t Dick Advocaat blijft consequent SPORT =fë iets; Kostelic verbijt de pijn en pakt wereldtitel Engelsen cricketen niet in Zimbabwe Nieuwe stichting moet topvolleybal redden Overmars moet het maar laten zien, vindt de bondscoach ™iiaus trekt Slacht in 3us draait fterlies "jgton terug ^juashbond WK blijft in ban van politiek Trots levergoeding Jtiuivert ma - Het televisiekanaal ogJrid en de internetsite (moeten aan Patrick dden Philip Cocu elk ïeiguro betalen, omdat ze raj*hte hebben bericht d*ee Nederlandse voet- tïationals samen met ojggenoten van Barcelo- hijaar januari hadden haan aan een seksorgie. Dejpr vindt dat de berich- mpen enkele manier be- fijn en oordeelt dat de r jers in hun eer en goede lstjn aangetast. De vijf la-voetballers hadden - vergoeding van 1 mil- e (P geëist. Telemadrid jkïde rechter ook op- ylkregen om het verhaal anferen. dinsdag 11 FEBRUARI 2003 =Jpunt was itmatig' doelpunt van Feye- JRobin van Persie zon- ioef wedstrijd tegen Ajax Sac moeten worden afge- ria t zegt de scheidsrech- givan de KNVB laap Ui- ;lei i zijn wekelijkse co- ït v de site van de voetbal ler! ben van mening dat ;t e wovertreding van Van iel n de treffer vooraf - ïrijft Uilenberg. „Die strfen worden bestraft er ndirecte vrije schop. ,an Isrechter (Jol) heeft dit tai n positie niet waarge- ui, 'aak is één meter meer se&s of rechts van de arbi- 0«or al bepalend." Ook 0Sltreffer werd uitvoerig eecft, wegens vermeend w ;1. Daarvan was vol- ha nberg echter geen oi ov igers Stam utn Lazio nae khts afeo. In de kantine van Quick Boys geeft bondscoach Dick Advocaat de pers uitleg over zijn selectiebeleid. Foto: Cees van Hoogdalem rentus heeft serieuze ling voor Jaap Stam. Ie Italiaanse topclub, Davids speelt, had vorige week een gesprek met Ginkel, de zaakwaar- de verdediger, jidige club Lazio Roma itige financiële proble- Ginkel dreigt zelfs La te laten verklaren, defi en zijn compagnon nalen al tijden wach- aanzienlijk bedrag sfer van Stam naar se club. Ll- Lothar Matthaus n de donderdag ge- 1 htszaak tegen voor- jever Bayem Mün- hebben beide parüj- naar buiten ge- 'atthaus had de club omdat hij nog ïo te goed zou heb- •olg van zijn af- itrijd op 26 mei .otale opbrengst be- jens Matthaus 2.5 mro en daarvan heeft iar twee miljoen ge- iaus probeert het ge- miten de rechtszaal op iin persoordijke ge- met officials van de iventus heeft de eer- het huidige voet afgesloten met een 4,2 miljoen euro. In leriode van het jaar er voor de beursge- Italiaanse club nog tvan 37,3 miljoen ge- 1 Rentus is vooral veel aan hoge spelerssala- rere en i t. ^er - Jonah Barrington e®ig bij de Squash Bond iucfo (SBN). De trainer moederlandse mannert- opfeeleiden tot en met het "titeams dat begin mei Ve \nd wordt gespeeld, 'on n was in de jaren '90 he de bond actief. Toen aar hij met de vrouwen ^uitaten. Barrington -sb^en topper in de inter- "defc squashwereld. Als door Henri van der Steen katwijk - Nee, hij kon zich niet herinneren dat een speler hem ooit op hoge poten had gebeld: „Waarom ben ik niet geselec teerd?" Dick Advocaat kreeg eind vorige week dat telefoontje wel. Mare Overmars belde. „Ik vond het eigenlijk wel leuk, dat-ie dat deed. Positief', zei de bonds coach gisteren na de eerste trai ning van het Nederlands elftal. Overmars zag donderdag zijn naam niet terug op de lijst van twintig spelers die Advocaat