LEIDEN 8f REGIO en nieuwe baas, een nieuw kantoor en een grote overname ■vinderen zijn de dupe van slecht functionerend Leerplichtbureau' De culinaire carrière van een jong restaurant 4 Café Broers weer open R3 Celstraf voor agressieve asielzoeker i 2oq dinsdag 4 februari 2003 larijn Kramp a wanen ze zich in Madu- Althans, in een Leidse va- aarvan. Mariëtte Barn- de nieuwe algemeen di van de Leidse uitzendor- tie, raakt niet uitgekeken zicht vanuit het hoogste jrvan de stad. „Hoewel we eer zoals in het begin, da met het voltallige perso- lar de adembenemende idergang staan te kijken." s een veelbewogen jaar Ie Luba Groep. De econo- e teruggang leidde voor Irst sinds jaren tot dalende Iten. Directeur-eigenaar lantel nam afscheid en ade dagelijks leiding over ■ariëtte Barnhoorn. Het I verhuisde zijn vier ntoren (een stond aan Jdse Zeemanlaan, twee in ■dorp en een in Zoeter- Inaar de bovenste verdie- li van de nieuwe toren bij benoordhallen. En reali- f op het nippertje van 2002 lotste overname in de ge lenis van het bedrijf. „We In inderdaad niet stilgeze- loncludeert Barnhoorn in achter een royaal bu- ip de een na hoogste etage nieuwe kantoortoren aan lem de Zwijgerlaan wijst le volle dozen die tegen lur staan. Helemaal klaar verhuizing zijn ze nog aar ze voelen zich al wel ild. Het zicht vanuit het ir is geweldig. De skyline tterdam, de dorpen in roene Hart, de plassen, de ovWlden, de zee, alles lijkt m handbereik. Maar het og beter, weet Barnhoorn tussen. „Als het superhel- zie je de schepen op zee REM-eiland voor de Iwijkse kust." :ember ging het bedrijf in 1631 verhuisdozen. De de zaken nam het perso- j^elf mee, zodat ze op hun Se plek direct door konden iet werk. „Het was een hele Op 11 januari stond een ;n die^aarsreceptie gepland agingOO man. De dag ervoor alper«elfs de ontvangstbalie nog eauv inken_ Een vrouw als baas is misschien even wennen, vermoedt Luba-directeur Mariëtte Barnhoorn. Vrouwen zijn meer recht voor zijn raap en har- der.Foto: Hielco Kuipers ue 1 I Zli KÏB I lu 1 -p, niet af. „Het werd een wonder lijk lange dag, maar we kregen het voor elkaar. In de week daarna kreeg iedereen een beet je het gevoel dat we gesetteld zijn." Nog steeds lopen er soms 'mannetjes door het gebouw die nog nooit van een deurmat heb ben gehoord' maar hun aantal neemt met de dag af. De zes etages van Luba hebben elk een eigen kleur en een eigen pantry met barzitjes. Het kleine keukentje is een van de weinige ruimtes op een verdieping die is afgeschermd. De rest van de ruimte rondom de centrale lift- lobby is zoveel mogelijk open gehouden. Dus geen aparte kantoortjes bij Luba, hooguit wat nissen en spreekkamers. Het kantoor is op de groei ge kocht, de verschillende afdeling kunnen nog wel wat indikken voor toekomstige uitbreidingen. Op de bovenste verdieping is een herenkamer ingericht voor Rob Mantel en Ad Feitsma, de vorige marketing directeur. Mantel gebruikt die als privé- kantoor en Feitsma werkt er nog twee dagen per week als advi seur voor Luba. Op de hoogste etage is ook een moderne ont moetingsruimte voor het perso neel gemaakt met in het midden een reusachtige ronde bank die de ruimte enigszins afschermt. „Zodat er in dit gebouw ook een plekje is waar je rustig kan zitten en niet voortdurend wordt ge ïmponeerd door het uitzicht." Aan de buitenkant van de cirkel vormige bank staan zitjes met trendy kuipstoelen. En voor de genen die helemaal niets willen missen van de bewegingen be neden in de stad, staan er onder de ramen zachte banken in felle kleuren. Barnhoorn wijst op de verrekij kers die her en der staan. „Je hoeft je hier geen moment te