REGIO 'Burgemeester die strijdt tegen fusie' Leo Kannerschool vindt onderdak op Baanderij Leiderdorp De hond hapt en het baasje kijkt opzij Geldkraan voor grondaankopen moet snel open' pas met Ie gestolen hens stadhuis ^t bouwprijs slift oude Leiderdorp gelzangcursus )egstgeest R5 Profielschets Zoeterwoude in zes jaar niet veranderd De Linden begin centrumplan Ter Aar Leiderdorper mishandelt echtgenote Slachtoffer bedreiging moet opnieuw getuigen Roemer voor Schellingërhout Schoten - Een inbraak in üis aan het Buizerderf in schoten is de bewoners op fenslag op de girorekening »i te staan. De dief, die in jcht van zondag op maan- Innenkwam door een niet foten raam, maakte een js buit en vond in een por- hnee de bijpassende code. breker heeft nog dezelfde t geld gepind. aan den rijn - De twee- Ikse Nederlandse Bouw- iS gisteravond tijdens de "beurs in Utrecht aan de j^an de gemeente Alphen jen Rijn voorbijgegaan, lieuwe stadhuis was een e acht genomineerden ege de opvallende gevels las. Het Nederlands Open- jnuseum in Arnhem ging Je winst strijken. Met na- It nieuwe entreegebouw pecanno Architecten uit creeg veel bewondering, fieurstelling in Alphen was Troot. ,,De nominatie op jjiras al een hele grote eer. f kan er maar een winnen", e reactie van een gemeen- Jrdvoerder. idorp - Tal van wegen in ide dorp in Leiderdorp de komende tien wéken icelift. De werkzaamheden isteren begonnen op de laan. Ook de Ericalaan, gSffiBfeuritssingel en de Achtho- eg krijgen een beurt. De Ideringen zijn nodig om de :rsveiligheid te verbete- worden de fietspaden imige plekken geschei- de rijbaan en krijgen ide kleur. De bussen stop- iortaan op de rijbaan en irrangssituatie op de krui- verandert. Op de krui- jan de Hoofdstraat met de lovenerweg komen snel- camera's en borden met est 'U rijdt te snel'. Drem- vorden van asfalt, zodat de Isoverlast afneemt. geest - Het gedrag en de van vogels staan centraal is de vogelzangcursussen maf 18 maart te volgen fi het Wellant College in tgeest. Er zijn twee cursus- Ie beginnerscursus, voor een die veel interesse weinig kennis van vogel- ïg heeft, en de cursus voor :derden. Beide cursussen an uit drie theorieavonden ht vroege ochtendwande- l a. Informatie en aanmel- |n: 071-3612219. dinsdag 4 FEBRUARI 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Je denkt even een frisse neus te halen of je bent op weg naar de volkstuin. Maar in plaats van vol energie of met een bosje penen huiswaarts te keren, moet je naar de dokter voor een tetanusprik, omdat een loslopende hond niet van je af kon blijven. Het overkwam de afgelopen tijd een aantal bezoe kers van De Bloemerd in Leider dorp. H. Nulle, één van de slachtoffers, baalt als een stek ker en zoekt lotgenoten om iets te doen tegen de hondenterreur. Het is eind januari als Nulle door De Bloemerd fietst, in de buurt van het volkstuincomplex waar hij een tuin heeft. Plotse ling rent er een hond achter hem aan, die naar zijn broeks pijp hapt. „Een soort schape- doeshond, grijs van kleur, mid delgroot en langharig", schetst Nulle. Twee dames laten de hond uit, maar in tegenstelling tot de hond komen zij niet in actie. De hond rent even voor Nulle uit, rent weer terug en hapt nog een keer. Weer mis. Dan spert hij zijn bek een laatste keer open en grijpt de fietser in zijn kuit. Nulle 'valt even uit zijn rol', zoals hij het zelf zegt. „Je schrikt, logisch toch?" Maar de dames roepen dat hij zich niet