiebedrij- ^pezelfde diensten aan- arnhem/anp/vervolg van voorpagina - Een geringere groei bij de farmaciedivisie heeft de nettowinst van chemiecon cern Akzo Nobel in 2002 nega tief beïnvloed. Volgens vertrek kend topman Van Lede zijn de problemen bij zijn meest winst gevende tak echter tijdelijk en werkt het concern aan herstel. De start van het nieuwe middel tegen trombose Arixta en het anticonceptiemiddel NuvaRing verliep volgens Akzo traag en de lancering van het nieuwe anti depressivum Variza werd zelfs uitgesteld. In december leed het concern daarbovenop in de VS een nederlaag over een patent op zijn antidepressiemedicijn Remeron. Akzo krijgt daardoor stevige concurrentie. Het concern moest door de beursmalaise in 2002 de pensi oenlasten verhogen met 80 mil joen euro. In 2003 denkt het dat die kosten met nog eens 130 miljoen euro stijgen. Het eigen vermogen daalde door vooral de lagere markt waarde van beleggingen met 1,1 miljard euro. Los van die boek houdkundige aanpassingen be taalde het concern in het vierde kwartaal nog eens 100 miljoen euro contant om de vermogens posities van de pensioenfond sen te herstellen. Mede door de problemen bij de farmacie en de hogere pensi- 41,6616 - Nederlandse ban- :en vanaf 2004 meehe lp het toezicht dat De «tidsche Bank op hen Nederlandse banken lot nu toe een uitzon- isitie. Anders dan de lere Europese ban den zij niet mee te beta- le kosten van het toe- JB houdt als waakhond lïÜteit van banken in de •|^e Autoriteit Financiële i5l (AFM) neemt vooral !°|agstoezicht voor haar Over de hoogte van ;e praat het ministerie iciën nog met de be- utrecht - Ongeveer 600 schoonmakers hebben gisteren in de Jaar beurs te Utrecht gedemonstreerd voor een betere CAO. „Een onver wacht groot succes", aldus bestuurder Stam van de organiserende vakbond FNV Bondgenoten. Het protest volgde op een reeks kleinere acties. Daarbij is in totaal 650 mandagen gestaakt, aldus Stam. De bond gaat door met acties, zolang de werkgevers niet reageren op het verzoek de CAO aan te passen. De vakbond legt zich niet neer bij de CAO die vorige maand is afgesproken tussen de kleinere CNV Bedrij- venbond en de werkgeversorganisatie OSB. De werkgevers menen dat FNV Bondgenoten zich gewoon bij de bestaande CAO moet aanslui ten. Die wordt naar verwachting algemeen verbindend verklaard voor de 200.000 schoonmakers in Nederland. Foto: ANP/Koen Suyk PARiis/GPD - Kunstverzamelaars kunnen uitkijken naar de uitver koop van mediaconcern Vivendi Universal. Kunstwerken van Pi casso en Rodin behoren tot de collectie die binnenkort te koop is. Ook de eigen zakenvliegtui- gen en het appartement in Manhattan van ex-topman Jean-Marie Messier (geschatte waarde 17,5 miljoen dollar) moeten de deur uit. Een precie ze datum voor de veiling is nog niet vast gesteld. Het Frans-Amerikaanse concern ontdoet zich van zijn luxe om zo de schuldenlast te verminderen. In Europa zit Vivendi Universal in zijn maag met een aantal commerciële tv-zenders omdat tv-rechten onder druk staan en de verwachtingen rond betaal-tv vooralsnog niet uitkomen. In Italië verkocht Vivendi al zijn betaalzender, in Nederland en België staat Canal+ te koop. Vivendi Universal is na AOL Ti me Warner het tweede media concern ter wereld. Het verkreeg veel van de bezittingen bij de overname in 2000 van Seagram, waartoe onder meer Universal Studios behoort. Het concern rapporteerde giste ren omzetcijfers die enigszins boven de verwachtingen uit kwamen. Vooral door betere verkopen in de muziek kwam de omzet uit op 61 miljard euro. In de VS groeide het marktaandeel van Universal Music Group in de muziekverkoop met 2,5 pro cent tot 28,9 procent. Best ver kochte artiest is de rapper Emi nem van wie in de VS 21 miljoen cd's werden verkocht in 2002. Andere toppers zijn Shania Twain en U2. oenlasten denkt Akzo dat de winst over dit jaar 12 tot 20 pro cent lager uitkomt. Van Lede zei dat de problemen in het vierde kwartaal (zwakke dollar/dure euro, pensioenlas ten en de moeilijkheden bij far macie) ook in het begin van dit jaar zichtbaar zijn. Door