Europa blijft verdeeld over Irak FIOD-onderzoek naar fraude met weegschalen MAAKMNBOD Leidsch Dagblad Service! Amerikaanse bewijzen overtuigen Frankrijk en Duitsland niet Noordwijkse raad voert actie voor vluchtelingen Hoger aantal uitzettingen Schiphol 'onverantwoord' Westenwind blaast weer olie op strand Nieuwe column Van Rossem Tien doden bij aanslag Laos Man onder tram geduwd Zeventien doden bij ongeluk China Leidsch Dagblad LJagD NR. 43149 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 en willen i 'njoe speak' xma van raadsels d gestolen ibeeld urig Valentijn: en dag van ideautjes spreuk niet naar hoge ten, maar naar de is die nodig is om "t bekleden I99PS Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 6 FEBRUARI 2003 Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN new york/ap - Frankrijk en Duitsland zijn nog steeds tegen een oorlog in Irak en vinden dat de wapeninspecties moeten doorgaan. Beide landen zien in het betoog van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell gisteren voor de Vei ligheidsraad geen reden om hun standpunt te herzien. De Franse minister van buiten landse zaken Dominique de Vïl- lepin pleit voor het verdrievou digen van het aantal VN-inspec- teurs en het intensiveren van het inspectieregime dat volgens Frankrijk duidelijk resultaat heeft gehad. Ook Duitsland is nog steeds tegen een oorlog om Saddam Hussein ten val te brengen. Minister van buiten landse zaken Joschka Fischer wil onderzoek door experts naar de authenticiteit van de door Po- OORLOG aan zet Nu de Amen- aanklager in de persoon nister Powell zijn 'zaak* rak heeft gepresenteerd, de Europese landen een geven over de vraag of ze onvermijdelijke oorlog eedoen, die tegen probe- touden, of verdeeld langs n van de wereldpolitiek staan. De eerste tekenen op het laatste. De ver- id tussen de Europese over de kwestie-Irak zit dat ze op het wereldto- slevant dreigen te blijven, kon tijdens zijn toespraak ëiligheidsraad geen 'smo- n' laten zien waaruit on- ïlijk blijkt dat Saddam I nog steeds massavemie- irapcns bezit Er waren ingen in de vorm van te- esprekken en satellietfo- lar geen spijkerharde be- zoals de beroemde foto ssische raketten ten tijde Cuba-crisis. Wat Powell delijk aantoonde, was dat Ie VN-wapeninspecteurs itisch om de tuin leidt een al is een inbreuk op «soluties. name door Frankrijk en 1 geformuleerde wens om an tal wapeninspecteurs :h te vergroten, gaat aan ikse strategie van mislei- iorbij. Net zoals die wens it aan het doortikken klok van de militaire rs: de Amerikaaans/Britse acht in de Golfregio heeft natologische redenen niet >veel tijd. heeft de Veiligheidsraad re malen voorgehouden VN 'irrelevant' wordt als t soort grote kwesties niet i heldere lijn komt Dat nadert met rasse schre- lat de Europese landen igrijke stem hebben in leidsraad, geldt de ze serieus genomen wil len daarmee vooral hen. VN-resolutie over de onvermijdelijk- »n oorlog tot uitdrukking Igebracht, blijft de beste I' om Saddam op de knieën ïgen en een Amerikaans- aUeingang1 te voorkomen, lan moet Europa snel kla- schenken. e Vries Minister Powell presenteert Amerikaanse bewijzen tegen Irak. Foto: AP/Bebeto Matthews well gepresenteerde geluidsfrag menten, filmopnames en foto's. Fischer herhaalde het Duitse standpunt dat de Irak-crisis langs diplomatieke weg moet worden opgelost. Het Duitse 'nee' tegen militair optreden tegen Saddam Hus sein is geen verrassing, maar door het Franse voorstel om de wapeninspecties te intensiveren staan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië alleen in de Veiligheidsraad. Zij vinden dat er reden is voor militair optre den tegen Saddam en dat er vol doende bewijs is geleverd dat Irak de beschikking heeft over massavernietigingswapens en de afgelopen jaren in het ge heim aan de verdere ontwikke ling daarvan heeft gewerkt. Drie permanente leden van de Veiligheidsraad - Rusland, Chi na en Frankrijk - stellen zich nu terughoudend op ten