se lecteerde voor de vriendschap pelijke interland tegen Argenti nië, morgen in Amsterdam. En dus hing de kleine aanvaller van Barcelona aan de lijn bij de bondscoach. Advocaat: „Hij vroeg niet waarom hij er niet bij was. Hij vroeg naar zijn situatie. Hij had ook naar de pers kun nen stappen, ik vond dit wel leuk. En ik ken hem natuurlijk ook al lang. Ik heb hem een heel simpele mededeling gedaan: Ik had geen reden deze groep te wijzigen. Hij blijft uiteraard kan didaat. Ik zei: 'Laat het maar zien'. Maar goed, het toont wel aan wat voor mannetje het is." Dat zeggen ze in de voetballerij van Overmars: Het is een man netje. Nog niet zo lang geleden meldde hij zich op Schiphol voor een trip van Oranje, met een krantenartikel in de binnen zak, op zoek naar de schrijver van het verhaal. De verslaggever had Overmars neergezet als een hardloper zonder passeerbewe ging. Dat pikte Mare niet! Willem van Hanegem kreeg ooit een sms'je van Overmars, nadat de huidige assistent-bonds- coach op Canal+ nog eens een pleidooi had gehouden voor het 4-3-3-systeem, met een recht- spoot op rechts en een links- poot op links. En niet, zoals Van Gaal soms deed, door Zenden op rechts en Overmars op links te zetten. „Eindelijk iemand die zegt wat er werkelijk gebeurt", sms-de Overmars. Je zou zeggen dat Advocaat bij het Nederlands elftal deze geta lenteerde hardloper (72 inter lands) nog wel kan gebruiken, maar de bondscoach is en blijft consequent en helder in zijn be leid. Zolang deze groep het ver trouwen niet beschaamt, wordt er niet gewisseld, tenzij er een heel goede reden is. Daarom werd Van der Vaart langzaam gebracht en is Overmars dus voorlopig niet meer dan een kandidaat voor Oranje. Voor de interland tegen Argenti nië is Advocaat daarom ook niet van zins de weer helemaal fitte Van Bronckhorst meteen in te zetten als linksback. „Ik ben he lemaal niet zo negatief over Zenden op die plaats. De com binatie met Davids bevalt me goed, ja, ook tegen Duitsland. De tegenstander moet zich er toch altijd op instellen als Zen den daar speelt." Hij zal dus vasthouden aan sys teem en elftal. Dat kan ook, om dat Stam (kuit) en Davids (ham strings en geen oververmoeid heid, zoals in Italië werd be weerd) zich gisteren met kleine problemen meldden in Noord- wijk, maar morgen inzetbaar zijn. Dat kan van Van der Meijde (hoofdwond) niet gezegd wor den. Wellicht dat de Ajacied ook vandaag de training aan zich voorbij moet laten gaan. Maar de vleugelaanvaller is geen ba sisspeler bij Advocaat. Ruud van Nistelrooij is dat wel. Hij zal echter niet meer dan 45 minuten spelen. Dit op verzoek van United-manager Ferguson, die Advocaat er over belde. sankt moritz/rtr - Janica Kostelic verbeet gis teren de pijn in de sneeuw van Sankt Moritz. De 21-jarige skister uit Zagreb zag in de combi natie de ideale mogelijkheid haar eerste we reldtitel te veroveren. Verdoofd door pijnstil lers maakte ze haar favorietenrol waar. Kostelic won de wereldtitel in 2.41,63. Ze had 0,06 seconde voorsprong op de Oostenrijkse Nicole Hosp en 2,20 op de Zwitserse Marlies Oester. De Duitse titelverdedigster Martina Ertl werd zesde. Kostelic bewaart zwarte herinneringen aan Sankt Moritz. Vier jaar geleden scheurde ze in het luxueuze ski-oord tijdens de training voor de afdaling alle banden in haar rechterknie. Haar carrière stond op de tocht maar na een