Stedelijk Gymnasium: talent verpliclf REGIO Hirsi Aii kan beter zeggen dat elke religie achterlijk is Waren alle allochtonen maar als Hirsi NAVRAAG Het ideale gezin telt in Nederland nog steeds twee kinderen. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. Ook gezinnen met drie •Ieder kind is bij ons van harte welkom' moeder van zes kinderen. DINSDAG 4 FEBRUARI 20q Verbaast het u, die aanhoudende voorkeur voor gezinnen met tu>ee kinderen? „Nee, want ik zie overal om mij heen gezinnen met twee of drie kinderen. Toch geef ik alle zes mijn kinderen de volgende raad mee: stop niet bij twee kinderen, want gezinnen met drie kinderen of meer zijn veel leuker." Bevindt u zich als groot gezin in een uitzonderingspositie of- met andere woorden - sterft het grote gezin in Neder land uit? „Die indruk heb ik helemaal niet. Ik ken in Woerden een ge zin met tien kinde ren en hier in Leider dorp een met acht. Bovendien reageert de buitenwereld altijd positief op ons grote ge zin. Als er al sprake zou zijn van kritiek, dan gebeurt dat achter on ze rug om. Ik hoor nooit negatieve geluiden." Vroeger drong meneer pastoor in rooms-katholieke kringen nog al eens aan op gezinsuitbreiding. Heeft u een speciaal motief voor een groot gezin „Wij zijn gewoon rooms-katholiek. Ieder kind beschouwen wij als een geschenk en is van harte welkom. Wij hebben dan ook niets gedaan om het kindertal te beperken. Maar wat de pastoor ervan vindt, daarvan trek ik mij niet zo veel aan." Een praktische vraag tot slot: hoe speelt u met zijn allen Mono poly, een gezelschapsspel voor zes personen? „Zulke spelletjes doen wij niet zo vaak met zijn allen, hooguit op oudejaarsavond. Maar dat lost zich vanzelf op. Zo schaken twee van de kinderen graag en kloppen daarvoor aan bij mijn man. Ook het leeftijdsverschil heeft zo zijn charme. Met oudste dochter van 19 heeft een vriend van 25. Als hij met haar meekomt, wil de jong ste van vijf dat hij en niemand anders dan hij hem naar bed brengt. Dat vind ik ontzettend leuk." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 4 Februari OVERSTROOMD GEBIED - De vierde dag na de rampzalige stormnacht, die chaos en ellende bracht in Zuidwest Nederland: nog steeds onzekerheid over het aantal doden, nog steeds vele honderden in een benard isolement, nog steeds benauwende onzekerheid van duizenden over familie en bekenden. Maar ook: een grootscheepse reddingsoperatie is op gang gekomen. Een luchtbrug en een evacua- tievloot brengen verlichting, de ongekende offerbereidheid van het Nederlandse volk stelt in staat de eerste nood te lenigen. Met het op volle gang komen van het reddingswerk in het geteisterde gebied is een enigszins globaal overzicht van de situatie mogelijk geworden, doordat thans overal in tot dusverre grote geïsoleerde streken contact met de buitenwereld is gelegd. Het zwaarst blijkt de ramp het dorpje Stavenisse aan de Westelijke punt van het ernstig geteisterde Tholen getroffen te hebben. Helaas zijn de aanvankelijk nog vage berichten, dat daar honderden mensen om het leven zouden zijn gekomen, be waarheid. In totaal heeft de ramp in Zuid-West Nederland minstens 1223 doden geëist. Naar schatting zijn 175.000 hectare polderland ten offer gevallen aan het water, waarbij duizenden stuks vee het le ven lieten. De schade wordt geschat op honderden millioenen gul dens. ANNO 1978, zaterdag 4 februari LEIDEN - Leerlingen en leerkrachten van het Visser 't Hooft Lyceum hebben gisteren op feestelijke wijze een themaweek over het onder werp 'Werk' beëindigd. De week omvatte diverse programma-onder delen, waaronder een demonstratie van oude ambachten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BAH. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Het eerste uur heeft Dorian Kerklaan (16) vrij. De dag begint voor haar daarom 'pas' om 9.00 uur, met een les Engels van mevrouw Montanus, te vens haar mentor. De vijftig minuten worden besteed aan schrijfvaardig heid, het moeilijkste onderdeel van het vak weet Montanus uit ervaring. In kleine groepjes moeten de leerlin gen fouten uit een brief halen en ver volgens eikaars epistels corrigeren. De lerares loopt langs, geeft aanwijzingen en antwoord, en behandelt de stof aan het einde van het lesuur nog even klassikaal. De les verloopt erg soepel. De leerlingen houden hun aandacht erbij, stellen veel vragen en doen hun best op de opdracht. Kom daar maar eens om op veel an dere scholen. Deze relatieve rust viel rector A. Thomassen ook op toen ze een jaar geleden op het 'gym' begon. Natuurlijk