Bush 'teleurgesteld' na veto BUITENLAND Boze VS leggen zelf het pistool wel klaar Eigengereide Belg Louis Michel oogst hulde en kritiek met veto Blix vindt geen nieuwe bewijzen in Iraakse documenten IAEA legt kwestie Korea bij Veiligheidsraad neer Israëli's sluiten bezette gebieden hermetisch af Britten: Amerika bedreigt vrede meer dan Irak Leger ingezet op Heathrow -te r Stonehenge i uit Alpen De bouw van de pre- ie kring van stenen bij 1 je in Engeland is mo- jleid door Zwitsers, kers of Duitsers. Ar al die de resten bestu- n een rijke boogschut- irig jaar in een graf van oud bij Stonehenge iMpvonden, zeiden giste- le man uit de Alpen ie 'koning van Stone- -jfjjg in het rijkste graf uit ntijd in Europa, waarin en en messen lagen. 1 'een archeologen op ^ïgrijk was. Zijn her- ïk uit zijn tandgla- :in bevonden zich ..jotopen die erop wij- m uit de Alpen kwam. p ooo stukken nbia terecht 0 ut ton - De Amerikaanse elenten hebben met de zo'n 2.000 vrijwilligers s 12.000 brokstukken gld van Columbia, het er dat op 1 februari E likte. In Texas is giste- igent aangehouden op ng van diefstal van de- e shuttle. Eerder wa- burgers opgepakt iefstal van regerings- De Amerikaan- [organisatie NASA id intussen ge- onbemand vracht- juwen voor de be- [g van het internatio- testation ISS. Dat is le shuttles vanwege voorlopig aan de »ten blijven. tóiar wegens ag Air India er - Een 51-jarige Sikh q door een Canadese feroordeeld tot vijf jaar is betrokkenheid bij islag op een Boeing liain 1985. Door de oor de kust van Ier- ■^n 329 doden. De man, nada woont, had be- 5 hij explosief materiaal tot ^icht. Hij zegt echter iten wie de bom heeft Hij dacht dat het ma- Toeld was voor ge- idia. De aanslag was leming voor de be de Gouden Tem- itsar door het Indiase Die tempel is het ten cste heiligdom van de tegelin de deelstaat Pun- staat willen. «betoging 3gl mag niet - Een Amerikaanse ïeft gisteren een beto- v'en koepelorganisatie «groepen tegen een Irak-oorlog verbo- ste dlemonstratie zou wor- videUden voor het VN- artier in New York. Er -4(ieer dan 100.000 men- e Esdcht. De organisatoren ser beroep gegaan. °Te geplande sprekers -58fid-Afrikaanse aarts- [Desmond Tutu. Sinds gen van 11 september Newyorkse gemeente «11e betogingen voor "iouwen' zoals het VN- verboden, veen ,bod^r weer vlot ^Jnemarken tanker 'Acushnet', 3 in Deense wateren tlopen, is vanmorgen itu vten"De °Peratie' jin^e^peris uit Denemar- [jka7?en en Nederland se rosn, heeft dagen ge- Dast t!n deelvan de 35.000 I uit de tanker moest e graden overgepompt in schip. Er is geen olie - Seu terechtgekomen. net, op weg van Litou- ïrprotTexas, voer in het ittegat bij Denemar- 1 bocht rechtdoor. Op plek gebeuren vaker I en. De kapitein wilde Is aan boord voor de de nauwe vaarweg. ikanen op iraren doel' trikanen waren de be- doelwitten van de op uitgaangsgelegen- |Bali in oktober. Dit iddels gearresteer- rdachte, Ali Imron, rklaard. Volgens Im- irika 'de grootste ter- reld'. Bij de aansla- ;ker 190 mensen om G.gekomen, onder wie fel Australische toeris- n vroeg nabestaanden (esië en andere landen ^enis. Hij heeft toege- hij de bommen sa- ijf nog voortvluchtige Iers heeft gebouwd, itste bom zaten vol- Mk (meer dan 1.100 kilo VMjO kilo TNT. Imron zegt ^^roep zelfstandig heeft |-q d, en geen hulp heeft n Jemaah Islamiyah, ^aeda verwante [volgens Jakarta bij de betrokken was. dinsdag 11 februari 2003 athene/rtr-afp - Het hoofd van de VN- wapeninspecteurs, Hans Blix, ziet