handjevol operaties, de laatste in 2001, en een lange revalidatie was ze precies op tijd weer fit voor de Olympische Spelen in Salt Lake City. Daar werd ze de koningin van de sneeuw met drie keer goud (slalom, reuzenslalom en com binatie) en zilver (Super-G). Een wereldtitel ontbrak nog op haar imposante erelijst. Die vermeldt verder achttien wereldbe keroverwinningen, waarvan vijf in dit seizoen; winnares van de wereldbeker algemeen in 2001 en winnares van de wereldbeker op de slalom in 2001 en het lopende seizoen 2003. In Sankt Moritz moest de enige leemte opgevuld worden. In de aanloop naar het WK speelde evenwel de rechterknie weer op. Tien dagen voor aanvang van het WK blesseer de ze zich weer tijdens de training. De pijn ver dween niet. Op de Super-G speelde ze geen rol, de afdaling liet ze zondag uit voorzorg schie ten. Op de combinatie ging ze gisteren beroerd van start. Ze werd twaalfde op de afdaling en liep 0,67 seconden achterstand op de Zweedse Janette Hargin en 0,56 op de Oostenrijkse nieuwkomer Nicole Hosp op. Hargin skiede zichzelf uit de wedstrijd in de eerste manche van de slalom. Hosp, pas 19, bood meer tegenstand. Ze hield na de eerste run 0,17 seconde over van haar voorsprong. In de tweede manche was Kostelic wederom de snelste, maar van een soepele cadans was door de pijn geen sprake. Hosp deed als laatste star ter een heldhaftige poging de Kroatische vedet te voor te blijven, maar kwam op de streep een fractie (0,06 seconde) tekort. Janica Kostelic onderweg naar de gouden medaille op de combinatie. Foto: AP/Alessandro Trovati iverde de Ier zes keer Jtitel. ize ««burg ;>t Top-i2 tteis Luxemburg ziet af van ^tsatie van de Europese 5"° 12004. De Europese isfederatie (ETTU) 31 [isteren bekendge- it ETTU gaat op zoek ,atS|nieuwe organisator 1 \£venemenL waarop de e Hopese tafeltennissers d^n. Kandidaten hebben ruari de tijd zich te et ''Luxemburg houdt van cteUmet 30 november wel laitlpisch kwalificatietoer- it d; i 'R' pek door Vincent Ronnes woerden - Bas Vos is aangesteld als algemeen interim-manager van de stichting waarin vanaf woensdag alle topvolleybalacti- viteiten worden ondergebracht. De nieuwe stichting is de opvol ger van het failliet gegane TVN, dat kampte met een schulden last van 2,5 miljoen euro. In het grotendeels verlaten TVN-kantoor op het industrie terrein van Mijdrecht mag de curator een dezer dagen een zaam aan zijn werk beginnen. Op het kantoor van de Neder landse volleybalbond (NeVoBo) in Woerden wordt ondertussen gekeken of er enkele kamertjes vrijgemaakt kunnen worden voor de medewerkers van de nieuwe stichting, in eerste in stantie voor interim-manager Bas Vos. Eerder trok hij organi saties als de Bijenkorf en Unigro uit het slop, nu mag hij het va derlandse topvolleybal uit de penarie halen. De technische staf kan, onder leiding van Toon van der Burgt, de assistent-bondscoach van de gouden olympische ploeg in At lanta (1996), volop aan het werk met de voorbereiding op het in terland-seizoen dat direct na af loop van de clubcompetitie in mei van start gaat. Geld is er, 1,2 miljoen euro om precies te zijn. En als de sub sponsors weer aanhaken, gaat dat bedrag weer snel in de rich ting van de twee miljoen. Niet onbelangrijke Japanse partners lieten gisteren al aan bonds voorzitter Herman van Zwieten weten dat ze graag weer van de partij