Noord-Korea is klaar voor invasie VS BUITENLAND i' y Bush verwacht recordtekort op Amerikaanse begroting SPD haalt Lafontaine van stal Mugabe heeft alles te verliezen met 'geconstrueerde zaak' ,s. F n dacht n Seselj Bush stuurt oorlogsschepen Vissers weer aan de slag bij Spanje 'Irak luistert inspecteurs af Anti-Frans protest Dodental veerbootramp Senegal aanzienlijk hoger ralische I op drift dinsdag 4 FEBRUARI 2003 ■NE - Een trein op drift Australië 15 kilometer Jnachinist gereden, pas- jeker tien stations en ben tegen een andere .aarbij vielen elf gewon- Ispooktrein, die be lt drie wagons zonder Srs, zette zich gister- n beweging in een bui- ivan Melbourne. Spoor- ferkers probeerden de 1 de wissels nog op een "oor te krijgen, maar dat to - De radicaal-natio- ;he politicus Vojislav Se- gisteren in Belgrado dat hij is aangeklaagd J oegoslavië-T ribunaal. rivoerster van hoofd- ;ster Carla Del Ponte gisteren overigens elk itaar. Seselj zelf zei dat 24 februari een vlucht (derland heeft geboekt. Emselde begin jaren '90 ie vrijwilligers om te fchten in Kroatië en Bos- met lanistan doet n opium Afghanistan blijft 's grootste producent van indanks inspanningen Tghaanse regering en iationale gemeen- tet VN-Bureau voor Criminaliteit condu it de wisseling van de it/6 a Kabul geen gunstig ef- üe strijd tegen de papa- buw heeft gehad. De Af- opiumproductie in jdroeg 3.750 ton. e hap af van ingenismenu v - Drie Britse gevange- lalen friet en andere echten en snoep van :aart in een poging ge- "lig gedrag van de gede- ;n te verminderen. Al- iritse krant The Daily oh gisteren. Het experi- een vervolg op een eer- idie in een gevangenis psbury bij Londen. Dit )ek deed vermoeden dat ;nen socialer gedrag rtonen als ze meer |;n en vitaminen nutti- linder vet eten. ui Ir of ^recl |Bika; lig m 7pri oh ee idi Lei lamas [t 27 jaar ad - Een Israëlische mi- ëchter heeft gisteren een |e Palestijn uit de Gaza- :ot 27 jaar cel veroor- 'egens banden met al- |Het lid van de militante Hamas was aange legens het oprichten :pen die aanslagen op :he doelen zouden moe- ren. Volgens de aankla- |eg de 29-jarige Nabil 1998 in een trainings an de terreurbeweging Ula in Afghanistan onder- iliet fabriceren van bn en het opzetten van ren 'slapende' cellen. Aot tweë Uh< we ?eg 11Q ijdenis van riat/w op agenda 12 Zibeba - Afrikaanse leiders donderdag uitroepen tot 100 jen de besnijdenis van Dat maakte de orga- eeïvan een conferentie over inbesnijdenis bekend, jdaag in de Ethiopische tad Addis Abeba begint, edaagse overleg moet tot een aanpak van de [breide praktijk om het itsdeel van vrouwen te ;en. Volgens de gezond- janisatie van de Ver- Naties, de WHO, onder- Mnaar schatting 140 mil- ■Reisjes en vrouwen we id een dergelijke ingreep. Ekci Nr »Ena ■peis M de IZIJN.I •I ;uinpoep aan gebouw |7ele tienduizenden pin- pedreigen het oudste, i gebouw op de Zuid- )e uitwerpselen van de hopen zich op tegen de Jan een onderkomen dat l.a vrse ontdekkingsreiziger Th Egeberg Borchgrevink bouwde. Hij was de eer- "soon waarvan officieel is 51<igd dat hij in 1895 voet Zuidpool zette. Volgens |tic Heritage Trust is er j6 miljoen euro nodig 'e restauratie. la coruna - Voor de kust van Spanje wordt sinds gisteren weer gevist. Tien weken na de ondergang van de olietanker Prestige is het visverbod in de wateren in het noordwesten van Spanje gedeeltelijk opgeheven. De Spaanse regionale krant El Correo Gallego meld de dat gisteren ruim 1600 vissers aan de slag gingen. Het gebied dat is vrijgegeven loopt ongeveer van La Coruna tot Pontevedra. Ongeveer de helft van de vissers bleef thuis. Ze hechtten weinig waarde aan de woorden van de bestuurders dat het water weer schoon is. Bovendien