aanzien van een oorlog tegen Irak en willen de wapeninspecties voortzetten. Ieder van de vijf permanente leden van de VN- Veiligheidsraad kan een resolu tie die voorziet in militair optre den tegen Irak met een veto blokkeren. De kans dat de VS er in zullen slagen de Veiligheids raad alsnog te overtuigen op ba sis van de door Powell gepre senteerde bewijzen, lijkt klein. Naast Frankrijk en Duitsland pleiten ook China en Rusland voor het voortzetten van de wa peninspecties. De Russische minister van bui tenlandse zaken Igor Ivanov zegt dat de inspecteurs het door Powell aangedragen bewijs moeten onderzoeken en dat Irak de kans moet krijgen om te rea geren op de beschuldigingen van Powell voordat de VN even tueel besluiten tot een aanval op Irak. Tien Oost-Europese landen la ten gezamenlijk weten dat Po well „dwingend bewijs" heeft gepresenteerd en bieden de VS 'Aandringen op generaal pardon' door Jan Preenen noordwijk - De Noordwijkse gemeenteraad gaat actievoeren voor uitgeprocedeerde vluchte lingen. Er wordt gewerkt aan een voorstel om te voorkomen dat deze asielzoekers worden uitgezet. In veel gevallen gaat het om mensen die al ten min ste acht jaar in de gemeente wo nen. Volgens Vluchtelingenwerk zijn dat er 26, volgens het colle ge van B en W 19. Het verschil zit in het aantal Irakezen dat vanwege de oorlogsdreiging wat langer in Nederland mag blij ven. „We willen als raad een vuist maken en er voor zorgen dat de ze mensen Noordwijker kunnen worden", zo lichtte Admiraal van Noordwijk Totaal de actie gisteravond in een commissie vergadering toe. De raad gaat daarmee veel verder dan het college dat de vluchtelingen slechts tot 1 juli zekerheid wil geven over hun verblijf in Noordwijk. Meer is volgens B en W wettelijk niet mogelijk. Wiersema van de Progressieve Combinatie pleitte vorige maand al voor een 'keiharde' actie met de andere 170 ge meenten, die zich niet met het rijksbeleid kunnen verenigen. „We zullen in elk geval met die gemeenten contact zoeken en hen oproepen om samen op te trekken naar Den Haag. Daar moeten we met z'n allen aan dringen op een generaal par don. Verder willen we de inwo ners van Noordwijk zoveel mo gelijk bewust maken van de om standigheden waarin deze vluchtelingen verkeren. Volgende week woensdag komt de commissie welzijn in een ex tra vergadering opnieuw bijeen. Dan is waarschijnlijk ook be kend wat het voor de gemeente financieel betekent als de vluch telingen langer blijven. Admi raal: „We hebben er best extra geld voor over. Natuurlijk kun je deze mensen niet levenslang blijven onderhouden. Wanneer op een gegeven moment blijkt dat ze hier echt niet kunnen blij ven, zullen we er een streep on der moeten zetten. Maar zover is het nog lang niet." schiphol/anp - De opdracht van minister Nawijn van vreemde lingenbeleid en integratie om dit jaar 18.000 en volgend jaar 24.000 vreemdelingen ons land uit te zetten, is onverantwoord. De situatie op Schiphol laat dat niet toe. Dat is de overtuiging van voorzitter H. Busker van de Marechausseevereniging, de be langenorganisatie van de mare chaussees. Hij meent dat er op de luchtha ven al enkele jaren een onveilige en onwerkbare situatie heerst voor de marechaussee bij het uitzetten van vreemdelingen. Hierdoor is de veiligheid van zo wel de marechaussees als de uit te zetten vreemdelingen in ge vaar. „Er is een onwerkbare si tuatie ontstaan", meent Busker. De nu beschikbare ruimte is veel te klein om de stroom vreemdelingen verantwoord en veilig te verwerken. Vooral de situatie op het bureau verwijderingen, waar de vreem delingen voor hun uitzetting binnenkomen, is al enkele jaren nijpend. „Voor zowel de eigen mensen als de vreemdelingen is de veiligheid in de omstreden ruimte niet altijd te waarbor gen", stelt Busker. Op drukke momenten is de veiligheid ver beneden aanvaardbaar peil. Naast vreemdelingen met een criminele achtergrond komen daar ook uit te zetten gezinnen terecht. „Het komt met enige regelmaat