Kind mag hond best 'woef noemei; GESPREK VAN DE DAG 'Ik blijf in de buurt van Bagdad' King of Pop voelt zich verraden door tv-maker OntwikkeHngspsycholoog schrijft boek over fasen tussen nul en drie jaar Het einde nabij -E '2 VRIJDAG 7 FEBRUARI 2Qp MENSELIJK B itse komiek John Cleese heeft v; h een rechter in Londen een schade vergoeding van 20.000 euro gekregen, omdat de Engelse krant The Evening Standard had geschreven dat hij zijn GEVOEL VOOR HUMOR KWIJT was Cfeese is vooral bekend van de televi sieseries Monty Python's Flying Circus esffawlty Towers. De acteur klaagde d -krant aan voor een artikel waarin Tfie Evening Standard zich afvroeg, of zi ii recente verhuizing naar de Ver- e ijgde Staten ervoor heeft gezorgd dat h ('een vernederende flop' werd. Vol gens de advocaten van Cleese was het verhaal een nauwelijks verholen, onge gronde en bijtende aanval. ,,De Amerikaanse natie heeft zich terecht tegen hem gekeerd. Een dergelijke vernede ring is volkomen verdiend wegens zijn arrogantie en ver waandheid", staat onder meer in het artikel. Foto: PR Een vrouwelijke don kere tijgerpython in Artis heeft ZICH ZELF GEKLOOND De dna-profielen van haar embryo's zijn identiek aan die van haarzelf. Volgens on derzoekers is er bij de python sprake van een variant op de parthenogenese ofwel maagdelijke voortplanting. Bij deze wijze van voortplanting zijn de embryo's echter per definitie van het mannelijk geslacht. De python in Artis krijgt dochters die helemaal hetzelfde zijn als zijzelf. Parthenogenese was bekend bij diverse slangensoorten, maar niet bij pythons. De biologen E. Bruins en T. Groot publiceerden hierover in het februari nummer van het tijdschrift Heredity. Foto: ANP Michael Jackson voelt zich verraden door Martin Bashir, de ma ker van de geruchtmakende documentaire Living with Michael Jackson, waarin de King of Pop onder meer bekent graag met kinderen in één bed te slapen. Volgens Jackson is het een 'af schuwelijk en oneerlijk programma'. „Ik heb Martin Bashir in mijn leven toegelaten omdat ik wilde dat de waarheid werd verteld", zegt Jackson in een gisteren uit gegeven verklaring. „Vandaag voel ik mij meer verraden dan ooit tevoren. Iemand die ik vertrouwde en aan wie ik de waar heid heb verteld, die mijn kinderen, mijn personeel en mijzelf heeft leren kennen, heeft mijn vertrouwen geschonden. Ieder een die mij kent weet dat mijn kinderen het belangrijkst voor mij zijn en dat ik een kind nooit schade zou toebrengen." Bashir, bekend van een interview met de in 1997 verongelukte prinses Diana, volgde Jackson acht maanden lang, sprak verscheidene keren met hem en bracht vele uren door op Neverland, de boerderij van de zanger in Califomië. De documentai re, die maan dag in Groot- Brittannië en dinsdag in Nederland werd uitge zonden, was gisteren in de Verenigde Staten te zien. Jackson zegt veel steunbetuigingen van fans te hebben ontvan gen. De pers valt echter over Wacko Jacko' heen. De Britse ta bloids hebben het over een 'schokkende bekentenis' en 'een golf van walging'. In de Telegraaf heet de 44-jarige Jackson een 'gestoorde volwassen kleuter' die ongeschikt is om kinderen op te voeden. Fans van Jackson zijn volgens de BBC in actie gekomen tegen de aanvallen op hun idool. Zo heeft de internetsite MJ News In ternational de liefhebbers van zijn muziek opgeroepen de me dia te laten weten dat zij de zanger oneerlijk behandelen. Ook Jacksons ex-vrouw Debbie Rowe heeft het voor hem opgeno men. Granada, het televisiebedrijf dat de documentaire heeft ge maakt, verwerpt de kritiek van Jackson. Het programma is een waarheidsgetrouw, open en intiem portret van veel aspecten van Michael Jacksons bijzondere leven, verklaarde het bedrijf. „Michael is een