ECONOMIE RWI voorspelt jeugdwerkloosheid 'Iraakse olie vooral op langere termijn interessant' Bestuur kabelbedrijf UPC stapt op i§l richt veel !1S schade aan Verkoop cd's ingezakt door illegaal kopiëren Fraudeurs in bedrijven blijken vaak managers KPN komt in actie tegen ongewenste sms 2°(£- Advies: 'Schrap bezuinigingen op gesubsidieerd werk' 4 KLM past zijn vluchtschema in zomer aan Miljoenenfraude treft Rabobank Personeel Sphinx in staking Code banken voor bewaken van privacy oin5dac 4 FEBRUARI 2OO3 »t als hulpje bejaarden sn 6 procent dCom schrapt ,60 M2 tegen TPG 5]40A 2,20 3,60 5,60 5,70 7,60 1,65 ïen - Abvakabo FNV en blieke Zaak willen actie >ij TPG Post. Aanleiding jkgelopen CAO-overleg ostbedrijf. De bonden vanavond in Gronin- demonstratieve leden- ring om de actiebereid- >eilen. TPG wil de con- Qstijging in onderlig- AO's opnemen terwijl ;en dat liever centraal I 9 Bank mikt 55 roei netwerk 3,50 i'oo >AM Re8j° Bank wil de igingen uitbreiden tot 0. Tal van grote banken uist kantoren om kos- ïsparen. Regio Bank et franchisenemers die paarproducten van ING /erkopen. Wel mogen ndere concerns bij- Id beleggingen of hypo- lan de man brengen, ank komt voort uit de nken van de Neder- Uiddenstandsbank die werden opgericht. 424,89 14,61 i2,2iyKatsumi Kasahara 11,49 292,00 47,55 1 11,93 1 2,o40ntwerper Toshiyuki 36® OQ Mitsubishi presenteer- 344$en zijn meterhoge mi- 16,2Q. Uitgerust met came- 37 Q^tem- en gezichtsher- 23i3^is het experimentele 39i,5Cboral bestemd voor be- 240, r 604,0„ ii8,4«bben. 5,83 174,50 IS :°I]CD Groep JKlnen weg 84,40 19,25[ein - Bij de NCD 3|'gjjen bundeling van ruim 300,2ïanciers van bouwma- 29.85 verdwijnen 70 arbeids- i17;0(j door een ingrijpende 39,0Qsatie. De vestigingen in 637 o§n Tynaarlo en de show- 10445 Rotterdam en Drach- 42,5^ dicht. Bovendien gaat Ï'ISf1 ^oor administratie 5,'24itigingen. 13,89 41,85 6,4a der in 2002 1169,00 66,75rn - Woningen zijn vo- 64®'^emjddeld 6 procent 14^0 geworden. Een huis 52,7^ 2002 gemiddeld ruim 3®'3^uro. In de laatste drie 407]odi zijn huizen in prijs tow11 opzichte van het der- i.vfaal. Dat blijkt uit de 89!oas van het Kadaster. De 14 berekeningen van o,96akelaars bleek. 560,00 178,69 1195 45S sc^ade door gro- 1414,Ou60 bedroeg in het vier- 25,3qaal 200 miljoen euro, 4g keer zoveel als in de- 87]4Sriode van 2001, zo 341,38cijfers van de verzeke- 337!öI Vend lijkt ook in 2003 72!5aetten. De eerste weken Whd leverden al voor 16;9Cp 100 miljoen euro i8i47»p. Het verbond tast in 487 o§er over oorzaken en 7;o5»derzoek begonnen. 4^26 9,09 170,32C 126,60 ;ooo banen 528,75 60,50- Telecomconcern j.jlo^m, dat vorig jaar uitstel i35|5dling moest aanvragen, eens 5000 banen en. Daarmee wordt een geleverd aan plannen asten met 2,5 miljard rug te brengen. Bij >m werken nu nog circa ïensen. Toen vorig jaar groot boekhoudschan- het licht kwam, wer- f.000 banen geschrapt. den haag/gpd - De Raad voor Werk en Inkomen ver wacht dat de jeugdwerkloosheid over een paar maanden gaat toenemen. De stijging zal nog harder gaan als de ge plande bezuinigingen op de gesubsidieerde arbeid wor den doorgevoerd. Dat heeft RWI-voorzitter Van Zijl giste ren gezegd tijdens een toelichting op een advies voor het nieuwe kabinet. De werkloosheid onder jongeren in Ne derland was al jaren erg laag. In de RWI adviseren werkgevers- en werknemersorgani saties en gemeenten de minister van sociale zaken over arbeidsmarktbeleid. De drie organisaties vinden dat de geplande bezuinigen op de gesubsidieerde banen (ID en WIW-banen) niet door moeten gaan. „In een tijd dat de werkloosheid in snel tempo stijgt, is het een