Deel neus Columbia gevonden COLUMBIA Ruimteveren zijn vooral duur en gevaarlijk iadden astronauten gered kunnen worden? 'Onderzoeken wat mis ging en verder gaan' Korte termijn beleggen met de voordelen van lange termijn beleggen. Grote onzekerheid over toekomst internationale ruimtevaart Condoleanceregister a De bank van vandaag. X ontsloeg li critici' De Amerikaanse organisatie NASA vorig jaar vijf van de jligheidsadviseurs, na- ch kritisch hadden uit- ver de bezuinigingen, de Amerikaanse krant work, Times gisteren p gezag van voormali- adviseurs. Voorzitter l van het team advi- voor het Congres dat perder zoveel zorgen d over de veiligheid in »vaart. Een NASA- erder laat weten dat de Et zijn vervangen we- nritiek, maar omdat de Igere en wetenschap ier onderlegde mede- yilde aantrekken. reclame ruimtefilm les - Een Amerikaanse o heeft de reclame speelfilm teruggetrok- >ns een scène van een er met landingsproble- amount Pictures laat ct voor de slachtoffers üolumbia-ongeluk de (trailers voor The Core )scopen halen. In de ctionfilm komt de be- van een space shuttle iblemen door storingen ignetisch veld van de rdienst Ramon - Ongeveer 2.000 hebben gisteren in een itrum in de Texaanse d een dienst bijge- oor de Israëlische as- lan Ramon, die bij het a-ongeluk om het le- n. Ramons vader, Elie- srman, zei dat hij het anse volk, Israël en de nkbaar was voor hun 'ij doen werkelijk hun e Israëlische ambassa- le Verenigde Staten, yalon, omschreef Ra il luchtmachtkolonel 81 betrokken was bij bardement op een :ernreactor, als een 'na- leld'. De Nederlandse astronaut André Kuipers zou in no vember van dit jaar Vanuit Kazachstan met een So- joez-capsule naar het ruimtestation ISS worden geschoten, maar na de ramp met de Amerikaanse Columbia zit dat er niet meer in. De Amerikanen voeren voorlopig geen be mande ruimtevluchten meer uit. De Russen willen alleen nog vluchten uit voeren om de drie beman ningsleden van het ruim testation af te lossen. De Russische ruimtevaartor ganisatie Rosaviakosmos heeft lanceringen met een Sojoez gepland voor april en november dit jaar. Daarmee worden drie as tronauten gelanceerd, die normaal gesproken iets meer dan een week in het ISS blijven. Rusland willen deze twee geplande lance ringen gebruiken om as tronauten voor een half jaar in de ruimte te hou den. Kuipers zou met een korte vlucht meegaan en één week in het ISS ver blijven om daar weten schappelijk onderzoek te doen. een slordige 15,5 miljard dollar, zo werd maandag bekend. Het afgelopen decennium heeft het agentschap alleen maar moeten inleveren. Hoge functionarissen van het Witte huis haastten zich te zeggen dat die bezuinigingen in geen enkele relatie staan tot het ongeluk. Vooral in de VS, India en Israël wordt gerouwd om de omgeko menen. Onder de slachtoffers waren een in India geboren vrouw en de eerste Israëlische astronaut. washington/anp-rtr-dpa - Een groot deel van de neus van het verongelukte ruimteveer Colum bia is op een veld in Sabine Coun ty in de Amerikaanse staat Texas teruggevonden. Het fragment zou in redelijk goede staat zijn, zo meldde een functionaris van daag aan de nieuwszender CNN. Het gaat om het grootste brok stuk tot nu toe dat van de uit eengevallen shuttle is gelokali seerd. Speurders vonden eerder al een ongeveer twee meter lang deel van de cabine. Honderden mensen zoeken nog altijd in Texas en de aangrenzende staat Louisiana af naar fragmenten van de Columbia. De brokstuk ken zijn van belang voor het on derzoek naar de oorzaak van het ongeluk met het ruimteveer. Door het ongeluk is de directe toekomst van ruimtereizen ui terst onzeker geworden. De Rus sische media waren gisteren ui termate pessimistisch gestemd over de overlevingskansen van het internationale ruimtestation ISS, omdat de ruimteveren van de NASA waarschijnlijk voor langere tijd aan de grond blij ven. De shuttles zouden het ver voer van ongeveer 80 procent van de bemanning naar het ISS en 90 procent van het 'vracht vervoer' naar het ruimtestation voor hun rekening nemen. Tot het einde van dit jaar ston den er nog drie vluchten met Amerikaanse ruimteveren naar het ISS gepland. Ze zouden in totaal 26 astronauten en ruim 60 ton