België zet crisis NAVO op scherp Vrees voor meer doden door terugloop ambulanceposten verkopen? Geïrriteerd Amerika snapt niets van verzet """MENTAAR Asielzoekers moeten weg uit opvang in Alphen aan den Rijn Crisisberaad in Brussel hervat «VS maken zich op voor aanval op Irak Spanningen tussen VS en Oud Europa lopen op Recordverlies Philips; Akzo schrapt banen De burgemeester komt niet meer bij 103-jarige Leidsch Dagblad Valentijn zorgt voor topomzet Rijnsburg NR. 43153 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 EMEEN i Be ijk li □•an ralarm 15 vr t minister Sei U ie, a in Kabul lege me van tbee L valse Z Heldingen Fey /tóvenste treden geluk treft men l*? Fr wensen en aan dan op de levu: nogh f>AVO Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 11 FEBRUARI 2003 072-5196868 alphen aan den run - Het Al- phense asielzoekercentrum Getaneh Tessema met 400 op vangplaatsen moet sluiten. Het centrum, vernoemd naar een bekende hardloper uit Ethio pië, is in 1998 neergezet achter de gevangenis aan de Eiken laan in Alphen aan den Rijn. Waar de asielzoekers heen gaan en op welke termijn is nog onduidelijk. Ook is nog onbekend wat er met het per soneel gaat gebeuren. Het Clustercentrum opvang asiel zoekers in Leiden wilde daar over vanmorgen in elk geval nog geen mededelingen doen. Het Centraal Orgaan Opvang asielzoekers (COA) schrapt de komende periode in totaal 10.000 opvangplaatsen en sluit negentien asielzoekerscentra in Nederland. In Zuid-Holland verdwijnen vijf centra en 1295 plaatsen. De vermindering van het aan tal plaatsen is nodig omdat de instroom van asielzoekers sterk is verminderd en er steeds meer vluchtelingen het land worden uitgezet. Het Coa zegt bij het verplaatsen van vluchtelingen rekening te hou den met medische zorg en on derwijs binnen de betrokken gezinnen. Pagina Binnenland: COA schrapt vooral in Noorden brussel/anp - Een uitweg uit de tweespalt binnen de NAVO over Irak is voorlopig niet ophanden. Volgens de Belgische minister van buitenlandse zaken Michel is zijn land niet van plan snel toe stemming te geven voor preven tieve militaire hulp aan Turkije. Frankrijk, Duitsland en België spraken gisteren hun veto uit over een Amerikaans verzoek om die hulp te geven. Ze vinden het te vroeg. Michel zegt dat België desnoods wil wachten met een NAVO-be- sluit tot VN-inspecteur Blix vrij dag zijn tweede Irak-rapport voorlegt aan de Veiligheidsraad. „Dat zijn nog amper vier dagen. De beslissing moet dus niet van daag worden genomen", zegt Michel in een interview met De Standaard. In een poging de crisis te be zweren is vanmorgen voor de derde keer in twee dagen een spoedvergadering van de NAVO-ambassadeurs begon nen. Zij buigen zich over het formele verzoek van Turkije om consultaties over militaire hulp, dat Ankara na het Frans-Duits- Belgische veto indiende. Turkije voelt zich als buurland van Irak kwetsbaar. van het «fte kwam in 1989 een de Koude Oorlog. De uur, het symbool van am, biistische kwaad, viel Voeten veertig jaar gewa- le zonder dat er vrij- tan «lot gelost werd. Deze je ^ontknoping was voor werfyrijk deel te danken /««nrgvuldig opgebouwde aachtsevenwicht tus- ïrmachten. Zonder de rd Krie bijdrage aan de portpenmacht had de ge- porfpvaarschijnlijk een ge- elers loop genomen. is «tfimeenschappelijke vij- i. Maekt is de NAVO in een wordt beland. De oorzaak soit dat de VS de verde is/tegie van de NAVO uigen in een aanvals- Daarbij is het pro- (biet alle bondgenoten d: even grote vijand zien te prankaneiL De VS zijn zo tijd en hun afkeer van Sad- em /Mn, dat ze te ver voor tniete troepen uitlopen. ativei&ldt voor de Veilig- genot waar de Russen en oog steeds een kans sen vreedzame oplos- Ie vro Ier Joanen, gesteund door Mag rekenen volledig op he militaire kracht Die mbaflopstelling werkt als et zegp op de Franse presi- i hett, die ook een partijtje Je meen op het wereldto- de Duitse minister- Schröder heeft de n, omdat hij met zijn ud-vie opstelling de verkie- tctiefheeft 'gekocht'. Alleen [dinghebben geen politieke ib, inig met hun verzet te- ïerikaans offensief. tersh de eerste keer dat de s ouden crisis verkeert De Hieri van Amerikaanse