Blauwe LEIDEN REGIO itstel, maar geen afstel voor burgemeester Van der Sluijs Leidse steun voor zusterstad Buffalo City burgeringscursus lest informatiedorst ld =4- herrezen Dijkje is uit de as LUMC voelt effecten ruimere arbeidsmarkt R3 HDC 972 het i zijl dat deel lijnt prat wez s te n? Ikini llloc l idi ?SI|( infcvin< ikkaja, dthi ier >ntsr ei de Welt, n na ?n n den Jad Hans van der Sluijs al werk moeten zijn in werkelijkheid is hij waar- ig een half jaar burge- Noordwijk. De raad van gemeente, die er half de- vanuit ging dat de WD'er uien overstappen, is giste- loten door minister Rem- Ébenlandse zaken. De pro- helemaal over. indt Maarssen zich in ip van Leiden, Roer den Purmerend. Ook zij zijn getikt, omdat zij maar J naar voren hebben ge- gens de Gemeentewet :r twee moeten zijn. eifer duidelijke verschillen hielf gemeenten. Leiden, dat dbber vorig jaar als eerste efloten door Remkes, wil- endum houden, maar zag imdat Hany Groen in de vertrouwenscommissie én de gemeenteraad duidelijk boven de andere kandidaten uitstak. Hij werd dan ook als enige voorgedragen. In Tiel, waar ook plannen waren voor een referendum, werden degenen die daarvoor niet in aanmerking kwamen, door de vertrouwenscommissie voor tijdig afgebeld. Vlak voordat de raad de twee kandidaten voor het referen dum bekend zou maken, trok één van hen zich terug. Steven de Vreeze (oud wethouder in Leiden en thans burge meester van Enkhuizen) bleef daar door als enige over, waardoor van het referendum moest worden afgezien. Ook Roermond en Purmerend heb ben het volgens Remkes aan zichzelf te wijten dat Henk van Beers (burge meester van Laarbeek) en Leen Ver beek (consultant) als enige werden voorgedragen. Hun tegenstanders werden door de vertrouwenscommis sie geïnformeerd voordat de gemeen teraad zich over het advies had uitge sproken. Zij voelden zich kansloos en wilden daardoor niet meer in de pu bliciteit komen, omdat het ten koste zou kunnen gaan van hun huidige functie. Dat speelde ook een rol in Maarssen. Ook daar zag de nummer twee af van verdere deelname aan de procedure toen de raad in navolging van de ver trouwenscommissie unaniem had ge kozen voor Van der Sluijs. „Maar ook als de nummer twee zich niet had te ruggetrokken dan nog had de vertrou wenscommissie de raad geadviseerd één kandidaat aan te bevelen. Er is niet voor gekozen om iemand anders op nummer twee te zetten en daar mee heeft ook Maarssen zich niet aan de regels gehouden", aldus Tijs Man ten, woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. Voor de openbaarheid bij de benoe ming van burgemeesters is gekozen tijdens het totstandkomen van het tweede paarse kabinet in 1998. Een adviserend referendum werd mogelijk gemaakt en de namen van de twee voornaamste kandidaten zouden door de gemeente bekend worden ge maakt. Niet alleen bij een referendum. Die wetswijziging is in 2001 van kracht geworden. Tevoren brachten de ge meenten advies uit aan de commissa ris van de koningin. Die stelde vervol gens een aanbeveling op voor de mi nister. Alleen de naam van de num mer één werd bekend gemaakt, maar pas op het moment dat die benoemd was. Gemeenten drukken nu veel na drukkelijker hun stempel op de proce dure. Zij sturen hun advies recht streeks naar de minister. Het Nederlands Genootschap van Burgemeesters en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vinden dat Remkes zich te star opstelt. Zij wijzen er op dat er al weer een nieuwe wets wijziging op komst is. Er ligt een wets voorstel van het demissionaire kabi net Balkenende bij de Raad van State. Daarin staat onder meer dat de eis van openbaarheid moet worden ge schrapt. Intussen houdt Remkes nauwlettend toezicht op de huidige procedure en voert hij in elk geval een consequent beleid. Manten:Alleen als sprake is van overmacht, zoals bij overlijden of als een kandidaat zich na de aanbeveling terugtrekt, worden uit zonderingen gemaakt. In alle vijf ge vallen ging dat echter niet op." Het ministerie benadrukt