controversieel figuur en heeft vele critici. Het is niet verrassend dat een film over hem die zo open en onthul lend is, vijandige reacties en commentaar over hem losmaakt. We betreuren het dat Michael daardoor van streek is geraakt, maar misschien was dat onvermijdelijk." AP/ANP In de documentaire lachte Jackson nog naar Bashir. Foto: EPA/Granada TV DAGELIJKS LEVEN Haar vrienden hamsteren voed sel, water en brandstof, en ze moet altijd flink wat dollars en een paspoort met visa voor zo wel Jordanië, Syrië als Iran op zak hebben. Toch blijft de Ne derlandse Hennie van Essen zo lang mogelijk doorgaan met haar werk als medisch coördi nator in Bagdad. „Ik heb tijdens de anderhalf jaar dat ik in Irak werk nu eenmaal een band met het Iraakse volk opgebouwd, een solidariteitsgevoel." De 44-jarige Van Essen, gebor gen en getogen in Groningen, werkt sinds juli 2001 in Bagdad. Samen met drie Franse collega's zet ze voor Dokters van de We reld chirurgische kinderafdelin gen op en traint ze Iraakse ver pleegkundigen. Van Essen vertelt hoe ze ander half jaar geleden 'toevallig' in Irak terecht kwam. „Ik sollici teerde bij Dokters van de We reld om in Birma aan een aids- project te gaan werken. Toen bleek dat ze dringend behoefte hadden aan een verpleegkundi ge voor de intensieve zorg in Irak. Of ik dat niet wilde doen." Van Essen moest wel even 'flink nadenken' over het verzoek. „Ik verwachtte datje daar gesluierd moest rondlopen, maar dat is niet zo. Bovendien is Birma nou ook niet echt een makkelijk land", verklaart Van Essen haar uiteindelijke keuze. Ze voelt zich in Irak een 'echte' hulpverlener „De bevolking leeft hier onder erbarmelijke omstandigheden, door het VN- embargo is er gebrek aan alles, vooral voedsel en medicijnen. Wij proberen adequate hulp te bieden." De Iraki's zijn volgens Van Es sen erg negatief over president Bush en de Verenigde Staten. „De sancties worden niet gezien als een VN-maatregel, maar als de schuld van Amerika." Hoe ze zelf denkt over de sancties en het regime van Saddam Hussein zegt ze liever niet over de tele foon. „Het gaat net als met de e- mail, die wordt ook gelezen." De Nederlandse verpleegkundi ge merkt dat de angst voor bombardementen steeds voel baarder wordt. „Mijn Iraakse vrienden zijn bang voor oorlog, vooral de laatste weken is dat het gesprek van de dag. Ieder een die kan, hamstert voedsel, water en brandstof. De prijzen, vooral van kerosine dat wordt gebruikt voor kacheltjes, stijgen Verpleegkundige Hennie van Essen te midden van Iraakse collega's. Foto: ANP enorm en de kinderen krijgen op school voorlichting over wat te doen bij een bombarde ment." Ook voor Van Essen en haar col lega's is het spannend. Een nieuw medisch project in de noordelijk stad Mosul, richting de Turkse en Syrische grens, ging niet door. Het gebied ligt te afgelegen en is moeilijk te eva cueren. Samen met haar team heeft ze intussen alle mogelijke voor zorgsmaatregelen getroffen. Er is voedsel, water en brandstof ingeslagen, en tape om de ra men af te plakken zodat bij een bominslag de glasscherven niet alle kanten uitschieten. Nie mand gaat de straat op zonder paspoort en een flink bedrag aan dollars. „We melden boven dien altijd waar we heen gaan en hoe laat we terugkomen in het hotel waar we verblijven." Om het zekere voor het onzeke re te nemen volgen Van Essen en het merendeel van de hulp verleners in Bagdad het advies van de ambassades op om voor 11 februari 'op vakantie te gaan'. Die dag begint in Irak het isla mitische feest id al-Adha, het drie dagen durende offerfeest in de bedevaartsmaand. „Dat zijn belangrijke feestdagen en dan ligt alles stil, ook het ver voer. Wij vertrekken dus voor die tijd met de auto voor de tien uur durende rit naar Amman", legt Van Essen uit. „Dan weten we zeker dat we niet vast komen te zitten in Irak, mocht er ge bombardeerd worden." Alhoewel Van Essen L een paar dagen verlaatP ze niet lang in Jordaruè?