[TË Sluiers taboe op alle scholen Amsterdam SETS verkopen? Leidsch Dagblad Conflict over locatie popfestival Werfpop Iedereen dook weg, behalve Seder CDA wil verbod voor heel Nederland Nieuwe VN-resolutie steeds waarschijnlijker Foto-tentoonstelling over Guus Hiddink in Leids museum Vmbo of gymnasium? Muziekproducer Phil Spector van moord verdacht Leidsch Dagblad dage ën. Eet ege- tkou uien tijdeij tend lijkt dj e koi rgen tuur irspoedige bouwing embad De Zijl Hideren dupe slecht rplichtbureau' n en al- dag de ideeld was om Dagblad dinsdag 4 FEBRUARI 2003 'i Kannerschool Ier dak in Ht WOORD Wapens in villa Katja Schuurman vinkeveen - De politie heeft een 34-jarige Huizer aangehouden in verband met een grote wa penvondst in een villa van Katja Schuurman in Vinkeveen. De politie vond in de woning vuur wapens, handgranaten en hon derden scherpe patronen. De Huizer werd eerder tot zeven tien jaar cel veroordeeld voor een moord en een poging tot moord in Zeewolde in 1998, maar werd twee jaar later vrijge sproken. De aanleiding voor de schietpartij in Zeewolde was volgens justitie een ruzie om drugs. Het gerechtshof in Zwolle oordeelt vandaag of hij hiervoor alsnog de cel in moet. Volgens de politie is de villa eigendom van Katja Schuurman, maar heeft zij het pand in afwachting van verkoop verhuurd via een makelaar. De actrice heeft vol gens de politie niets met de zaak te maken. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A Hfr W ZSt n. controle nabezorgmg) danks maakt de overheid schirk van de aanpak van cri- 4. titeit Waar het begrip 'law lijWfder1 vroeger tot het ge- igoed van ultrarechts [ndf"comt nu roeP om 6611 re aanpak van criminelen, len en geweldsplegers uit breed politiek spectrum, rijpnisdadigers in een cel, pre dik fouilleren, hogere straf- as; i meer politie en rechters 5(ln onze verharde maat- pij niet langer een luxe een noodzaak. De samen- moet niet te veel tijd ver- 16 met schimmige debatten klAormen en waarden, maar >n het fenomeen criminali- Osldet alle mogelijke middelen ea; ïd aanpakken. eyer amsterdam/gpd - Het dragen van gezichtsbedekkende sluiers wordt verder aan banden gelegd. Alle middelbare scholen in Am sterdam gaan islamitische meis jes met gezichtssluiers weren. Het CDA wil dat dit in het hele land gebeurt. De christen-demo craten dreigen met een wettelijk verbod als scholen er zelf te wei nig tegen doen. De nieuwe richtlijnen van de Amsterdamse scholen worden donderdag door de schoolbe sturen vastgelegd en per direct ingevoerd. Op het voortgezet onderwijs in de hoofdstad zitten tussen de 32.000 en 33.000 leer lingen. Het Regionaal Oplei dingscentrum (ROC) Amster dam had eerder al een sluierver bod ingevoerd. „Het gezicht van een leerling mag niet door een kledingstuk worden verhuld", aldus het Overleg schoolbestuur Amster dams voortgezet onderwijs (Os- vo), waarbij alle middelbare scholen zijn aangesloten. Ook op het Islamitisch College is de gezichtssluier niet toegestaan. De scholen spreken bewust niet van een verbod op de niqaab - het Arabische woord voor ge zichtssluier. „Dan trekt een leerling morgen een nieuw kledingstuk over zijn hoofd, geeft het ding een andere naam en je hebt weer een pro bleem. Volgens de nieuwe ge dragsregel geldt dat het gezicht vrij moet zijn voor communica tie met de docent. Een masker is dus ook verboden", vertelt Hans Dankaart, secretaris van het Os- vo die het advies heeft opge steld. Het CDA spoort scholen, vak bonden en andere belangenor ganisaties aan, net als in Am sterdam, spoedig met werkbare oplossingen te komen. Leidt die zogenoemde zelfregulering niet tot het vereiste succes, dan moet de onderwijsminister 'de hel pende hand bieden', aldus CDA-Kamerlid Mirjam Sterk. Volgens ingewijden heeft de mi nister onvoldoende juridische mogelijkheden om schoolbestu ren te dwingen zo'n verbod af te kondigen en te handhaven. Sterk stelt aanvullende wetge ving in het verschiet 'als dat no dig blijkt'. Ze wil voor de zomer vakantie weten of de onderwijs wereld de opvattingen van het CDA over sluiers in de klas deelt. Het CDA-Kamerlid is ervan overtuigd dat een wettelijk ver bod op gezichtsbedekkende kle dingstukken in de klas in juridi sche zin mogelijk is. Forum, het instituut voor multi culturele ontwikkeling die onder meer ook scholen adviseert, juicht de nieuwe gedragsregels toe. Directeur Tineke van den Klinkenberg: „Het gedoogbeleid wordt doorbroken. Dat is heel goed. Als een leerling gaat schermen met de regels van het geloof, is dat heel jammer. Hier gelden schoolregels: daar moet je leerlingen recht in