dat de be slissing in Maarssen los staat van de kwaliteit van de enig overgebleven kandidaat, Van der Sluijs. Afgaande op het enthousiasme van de raad op 16 december ziet het er naar uit dat hij ook tijdens de nieuwe procedure als de nummer één naar voren komt. Een vergelijking met Leiden gaat immers niet op. Daar is Harry Groen na de voordracht door de gemeenteraad be hoorlijk onder vuur komen te liggen vanwege zijn omstreden declaratiege drag, dat toen pas bekend werd. Het is dan ook niet zo vreemd dat zich naast Groen nog negen andere kandidaten hebben gemeld. Die voelen zich na al le ophef over Groen wel degelijk kans rijk. In Maarssen is het echter de vraag hoeveel concurrenten Van der Sluijs krijgt In theorie zouden dat er nul kunnen zijn, omdat anderen zich bij voorbaat kansloos zouden kunnen achten. In dat geval kan de gemeente raad niet anders dan slechts één per soon voordragen aan de minister. Over die theoretische mogelijkheid wil Manten niet al te veel zeggen: „Ik ga niet vooruitlopen op mogelijke ont wikkelingen. Wie weet wat Maarssen allemaal gaat doen. De vorige keer is bijvoorbeeld niet gekozen voor een re ferendum. Nu misschien wel. Kijk maar naar Leiden, dat nogal eens van mening is veranderd en op 11 maart nu weer wel een referendum houdt" aangeeft als oorzaak van de brand. Gelukkig hebben mijn compagnon en ik nog een goedlopende zaak in Den Haag die als onderpand dient voor de nieuwe poolhal in Leiden." En die nieuwbouw mag er zijn. Op 475 vierkante meter staan 19 pooltafels en een 'gewoon' bil jart. Een verademing vergeleken met de huidige noodlocatie op- de hoek van de Hoge Rijndijk tegenover het Veerhuis. „Maar dat noodonderkomen was wel de redding van de club, want de leden konden toch poolen", al dus Fu. Momenteel is het een kwestie van een aantal plooien gladstrijkendenkt Fu. „Het zijn de laatste loodjes. Gelukkig hebben we veel hulp van de le den die de handen uit de mou wen steken. Als de opening eenmaal voorbij is, hebben we het mooiste poolcentrum van Leiden, nee, van Europa." Fu baseert die mening op de in richting van de nieuwe zaal. „Er is geen buitenlicht, maar pro fessionele verlichting. Dat heeft niets te maken met een donker poolhol maar alles met het feit dat buitenlicht zorgt voor scha duw en vals licht op de tafels. Daarnaast zijn er vaste tribunes, scoreapparatuur en is er een perfect systeem van luchtbe handeling aangebracht. Goed voor de tafel, goed voor de la kens en dus goed voor de spe lers." 't Dijkje moet de thuisbasis dere ben Well ÏWOI rs en elektnciens zijn ;er zf 'aatste klussen be- Daai me^ewerkers van ntz( le drank voor de iam^ceptie al afleveren. tvpÉ :t is een rommeltje i VJitrum 't Dijkje aan de ijk. Maar vergeleken hoop na de vlam- n 18 januari 2002 is centrum een para- nd 14 februari om s de feestelijke ope- iportwethouder Pechtold. En dat mag op zich een klein wonder heten, want toen het pand in de winter vorig jaar afbrandde, duurde het tot de zomer voor er met de nieuwbouw kon worden be gonnen. „Moeizame en tijdrovende pro cedures met gemeente, brand weer en omwonenden", aldus de 36-jarige eigenaar Shui- Chong Fu. „Daarnaast is er een probleem met de verzekering die nog steeds niet heeft uitbe taald, terwijl een rapport van de technische recherche kortslui ting boven het systeemplafond Shui-Chong Fu (links), met zijn vrouw Ingrid en hun twee kinderen, en compagnon Marco de Moree zijn bijna klaar voor de opening van poolcentrum 't Dijkje aan de Hoge Rijndijk. Foto: Henk Bouwman worden van De Tornado's, het eerste team van de vereniging dat acht keer kampioen van Ne derland is. De poolsport staat voorop, maar Fu omschrijft het nieuwe onderkomen als sport- café. „Naar Amerikaans voor beeld kan er wat gedronken worden, terwijl er op een televi siescherm naar sport kan wor den gekeken. Sport die bij de NOS niet of nauwelijks aan bod komt, maar bij ons wel, omdat we twee satellietzenders heb ben. Bang voor een nieuwe brand is Fu niet „Er is werkelijk alles aan gedaan om dat risico te be perken. „De apparatuur is door erkende installateurs aange bracht, er zijn extra brandhas- pels en blusapparaten opge hangen, er is gebruik gemaakt van brandwerende en -vertra gende materialen en de dak spanten zijn van hout. Ja, dat klinkt inderdaad raar maar die zijn twee uur tegen vlammen bestand, terwijl de metalen constructie van het vorige pool centrum het al na een half uur begaf. Maar iedereen hoopt na tuurlijk dat we zoiets verschrik kelijk nooit meer hoeven mee te maken." Poolcentrum 't Dijkje wordt vrijdagavond officieel geopend om 19.30 uur. Daarna is het centrum zeven dagen per week geopend van 12.00 tot 00.00 uur. Eric-Jan Berendsen leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) merkt dat de belangstelling voor werken in het ziekenhuis toe neemt nu de arbeidsmarkt rui mer wordt. Door de kwakkelen de economie neemt het aantal sollicitanten voor communica tie- en staffuncties sterk toe. Voor specialistische medische beroepen blijft het echter 'vissen in een lege vijver', zegt woord voerder E. Mulder van het zie kenhuis. Zaterdag organiseert het LUMC een informatiemarkt over werken in het ziekenhuis. „Als het ziekenhuis iemand zoekt voor bijvoorbeeld de afde ling personeel en organisatie of communicatie, kunnen we op dit moment kiezen wie we wil len. We merken op die afdelin gen absoluut een toename van het aantal sollicitanten. Maar als we operatieassistenten zoeken, anesthesisten, laboranten of mensen voor neonatologie, dan ligt de zaak anders. De opleidin gen voor deze specialistische medische beroepen krijgen we met moeite nét vol." Volgens Mulder is een toe stroom van gespecialiseerd me disch personeel pas te verwach ten op het moment dat er meer verpleegkundigen afstuderen. De opleiding verpleegkunde gaat vooraf aan die van bijvoor beeld radiodiagnostiek of opera tieassistent. Zaterdag houdt het ziekenhuis van 11.00 tot 15.00 uur open dag met een beroe- penmarkt en demonstraties prikken en reanimeren. door Robbert Minkhorst leiden - De inzamelingsactie voor Buffalo City, de Zuid-Afri kaanse zusterstad van Leiden, heeft tot op heden 40.000 euro opgeleverd. Op zoveel geld had het actiecomité niet gerekend, zegt het PvdA-raadslid Hilde Jansen. Hevige regenval teisterde vorig jaar zomer Buffalo City (voor heen East-London). Grote over stromingen maakten duizenden mensen dakloos, vooral de be woners van sloppenwijken als Duncan Village. Een groep in woners uit Leiden, onder wie een aantal (oud-) raadsleden, zette een hulpactie op touw. Die heeft enkele maanden geduurd. Het comité wil de inzamelings actie aanstaande donderdag of ficieel afsluiten. Giften blijven trouwens welkom. Raadslid Jansen is bijzonder te vreden over de opbrengst. Aan vankelijk werd ingezet op 75.000 euro, maar dat was omdat de groep zichzelf toen een hoog doel wilde stellen. Het geld gaat naar een huizenproject in de stad. Daarvoor zijn in totaal 200 nieuwe (stenen) huizen nodig, en moeten 700 beschadigde wo ningen van steen weer worden opgebouwd. Voor bouw- en an der materiaal is per huis 1.500 euro nodig. De doelstelling van vijftig huis jes is (nog) niet gehaald, het zijn er iets meer dan de helft gewor den. „Misschien was het iets te hoog gegrepen", erkent de PvdA'er. „Maar we willen pro beren om er nog iets bij te krij gen. We halen het wel. Het moet lukken." Op eigen kracht is 20.000 euro bijeengebracht. De gemeente had echter eerder al beloofd de opbrengst te verdubbelen, met een minimale bijdrage van 10.000 en tot een maximum van 20.000 euro. De organisatie noemt het in een dankbrief aan de donateurs en in een brief aan de leden van het Platform Leiden - Buffalo City 'hartverwarmend dat zo velen zich hebben ingezet voor onze zusterstad'. Jansen: „Ik vind het geweldig. Ik vind 20.000 euro een prachtig bedrag. Ik had het niet ver wacht." Het raadslid is ervan overtuigd dat de actie voor een grotere bekendheid van de ste denband bij de Leidse