REGIO Gemeente kiest voor ijshal op Spoorzicht Tipgever gewelddadige overval mag naar huis ChoicCS Werk in uitvoei Wegwerken hobbel Nil weer uitgesteld I Bedstedes, deurroosters en makelaars in Suetanborgh Max ontsprong de dans Statig en altijd geïnteresseerd dinsdag 11 FEBRUARI Koudekerker uit auto gezaagd zoeterwoude - Een 51-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn is vanochtend, na een aan rijding op de N11 ter hoogte van Zoeterwoude, door de brandweer uit zijn auto ge zaagd. De man stond rond 7.40 uur in de file richting Leiden toen zijn auto van achteren werd aangereden door een 48- jarige automobilist uit Wad- dinxveen. De auto van de Kou dekerker belandde in de berm. Omdat de man aangaf last te hebben van zijn nek en rug werd hij uit de auto gezaagd en naar het ziekenhuis overge bracht. Sportpenning voor Verkerk alphen aan den run - Martin Verkerk heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in het stadhuis uit handen van sportwethouder Klaas Tigelaar de sportpenning van Alphen gekregen voor zijn verdiensten in de tennissport. De Alphenaar won dit jaar het ATP-toernooi in Milaan en maakte het afgelopen weekein de deel uit van het Davis Cup team tegen Zwitserland. Hij was zeer verguld met de onder scheiding. „Ik voel me zeer ver eerd en beschouw het als een waardering voor mijn door braak dit jaar", zei de onder scheiden man. Verkerk was de vijfde sporter die de onder scheiding in ontvangst mocht Breakdance in Roelofarendsveen roelofarendsveen - Het jonge renwerk in Alkemade begint volgende week twee cursussen in de Akeburcht in Roelof arendsveen: breakdance voor jongeren tussen de 13 en 18 jaar en hairstyling voor meiden van 13 tot en met 16 jaar. De cursussen duren allebei zes we ken en worden gegeven op maandagen van 16.00 tot 17.30 uun de kosten bedragen 15 eu ro. Meer informatie via Jeugd werker j\lkemade@wanna- doo.nl. Cursus over de duinen oegstgeest - De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN houdt de komende maanden een cursus over 'de duinen in het voorjaar'. De cursus bestaat uit vier theorieavonden in het Wellant College in Oegstgeest aan de Lange Voort 70, en vijf duinexcursies. De avondlessen beginnen op 9 april, de eerste excursie is op 12 april. Het cur susgeld bedraagt 47,50 euro. Voor dat bedrag krijgen de deelnemers ook het boek 'Be leef het duin'. Opgave op 071- 5324404. Verhaal over Russische familie alphen aan den run - Het ver haal van een Russische familie is woensdag 12 februari het thema van een lezing in het ID- college in Alphen aan den Rijn. Drs. Le Blanc komt het vertel len. Aanvang: 20.00 uur. Toe gang: negen euro. Info: 0172- 492004. Kraam huren in Huize Emmaus zoeterwoude - Huize Emmaus in Zoeterwoude houdt volgen de maand een voorjaarsmarkt. Wie een kraampje a tien euro wil huren, moet voor 1 maart bellen met de receptie van het verzorgingshuis aan de Benne- broekweg: 071-5809203. De voorjaarsmarkt is gepland op zaterdag 22 maart van 13.30 tot 16.30 uur. door Ruud Sep den haag/hazerswoude - De 55-jarige Leidenaar die de tip heeft gegeven, die in september vorig jaar leidde tot een ge welddadige overval in Hazerswoude- Rijndijk, is weer op vrije voeten. De rech ters oordeelden gisteren in een pro for- ma-zitting dat er geen redenen zijn om de man nog langer in voorarrest te hou den. Zijn aandeel in de overval, waarbij twee honden werden gedood, was te klein om hem nog langer achter slot en grendel te houden. Op 27 september vorig jaar werden in Hazerswoude-Rijndijk vier Israëliërs aan gehouden in verband met een geweldda dige inbraak in een villa aan de Rijndijk. Op het moment van de inbraak was er