ffipae" LEIDEN REGIO m r| Sinaasappelverkoper Oscar kliedert met kleuters Kwaakhaven op laag pitje Wassenaars café De Landbouw toch gespaard Brandweer bezorgd over veiligheid HSL 'Mensen willen niet geleefd worden op een pretparkachtige camping' =4' kroblemen jakken Hara Stilstaan bij oorlog Irak in Zoeterwoudse Dorpskerk - - maandag lo februari 2003 - De kunsthistorica Ipliethoff verzorgt ,5 februari een lezing •naar over de geschie- 0 Huis ten Bosch, de e van koningin Beatrix. Og is de restauratie van mde Oranjezaal van S, die onlangs is afge lezing, onder de vlag itorische vereniging jenaer, heeft plaats in .gebouw aan de Lange 146 in Wassenaar. Aan- X) uur, entree gratis. ken, n: wij; n om Duizenden bezoekers snuffelen in Leidse GroenoordhaUen naar een vakantie bij de boer is over chappen - Wie meer wil we- e landschappen in de Èo, kan dit voorjaar (j de vereniging voor milieu-educatie jens de landschappen- imen cursisten meer te ter het strand, de pol- nen, de landgoede- |en dras' en natuur in theorielessen heb- jp 17 maart, 31 5 mei en 19 zijn op 22 19 april, 10 mei f. Het cursusgeld be- jeuro. Opgeven kan op of 071-5177287. Js eten het dagelijks le- ierst, ontstaat een pro- let regionale vrouwen- igscentrum Hara or- een voorlichtings- :r eetproblemen en - 'en. De bijeenkomst, vond van 20.00 tot r, is een opstapje naar I die op 4 maart begint, lerdeel van de GGD d Noord, organi- eeks lessen in samen- iet de Rijngeest Groep laatschappelijk Werk st nailolland leisjes zijn in de puber- Weden over hun uiter- door Marieta Kroft leiden - Veehouder Wim van den Berg trof eens, het was 1970, ze ven politieagenten en de burge meester op zijn erf in Meerkerk aan. Zij kwamen onschuldige re creanten de tent uitjagen omdat kamperen bij de boer verboden was. Van den Berg liet zich niet op zijn kop zitten. Met een hand vol kampeerboeren richtte hij de Stichting Vrije Recreatie op. Geza menlijk maakten zij de boeren- campings legaal. De SVR telt in middels 2.000 leden en brengt al 23 jaar boeren en burgers met el kaar in contact, zoals zaterdag in de Leidse GroenoordhaUen. Maar liefst 7.500 bezoekers lieten zich door de 300 aanwezige boeren of hun vertegenwoordigers infor meren over hun camping. Van den Berg, voorzitter van de SVR, is in zijn sas. Hij ziet de stroom bezoekers aan zich voor bijtrekken, zonder dat het een chaos is. Hij wist van tevoren dat het druk zou worden. Per jaar organiseert de SVR vier beurzen in het land en altijd worden ze goed bezocht. „Onze slogan is rust, ruimte en betaal baarheid. Dat spreekt veel men sen aan, met name de gezinnen met jonge kinderen en oude ren", zegt de Meerkerker, die naast zijn vleesveebedrijf een camping heeft. „De campings zijn klein en eenvoudig. Meestal hebben ze maar zo'n vijftien tot twintig plaatsen voor tenten en caravans. In dit gehaaste com putertijdperk willen mensen niet meer geleefd worden op een pretparkachtige camping met bingo's en disco's. De tarie ven die SVR-boeren hanteren zijn ook nog eens de helft lager dan die van commerciële cam pings." De bezoekers schuifelen langs de honderden kleurrijke stands. Boeren of hun afgevaardigden prijzen hun camping aan met behulp van foto's, folders en ge sprekken. Bordjes met Polen, Oostenrijk, Noord-Brabant en de Achterhoek steken boven de stands uit. Maar wie op zoek is naar een camping dicht bij huis, komt voor niets. Er is geen en kele boer uit de Leidse regio, terwijl er toch minicampings zijn. Van den Berg weet wel waarom: „Er zijn in deze omge ving niet zoveel kampeerboeren. Zij hebben bijna geen concur rentie. Bovendien mikken veel boeren op het publiek uit ande re delen van Nederland." Volgens Van den Berg mogen er best nog wat minicampings in de Randstad bijkomen. „Wij helpen ze wel op weg." Ze moe ten zich niet laten afschrikken door de lage tarieven, vindt hij. Zo vangen ze voor een gezin met twee kinderen dat met een caravan op een Nederlandse SVR-camping komt, circa zeven euro per nacht. „Boeren met een camping pikken een graan