'Wij gaan tonen dat we niet partijdig zijn' MEDIA Chefs: ontslag van NCRV-baas 'onwijs' Halifax worstelt volop met de liefde Loerbroer is titel van Zuid-Afrikaanse BB Kijkcijfers Idols hoge! dan van Songfestival Populaire serie Merijntje Gijzen op dvd gezet Edith den Doosch dj bij Radio 538 Hilversum - Edith den Doosch versterkt vanaf vrijdag het pre sentatieteam van Radio 538. Zij neemt elke vrijdagnacht tussen 24.00 en 03.00 uur plaats achter de microfoon. Edit begon haar radiocarrière 20 jaar geleden bij jongerenradio WAP.S. Ook werkte ze voor Radio 10 en New Dance Radio en deed ze de pro gramma-aankondingen bij NET 5. TMF Awards op 19 april in Ahoy' Hilversum - De jaarlijkse uitrei king van de TMF Awards vindt op 19 april plaats in Ahoy' in Rotterdam. De TMF Awards wordt voor de achtste maal ge houden. Vorig jaar brachten meer dan 150.000 jongeren hun stem uit en keken ruim 2 mil joen mensen naar de uitzen- ding.De TMF Awards worden tijdens een live-uitzending uit gereikt in 11 categorieën. Op het podium verschijnen 15 na tionale- en internationale ar tiesten. De voorverkoop start zaterdag 15 feruari via de ticket service. De afgelopen jaren wa ren de kaarten binnen een uur weg. Kijkers kunnen vanaf 15 februari via de site www.tmfa- wards.nl hun favoriete artiesten doorgeven. Deal UPC met filmkanaal MCM Hilversum - UPC gaat vanaf 1 maart als eerste kabelbedrijf in Nederland het Engelstalige filmkanaal MGM Movie Chan nel doorgeven. MGM Movie Channel wordt opgenomen in UPC Digital, het pakket waar voor kabelabonnees extra moe ten betalen. MGM beschikt over 4000 filmtitels in het mo derne genre. hilversum/mediaredactie - In samenwerking met de VARA brengt Video/Film Express de televisieserie Merijntje Gijzens Jeugd uit op dvd, ruim tien uur televisiegeschiedenis in een box van drie dvd's. De elfdelige serie werd in 1974 met veel succes uitgezonden door de VARA. In de kijkcijfer- top-10 van dat jaar stonden zes voetbalwedstrijden en vier afle veringen van Merijntje Gijzens Jeugd. De best bekeken afleve ring haalde een kijkdichtheid van 70 procent en een waarde ringscijfer van 8. De door regisseur Kees van Ier- sel gemaakte serie is gebaseerd op de achtdelige romancyclus die de auteur A.M. de Jong in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw schreef over het wel en wee van een vroom Brabants jongetje. Dat Van Iersel de op dracht voor de serie aannam wekte veel verbazing aangezien hij te boek stond als avant-gar- distisch toneel- en televisiema ker. Maar de regisseur wilde loy aal zijn tegenover de VARA die hem was blijven steunen toen zijn experimentele werkstukken nu niet bepaald juichend door het grote publiek werden ont vangen. Van Iersel -zelf Braban der- zag in het werk veel meer dan een situatieschets van het leven rond 1900: "Het is een heel boeiend en verdomd goed geschreven verhaal over men sen die heel elementair leven." dinsdag 4 februari 2003 Al Jazeera richt zich met Engelstalige internetsite op westerse consument Zes jaar geleden was de scepsis groot. Een kritische Arabische nieuws zender? Onmogelijk. Inmiddels wordt de naam van Al Jazeera in één adem genoemd met die van CNN. Als enige deed de zender van bin nen uit verslag van de oorlog in Afghanistan. En men haalde zich de woede van het Westen op de hals door videoboodschappen van Osa ma bin Laden uit te zenden. Nu er een oorlog met Irak dreigt, zet Al Ja zeera een nieuwe stap: een Engelstalige internetsite. „Om te laten zien dat we niet partijdig zijn." door Mark van Assen doha - Vergeleken met de bijen korf van de tv-redactie, waar te lefoons rinkelen, luide stemmen klinken