reorganisaties verdwijrién 5500 banen. Bij lakken vervallen sinds het begin van de reorgani satie twee jaar geleden 2500 ba nen, bij chemie zijn dat er 2200. Volgens van Lede betalen de re organisaties bij de laatste twee divisies zich nu uit. „Wij hebben laten zien dat we ons aan de omstandigheden kunnen aan passen." amsterdam/anp - Het noodlij- dende bouwbedrijf Ballast Ne dam splitst zijn Nederlandse activiteiten af van de buiten landse. De Nederlandse tak gaat zelfstandig verder. Afgelo pen weekeinde is daar een bód op uitgebracht, dat nu wordt bestudeerd. De internationale divisie wordt verder gesaneerd. Ballast Nedam heeft dit van ochtend bekendgemaakt. Bo vendien gaf het bedrijf een winstwaarschuwing. De on derneming verwacht over 2002 een verlies van 135 tot 150 mil joen euro. Eerder ging Ballast nog uit van een verlies van 105 miljoen euro, maar het móet een voorziening voor het pen sioenfonds treffen van 40 mil joen euro. 'jopartijei ngastegen ïneel Air Lib 23[88Pe Franse oproerpolitie 3°'nofteren kaangas ingezet 2|;75ïrminal van de luchtha- 22! 187 bij Parijs om een einde 43-^n aan een betoging van 50]65izend werknemers van >05.ooirtmaatschappij Air Lib. lurt van het vliegveld rden enkele honderden 1 anderhalf uur lang een l Ook in Nice en Tou- actie gevoerd. De maat- j is bijna failliet. Onder- ngen over overname Nederlandse zakenman Vlieger liepen vorige Jk. Gisteren liet Orly be- ?en op elf vliegtuigen Lib wegens niet betaal- thavenbelasting. voorburg/anp - De productie van de Nederlandse industrie is in 2002 voor het eerst sinds 1993 afgenomen. Vorig jaar maakten de bedrijven 2,8 procent minder producten dan in 2001. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Bijna alle bedrijfstakken lieten een daling zien. Alleen de che mie boekte een stijging (2,5 pro cent). Het productiepeil van de voedings- en genotsmiddelenin dustrie bleef nagenoeg gelijk. Het sterkst was de daling bij de metaalindustrie (6,6 procent). De metaal is de grootste bran che binnen de industrie met een aandeel van bijna eenderde. Ook de daling bij de papier- en grafische industrie was met 4,9 procent fors. De productiedaling kwam in het vierde kwartaal op 2,7 procent. Het was het zesde kwartaal op rij met een afname. de meern/anp - Het Algemeen Verbond van Reisondernemin gen (ANVR) heeft een klacht in gediend bij de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) te gen Schiphol. Volgens de koepel van reisorganisaties maakt de luchthaven misbruik van zijn machtspositie om klanten te winnen voor zijn reisbureau. Dat heeft ANVR-directeur R. En- geman vandaag gezegd. Schiphol biedt reizigers die boe ken bij reisbureau Schiphol Tra- velport allerlei diensten aan, zo als gratis parkeren of gratis ver voer van en naar de luchthaven. Volgens Engeman kunnen an dere reisbureaus dergelijke diensten niet aanbieden tegen concurrerende tarieven. „Sclrip- hol gebruikt zijn monopoliepo sitie om eigen producten te ver kopen. Wij vermoeden dat Schiphol aanbiedingen als gratis parkeren uit andere inkomsten betaalt." door Sylvia Marmelstein den haag - Het beeld van de ja ren tachtig doemt bij velen op bij het horen van de werkloosheids cijfers. De tijd van massaontsla gen, waarvan vooral ouderen de dupe werden en de enorme jeugdwerkloosheid. Maar de hui dige werkloosheidsgolf is onver gelijkbaar met de werkloosheid van toen. Het beeld ziet er nu ge lukkig rooskleuriger uit", zegt Cor Inja, arbeidsmarktdeskundige bij FNV. De nieuwe cijfers stemmen ech ter niet bepaald vrolijk. Alleen al in januari schreven de Centra voor Werk en Inkomen (de voormalige arbeidsbureaus) 29.000 werklozen in, een ver dubbeling ten opzichte van de maand daarvoor. Dat is het sal do van het aantal mensen dat werkloos is geworden min het aantal mensen dat al ingeschre ven stond bij een CW1, maar weer een nieuwe baan vond. Hoeveel werklozen er nu zijn is nog onduidelijk. Het CBS heeft nog geen recente cijfers. Maar ondernemers, aangesloten bij werkgeversorganisatie VNO- NGW, verwachten dat de teller eind dit jaar uitslaat naar een half