moet aanstellen, en Nulle be sluit door te fietsen. Na een tijdje merkt hij dat de hond bruter heeft toegeslagen dan hij aanvankelijk doorhad. Hij voelt dat zijn broekspijp nat is, en als hij kijkt ziet hij een flin ke bloedvlek. Bij de dokter krijgt hij twee tetanusprikken. Hij moet nog twee keer terugkomen voor in totaal vier injecties. „Al met al ben ik er acht maanden zoet mee." Na zijn avontuur spreekt Nulle op de volkstuin nog twee mensen die gebeten zijn, waarschijnlijk door dezelf de hond. „Een heeft een scheur in zijn broek, de ander had een wond die ging zweren." Nulle is de loslopende honden meer dan zat. „Ên dat geld ook voor vriendelijke honden. Als die tegen je opspringen zit je soms onder de modder." Niet dat hij een hondenhater is. „Mijn vrouw houdt er niet zo van, anders had ik er zelf mis schien wel één genomen." De Leiderdorper roept mensen die het met hem eens zijn hem een e-mail te sturen (h.nul- le@planet.nl). Hij hoopt dat de gemeentelijke opsporingsamb tenaar dan wat vaker gaat con troleren op loslopende honden. Want in tegenstelling tot wat veel baasjes denken, mogen de honden niet overal in De Bloe merd en park De Houtkamp vrij rondlopen. „Het enige dat helpt, is die eigenaar opsporen en met flink veel mensen een klacht in dienen", meent Nulle. door Marieta Kroft zoeterwoude - De nieuwe bur gemeester van Zoeterwoude moet een politieke signatuur en levensovertuiging hebben die zo veel mogelijk aansluit bij die van de bevolking. Het moet iemand zijn die zich bijzonder inzet voor het groen en zelfstandig houden van het dorp. Dat staat in de con cept-profielschets die de drie fractievoorzitters en de wethou ders aan de inwoners van Zoeter woude voorleggen. Zij krijgen tot 31 maart de gelegenheid om schriftelijk te reageren. De raad stelt op 24 april de definitieve profielschets vast. „Nee, het hoeft niet per se een CDA'er te zijn die rooms-katho- liek is", licht CDA-wethouder Ates de profielschets toe. „We gaan in de eerste plaats voor de beste. Als dat een CDA'er is, zou dat leuk zijn." Volgens Ates komt de profielschets in grote lijnen overeen met die van zes jaar geleden, toen burgemeester Houdijk vertrok en Amy Koop manschap zijn plek innam. De verwachting is dat Koop manschap per 1 maart burge meester van Diemen wordt. Donderdag krijgt ze daarover meer duidelijkheid van minister Remkes. Hoewel ze bij de be kendmaking van haar vertrek eind november bezorgd was over haar opvolging, gaat de po litiek er gewoon van uit dat Zoe terwoude zelfstandig blijft en dus weer een burgemeester krijgt. Vast staat dat er in eerste instan tie een waarnemer komt, omdat het besturen voor de twee wet houders anders een te omvang rijke taak wordt Volgens Ates heeft commissaris van de ko ningin Franssen al iemand op het oog. „Dat zei hij toen ik hem in december sprak. Het is ie mand met een sterke persoon lijkheid, zei hij. Verder weet ik niets, ook niet of het een man of een vrouw is." Ates had ver wacht dat Franssen eerst zou overleggen met de gemeente Zoeterwoude voordat hij ie mand aanwijst. Vanwege het vertrek van Koop manschap hebben de wethou ders een nieuwe portefeuillever deling vastgesteld. Zo neemt wethouder Van der Kooi perso neel en organisatie en onderwijs van Koopmanschap over. Ates neemt onder meer het jeugd- en ouderenbeleid en het monu mentenbeleid over. De overige taken, zoals openbare orde, vei ligheid, de ambulance en het re gionale