edierten bracht ook Neder- orven&iet met het bondge- iv0 Een verschil was wel taten elkaar toen niet lor rotte vis uitmaak- Amerikanen hebben weeéonde van defensiemi- i Guslisfeld, wat dat betreft liezers getoond. De VS n Nefch meer inspannen e. De in het Midden-Oosten itmebt diplomatieke slag- üfs nnen. Alleen dan be te- NAVO-devies zijn be- een £n voor allen, allen d eider door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Harde woorden, zure gezich ten. De irritaties tussen de VS en 'Oud Europa' lopen op. In Washington vraagt men zich af welk strategisch doel Frankrijk en Duitsland willen bereiken met hun verzet tegen een oorlog in Irak. „Dat deze crisis op zo'n laat moment is uit gebroken, wijst op een verbazingwekkend gebrek aan Europees inzicht in de realiteit in Amerika." Henry Kissinger, de Ameri kaanse oud-minister van buitenlandse za ken, vertolkt in een opinie in The Washing ton Post een in de VS breed gedeeld gevoel over de transatlantische twist rond Irak. Hoeveel twijfels er ook zijn over de gevolgen van een oorlog en over de motieven van president Bush, de realiteit is dat hij on danks zijn solistische neigingen de route van internationale samenwerking heeft ge volgd. De realiteit is dat de Veiligheidsraad in november unaniem instemde met 'seri euze gevolgen' als Irak zijn verplichtingen niet nakomt. Ondanks het ontbreken van een 'smoking gun' is er zó veel bewijs dat Irak niet mee werkt, dat de VS in hun recht staan als ze vragen om uitvoering van de 'serieuze ge volgen'. Behalve als Saddam Hussein zijn houding radicaal verandert, is er voor de VS geen weg terug. Mocht iemand aan de an dere kant van de Atlantische Oceaan aanne men dat het frustreren van de laatste meters voor de eindstreep in de Veiligheidsraad af- t Volgens de drie landen gaat het er niet om óf de NAVO bescher ming moet bieden, maar wan néér. Ze zullen bondgenoot Tur kije hoe dan ook bijstaan, maar het nu sturen van militaire bij stand betekent volgens de drie dat een oorlog niet meer is te vermijden, en dat diplomatieke oplossingen niet meer mogelijk zijn. De Amerikanen reageerden gis teren furieus op het veto, dat ze 'kortzichtig' en 'onvergeeflijk' noemden. Minister van defensie Rumsfeld bood Turkije Ameri kaanse steun aan, als de NAVO er niet uitkomt. De Nederlandse arnhem/eindhoven - Het gaat de 'Nederlandse' multinationals Philips en Akzo Nobel niet voor de wind. Het elektronicacon cern maakte vanochtend een re cordverlies van 3,2 miljard euro in 2002 bekend. Akzo maakt nog wel winst maar die daalde met 4 procent tot 892 miljoen euro. Het Arnhemse concern gaat daarom bij de far- madivisie nog eens 500 banen schrappen. Eerder ging er al een streep door 300 arbeidsplaatsen. Op de beurs kreeg het aandeel een forse klap te verwerken. De nettowinst op medicijnen daalde met 8 procent tot 768 miljoen euro. Winststijgingen bij de lakken (9 procent) en chemie (1 procent), waar ook reorgani saties aan de gang zijn, konden de winstdaling niet voorkomen. De omzet daalde 1 procent tot 14 miljard. Philips slaagde er in 2002 niet in uit de rode cijfers te komen. Het nettojaarverlies overtrof het re cordverlies van 2,5 miljard euro dat al in 2001 werd geleden. Analisten hielden vooraf reke ning met een gelijkblijvend ne gatief resultaat. Philips schreef weer 1,8 miljard euro af op het Franse media concern Vivendi, dat door fi nanciële problemen sterk in waarde is gedaald. Eerder al werd het bezit met 440 miljoen afgewaardeerd. Zie verder pagina Economie Jacques Chirac Foto: AP stel van een oorlog oplevert, dan is dat een misrekening. Kissinger merkt op dat het 'een catastrofe is voor de Atlantische alliantie en voor de in ternationale orde' als Amerika zou zwichten voor een veto. Je mag aannemen dat rege ringshoofden geen stopverf in hun oren hebben, en inmiddels wel door hebben dat het de VS ernst is om Irak te ontwapenen, met of zonder nieuwe resolutie. Dus wat zit er achter de heftige tegenstand in Parijs en Berlijn,1 vraagt men zich in Was- regering is bezorgd over de ge spletenheid van de NAVO. Pre mier Balkenende liet weten er 'grote zorgen' over te hebben. De Duitse bondskanselier