vervelen." Ze wil voor Luba's gasten uitleg gaan verzorgen bij elk raam. Aan de hand van de vragen 'wat te zien, wat te doen' hoopt Barnhoorn het verblijf in de stad te veraangenamen voor haar bezoekers. „Daarnaast vin- demwe het gewoon ook erg leuk om over onze stad te vertellen. We hebben ons tenslotte niet voor niets vernoemd naar de oude Romeinse naam voor Lei den: Lugdunum Batavorum." Het was lastig om in Leiden goede huisvesting te vinden. „We hebben wel wat afgetobd. We wilden graag in Leiden blij ven maar er zo weinig goede lo caties. Ja, tegenwoordig staat er weer een hoop leeg maar dat was een paar jaar geleden heel anders. We hadden ook wel wat eisen, hoor. Het moest ruim be meten zijn, met genoeg parkeer gelegenheid en ontvangstmoge lijkheden en we wilden onze ei gen identiteit blijven uitstralen. In een groot bedrijfsverzamelge bouw ontbreekt dat laatste vaak. Na anderhalf jaar zoeken diende dit zich aan. Een perfecte locatie met als bijkomend voordeel dat we als eerste in dit gebouw kon den trekken. Dat is zo'n luxe." Maar voor het zover was, kon digde eigenaar en levenspartner Rob Mantel zijn vertrek aan. In maart maakte hij zijn besluit wereldkundig en in juni nam Barnhoorn het van hem over. „Dat ging allemaal heel snel. Hoewel hij natuurlijk niet hele maal van het toneel is verdwe nen. Hij zit tenslotte nog regel matig in de herenkamer, maar in de praktijk blijkt dat hij wei nig moeite heeft om afstand te doen van zijn oude functie." Barnhoorn vindt het een groot voordeel dat ze al ruim 15 jaar bij Luba werkt. De directeur-ei genaar opvolgen is voor iemand uit de eigen gelederen een stuk makkelijker. Ze kent de cultuur, ze kent de mensen en ze weet hoe haar enige voorganger de zaken aanpakte. „Voor mensen van buiten is het vaak moeilijk om een voet aan de grond te krijgen. Bovendien werkt opvol ging uit eigen kweek zeer moti verend voor het personeel." Bamhoom houdt van hard wer ken. Zelfs dermate dat haar stu die Engels er bij inschoot. „Kind van een zelfstandige, hè, dat zijn aanpakkers. Dat merk ik ook bij mijn eigen personeel." Haar va der had een hoveniersbedrijf in het chique Aerdenhout. Daar groeide Barnhoorn op. Tijdens en na haar studie werkte ze in de horeca en de automatisering, tot ze in 1986 bij Luba begon als projectmanager 'tekst en uitleg". Die functie verruilde ze al snel voor vestigingsmanager Rotter dam. En dit rayon breidde snel uit met Rijnmond, Hoofddorp, Aalsmeer en de regio Woerden. Vervolgens werd ze directeur over 16 vestigingen en zo groei de ze door tot algemeen direc teur. „Bij Robs afscheid zei een gast dat het niet vaak voorkwam dat een ondernemer zomaar uit zichzelf afstand deed van zijn functie en dat het toch wel heel moedig was dat hij het bedrijf overliet aan een vrouw. Onge looflijk hè, zo'n reactie", lacht ze. „Hij had het beter iets an ders kunnen formuleren. Bij zonder, bijvoorbeeld in plaats van moedig." Een vrouw aan het roer is mis schien even wennen, vermoedt Barnhoorn. Vrouwen zijn meer recht voor zijn raap en harder vindt ze. Mannen gebruiken veel meer om- of afleidingsma noeuvres. Ze opereren vaak om zichtiger en zijn meer geneigd tot compromissen. „Bij mij is nee 'nee', tenzij hetja' is na tuurlijk. Ik heb geen tussenvor men en zelf vind ik dat wel zo helder. Je weet zo precies waar je aan toe bent. Bij Luba heeft mijn werkwijze overigens geen aardschok teweeggebracht hoor, ze kennen me tenslotte al ja ren." Ook zijn vrouwen beschei dener dan mannen, meent Bamhoom. „Ze vinden behaal de successen sneller de verdien ste van iemand anders. Genie ten ook minder van hun positie an sich. Mannen