en iedere vierkante cen timeter in gebruik is, is het nieu we onderkomen van Al Jazeera Net in de Qatarese hoofdstad Doha een oase van stilte. Maar er wordt hard gewerkt, want de tijd dringt. „We moeten snel zijn", beaamt hoofdredacteur Joanne Tucker, een Amerikaan se met Libanees bloed. „De oor log komt dichterbij en we willen er vanaf het eerste moment ver slag van doen. In het Engels. In de relatief korte tijd dat Al Ja zeera bestaat, heeft het station de gemoederen danig weten te beroeren. De zender werd in 1996 opgericht door journalis ten van de BBC en de Wereld omroep, die vonden dat de tijd schreeuwde om een onafhanke lijke nieuwsbron uit de Arabi sche wereld. In de meeste isla mitische landen is er nog steeds geen sprake van een vrije pers. De media worden geacht niet meer te doen dan het standpunt van de machthebbers te ver woorden. Het initiatief van Al Jazeera werd destijds vooral door Amerika met instemming begroet. De emir van Qatar, een van de meest liberale Arabische leiders, zette de deur wagenwijd open en schonk de zender ook nog eens 150 miljoen dollar. Tegelijkertijd werd Al Jazeera met argusogen bekeken door landen als Saoedi-Arabië, Koe weit, Bahrein en Libië. De ver hitte discussies over gevoelige onderwerpen, waarin voor het eerst ook de stem van de oppo sitie te horen was, konden in de overheidsgebouwen niet altijd op evenveel waardering reke nen. Het duurde niet lang of de eerste maatregelen werden ge nomen. Kantoren van Al Jazeera werden gesloten, corresponden ten en adverteerders werden ge ïntimideerd en Libië riep zelfs zijn ambassadeur terug uit Qa tar. Inmiddels lijkt het erop dat de bordjes zijn verhangen. De isla mitische leiders hebben in de gaten dat Al Jazeera immens po pulair is onder de bevolking en zien ook in dat het Westen be hoefte heeft aan een zender die laat zien wat er in de Arabische wereld leeft. Ze proberen nog wel invloed uit te oefenen op de zender, maar vooralsnog zonder succes. Amerika daarentegen Palestijnen kijken geïnteresseerd naar de beelden van Al Jazeera tijdens de verkiezingen in Israël, verleden week. In beeld de Israëlische pre mier Sharon. Foto: Reuters heeft zich enorm opgewonden over de Bin Laden-tapes' die Al Jazeera de wereld rondstuurde: de zender zou een spreekbuis zijn van het terrorisme. De Was hington Post meldde onlangs nog dat het Witte Huis liet on derzoeken hoe het signaal van Al Jazeera gestoord kon worden. Joanne Tucker probeert temid den van al die turbulentie zorg vuldig haar weg te zoeken. „Wij willen het Westen goed en afge wogen informeren over wat er in dit gedeelte van de wereld gaande is. En dat we dat vanuit een bepaald perspectief doen, wil nog niet zeggen dat we par tijdig zijn. Kijk, omroepen als ABC en CBS kijken ook met een Amerikaanse bril naar het we reldnieuws, maar daar hoor je niemand over. Wij geven een stem aan de Jihad-strijders, dat klopt. Maar niet omdat we het met ze eens zijn, maar omdat het hier leeft. En die Bin Laden- video's, ach, de kritiek daarop is PERL )S-Jc .Net nprog 100 ji «n: D mac )S-Jc jons natuurlijk hypocriet. Als CNvoed in handen had gekregen, w^s. ze heus niet op de plank blijzond liggen." >zond Al Jazeera Net wordt volgent Tucker geen kopie van de tv the I zender. Dat kan ook niet, zejned; ze, want de doelgroep is totjderl; verschillend. „De onderwerjjis. E zijn hetzelfde, maar worden infol ders gebracht. Met meer cosine, en meer duiding, en in een |n bi die het Westen begrijpt. Alseine. bijvoorbeeld een Arabier stat the in Palestina, dan noemen w$qui2 hem geen 'martelaar' of 'heDS-J( zoals hier gebruikelijk is. Zefctwer geen 