samenwerkingsverband SLR gaan naar de waarnemend burgemeester. Wanneer de nieuwe waarnemer komt, is niet bekend. „We moe ten eerst het officiële koninklijke besluit over de benoeming van burgmeester Koopmanschap binnenkrijgen, voordat we actie kunnen ondernemen." ter aar - Aan het Lindenplein in Ter Aar wordt bin nenkort een begin gemaakt met de bouw van vier winkels met daarboven acht appartementen. Het complex, dat de naam De Linden draagt, wordt ge bouwd door Giesbers-MaasDijken Bouw bv uit Al phen aan den Rijn. KPG Architecten uit Heemstede tekende voor het ontwerp. De verwachting is dat de eerste appartementen in maart volgend jaar wor den opgeleverd. Het bouwplan, naar een idee van de plaatselijke drogist Piet Roos, maakt deel uit van het centrumplan. Daarin is ook plaats voor een nieuwe supermarkt (Digros) met zestien apparte menten. Die plannen zijn nog niet vastomlijnd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de sloop van het gezondsheidscentrum, het PTT-ge- bouw en het podium. Ook wordt de riolering omge legd. Bomen die de nieuwbouw in de weg staan worden gerooid. En tijdelijk komen er parkeerplaat sen op de plek van het PTT-gebouw. Artist impression: KPG Architecten den haag/leiderdorp - Een 52- jarige Leiderdorper stond giste ren bij de Haagse politierechter te trillen op zijn benen toen hij vertelde over de affaire van zijn vrouw. Hij stond terecht omdat hij haar op grove wijze had mis handeld. De verdachte zei dat hij zich daar niets meer van her innerde. De rechter besloot tot een psychologisch onderzoek van de verdachte om vast te stellen of diens verhaal klopt. Met tranen in zijn ogen vertelde de man hoe hij heeft geleden onder het vreemdgaan van zijn echtgenote. Op zijn verjaardag had hij in haar dagboek gelezen hoeveel ze van die ander hield. Op 17 november vorig jaar dreigde hij de vrouw van de minnaar te bellen. Toen zijn echtgenote het papiertje met het telefoonnummer uit zijn han den rukte, knapte er iets. Volgens de vrouw had hij haar een harde klap in het gezicht ge geven en haar aan haar haren over de grond gesleept. Hij stompte en schopte. Een buur man, toevallig een politie-agent, kwam op het geschreeuw af. Hij trok de man van het slachtoffer af. Hierbij beet de verdachte nog eens hard in de arm van zijn vrouw. Ook de buurman kreeg een paar klappen. „Ik maak je af', schreeuwde de hysterisch geworden Leiderdorper. De vrouw hield aan de mishande ling een geperforeerd trommel vlies en een bijtwond over. De verdachte is na het voorval in behandeling gegaan. „Straks pak ik in een vlaag van ver standsverbijstering een mes", zei de man, die nog altijd met zijn echtgenote onder één dak woont. Polititierechter Valk vreesde dat hij nog eens zo'n ge welddadige uitbarsting zou krij gen. Het leek haar van groot be lang de man te laten onderzoe ken door een psycholoog. door Janneke Dijke leiderdorp - De Oegstgeestse Leo Kannerschool, een school voor kinderen met een gedrags handicap, krijgt een extra afde ling voor voortgezet onderwijs in Leiderdorp. De ongeveer 15 kinderen in de Leidse regio die thuis zitten omdat er voor hen nergens plek is, kunnen hier door met ingang van het nieuwe seizoen weer naar school. Voor tientallen andere kinderen komt er een eind aan de dagelijkse reizen naar scholen in Haarlem, Alphen aan den Rijn of Den Haag. De Leo Kannerschool in Oegst- geest is een school voor kinde ren met een autitische stoornis