daarentegen kunnen heel trots zijn op hun functie, ongeacht hoe ze die uit voeren." Ze is altijd ambitieus geweest, vertelt ze, maar niet gericht op het halen van de top. „Het gaat mij er om mijn werk zo goed mogelijk te doen." Door door te groeien in het bedrijf creëerde ze steeds weer nieuwe uitdagin gen voor zichzelf. Ze ging vrij snel leiding geven, maar ook dat was niet zo'n bewuste stap in haar carrière. „Ik wil graag din gen voor elkaar krijgen en daar in neem ik snel het voortouw omdat ik niet de geduldigste ben. Aanpakken, iets nieuws op zetten, daar houd ik van. Conso lideren, als pas op de plaats na een grote groei, zoals wij nu gaan doen na de overname van Eksakt, kan ik ook. Maar zo gauw als die overname is inge bed en het bedrijf weer sterk staat, wil ik weer voorwaarts mars. Want als er geen bewe ging in een onderneming zit, houdt het voor mij snel op en voor het bedrijf ook, vrees ik, want stilstaan is geen onderne men. Vandaar ook dat Luba zich in slechter economisch tij niet liet weerhouden van zijn grootste overname ooit; het Tilburgse Eksakt. Een uitzendorganisatie die in 2001 goed was voor een jaaromzet van 24 miljoen euro. Zonder deze overname was Luba's omzet (in 2001 nog 66 miljoen euro) waarschijnlijk met tien procent gedaald, schat Barnhoorn. „2002 was in dat opzicht geen fijn jaar. Nu waren de jaren daarvoor ook wel ex treem goed voor uitzendbu reaus hoor. Met veel te weinig mensen in de arbeidsmarkt en ongelooflijk veel vacatures." Eind 2001 tekenden zich de eer ste problemen af op Schiphol, dat veel van zijn uitzendkrach ten liet vertrekken na 11 sep tember. In 2002 zette deze ont wikkeling zich voort. Barnhoorn heeft daar geen buikpijn van ge kregen. „Wij zijn ondertussen wel ge wend aan ups en downs. Begin jaren tachtig en begin jaren ne gentig ging het ook erg slecht en zie waar we nu staan: in de top tien van de uitzendbranche. De mindere periodes hebben we al tijd aangegrepen om weer eens kritisch naar de eigen organisa tie te kijken. Zodat we vooraan staan als de groei zich aandient en we direct onze kansen kun nen grijpen." lelijk r en. Je ïgem^". verlie ïrwel ast bi\! Het Regionaal Bureau Leer den q doet zijn werk niet goed. En ijk te WOrden kinderen de dupe van. dan Czegt de Lissese wijkagent M. 'eng%, die zich vooral bezighoudt len Ojongerenzaken. Sinds de oprich- imstfyan het bureau waar bijna alle t. Aarjichtambtenaren uit de Leidse re- 311 scn Duin- en Bollenstreek zijn on- Dan hbracht, wordt het schoolverzuim rzoeljongeren veel minder aangepakt lan e0orheen. j. Als|r maakt zich grote zorgen. De af- ben ji gelopen jaren onderhield zij contact met de leerplichtambtenaar over kin deren die niet naar school gingen. Een samenwerking die er af en toe in re sulteerde dat de politie samen met de lokale leerplichtambtenaar kinderen om acht uur 's morgens ophaalde en naar school bracht. „Dat gebeurde dan in de gevallen waar de ouders niet meer het gezag hadden om hun zoon of dochter naar school te brengen. Of waar problemen speelden, bijvoor beeld rond een echtscheiding. Kort om, als een kind niet meer lekker in zijn vel zit. Zo'n actie maakte heel veel indruk Die contacten zijn er nu niet meer. Zomaar pats boem van de baan, omdat in alle wijsheid is beslo ten dat de leerplichtambtenaren re gionaal moeten samenwerken. Maar zoiets als een kind gewoon naar school brengen, wat elk jaar toch wel een stuk of twintig keer gebeurde, kan nu niet meer", aldus Kuster. Zij trok vorige week aan de bel bij de gemeente Lisse, die net als veel ande re gemeenten in de Bollenstreek en de Leidse regio, deelneemt aan het in Leiden