is het tussen de lessen door in het monumentale schoolge bouw aan de Fruinlaan ook zeer druk op de gangen en in de trappenhui zen. Een kleine duizend leerlingen moeten tenslotte naar een ander lo kaal. Maar al met al verloopt dat re delijk geordend. Niemand delft het onderspit in het gedrang, en gevloek en geschreeuw blijft eveneens achter wege. „Er is weieens een ruzietje hoor", weet Thomassen. „Zo wereldvreemd is het Stedelijk Gymnasium nu ook weer niet. Maar het komt inderdaad niet vaak voor dat er ingegrepen moet worden. Leerlingen hebben respect voor elkaar", concludeert ze tevreden. Iets waar de school ook grote nadruk op legt bij haar leerlin gen door hen op hun verantwoorde lijkheden te wijzen en hen aan te sporen elkaar te helpen. Dat dat niet alleen met de mond wordt beleden, blijkt niet alleen in de gangen maar ook tijdens de pauzes. Op het gym vind je geen ingewikkel de indeling in sporty's, nerds, alto's, aso's, beauty's en boekenwurmen. Geen dominante subculturen dus die elkaar negeren of irriteren. Het enige onderscheid dat tijdens de pauze op valt is dat tussen de jongere en oude re leerlingen. De jongeren eten hun lunch aan de grote tafels in de aula. De ouderen hangen in de centrale hal bij de uitgang omdat alleen bui ten mag worden gerookt. Die kloof tussen jong en oud wordt deels gedicht door oudere leerlingen aan te stellen als hulpmentor van brugklassen. Ook geven leerlingen uit de bovenbouw onderbouwers tegen betaling bijlessen. Zo snijdt het mes aan twee kanten. De jongere krijgt de nodige extra uitleg om mee te kun nen komen en de oudere heeft een bijbaantje dat goed te combineren is met school en waarmee hij verant woordelijkheid op zich neemt. Na de pauze volgt het vak geschiede nis bij mevrouw Van Es - voornamen worden zelden gebruikt door leerlin gen en van gejij en gejou is ook geen sprake. Vandaag houden de leerlin gen zich in groepen bezig met het ge- meenteraadspel. Elke club vertegen woordigt een fractie uit de Leidse ge meenteraad. Dorian, Pepijn, Ronald, Fabian en Koosje zijn de PvdA. Ze moeten zich verdiepen in het gedach tegoed van deze partij, vervolgens een typisch PvdA-onderwerp kiezen, daarover een nota schrijven, en deze verdedigen in een raadvergadering. De keuze is gevallen op de wijkont wikkeling in Leiden-Noord, van ouds her een arbeiderswijk en dus 'van de PvdA', is de logische redenatie. Maar waar doe je deze multiculturele wijk nou een plezier mee. Taalonderwijs, vraagt Pepijn zich af. Hij weet het niet en heeft ook niet iemand aan wie hij het snel kan vragen. „Deze school heeft afgerond nul procent allochto nen!" Of het echt afgerond nul procent is durft Thomassen niet te stellen, maar het zijn er inderdaad helaas slechts een paar. Dit komt volgens haar om dat het Grieks en Latijn erbij, net een paar talen teveel is. .Allochtone leer lingen hebben over het algemeen de meeste moeite met talen. Ze kiezen dus als ze vwo-advies krijgen vaker voor het atheneum in plaats van het gymnasium." Maar dit gaat de komende jaren ver anderen verwacht Thomassen. Op het Rotterdamse gymnasium is al dertig procent van buitenlandse af komst. En ook in de andere grote ste den groeit hun aandeel snel. „In Lei den duurt het misschien wat langer maar ook hier zal deze trend zich aandienen." Dorian wil na haar eindexamen ge neeskunde gaan studeren. Daar heeft ze nooit aan getwijfeld. Na de derde klas heeft ze daarom het profiel na tuur en gezondheid gekozen. Naast de profielvakken zijn er ook nog de ver plichte vakken (onder andere Neder lands en Engels en Latijn of Grieks) en Een school kiezen is niet gemakkelijk. Veel ouders staan op het punt hun zoon of dochter in te schrijven voor het schooljaar 2003/2004. Wordt het een grote of een kleine school? Ver weg of dichtbij? Een school met veel leuke, extra activiteiten of liever een plek waar de leerling zoveel mogelijk kennis opdoet? Het Leidsch Dagblad portretteert vijf scholen en vraagt zich vervolgens af in hoeverre je kunt spreken van 'goede' en 'slechte' scholen. Vandaag, in aflevering 2, wordt Dorian Kerklaan uit de vijfde klas van het Stedelijk Gymnasium in Leiden gevolgd. de vrije vakken die de leerlingen zelf kunnen kiezen. Bijvoorbeeld het wis kunde b2 dat Dorian als aanvullend vak heeft gekozen en vandaag als der de vak op het rooster staat. Exacter kun je het niet krijgen, legt docent Van Beelen uit. Waar de overige lera ren al niet te klagen hebben over de participatie tijdens de les ligt die bij het ingewikkelde wiskunde b2 zelfs nog