en de zogenoemd 'zeer moeilijk opvoedbare kinderen' (zmok) en heeft een basisafdeling en een afdeling voorgezet onder wijs. De school kampt al jaren met eên wachtlijst waaraan maar geen einde komt. Het zijn vooral kinderen in de basis schoolleeftijd die op een plaats wachten. Als de tweede 'boven bouw1 in Leiderdorp wordt opengesteld kunnen in één klap twintig leerlingen op de onder bouw worden aangenomen, omdat een groep oudere scho lieren dan doorstroomt. Behalve een geschikt pand in de Leidse regio is geld nodig, dat de zes gemeenten in die regio (Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Zoeter woude, Oegstgeest en Voor schoten) samen op tafel moeten leggen. Sinds vorig jaar onderhandelt de Leiderdorpse wethouder Roest (CDA/onderwijs) met de eige naar van een pand aan de Touwbaan, op bedrijventerrein De Baanderij. Inmiddels heeft hij een huurcontract afgesloten voor een deel van dit pand. Hierin krijgt de Leo Kanner school 1200 vierkante meter. Er is plek voor acht groepen (60 leerlingen), maar de school be gint waarschijnlijk met minder groepen, om langzaam te groei en. Ook komt er een gymnas tieklokaal. De gemeentebesturen van de zes gemeenten hebben al af spraken gemaakt over de verde ling van de kosten. Het betalen van onder meer huur en salaris sen kost ieder jaar 450.000 euro. Dit jaar moeten de zes gemeen ten samen 240.000 euro extra op tafel leggen voor de verbouwing van het pand. De school wordt rond 1 juni opgeleverd en de eerste lessen worden in septem ber gegeven. P. Hooft, directeur van de Leo Kannerschool, is blij dat er steeds meer duidelijkheid komt. Hij houdt nog een kleine slag om de arm, omdat nog niet he lemaal duidelijk is of het ge bouw geschikt kan worden ge maakt voor het speciaal onder wijs. Bovendien heeft hij liever twee in plaats van één nieuwe afdelingen, zodat hij de kinde ren in het voortgezet onderwijs kan splitsen in twee groepen: kinderen met een autistische stoornis, en de 'zeer moeilijk opvoedbare kinderen', de zmok- groep. „Het zijn de binken en de bangeriken, die moet je eigenlijk niet door elkaar zetten", zegt Hooft. Zolang er geen tweede ruimte komt, gaat hij door met het ontwikkelen van het plan voor de Touwbaan. Evenals Roest hoopt de direc teur in september te kunnen be ginnen. „Als we weten of de ver bouwing mogelijk is, gaan we personeel werven. Dat is best moeilijk. Als alles goed gaat, kunnen we in september begin nen met twee groepen van 7 8 leerlingen." gnerende aanleg Bentwoud brengt grondeigenaren in onzekerheid tarieta Kroft iWoude-dorp - De tiental- ren in het toekomstige 'oudgebied weten amper Vaar ze aan toe zijn. De aan- in het bos gaat langzaam en ver achter bij de planning, ns bdjk draaide in het najaar ook ^^Jens tijdelijk de geldkraan erjv°or de grondaankopen. leleidsmakers moeten snel antaieuze maken", vindt de Ha- roudse veehouder Dick Sol, ja^amens de WLTO de belan- m ü^an de boeren behartigt, dden die bomen eruit, zet de erin en geef het gebied j]eereen agrarische bestem- gaair rea'iseer het Bentwoud iet isöd in vijfjaar en geef de tertij^n twee keer de agrarische e falrye voor hun grond, zodat ze 5 een goed bedrijf kunnen :n. otzetten." e obj ie da 0I hglazerswoudse melkveehou- >erekP ^et aanspreekpunt voor :ol o(Peren- Hij woont ook de d-kafUteringen bij met bestuur- ?ssaren uitvoerders als vertegen- ,ngs fdiger van 'de betrokken et men. Sol heeft zelf geen c blijjd in het