bevolking heeft gezorgd, en daarmee voor een groter draagvlak. En dat was ook precies de bedoeling van het actiecomité, zegt Jansen. „Geld is natuurlijk ook heel be langrijk, maar het andere vind ik even zo belangrijk." De groep Leidenaars riep met steun van het platform en de Stichting Leiden - Buffalo City de hulp in van scholen en in stellingen om aan geld te ko men. Jansen roemt de inzet van het Vlietland College en basis school de Tweemaster in de Me- renwijk. Het Vlietland College bracht met onder andere de ver koop van T-shirts en klussen et telijke duizenden euro's in. Me dewerkers van de Stichting Dienstverlening Leiden doneer den hun kerstbonus. Bij de poli tie ging de pet rond. Ook de rotary deed een gift en de Sor- optimisten (een vrouwelijke te genhanger van de rotary) zetten een kerstactie op touw. ROC Leiden, dat al jaren contacten onderhoudt met Buffalo City, vulde het bedrag uiteindelijk aan tot 20.000 euro. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Andl Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 elijke beheersing van de Nederlandse taal is een vereiste' loppenburg ik mijn huisarts lijn heb? Wat ge- fcmaal in de Tweede i lijken simpele vra- ior nieuwkomers in ijn dit ware brein- ROC Leiden pro tonen door middel •geringscursus het ^ilen van de Neder- ppij bij te bren- ten dinsdag begon rsus van dit jaar. [uitenlanders in Ne- :omen met een per- fclijf voor ogen, moe- |van de Nederlandse >1 iets voor doen: een rsus volgen. Het ipleidings Centrum i biedt hen die mo- Buitenlanders moe- g kunnen functio- Nederlandse sa- [en de cursus maat- intatie helpt ze daar- taalschool docent Dhar. „De nieuwko pen met een cursus Een redelijke be de Nederlandse vereiste. Pas als de t dat de cursist vol- iderlands begrijpt, ng aan de cursus lijoriëntatie te be- irden in het Neder- :n en door een tolk woord dat de do- uitspreekt, moet ld. Of het nu een een moeilijk woord t-Dhar uit. „De tolk It ware als intermedi- locent en cursist Zo (eker van dat de leer- i begrijpen want niet ^ürft het toe te geven iets niet snappen, van Nederlands de lessen zo veel :moedigd. Ikzelf de lessen docent en De woorden die lerlands uitspreek, Het begin van de cursus maatschappijoriëntatie wordt feestelijk ingeluid. Foto: Hielco Kuipers vertaal ik meteen in het Ara bisch." Ait-Dhar kwam negen jaar gele den als groentje ons land bin nen. Hij verliet zijn moederland Marokko om in Nederland te gaan studeren. „Het feit dat ik zelf nieuwkomer ben geweest, vergemakkelijkt het lesgeven. Ik weet hoe de mensen zich voelen en wat ze willen weten." En we ten willen ze veel. Naast het feit dat de cursus verplicht is voor nieuwkomers vinden de meeste leerlingen het ook erg interes sant. „Ze zijn zeer dorstig naar kennis en willen alles over hun nieuwe thuisland weten. Vooral omdat het er zo anders aan toe gaat dan in hun land van her komst", legt Ait-Dhar uit. „Om de cursisten een goed beeld te geven van de Nederlandse maatschappij gaan we regelma tig een dag op excursie naar bij voorbeeld de Tweede Kamer, het gemeentehuis of het politie bureau." Verspreid over de drie locaties van het ROC Leiden volgen on geveer honderd, voornamelijk Turkse en Marokkaanse alloch tonen, de cursus maatschappij oriëntatie. Op dinsdagochtend van 8.45 uur tot 12.30 uur wordt hun dorst naar maatschappelij ke kennis gelest. Mondelinge uitleg, schriftelijke informatie en rollenspelen maken de cursist duidelijk hoe de Nederlandse maatschappij functioneert. Na zes maanden onderwerpen de docenten hun leerlingen aan een eindexamen. Wanneer de cursist bewijst zelfstandig in Ne derland te kunnen functioneren mag hij zich officieel ingebur gerd noemen. Anders moet hij nog eens zes maanden blokken. Het behalen van de cursus maatschappijoriëntatie houdt niet per definitie in dat de leer ling de Nederlandse taal vol doende beheerst. De cursus Ne derlands moet gewoon gevolgd blijven worden totdat de cursist de taal voldoende spreekt. Hoe lang dat duurt