voor dat de veiligheid in het ge ding komt, omdat er te veel mensen binnen zijn of opeens binnenkomen. Alles loopt dan op een kleine oppervlakte door elkaar en ver lies je de controle", zegt een be trokkene die niet met name ge noemd wil worden. Door de hectische situatie komt het vol gens hem ook nog wel eens voor dat de veiligheidsregels niet al tijd even strikt worden nage leefd. Volgens een woordvoerder van de Immigratie en Naturalisatie dienst (IND) zijn er zeer recent afspraken met de marechaussee gemaakt over het uitbreiden van de faciliteiten. Deze afspraken moeten het mogelijk maken de doelstelling van Nawijn te halen. katwijk - De stevige westenwind van de afgelopen dagen heeft gisteren weer olieresten, vermoedelijk afkomstig van het gezonken Noorse autoschip Tri color, op de Noordzeekust 'geblazen'. Vrijdag kwam de eerste olie vanuit België, maar dat was volgens de Katwijkse aannemer I. Schaddé van Dooren niet te vergelijken met wat er gisteren aanspoelde. De tweede 'lading* vervuilde de kust van Zeeland tot aan Umuiden. Vooral in Katwijk, het stuk tussen de Witte Kerk en de KRB-post bij de zuidduinen, was de vervuiling aanzienlijk. Gisteren begon Schaddé van Dooren in opdracht van Rijkswaterstaat met het opruimen. Hij werd bijgestaan door werklui van werkvoorzieningschap Mare, voorheen 't Heem. De aannemer verwacht het strand vandaag weer schoon te hebben. De olieresten worden met vrachtwagens vervoerd naar de afvalverwerking Rijnmond (AVR). Wie voor de kosten van het oprui men opdraait, is nog onduidelijk. Morgen verwacht Rijkswaterstaat de uitslag van monsters, die de af gelopen dagen in de regio zijn genomen. Mocht de olie inderdaad afkomstig zijn van de Tricolor, dan kan de eigenaar een schadeclaim tegemoet zien. Foto: Dick Hogewoning 'Winkeliers reageren verbaasd en zijn onder de indruk' den haag/gpd - De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst is een grootscheeps onderzoek begonnen naar mogelijk ge knoei met weegschalen door midden standers. De FIOD verdenkt onderne mers ervan met hun omzetcijfers te sjoe melen met behulp van software voor de weegschalen. Bij een groot aantal winke liers is de afgelopen week een inval ge daan. De Belastingdienst verdenkt tientallen bakkers, poeliers, slagers en groenteboe- T ren ervan dat ze met hun omzet knoeien. De software die hun weegsystemen laat draaien, zou het mogelijk maken bedra gen van kassaweegschalen achteraf te wijzigen. Met als gevolg dat er uiteinde lijk valse omzetcijfers in de boeken ko men. De Belastingdienst zou hierdoor aanzienlijke inkomsten mislopen. Om hoeveel middenstanders het precies gaat is onduidelijk. Volgens een woord voerder van het openbaar ministerie loopt het onderzoek zowel tegen de leve rancier van de software als tegen de be trokken winkeliers. Om welk softwarebe drijf het gaat, is onbekend. De woord voerder van het OM bevestigt slechts dat bij verschillende middenstanders de ad ministratie 'is bekeken': „Inval is een groot woord." Volgens directeur Heemskerk van AGF Detailhandel, de brancheorganisatie voor de groenteboeren, zijn er de afgelopen dagen bij zijn organisatie berichten bin nengekomen van middenstanders die militaire steun aan. Ook trouw aan de VS is Australië. Premier John Howard vindt dat Powells presentatie duidelijk maakt dat Irak de wapeninspecteurs „op zettelijk en systematisch" heeft misleid. Premier Balkenende denkt dat een oorlog tegen Irak nog voor komen kan worden, maar ziet de kansen op een vreedzame oplossing slinken. Hij noemde de presentatie van Powell 'bui tengewoon ernstig'. Balkenende benadrukte dat Nederland een geloofwaardige en betrouwbare partner is voor de Amerikanen, maar zweeg over Nederlandse betrokkenheid bij de mogelijke aanval. Het kabinet vindt een tweede resolutie van de Veilig heidsraad wenselijk, maar niet noodzakelijk. Zie ook pagina Irak ING en Shell lijven Kok in als nieuwe commissaris den haag/anp - Oud-pre- mier Wim Kok (64) treedt