de ogen kunnen kijken." Washington - De kans stijgt dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties binnenkort een nieuwe resolutie aanneemt voor militair ingrij pen in Irak. De permanente leden Groot-Brittannië, Rusland en de Ver enigde Staten doen hun uiterste best zoveel mogelijk landen aan hun zijde te krijgen voor een nieuwe resolutie. De Britse premier Blair ver klaarde gisteren dat er „onmiskenbare bewijzen" zijn dat Irak niet vol ledig meewerkt aan de VN-inspecties. Hij zei dat nu ook „de finale fa se" is aangebroken van „de ontwapening in Irak". Op de foto ont spannen Amerikaanse soldaten zich in een woestijn in Koeweit tijdens hun voorbereiding op een invasie in Irak. Foto: AP/Laura Rauch leiden - Het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden brengt van 7 februari tot en met 30 maart een fototentoonstelling over voetbalcoach Guus Hiddink. In juni 2002 bracht Hiddink het Zuid-Koreaanse voetbal elftal naar de vierde plaats op het WK voet bal. Zuid-Korea was daarmee het eerste Azi atische land dat de halve finale van het WK- voetbal bereikte. Totale voetbalgekte was het gevolg en Guus Hiddink werd mateloos populair. Fotograaf Paul van Riel reisde af naar Zuid- Korea en ging op zoek naar het Hiddink-ef fect. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde toont in de expositie foto's van de Hiddink- mania en portretten van Koreanen. De fo to's worden voorzien van begeleidende tek sten waarin de gefotografeerden vertellen wat Guus Hiddink voor het land betekent. Vrouwen vinden hem meestal gewoon een prachtige man, zo blijkt. Lee Sang-oh, die de voetballers tijdens het WK van vorig jaar rondreed, heeft hoger ge stemde gevoelens: „De politiek was een puinhoop. Daar hadden de mensen hun buik van vol. Hiddink gaf de mensen weer hoop. Hij liet ons weer dromen van succes. Hij maakte ons trots en gaf ons zelfvertrou wen." Bij de tentoonstelling 'Het Hiddink-effect, Zuid-Koreanen over hun held' verschijnt ook een boekje met een aantal foto's en ci taten. leiden - Een beetje zenuwachtig begonnen de 28 leerlin gen van groep acht van de Lucas van Leydenschool van daag aan hun Cito-toets. Om er toch een klein beetje een feestelijke gebeurtenis van te maken, mochten ze van de juf snoep meenemen, om halverwege de toets op te eten. Aan de jaarlijkse Cito-toets nemen vanaf vandaag zo'n 169.000 basisscholieren deel. Het resultaat van de toets, die drie dagen duurt, is belangrijk voor de schoolkeuze van de kinderen. De score geeft aan op welk onderwijsni veau ze worden ingeschat. Ook voor de scholen zelf is de test van belang want aan de hand van de uitslagen wor den vergelijkingen gemaakt over de kwaliteit van het on derwijs. Over het belang van de toets was vorig jaar veel te doen. Onderwijsorganisaties constateerden een toene mend ongenoegen over de kwaliteit. Een van de bezwa ren is dat de test alleen schoolse kennis test en voorbij gaat aan andere belangrijke vaardigheden. Ook vinden critici dat de Cito-toets niet moet dienen als kwaliteits- toets voor scholen. Ondanks deze kritiek doen dit jaar weer honderd scholen meer mee dan vorig jaar. Foto: Mark Lamers door Theo de With leiden - Het openluchtfestival Werfpop dreigt verleden tijd te worden. De organiserende stichting heeft een conflict met het Leidse gemeentebestuur over de plek waar het popfesti val moet worden gehouden. Werfpop kan niet langer in het Van der Werfpark terecht. De gemeente wil dat het festival de finitief naar de Garenmarkt ver kast. De organisatoren hebben hun oog echter laten vallen op de Leidse Hout, maar daar wil het gemeentebestuur weer niet aan. Het oudste popfestival van Lei den is groot geworden in het Van der Werfpark. Twintig jaar lang kon het festival elke zomer neerstrijken in het park in hartje stad. Vorig jaar moest worden uitgeweken naar een andere plek: de nabijgelegen Garen- markt. Vanwege de slechte bo demgesteldheid dreigden de bo men in het Van der Werfpark te verstikken en een enorme men senmassa zou dit probleem ver ergeren. Na een fikse opknap beurt zou de gemeente bekijken of Werfpop kon terugkeren naar het park. „Dat oordeel is dus negatief uit gevallen", zegt voorzitter Petra van Rossum van de stichting Werfpop. „Het Van der Werf park is definitief niet meer be schikbaar voor ons." Ze had al rekening gehouden met een dergelijk besluit en intussen rondgekeken naar een alterna tief. Dat dachten de organisato ren gevonden te hebben in de Leidse Hout, op de grens van Leiden en Oegstgeest. Een mis rekening, want B en W veegden deze optie vorige week van