ondergebrachte Regionaal Bu reau Leerplicht. Verantwoordelijk wet houder Schuijt uit Lisse zit ook in de stuurgroep van het Regionaal Bureau Leerplicht. Hij heeft waardering voor het 'duidelijke signaal' dat Kuster af geeft. „Maar het Regionaal Bureau Leerplicht werkt pas een paar maan den. En de organisatie is nog niet op orde. Er zijn uit allerlei hoeken en ga ten leerplichtambtenaren bij elkaar gezet. Die voeren tot nu toe altijd op eigen kompas. Nu zitten ze bij elkaar in een kantoor en daar moet nog een geheel uit groeien. Ik heb het rotsvaste vertrouwen dat dat uiteindelijk wel lukt. We moeten hier gewoon even doorheen." Schuijt wijst erop dat de redenen om samen te werken, nog steeds overeind staan. Vooral de kwetsbaarheid van kleinere gemeenten die maar één leer plichtambtenaar in dienst hadden, was groot. Zodra die bewuste ambte naar ziek of op vakantie was, gebeur de er weinig meer aan controle van de leerplicht. „De kwetsbaarheid van die eenpitters staat nog steeds recht over eind. Maar kritiek op de huidige gang van de zaken is gerechtvaardigd. Dat is een extra steun in de rug om de zaak beter aan te pakken. Over twee of drie maanden moet het allemaal beter zijn." Onderwijswethouder Pechtold, voorzitter van de stuurgroep, was van morgen niet bereid om commentaar te geven. sscht Dele ets tel 'nag\ iten ze dé wrrietaurant In den Doofpot be- j heet pas vijfjaar. En in z'n hui- l gezt, uitgebreide vorm zelfs nog 1 korter: drie jaar. Maar nu al akt het etablissement aan de )oveifmarkt culinaire furore, ok wakte In den Doofpot vorig niet' al zijn culinaire debuut in Ze iirestaurantgidsje 'Leids Lek- :ht Ié, dit jaar duikt hij op in de ;eledjerlandse restaurantgids üumjker en als enige Leidse n vouwkomer in de rode gids van dat Shelin. De internationale Icltaurantbijbel' voor gastro- :r ien. rs lambrissés, chaises rhabil- j et lustres rutilants partici- t au décor soigné de cette ta- l idu centre-ville', jubelt de Mi- ïjlingids. Voor de niet-Frans- 'Lambrisering, opge knapte stoelen en fonkelende lampen accentueren het ver zorgde decor van dit restaurant in het centrum'. En als kwalifi catie geeft Michelin In den Doofpot twee bestekjes in de kantlijn. Die geven de mate van comfort weer. Het maximale aantal bestekjes dat vergeven wordt is vijf. Al komt dat in Ne derland niet voor. Eigenaar Anton Verschelling is buitengewoon trots op deze vermelding. „We zijn een jong restaurant met een bepaalde vi sie. Dat we nu in de Miche- lingids staan, is een kroon op ons werk." Of zijn vermelding ook de eerste stap is op weg naar een echte Michelinster, De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de B reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendseri TELEFOON 0 71 - 53 56 424 daar wil Verschelling zich niet aan wagen. „Een ster krijgen is heel mooi. Maar zo'n ster weer kwijtraken is verschrikkelijk. Als restaurant moet je in alle op zichten klaar zijn voor een ster. Om 'm te krijgen maar vooral ook om te houden. We gaan nu niet roepen dat een ster ons volgende streven is. We hebben een vermelding in de Michel- lingids. En daar zijn we erg blij mee", aldus Verschelling. Hoewel Verschelling op papier alleen de scepter zwaait over zijn restaurant, spreekt hij con tinue over 'we'. Geen koninklijk meervoud, maar vooral het be sef dat de lovende kritieken een resultaat zijn van alle vereende inspanningen. „Zonder goed team geen goed restaurant", zegt de eigenaar. „Vooral met chef-kok Marno Langbroek spreek ik alles door. We bepalen met z'n allen de koers." Al sinds zijn dertiende jaar werkt Verschelling in de horeca. Eigenlijk heeft hij alle