constructie- en onderzoeks materiaal naar het station bren gen en ongeveer 20 ton drink water en levenmiddelen. Rusland kan de productie van de Sojoez-capsules, die slechts een keer gebruikt kunnen wor den, wel verhogen, maar de VS moeten dan financieel bijsprin- Speurders kammen nog steeds een omvangrijk gebied in Texas uit naar restanten van de Columbia. Zij troffen gisteren de neus aan, het grootste brokstuk tot nu toe. Foto: AP/David Branch gen. Inkomsten uit de lucratieve toeristenreizen naar de ruimte drogen bovendien voorlopig op. Moskou hoeft niet te rekenen op Washington. Dat gebruikt ver moedelijk zijn ruimtebudget om het eigen veiligheidsprobleem op te sporen en te verhelpen en zich verder toe te leggen op het ontwikkelen van een nieuw ruimtetransportsysteem. Het Witte Huis wil bijna 500 miljoen dollar extra uittrekken voor de NASA. Het ruimteagent schap kan in 2004 rekenen op rijk - Space Expo, het bezoekerscentrum van Estec in Noord- ift gisteren een condoleanceregister geopend voor de veron- Columbia-astronauten. Wubbo Ockels, Nederlands eerste as- die een ruimtevaartreis maakte, was de eerste die het register Foto: Dick Hogewoning door Piet Arp Houston - De comfortabele ruimteveerdienst van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA blijkt een service te zijn met grote risico's voor de 'op varenden'. Wie de ruimte wil bereizen heeft wei nig keus. Het alternatief is een Spartaans, maar ogenschijnlijk veiliger ritje in een krappe, Russi sche capsule. Ook daar neemt, in elk geval op pa pier, het risico toe dat een trip naar buiten de dampkring fataal afloopt. Bemande ruimtevaart mag dan tot de verbeelding spreken van veel mensen, de ruimtevarende na ties zelf zijn er niet kapot van. Met geautomati seerde en gerobotiseerde sondes kun je veel on derzoek in de ruimte beter en vooral goedkoper uitvoeren. Dat mensen de ruimte in willen beant woordt slechts aan de zucht naar avontuur. Dit is de enige reden dat tot nu toe slechts twee landen bereid bleken (China staat als nummer drie in dé startblokken) enorme kosten te maken voor een transportsysteem van mensen naar de ruimte. De Russen doen dat op een koopje. Let terlijk met kunst en vliegwerk bleef de ruggengraat van de bemande ruimtevaartstructuur in Rusland de afgelopen twaalf jaar overeind. De VS kochten stoelen en lanceercapaciteit van de Russen, maar ook de Europese ruimtevaartorganisatie ESA liet een deel van het eigen ruimtevaarderskorps via de Russische route naar het heelal reizen. De lan- ceerinrichtingen roesten intussen weg. Aan de andere kant van de oceaan staat de be mande ruimtevaart er nauwelijks beter voor, na dertig jaar van voortdurend snijden in het budget van de NASA. Ook hier kunnen andere gegadig den stoelen inkopen in een verouderde vloot van ruimteveren. Ongevallen hebben zich aan Russi sche kant nauwelijks voorgedaan, terwijl de ruim- tevloot van de NASA ruwweg eens per vijftig lan ceringen getroffen wordt door een ramp. Na 113 lanceringen met in totaal vijf toestellen verging de Challenger in 1986 tijdens de start en nu de Co lumbia bij de landing. De sinds zaterdag verder uitgedunde vloot biedt niet meer voldoende zekerheid om alle prestigieu ze voornemens met de bouw van bij voorbeeld het ruimtestation ISS nog te kunnen uitvoeren. Hoewel de ongevallen door de bemanningen van de afzonderlijke ruimtemissies manmoedig wor den ingecalculeerd, wordt de belastingbetaler in de VS er telkens weer door overvallen. Het ruimte- avontuur mag niet te veel kosten, maar zodra het werkelijk levens eist staat Amerika op zijn kop. Ongetwijfeld blijkt ook nu weer dat bezuinigingen te ver zijn doorgevoerd en veiligheidsregels te veel zijn versoepeld. Dat dit laatste gebeurt is begrijpe lijk: er is al heel veel uit de oorspronkelijke plan ning geschrapt. Niet voor niets waren de ruimte veren drie jaar lang alleen maar nodig voor de uit bouw van het ruimtestation ISS. De verongelukte Columbiabemanning mocht eindelijk weer eens echt wetenschappelijk werk verrichten. Vervolg onderzoek kan nu weer voor jaren worden verge ten. De NASA zit met een dilemma. Ruimtevaart moet professioneel en stipt volgens de dienstregeling worden