slecht idee om te snoeien in het aantal banen dat speciaal is gecreëerd voor langdurig werklozen." De RWI vreest dat over een paar maanden ook jongeren slachtoffer zullen worden van de snel verslechterende arbeidsmarkt. „In mei en juni komen de eerste grote groepen schoolverlaters op de arbeidsmarkt. Als je ziet hoe druk de medewerkers van de Centra voor Werk en Inkomen (voormalige arbeidsbureaus, red.) het nu al hebben met het verwerken van het aantal aanvragen voor een uitkering, kan het haast niet anders dan dat ook onder de jongeren de werkloosheid gaat stijgen. Er komen barre tijden aan", voorspelt Van Zijl. De gesubsidieerde banen kunnen goed van pas komen als de jeugdwerkloosheid toeneemt. Als jongeren nu langer dan zes maanden zonder werk zitten, zijn ze ver plicht om een gesubsidieerde baan te accepteren. „Als deze regeling niet meer bestaat hebben ze dus helemaal geen werk." De RWI heeft meerdere voorstellen gedaan aan het nieuwe kabinet om de situatie op de arbeidsmarkt te verbeteren. Zo zouden WAO'ers geen financiële risico's In een buitenwijk van de Filipijnse hoofdstad Manila werden gisteren enkele miljoenen illegaal geproduceerde cd's op een terrein van de na tionale politie platgewalst. In het kader van een campagne tegen de piraterij nam de regering in totaal 12 miljoen illegale cd's en dvd's in be slag. Ze vertegenwoordigden een straatwaarde van meer dan 2,1 miljoen euro. Foto: AP/Bullit Marquez hilversum/anp - De verkoop van cd's is in 2002 gedaald met 11 procent. Werden in 2001 nog 37,7 miljoen albums en singles verkocht, in 2002 bedroeg dat aantal 31,9 miljoen. De omzet daalde met 6 procent. Volgens de brancheorganisatie NVPI is de verminderde verkoop vooral te wijten aan downloaden van muziek van internet en illegaal kopiëren. Met de dvd gaat het een stuk be ter. De omzet van zowel mu ziek-dvd's als muziekvideoban den steeg in 2002 met 278 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. In aantallen ging de groei van 600.000 naar 38,2 mil joen stuks in 2002. Volgens de NVPI gaat de mu- zielandustrie in 2003 verder met de strijd tegen illegaal kopiëren en downloaden. Steeds meer cd's krijgen een beveiliging te gen kopiëren. Zo zijn al veel cd's uitgerust met een code waar door ze niet kunnen worden af gespeeld op de pc of mac. De stichting Brein, die de rechten van muzikanten beschermt, heeft de bestrijding van illegale activiteiten tot speerpunt ver klaard. Ze werkt nauw samen met FIOD/ECD (Economische Controledienst). Een op de ze ven Europeanen haalt muziek van internet en van die mensen koopt 40 procent minder cd's dan voorheen. haalt potjes kool terug HAK haalt potjes rode rode kool met stukjes rug uit de winkel, om- Likjes glas in kunnen iet gaat om 200.000 pot- 155 gram met de code Dp de rand van het dek- iroductiefout kwam aan nadat een aantal con- ïn glas in de kool had Bij schoonmaakwerk 1 de machine waarin de rdt voorgekookt een terecht. len willen Amsterdam/ANP - Het voltallige bestuur van kabelbedrijf UPC treedt binnenkort af. De raad van bestuur wordt vervangen door top- lieden van moederbedrijf United Global- Com (UGC). Dat bleek gisteren uit gegevens die UPC, dat in surseance verkeert, heeft in gediend bij de rechtbank in New York. Bestuursvoorzitter John Riordan wordt op gevolgd door Gene Schneider, ook voorzit ter van de raad van bestuur van UGC. Zijn zoon Mark Schneider leidde UPC tot de zo mer van 2001. Bij de dagelijkse leiding wordt de topman geholpen door Michael Fries en Valerie Cover, die allebei hoge functies be kleden bij de moeder van UPC. Mark Schneider krijgt na de bestuurswisse