niemand thuis. Maar twee honden die wel in de woning war en, werden door de dieven met een machinepistool doodge schoten. Twee van de mannen werden in de woning aangehouden, de andere twee werden kort ema in de omgeving opge pakt. De vier zitten in afwachting van hun proces nog steeds vast. Bij een eerste pro forma-zitting tegen de Israëliërs bleef vorige maand onduidelijk hoe de mannen in Hazerswoude-Rijndijk terecht waren gekomen. Gisteren kwam daar in ieder geval een klein beetje dui delijkheid oven de Leidenaar had de he ren getipt dat er in de villa iets te halen viel. De verdachte deed er gisteren volstrekt niet moeilijk over dat hij de tipgever was. „Ik heb ze die inbraak gegeven, en dat was 't", vertelde hij de rechtbank. Vol gens de Leidenaar en zijn advocaat moest hij daarom terechtstaan voor uit lokking van diefstal. Dat de inbraak zo uit de hand liep dat er schoten werden gelost, kan volgens de raadsman niet tegen zijn cliënt worden gebruikt. „Het leed dat is aangedaan met de hondjes, dat heeft hij niet gewild." De advocaat vroeg om schorsing van het voorarrest van de Leidenaar, niet in de laatste plaats omdat de man als vader van drie jonge kinderen thuis node ge mist wordt. Na een korte schorsing sprak rechtbank president Eikerbout het verlossende woord. De Leidenaar mag naar huis, al is de zaak daarmee nog niet voorbij. Op 28 april moet hij samen met de vier Israë liërs opnieuw voor de rechter verschij nen, dan voor de echte behandeling van de zaak. Jan van Gent, liefhebber van oude boerderijen, laat alvast iets zien van de tentoonstelling over Zoeterwoudse boerderijen die zaterdag wordt geopend. Aan de wand hangen ma kelaars. Foto: Henk Bouwman Tentoonstelling over; Zoeterwoudse boerderijen door Nancy Ubert alphen aan den run - De Al- phense horecaonderneming Choi ces, waaraan de politie afgelopen weekeinde de handen vol had vanwege een schietpartij en tal van andere schermutselingen, gaat voor straf een dag op slot. Dat heeft burgemeester Schoof besloten. De politie onderzoekt nog wie de kogel heeft afgevuurd, die de buik van een 17-jarige jongen uit Ter Aar schampte. Duidelijk is inmiddels dat de dader het vuurwapen heeft kunnen bin nensmokkelen, doordat de vei ligheidsmaatregelen niet vol doende waren. De interne ca mera's, de detectiepoortjes en de persoonlijke controle door de portiers hebben niet afdoende gewerkt. Exploitant W. Rogge veen heeft opdracht gekregen de veiligheidsmaatregelen aan te scherpen. Door Choices aanstaande vrij dag te sluiten voor het grote pu bliek, wil Schoof 'een signaal' af geven. Een dergelijk incident is onaanvaardbaar, vindt hij. De burgemeester heeft de beslis sing genomen in overleg met Roggeveen en W. Arlman, de voorzitter van de Alphense ho- recavereniging. „Ik heb er vrede mee, ik sta achter dit besluit", meldt Roggeveen. „We moeten aantonen dat gewelddadig ge drag niet getolereerd wordt. Niet in Choices en niet in de rest van Nederland." Roggeveen weigert op vragen in te gaan. „Geen tijd voor en geen zin in. Ik richt mijn energie nu op andere dingen. De boel moet weer op derails." Burgemeester Schoof heeft Arl man gevraagd na te denken over de vraag, op welke manier de Alphens horeca aan het publiek duidelijk kan maken dat regels nageleefd moeten worden. „Alle partijen hechten immers veel waarde aan een veilige horeca", aldus Schoof in ring. De schietpartij 1 dens een R&B pai van vrijdag op streeks drie uur. ment was een deel, bezoekers al op De organisator van I nement, dat doorg^ deels door allochto wordt bezocht, ont website www.n dat er een schiel plaatsgevonden. opblazen van die r een kruk op de g dat het leek alsof ej