uitgevoerd, maar het mag eigenlijk niets kosten. De organisatie staat schaakmat doordat met de bouw van het ruimtestation internationaal enorme verplichtingen zijn aangegaan. Geld voor vernieuwing van de veerdienst is er nauwelijks. De ruimteveren verouderden na de introductie in 1981 razendsnel. Tegen de eerste verwachting in maakte de Columbia slechts 28 vluchten. Volgens de planning in 1980 hadden dit er al een kleine 100 moeten zijn in slechts tien jaar tijd, waarna vervanging zou komen door een beter systeem. De veerdienst bleek in exploitatie veel duurder en pechgevoeliger te zijn dan begroot. De NASA viel twee jaar geleden noodgedwongen terug op een meer vertrouwde aanpak. Een verkleinde, moder ne spaceshuttle moet de oude veerdienst vervan gen. Over een jaar of twee, drie wordt een prototype getest. Zo'n opvolger is dringend nodig om op professionele schaal verder te gaan met bemande ruimtevaart. Blijft de vraag of bemande ruimte vaart echt nodig is. In de regel niet, soms wel. Vrij wel alle menselijke activiteiten buiten de damp kring gebeuren ook nu al standaard door geauto matiseerde en gerobotiseerde systemen. ircia Dunn vaveral - Als het ongeluk Zolumbia is veroorzaakt iade die al bij de lance- d aangericht aan de ther- tegels waarmee het ruim- bedekt, hadden de as- »n dan gered kunnen 1 Bijvoorbeeld door hen reparatie te laten uitvoe- oor een ander ruimteveer h om hen te redden? Imbia had geen extra jels bij zich en volgens de ras er niets anders aan vaar mee de astronauten aratie hadden kunnen sn. Bovendien zou het lestemming hebben ge- oor zo'n riskante onder- men ging er tenslotte dat de beschadiging geen kon. >A wist al op de tweede de zestien dagen duren de van de Columbia dat k isolatieschuim van de j brandstoftank was los- tegen de linkervleugel s geklapt en mogelijk een t thermische tegels had igen. Op beelden van de hg konden de onderzoe- ïn dat er tachtig secon- dat de shuttle van de twam een stuk materiaal ruimteveer loskwam. In- rs braken zich dagenlang )fd over de consequen- aar kwamen tot de slot- lt er geen reden was tot dheid. De vluchtleider, pain, bracht deze bood- vrijdag over aan de pers. uren na het ongeluk gaf icteur van het shuttle programma, Ron Dittemore, echter toe dat de NASA het fout kon hebben en dat de beschadi ging aan de vleugel bij de lance ring kan hebben bijgedragen of zelfs de oorzaak zijn geweest van de desintegratie van de Co lumbia bij de terugkeer in de dampkring. Omdat men zich geen zorgen maakte werden geen pogingen ondernomen om de schade aan een nader onderzoek te onder werpen. Men had de vleugel bij voorbeeld kunnen bekijken door telescopen of via spionage- satellieten, of de bemanning van het internationale ruimtestation, die de Columbia een paar maal op korte afstand heeft zien langskomen, kunnen vragen er een blik op te werpen. Een ruimtewandeling kwam niet in aanmerking omdat de astronauten niet waren getraind of uitgerust om tegels te vervan gen, zeker niet op een zo moei lijke plaats als de onderkant van een vleugel. Het sturen van een einder ruimteveer was in theorie mogelijk geweest. Normaal zijn er vier maanden nodig om een lancering voor te bereiden. In geval van een crisis kan het in minder dan een week, zeggen NASA-functionarissen, indien alle tests worden overgeslagen en er al een ruimteveer op het lanceerplatform klaarstaat. De Columbia had voldoende brandstof om tot woensdag in de ruimte te kunnen blijven en door zuinig aan te doen hadden de astronauten het nog enkele dagen langer kunnen uithou den. Omdat de Atlantis klaar stond om op het platform te worden geplaatst had het in the orie tijdig de ruimte in kunnen worden gestuurd. De astronau ten hadden dan wel een ruimte wandeling moeten maken om aan boord te komen. Als de At lantis met een minimale be manning van twee was opgeste gen hadden er net zeven men sen bij gekund. Een derde mo gelijkheid: hadden de astronau ten aan boord van het ruimte station kunnen gaan? Nee. Om dat de Columbia zich in een heel andere baan bevond dan het ruimtestation had het veer niet voldoende brandstof om naar het station te vliegen. En zelfs als dat op andere wijze zou zijn gelukt, had de Columbia