Bentwoudgebied rjc ik dus geen direct belangheb- egaJF- ke vi Sol verwacht niet dat het iet êpd tussen Waddinxveen, ze teivoude en Zoetermeer, ooit -vvacf een agrarische bestem- u Z0E krijgt.Als land eenmaal a her boerenhand is verdwe- iyü d komt het niet zo gauw romr terug"> zegt hij aan de ?rkefentafel- „Wel of geen Bent- at is|d is dus eigenlijk een gepas- fij/1 station. We zijn nu een- n 0Jde weg van het Bentwoud besPentwad, dat maakt me niet ae iil Dick Sol: „Een boer heeft een doel en dat is een rendabel bedrijf achterlaten voor de volgende generatie. Dat doel is voor de Bentwoudboeren weggeslagen." Foto: Henk Bouwman uit - ingeslagen. Daarom denk ik dat de Dienst Landelijk Gebied actiever grond moet gaan ver werven tegen een prijs die twee keer de agrarische waarde is. Een boer heeft dat geld hard no dig. Hij moet immers elders weer een nieuw bedrijf kopen. Vaak is dat een bedrijf waarin al jaren niet meer is geïnvesteerd. Er is dus achterstallig onder houd. Bovendien heeft het voor boeren alleen maar zin om te verhuizen als ze op een groter bedrijf terecht kunnen." De DLG, die de grond verwerft, biedt de boeren nu de agrari sche waarde, ongeveer vijf euro per vierkante meter, plus een onkostenvergoeding. Het is vol gens Sol een van de redenen dat het Bentwoud maar niet van de grond komt. Sol beseft dat hij met zijn uit- 'rir spraken wellicht niet alle boeren tegemoet komt. „Voor sommi gen is het juist ongunstig als de grondprijs omhoog gaat. Voor boeren die per se willen blijven, wordt het zo financieel onmo gelijk om land van de buurman te kopen. Daarom spreek ik niet namens de Bentwoudboeren in het algemeen." Toch worden de omstandighe den voor de boeren die (nog) niet willen vertrekken, er niet beter op. „Doordat al een deel van het bos is ingeplant, neemt het aantal hazen en ander wild toe. Ze eten van de spruiten- planten, bieten en dergelijke. Verder verspreidt het zaad van de distels zich kilometers ver." Dat er plannen zijn om dit voor jaar weer vijftig hectare vol te zetten met bomen, maakt Sol niet uit. „Dit gebied grenst aan een ingeplant bosgebied. De overlast zal niet veel groter wor den." Boeren en beleidsmakers spra ken in 1995 af dat het Bentwoud er binnen tien jaar zou komen, maar dat boeren alleen op basis van vrijwilligheid zouden ver trekken. Onteigenen zou niet gebeuren en de DLG zou zelf geen boeren benaderen. Sol constateert dat die combinatie niet samengaat. „We lopen niet zo gauw naar de DLG met de mededeling dat ze ons land kunnen kopen. De DLG zou zelf meer initiatief moeten nemen." Voor onteigening - een voorstel van gedeputeerde Van der Sar - vindt de Hazerswoudenaar de tijd nog niet rijp. „Je kunt beter onderhandelen. Als je èr niet uitkomt, kun je je altijd nog te rugtrekken. Bij onteigening telt de uitspraak van de rechter. Het is de laatste snik, je kunt niet meer terug." Het afgelopen najaar stagneer den de grondaankopen nog, doordat de minister de geld kraan tijdelijk had dichtge draaid. De DLG verwacht dat er voor het Bentwoud snel weer geld beschikbaar komt. Sol hoopt dat ook. „Het klinkt raar", legt hij uit. „Het klopt niet. Ei genlijk zouden we blij moeten zijn als de geldkraan dicht blijft. Anderzijds zitten we nu al wel met de nadelen van brokken aangelegd Bentwoud. Zolang het bestemmingsplan geen nieuwe agrarische activiteiten meer toestaat, blijven de men sen in het gebied in onzekerheid over de toekomst. Moeten ze