ling ook weer een belangrijke rol in het ka belbedrijf, onder zijn vader. Dat geldt ook voor de huidige topman Riordan. De wisseling van de wacht maakt onderdeel uit van een grootscheepse operatie om de financiën van UPC weer op orde te krijgen. Het bedrijf torst een schuldenlast van bijna 9 miljard euro met zich mee en heeft zowel in Nederland als de VS uitstel van betaling aangevraagd. Zo probeert UPC zijn obliga tiehouders te dwingen hun lening om te zetten in aandelen. Als dit pressiemiddel werkt, is UPC 65 procent van zijn schulden last kwijt. Om de schuldsanering te realiseren neemt het kabelbedrijf zichzelf als het ware over. De nieuwe eigenaar, New UPC geheten, krijgt een ander bestuur en zal geen note ring hebben aan de Amsterdamse effecten beurs. Het huidige bestuur zal opstappen zodra UPC in Amsterdam van de beurs is gehaald. Onduidelijk is nog hoe snel dat kan gebeuren. meer moeten lopen als ze weer aan het werk gaan. Nu komt het nog vaak voor dat ze een lagere WAO-uitke- ring krijgen als hun herintreding mislukt. „Daardoor wordt het minder aantrekkelijk om een baan te zoe ken", zegt Van Zijl. De FNV adviseert vandaag informateur Donner over het arbeidsmarktbeleid. De hoogte van de looneis tijdens de CAO-onderhandelingen is daarin een belangrijk punt. Een woordvoerder benadrukt dat de vakcentrale niet voor alle vier de komende jaren 2,5 procent loonstijging gaat vragen. Dat gerucht deed afgelopen weekend de ronde. „We gaan gewoon per jaar onze looneis vaststel len. Wel denken wel dat de 1,5 procent waar het huidige demissionaire kabinet op uit is veel te laag is." Werkgeversorganisatie VNO-NCW wil zich evenmin vastleggen op een vast percentage voor de komende vier jaar. De werkgevers hebben vorige week al bepleit dat de loonstijging niet hoger mag zijn dan de inflatie. schiphol/ANP - KLM gaat de zo merdienstregeling aan de marktomstandigheden aanpas sen. Op sommige plaatsen wordt minder gevlogen of wor den kleinere vliegtuigen ingezet. Per saldo wordt wel meer gevlo gen. Dat heeft volgens een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij te maken met de gedeeltelijke overname van de transatlantische vluchten van partner Northwest Airlines. Ook de komst van twee nieuwe vrachtvliegtuigen krikt het abso lute aantal vluchten omhoog. Mocht de vraag in de zomer toch aantrekken, dan is het vol gens de KLM heel makkelijk om redelijk snel de capaciteit weer op te schroeven. Vooral op be stemmingen in Groot-Brittannië wordt deze zomer minder ge vlogen. Nieuwe bestemmingen in Europa zijn Trondheim (Noorwegen) en Bern (Zwitser land). Intercontinentaal wordt vaker per week van Amsterdam naar Shanghai gevlogen en ook meer op de Nederlandse Antillen en Aruba. Naar het Midden-Oosten wordt minder gevlogen of met een kleiner toestel. denekamp/anp - De Rabobank in het Twentse Denekamp is ge troffen door een miljoenenfrau de. De bank heeft bijna 4 mil joen euro schade door transac ties met valse cheques van een failliet bedrijf uit het Duitse Nordhorn. De zaak is nu onder de rechter in Osnabrück. Rabobank heeft de Duitse Kreissparkasse aange klaagd omdat die bank op de hoogte zou zijn geweest van de fraude met de cheques. De be taalmiddelen waren afkomstig van buizenlegger ATS. Dat be drijf ging in 2001 op de fles en liet veel schulden na. Rabobank verloor na transacties van ATS met de Kreissparkasse 1,8 mil joen euro. Soortgelijke zaken met de Dresdnerbank liepen uit op een schadepost van 2 mil joen euro. Omdat de rechter in Duitsland de fraudezaak in behandeling heeft, wil Rabobank verder niets kwijt over de zaak. amsterdam/anp - De