niét kunnen aanmeren, omdat het veer daarvoor niet is ont worpen. Ook in dat geval had den de astronauten dus hun ruimtepakken moeten aantrek ken en zich door de ruimte naar het station moeten laten zwe ven. (advertentie) Korte termijn beleggen is niets nieuws. Maar wel korte termijn beleggen met beperkt risico en de kans op een goed rendement': Fortis L Fix Short Track 1 Distri. Inschrijven kan tot 21 februari 2003. Bel voor informatie 0900-8173 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl i!' FORTIS BANK "De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Fonds onder toezicht Autoriteit F.M. door Hans Leber den haag - De enige Nederland se astronaut ooit maakt overuren na de ramp met het ruimteveer Columbia. Nederlanders laten zich alleen door Wubbo Ockels uitleggen wat er is gebeurd. „Geen probleem. Ik spring in de bres voor mensen die hard wer ken, hun leven aan de techniek wijden, de mensen van de NASA. Deze vluchten brengen groot risij co met zich mee, maar watje er voor terugkrijgt als samenleving is gigantisch." Eind 1985 beleefde hij de 'black out' zelf, het moment van terug keer van het ruimteveer in de dampkring. De plaats waar as tronauten vroeger, tijdens de vluchten van de Apollo-raket- ten, even geen contact met hun thuisbasis in Houston hadden. „Het is een van de kritieke fases van een vlucht. Dat merk je ook in de shuttle. Je ziet niets meer, je voelt de schokgolven van de hitte van zo'n 1500 tot 1600 gra den waardoor buiten alles rood kleurt. Je voelt de instabiliteit van de shuttle. Maar je keert te rug naar de aarde, voelt je ge wichtloosheid langzaam afne men. Dat is indrukwekkend. Echt thuiskomen." Bij de teloorgang van het ruim teveer Challenger op 28 januari 1986 was Ockels emotioneel meer betrokken, al was het maar omdat hij enkele maanden eer der met diezelfde Challenger zijn enige ruimtereis maakte. Maar vooral de dood van piloot Dick Scobee, zijn kamergenoot Wubbo Ockels tijdens zijn reis met de Challenger in 1985. Foto: GPD bij de NASA, greep hem aan. „Ik kende de hele bemanning, start te met hen in 1980 het oplei dingsprogramma. Van de be manning van de Columbia ben ik alleen maar iemand laatst puur toevallig bij Estec in Noordwijk tegengekomen. Dit is heel triest, een rottige situatie voor de families en de NASA, maar het hoort er bij." Onder astronauten wordt de kans op de dood één op hon derd geschat, weet Ockels. „Je kent het grote risico, dat kenden deze astronauten ook." Hij begrijpt vragen omtrent het menselijk drama, maar wil er niet te veel over kwijt. „Er zaten mensen met ervaring van eerde re vluchten aan boord, en ook de rest van de bemanning weet door de simulaties tijdens de training welke instabiliteit van de shuttle normaal is. Misschien hebben ze gemerkt dat het fout ging, maar daarover ga ik niet speculeren. Ik ga uit van de fei ten. Maar als er gedurende en kele seconden nog data ver stuurd konden worden over wat zich afspeelde, zal de NASA daar veel aan hebben bij haar onder zoek. Dat is vooral belangrijk." Ockels hekelt de kritiek op de ruimtevaart die bij ongelukken altijd los barst. „Geldverspilling, zeggen veel mensen dan. Maar die weten niet wat we in het da gelijks leven allemaal aan kennis gebruiken die rechtstreeks van de ruimtevaart komt. Zonnepa nelen, mobiele telefoons, de weervoorspellingen, satellieten voor defensie en een oneindige reeks toepassingen van kennis en materialen. De ruimtevaart is hoogst noodzakelijk voor duur zaam gebruik van de aarde. Al les over het ozongat in de dampkring en de maatregelen tegen de C02-uitstoot vindt zijn basis in de ruimtevaart. We gaan daardoor beter met de natuur om." Ockels denkt niet dat het ruim teveerprogramma wordt ge staakt. „Ik kan me niet voorstel len dat we ons laten terugwer pen door zo'n ongeluk. Daar voor is het te belangrijk, vooral wegens dat duurzame gebruik van de aarde. In Nederland zit ten we nu toch met een oliepro bleem? Dat kun je alleen maar oplossen door nóg beter vanuit de ruimte te gaan controleren. Wie loost wét op zee? De NASA moet onderzoeken wat er mis ging en weer verder gaan. In het belang van de mensheid."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5