'militant', omdat dat onproj een bepaalde lading heeft, ftn vc zeker geen 'terrorist', zoals iiijd. Amerikaanse media. Wij ho»t elf den het, heel neutraal, bij 'icgrai mand die een zelfmoordaan de 1 heeft gepleegd'." astis r» 1 vert Belang eris Voor Al Jazeera is het belangest? de internetsite enorm. Het isrekk niet alleen de eerste stap riclctor ting Westen, er spelen ook enpro; nomische motieven mee. Dilde 1 emir van Qatar heeft de gelde bil kraan dichtgedraaid, mogeliicht onder druk van de Amerikaiirhal of de Saoediërs En ook al wnde. er met internet nog niet veel geld verdiend, Al Jazeera Ne moet dienen als een spring plank voor een Engelstalige 1* bel- of satellietzender. Tucke „Maar daar wil ik eigenlijk hikclip liefst niet aan denken. En aa°® d globale implicaties van wat |8 hier aan het doen zijn al helfcnaa maal niet. Dan zou ik niet nperic aan werken toekomen. Ik zi<*?'j^ voorlopig nog maar als een |30 c spannend avontuur." igen beric Programmamakers Fröhlich, Felderhof, Grimbergen en Zeeman ontevreden over affaire Hemink door Dolf Rogmans Hilversum - De NCRV verkeert in een crisis na het gedwongen ver trek van directeur Harry Hemink eind januari. Het bestuur onder leiding van voorzitter Kees Klop staat tegenover gezichtsbepalen de programmamakers als Sjors Fröhlich en Rik Felderhof plus ook alle leidinggevenden van de NCRV. De programmamakers Fröhlich, Felderhof, Cees Grimbergen en Aart Zeeman hebben zaterdag een brief laten bezorgen tijdens een extra NCRV-ledenvergade- ring, waar het bestuur, de ver enigingsraad en de onderne mingsraad aanwezig waren. De programmamakers namen het in de brief op voor directeur He mink en het bestuur vragen de kwestie snel en netjes af te ron den. Wat Fröhlich betreft houdt dat in dat het bestuur alsnog met Hemink gaat praten over zijn te rugkeer als directeur. De programmamakers constate ren dat het bestuur dé NCRV schade toebrengt door de ma nier waarop Hemink de wacht is aangezegd. Verder zou de toon die het bestuur in deze kwestie aanslaat 'onverzoenlijk' zijn. Namens de leidinggevenden (het managementteam) van de NCRV heeft Cees Labeur zater dag de verenigingsraad voorge houden dat het bestuur een 'on juist en onwijs besluit' heeft ge nomen door Hemink aan de kant te zetten. Overigens trek ken zowel programmamakers als leidinggevenden geen directe consequenties uit hun opstel ling en werken gewoon door. De 116 leden tellende vereni gingsraad deed zaterdag geen formele uitspraak over de kwes tie, omdat de raa'd zich daartoe niet bevoegd vindt. De leden waren bijeen om te bespreken hoe de NCRV vorig jaar afscheid heeft genomen van Paul de Leeuw, waarbij directeur He mink volgens het bestuur ook fouten heeft gemaakt De Leeuw Aan het einde van de bijeen komst spraken twaalf van de dertien de regionale vertegen woordigers wel hun steun uit voor het door het bestuur ge voerde beleid rond de kwestie- De Leeuw, inclusief het vertrek van Hemink. Voor het personeel liep de bijeenkomst daarmee op een teleurstelling uit. Zij hadden gehoopt via de brief en de toe spraak steun te vinden bij de le den in hun verzet tegen het ver trek van Hemink. Voorzitter Klop zegt begrip te hebben voor de bezwaren van zowel programmamakers als het managementteam, omdat 'ze niet weten wat er tussen bestuur en directeur is misgegaan. Het is puur een kwestie van de per soon Hemink. Hij heeft het be stuur onvoldoende gekend in zijn overwegingen dilemma's.' Het bestuur wil Hemink niet meer terug als directeur, maar kijkt wel of er voor hem (55 jaar en 26 jaar in dienst bij de NCRV) een andere functie beschikbaar is. Klop wil, mede op aandringen