vrezen ze voor een grote daling van de prijs voor mossels en andere schaal dieren als er opeens weer met de volle capaciteit wordt gevist. Volgens El Correo Gallego zijn de kusten van Cantabrië en Baskenland nog zwaar vervuild met olie uit de Prestige. In totaal gingen gisteren bijna 6ooo militairen en burgers aan het werk om de Cantabri- sche en Baskische stranden schoon te maken. Het Spaanse ornithologische instituut maakte bekend dat door de ramp met de Prestige tussen de 60.000 en 130.000 zeevo gels in Spanje, Portugal en Frankrijk zijn omgekomen. Het gaat daarbij onder meer om zeekoeten, meeuwen en papagaaiduikers. Foto: Reuters/Miguel Vidal ptatiebevel 1 Milosevic Een Servische recht- :ft gisteren een arresta- uitgevaardigd tegen "ilosevic, de zoon van pslavische ex-president in Milosevic. Hij wordt wegens het ontvoeren, delen en bedreigen van jraanstaand lid van de ie Zoran Milovanovic vader nog de sterke in Belgrado. washington/afp-rtr - De Amerikaanse regering komt dit najaar in zwaar financi eel weer terecht. Door teruglopende be lastinginkomsten en een verdere stijging van de defensie-uitgaven zal de over heidsbegroting voor de periode oktober 2003-september 2004 een tekort laten zien van 304 miljard dollar. Dat is een re cord in de Amerikaanse politieke ge schiedenis. In 2004 zal het tekort oplopen tot 307 miljard dollar en het Witte Huis verwacht in ieder geval tot 2008 geen overschot, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde ramin gen. Vorig jaar waren er voor het eerst sinds 1997 meer uitgaven dan inkomsten in de begroting. Dit had toen ook al te maken met de verminderde belastingop brengsten en meer bestedingen aan de fensie. Bush verklaarde gisteren dat de oorlog tegen het terrorisme, de verzekering van de binnenlandse veiligheid en het gene reren van economische groei de belang rijkste doelstellingen zullen zijn van de nieuwe begroting. Het ministerie van defensie kan het ko mende begrotingsjaar rekenen op een budget van 380 miljard dollar, 4 procent meer dan in 2002-2003. In dit bedrag zijn niet de kosten van een eventuele oorlog tegen Irak opgenomen. Bush reserveert wel 41 miljard dollar voor de strijd tegen het terrorisme en voor de binnenlandse veiligheid. Het Witte Huis gaf ook nieuwe economi sche vooruitzichten voor 2003. De eco nomische groei zal uitkomen op 2,9 pro cent tegen de 3,8 procent die vorig jaar nog was voorzien. Volgens Bush heeft de Amerikaanse economie zich minder krachtig hersteld dan verwacht. Voor 2004 voorspellen zijn economen een groei van 3,6 procent. seoul/ap - De Noord-Koreaanse staatsradio heeft vandaag op nieuw uitgehaald naar de Ver enigde Staten, een dag nadat het Amerikaanse ministerie van de fensie had gemeld dat er moge lijk meer militairen naar het Ver re Oosten zullen worden ge stuurd. De Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen en oorlogsschepen zijn vandaag in staat van paraatheid gebracht voor een mogelijk ver trek richting Noord-Korea. Gis teren al zeiden Amerikaanse de fensie-functionarissen dat zulke stappen bedoeld zijn als voor zorgsmaatregelen en om Noord- Korea een beetje te laten schrik ken. Noord-Korea zegt volledig voor bereid te zijn op een Ameri kaanse invasie. „In een poging ons dood te drukken is het Amerikaanse leger bezig zijn troepenmacht in Japan en Zuid- Korea te versterken", meldde de radiozender, die eraan toevoeg de dat het Noord-Koreaanse volk klaar staat zich op te offe ren voor Kim Jong II, de sterke man van het land, en het socia listische staatsbestel. De Verenigde Staten overwegen een vliegdekschip, extra bom menwerpers en andere vliegtui gen en 2.000 extra soldaten naar de regio te sturen. Pyongyang zou daaruit