miljoen. „Dat zijn duizelingwekkende cij fers", zegt Inja. Maar in de jaren tachtig hadden we er nog veel meer. In 1983, het meest ramp zalige jaar, waren 800.000 tot 900.000 mensen werkloos. De ontslagenen waren onder meer een gevolg van de veranderende economie. Nederland schakelde in die tijd over van een indu striële economie naar een dien steneconomie. Werk in de indu strie verdween massaal en de mensen werden op straat gezet. De werkloosheid van toen was er vooral een van structurele aard. „De ontslagenen konden niet snel een nieuwe baan te vinden. De economie was al vijf tot zes jaar daarvoor steeds ver der aan het verslechteren. De loonkosten lagen hoog en de so ciale partners en kabinet grepen pas in toen de werkloosheid al heel hoog was. Dat is nu anders. Iedereen realiseert zich dat er nu snel ingegrepen moet wor den door onder andere loonma tiging. Dat zal een verzachtend effect hebben", denkt Inja. Bovendien veronderstelt Inja dat de werkloosheid nu con junctureel is en dat mensen dus niet lang zonder werk zullen blijven. Aan de ene kant is dat te zifln in de cijfers van de CWI's. Er worden veel mensen werk loos, maar er vinden ook vele duizenden weer een 'nieuwe baan. „Het lijkt dus zo te zijn dat mensen kort zonder werk zitten en dan weer doorstro men." De internationale spanningen dragen momenteel ook bij aan de groeiende werkloosheid. Werkgevers geven al een jaar te kennen dat ze met een over schot aan personeel zitten, maar geen mensen ontslaan omdat ze hopen dat de economie spoedig aantrekt. „Door de dreigende oorlog met Irak is die hoop bij veel ondernemers vervlogen. Ze verwachten door die oorlogs dreiging nog slechtere tijden en dat geeft hen net dat extra zetje om werknemers te ontslaan. Als de dreiging weg is, zal de econo mie weer aantrekken." Alleen voor de ICT ziet Inja het somber in. „Daar lijkt de werk loosheid structureel te worden. De markt van computers en mobiele telefoons is verzadigd. Er is geen sprake meer van groeiende vraag naar de pro ducten, alleen nog van vervan ging. Er zullen dus geen extra banen meer bijkomen in de ICT." Inja verwacht dat ook de jonge ren het de komende maanden moeilijk krijgen op de arbeids- Vacaturerunners vinden nauwelijks banen De runners op scooters die sinds november in de stad Groningen speuren naar ver borgen vacatures, vinden nauwelijks banen. Dat heeft projectleider De Wit gisteren bevestigd. De bedenkers van het project, de Groningse dienst Sociale Zaken en het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) Noordoost, had den gehoopt zo'n 100 vacatu res per week op te sporen. Daarvoor werden studenten ingezet, die winkels en bedrij ven bezoeken om vacatures te vinden die niet zijn aange meld bij het CWI. De runners vinden slechts vijf tot tien ba nen per week. De Wit wijt de lage score aan de verslechter de arbeidsmarkt en de nega tieve beeldvorming bij bedrij ven. Die zouden gpn 'Sociale Dienst-klanten' wülen. Het project was bedoeld om de werkloosheid in de oude stadswijken op te lossen en zal in ieder geval nog in maart worden voortgezet. Het is nog niet bekend of het project daarna een vervolg krijgt. markt.Als er geen banen meer bijkomen, wordt het voor deze groep zeer lastig. „Oudere werk nemers hebben immers al een plek veroverd en die blijven daar nu zitten. De jongeren moeten het hebben van vrijvallende ba nen en extra vacatures. Die ko men er niet." Het CNV maakt zich vooral ern stige zorgen over de banen in de collectieve sector. „Het kabinet wil zo drastisch bezuinigen dat ik vrees voor de werkgelegen heid daar", zegt CNV-voorzitter Doekle Terpstra. Als de econo mie weer aantrekt, zal het een tijdje duren voordat onderne mers weer mensen gaan aanne men. „Meestal duurt het een half jaar", zegt Inja. De werkge vers moeten eerst weer vertrou wen krijgen in de economie voordat ze nieuwe werknemers op de loonlijst zetten. Als dan het vertrouwen van de werkne mers ook weer terugkomt, gaan ze weer meer geld uitgeven en zal de boel zich weer spoedig herstellen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9