geen nieuwe bewijzen voor massavemietings- wapens in documenten die het Iraakse regime hem heeft gegeven. Blix zei dat gisteren bij aankomst in Athene, na zijn bezoek aan Bagdad. Tijdens dat bezoek heeft het Iraakse bewind hem documen ten gegeven. „Ditmaal gaven ze ons in formatie waarin ze nieuwe zaken aan stippen. Maar voor zover ik kan zien, is het geen nieuw bewijs." Blix zei wel blij te zijn dat Irak nieuwe informatie heeft gegeven. Hij maakte ook bekend dat Bag dad nieuwe onderzoeksmethoden heeft voorgesteld, zodat de inspecteurs nog beter kunnen speuren naar verborgen wapens. Zo wil Irak op bepaalde locaties in de grond boren, om te bewijzen dat de restanten van vernietigde wapens daar liggen. Irak gaat er verder mee akkoord dat Amerikaanse U2-verkenningsvliegtui gen in het kader van hun wapeninspec ties over het land gaan vliegen. Dat zei de Iraakse VN-ambassadeur S-Douri giste ren in New York. Saddam Hussein heeft die vluchten altijd geweigerd. Bagdad verbindt wel een voorwaarde aan het toestaan van de vluchten. Saddam stelde voor de staatsradio dat de Britse en Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen die pa trouilleren in de zogeheten no fly-zones boven Irak geen Iraakse doelen mogen bestoken op het moment dat de verken ningsvluchten worden uitgevoerd. Een woordvoerder van de regering-Bush liet weten dat Washington niet onder de in druk is van de handreiking van Irak. Hij zei dat alleen het eindresultaat telt, 'en dat is de ontwapening van Irak'. washington/ap - De Ameri kaanse president Bush is niet boos, maar 'teleurgesteld' over de opstelling van met name Frankrijk in de crisis rond Irak. Bush zei dat gisteravond, na een dag vol Europese oppositie. Met Duitsland en België ver oorzaakte Frankrijk gisteren een crisis in de NAVO door een veto uit te spreken over het be gin van de voorbereidingen voor militaire steun aan Tur kije. De VS hadden daarom ge vraagd, maar de drie dwarslig gers vinden dat van een derge lijk besluit het signaal zou uit gaan dat oorlog onvermijdelijk is. Op de vraag of hij boos is op Frankrijk zei Bush: „Boos is het woord niet Ik ben teleurgesteld dat Frankrijk bereid is te ver hinderen dat een land als Tur kije zich voorbereidt." Het aan tal inspecteurs opvoeren - de optie waar Parijs voor kiest - heeft volgens Bush geen zin. „Als Saddam Hussein zijn wa pens niet zou verbergen, zou den één of twee inspecteurs volstaan", aldus de president. Bush krijgt steun uit Groot-Brit- tannië. Minister van buiten landse zaken Straw zei vandaag in een toespraak dat het opvoe ren van het aantal inspecteurs geen zin heeft. „Als Saddam zwicht voor de eisen van de VN en gaat samenwerken, waarom zijn er dan meer inspecteurs nodig?", aldus Straw. „Als hij meewerking blijft wei geren, wat kunnen grotere aan tallen inspecteurs dan uitrich ten? Dodelijke virussen kunnen worden geproduceerd in een ruimte ter grootte van de ge middelde woonkamer. Zonder Iraakse meewerking kunnen wij zelfs met duizend keer zoveel inspecteurs niet met enige ma te van zekerheid vaststellen dat Irak zich heeft ontwapend." De Franse president Chirac zei gisteren met zijn Russische ambtgenoot Poetin aan zijn zij de alles te zullen doen om een oorlog te voorkomen en Irak zonder geweld afstand te laten doen van eventuele verboden wapens. Het Franse plan voor meer inspecteurs kreeg steun van Rusland. „Wij zijn tegen oorlog", aldus Poetin, die een staatsbezoek aan Frankrijk brengt wenen - Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) gaat de nucleaire crisis rond Noord-Korea voorleggen aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het bestuur van het IAEA, de raad van gou verneurs, komt daarvoor mor gen bijeen in Wenen. Directeur Mohammed el-Bara- dei van het IAEA had de raad er in januari van op de hoogte ge steld dat Noord-Korea zijn ver plichtingen niet nakomt, nadat dat land de inspecteurs van de IAEA had uitgewezen en het nu cleaire non-proliferatieverdag had opgezegd. De 35 gouverneurs van het IAEA-bestuur, waarin ook de vijf grote kernmachten VS, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brit- tannië zitten, moeten zijn ver slag bevestigen in een resolutie. Volgens de statuten van het IAEA, een VN-organisatie, wordt een resolutie van het IAEA altijd aanhangig gemaakt bij de Veilig heidsraad. Alleen Rusland is daar nog te gen. Het is bang voor de reactie van Pyongyang en een escalatie van de crisis. Rusland heeft geen vetorecht, maar de overige gouverneur!;, willen de twijfels van Moskou graag wegnemen. Unanimiteit is; niet noodzakelijk, 'maar het geeft meer kracht aan de bood schap', aldus een westerse di plomaat. De crisis ontstond in oktober, toen de VS onthulden dat Noord-Korea had erkend in het geheim een programma te heb ben voortgezet voor de verrij king van uranium. Daarmee schendt het een akkoord met de VS uit 1994. Inmiddels hebben Amerikaanse spionagevliegtuigen hun activi teiten vanaf het Japanse eiland Okinawa geïntensiveerd. Ook staat het enige Amerikaanse vliegtuig dat radioactieve neer slag na een kernexplosie kan op sporen en opnemen al zes da gen op de luchtmachtbasis van Okinawa. Doorgaans is het ge stationeerd in Nebraska. Nog afgelopen zondag had Isra el besloten een aantal maatrege len tegen de bevolking van de bezette Palestijnse gebieden te verlichten in verband met het is lamitische Eid al-Adha (het of ferfeest), dat vandaag begint. Met Hebron als enige uitzonde ring waren de uitgaansverboden opgeheven. Vandaag zijn ze weer van kracht. Het aantal terreuraanslagen in Israël is de afgelopen maanden drastisch teruggelopen, volgens de legerleiding dankzij krachti ger optreden. Het laatste half jaar zou tijdig optreden van de veiligheidsdienst en het leger er voor hebben gezorgd dat slechts één op de vijftien pogingen ge wapende acties tegen Israëli sche burgers uit te voeren is ge slaagd. Gisteren alleen al zijn vier Palestijnen uitgehouden die op weg zouden zijn geweest aanslagen te plegen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische leger heeft vannacht de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook volledig van Israël afgesloten. Zelfs Palestijnen die een specia le doorlaatpas hebben om bij voorbeeld in Israël te werken, worden niet meer toegelaten. Uitzonderingen zijn alleen nog mogelijk in noodgevallen. De maatregel - doorgaans alleen van kracht op de belangrijkste joodse religieuze dag, Jom Kip poer, en bij verkiezingen - is vol gens de legerleiding genomen omdat er aanwijzingen zijn dat Palestijnse milities een uitzon derlijk hoog aantal terreuraan slagen in Israël in de zin heb ben. De veiligheidsdienst heeft de af gelopen paar dagen 48 waar schuwingen ontvangen. Een vastberaden kijkende Condoleezza Rice, de nationaal veiligheidsadviseur van president Bush, luistert in het Witte Huis naar de reactie van haar baas op het Europese verzet binnen de NAVO. Foto: Reuters/William Philpott Londen/AP - Het Britse leger is ingezet om de Londense lucht haven Heathrow te beschermen tegen een mogelijke terroristi sche aanslag. Er wordt volgens de politie rekening mee gehou den dat al-Qaeda en andere ter reurgroepen aan het eind van het islamitische Offerfeest, dat van morgen tot zaterdag duurt, aanslagen willen plegen. Met name Heathrow zou daarbij ge vaar lopen. Ook andere landen hebben volgens de Londense politie voorzorgsmaatregelen getroffen. Welke landen dat zijn werd niet gezegd. Er zijn 450 militairen ingezet om de politie te ondersteunen. Het betreft le den van zeer gespecialiseerde gevechtseenheden. De politie wilde niet zeggen of de militai ren ook elders in Londen wor den ingezet. Vandaag maande de leider van een radicale mos limgroep mensen weg te blijven van overheidsgebouwen en ge bouwen van financiële instellin gen. Volgens hem zijn aanhan gers van al-Qaeda in Groot-Brit- tannië van plan zelfmoordaan slagen te plegen. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Verenigde Staten maken binnen de NAVO al vijftig jaar de dienst uit, en een spontane rebellie wordt niet op prijs gesteld. Een verziekte sfeer en nauwelijks verhulde dreigementen vormen het resultaat. Als je vreest voor een gewapende overval, op welk moment moet je dan een geladen pistool klaarleggen? Het lijkt een flauwe vraag, maar het is veelzeggend dat zo'n kwestie de NAVO in de diepste crisis van haar bestaan heeft gedompeld. Zelfs als de lidstaten het uiteindelijk eens worden, zoals de veel geplaagde secretaris generaal Robertson stellig verwacht, zal het bondgenootschap nooit meer hetzelfde zijn. Want wat is het bestaansrecht van een mili tair bondgenootschap als de lidstaten niet bereid zijn om in tijden van nood onvoor waardelijk voor elkaar in te staan? Robertson kan het niet genoeg herhalen: de crisis binnen de NAVO gaat niet over de vraag óf de lidstaten in Turkije een pistool op de kast willen leggen, maar over de vraag wannéér ze dat moeten doen. Strikt geredeneerd hebben dwarsliggers Frankrijk, Duitsland en België een punt: zo lang je potentiële overvallers probeert te overtuigen dat ze beter een ander beroep kunnen kiezen, moet je hen laten zien dat je daar vertrouwen in hebt. Of zoals de Belgi sche minister Michel het uitdrukt „Voorbe reidingen voor de bescherming van Turkije brengen de oorlogslogica op gang, en wek ken in Bagdad de indruk dat het te laat is voor diplomatieke initiatieven." Maar Michel ziet gemakshalve over het hoofd dat de 'oorlogslogica' allang op gang is. Tienduizenden Amerikaanse en Britse militairen maken zich in het Midden-Oos ten klaar voor de aanval, en de oorlogszuch tige taal uit Washington zal Saddam Hus sein niet ontgaan. Is het dan vreemd dat Iraks buurland Turkije geen boodschap heeft aan de logica van Michel? Voor het eerst in ruim vijftig jaar geschiede nis wordt de NAVO geconfronteerd met de vraag hoe geloofwaardig en betrouwbaar zij is als het uijr van de waarheid aanbreekt. Het antwoord valt niet mee. Europa blijkt veel dieper verdeeld dan de Amerikanen in hun somberste buien durven denken, en het resultaat van die kloof is een totaal vleu gellam bondgenootschap. Het verzoek om Turkije te verdedigen tij dens een mogelijke oorlog kwam niet van de Turken zelf, maar van de Amerikanen. Drie weken lang is daarover overleg geweest. Het Frans-Duits-Belgische veto is niet bedoeld om Turkije aan zijn lot over te laten. Het is vooral een demonstratie tegen de suprema tie