tje mee", zegt Van den Berg. „Geld komt niet in de eerste plaats. In de eerste plaats mel ken wij koeien en geen men sen." Eigenaar Peter Hol van een camping in het Franse L' Au- vergne is speciaal voor de beurs naar Leiden gekomen. „Het Ne- delandse publiek is een goed publiek", zegt hij. „De mensen in Frankrijk krijgen geen vakan tiegeld en hebben dus toch minder te besteden. Nederlan ders zijn wel bereid geld uit te geven." Bij de stand 'Oostenrijk' staan Ton en Geertje Toubes uit Lochem in Oostenrijkse kleder dracht „De kleding is van de boer en de boerin geweest", Peter Hol uit Frankrijk is speciaal naar Leiden gekomen om zijn camping te promoten. „Het Nederlandse publiek is een goed publiek." Foto: Hielco Kuipers zegt Ton. Ze laten de belangstel lenden foto's zien van de cam ping van hun vrienden in Oos tenrijk. Toubes komt er al jaren. Of ze vandaag succes hebben, weten ze niet. De boekingen verlopen via de eigenaar. „Maar we zien dat van de zomer wel. Vaak krijgen we dan reacties van 'hé, jou hebben we op de beurs gezien'." De voormalige postbode en postagentschaphouder van Aar- landerveen Theo Leliveld loopt met zijn vrouw van stand naar stand. Hij heeft een plastic tas vol met folders. „Die gaan we thuis eens rustig bekijken", zegt hij enthousiast. „Zo'n tien, twaalf weken per jaar kamperen we bij de boer. Het is er heerlijk rustig. Vaak kiezen we voor een camping waar op dat moment een fietsvierdaagse wordt ge houden." Een minicamping voor deze zo mer heeft hij wel al op het oog. „We gaan naar de Achterhoek, tussen de kastelen. Dat is een verzoek van onze kleinkinderen met wie we altijd een week in het jaar gaan kamperen." Voor meer informatie: www.s- vr.nl tan lijnen, dan 'hoor je jjg s| k voor jongens gelden kt iai/oor ^et uiterlijk; ideaal s schouders en smalle Lijnen of 'rommelen kunnen signalen zijn ,etje]Dord eetgedrag. Daar- s£an verborgen gevoe- 1 vanJ onzekerheid, minder- oe-h( en verwarring f- ok voor volwassenen, 1 sonr'i uitstek' kan het ge- jcoo et eten een vijand zijn. het niet meer om ge- eten om te gaan. Nff) irlichtingsavond geven r'J :ers van de cursus, ge- T £erd in eetstoornissen, f jgj varingsdeskundige in- daaiover acbtergronden leid 1 °i,'emen en stoomis- ver de hulpverlenings- 1 de £et*en De ervarings- iin n£e verteit hoe het is om om eetstoomis te leven en te 9 om8ev*n8 daarop rea_ ik wordt informatie ge- ler de cursus die tien Ernf bijeenkomsten telt. pchtingsbijeenkomst is heeft plaats bij Hara ïonairestraat 4 te Lei- airsus kost 34 euro. Rijkswaterstaat gaat De Landbouw demonteren. Archieffoto: Henk Bouwman wassenaar - Café De Landbouw aan het begin van de Landschei- dingsweg in Wassenaar blijft toch grotendeels gespaard als de weg wordt doorgetrokken. Bij nader inzien blijkt sloop van de karakteristieke boerderij van on geveer 135 jaar niet nodig. De gemeenten Wassenaar en Den Haag hebben in samenspraak met rijkswaterstaat plannen uit gewerkt om café De Landbouw te verplaatsen. „Hierdoor blijft niet alleen deplaatselijke histo rie bewaard, maar kan ook voortgang worden gemaakt met de aanleg van de Noordelijke Randweg", aldus de gemeente Wassenaar. Het café wordt ongeveer zestig meter achter de huidige plek herbouwd met zo veel mogelijk originele onderdelen. Den Haag en Wassenaar verkopen de aan gewezen grond bij openbare in schrijving. De koper moet niet alleen De Landbouw herbou wen, maar ook in het pand een café exploiteren. De monumenten- en sloopver gunning zijn inmiddels ver leend. Rijkswaterstaat begint in maart met de demontage van het café. De nog bruikbare on derdelen stelt rijkswaterstaat ter beschikking aan de koper van de nabijgelegen grond. Hoogst waarschijnlijk begint in dezelfde maand ook de verkoopprocedu re, die Wassenaar in nauw over leg met Den Haag verzorgt. De laatste eigenaren van De Landbouw waren de echtelie den Koenders. Jaren leek het er op dat de plannen met de ver lenging van de Landscheidings- weg definitief in de ijskast waren beland, maar het horecaecht- paar