van de ondernemingsraad, voor het einde van deze week een in terim-manager aanstellen en de komende maanden op zoek gdan naar een nieuwe directeur. Zowel de leidinggevenden als de programmamakers zijn zover nog niet. „Hoe moet zo'n inte rim aan de slag als voor ons niet precies duidelijk is waarom de directeur weg moest. Als het echt een kwestie van communi catie is geweest, dan los je dat toch op. Waarom is er niet be middeld door een derde per- hilversum/mediaredactie - Twaalf mensen uit twaalf landen in één huis: op het Afrikaanse continent is de eerste grensover schrijdende versie van Big bro ther in de maak. Big brother is een hit gebleken van Nederland tot de Verenigde Staten en Australië. Ook in Zuid- Afrika lusten de kijkers al twee jaar lang pap van het program ma dat daar de titel Loerbroer draagt. Het Zuid-Afrikaanse suc ces krijgt binnenkort een ver- 6. 16 itkrol '.arre' volg: vanaf 25 mei is in ^5C veertig Afrikaanse landen^" Pan-Afrikaanse versie van Lreid broer te zien. Voor dit progtfO C- ma kunnen sinds zondag r^r® J sen uit Kenia, Uganda, Ta^w g nia, Malawi, Zambia, Anj Namibië, Botswana, Zimbal Ghana, Nigeria en Zuid-Ai zich inschrijven.De bedoelii|rjSa dat elk land één deelnemeDas vert. De Loerbroer-be wol im j strijden om een hoofdprijs 100.000 dollar. J~E ter J -laya 05 T Sjors Fröhlich Foto: GPD soon? Dit is meteen zo definitief en dat na 26 jaar trouwe dienst. Met al die vragen die nog open liggen, komt een interim-be stuurder meteen tussen het be stuur en het bedrijf in te zitten", aldus Fröhlich. De angst bij zowel het manage mentteam als de programma makers is, dat het gedwongen vertrek van Hemink een koers wijziging bij de NCRV inluidt. Klop zou de omroep weer meer christelijk getinte programma's willen laten maken en de rem willen zetten op samenwerking met andere omroepen op Ne derland 1. Klop ontkent dat met klem. „Er komt geen koerswijzi ging. Er verandert helemaal niets aan het beleid. Het enige is, dat de relatie tussen bestuur en directeur slecht was. De spanning over deze kwestie loopt binnen de NCRV deze week verder op, omdat een stu diedag gepland staat met alle eindredacteuren. Voorzitter Klop spreekt daar ook, omdat hij nu tevens tijdelijk directeur is. „In de wandelgangen hoor ik, dat hij daar zwaar zal worden aangesproken op het handelen van het bestuur", aldus een lid van het managementteam. kshc 13.4 OTa jrz. hilversum/mediaredactie - Zo- wel de talentenjacht Idols (RTL 4) als de eerste voorronde van het Nationaal Songfestival (TROS) hebben zaterdagavond veel kijkers getrokken. Aanvan kelijk was de verwachting dat het songfestival slecht bekeken zou worden omdat het tegelijk met Idols wordt uitgezonden. De talentenjacht bij RTL 4 trok zaterdag 2,3 miljoen kijkers en is daarmee weer terug op het hoge niveau van het begin. De finale waarin wekelijks een van de kandidaten afvalt, was aan# ij kelijk iets minder populair.31g voorronde van het Nation g Songfestival bij de TROS mN k het wel met beduidend mürff1' kijkers doen, maar nog altijcf 22 ken negenhonderdduiaohai mensen. 2 Uit de cijfers van de stichij 0q Kijkonderzoek blijkt verderHe naar het songfestival relatief fch, oudere mensen kijken (35 en ouder) en dat Idols vo|g 37 populair is bij mensen tussen, oe zes en 34 jaar. id. 01 den haag - Televisiegeschiede nis schrijven. Rebecca Gibney (38) kreeg het voor elkaar. De van oorsprong Nieuw-Zeeland- se actrice, die in 1984 naar Au stralië verhuisde om daar via tv- series als Flying doctors en de bekroonde minireeks Come in Spinner uit te groeien tot een van de geliefdste tv-persoonlijk- heden van Australië, heeft een record op haar naam geschre ven. 