werd. Is er eindelijk^. Alphen aan den Rijn; sen nog iets zoekenr partyscene een slet geven." Op het de site druppelen d ties op dit bericht T valt zo vaak een k komt echt niet bove uit hoor. Dus er is een schietpartij gev iiwi geen roddel maar wi" De R&B party zou r in tienercentrum 1^5 gehouden, maar Choices verplaatst q ganisator zich nieti- spraken hield. De S zijn Alphen, die 1 trum exploiteert, hoede, zo maakt I Demoet van Max, ij het verleden hebbi men gehad met de| tor. We wilden i voordat we de tei^ den. Zo moest eenf voren borg betaald I is niet op tijd getx dien wilden we er z dat de beveiliging i Toen de org; hierin liet afwetenT het feest te annulef is het geen goed idt &B party in een 1 te houden. Het is dat ik daarin gel gen." door Marieta Kroft zoeterwoude - De Zoeterwoud- se huisschilder Jan van Gent heeft een zwak voor oude boer derijen. Als hij door de Weipoort rijdt geniet hij van de landelijke bouwkunst uit de zestiende en zeventiende eeuw en die uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Toen hij hoorde dat 2003 het jaar van de boerderij zou worden, stond voor hem vast dat er een tentoonstelling in de Zoeterwoudse Oudheidkamer Suetanborgh moest komen. Hij ging met de Stichting Oud-Zoe- terwoude aan de slag. Zaterdag is de feestelijke opening. Suetanborgh is al zo goed als in gericht Makelaars, deurroosters en lijsten met foto's en summie re teksten brengen de bezoekers eeuwen terug in de tijd. Voor de oudere mensen van boerenaf komst kan het een feest der her kenning zijn. Want wie weet zich niet te herinneren dat hij of zij in de bedstede heeft gesla pen? Of anders hun vader of moeder wel. In de van alle kan ten afgesloten hokken sliepen de mensen, als het even kon, rechtop, vertelt Van Gent. „De mensen aten vet. Door rechtop te slapen, kon het eten zakken." De tentoonstelling laat de be zoeker boerderijkunst zien. Zo heef Van Gent in de loop der ja ren tientallen makelaars verza meld. Het zijn houten sierele- menten die aan de nok van het dak horen. Ze houden het re genwater tegen. Ook is er aan dacht voor de kruisen boven de kelderramen. „Een katholiek ge bruik dat je in Zoeterwoude, Hoogmade en in het Westland terugziet", weet Van Gent. „Het zijn afweerkruisjes, die ervoor moeten zorgen dat de melk niet zuur wordt. Sommige boerderij en, zoals die aan de Vlietweg in Leiden, hebben hele grote krui sen op hun buitenmuren staan. Dat is als afweer tegen veeziek tes." De Zoeterwoudenaar wijst op een boerengezegde uit Schipluiden: "Het kruis weert de duivel van melk en zuivel'. De boerderijkenner vertelt over de mooie kamers, waar de pas toor werd ontvangen. Het dorp heeft nog altijd bestaande voor beelden van een schouw vol met tegeltjes, al dan niet voor zien van illustraties. Typerend voor de oude Zoeterwoudse boerderijen was de karnmolen die werd gebruikt voor de boter en kaasbereiding. Een paard moest rondjes lopen om een as in de karnmolen, waardoor de melk in beweging kwam en er boter en karnemelk ontstond. De hedendaagse kaasbereiding is op een video vastgelegd en is tijdens de openingsuren te zien. De familie Van Veen geeft op de film van Wim en Johan Zand bergen uitleg over de bereiding van hun Groene Hartkaas. De film is zo'n beetje het enige moderne dat in de Oudheidka mer is te zien. Van boerderijen van de laatste vïjftig jaar houdt Van Gent niet. „Moderne boer derijen zijn fabrieken. Het woongedeelte is gescheiden van de dieren. Vroeger leefden de mensen er tussenin. Er hing al tijd een stallucht in huis." De tentoonstelling over de boer derijen in Zoeterwoude is tot het einde van het jaar elke derde zondagmiddag tussen twee en vijf