zullen zijn. Als dan ook nog eens het opti misme van bijvoorbeeld NOC *NSF-directeur Marcel Sturken- boom bewaarheid zal worden, komt er dit jaar ook nog een hoofdsponsor uit de hoge hoed en zal het warempel lijken alsof er niets aan de hand is geweest. Sturkenboom was gisteren op het hoofdkantoor van de bond om er samen met Van Zwieten de wedergeboorte van het va derlandse topvolleybal aan te kondigen. Van een doorstart mocht riiet worden gesproken. Ze zeiden het niet hardop, maar dat heeft alles te maken met het amechtig verzwijgen van alles wat op een voortzetting van de oude stichting lijkt. In dat geval immers zullen de schuldeisers in gesloten rijen koers zetten van Mijdrecht in de richting van Woerden. De nieuwe stichting - er wordt volop gefantaseerd over een mooie naam - kan rekenen op de bestaande geldstromen van NOC*NSF, ministerie en volley balbond. Omdat nu schoon schip is gemaakt durfde ook Van Zwieten te reppen van de kans op een nieuwe sponsor. Waarom dat dan de afgelopen jaren niet is gelukt, kon Sturken boom makkelijk uitleggen. „Na- door Eelco van der Linden pretoria - Het Engelse cricket team heeft gisteren het politieke vuur rond het WK cricket verder opgestookt door te besluiten donderdag niet te spelen in en tegen Zimbabwe. Het team voelt zich bedreigd en vreest dat aan hangers van president Mugabe de wedstrijd zullen ontregelen met geweld. De beslissing kwam nadat de Zuid-Afrikaanse politie een be dreiging met de dood aan het adres van het Engelse team had afgedaan als vals en een poging het toernooi in diskrediet te brengen. De organisatie 'Zoons en dochters van Zimbabwe' be staat niet, maar dat bracht de Engelsen niet op andere ge dachten. Ze leveren zo vier pun ten in'en maken de kans groot dat Zimbabwe, in dezelfde pou le als Nederland, straks doorgaat naar de eindronde. Voor velen in Zuid-Afrika en Zimbabwe is de beslissing on begrijpelijk. „Het wordt tijd dat de Engelsen eens ruggengraat tonen", zegt Norman Grierson, een (blanke) agrarisch econoom en analist in Harare. Hij haat Mugabe, zendt elke dag rappor ten de wereld rond over de de sastreuze voedselsituatie in zijn land, maar vindt het Engelse protest 'onterecht en inhouds loos', omdat men geen politiek statement maakt. Dat deden gisteren wel twee Zimbabwaanse topspelers in de eerste (en gewonnen) WK-wed- strijd van hun land tegen Nami bië. Andy Flower (34), een blan ke veteraan, maar nog steeds een van de belangrijkste inter nationals, en het zwarte talent Henry Olanga (26) droegen bei den een zwarte rouwband. In een communiqué stelden ze dat het ging om een 'protest tegen de dood van de democratie' en 'een oproep aan de verantwoor delijken de schending van men senrechten in Zimbabwe te stoppen'. „Vreselijk moedig", al dus Grierson. De Zimbabwaanse cricketbond, waarvan de aan het spel ver slaafde president Mugabe de patroon is, reageerde niet, maar het lijkt zeker dat er actie tegen het duo zal worden onderno men. Vooral voor Olanga zullen de consequenties groot zijn. Hij zal worden beschuldigd van on patriottisch gedrag, het heulen met de blanke vijand of zelfs een spion te zijn van het perfide En geland. De voormalige koloniale moeder wordt door Mugabe als bron van al het Zimbabwaanse kwaad beschouwd. Wat betreft patriottisme en sport zit Zimbabwe overigens in een erg curieuze situatie. Het nationale