gTOOtSte fraudeurs in het bedrijfsleven zijn managers. Wereldwijd tillen zij in meer dan de helft van alle fraudegevallen hun eigen werk gever. In 30 procent gaat het la gere personeel in de fout. Dat heeft het accountantskantoor Ernst Young vastgesteld na een onderzoek onder directeu ren en bestuursvoorzitters van 400 bedrijven in 30 landen. Van de managers die de om vangrijkste fraudes op hun ge weten hebben, is 85 procent korter dan een jaar in dienst van de onderneming. Het kantoor heeft de afgelopen twee jaar geen vermindering van het ge sjoemel waargenomen. Wel hebben tijdelijk personeel, in ternet en toenemende com plexiteit van bedrijven de kans op fraude vergroot. Verder is er in tijden van economische ma laise sprake van meer fraude. In bijna de helft van de fraude zaken bezorgde het voorval het bedrijf een schadepost van 100.000 dollar per keer. In ruim een op tien gevallen was de om vang zelfs groter dan 1 miljoen dollar, aldus Ernst Young. Van alle ondervraagde onderne mingen kreeg 55 procent de af gelopen twee jaar te maken met aanzienlijke fraude. Een op de vijf bedrijven had te kampen met meer dan tien gevallen. „Daarbij moet de leiding ingrij pen of het bedrijf doet aangifte", aldus P. Schimmel directeur on derzoek en integriteitbeheer- sing. De meeste bedrijven worden eens in de vijf jaar met fraude geconfronteerd, zo stelt hij. „Daarbij zit iemand zodanig te knoeien dat de reputatie van het bedrijf een deuk oploopt. Frau de is nadrukkelijk meer dan het jatten van een schrijfblok." In ons land werd vorig jaar Ae- gon onaangenaam verrast. Een ex-directeur zou samen met een zakenman uit Twente het verze keringsconcern voor 8 miljoen euro hebben opgelicht. De assu radeur heeft inmiddels het openbaar ministerie ingescha keld. Vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Rotterdam een ad ministratief manager van het diervoederconcem Provimi tot 30 maanden cel die in vijf jaar tijd 28 miljoen euro achterover had gedrukt. den haag/gpd - KPN Mobile en de Consumentenbond gaan op treden tegen bedrijven die mo biele bellers terroriseren met ongewenste sms-berichten waar ze soms ook nog handenvol geld aan kwijt zijn. KPN Mobile gaat dergelijke sms- bedrijven vanaf half februari waarschuwen en in het uiterste geval worden ze afgesloten van het KPN-netwerk. De Consu mentenbond startte vandaag de actie 'sms-leed' om de schade in beeld te brengen en het bedrijfs leven en overheid om maatrege len te vragen. Aanbieders van sms-diensten zijn vaak zelfstandige bedrijven die hun sms-berichten verstu ren via serviceproviders die op hun beurt weer gebruik maken van het netwerk van onder meer KPN Mobile. Het gaat om dien sten die bijvoorbeeld het weer bericht, voetbaluitslagen of de horoscoop doorgeven. Volgens KPN houden de meeste sms- diensten en de providers zich goed aan de gedragslijn, maar blijken enkele bedrijfjes de af spraken hardnekkig te schen den. Ze maken het bijvoorbeeld heel lastig om een abonnement weer te stoppen. Omdat de aanbie ders lastig te achterhalen zijn, kan ook niet worden gereageerd op de inhoud van de sms-be richten. Ook verzuimen ze dui delijk aan te geven wat het ont vangen van hun sms-berichten kost waardoor klanten voor on aangename verassingen komen te staan. Volgens de Consumentenbond betalen sommige mensen zich blauw aan tekstberichtjes zon der dat ze daar iets tegen kun nen doen. Ook blijkt dat consu menten sms-berichten verstu ren waar ze voor betalen maar die nooit aankomen. In de VS zou dat om vele miljoenen be richten per jaar gaan. Ook gaat het om tv-programma's die op roepen een antwoord op een