kreeg in 2000 te horen dat hun pand er tochaan moest ge loven. .Alleen de hopeloze opti mist denkt dat De Landbouw niet verloren is", verzuchtte Ed dy Koenders destijds. „Zo één ben ik er niet." Hij moet nu toch raar op zijn neus kijken. leiderdorp - De Regionale Brandweer Hollands-Midden maakt zich zorgen over de vei ligheid van de hogesnelheids treinen die vanaf 2007 over de HSL-Zuid rijden. Dat staat in het februarinummer van het vak blad Brand&Brandweer. De brandweer, de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Bin nenlandse Zaken en de project organisatie HSL-Zuid kwamen begin jaren '90 met elkaar over een dat de HSL-treinen vijftien minuten rook- en brandwerend moeten zijn. De bouw is daarop gebaseerd. Nu blijkt echter dat de Europese Commissie niet ak koord gaat met deze maatregel. Zij vindt dat bestaande treinstel len uit Frankrijk of Duitsland ook in Nederland moeten kun nen rijden omdat het een inter nationaal project is. Bij deze treinen liggen de veiligheidsnor men lager. De brandweer voor ziet problemen. „Deze buiten landse treinstellen voldoen waarschijnlijk niet aan de vijf tien minuten brandwerendheid, terwijl wij daar alles op geba seerd hebben", aldus A. Ooster- lee van de Regionale Brandweer Hollands-Midden. De brandveiligheid van de trein stellen is met name voor de Groene-Harttunnel van belang. Bij het ontwerp van deze zeven kilometer lange boortunnel tus sen Leiderdorp en Hazerswou- de-Dorp is steeds rekening ge houden met treinen die vijftien minuten brandwerend zijn. Op basis daarvan is onder andere het aantal vluchtdeuren en nooduitgangen in de tunnel be paald. De werkgroep HSL-Zuid 'Brand veiligheid materieel' zoekt naar oplossingen om rook en hitte minimaal vijftien minuten in de treinstellen te kunnen houden. Uit een tussenrapportage die eind januari is uitgekomen blijkt echter dat de werkgroep die nog niet heeft gevonden. oegstgeest - De gemeente Oegstgeest kande bouwplannen voor Kwaakhaven, onderdeel van Poelgeest, nog niet uitvoeren. De grond is vervuild en de provincie is van mening dat de verontreini ging zo ernstig is dat een wekenlange ambtelijke procedure in gang is gezet. In mei kan het terrein worden gesaneerd. Het is nog niet duidelijk wie de bodemsanering moet betalen. Een aantal politici vreest dat de gemeente moet opdraaien voor de kos ten, terwijl zij er financieel al zo erbarmelijk voor staat. De gemeenteraad zou zich eerst in januari over de plannen voor Kwaakhaven buigen, nu wordt dat maart. Met name Huizing, frac tievoorzitter van oppositiepartij WD, verwijt verantwoordelijk wet houder Meester (PiO) dat zij de 'urgentie' van het project niet inziet. Ondertussen verwijten de omwonenden de gemeente 'onbehoorlijk bestuur'. Zeker tien eigenaren van huizen aan de Comelis van Steenishof in Poelgeest hebben de Oegstgeest laten weten dat zij over het bouwplan Kwaakhaven onaanvaardbaar vinden. Volgens deze bezwaarmakers is, toen zij hun woning kochten, verteld dat achter hun huizen ruim opgezette luxe laagbouw zou komen. In het bouwplan staat een torenflat ingetekend. De bewoners hebben een alternatief plan ontwikkeld dat zij niet al leen de wethouder maar ook de gemeenteraad hebben toegestuurd. Over dat plan hebben de politici nog niet gesprokeiL De bewoners hebben aangegeven niet voor een juridisch gevech^lerug te dein zen, als de gemeente niet naar hen luistert. zoeterwoude - De dreigende oorlog in Irak is voor de Zoeter woudse kerken en de Wereld winkel aanleiding om de kerk deuren te openen. Vanaf vrijdag is de Dorpskerk (naast de Cl000) elke vrijdag tussen 19.30 en 20.00 uur open voor mensen die willen stilstaan bij wat er in de wereld plaatsheeft en dan met name in Irak. „Het staat los van de vraag of we nu voor of tegen zijn", zegt D. Kolff namens zijn echtgenote, die één van de initiatiefnemers is. „Het gaat erom dat we stil staan b*j alle gevaren die de be volking van Irak en de mensen die er oorlog moeten voeren, lo pen. Het is een kwestie van soli dariteit." Om de aandacht op