hangt af van de leerling. „De een leert sneller dan de ander", zegt Ait-Dhar. dinsdag 11 februari 2003 LEIDEN WÏJK LADDER stevenshof - Kinderkoor Flits zoekt kinderen vanaf 4 jaar die mee willen zingen en spelen in de nieuwe musical, waarvoor al hard wordt gerepeteerd. De uit voering daarvan is eind juni. Geregeld zijn er ook andere op tredens. Kinderkoor Flits repe teert elke maandag in buurt huis De Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4 van 16.30 tot 17.15 uur voor kinderen van 4 tot 7 jaar en van 17.15 tot 18.00 uur voor kinderen van 8 jaar en ouder. Er kan direct worden meegedaan. Voor informatie bellen naar Simone Goud zwaard, telefoon 5766776. wandelen - De maandelijkse wandeling van het Nivon gaat zondag 16 februari naar Broek in Waterland. Er wordt gewan deld over dijken en door pol ders, langs het Zuiderzeepad van Monnickendam naar Am sterdam, een wandeling van ongeveer 21 kilometer. Verza melen om 9.15 uur bij het sta tion Leiden-CentraaL Vandaar wordt de trein naar Amsterdam genomen. Meewandelen is ge heel op eigen risico; het Wan delcafé c.q. het Nivon, heeft geen enkele verantwoording. Meer informatie geeft Aat Smits, telefoon 5227079 of e- mail: asmits.2@hccnet.nl. spirituele workshop - HypnO- therapeut en paragnost Jan C. van der Heide verzorgt dinsdag 18 februari van 20.00 tot 22.15 uur de spirituele workshop "Voel je lekker in je vel'. Er wordt aandacht geschonken aan belemmerende overtuigin gen zoals: 'Dat kan ik toch niet...' of 'Zal altijd wel zo blij ven...' De groepsgeest vol uni versele warmte zal volgens de therapeut onvermoede krach ten geven, helend en genezend voor lichaam en geest. De toe gang bedraagt 25 euro. Reserve ringen of nadere informatie: Dea P. Broersen, telefoon 071- 3015758 of e-mail: dea.broer- sen@planet.nl. cronestein - Vanuit het bezoe kerscentrum Het Reigersbos begint zondag 16 februari door polderpark Cronesteyn om 14.00 uur de excursie plus 'doe- activiteit': bomen en takken. Het hoofdthema van de wande ling, die ongeveer 1,5 uur duurt, is de herkenning van bomen en struiken in de winter. Het Rei gersbos is alleen per fiets of lo pend te bereiken vanaf het fietspad langs het Rijn-Schieka- naal en het polderpad. Auto's kunnen geparkeerd worden in de omgeving van de voetgan- gers/fietsersbrug over het ka naal of bij de volkstuinen aan de Vrouwenweg. Deelname is gratis. burgemeesterwuk - clltsus en opleidingscentrum de Zonne- boom verzorgt zaterdag 8 maart een symposium in het kader van de Internationale Vrouwen dag. Het thema is: 'De toekomst aan de vrouw?'. Vrouwen pra ten over kunst, politiek, humor en toekomst. Bij dit symposium zijn mannen echter ook van harte welkom. Aanmelding en informatie bij De Zonneboom, de Laat de Kanterstraat 5, tele foon 5123137 of e-mail: info@- zonneboom.nl de camp - Wegens grote be langstelling verzorgt dr. P. Ak kermans, conservator Collectie Nabije Oosten van het Rijksmu seum van Oudheden, dinsdag 18 februari een extra dialezing over het oude Syrië in het kader van de internationale tentoon stelling 'Bronnen van inspira tie'. Kaarten 7,50 euro voor het bijwonen van deze lezing kunnen worden gereserveerd bij K&O, Oude Vest 45, telefoon 5141141. noord - Je geliefde verrassen via internet! In het Intemetsta- tion Perron 11 hangen op Va lentijnsdag, vrijdag 14 februari, allemaal rode hartjes. De vrij willigers hebben leuke intemet- tips geselecteerd met het thema Valentijnsdag, bijvoorbeeld hoe Valentijnsdag nou eigenlijk is ontstaan. Ook is het mogelijk om je geliefde een Valentijns SMS te sturen of een (anonie me) interactieve Valentijns kaart. Het internetstation is die dag voor iedereen geopend van 13.00 tot 15.00 uur, van 15.00 tot 16.30 uur voor de 8 tot en met 14 jarigen. Het Internetsta tion is in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 38 en is bedoeld voor inwoners uit de wijken Groenoord, Noorderkwartier, de Kooi en Slaagwijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15