'Halifax f.p.', waarin Rebecca sinds 1994 de op haar lijf ge schreven hoofdrol van gerechte lijk psychiater Jane Halifax speelt, is de langst lopende tele- fiimreeks met een vrouw in de hoofdrol. Met inmiddels 21 door Roger Simpson en Roger Le Mesurier geproduceerde delen in het archief, laat ze bijvoor beeld Helen Mirren - Jane Ten- nison in het Engelse politiedra- ma 'Prime suspect' - achter zich. Bovendien steekt Jane de Aga tha Christie-creatie Miss Marple naar de kroon als meest succes volle, vrouwelijke speurneus. Halifax f.p.' blijkt, mede dankzij de hoge kwaliteit van acteren, de sterke verhaallijnen, het prachtige camera- en productie werk en de zichtbare kwetsbaar heid van de immer naar liefde zoekende hoofdrolspeelster, ook een geliefd exportproduct. Zo is de reeks aan meer dan zestig landen verkocht. Om dat succes te consolideren, zijn er plannen de telefilmlengte terug te bren gen. „In plaats van drie lange delen pe4 seizoen, wordt er nu nagedacht over een serie van 22 afleveringen van een uur", aldus Rebecca Gibney. Hoewel de in Melbourne wonende actrice de voordelen van een wekelijkse frequentie ziet, is ze niet van plan om zomaar in dat avontuur te stappen. „Wanneer er geen kwaliteitsgarantie komt, doe ik niet mee. Uiteindelijk hebben we nu voor elke aflevering zo'n vier weken de tijd. Ik begrijp dat zo'n langlopende serie, vanwege het budget offers vraagt, maar deze mogen niet ten koste gaan van de uitstraling. Dat zou een té grote teleurstelling voor de (vooral vrouwelijke) fans zijn." Dat de actrice, die nimmer to neellessen volgde, eigenlijk nooit zonder werk zit, blijkt uit haar staat van dienst op ook het witte doek, het toneel en achter de schermen. Zo speelde ze in films als 'Dealing with Donna' (2001) en 'Joey" (1997), maar was ze in 1999 ook te zien als Miss Frost in de musical 'Happy days - The arena mega musical'. En hoewel Rebecca 'pluk de dag" en 'zorgen zijn voor mor gen' als motto's heeft, denkt ze ondertussen stiekem na over de tijd dat ze misschien geen pu blieksfavoriet meer is. „Want, el ke morgen als ik in de spiegel kijk, zie ik mijn jeugd vervagen en het aantal rimpels toene men", zegt de actrice met een glimlach. „Niet dat ik mij daar zorgen over maak hoor. In te gendeel zelfs. Ik heb het gevoel dat mijn uitstraling met het ver strijken van de jaren groeit. Orii' Scène uit de RTL 4-tv-serie Halifax F.P. met links Rebecca Gibney. Fo to: GPD/Kippa die reden ook zie ik niets in een plastische chirurgiebehande- ling. Waarmee ik mij overigens niet wil scharen onder de tegen standers van zo'n ingreep. Soms is er niets op tegen om het ge zicht of andere delen van het li chaam enigszins te laten bijwer ken. En als ik een keer mijn dag niet heb dan kijk ik naar Helen Mirren. Ze is mijn grote voor beeld. Die actrice weet gracieus en met stijl ouder te worden." Hoewel Gibney hoopt op een elegante manier oud te worden en rollen te blijven spelen, die bij haar leeftijd passen, heeft ziejf de bakens toch enigszins verzet. Zo is ze, samen met haar tweede man, toneelontwerper Richard Bell, een eigen productiebedrijf begonnen dat in 2001 verant woordelijk was voor de minise rie 'Kangaroo palace', maar nog veel meer film- en televisie-idee- en in porteuille heeft. Bovendien komt tijdens het ge sprek een nieuwe uitdaging ter sprake. Rebecca: „Ik ben mo menteel betrokken bij de poli tieserie 'Stingers', waarin ik naast Peter Phelps (in Neder land vooral bekend van de Au stralische soap 'Sons and daughters') een rol speel. Ik word als advocate Ingrid Burton de geliefde van deze geheim agent Peter