van Washington, waar een oorlog kenne lijk als onontkoombaar wordt beschouwd. Pas nu de Turken voor het eerst in de ge schiedenis artikel 4 van het NAVO-verdrag uit de kast hebben gehaald, waarin staat dat een land om crisisberaad kan vragen wan neer het zich bedreigd voelt, zijn Frankrijk, Duitsland en België het aan hun stand ver plicht om hun standpunt te veranderen. Maar het is al te laat om de onderlinge ver houdingen nog te redden. Wantrouwen, woede, onbegrip en weerzin hebben de transatlantische ruzie op een nooit eerder vertoond niveau gebracht. En de megafoon staat wagenwijd open: de hele wereld was getuige toen minister Rumsfeld en zijn Duitse collega Fischer elkaar het afgelopen weekeinde in München in het openbaar af blaften. De gevolgen kunnen natuurlijk niet uitblij ven. Amerika heeft al gezegd Turkije zelf te zullen verdedigen als de NAVO dat niet doet. En volgens The New York Times heeft de nieuwe Amerikaanse NAVO-opperbevel- hebber James Jones zo zijn eigen gedachten over de Amerikaanse troepenmacht in Eu ropa: dat kan volgens hem allemaal wel wat minder. De boodschap is duidelijk en legt onbarm hartig bloot hoe in het bondgenootschap de verhoudingen liggen. Als 'Oud Europa' vast besloten is om zich van de Amerikaanse verlangens niets aan te trekken, dan mag het ook helemaal zelf op de blaren zitten. zi*Qi vc ■*ib londen-berlijn-madrid/rtr- afp-anp - Veel Britten ziet de Verenigde Staten als een grotere bedreiging voor de wereldvrede dan Irak. Dit blijkt uit een opi niepeiling die de Britse zender Channel 4 vandaag publiceerde. Van de ondervraagden ziet 32 procent de VS als grootste be dreiging. Irak en Noord-Korea scoren allebei 'slechts' 27 pro cent. De Britse premier Blair is een van de trouwste volgelingen van cfi? Amerikaanse president Bush in diens strijd tegen Saddam Hussein. Zo'n 62 procent van de Britten is overigens wel voor stander van een aanval op Irak, desnoods zonder mandaat van de VN-Veiligheidsraad. Drie op de vier Britten geloven dat Irak chemische en biologische wa pens heeft. Ook in het dwarsliggende Duits land liggen de Amerikanen en Bush niet lekker. Een meerder heid van onze oosterburen ziet hep als oorlogshitsers. Dat blijkt utreen peiling in opdracht van de Duitse editie van The Finan cial Times. Op de vraag of de Amerikanen oorlogshitsers zijn, antwoordde 57 procent van de deelnemers 'ja'. Verder meent 80 procent dat de VS in oorlog een middel zien om hun macht te handha ven, en meent 93 procent dat Bush bereid is oorlog te voeren. Saddam Hussein komt er overi gens eveneens niet goed van af. Slechts één procent ziet in hem een man van de vrede. 0§k in Spanje is de mening van het volk gepeild. Daaruit blijkt dat slechts 2 procent van de Spanjaarden achter een militaire actie tegen Irak staat. Het on derzoek van radiostation Cade- na Ser maakt verder duidelijk dat tweederde ook tegen blijft als de Veiligheidsraad met het gebruik van geweld tegen Irak instemt. De Spaanse premier Aznar behoort binnen Europa tot de ferventste aanhangers van Bush. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Samen met Frankrijk en Duitsland blok keert België de voorbereidingen voor een oorlog tegen Irak. Waarin een klein land groot kan zijn, juicht de vredesbeweging. Met dank aan minister van buitenlandse zaken Louis Michel. De eigengereide bewindsman is bezig aan een co meback, en dat zal de wereld weten ook. België sprak gisterochtend zijn veto uit tegen de steun van de NAVO aan Turkije, dat wil beschermd wor den tegen een eventuele Iraakse aanval. Voor der gelijke oorlogstaal is het nog veel te vroeg, oor deelt Michel. De Franstalige liberaal trok afgelopen weekeinde fel van leer tegen de oorlogsretoriek van George W. Bush. Volgens Michel is het de Amerikanen al leen om olie en macht te doen, en vecht Bush een persoonlijke vete uit met Saddam Hussein. In Nederland feliciteerde de Socialistische Partij België met zoveel moed. De Belgen laten zien hoe een klein land toch een rol kan spelen in het inter nationale debat, vindt de SP. De vredesbeweging complimenteerde Michel met 'het sterke signaal dat België uitzendt'. Waar een klein land al niet groot in kan zijn, juichte Pax Christi. Maar er is ook kritiek. Enkele weken geleden haal de Michel nog fel uit naar regeringspartners Ecolo en Agalev, die hij 'steriel anti-Amerikanisme' ver weet. De groenen zouden het land in een politiek isolement manoeuvreren, door te dreigen met een regeringscrisis als België de oorlog in het Midden- Oosten zou steunen. Intussen lijkt Michel een draai van 180 graden te hebben gemaakt. Oud-NAVO-topman Willy Claes is in elk geval niet te spreken over de Belgische opstelling, die hij 'onvoorzichtig' noemt. De christen-democrati sche oppositie vindt het Belgische veto 'contra productief, en het Belgische zakenleven vreest dat Amerikaanse investeerders het land de rug zullen toekeren. Maar Michel, die na maanden van betrekkelijke rust weer volop in de schijnwerpers staat, laat zich de mond niet snoeren. Hij profileert zich graag als een moralist en anti-diplomaat, en heeft er geen moeite mee om op zere tenen te staan. Le Big LouLou, zoals hij in Wallonië wordt ge noemd, zette België na zijn aantreden in 1999 op de internationale kaart. Met zijn kruistocht tegen de Oostenrijkse rechts-extremist Jörg Fraider en de Louis Michel, erkend dwarsligger. Foto: AP/Virginia Mayo Italiaanse 'fascist' Umberto Bossi verdiende hij al snel de bijnaam 'het geweten van Europa'. De Franstalige liberaal riep op tot een omstreden ski boycot in Tirol, en joeg de Israëlische regering in de gordijnen met zijn (in haar ogen) pro-Palestijn se standpunten. In het VRT-televisieprogramma De&vende Dag liet hij zijn reputatie afgelopen zondag opnieuw gelden. Onbekommerd gaf hij zijn mening over Bush. Die is volgens hem gefrustreerd omdat Osa ma bin Laden nog steeds onvindbaar is, en richt zijn pijlen daarom op die andere vijand. Volgens Michel, die gisteren een meerderheid achter zich kreeg in de Belgische Senaat, is de op stellingvan België consistent: de NAVO mag niet vooruitlopen op het rapport van het hoofd van de VN-wapeninspecties Hans Blix, dat op 14 februari wordt gepresenteerd. Eigenlijk verschilt de hou ding van België niet van 1991, toen het land wei gerde om munitie te leveren aan Groot- Brittannië. Het kwam België duur te staan. De Britten blok keerden de kandidatuur van ex-premier Jean-Luc Dehaene voor het voorzitterschap van de Europe se Commissie. Of de brokken in de NAVO nog te lijmen zijn, is maar de vraag. Premier Guy Verhofstadt sprak gis teren sussende woorden. Hij benadrukte dat Bel gië bereid is Turkije te helpen in het geval van een Iraakse aanval: „We laten onze bondgenoten niet in de steek." Pikant detail: de verscheping van Amerikaans legermaterieel vanuit de haven van Antwerpen richting Midden-Oosten gaat ii**ussen gewoon door.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7