KUNST CULTUUR Recordoplage voor geschenk Ronald Gipha g< Jan van Zonneveld let niet op grassprietjes^ muil mu f I 'Leven en dood in de letteren' centraal in 68ste Boekenweek Field weg bij filmfestival Symfonie-orkest opgericht Sotheby's veilt gitaren The Who Genomineerden voor Gouden Uil Sara Kroos wint stimuieringsprijs Inschrijvingen LAK-cursussen Het nieuwe Alphense stadhuis en vijf voorgangers geschilderd Zelfs 'Kraaii' kan niet toveren '9rf?7h°ort bij Werfpop IN MEMORIAM Modernist werd spijtoptant eeli vi n It I V EZ dinsdag 4 FEBRUARI Foto: GPD/Cees Kuiper Rotterdam - Directeur Simon Field van het International Filmfestival Rotterdam (IFFR) legt zijn functie na de editie van 2004 neer. Field is dan acht jaar directeur geweest van het festi val. Onder zijn leiding groeide hèt IFFR uit tot het grootste culturele evenement van Ne derland. Het festival trok de af- gelopen anderhalve week ruim 355.000 bezoekers, een abso luut recordaantal. Amsterdam - De Nederlandse orkestwereld heeft er een nieuw gézelschap bij, het Amsterdam Symphony Orchestra. Oprich ter is dirigent Peter Santa. Het orkest heeft de Goederenbeurs zaal in de Beurs van Berlage in Amsterdam als thuishaven en geeft daar 15 oktober zijn eerste concert. Santa, in 1990 winnaar van de Eduard van Beinum Prijs, zegt het gezelschap te hebben opgericht nadat hij was geïnspireerd door 'projecten met jonge musici'. In het Am sterdam Symphony Orchestra zitten musici tussen de 20 en 40 jaar oud. Het is voor het eerst sinds 1951 dat er in Amsterdam een nieuw symfonisch orkest wordt opgericht. londen - Veilinghuis Sotheby's in Londen brengt op 13 maart een grote verzameling gitaren van wijlen John Entwistle, bas- gitarist van de legendarische Britse rockband The Who, on der de hamer. De veiling mag opvallend worden genoemd, aangezien The Who haar con certen vaak afsloot met het ver nielen van de instrumenten. Desondanks bouwde Entwistle, die vorig jaar overleed, een enorme gitaarcollectie op. Tij dens de veiling worden 150 exemplaren te koop aangebo den. Onder de te veilen stukken bevinden zich ook kostuums die Entwistle op het podium droeg, foto's, prijzen, posters, schilderijen, sieraden en trom petten. In totaal worden 350 objecten verkocht brussel - Voor de jaarlijkse Gouden Uil, een belangrijke Vlaamse literatuurprijs, zijn vier Nederlandse schrijvers genomi neerd. Tom Lanoye is de vijfde en enige Vlaamse kandidaat. De vier Nederlanders zijn Oek de Jong (Hokwerda's kind), Dik van der Meulen (Multatuli: le ven en werk van Eduard Dou- wes Dekker), Annejet van der Zijl (Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt) en Frank Wes terman (Ingenieurs van de ziel). Op 22 maart wordt de winnaar bekendgemaakt Vorig jaar ging de Gouden Uil naar Amon Grunberg voor De mensheid zij geprezen. leiden - De Zonta Award, een nieuwe stimuieringsprijs van 5000 euro voor de meest veel belovende cabaretière tot 25 jaar, gaat de eerste keer naar Sara Kroos. Zij heeft de prijs, die haar op 17 februari wordt uitgereikt, te danken aan het oordeel van een jury bestaande uit onder anderen Karin Bloe men. Kroos' impresariaat Harry Kies Theaterprodukties in Lei den heeft de winnares bekend gemaakt. De Zonta Award wordt om de twee jaar uitge loofd. leiden - Vanavond en morgen avond zijn er weer inschrijf- avonden voor de cursussen van het LAKtheater. Tussen 14.00 en 16.30 uur en tussen 19.00 tot 20.00 uur kan men terecht aan de balie van het LAKtheater, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Er is een ruim aanbod op het ge bied van dans, drama, beelden de kunsten en fotografie. amsterdam/gpd - Met 780.000 exemplaren wordt Ronald Giphart, schrijver van het Boe kenweekgeschenk 2003, record houder onder de auteurs van het jaarlijkse geschenk. De oplage van 'Gala', een novelle van 96 pagina's, is 12.000 exemplaren hoger dan die van 'Het theater, de brief en de waarheid' van Har ry Mulisch in 2000. CPNB-directeur Henk Kraima maakte het record gisteren be kend tijdens de presentatie van het programma van de 68ste Boekenweek. Onder het motto 'Styx', ontleend aan de naam van de 