functies wel eens bekleed: afwasser, kokshulp, kelner en bedrijfslei der. Altijd als bijbaantje. En voor het echte werk ging hij rechten studeren. „Maar al vrij snel wist ik dat ik eigenlijk liever in de horeca verder ging." En zo geschiedde. In 1997 kreeg Ver schelling de kans om een Ar gentijns restaurant aan de Turf markt over te nemen. Het werd een klein casual-chique restau rantje: In den Doofpot. „Ik wil de rustig beginnen." Vanaf dat moment is het eigen lijk snel gegaan met de 'culinai re carrière' van het restaurant In 1998 deed In den Doofpot voor de eerste keer mee aan Leiden Culinair, toen nog in de Pieterskerk. „We kregen toen Anton Verschelling en chef-kok Marno Langbroek van restaurant In den Doofpot „Zonder goed team geen goed restaurant." Foto: Dick Hogewoning een eervolle vermelding. Het jaar erop wonnen we", zegt Verschelling met gepaste trots. De wisseltrofee is een zilveren dienblad. Het prijkt nog altijd in zijn restaurant. „Dat jaar was meteen het laatste jaar dat er een prijs werd uitgereikt voor het beste deelnemende restau rant. Een voorbode voor de nabije toekomst. In 2001 stierf Leiden Culinair een zachte dood. En het jaar daarop vond een doorstart plaats op de Garenmarkt. Lei den Culinair werd Culinair Fes tival. En Verschelling kwam in het bestuur, onder meer met collega Wilfred Tegelaar van De Gouvernante. „Het doel van het Culinair Fes tival, behalve een gezellig week end tijdens de Lakenfeesten, is Leiden op de culinaire kaart zetten. En dat lukt steeds beter. Ook op het gebied van restau rants krijgt Leiden steeds meer een regiofunctie. Het aantal mensen dat naar Leiden komt voor een gezellig avondje uit eten groeit enoim. Vroeger had je in het iets duurdere, luxere segment alleen een paar goede restaurants in de Kloksteeg. Te genwoordig is dat aanbod in de stad veel ruimer." Met de vermelding van In den Doofpot komt het aantal Leidse restaurants in de Michelingids op negen. De anderen zijn: En- gelbertha Hoeve, het Prenten kabinet, Fabers, La Cloche, Cro- nesteyn, Mangerie De Jonge Koekop, Het Panacee en Anak Bandung. Timoteus Waarsenburg den haag - Een 21-jarige asiel zoeker uit Sierra Leone is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstaf van tweeënhalf jaar, omdat hij een kamergenoot in het Asielzoe kerscentrum aan de Rijnsbur- gerweg om het leven probeerde te brengen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justitie mr. A. Paulus. De asielzoeker was op 16 okto ber vorig jaar pas enkele dagen in Nederland toen hij in het asielzoekerscentrum in Leiden een kamergenoot aanviel. Hij haalde met een mes uit naar de man en probeerde hem te wur gen. Vervolgens beet hij de on derlip van het slachtoffer af. De lip moest in het ziekenhuis weer aangenaaid worden. Als motief voor zijn plotseling agressie zei de 21-jarige man dat hij 'vreemd in zijn hoofd' was. Volgens de officier van justitie was de man echter een simu lant. Door zich voor te doen als psychisch gestoorde zou de asielzoeker in Nederland op hu manitaire gronden een verblijfs status proberen te krijgen. LEIDEN WÏJK LADDER mors kwartier - Elke vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur kunnen borstvoedende vrouwen erva ringen met elkaar uitwisselen tijdens een kopje koffie of thee in de Lactatiekundige praktijk aan de Vondellaan 35a. Het borstvoedingscentrum is geves tigd in het gezondheidscen trum. Opgeven voor deze in loopochtenden kan dagelijks tussen 9.00 en 11.30 uur: tele foon 5281196. Er wordt een bij drage in de kosten gevraagd van één euro. oude morsch - Feta, een stich ting die het beoefenen van dans uit heel de wereld wil