Zimbabwaanse team is met drie zwarte spelers en een Indiër nog steeds vooral blank. Een aardige paradox, ook gezien het feit dat Mugabe een oorlog tegen de blanken heeft ontke tend en de meeste blanke spe lers uit families komen die door het regime van hun land zijn ge zet of worden vervolgd omdat ze de oppositie steunden. Terence Nicolle weet daar alles van. Zijn familie was de grootste graan- en maïsproducent van Zimbabwe totdat de onteigenin gen begonnen die nu voor een belangrijk deel de hongercrisis veroorzaken. Zelf heeft hij ook oorlogsveteranen op zijn land. Maar Nicolle is nog steeds hoofd van het nationale cricket- jeugdbeleid. „Het enige wat hier is blijven functioneren, is het cricket", zegt hij. Dat wit nog overheerst in het Zimbabwaanse nationale team, is voor Nicolle geen punt. „De verkleuring gaat juist snel", zegt hij. „We hebben uitstekende jeugdopleidingen en beurzen waar de zwarte spelers volop van profiteren. Het zou zo goed kunnen gaan. Zimbabwe was een land van raciale harmonie." SPORTUITSLAGEN CRICKET Zuid-Afrika/Zimbabwe. WK. Groep A (Harare): Zimbabwe Namibië 2-0. Zimbabwe 340/2, Namibië 104/5 (25,1 overs) Topscorers Zimbabwe: Wishart 172 not out, Flower 78 not out. Groep B (Bloemfontein): Sri Lanka - Nieuw- Zeeland 2-0. Sri Lanka 272/7, Nieuw-Zeeland 225. Topscorers Sri Lanka: Jayasuriya 120, Tillakaratne 81 not out. Nieuw-Zeeland: Styris 141. MARATHONSCHAATSEN Zwitser (Katwijk); 20. Peter Aanhane (Katwijk) Heren B 1. Jeroen Kraan (Woubrugge) 15,1; 3. Michiel Warmerdam (Oegstgeest) 13; 8. Jack van Don gen (Roelofarendsveen) 8; 10. Robbert van der Poel (Rijpwetering) 6; 12. Chiel Smit (Koude kerk a/d Rijn) 4; 17 Robert Verheij (Voorscho ten); 18. Ron Kortekaas Wassenaar 19. Jos Drabbels (Leiden). Tussenklassement: 1. Je roen Kraan 83,4; 2. Chiel Smit 75; 5. Michiel Warmerdam 51,1 PRIJSVRAGEN Den Haag. Gewestelijke Marathoncompetitie Zevende wedstrijd Vrouwen 1 Marieke van Hoek (Oegstgeest) 10,1; 2. 89 Chantal Boer (Delft) 9; 3 Ilse Verkade (Mon ster) 8, 5. Margreet Merbis (Benthuizen) 6; 6. Sabine van der Wiel (Leiden) 5; 8. Eefke War merdam (Oegstgeest) 3; 12. Mariska Scholtes (Stompwijk) Tussenklassement: 1. Lucy Wit- teman (Oegstgeest) 64,4; 2 Margreet Merbis; 64,1, 3. Marieke van Hoek; 40,1; 7. Sabine van der Wiel 28; 9. Marleen Elstgeest (Hoog- made) 19,1, 14 Marion Borst (Koudekerk a/d Rijn) 8; 17. Eefke Warmerdam 5; 18. Anne- marievan Haestregt (Oude Wetering) 1. Heren A 1. Sandor Stuut (Den Haag) 10,1; 2. Perry de Vreede (Monster) 9; 3 Meivin van Zanten (Ou de Wetering) 8; 4. Mark Rimmelzwaan (Voor hout) 7; 5. Koos Kortekaas (Voorhout) 6; 9 Pe ter Aanhane (Katwijk) 2 Tussenklassement: 1 Perry de Vreede 74,2; 2. Jos Dohle (Voorscho ten) 42; 5. Koos Kortekaas 33,1;10 Meivin van Zanten (Oude Wetering) 21; 12. Mark Rimmelzwaan 16; 13. Ralf Zwitser (Katwijk) 15,1; 16 Gerard Nijgh (Rijnsburg) 5; 17. Lars Hoogenboom (Roelofarendsveen) 4; 19. Jens Lucky Day 3019. 12.17.22 23.29.30.31.36.38.39.46.48.52 54 61.63.66.67.68 74. (Onder voorbehoud van typefouten). SKI Sankt Moritz. WK alpine. Vrouwen, combinatie (afdaling+slalom): 1. Kostelic (Kro) 2.41,63, 2. Hosp (Oos) 2.41,69. 