'dodenrivier' uit de Griekse mythologie, staan van 12 tot en met 22 maart 'leven en dood in de letteren' centraal. De CPNB vroeg Giphart (1965) omdat hij sinds de verschijning van zijn eerste roman 'Ik ook van jou' in 1992 een volstrekt ei gen plaats heeft veroverd in de Nederlandse literatuur. Na zijn snel gestegen roem onder leef tijdgenoten wordt het volgens Kraima tijd dat ook 'een groot publiek' kennis kan maken met zijn werk. Hij vond het opmer kelijk dat recensenten die ouder zijn dan Giphart 'over het alge meen in hun kritieken niet ver der komen dan een uiterst zui nig complimentje' en citeerde als voorbeeld een uitspraak over zijn werk in NRC Handelsblad: „Je kunt er al met al niet onder uit dat dit toch op de een of an dere manier literatuur is." Gipharts novelle gaat over een jonge actrice die een onstuimige geheime relatie heeft met haar agent Pane. Na een ongeneeslij ke ziekte waaraan hij in drie we ken overlijdt, organiseren zijn vrouw en medewerkers een groots galafeest. De actrice is daar aanwezig en wordt 'meege zogen in een maalstroom van hilarische ontwikkelingen'. Zo lang de voorraad strekt is 'Gala', gratis bij aankoop van tenmin ste 11,11 euro aan Nederlands talige boeken. Wijlen Boudewijn Büch is met Kristien Hemmerechts, Bert Kei zer en Nico ter Linden, een van de auteurs van het Boekenweek essay. Onder de verzamelnaam "Vier visies op de dood' volgt Büch in 'Zingende botten' als li terair reisleider het spoor van Arthur Rimbaud, Sylvia Plath, Gerrit Achterberg en Novalis. Het plotselinge overlijden van Büch op 23 november 2002 was voor de CPNB aanleiding een extra programmapunt in te las sen. Onder het motto 'Ode aan de doden: een moment voor overleden schrijvers' wordt op zondag 16 maart door boekver kopers en bibliotheken in heel Nederland een eerbetoon aan overleden auteurs gebracht. Daarnaast zal Hella Haasse in de Nieuwe Kerk in Amsterdam op zijn 422ste verjaardag een tekst onthullen ter nagedachte nis van P.C. Hooft. Theo van den Boogaard is na Peter van Straaten de illustrator van de tweede Boekenweektest. Voor de uitgave 'Theo van den Boogaard tekent de dood' zijn 25 titels, waaronder twee ge dichten, voorzien van een illu stratie. De lezer wordt uitgeno digd de titels aan de juiste teke ningen te koppelen. Net als vo rig jaar is de test tijdens de Boe kenweek gratis voor leners van stingb tenminste één boek iri h bare bibliotheek. De Gids, opgericht ii efkin daarmee het oudsti tijdschrift van ons la Nederlandse en Vla teurs en journalisten de te leveren voor he week-nummer 'Ten zijn in elk geval bijdrai wachten van prof. A.J Amon Grunberg, Amt en Jeroen Vullings. D week opent op 11 m Amsterdamse Stadssc met het Boekenbal. De voormalige raadhuizen van (vlnr) Zwammerdam, Aarlanderveen en Oudshoorn. Publiciteitsfoto's door Theo de With alphen aan den run - „Het is jammer dat ze niet alle zes bij elkaar hangen." In de stem van kunstenaar Jan van Zonneveld klinkt een lichte teleurstelling door. Hij schilderde in opdracht van de gemeente Alphen aan den Rijn de (voor malige) raadhuizen. Ze kregen een plek in het nieuwe stadhuis: de prestigieuze 'glasbak' van architect Erick van Egeraat. Alleen werd zijn zes luik over drie plekken verspreid. Een mooie opdracht, noemt hij het. Terwijl in het Alphense centrum nog druk werd ge bouwd aan het nieuwe stadhuis, kreeg Van Zonneveld het verzoek of hij de vijf voormalige gemeentehuizen wilde vastleggen in de hem zo kenmerkende stijl. De Alphenaar maakt meestal zeefdrukken waarin hij landschappen terugbrengt tot sterk vereenvoudigde vormen. Ze zijn kaai, eenvoudig en altijd in pastelachti ge tinten. „Dat is gewoon mijn manier van kijken", zegt Jan van Zonneveld, die bijna 25 jaar als teken leraar verbonden was aan de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden. „Ik kijk naar de grote vormen; ik let niet op grassprietjes." Sinds hij halverwege de jaren negentig uit het onderwijs stapte, kan hij zich volledig aan het kunstenaarschap wijden. Voordat hij als do cent aan de slag ging, werkte hij in de grafi sche sector en ook dat heeft zijn sporen