Geurterreur: geen trend die overwaai GESPREK VAN DE DAG Michael Jackson lijkt goed, maar wel gek Vijf nieuwe vrienden Als het aan de fabrikanten ligt, pluggen we in ieder stopcontact een luchtje De familie Caligula-Borghia MARS MENSELIJK Het Vaticaan heeft gisteren zijn ZEGEN gegeven aan kinderheld HARRY POT TER. De boeken over de to venaarsleerling laten kinde ren het verschil zien tussen goed en kwaad, zei Vati- caan-functionaris Peter Fleetwood. Verscheidene religieuze groepen, maar ook bijvoorbeeld de Bul gaars-Orthodoxe Kerk, vre zen juist dat Potter kinde ren in de ban brengen van de zwarte magie en het occulte. Volgens Fleetwood is Harry Potter echter niet in te delen in de anti-christelijke ideologie. ledereen is toch opgegroeid met verhalen met sprookjes, magie en engelen en heksen?", zei hij. Foto: AP Twintig dagen lang 'VERPLEEGDE' een 67-jarige wedu we in Livorno het DODE LICHAAM van haar 44-jarige zoon. Zondag belde zij ten einde raad de ambulance. ,,Kom alsjeblieft, mijn zoon eet helemaal niet", zei ze. Moeder, haar bejaarde ouders en het in staat van ontbin ding verkerende lijk werden naar het ziekenhuis ge bracht. Daar overleed de weduwe aan een hartaanval. De vrouw was kort daarvoor nog medisch en psychiatrisch onderzocht. Zij leefde sinds de dood van haar man sa men met haar zoon. Diens lichaam lag onder een laken, met een zakdoek over het gezicht. De politie trof in de woning duizenden klassieke cd's aan en tientallen religi euze plaatjes en beelden. De BRITSE KONINGIN MOEDER heeft zich in de tien jaar voor haar dood regelmatig laten intervie wen voor een officiële biografie. Volgens de Britse krant The Sunday Telegraph nam Elizabeth daarbij geen blad voor de mond. De weduwe van koning George VI, die vo rig jaar op 101-jarige leeftijd overleed, liet zich ondervra gen door sir Eric Anderson, een persoonlijke vriend en de voormalige rector van de elitaire school Eton. Daarbij sprak ze zich uit over een aantal controversiële onderwer pen, zodat haar ideeën na haar dood goed zouden wor den weergegeven. Zo gaf ze haar mening over de leden van het koninklijk huis en over belangrijke Britse politici. Koningin Elizabeth beslist later dit jaar wie de officiële biografie van haar moeder magschrijven.Foto: EPA Laatste paar uur voor het vertrek naar de aarde. Op dit moment zijn we twee uur verwijderd van een vertrek van het Mars Desert Research Station. Een leeg gevoel van binnen: ik verlaat mijn Mars-familie en ruil die in voor mijn aardse familie, die ik natuurlijk gemist heb. Toch ga ik deze nieuwe Mars-familie ook missen. Twee weken is kort en ook weer lang genoeg om mensen echt te leren kennen. Ik heb zelf veel nieuwe dingen geleerd en hoop dat de anderen een klein beetje van mij geleerd hebben. Om de dag een EVA (missie). Heerlijk in een pak, dat al bijna als een tweede huid begon aan te voe len, rondrijden en rondkijken over het oppervlak van 'Mars'. Ben nu al stinkend jaloers op de eerste echte astronaut op Mars. Overal waar zij/hij kijkt, alles is nieuw en on aangeraakt. Verder geeft het werken aan en het opknap pen van de habitat gewoon een heel goed gevoeL We hebben veel werk verzet zodat de volgende crew een frisse start kan maken. Gedurende onze tijd zijn drie cd's me bijgebleven: Enia - Watermark Simon and Garfunkel - Greatest Hits Mozart (vraag me niet welke?) Nu ik weet dat ik echt terug ga, verlang ik weer naar mijn vriendin, ouders en bekenden. Ik heb echter vijf nieuwe vrienden gemaakt, van wie ik weet dat ik altijd langs kan komen wanneer ik bij ze in de buurt ben. Een prettig gevoel. Dit is de laatste aflevering van deze serie. DAGELIJKS LEVEN Is Michael Jackson inderdaad de wereldvreemde popster waar voor hij wordt versleten en aan wie meerdere steekjes los zitten? Ja, zo blijkt uit de documentaire Living with Michael Jackson van Martin Bashir (de Ivo Niehe van Groot-Brittannië). Gisteravond beleefde die zijn première op de Engelse semi-commerciële zen der ITV en vanavond wordt hij in Nederland op het scherm ge bracht door Yorin. Over een periode van zeven maanden had Bashir verschei dene interviews met de popster en kreeg