binnenkort toe tot de raad van commissarissen van twee grote Nederlandse concerns. Bankverzekeraar ING wil Kok tijdens de aandeel houdersvergadering op 15 april benoemen tot toe zichthouder. Op 1 juli treedt hij toe tot de raad van commissarissen van Koninklijke/Shell Groep. Formeel moeten de aan deelhouders op 23 april de voordracht van de oud premier nog goedkeuren, zo maakte het Brits-Ne derlandse olieconcern vanochtend bekend. Op 30 juni legt Jan Timmer, oud-topman van Philips, zijn commissariaat neer die hij sinds 1996 bij Shell bekleedde. De twee commissariaten zijn de eerste functies die Kok na zijn vertrek als eer- ste-minister aanneemt in het bedrijfsleven. Vanaf 1 januari is hij al wel lid van de raad van toe zicht van de stichting Het Rijksmuseum in Amster dam. Kok, premier van 1994 tot 2002, was in de jaren ze ventig en tachtig vooral bekend als voorzitter van de vakcentrale NW en la ter van de FNV. In 1986 werd hij voor de PvdA ka merlid, om drie jaar later als minister van financiën toe te treden tot het kabi net Lubbers m. Kok is nu onder andere adviseur voor de Europese Commissie vooral op het punt van de toetreding van tien nieuwe lidstaten in 2004. Pagina Economie: Shell boekte in 2002 kwart minder winst Deze krant begint vandaag met een tweewekelijks column van prof. dr. Maarten van Rossem. De nieuwe co lumnist van deze krant geeft nadruk kelijk 'zijn' mening over het nieuws in de wereld. Van Rossem is sinds november 1997 bijzonder hoogleraar in Utrecht Hij is van plan voor deze krant over allerlei onderwerpen te schrijven, maar zelf acht hij de kans dat ballet ter sprake komt redelijk klein. De VS zullen vaker aan de orde komen dan België. Hij is geboren op 24 oktober 1943 en promoveerde in 1983 op een proefschrift over intel lectuelen in de VS. Van Rossem schreef een groot aantal boeken over nationale en internationale, met na me Amerikaanse onderwerpen. Pagina Irak Vientiane - Onbekende schut ters hebben vandaag een aan val uitgevoerd op enkele voer tuigen op een weg in het noor den van Laos. Zeker tien men sen kwamen om het leven, on der wie twee Fransen. De aan vallers openden het vuur op een bus, twee auto's, twee mo torfietsen, een tractor en de twee Fransen, die op de fiets zaten. Hoeveel gewonden er zijn is niet bekend. De politie heeft het gebied afgezet en is op zoek naar de daders. utrecht - Een 33-jarige inwoner van Utrecht is gisteravond zwaargewond naar het zieken huis gebracht, nadat hij onder de tram was gekomen op het Centraal Station in Utrecht. Volgens getuigenverklaringen werd hij tegen of onder de tram geduwd. Diverse getuigen die op het perron aanwezig waren, verklaarden dat twee mannen betrokken waren bij het voor val. Volgens een voorlichter van vervoersmaatschappij Connex- xion heeft er op het perron een vechtpartij plaatsgevonden. „Eén van de vechtersbazen is toen op het spoor terechtgeko men." beijing - Een busongeluk heeft in het noorden van China ze ventien mensen het leven ge kost, meldde het staatspersbu- reau Xinhua vandaag. Veertig mensen raakten gewond. De bus stortte gisteren van een brug acht meter naar beneden nadat de chauffeur de macht over het stuur was verloren. (advertentie) FANTASTISCHE LEDEREN 3 ZITSBANK 212 BREED, VOOR JARENLANG PLEZIER werden geconfronteerd met een onaan gekondigd bezoek van de FIOD. Volgens Heemskerk reageren de winkeliers 'ver baasd' en zijn ze erg onder de indruk: „Het is nogal wat als inspecteurs van de FIOD voor je deur staan. Kleine winke liers krijgen daar nooit mee te maken." Volgens de brancheorganisatie krijgen al le winkeliers uit het klantenbestand van de betrokken softwareleverancier een be zoek van de FIOD. Het zou daarbij gaan om driehonderd adressen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V J V Straat Postcode Plaats Telefoon (Lvjn. controle nabezonjng) maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 1333

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1