moeten begrijpen dat de VS uitstekend in staat zijn Noord-Korea aan te pakken, ook tijdens een eventuele oorlog in Irak. Op dit moment zijn er 37.000 Amerikaanse soldaten in Zuid-Korea. Volgens Noord-Korea drijven de VS het conflict rond het Noord- Koreaanse kernwapenprogram ma bewust op de spits om zo een invasie te rechtvaardigen. De VS zeggen geen plannen te hebben om Noord-Korea bin nen te vallen. Het Noord-Koreaanse leger telt Annan vraagt om humanitaire hulp Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties heeft gezegd dat Noord-Ko rea zeer snel meer voedsel en medicijnen nodig heeft. Dat voorkomt volgens Annan een groot menselijk drama en kan helpen de crisis over Noord-Korea's kernwapen- programma op te lossen. Al dus het Japanse persbureau Kyodo vandaag. Door allerlei natuurrampen en het strenge stalinistische regime is het Noord-Koreaanse volk hon gerig en arm. De afgelopen negen jaar is die situatie elk jaar alleen maar verslechterd. Ruim 2,2 miljoen kinderen onder 7 jaar lopen een zeer grote kans op ondervoeding. 1,1 miljoen soldaten, op een be volking van zo'n 22 miljoen. Mannen gaan er op hun zes tiende voor zeven tot tien jaar in dienst. Daarnaast kan Noord- Korea een beroep doen op naar schatting 1,8 miljoen reservis ten. De grootste staatskrant Rodong Sinmun riep de Noord- Koreaanse reservisten op alert te blijven. Het bestuur van het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA) buigt zich op 12 februari over de kwestie-Noord-Irak. De 'nucleaire waakhond' beslist dan of de Veiligheidsraad een oordeel moet vellen over even tuele sancties tegen Pyongyang. Het land houdt er volgens de VS een clandestien kernwapenpro gramma op na. President Bush heeft altijd gezegd dat de kwes tie op vreedzame wijze is op te lossen. door ome correspondent Wierd Duk Berlijn - De dramatische neder laag bij de zondag gehouden deelstaatverkiezingen in Neder- saksen en Hessen dreigt binnen de Duitse SPD een richtingen strijd uit te lokken. De linker vleugel van de sociaal-democra tische volkspartij speelt met de gedachte een oud paard, Oskar Lafontaine, van stal te halen om de rood-groene bondsregering te dwingen de koers naar links te verleggen. 'Urgestein' Lafontaine loste in Bild, het massablad waarvoor hij columnist is, alvast een schot voor de boeg door kanselier Gerhard Schroder verantwoor delijk te stellen voor het histori sche verkiezingsdebacle van af gelopen weekeinde. Lafontaine eist een radicale koersverande ring: „Wie het Kaïns-teken van onbetrouwbaarheid en onge loofwaardigheid op het voor hoofd draagt, wordt wegge stemd." Eens was de kleine, eerzuchtige Lafontaine, de 'Napoleon uit Saarland' genaamd, de machtig ste man binnen de SPD. In 1999 stapte hij met veel misbaar uit de politiek na een ideologisch conflict te hebben verloren met Schroder. Lafontaine was des tijds schaduwkanselier en een Oskar Lafontaine. Foto: EPA/Fabrice Coffrini internationaal omstreden 'su perminister' van financiën. We gens Lafontaines afwijkende fi- nancieel-economische ideeën, waaronder zijn pleidooien voor meer staatsinterventie, voor po litieke controle op de Centrale Banken en voor het verhogen van de lonen om de binnen landse vraag te stimuleren, vroeg het gezaghebbende Britse weekblad The Economist zich af: 'Is dit de gevaarlijkste man in Europa'? Lafontaine zou eerst weer actief willen worden in de SPD in Saarland om vervolgens op lan delijk niveau een comeback te maken. De huidige SPD-leiding in Berlijn reageerde als door een wesp gestoken op de kennelijke ambities van de 'hooghartige egomaan', zoals een kritische partijgenoot Lafontaine ooit omschreef„Dit is een media gebeurtenis, niet politiek", wuif de