een nog niet eerder vertoonde blik op diens privé- leven. Hij was er ook bij toen de 44-jarige Jackson vorig jaar zijn jongste zoontje uit het raam van een hotel in Berlijn hield, waar na menig boulevardblad con cludeerde dat Jackson een ge vaarlijke gek aan het worden was. Maar wie de documentaire ziet, komt tot een geheel andere con clusie. Jackson houdt echt van zijn kinderen, en hield zijn baby alleen maar buiten het raam om hem eventjes trots te showen aan de buiten samengestroom de fans. In de documentaire komt Jack son geen moment over als ge vaarlijk. Hij is in tegendeel de zachtaardigheid zelve, maar is geestelijk danig verminkt door een agressieve vader die hem en zijn broers afranselde met alles wat hij voorhanden had en die hem voortdurend voorhield dat hij een lelijke dikke neus had. Geen wonder dat die neus later muis wellicht resistent tegen gif? Ergens, diep in mij, gunde ik muis dat wel. Ik zag al voor me hoe hij als trotse overlever nog jarenlang in de slaapbank zou poepen. Hoe hij gierend van de lach de kaas van muizenval zou kapen en op vrijdagavond dronken de cavia van achteren zou nemen. Met dat soort fantasieën dempten we ons schuldgevoel dat gro ter werd naarmate muis minder lawaai begon te maken. Elke dag hadden wij het er wel een keer over, hoe intens slecht het is om een levend wezen een langzame pijnlijke dood aan te sme- ren. Maar te laat. Wij hadden toegeslagen, geen weg meer te rug en het zou inderdaad niet lang meer duren voor de familie Caligula-Borghia de consequenties geserveerd zou krijgen. Om ongeveer vier uur 's middags verliet muis de voorraadkast, via het halve holletje geknaagd in de onderkant van de deur. Muis ging voor de deur zitten, en bleef daar zitten. Ook toen Lute naar hem toe kwam en naar hem zwaaide. Lute riep ma ma, en samen keken ze naar het schattige kopje van muis, die hen vanaf de vloer hulpeloos aankeek. Nog één keer trok muis een sprintje, zijn laatste. Toen werd het sprinten waggelen. Muis strompelde naar de onderste traptree, precies naar het punt waar van de andere kant afzijn nieuwe uitgang had Het aanbod geurzakjes, geparfumeerd hout, stopcontactluchtjes, geurdoosjes en spuitbussen is groot. Foto: Ron Pichel DINSDAG 4 FEBRUARI Op dit beeld uit de documentaire 'Living with Michael Jackson' laat de hoofdpersoon zien waarom de eigenaar van een winkel in dure kitsch de komt. Peter Pan is zijn grote held, zo vertelt de popster. Foto's: EPA/Granada TV en archief bijgewerkt is, maar Jackson ont kent in alle toonaarden dat er nog andere plastische chirurgie op hem is toegepast. Verder probeert Michael inder daad het kind te zijn dat hij in zijn jeugd nooit mocht zijn, en hij omgeeft zich het liefst met kinderen. Zijn vermogen van meer dan een miljard dollar geeft hem daarbij de mogelijk heid om al zijn materiële wen sen in vervulling te laten gaan. Dat uit zich met name in Never- land, Jacksons' 1600 hectare grote landgoed in Californië waar hij voor zijn eigen genoe gen een complete dierentuin en een kermis heeft laten bouwen. Geregeld nodigt hij er groepen kinderen uit om er met hem te komen spelen en ijsjes te eten. Peter Pan is Jacksons grote held. ,,Ik identificeer me volledig met Peter Pan, hij is magie, hij kan vliegen, hij is kindertijd, eigen lijk ben ik Peter Pan", zegt Jack son op zeker moment. Ook laat hij wel kinderen bij zich slapen, maar op streng doorvragen van Bashir antwoordt hij stellig en vrij overtuigend nooit seks met kinderen te bedrijven. Jackson onthult dat zijn derde kind is verwekt bij een draag moeder die hij nog nooit heeft gezien. Het jongetje, Prince Mi chael II, is inmiddels een jaar oud. De zanger had eerder ver klaard dat hij de moeder van het kind kende en dat hij bij de be valling aanwezig was. Duidelijk wordt dat een normaal leven voor een megaster als Jackson onmogelijk is. Waar hij zijn merkwaardige gezicht ver toont drommen fans in rijen voor hem samen, en vallen pu bermeisjes als ze de kans krijgen hem hysterisch om de hals. Zijn drie kinderen vertonen zich in het openbaar inderdaad altijd met een masker op - ter be scherming van hun privé-leven - en de eigenaar