nage laten. „Ik heb geleerd kleuren te ontleden. Ik weet hoe kleuren in elkaar steken." Hij heeft nog steeds een grote voorliefde voor zeefdrukken. „Die techniek stelt mij in staat strakke vormen en egale kleuren te scheppen." Hoewel hij van de gemeentehuizen geen opla ge drukte, maar alleen originele schilderijen maakte, komt de herkenbare stijl van Van Zonneveld onmiskenbaar boven drijven. „Ik kan niet anders. Van veel probeer ik weinig te maken." In het geval van het nieuwe stadhuis, de veel besproken creatie van Erick van Egeraat, is dat het best gelukt. Hij heeft het gebouw bijna schematisch weergegeven. Er is geen lucht, geen boom, geen ander gebouw. Het staat er helemaal los van de omgeving. „Uit artistiek oogpunt vind ik dit schilderij het meest ge slaagd. Het is meer dan een plaatje. Maar mis schien heb ik met moderne vormgeving wel de meeste affiniteit. Die oudere gebouwen zijn ook moeilijker te versimpelen. Karakteristieke elementen als ramen, balkons en torentjes moet je vanwege de herkenbaarheid toch weergeven." Oorspronkelijk had Jan van Zonneveld op dracht gekregen om vijf gemeentehuizen op het doek te zetten. Naast het nieuwe stadhuis ging het om het zojuist gesloopte stadskantoor (1973-2003), het raadhuis (1939-1973) in het Burgemeester Visserpark dat tegenwoordig dienst doet als muziekschool en de voormalige gemeentehuizen van Aarlanderveen en Zwam merdam. „In het gemeente-archief ging ik op zoek naar bouwtekeningen. Daar 1®®" dat ik er één vergeten was. In de tsl staat het voormalige raadhuis van de te Oudshoom. Dat was tot 1918 ir""ei toen door samenvoeging van Oudshns en en en Aarlanderveen de nieuwe genj q< phen aan den Rijn ontstond." Het werden er dus zes. Ze zbudei muur naast de raadszaal komen te h^°e 1 het laatst bleek daar ook een monil men, waardoor er geen plaats was schilderijen. Nu hangen er drie. Vii hangen in een aanpalende ruimte, 1 mer zes heeft een plek gekregen a lie op de eerste verdieping. „Jaj Het eerste raadhuis van de gemeente Alphen aan den Rijn, het gesloopte stadskantoor en de nieuwe 'glasbak'. Publiciteitsfoto's da jco 'itte- e ICO theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Gouwe Handjes' door Haye van der Heyden. Met John Kraaijkamp, Manan Mudder, Edda Barends, Henriëtte Tol e.a. Gezien: 3/2, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 6 en 7/2, Stadstheater Zoetermeer; 11 en 12/3, De Meerse, Hoofddorp Haye van der Heyden herdoop te zijn speciaal voor John Kraaijkamp geschreven stuk 'De Belofte' in 'Gouwe Handjes' en dat getuigt van realiteitszin. Alles wat Kraaijkamp doet, is immers succesvol. Maar zelfs Kraaijkamp kan niet toveren. Ook hij kan niet maskeren, dat 'Gouwe Handjes' een stuk is dat knarsend op gang komt, dat er tussen de geestige one-liners veel grote gaten vallen en dat er maar weinig samen gespeeld wordt. Kraaijkamp speelt een man, rijk geworden in de lingerie-handel, die zijn vrouw op haar sterfbed moet beloven 'weer gelukkig te worden', opnieuw een vrouw te zoeken. Hij ziet dat niet zitten, hij was nou juist zo gelukkig met haar, en dus helpt zij hem een handje vanuit gene zijde. Ze stuurt hem een call-girl op zijn dak en het wordt verdomd nog ware liefde ook. Tot ver driet van zijn dochter uit zijn eerste huwelijk, zijn schoonzus ter en zijn werkster natuurlijk. Dit pikante gegeven wordt tot in de puntjes uitgewerkt in een ouderwets stijlvol décor met mooie mensen, maar vaart krijgt het stuk pas als de ont knoping nadert. Dat komt deels doordat Van der Heyden wel erg kwistig met terzijdes strooit, waarin de spelers het publiek direct toespreken en inlichten over hun gemoedstoestand, maar vooral doordat de hande ling geen lijn maar een stippel lijn is. We vliegen door de tijd, en de acteurs spelen de episo des vooral erg droog. Kraaijkamp zegt zijn tekst, en veel van zijn zinnen zijn feitelij ke mededelingen met een zwa re punt, die weinig ruimte laat of verwachtingen wekt. Alleen zijn valse opmerkingen geeft hij lading. Marian Mudder, als de call-girl die zijn hart verovert, doet vooral haar best om lief en beschaafd over te komen