Church. En dat is opmerkelijk omdat onze eerste ontmoeting een knallende ruzie tot gevolg heeft. Wat die rol voor Rebecca Gibney zo aantrekkelijk maakt, is het feit dat Burton een tegenpool is van Halifax. „Jane is, eigenlijk al haar hele leven, op zoek naar een solide liefdes relatie. Uit de kwetsbaarheid die ze op dat terrein toont, valt vol gens mij, gestaafd door de post die ik krijg, een deel van het suc ces van 'Halifax f.p.' te verkla ren." Het betekent ook dat ze al een entwintig stukgelopen affaires - met vooral getrouwde mannen - achter de rug heeft en nog im mer een teleurgestelde vrijgezel is. Bij Ingrid Burton ligt dat an ders. Deze advocate stapt heel zelfverzekerd door het leven. Ze ker op het vlak van de liefde. Ge voed door een moeilijke jeugd, houdt ze daarin de touwtjes ste vig in handen. „Zonder al te veel te verklappen, kan ik zeggen dat die relatie in eerste instantie vooral is gebaseerd op lust. Aar dig voor mij is, dat het in 'Stin gers' om min of meer een bijrol gaat, waardoor de werkdruk veel minder is dan bij 'Halifax f.p.'. Dat neemt overigens niet weg dat de fysieke en emotionele uitputting soms even groot is. Vooral de liefdes- scènes vragen veel." Bij het woord liefde begint Re becca Gibney te glimmen om even later te verklaren dat ze heel gelukkig is met Richard die, na zes jaar, de plaats innam van Southern Sons-zanger Jack Jo nes. Het tweetal, dat zich in Melbourne probeert te onttrek ken aan de bijverschijnselen van een sterstatus, onmoette elkaar tijdens de productie van de Magda Szubanski-serie 'Dog woman'. „Dat we iets voor el kaar voelden, werd duidelijk toen Richard als ontwerper be trokken werd bij de laatste 'Ha lifax f.p'-reeks. Grappig genoeg zijn we er inmiddels achter dat we elkaar waarschijnlijk al veel eerder zijn tegengekomen na melijk als vijfjarigen. Kiwi Richard, ook een Kiwi, heeft in mijn geboortestad Hastings zelfs in dezelfde straat gewoond als ik. Vervolgens is hij, iets later dan ik, naar Wellington ver huisd, waar wij, zonder elkaar op te merken, hetzelfde koffie huis en hetzelfde café bezoch ten. Heel frappant vond ik het feit dat we in hetzelfde jaar (1984) naar Australië zijn ver trokken. En Richard kent mij zo goed dat hij, voor ik mijn mond opendoe, al weet wat ik ga zeg gen. Ik ben echt heel gelukkig met hem." Hans Piët Halifax f.p., elke dinsdag, RTL 4, 20.30 uur. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's lam Der I J70 Ki m tros fner. 05 H 9. NOS Journaal (zo, 20 uur) Studio sport (zo,19u) Idols Spoorloos Goede tijden slechte tijden Baantjer Kassa TV Show Half Acht nieuws 10. Miljoenenjacht NOS NOS RTL 4 KRO RTL 4 RTL 4 VARA TROS RTL 4 TROS 3.118 elle 2.566 teert 2.516 51-1 2-345 te 2.228.00 2.051 WW 2.012 ff„E 1.769 :mat 1.744 M.Oi llzeil Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 405 2. Klokhuis NPS 350 3. Achtertuin Wolkers VPRO 325 4. Jean Jacques is aangesp. VPRO 305 5. Heuvellandziekenhuis VPRO 295 6. Erwtje VPRO 285 7. Toscane VPRO 280 8. Eigenwegwijs VPRO 275 9. Grabbit the rabbit VPRO 270 10. Sesamstraat NPS 240 lies. KXJp 6 tt wild Cavi •sroi Marktaandelen inc Nederland 1 13,2 (11,7) Nederland 2 15,0 (18,6) Nederland 3 8,3 (10,0) - RTL 4 18,9 (17,7) RTL 5 4,8 (4,2) Yorin 5,7 (4,9) SBS 6 9,0 (9,9) - NET 5 4,7 (4,8) - V8 4,1 (3,3) Veronica 0,6 (0,5) VEE loV\ in di 40C rd-h grar DTo icht- lio N De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luiste^ onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 10C^ De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaarLE delen van vorige week. iika

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16