3 Oester (Zwi) 2.43.83, 4 Schild (Oos) 2.43,85, 5. Riesch (Dui) 2.44,60, 6. Ertl (Dui) 2.45,02, 7. Mancuso (VSt) 2 45.30, 8 Lindell-Vikarby (Zwe) 2.45,31, 9. Zah- robska (Tsj) 2.45,51, 10. Stiegler (VSt) 2 45,65. TENNIS Antwerpen. Vrouwen, 585.000 euro. Eerste ronde: Matevzic (Slv) - Bedanova (Rus) 6-2 6-3, Pisnik (Slv) - Grande (Ita) 6-3 4-6 6- 3, Chladkova (Tsj) - Benesova (Tsj) 6-3 4-6 6- 2, Casanova (Zwi) - Flipkens (Bel) 6-3 7-5. Dubbelspel eerste ronde: Dokic/Bedanova (SMo/Tsj/3) - Van Acker/Hopmans (Bel/Ned) 6- 16-4. tuurlijk gaat niemand sponso ren als er een schuld van twee ënhalf miljoen euro is." En de internationals zelf? Een garantie op salaris krijgen ze in eerste aanleg niet. Dan zullen eerst op z'rl minst meerdere contracten met subsponsors (opnieuw) ondertekend moeten zijn. Sturkenboom: „Er is een ri sico dat er spelers 'nee' zeggen." Aanvoerder Reinder Nummer dor verwoordt de gevoelens van de internationals als hij vanuit Italië meldt het eerst even te wil len aanzien. Toon van der Burgt: „In 1992 dacht ook ieder een dat er geen toekomst meer zou zijn. De meeste spelers lie pen weg. Vier jaar later won Ne derland olympisch goud." ACHTERLIJN A an het einde van het honk- l\ balseizoen beginnen in de Verenigde Staten de World Se ries. De twee beste ploegen ma ken in een onderlinge reeks uit wie er wereldkampioen wordt. Weieens een Amerikaan horen klagen dat het belachelijk is dat er alleen Amerikaanse clubs meedoen aan deze wereldse ries? Weieens een Amerikaan horen mopperen over de devaluatie van het honkbal, omdat Ame rikaanse ploegen altijd de plaatsen een tot en met vier be zetten? Weieens een Amerikaan horen zeggen dat hij maar niet meer naar de World Series kijkt, om dat hij toch al weet dat een ploeg uit zijn land gaat win nen? Nergens wordt er zo goed ge honkbald als in de Verenigde Staten en daar zijn de Ameri kanen zo trots op dat zij de strijd om de nationale titel World Series noemen (geen land ter wereld dat daar ooit tegen geprotesteerd heeft, trou wens). Afgelopen weekeinde was er in Göteborg het wereldkampioen schap allroundschaatsen en de Nederlandse mannen eindig den op de plaatsen een tot en met vier. Na de eerste tivee af standen leek Ids Postma te gaan winnen, maar die werd derde, nadat pas op het einde van de tien kilometer Rintje Ritsma hem voorbij was ge sneld. Ik ben nog geen landgenoot te gengekomen die van die span ning had genoten, die blij was met het goud, zilver en brons of die er trots op was dat de Ne derlanders zo goed presteerden op het WK. Als iemand het er al over heeft, dan is dat op een su- percynische toon. Arme schaatsers. Als zij de bes ten zijn van de hele wereld, dan stelt het allroundschaatsen niets voor. Dan is het een niet- mondiale sport. En als zij niet de besten zijn van de hele we reld, dan hebben zij gefaald. Ze doen het nooit goed zelfs niet als ze het goed cloeG. (Een allroundschaatser deelt het lot van een tienkamper. De beste tienkamper is de beste at leet op de Spelen, maar alle aandacht gaat uit naar de win naar van de honderd meter) Korfballen kunnen we ook goed. Wereldkampioen zijn we. En iedereen die nog nooit van zijn leven een korfbalwedstrijd heeft gezien maar roepen dat het een mietjessport is. Wij zijn ergens goed in en we schamen ons er vreselijk voor. Het is erger om op het WK all round te winnen dan om in de Davis Cup te verliezen van een tegenstander met maar een goede tennisser. Wij zijn onze trots verloren (in 1974 geloof ik). Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19