Schroder zei gisteren dat hij zich tegenover het Duitse volk ver plicht voelt zijn verzet tegen een oorlog niet op te geven. Zijn houding wordt niet bepaald door verplichtingen tegenover andere landen, zei Schroder, die zich al maanden openlijk tegen een oorlog uitspreekt. Intussen gaan de VS door met de voorbereidingen van een aanval. Al ruim 133.000 militai ren zijn in het Golfgebied gesta tioneerd. Het leger heeft pam fletten gemaakt, waarin het de Iraakse bevolking waarschuwt vluchtende leiders niet te hel pen. Ook Irak lijkt zich op te maken voor een aanval. NBC News meldde gisteren dat Irak in en rond olieopslagplaatsen explo sieven aanbrengt. Deskundigen houden er al lang rekening mee dat Irak bij een aanval zijn enor me olievoorraden verwoest, om zo de westerse wereld te treffen. Pagina Buitenland: Meer over crisis NAVO/Irak door Eric-Jan Berendsen leiden - De Leidse L.J. Otten- Zeegers woont nog altijd geheel zelfstandig en viert vandaag haar verjaardag. Haar 103de, om precies te zijn. Een bijzondere prestatie die overal in het land gepaard zou gaan met een ver- jaarsbezoekje van de burge meester. Behalve in Leiden. De gemeente heeft namelijk beslo ten alleen nog maar op visite te gaan bij mensen die 100, 105, 110 of 115 worden. Toen mevrouw Otten 100 werd, kwam loco-burgemeester Alexander Pechtold nog bij haar op bezoek. Burgemeester Jan Postma verscheen met bloemen en een cadeautje op haar ver jaardag toen zij 101 en 102 werd. Maar dat is nu dus afgelopen. Vorige week kreeg zij een brief van de gemeente, met een bos bloemen overigens, waarin werd gemeld dat er geen burgermees ter op de koffie komt. Die komt pas over twee jaar weer, als ze 105 wordt. Die brief is bij haar kleindochter Carola Otten in het verkeerde keelgat geschoten. „Kost het de gemeente dan zoveel moeite om deze jarige even in het zonnetje te zetten?", vraagt zij zich a£ „Voor hen duurt een jaar veel langer dan voor ons jonkies. Ge lukkig is mijn oma geestelijk nog honderd procent. Haar reactie was dat zij nog maar moet blij ven ademhalen tot zij 5 wordt Want ze is bij 100 opnieuw met het tellen van haar leeftijd be gonnen." De gemeente was niet bereid toe te lichten waarom de burge meester alleen nog op visite gaat bij mensen die 100, 105 of 110 worden. hington af. Willen Duitsland en Frankrijk echt verder met Saddam Hussein? Kissinger kan het zich niet voorstellen. Is het de be doeling om de eigen bevolking, die tegen oorlog is, tevreden te stellen? Of wil men de VS - of beter gezegd de in Europa zo vaak beschimpte Bush - laten afgaan? Dat genoe gen smaakt waarschijnlijk maar kort.Het ligt het meest voor de hand dat Frankrijk en Duitsland een tegenwicht willen bieden aan solistische Amerikaanse neigingen. Maar er zijn verschillende problemen. Zo heeft Was hington inzake Irak wel degelijk de weg van internationaal overleg gevolgd. Frankrijk heeft vorig jaar zélf ingestemd met resolutie 1441. Zolang er geen doorbraak komt in Bagdad, kunnen de Amerikanen met recht zeggen dat de Veiligheidsraad zich ongeloofwaardig maakt als ze niet in actie komt. Dat het om ontwapening draait, en niet om nog meer inspecteurs, is een punt dat zelfs inspectie baas Blix al heeft gemaakt. Het gevoel in de VS is dat Chirac, de machtspoliticus, zich uiteindelijk achter Amerika zal scharen. Dat gevoel wordt nog versterkt door het idee dat andere Europese landen Parijs en Berlijn niet steunen. O ja, op België na dan. De as Berlijn-Parijs heeft zijn hand overspeeld, zo menen velen. „Het idee dat Frankrijk en Duitsland leiding konden geven aan de 'gezamenlijke buiten landse politiek' van Europa is een droom van arrogante bureaucraten", stelt de con servatieve opiniemaker William Safire. Je zou zelfs kunnen constateren dat het bazige optreden van Chirac en Schroder verdacht veel lijkt op het Amerikaanse gedrag dat ze zeggen af te keuren. door Roelf Reinders leiden/regio - De twee ambulanceposten in de Duin- en Bollenstreek verdwijnen. Dat betekent dat eenderde van de inwoners in dit gebied niet op tijd op ambulancehulp kan rekenen. Leiden houdt van de huidige drie standplaatsen één am bulancepost