°P ven. „Ik wil zo snel mor' Pj rug zijn in Irak. Mocht! 1 tussentijd gebombardtf den dan kunnen we irffl eerste hulp verlenen, i ik naar een vluchtelingl in één van de grensgeb' Wat er ook gebeurt, ik i regio." iel Annelieke Dirks, ANP nd jrRc enh Een kind van onder de 2,5 jaar verbieden de deur van de koel kast open te doen, heeft geen zin. Hij onthoudt het niet en doet het na twee minuten weer. Dat komt, doordat hij een verbod van zijn ouders nog niet verinnerlijkt. Mooie psychologische theorie, maar hoe voorkom je dan dat de koelkast voortdurend openstaat? Zorg dat het kind de koelkast als iets negatiefs beschouwt. Ga met je peuter op je hurken naast de koelkast zitten, sla op de koelkast, kijk er boos bij en zeg ferm 'daar mag je niet aanko men'. Herhaal dat een paar keer. Zo luidt althans het advies van dr. Ewald Vervaet uit Amster dam, die onder meer les geeft aan de Volksuniversiteit Haar lem. Hij is ontwikkelingspsycho loog en deed onderzoek naar de psychologische ontwikkeling van kinderen tussen nul en drie jaar. De resultaten zijn te lezen in zijn jongste boek Groeiender- wijs. Daarin verdeelt hij de psy chologische ontwikkeling van kinderen tot drie jaar in tien fa sen. Perioden van enkele maan den waarin kinderen steeds iets nieuws leren. Van simpelweg staren (tussen één en vier maanden) tot het op kleur sorte ren van kralen (31-36 maanden). Groeienderivijs is evenwel geen opvoed- of ouderschapsboek, vindt Vervaet, al kan het zo wel gebruikt worden. Want wie in zicht heeft in het psychologisch functioneren van zijn kinderen, kan daar bij het opvoeden pro fijt uit trekken. De tien fasen komen voort uit zijn onderzoek, zegt Vervaet „Die zijn onder meer gebleken uit proefjes met 28 kinderen die ik een aantal jaren heb gevolgd. Zo noemen kinderen zichzelf rond de tweede verjaardag bij de eigen naam, zeggen 'eo-eo' als ze Theo heten, maar geen 'ik'. Dat komt doordat ze dan nog niet vanuit een punt buiten zichzelf naar zichzelf kunnen kijken. Om een naambesef te hebben, moetje twee mentale beelden erke alk\ >P tuk'J; ivoakc De knikkerproef is bedoeld om de 'onderscheppingsreactie' van een kind te meten. Kinderen tussen de 26 en 31 maanden (fase negen) kunnen de knikker nog niet met de vinger stil leggen. Als je dat voor doet, leggen ze de vinger steeds op een gootje als de knikker al voor bij is. In fase tien (31-36 maanden) lukt het wel de knikker met de vinger tegen te houden. In fase acht (22-26 maanden) volgen ze de knikker met hun knuistje van links naar rechts. Foto: GPD/Robert van den Berge met elkaar combineren. Name lijk een klankbeeld Theo en een visueel beeld van jezelf vanuit een punt buiten jezelf. Dat com bineren van twee mentale beel den heb ik aangetoond met de blikjesproef: onder in een cilin dervormig blikje zit een poezen- afbeelding en pas als Theo zich zelf als Theo ziet, laat hij de poes zien door het blikje naar zijn moeder te draaien. Hij ziet op dat moment het poesje niet en ook niet wat mamma ziet." Belangrijk in dit verband was Vervaets toevallige ontdekking dat Anne van bijna twee haar tweelingbroertjes Roel en Mau- rits gedurende een maand of vijf aansprak als Roel. „Ze zag de twee anderen die sprekend op elkaar leken dus niet als indivi du. Ik dacht meteen 'dit is het, hier moet ik op door'." Dat ik-zeggen is iets wat Vervaet toen hijzelf nog kind was en in het Zeeuws-Vlaamse Westdorpe woonde al intrigeerde. „Bij ons thuis kwamen wel eens kinde ren van buren en het viel me als jongetje al op dat peuters geen