en sprankelt zodoende te weinig om indruk te maken'in een ko medie. Het beste weerwerk komt van Henriëtte Tol en Edda Barends, als bemoeizuchtige engel en dito werkster. De eerste blijft als geest gepast afstandelijk, maar legt een liefdevolle vertedering, en uiteindelijk toch ook een vleugje jaloezie, jegens haar we duwnaar en zijn nieuwe liefde in haar spel. En Barends speelt met drukke gebaartjes een kor date stofdoek-fetisjiste en sug gereert daaronder een groot, warm hart. En door zo'n tegen speelster wordt Kraaijkamp ook wakker. Dan wordt het gekift natureL Naarmate het stuk vordert, ne men de gebeurtenissen in be lang toe, komt het op minder op de acteurs aan, maar om meer dan onderhoudend te zijn had Van der Heyden in 'Gouwe Handjes' toch echt minder aan loopjes moeten maken en meer moeten springen. vervolg van voorpagina leiden - Het belangrijkste argu ment om de Garenmarkt af te wijzen als nieuwe locatie voor Werfpop is het ontbreken van gras. „Gras hoort gewoon bij Werfpop", vindt Petra van Ros- sum. „Het bepaalt de sfeer van het festival. Wij trekken ook ge zinnen met kinderen. Op klin kers vallen glazen en flessen ka pot met alle gevolgen van dien." De voordelen van het Van der Werfpark dacht de stichting ook te kunnen vinden in de Leidse Hout gras, ruimte, goede be reikbaarheid en geen omwo nenden. Het enige nadeel van die plek is dat het niet in de Leidse binnenstad is. Van Ros- sum: „Maar het is goed met het openbaar vervoer te bereiken. Van Rossum zegt niet te begrij pen waarom het gemeentebe stuur niet akkoord wil gaan met de Leidse Hout. „Wij willen al leen een popfestival organiseren op een locatie waar we zelf ach ter staan. Dat is niet mogelijk op de Garenmarkt. Dan houdt het wat ons betreft op." Componist Peter Schat is op 67-jarige leeftijd overleden. Hij heeft een veelzijdig oeuvre op zijn naam staan, componeerde orkestwerken, kamermuziek, liederen en enkele opera's. Ook heeft hij zich als muziektheore ticus en schrijver van vaak sterk polemische essays gemanifes teerd. Hij was als compositie docent verbonden aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Weinig wat Peter Schat in de ja ren zestig en zeventig deed bleef onopgemerkt. Op zijn ge dreven en charismatische ma nier toonde hij zich solidair met de Nederlandse vredesbewe ging. Deze keerde zich in die tijd sterk tegen de Vietnam-oor- log en tegenover de Amerikaan se politiek jegens Cuba. Zo maakte Schat met Jan van Vlij men, Louis Andriessen, Rein- bert de Leeuw, Misha Mengel berg, Harry Mulisch en Hugo Claus deel uit van het team, dat in 1969 de collectieve opera 'Reconstructie' vervaardigde. Daarin stelden de kunstenaars het 'Amerikaanse imperialisme' aan de kaak. Schat roerde zich Peter Schat 1935-2003 ook als lid van de 'Notenkraker beweging', die zich rond 1970 keerde tegen het 'conservatieve' Concertgebouworkest. Later heeft hij zich met dat ensemble verzoend en schreef hij er sym fonieën voor. Op het Koninklijk Conservatori um werd Peter Schat ingewijd in de geheimen van het serialis- me, het systeem dat zich na de Tweede Wereldoorlog ontwik kelde, uitgaande van de theo rieën van Schönberg en diens school. Toen hij later ging stu deren bij Matyas Seiber in Lon den en Pierre Boulez in Basel raakte hij er nog sterkeen I overtuigd, dat dit de wf~ die de muziek diende tr®® Daarvan zou hij later td Gr men. Radicaal, zoals all hem radicaal was. Schat ging zich steeds «ls< thuis voelen bij het dog— sche modernisme zoalsnk in de jaren vijftig had ol0f 0 keld en sprak over 'notrr- reaucratie'. Velen besef®* den zijn terugkeer naaiy°9h' meer 'harmonische' sc^ yc ze als een verzwakking, ga's als Jan van Vlijmem Reinbert de Leeuw keel zich van hem af. Schat I middels een systeem ol keld, dat hij 'toonklok' f en waarmee hij op eeni dan de traditionele mai koorden met elkaar ver| Zo wilde hij een nieuw* nische schoonheid en r lijkheid bereiken. Dat h componist steeds meer isolement raakte beschl hij als het lot van een ki naar die zijn werk seriei neemt. 4e yc S>— Aad van der Ven

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18