over. De Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) Hollands Midden verwacht meer doden door ongevallen omdat hulp te laat komt. Het CPA noemt het nieuwe landelijke ambulance plan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) 'een rampscenario'. Minister De Geus van Volksgezondheid steunt het plan, dat slecht uitpakt voor het noorden van Zuid-Hol land. De posten in Noordwijk (op de grens van Katwijk) en Noordwijkerhout verdwijnen, net als de standplaats in Bergambacht. In Schoonhoven komt er een post bij. Het plan gaat levens kosten, aldus de CPA. „Er is geen rekening gehouden met het feit dat in de zomer het aantal inwoners van de Duin- en Bollenstreek is verdrievoudigd", al dus A. Bonthuis, burgemeester van Nieuwerkerk aan de IJssel en voorzitter van de CPA. Omdat de ambulances uit Leiden of Lisserbroek - dat bij een andere ambulanceregio hoort - moeten komen, gaat er kostbare tijd verloren. „Evenmin is er reke ning gehouden met de stijgende vraag naar am bulances door de steeds verder afbrokkelende be schikbaarheid van de huisartsen", aldus Bonthuis. In Leiden blijft er van de huidige drie ambulance posten alleen de post in de Pesthuislaan over. Nu is de ambulance in Leiden gemiddeld binnen ze ven minuten ter plaatse. De CPA verwacht dat dat straks twaalf minuten is. De CPA vreest dat door de langere aanrijtijden het aantal doden in Leiden en Alphen toeneemt. Pagina Ri: 'Minister moet afbraak ambulancezorg voorkomen' Vader van Sedar kreeg geen visum voor begrafenis rotterdam/gpd - De vader van de vermoorde Rotterdamse jon gen Sedar Soar es heeft afgelo pen zaterdag de begrafenis van zijn zoon niet kunnen bijwonen, omdat Nederland hem geen vi sum had verstrekt. Volgens de moeder van Sedar woont haar ex-man in Kaapverdië en was hij van plan om te komen. Twee andere familieleden uit Kaap verdië kregen wel toestemming om bij de uitvaart te zijn. Zowel het ministerie van bui tenlandse zaken, als de Immi gratie en Naturalisatiedienst (IND) weigeren commentaar. Volgens gemeentewoordvoerder Ivar Nijhuis is het 'buitenge woon treurig' als Sedars vader er door bureaucratische onwil er niet bij heeft kunnen zijn. Pas toor Timmermans, die de begra- fenisdienst leidde, begrijpt niet waarom de IND niet meer werk heeft gemaakt van het visum. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamriMrlV jL II Straat Postcode Telefoon fi.vm controle nabezaging)" Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: bank-grcnumma: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN De bloemenkarretjes van de veiling kleurden rood, in de aanloop naar Valentijnsdag. Foto: Dick Hogewoning runsburg - Valentijnsdag heeft voor de derde keer op rij de omzetrecords op de bloe menveiling FloraHolland in Rijnsburg gebroken. De afgelopen dagen werden opnieuw meer bloemen ver kocht dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Tegelij kertijd werd gisteren het uit 2001 stammende dagrecord van 4,7 miljoen euro omzet gebroken. Voor de Rijnsburgse veilingklok werd gisteren een omzet van 4,9 miljoen euro geboekt. Valentijnsdag (komende vrij dag, 14 februari) betekent voor de bloementelers goede tijden. De bloemenprijzen zijn de eerste weken van februari goed. En vooral de rozen, anthurium, tulpen en de rode gerbera zijn in trek. De uit Amerika overgewaaide feestdag zorgt voor grotere omzetten op de bloemenvei ling dan moederdag. „Dat komt omdat Valentijnsdag op de hele wereld op dezelfde dag wordt gevierd", legt G. Kok, productmanager van Flora- Holland, uit. „Moederdag wordt in de omliggende lan den op verschillende dagen gehouden en ook nog niet eens overal." Kok is 'niet ongelukkig' met die ontwikkeling. „Weverko pen met bloemen voorname lijk emotie. Dan mag je tevre den zijn dat de mensen die emotie kiezen om hun liefde aan een ander te verklaren." Ook het belang van een ander fenomeen, de vrouwendag op 8 maart, neemt toe. Vooral in Oost-Europa is die dag populair. Kok: „Nu er meer landen uit Oost-Europa bij de Europese Unie komen, voorzie ik een forse omzet groei rond die periode." De 103-jarige mevrouw Otten-Zeegers, met haar kleindochter Carola. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1