tafel. „Daarmee is er nu echt stront aan de knikker", omschrijft Van Rossum de ontstane situatie. „Wij hebben er vorig jaar mee ingestemd om Werfpop eenma lig op de Garenmarkt te houden en dat is ons slecht bevallen. Op die plek is er geen toekomst voor het festival. Het plein is te klein, waardoor er geen fatsoen lijke backstage was voor de ar tiesten. Het geluid was slecht omdat alle steen en beton wer ken als een soort echoput. Om wonenden ondervinden daar veel hinder van. We hadden ook last van alcoholisten en junks, en van de winkels die drank ver kochten onder onze verkoop prijs. Dat heeft ons enorm aan omzet gescheeld en uiteindelijk betalen wij daar het festival van." Pagina R8: 'Gras hoort gewoon bij Werfpop' los angeles/anp-afp - De be faamde Amerikaanse muziek producer Phil Spector is gisteren aangehouden op verdenking van moord. Hij werd ingerekend nadat in zijn huis in een voorstad van Los Angeles agenten een dood geschoten vrouw hadden aan getroffen. Spector (62) ontwikkelde zich vanaf het einde van de jaren vijftig tot een uiterst succesvol producent. Hij werkte samen met The Beatles, The Righteous Brothers, Elvis Presley, Ike and Tina Turner en The Ramones. De producent tekende ook voor grote hits als Da Doo Ron Ron en Then He Kissed Me (Crystals) en Be My Baby (Ronettes). Hij creëerde een eigen geluid met violen, trompetten en extra slag werk dat de Wall Of Sound wordt genoemd. Spector is vrijgelaten tegen een borg van 1 miljoen dollar. De Amerikaanse nieuwszender CNN meldde dat de prominente advocaat Robert Shapiro de be- Phil Spector. Foto: Reuters/Mike Blake langen van Spector behartigt. Shapiro zat in het team juristen dat in 1995 succesvol de van moord verdachte sportster O.J. Simpson verdedigde. Spector is voorlopig de enige verdachte. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl NR. 43147 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Stille tocht voor doodgeschoten 13-jarige jongen rotterdam/anp - De Rotterdamse politie tast nog altijd in het duister over de toedracht van de schietpartij waarbij zaterdag de 13-jarige Seder Soares werd getroffen. Gisteren opende de politie een informatienummer, 0800-7444477, in de hoop dat tips tot opheldering kunnen leiden. Morgenavond wordt er in Rotterdam een stille tocht gehouden, ter nagedachtenis van de 13-jari- ge. De stille tocht start om 19.00 uur vanaf Plein 1953. De Rotterdamse jongen stond zaterdagavond om streeks tien uur met een aantal anderen op het parkeerdek bij het metrostation Slinge, toen er vanaf de straatzijde op hen werd geschoten. De jongeren doken weg, maar het slachtoffer werd in zijn hoofd geraakt. Hij overleed gisteren in het Erasmus Medisch Centrum. Volgens een politiewoordvoerder is gistermiddag een getuige gehoord die verklaarde dat het groep je van het slachtoffer zaterdagavond sneeuwbal len gooide. „Uit een auto is toen een man gestapt die begon te schieten", aldus de woordvoerder. Hij wijst er op dat de politie ook andere mogelijkheden niet uitsluit. De politie werkt met een team van 25 re chercheurs aan de zaak. Op de plaats waar de jongen zaterdag is neerge schoten, werden gisteren bloemen neergelegd. Burgemeester Opstelten bezocht gistermorgen de familje van het slachtoffer. „Het is nietje beschrij- Seder Soares. Foto: ANP ven wat dit betekent voor de nabestaanden. Voor de naaste familie, maar bijvoorbeeld ook voor de mensen op de school van het slachtoffertje." MENTAAR EDER SOARES de Nederlandse samenle- rorstelt met normen en in, werd zaterdag in koe ede de dertienjarige Seder vermoord. Neergeschoten en onverlaat, omdat hij tl kornuiten sneeuwballen l gooien was. Weer een ge- zinloos geweld dat de ziel ^Bze samenleving diep raakt H dat we er iets aan schij- 10 kunnen doen. jk is de jongen het slacht- ran rivaliserende Rotter- jeugdbendes. De schutter Jt groepje jongens hebben ien voor leden van een i bende. Of hij sloeg ge- tilt toen zijn auto beko- L Hoe dan ook: de moet zwaar gestoord tegelijkertijd schieten we e constatering niets op. derlandse politiek maakt enige tijd zorgen over het van normen en waarden, e verharding van de maat- H^ij. Maar de discussie leidt ^Bnog nergens toe. Dat was zien in de lijsttrekkersde- Balkenende, die in mei electorale winst boekte tiet door Pim Fortuyn in gezette thema te 'kapen', zich tijdens de verkie- ampagne in allerlei ab- beschouwingen. Wouter taat wam niet veel verder dan tette&atsen van toegangspoort- ar inl treinstations om het ge- )rderip stations en in de trein te vi>ï

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1