prijsvraag te sturen, terwijl de prijswinnaar allang bekend is. De Consumentenbond roept benadeelde bellers op om hun klachten te melden via het e- mailadres actiesmsleed@consu- mentenbond.nl. De bond hoopt ook dat medewerkers van tele- combedrijven en omroepbedir- jven via dit mailadres uit de school klappen. De Consumen tenbond zou graag zien dat bel lers pas hoeven te betalen als een sms'je daadwerkelijk is aan gekomen. Ook zouden klanten hun geld terug moeten krijgen als ze betaald hebben voor het ontvangen van een sms-bericht waar ze niet om hebben ge vraagd. Telecombedrijven moe ten dan bewijzen dat de beller wel toestemming heeft gegeven. KPN Mobile is niet het eerste te- lecombedrijf dat actie onder neemt. Enige tijd geleden kon digde Vodafone al aan dat het bedrijven die misbruik maken van hun netwerk onverbiddelijk uitsluit van het netwerk. maastricht/anp - Het personeel van sanitairfabriek Sphinx in Maastricht heeft vanochtend massaal het werk neergelegd. De 630 werknemers van Sphinx, dat wastafels en toiletpotten maakt, pro testeren tegen plannen om 120 mensen te ontslaan. FNV Bondgenoten steimt de staking. Gisteren trachtte de directie met een kort geding de staking nog te verbieden, maar dat werd verloren. Vanaf half vijf werd vanochtend bij de fabriekspoorten ge post. De werknemers hebben zich verzameld in de kantine. den haag/anp - Olie is volgens veel tegenstanders van een oor log tegen Irak het echte motief van de regering-Bush om de wa pens op te nemen tegen het regi me van Saddam Hussein. Het land zit namelijk bovenop op een bewezen oliereserve van 112 mil jard vaten (van 159 liter) en heeft daarmee na Saudi-Arabië de grootste reserve ter wereld. Ex perts vermoeden dat Irak nog veel meer olie heeft dan nu in kaart is gebracht. De VS halen zo'n 55 procent van hun olie uit het buitenland en dat percentage loopt op. „De Iraalcse bronnen zouden de hui dige olie-import van de VS ge durende bijna een eeuw kunnen dekken", meldt een recent rap port van het gezaghebbende National Bureau of Economie Research in de VS. Prof. dr. Coby van der Linde, energiedeskundige van de denktank Clingendael, hoedt zich voor 'simplistische' stand punten over de oliebelangen van de VS in het Midden-Oos ten. „De gedachtesprong: Ame rikaanse oliebedrijven vinden de Iraakse olievelden interessant en dus valt Bush Irak binnen, gaat me |e ver. De dreiging die van Saddam uitgaat is reëel, met na me voor de buurlanden. Maar ik kan en wil niet ontkennen dat olie in dit hele conflict een be langrijke rol speelt. De_ kennis van de olie-industrie is groot in het Witte Huis." President Bush, vice-president Cheney en veilig heidsadviseur Rice werkten ooit bij Amerikaanse olieconcerns. Van der Linde benadrukt dat niet alleen de VS gebaat zijn bij een grotere aanvoer van olie uit Irak. Zo is Europa voor meer dan 50 procent afhankelijk van de invoer van olie en Japan bij na helemaal. China en ontwik kelingslanden komen eraan als grootverbruikers. „Het is niet puur een Amerikaanse show. Dat was al te zien in de Veilig heidsraad eind vorig jaar, toen ook China en Rusland instem den met harde voorwaarden voor de VN-wapeninspecties." De afgelopen jaren kon de we reld grotendeels zonder de Iraakse olie. Maar op de langere termijn wordt het perspectief op meer productie uit Irak interes santer. De oliebronnen in de Noordzee en Alaska raken lang zamerhand op, aldus Van der Linde. „Je moet dus op zoek naar alternatieven en die zijn er in Irak tegen een relatief lage productieprijs." Een val van Saddam Hussein betekent niet dat de Iraakse olie Olie in het Midden-Oosten