wel of niet investeren. Moeten ze uitkijken naar een ander be drijf?" Met nadruk zegt hij: „Iedere boer heeft een doel. Dat is een rendabel bedrijf achterlaten voor een volgende generatie. Voor de boeren in het Bent woud is dat doel weggeslagen." den haag/alphen aan den rijn - Een 30-jarige man uit Alphen moest zich gisteren bij de Haag se politierechter verantwoorden voor de bedreiging van een plaatsgenoot met een mes en een schroevendraaier, en voor de ernstige mishandeling van zijn vrouw. Rechter Valk besloot de zaak aan te houden, om de bedreigde man nog eens als ge tuige te horen. De Alphenaar vertelde dat hij de man vijftig euro schuldig was na een gokspelletje. Hij zou het de man geven als zijn salaris bin nen was. Maar nog voor die tijd kwam hij de man op 21 juli te gen op de Saffierstraat. Ineens zou de forse man hebben geëist dat hij direct honderd euro gaf. Volgens de verdachte dreigde de man hem te vermoorden. 'Uit angst' pakte hij een mes en een schroevendraaier uit zijn auto. „Ik probeerde hem op een af stand te houden. Ik was bang dat hij me wat zou aandoen", zei de Alphenaar. De verdachte belde de politie, die de mannen meenam naar het bureau. De andere man vertelde een heel ander verhaal bij de politie. Hij zei dat de Alphenaar zomaar het mes en de schroevendraaier had gepakt toen hij om zijn geld vroeg. Hij zou hem nooit met de dood hebben bedreigd. De Alphenaar moest ook te rechtstaan voor de mishande ling van zijn vrouw. Zij deed op 7 november aangifte bij de poli tie. Ze vertelde dat haar man haar al ruim drie jaar meerdere malen per week mishandelde. Nu was hij kwaad geworden omdat de deur hard dichtsloeg door de wind en hij werd ge wekt uit zijn middagdutje. Hier op had hij zijn vrouw geslagen met een buggy. Hun dochtertje moest ervan huilen en zij ging naar het kindje om het te troos ten. Ineens kwam de man de keuken uit en stak haar met een mes. Ze vluchtte naar de buur vrouw om de politie te bellen. Volgens de Alphenaar was juist zijn vrouw degene die agressief was. De politierechter wil op 19 maart de getuige horen. Daarna doet ze uitspraak. tussen de gemeente en bewo ners verliepen moeizaam. De bewoners bestreden de verloe dering van de wijk, de slechte staat van sommige speelterrein- tjes en de vervuiling van portie ken. Schellingerhout is sinds de op richting van de BOV een belang rijke vertegenwoordiger van zijn wijk. Hij zette de Vlietwijk Koe rier, de regelmatig verschijnen de nieuwsbrief voor de wijk, op poten en heeft de geschiedenis van de wijk bestudeerd en be schreven. Daarnaast is Schellin gerhout betrokken bij de organi satie van het jaarlijkse voetbal toernooi in de wijk en werft hij vrijwillgers om de activiteiten van de BOV te ondersteunen. voorschoten - Gerrit Schellin gerhout, voorzitter van Stichting Bewoners Organisatie Vlietwijk (BOV), is vanochtend op het ge meentehuis van Voorschoten onderscheiden met een ge meentelijke Roemer. Deze on derscheiding, een kristallen bo kaal met inscriptie, wordt uitge reikt aan mensen die zich bij zonder hebben ingezet voor de samenleving in Voorschoten. Als voorzitter van de BOV gaf hij de organisatie een gezicht en werk te dagelijks vrijwillig aan het uit breiden van de BOV. In 1995 besloot de gemeente raad van Voorschoten dat de Vlietwijk een bewonersorganisa tie nodig had. Er waren proble men in de wijk en de contacten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15