secretaris-generaal Olaf Scholz de berichten weg. Gerhard Schroder, die gisteren 'zwarte zondag' omschreef als een van de bitterste nederlagen in zijn politieke loopbaan, wil niets weten van een ruk naar links. De kanselier kondigde aan dat hij integendeel haast zal ma ken met de sanering van de du re Duitse verzorgingsstaat, mo gelijk in samenwerking met de conservatieve CDU/CSU, die in Nedersaksen en Hessen glori eerde. Maar juist Schröders 'rood verpakte neo-liberalisme' is, volgens Oskar Lafontaine, schuld aan de nederlaag van de SPD. De sociaal-democraten moeten zich weer op oude link se waarden als 'sociale recht vaardigheid en vrede' bezinnen, meent Lafontaine. „Onze kame raden hebben nu de opdracht om de partij voor verdere averij te behoeden." new york/ap - Iraakse agenten hebben elke kamer en telefoon die de VN-wapeninspecteurs in Bagdad gebruiken voorzien van afluisterapparatuur en belang rijke documenten verborgen in ziekenhuizen, moskeeën en woonhuizen. Tegenover 108 in specteurs staan 20.000 Iraakse agenten die zich bezighouden met het verstoren van de in specties. Dat staat in een Brits dossier over Irak dat gisteren bij de Verenigde Naties in New York is gepresenteerd. Het dossier is gebaseerd op in formatie van inlichtingendien sten, maar bewijzen voor de be schuldigingen ontbreken. Alvo rens aan het werk te gaan heb ben de inspectieteams bij hun aankomst in november eerst en kele dagen besteed aan het ver wijderen van mogelijke afluis terapparatuur uit hun burelen in Bagdad. In het dossier wordt niettemin beweerd dat hun bij eenkomsten, contacten en ge sprekken vanaf het eerste begin door de Irakezen worden ge volgd. Het behulpzame bewakingsper soneel dat de inspecteurs op hun tochten begeleidt behoort volgens de rapporteurs bijna zonder uitzondering tot de Al- Mukhabarat, de Iraakse veilig: heidsdienst. Abidjan - In Ivoorkust hebben vrouwen gisteren geprotesteerd tegen de voormalige koloniale machtheb ber Frankrijk. Duizenden vrouwen, velen met wit geverfd gezicht en rokken in de nationale kleuren oranje, groen en wit, vulden twee straten bij de Franse ambassade in Abidjan, de belangrijkste stad van het land. Ze beschuldigden de Franse president Jacques Chirac ervan het vredesakkoord dat op 24 januari in Parijs is gesloten aan hun regering te hebben opgedrongen. Zij riepen om nieuwe onderhandelingen met de rebel len die na een mislukte staatsgreep in september de helft van het land hebben veroverd. De demonstran ten scandeerden 'Chirac, leugenaar1 en 'Vrijheid'. Foto: AP/Schalk Zuydum Proces tegen oppositieleider Zimbabwe begint chaotisch dakar/ap - Bij de ramp met de Senegalese veerboot Joola in september voor de kust van Gambia zijn veel meer mensen om het leven gekomen dan waarvan tot nog toe werd uit gegaan. Meer dan 1800 mensen kwa men op 26 september bij het zinken van het schip om het le ven. Dat heeft de Senegalese premier Idrissa Seek gisteren bekendgemaakt. Een eerder onderzoek concludeerde dat bij de ramp 1153 mensen wa ren verdronken. De door de Senegalese over heid geëxploiteerde Joola was vanuit het zuiden van Senegal op weg naar de hoofdstad Da kar toen het schip voor de kust van Gambia in zwaar weer te- rtóiitkwam, omsloeg en zonk. Slechts 67 mensen overleefden de ramp. Het schip dat ruim 1800 passagiers vervoerde was gebouwd voor maximaal 600 personen. Onder de slachtof fers waren twee Nederlanders. Een Senegalese onderzoeks commissie concludeerde dat de ramp behalve door het veel te grote aantal passagiers aan boord ook is veroorzaakt door dat de kapitein en de beman ningsleden slecht waren opge leid, de lading onevenwichtig was verdeeld, er een tekort was aan reddingsboten en dat de radioapparatuur aan boord on deugdelijk was. De Senegalese president Abdoulaye Wade ontsloeg na de scheepsramp premier Mame Macfior Boye en diens gel^le kabinet. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Het proces tegen de Zimbab waanse oppositieleider Morgan Tsvan- girai en twee hoge leden van de door Tsvangirai opgerichte Beweging voor De mocratische verandering (MDC) is giste ren met chaos en politiegeweld begon nen. Het past bij een zaak waarbij de aanklager, de regering van president Mu gabe, alles te verliezen heeft. Tsvangirai en zijn collega's worden be schuldigd van hoogverraad, een delict waarop in Zimbabwe de doodstraf staat. Precies een jaar geleden kwam een vi deofilm boven water waarop te zien was hoe het drietal een onderhoud had met een schimmige ex-agent van de Israëli sche geheime dienst, Ari Ben-Menashe, die later bleek te werken voor de Zim babwaanse regering. Onderwerp van gesprek was volgens Ben-Menashe de 'eliminatie van Muga. i, be', terwijl Tsvangirai stelt dat het ging over fondsenwerving en het verbeteren van de MDC-campagne voor de presi dentsverkiezingen, die een maand na het opduiken van de videofilm zouden plaatsvinden. „Ik ben er gewoon inge luisd", zei Tsvangirai onlangs in een ge sprek met deze krant. Dat idee leeft bij de meeste analisten. Tsvangirai blijft het regime bevechten met rechtszaken (tegen bijvoorbeeld ver kiezingsuitslagen) en weigert dé organi satie op zich te nemen van de opstand waar het zo gegeselde en hongerige Zim babwaanse volk aan toe lijkt. „De vonk moet van de mensen zelf komen", zei hij. Hij zegt tegen geweld te zijn, omdat het zou lijden tot de noodtoestand en het einde van elk soort politieke activiteit. Velen twijfelen over de juistheid van de strategie van de MDC-leider, maar zeker is dat het hem helpt in het proces dat gis teren begon. Niemand die gelooft dat Tsvangirai bezig was met een p' yn om Mugabe te vermoorden in het zicht van verkiezingen die hij dacht te kunnen winnen. Mugabe weet het ook. „Hij heeft het proces zo vaak laten opschuiven, omdat hij er vreselijk mee in zijn maag zit", zegt een Zimbabwaanse analist. Het proces gaat over de subversiviteit van Tsvangirai, maar accentueert vooral die van het Mugabe-regime. Het moment is ook erg vervelend voor Mugabe, omdat hij juist dezer dagen probeert, onder an dere vanwege WK-cricketwedstrijden die in zijn land plaatsvinden, een iets posi tievere voorstelling van zaken te geven. De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki zei afgelopen weekeinde tegen de Britse premier Tony Blair, dat Mugabe zelfs bezig is iets te doen aan mensen rechten en de verstikkende greep op de media. Daar was gisteren bij het begin van het proces weinig sprake van. Journalisten, maar ook hoge diplomaten van de Ver enigde Staten en de Eijvopese Unie, en aanhangers van de MDC, werden hard handig de toegang tot het gerechtsge bouw geweigerd. Het leidde tot slaag en arrestaties. Tsvangirai's advokaat, George Bizos, die 40 jaar terug Nelson Mandela verdedigde, eiste dat het proces niet eer der zou beginnen dan wanneer publiek werd toegelaten - en kreeg later op de dag zijn zin. De man waar het allemaal om gaat, Mor gan Tsvangirai, toonde zich ontspannen en zei gisteravond met een grijns: „Ik ben absoluut niet bezorgd. Het recht moet zijn loop hebben." De MDC-leider weet dat het regime op zijn laatste benen loopt en achter de schermen, tot in de regeringspartij Zanu PF toe, er gezocht wordt naar een oplossing voor 'het pro bleem Mugabe'. Wat gratis publiciteit voor de man die hoopt deel van die op lossing te zullen worden, kan geen kwaad, zo redeneert Tsvangirai.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7