bevorde ren, houdt morgen weer gratis open lessen werelddans, maar nu voor volwassenen. Deze les sen worden gegeven in het Wachtgebouw bij de Morspoort aan de Morsstraat 62. Voor mensen met weinig of geen danservaring wordt om 19.15 uur begonnen, de mensen met meer danservaring beginnen om 20.45 uur. Een week later beginnen de nieuwe cursussen, die vijf maanden duren en waarvoor de kosten 80 euro be dragen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Gerard van Steekelenburg, telefoon 5764089 of Lyke Blok, 5230818. noorderkwartier - De maan delijkse ruilbeurs van de Leidse Ruilvereniging Koningskerk is vrijdag 7 februari in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Verzamelaars van onder meer postzegels, prentbrief kaarten of telefoonkaarten zijn tussen 19.00 en 21.45 welkom. Ruilmateriaal meenemen. De entree bedraagt 0,75 euro, voor jeugd tot en met 15 jaar 0,50 euro. gasthuiswijk - Wijkverenigüig Aktief verzorgt vrijdag 7 februa ri weer een algemene kaart- en sjoelavond. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het clubge bouw aan de Berlagestraat 2, aanvang 19.30 uur. de camp - Tijdens het lunch concert van donderdag 6 febru ari in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 speelt het Italiaanse pianoduo Donate Biscione en Nicoletta Scianga- lepore de 'Bilder aus dem Os- ten' van Schumann en de 'Lie- beslieder Walzer' van Brahms. Het programma wordt besloten met een uitvoering van de 2e Hongaarse dans, eveneens van Brahms. Het concert begint om 12.45 uur. De toegang bedraagt 2,75 euro. professorenwuk - Bij de nieu we 15 weken durende cursus voor de jeugd die het jeugdcir- cus Miloco zaterdag 1 februari is begonnen, zijn nog enkele plaatsen vrij. De lessen zijn in de gymzaal van de Lorentz- school aan de Van Vollenho- venkade op zaterdag om 11.00 uur. De eerste keer kan gratis worden meegedaan. Bij vol doende animo gaat er ook een cursus voor volwassenen be ginnen. Voor meer informatie even bellen naar 06-41505866 of 06-48428799. E-mailen kan ook: jeugdcircusmilcoco@hot- mail.com. haagweg - In Wijkservice Cen trum Vogelvlucht is dinsdag 11 februari van 13.30 tot 16.00 uur een workshop ponskaarten ma ken. Er wordt geleerd een kaart te ontwerpen voor allerlei gele genheden. Ook andere manie ren om een kaart te maken worden uitgelegd. Aanmelden bij Vogelvlucht, Boshuizerlaan 5, telefoon 5313648. leeuwenhoek - De evolutie van de vroedmeesterpad wordt op nieuw onder de loep genomen tijdens de lezing op dinsdag 11 februari van 14.00 tot 15.00 uur in de cinema van Naturalis, Darwinweg 2. Dr. Pim Amtzen, conservator reptielen en amfi bieën, gaat dieper in op de the orieën over de evolutie, zoals van Darwin, we^nschapper La marck en Paul Kammerer, die de vroedmeesterpad en andere Europese amfibieën gebruikte als voorbeelden om zijn theo rieën te staven. Met een toe gangskaartje voor het museum is de lezing gratis toegankelijk. leiden - Café Broers aan de Zijl singel mag weer open. Op 1 maart zal de zaak onder een an dere naam en veranderde for mule weer voor bezoekers toe gankelijk zijn. Broers is dan geen 'nat' café meer, maar een eetca fé. Op dit moment wordt de zaak verbouwd. Het café werd eind oktober vo rig jaar op last van de burge meester gesloten omdat er 'strafbare feiten' waren gecon stateerd. Over de aard van die strafbare feiten wil de gemeente geen uitspraken doen. Wel heeft de burgemeester nu bepaald dat 'wanneer zich een herhaling voordoet van de feiten die tot sluiting hebben geleid, het be drijf alsnog voor een periode van één jaar gesloten wordt'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13