ik zeiden. Nu kan ik dat dus ver klaren." Daar houdt Vervaet van, van dingen verklaren. Hij wil altijd precies weten hoe de vork in de steel zit. Of het nou om een taal kundig probleem gaat of om de geschiedenis van de islam. Na zijn middelbare school, een klein seminarie in Kaatsheuvel, ging hij aanvankelijk wis- en na tuurkunde studeren, exacte vak ken. Maar al voor zijn afstude ren kwam hij er achter dat hij zich daar niet zijn hele leven mee wilde bezighouden. Hij liet een klinkende baan in Genève bij het CERN (als onder zoeker naar deeltjesversnellers, red.) schieten en ging psycholo gie doen. Toch ook een vrij exacte discipline waarin je in ie der geval je beweringen moet toetsen, vindt hij. „Aanvankelijk wilde ik klinische psychologie doen, maar het werd ontwikke lingspsychologie. Kinderen heb ben eigenlijk altijd mijn interes se gehad." Terug naar het boek. Het is op twee niveaus geschreven, zegt hij. Enerzijds is het bedoeld voor mensen die beroepsmatig met kinderen omgaan, zoals mede werkers van kinderdagverblijven die het als cursusboek kunnen gebruiken. Maar anderzijds kan ook de geïnteresseerde ouder- /verzorger ermee uit de voeten, als hij of zij tenminste niet bang is de diepte in te gaan. Want het blijft natuurlijk in eer ste instantie een wetenschappe lijk boek waarin de auteur braakliggend onderzoeksterrein wil ontginnen. Dat is met name de weinig onderzochte periode van anderhalf tot drie jaar, zo le zen we in de inleiding. Nieuw zijn uiteraard ook tien ontwikkelingsfasen, die uitein delijk tot één geheel gesmeed worden in het samenvattende kader van de zogeheten circuit- theorie. Die is gebaseerd op eer dere bevindingen van de Zwit serse kinderpsycholoog Jean Piaget, Vervaets inspirator. De tien ontwikkelingsfasen be vatten voor menig ouder onge twijfeld allerlei herkenbare tafe relen. Maar hoofdstuk 1 en onzin van de opvoed voor hen waarschijnlijl digst. Daarin staat eenibe2 concrete aanbevelingeiet n omgang met jonge kinprde als het koelkast-voorband; het begin van dit verhafh d Vervaets belangrijkste £n is: sluit aan bij wat hetfittt en vul aan waar het ietfgve kan. Het heeft geen zirfan willen lopen en bepaalde/ over te slaan. Iets te vrdg 'f bieden, bijvoorbeeld hti 1. brengen van kleuren, tëet kind zelfs schaden als ltek aan toe is. Wat jong leiP ve dan forceren. „Natuurlijk zijn er oudyg zien dat hun kind net i ger of langzamer aan gGI brabbelen toe zijn dan schrijf. Maar dat wil ni#* - dat ze iets overslaan. JeP El ontwikkeling gewoonv^ vervroegen, omdat die|eei seerd is op de neurolo^ ontwikkeling. Die kun {f negeren." 1* Wat weer helemaal nie&t v_; volgens Vervaet, is om J zij 'woef tegen een hond zeggen. In een bepaald kelingsfase dan. Want twaalf en achttien maa, sen 5 en 6) bereidt een&tl melijk zijn taalontwikki voor. Daar behoort het: Hi sen van klanken bij. ook "Woef heeft zowel metM* met de Nederlandse tal"0- ken en is daarom in di£h niet fout De opvoedende wel op letten dat 'woefpkt 'hond' gecombineerd \ügii het kind tussen de andfëp twee is. let I Vervaet is nog lang nieteifl met het kind. Hij heeft1 nog drie publicaties opde 1 gramma staan en kan frot lijks een kind zien zonozoi denken 'deze weet zijn| nog niet'. Beroepsdetoflj] „Haha, nee, het is nogi dat ik dan met sleutelblti staan rammelen of zo.' i-I Florence Imandt ten >rv 'Groeienderwijs' door Ev^ Vervaet, Ambo 2002, ISl or 9026317646 (17,90) L( /JcH /MCNEER. HOUl?r ZO VEEL VAAJ MIJ MKG IK &V6M BrZAUEAl Voor hem is dit het begin en voor mij loopt het op z'n eind. Hij mag in dit huis wonen, ik moet hier weg. Voor een weekje zijn we huisgenoten en het hoeft geen enkele moeite te kosten om in die tussentijd als schimmen langs elkaar heen te leven, afgaand