van een winkel in dure kitsch is de koning te rijk koning te rijk is als hij langstjtie in I reel als Michael Jackson in een kt st uur tijd voor 6 miljoen dollj aan prullaria bij hem koopt. Jacksons droomwens doei jjg) ken aan de ark van Noach. w wil ooit nog eens twee kind|«| van ieder continent adoptei IHEi Harm Harkema ik ii ihei 'Living with Michael Jackson de vanavond om 20.30 uur bij V 22 tnb t die niet het doel hebben stank te verdrijven als huisparfum be stempelen." Kroeze denkt dat het creëren van een bepaalde sfeer met huisparfums geen trend is die weer overwaait. „Het wordt hier en daar wel met iets teveel op hef gebracht en ik denk dat de verwachtingen soms te hoog ge spannen zijn. Ik geloof niet zo dat een supermarkt meer ver koopt als het er lekker ruikt. Als het er naar vers brood ruikt om dat er brood wordt gebakken, is dat heel wat anders dan wan neer het luchtje 'vers brood' wordt rondgespoten. Een plastic zitbank wordt nog geen leren bank als hij met de spuitbus is bewerkt. De klant kijkt of liever gezegd ruikt daar doorheen. Daarnaast moeten de geurfabri- kanten zich ontdoen van hun 'toiletimago'. „Het is maar hele maal de vraag of ze af komen van het kleine-hokje imago en in staat zijn dat aureool van een fris toilet achter zich te laten." Bij de 'nationale wooninspiratie' Woonboulevard Eijerkamp in Zutphen zijn ze overtuigd van de positieve werking van huis- parfums. Sinds drie jaar worden er vijf verschillende geuren ge bruikt. Bij de klassieke meube len wordt de neus beroerd door een subtiele rozengeur en op de linnenafdeling hangt de geur van schone was. Verkoopleider Geurterreur wordt het wel ge noemd. Niet alleen wijzelf, ook ons huis en onze auto, moeten lekker ruiken. Nooit meer de geur van aangebrand eten, sigaren- lucht of een verstopt afvoerputje. Huisparfum is de nieuwe trend. Geurherinneringen zijn sterk. Aan hoe het bij oma rook naar boenwas, aan de wat muffe lucht bij het sjofele vriendje en aan die penetrante geur bij de tandarts. Die herinneringen worden zeldzamer. Want als het aan de geurfabrikanten ligt, pluggen we in ieder stopcontact een luchtje. De schappen van de supermarkten en drogisterijen staan vol met huisparfums die ons nest een 'persoonlijke kleur- geur' moeten geven. Hoogleraar Jan Kroeze van de Universiteit Utrecht legt uit waarom geur zo belangrijk is. Als je ergens komt waar het on plezierig ruikt, ben je geneigd de bewoners daar verantwoordelijk voor te stellen. Lekkere geuren kunnen daarentegen bijdragen aan een positief gevoel. Het is een bijna reflexmatige houding van de propere mens tegenover de vieze mens. De veroordeling is eigenlijk niet op zijn plaats, omdat de beleving van geur ge bonden is aan de persoon en de cultuur waarin hij leeft. Wat voor de een lekkere geur is, kan voor de ander vies zijn. Je weet ook vaak niet waarom je geuren aangenaam of onaangenaam vindt. Je weet alleen dat je een bepaalde geur niet apprecieert. Ik houd bijvoorbeeld niet van fresia's. Ze doen me denken aan urine en aan bloemen op nacht kastjes in ziekenhuizen" Parfums en huisparfums heb ben veel overeenkomsten. Beide moeten niet opdringerig zijn. De kunst van een goed (huis)par- fum is dat de geur dichtbij niet te sterk moet zijn, maar tegelij kertijd moet het van een afstand wel de suggestie wekken er te zijn. Een parfum vervliegt echter veel sneller, omdat we regelma tig douchen. Terwijl een huis- geur, als die eenmaal in meu bels, vloerbedekkingen en gor- Twee weken geleden stelde ik u op de hoogte van het doodvon nis dat, aarzelend maar niettemin met algemene stemmen, door ons gezin was uitgesproken over muis. Vandaag de laat ste momenten van muis, een gebeurtenis die wij niet snel meer zullen vergeten. Ik geef toe, zowel papa, mama als dochter hebben een aange boren neiging tot dramatiseren, maar wat onze huisknager onlangs presteerde was werkelijk Groot Toneel. Lute van zes was - ongewild - ooggetuige, verliet huilend de kamer en heeft een halfuur lang snikkend op haar bed gezeten. Beide ouders voerden met haar een verwerkingsgesprek, en al is het moeilijk te geloven voor buitenstaanders, ook wijzelf