uur in Suetanborgh te zien. Alle informatie is nog eens na te lezen in het boek 'In en om de boerderij van Zoeterwoude', van Jan van Gent. Hij houdt op 20 maart om 20.00 uur een presen tatie over 'de Boerderij in Ne derland' in Ons Huis aan het Kosterspad 3 in Zoeterwoude. oegstgeest - De renovatie en nieuwbouw van winkelcentrum Lange Voort komt dichterbij. Gisteren zijn een aantal waarde volle bomen uit het tegenover gelegen Irispark verwijderd. De bomen kunnen opnieuw worte len aan de Haarlemmertrek vaart. Het Irispark wordt uitein delijk ook opnieuw ingericht, maar gaat eerst plaats bieden aan de noodonderkomens voor de winkeliers. Ondertussen wordt de Lange Voort tussen de Irislaan en de Admiraal de Ruyterlaan op een andere manier aangepakt Er wordt een nieuw rioleringssy- teem aangelegd. In verband met deze werkzaamhed/ de komende vier m deels afgesloten. |-|< Het verkeer wordt o alternatieve route Ipr Hazenboslaan, de*HI Kennedylaan en det de helft van de rijbTT kruispunt Lange VöP" wordt afgesloten. I komend vanaf de L Irislaan en het LangP wordt om beurtenj de overgebleven middel van stoplichr genaamde verkeert stallatie. Connexxitu dienstregeling van r® 30 en 42 aangepast IN MEMORIAM hazerswoude-rijndijk - Rijks waterstaat heeft het verhelpen van de verzakking op de Nil ter hoogte van de Papenvaart in Hazerswoude opnieuw uitge steld. Volgens W. Vermeulen van Rijkswaterstaat staat de op knapbeurt nu ergens tussen 8 maart en 25 april op het pro gramma. „Daar houden we ons aan", zegt hij vastberaden. Na het mislukken van het piep schuimexperiment (waarbij de aannemer probeerde de weg omhoog te persen met een piepschuimmengsel terwijl het verkeer gewoon doorrijdt) vorig jaar oktober, besloot Rijkswater staat de verzakking op de tradi tionele manier te verhelpen. Dat wil zeggen dat de aannemer de weg door middel van asfaltering zou gladstrijken. Vermeulen ging ervan uit dat het werk op de Nil voor de kerstvakantie achter de mg zou zijn, maar de vorst gooide roet in het eten. Vervolgens ging Rijkswaterstaat uit van eind januari. Maar weer gebeurde er niets. Dit keer zijn de financiën een probleem, aldus Vermeulen. „Tot 1 januari was er een budget bij Rijkswaterstaat voor ver keersmaatregelen tijdens de uit voering van het werk. Dat is er niet meer. Het opknappen van de NI 1inclusief de wegafzettin- gen, kost meer dan 100.000 eu ro. Het werk zelf kost niet eens de helft." De rijksdienst zoekt uit of er geld te besparen is. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de aannemer die het piepschuimexperiment deed, de weg gaat asfalteren. „Maar we moeten een tweede aannemer uitnodigen", aldus Vermeulen. „Na de bouwenquête durven we het niet meer aan om werk uit te besteden zonder openbare aan besteding." Cl .Je< 0ed N door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Voorals- nog blijft het onduidelijk waar precies in Alphen de nieuwe ijs hal moet komen. Het tuinen- complex Spoorzicht langs de Nil geniet de voorkeur van de gemeente, zo bleek gisteren. Maar ook andere opties, zoals bedrijventerrein De Schans 2, zijn niet afgeschreven. Het pro ject kost een slordige 45 miljoen euro. Alle belanghebbenden krijgen binnenkort te maken met het indrukkwekkende her senspinsel 'Alphen on Ice' van initiatiefnemer Jan Gijsman. De bevolking mag zich namelijk de komende weken uitspreken over de plek langs de N11 „Het moet zeker een plek wor den met goede parkeermogelijk- heden. Verder moet de ijshal goed bereikbaar zijn. De Nil is een logische optie", zegt Gijs man. Tot nu toe werd aangeno men dat de ijshal op het bedrij venterrein De Schans 2 in Al phen zou komen. Dat is zeker