op de geluiden in de keuken en de badkamer om de sociale plichtpleging bij onvenvachte ont moetingen tot een asociaal minimum te beperken. Toch zie ik het niet zo zitten. Om de confrontatie met mijn eigen be krompenheid te ontlopen, ontloop ik hem. Dus zal ik een week eerder dan gepland vertrekken naar een tijdelijk lo geeradres. Maar zover is het ook nog niet. Daar zit ik dan. Alles ingepakt en klaar om te vertrekken en nog drie dagen in het vooruitzicht. Het huis is mijn huis niet meer en de gezelligheid is in de opgestapelde dozen en kratjes verdwenen. De holle kilte van de lege kamer is de exacte weergave van mijn gemoedstoestand. Ik moet eruit. Dus sjok ik weemoedig met een ik-ga-dit-buurtje-missen- blik over de Dappermarkt naar de dichtstbijzijnde super markt. Als ik de sleutel bij terugkomst in de voordeur steek, merk ik dat de deur niet op slot zit. Alert als een roofdier sluip ik het huis binnen. Daar staat hij, ook een week eerder dan ge pland. Het is een goed moment om in paniek te raken, maar ik ben onder de indruk. Er klikt iets en het is niet de deur die in alle consternatie in een slow motion in het slot valt, waardoor ik me geschrokken losscheur uitzijn betove rende blik. Dan beginnen we te praten. In het lege huis valt geen stilte meer tot we om half vier 's nachts omvallen van de slaap. Drie dagen lang betrap ik mezelf erop dat ik elke reden ver mijd om het huis uit te moeten. Het vooruitzicht van mijn voorbarige verhuizing verjaagt onze slaap en we houden el kaar wakker door diepzinnige gesprekken te voeren, sneeuwballen te gooien vanaf het balkon en filmpjes te kij ken op mijn laptop die ons, door de slechte beeldkivaliteit bij schuin zicht, op natuurlijke wijze dwingt heel dicht te gen elkaar aan te zitten. Nooit eerder was de werkelijkheid zoveel mooier dan ik had gedacht, denk ik de volgende morgen als ik in zijn armen wakker word. De telefoon waarschuwt voor de naderende extra handjes die van de verhuizing een onomkeerbaar feit zullen maken. Diezelfde avond zit ik op mijn nieuwe tijdelijke logeer- adresje. Voor me op tafel ligt een adventkalender die ik van mijn moeder heb gekregen als mosterd-na-de-maaltijd grapje bedoeld voor kerstmis. Elf maanden is ongetwijfeld een interessante test voor het uithoudingsvermogen van chocolaatjes, maar ik besluit de eerste open te maken en daarmee de tijdbom te starten voor het vinden van een nieuwe kamer. Elke dag zal een mierzoet chocolaatje mij herinneren aan de bitterheid van mijn noodzaak en op dag vierentwintig moet ik een oplossing hebben. Maar getroffen door de stilte die is gevallen, blijf ik troosteloos hokjes opentrekken. Bij dag zestien ben ik kotsmisselijk en heb ik mijn zelfverzonnen opdracht met acht dagen over, praktisch onmogelijk gemaakt. Ik zwelg in zelf medelijden en mis degene voor wie ik in eerste instantie wilde vluchten. Hoewel je na drie sla peloze nachten het tegendeel zou venvachten, kan ik niet slapen. Niets is nog wat het lijkt en het lijkt hopeloos. Dat blijkt betrekkelijk. Als ik de volgende ochtend de overige acht choco- 1 laatjes naar binnen werk, word ik nog geen halfuur later door een van de zovele kamer- bureaus opgebeld met de mededeling dat ik een kamer mag bezichtigen. Verbluft staar ik naar mijn kaalgeplukte ad ventkalender. Natuurlijk kan het zwaar tegen vallen, maar misschien is dit mijn nieuwe kans. Een mooi einde maakt elk nieuw begin moei lijk, maar eigenlijk is het begin al gemaakt zo dra je je voor iets nieuws openstelt, zei een ver rassend leuke jongen mij nog maar een paar dagen geleden. Dus ik ben begonnen en hij is het einde... Reageren: reacties_op_column@hotmail.com sffi id de rna te:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2