zaten ermee. Noem ons hysterische kunstartiesten, maar ook ons zat en zit het langzaam vergiftigen van een klein diertje beslist niet lek ker. Zo'n operatie duurt trouwens tamelijk lang, zo bleek. Al dagen werd er goed gegeten van de nare paarse korrels in de lokdoos jes, toch scharrelde muis als vanouds. Nog steeds werkte hij, luid knagend, aan een tiueede uitgang van de voorraadkast, via de onderste traptrede. Nog steeds inspecteerde hij regelma tig de boekenkast en zijn tussensprintjes bleven imposant. Was dijnen is opgenomen, niet meer zo gemakkelijk te verwijderen is." Het begon allemaal in de jaren zestig. De behoefte vieze geuren uit huis te verjagen nam toe. Vooral het toilet moest lekker fris ruiken. Daarnaast deed in de kamer het groene air- wickflesje met een sponsachtige dop zijn intre de. Het werd zo onopval lend mogelijk in de buurt van de roker neergezet. Me nigeen vond de lucht die het flesje verspreidde erger dan de sigaretten- en sigarenrook. Lek ker doorluchten was (en is) ei genlijk de beste remedie tegen de stank van rookwaren. Naast deze nuttige functie kreeg het luchtje steeds meer een 'lek kere' taaie Maar wat is nu pre cies het verschil tussen een huisparfiim en een fris luchtje? Want het aanbod van geur zakjes, geparfu meerd hout, stop- contactgeuren, geurdoosjes en spuitbussen is groot. Professor Kroeze: „Je kunt alle geurartikelen jefb fede Benno Ceelen is razend enfcch siast en gaat zeker door meljaa experiment. „Het heeft een^va te toegevoegde waarde. Weidsl len dat de klanten zich bij <#nv prettig voelen. Of we door <jet t geuren meer verkopen? Dafnn ik niet hard maken, maar nip r gevoel zegt van wel. Het is i al toegevoegde waarde. Als heP- f zicht van de'verkoper op 01K weer staat, wordt dat niet d*ar een luchtje gecompenseerd Ook bij ING werd anderhal* geleden in 64 rayonkantoren gonnen met het verspreider) een fris, mannelijk parfum, j geur paste het beste bij de T waarde waarmee de ING zifl associeert: verrijkend, ven wend en ondernemend'. Pe Barneveld van ING is zelf v#*H baasd over de positieve wer|°° ervan. „We hebben twee gr*01 pen klanten vergeleken, eeiflre groep die in een ruimte werf h geholpen zonder geur en erf"" groep die verbleef in een kaPec toor met huisparfum. Wat bPnt Het vertrouwen van de klarf 01 die verbleven in de geurkarPs ren, is er behoorlijk door tofPs nomen en deze klanten heb*v< ook aangegeven dat ze INGfhJ anderen zullen aanbevelen.*1 s teraard is de geur onderdeed het hele servicepakket. MaaPet het effect heeft op het welb#uv den van de klanten, staat voPns ons vast." n8 Hoe belangrijk een (huis)pafen fum ook is, mensen zullen 0 uitsluitend op geur hun vool afkeur baseren, weet geurpi£| fessor Kroeze. „Uiterlijk en l soonlijkheid leggen bij het vw( werven van sympathie waar schijnlijk meer gewicht in d^ED schaal dan geur. Het omgekl311 de is wel waar. Als iemand efer onaangename geur verspreid. kan dat een goede reden zijpij' zich niet tot die persoon aaif151 trokken te voelen. Dat geldt P voor huisparfum." Irene Nieuwenhuijse moeten komen. Hij keek nog één keer op naar de mensen met wie hij zo lang had samengewoond en viel stuip trekkend om. Exact zo is het gebeurd. Lute ging huilend de trap op. Wimie holde er achter aan. Terwijl boven de rouwver werking in volle gang was kwam ik binnen en zag muis op zijn ruggetje onderaan de trap liggen. Een gewone huismuis, en geen veldmuis van de daken, zoals ik - eeuwige fantast - al jaren lang verkon digde. Muis is niet begraven, hij rot nu in vrede in de vuilniszak. Wel is er een afscheids foto gemaakt. Muis ligt daar op de verse middagkrant, de datum zichtbaar, met zijn staartje gedrapeerd rond het woord 'Irak'. We gaan een mooie uitvergroting la ten maken en die komt te hangen op de deur van de voorraadkast. U kunt het alle maal onzin vinden, maar Boeddha kan op vele wijzen worden gediend en ik weet zeker dat dit er één van is. En nooit meer gif. We huren wel een kat. Of we gaan desnoods verhuizen. STANDPLAATS De Haarlemse Marsstronaut Arno Wielders bootst verblijf op Rode Planeet na IK V/HU WAAtt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2