Sterke groei in energiebehoefte mtoe bron IEA 2001 5.000 - 1970 80 90 2000 10 20 30 Grootste exportlanden ruwe olie Iran 6.036 1 1.482 - (H 2.446 I I tolaa|l Verenigde Arabische Emiraten 120 (■■1.710 \—i846 Oliereserves Midden-Oosten 112 5 bron BP ian'2002 in miljarden vaten (159 liter) 97,8 Irak in duizenden Koeweit Pi 1-214 MenJI 59 liter) Iran Jemen,, ..Oman Saudi-Arabië VAE^ Irak Koeweit Qatar Syne Overige anp bron: SGN, KRT, BP, IEA meteen vrijkomt. Een aantal maatschappijen heeft weliswaar al concessies verworven maar de infrastructuur in Irak is de plorabel. „Het gaat vele miljar den dollars kosten om dat te herstellen." Dat kunnen de Iraki's volgens Van der Linde financieren uit toekomstige olieopbrengsten, maar het land heeft ook nog veel oude schulden. Die worden geschat op meer dan 100 mil jard dollar, exclusief herstelbeta lingen aan Koeweit en Iran. Optimisten verwachten dat de Amerikanen Irak bij een aanval snel onder de voet lopen. Toch zal de schok op de oliemarkten groot zijn als de oorlog straks werkelijk begint. De olie wordt nu al voor rond de 30 dollar per vat duur betaald. Een stijging tot 40 dollar lijkt aannemelijk. „Een gewapend conflict dichtbij oliebronnen leidt altijd tot hoge re prijzen", zegt Van der Linde. Ook tijdens de Golfoorlog deed dit effect zich voor, waarna de olieprijs na de succesvolle Ame rikaanse bombardementen te rugzakte van ruim 40 tot 35 dol lar. Irak produceert nu in het kader van het olie-voor-voedsel-pro- gramma zo'n 2 miljoen vaten ruwe olie per dag, terwijl er op de wereldmarkt circa 40 miljoen vaten per dag worden verhan deld. De aanvalstactiek van de VS is erop gericht de oorlog tot het Iraakse grondgebied te beper ken. Het Amerikaanse ministerie van defensie houdt er rekening mee dat Saddam zal proberen zijn oliebronnen te vernietigen. Een nog zwarter scenario is dat hij de olievelden van Saudi-Ara- bië en Koeweit weet te besto ken. Van der Linde: „Je zag in de Golfoorlog al dat iedereen heel zenuwachtig werd toen Irak een raket richting Saudi-Arabië vuurde. De extra oliecapaciteit zit maar op een klein gebied vlakbij Irak." Een escalatie brengt niet alleen de leveringszekerheid van olie in gevaar met alle gevolgen voor de toch al kwestbare wereldecono mie, maar zet ook de klok verder terug voor het Midden-Oosten. „In onze herinnering is het een regio waar rijke sjeiks wonen. De harde realiteit is dat de eco nomische ontwikkeling er ver schrikkelijk is achtergebleven bij de re^t van de wereld." amsterdam/gpd - „Uit de gege vens van uw klantenkaart blijkt dat u wekelijks een slof sigaret ten en twee flessen wodka koopt. U begrijpt dat wij de pre mie moeten verhogen." Dit ge sprekje tussen verzekeringsadvi seur en klant is niet waar ge beurd, maar te zien in een spot prent van wijlen J,aap Vegter. Gisteren werd de tekening ge bruikt bij de presentatie van een gedragscode van banken en ver zekeraars over het gebruik van persoonlijke gegevens. Tot nu toe hadden banken en verzekeraars hun eigen regels voor het omgaan met de per soonlijke gegevens van klanten. In de nieuwe code staat bijvoor beeld dat een financiële instel ling medische gegevens van een ziektekostenverzekering niet mag gebruiken voor een ar beidsongeschiktheidsverzeke ring van dezelfde cliënt. Ook staat er in dat klanten hun gege vens bij de banken en verzeke raars kunnen opvragen. Bij on juistheden kan de ldant vragen om verbetering. Wie niet wil dat zijn persoonsgegevens worden gebruikt voor marketing kan dat ook aangeven. De klant moet hierover worden geïnformeerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9