nog niet van de baan. Gijsman legde gisteren tijdens een pers bijeenkomst uit dat de oor spronkelijke plannen zeker niet bijgesteld zijn. „We pakken het groots aan. Luxe is betaalbaar, soberheid kost geld." Hij meld de met gepaste trots dat ruim tachtig procent van de beschik bare ruimten in het ijsstadion al verhuurd is. „Althans dat er al een optie op genomen is. Het gaat om de exploitatie. Er moet een goed rendement zijn." Gijsman zit daar niet over in. En de gemeente loopt met de komst van de ijshal inmiddels bijna naast haar schoenen. Wet houder Tigelaar „Het gaat om een zeer bijzondere sportvoor- ziening. Het complex van de tui- nenvereniging heeft onze voor keur, omdat die grond in ons ei gendom is. Daarnaast is er vol doende gelegenheid om te par keren, zeker in samenhang met de ruimte van Archeon. Het be sluit is nog niet definitief. De raad moet beslissen. Wij geven nu alleen aan waar onze voor keur ligt. Een ding is zeker: een ijshal zet Alphen definitief op de sportkaart van Nederland." De Schans 2 en Hoom West tel len nog wel degelijk mee, maar hebben niet de voorkeur van de projectontwikkelaar. „We zijn heel sterk in de race geweest voor De Schans 2, maar dit is voor ons ook beter en sneller te verwezenlijken", zegt Gijsman. Hij gaat de andere twee opties overigens niet uit de weg. Belanghebbenden krijgen de ko mende weken de gelegenheid om hun bezwaren te uiten. De gemeente hoopt in de raadsver gadering van april een besluit te nemen. In het gunstigste geval is de nieuwe ijshal in 2007 klaar. Hij was een ouderwetse, statige burgervader. Niet joviaal, maar wel aardig en altijd geïnteres seerd in de mensen. Johannes ten Heuvelhof waakte in Ha zerswoude van 1970 tot 1984 over zijn inwoners. Niets ont ging hem. Of ze nu jong of oud waren, altijd had hij zijn woord je klaar en probeerde hij de pro blemen die zijn medeburgers op tafel legden, op te lossen. Toen er jongeren uit de Guido Gezel- lestraat aan zijn bureau stonden met een zak dode vissen, liet hij onmiddellijk de wethouder wa termonsters uit de sloot nemen. Oud-burgemeester Ten Heuvel hof van de voormalige gemeen te Hazerswoude is afgelopen donderdag op 84-jarige leeftijd overleden en is vandaag in zijn woonplaats Leidschendam be graven. Tegen zijn zin nam hij in november 1983 als ereburger afscheid van zijn functie. Behal ve de notabelen was ook het Hazerwoudse verenigingsleven massaal aanwezig op deze grootse feestavond om de bur gemeester uit te zwaaien. In zijn dankwoord destijds liet hij dui delijk blijken erg te moeten wennen aan een ambtloos be staan. „Ik zou best weer willen solliciteren. Jammer genoeg is er Johannes ten Heuvelhof 1918-2003 die vervelende leeftijdsgrens." Gelukkig waren er pientere be stuurders die begrepen dat Ten Heuvelhof zijn tijd niet in ledig heid kon doorbrengen, maar iets onder handen moest heb ben. Als voorzitter vj selijke milverkavel burgemeester in z' riode zijn hart al veil het agrarische t Niet voor niets wer<| de Hoogheemraad! soort eerbetoon ofB doopt in Burgemei Heuvelhofweg. Na zl als eerste burger g' veel inzet en pleziei voorzitter van de r lingscommissie Rijn) Hij begreep als geei hij de oude boeren S streep moest trekl ge boeren enthousiï moest houden voort, kavelingsplannen. H stelling: „Een jonge, vent die vooruit wQ.Qel velen", aldus Ten Hj— 1985 bij de presentaf plannen, waarbij ha gelgebied in tact biel zitter hield 'wenszitf te horen waar de b agrariërs graag hun den hebben. Over q daagse spreekuur d gendarische uitspra! mooi weer is zie je jL- maar als het regentfB ker dan op het fond||j van de dokter."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16