de open stelling van de kerk te vestigen, branden buiten bij de ingang enkele vuur korven. In de kerk hangt een gedicht en wordt on der meer orgelmuziek gespeeld. Hoewel de Dorpskerk de kerk is voor de Nederlands-hervormde en de gerefomeerde gemeente, ondersteunt de rooms-katholiek parochie ook het initiatief. Hoe lang de kerk op vrijdagavond openblijft, is onbekend. „Dat hangt af van de belangstelling", aldus Kolff. niet na te apen. Dus niet bij el kaar afkijken. Maak kunst, dus maak je eigen kunst." Oscar spuit wat zwarte contou ren op het doek. Dan is het de beurt aan de kleuters. Ze mo gen een vak wit invullen met de verfroller, of een mal gebruiken om met de spuitbus een vorm strak op het doek te krijgen. Jus tin ontdekt nog een andere beeldende vorm. Hij gaat op het opgespannen linnendoêk staan en stampt erop. „Niet doen, Justus", maant Os car. „Ga eraf." „Ik heet Justin", corrigeert deze. „Tja, soms vraagje wel eens af wat er van die kinderen terecht komt", zegt Alex van der Lecq lachend. „Maar ja, dat dachten ze van mij ook vroeger." Alex stelt zich voor als 'Oscars agent'. „Die kerel moet goed de markt op", verklaart hij. „Je kunt ook met hem lachen, weet je wel. Hij is een gezellige snui ter. De meeste kunstenaars, daar kun je niet op bouwen. Met hen maak je een afspraak en dan komen ze niet omdat ze weer dronken zijn. Met Oscar maak je een afspraak en die stéat" Oscar, vertelt Alex, verkoopt si naasappelen. Toen kwam de dag dat hij een Herman Brood wilde hebben maar niet kon be talen. Toen maakte hij er zelf maar een schilderij en zette er 'Herman Brood' onder. Inmid dels heeft Oscars stijl zich los geweekt van zijn dode voor beeld. „De kunst is zijn hobby", zegt Alex. „Maar het gaat een beetje veel op werk lijken. Met kinde ren presteert hij het beste, hè. Als hij thuis zit en je zegt: maak eens een doekie, dan doet hij dat vlugvlug en gaat-ie daarna weer bij zijn vrouw zitten. Maar als er mensen omheen zijn, be- steedt-ie wél aandacht aan zijn werk. En dan vliegen ze eruit, zo, boem, foetsie, naar grote bedrijven, je kunt het zo gek niet verzinnen waar je die din gen tegenkomt. Voor bakker Verhoog uit Voorschoten ont werpt hij ook nog taartdozen voor sinterklaas. Ja, hij verkoopt nog altijd sinaasappelen." Janne heeft een overhemd aan tot haar voeten. De kinderen is nadrukkelijk verboden een huisje te schilderen, maar wat schildert Janne? „Een vliegtuig." Het lijkt echter niet op een vliegtuig, wel op een hambur ger. „Ik ben nog wat vergeten", zegt ze. „Bomen." Flats, flats, de stammen staan er al. Net als Janne aan het bladerdak wil be ginnen, komt Oscar erbij staan. Doe maar met rood, adviseert hij Janne, die haar kwast net in de groene verf wil dopen. „Zo. Klaar. Niets meer aan doen. In lijsten. Straks zet je je handteke ning eronder en dan zul je zien dat je het kan verkopen. Want dat is het bizarre van de situatie hè, dat er mensen zijn die er geld voor willen betalen." Silvan Schoonhoven alsof hij niets heeft gehoord. Alles wat je mooi vindt is kunst. Voor de één is het iets in gewikkelds. De ander zet een fijn op een doek en het is kunst. Dat is dus de grote vraag van daag: wat is kunst?. Ik wil jullie kunst zien. En dat zijn deze keer geen huisjes met in de rechter bovenhoek een zonnetje." „Ik heb honger", geeft Justin ter overweging. „Jullie gaan vandaag iets anders maken. Niets iets watje al eer der hebt gedaan. Dat is ontzet tend moeilijk. Ook om elkaar Kunstenaar Oscar in actie met Sander. Foto: Mark Lamers wet niet ffeep L Rondom twee maag- ssie leeft ■c dit 2 te itaat oer in basisschool De 1 ligt een besmeurd oeken zit kunstenaar et zijn blauwe pet en trui. Om hem heen en ivol kleuters en een spuitbussen, verfbus- lers. :nsen, ik ben Oscar. Ik h enodigd door de school •t met jullie te maken." lustin", zegt Justin on- J. „Ik ben vijf jaar." ig gaan we kunst ma- tvolgt Oscar zijn verhaal V\. v De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56.424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11