hoger. „Het is echt een pittig vak en dat maakt het voor sommige leer lingen heel interessant", verklaart Van Beelen de belangstelling voor zijn vak. „Soms zitten we hier met zijn allen op opgaven te puzzelen. Komen we er af zonderlijk niet uit, mezelf incluis. Dat is leuk werken. De leerlingen intellectueel zoveel mogelijk uitdagen is een van de doel stellingen van het lerarencorps. Ta lent verplicht, is het credo. Als leer lingen er met de pet naar gooien, krijgen ze dat ook te horen. Zij moe ten beseffen dat ze bevoorrecht zijn met hun intellectueel vermogen en daar moeten zij zich ook naar gedra gen. En dan niet op de snobistische manier, benadrukt Thomassen, maar door verantwoordelijkheid te nemen en anderen te helpen. Dat daar een zekere wederkerigheid in zit, is de docenten het afgelopen decennium ook niet ontgaan. De moderne grotestedenproblema- tiek mag het Stedelijk Gymnasium dan grotendeels ontgaan zijn, een ander kenmerk van de tijdgeest, de kritische consument, heeft de school wel degelijk op het bordje gekregen. Zowel de leerlingen als de ouders stellen steeds hogere eisen aan de docenten. Als zij hun zaken niet op orde hebben en hun lessen niet goed voorbereiden, krijgen ze het heel moeilijk bij de gymnasiasten. En dan zijn er ook nog de ouders die zich in toenemende mate zijn gaan bemoeien met de scholing van hun kroost. Waar de school het vroeger wel vaak het beste wist, zitten de ou ders er tegenwoordig bovenop. Tho massen: „Dat kun je lastig vinden, maar je kunt er ook je voordeel mee doen en voor dat laatste hebben wij gekozen." Elke klas heeft nu zijn ei gen twee klasse-ouders. Betrokken vaders en moeders die als aanspreek punt voor andere ouders dienen en weten bij wie ze wat moeten aan kaarten binnen schooL „Dit systeem werkt naar volle tevre denheid. Wij horen snel wat er onder ouders leeft en zij worden goed op de hoogte gehouden van wat er binnen school gebeurt. Zo vergroot je de be trokkenheid bij de school en daar profiteer je weer van als je hulp nodig hebt bij een activiteit." Maar dat niets menselijks de toekom stige leiders vreemd is blijkt tijdens de les klassieke culturele vorming. Na de behandeling van Platos zijnsleer staat de film Matrix op het program ma. Maar dat gaat niet door want die is gepikt legt docente Van den Bergh uit. Hadden jullie de kast maar op slot moeten doen, merkt Paul op. Dat ziet mevrouw Van den Bergh anders. „We doen de klasdeuren al op slot. Dat moet genoeg zijn. Normen en waarden mensen! Denk daar aan. Daarmee is de filmvertoning echter niet gered en dus biedt Paul aan zijn eigen Matrix-video volgende week mee te nemen. Het Stedelijk Gymnasium dat zijn bij na 1400 leerlingen onderwijst in de hoofdvestiging aan de Fruinlaan en de dependance in het oude Boer- haave gebouw aan het Noordeinde- plein, heeft een behoorlijke reputatie opgebouwd. Voor het zoveelste jaar op rij scoren ze zeer goed in de on derzoeken van de onderwijsinspectie J Op en de diverse schooltesten di$jaa op zijn gebaseerd. Het slagingoO centage is hoog, het uitvalper<eifs laag. Behalve aan het niveau v onderwijs is dit ook te danken het feit dat je op het Stedelijk nasium niet afkunt zakken. Je niet zoals op een scholengem^". schap een niveautje lager gaa^ der je schoolvrienden te verliep- De leerlingen moeten hier wel Thomassen vast, daarnaast bi^ wij ze tal van mogelijkheden o di diploma ook daadwerkelijk te w0 Een gymnasium moet je dan czeg vergelijken met een scholenger> schap, vindt zij. „Wij bieden oon| wijs aan de twee drie slimstfygj, ren van alle groepen acht. Aarych veel selectere club dus, dan scq p gemeenschappen doen. Dan bbre vind ik, uit dit soort onderzoeljOI1 ter naar voren te komen dan e00, scholengemeenschappen. Als.r n als gymnasium niet lukt, ben ji bezig." j—- Het laatste uur vandaag is sclu van meneer Van Rooden. De le gen krijgen een eerdere toets tet klassikaal nog even wordt nagi Dorian heeft negentig punten g haald. Een negen dus. Als ze dé van de docent aanhoort, ontddau een fout in de correctie. Hij heat p vergelijking over het hoofd gezt, u wordt uiteindelijk een 9.6. I kc akt Dorian haalt vaak cijfers boveifin; acht. Maar daar doet ze ook wakti voor, benadrukt ze. Het is niet' al het haar aankomt waaien. Ze Lres gierig, vindt school ook echt lei, di Daarom heeft ze vijf jaar geledjerl voor het Stedelijk Gymnasiumkei zen. „Voordat ik hier kwam voiiwl het best wel een eliteclub dat She lijk Gymnasium en dat vind ik lat steeds wel hoor. Iedereen hier hei tenslotte hartstikke goed lerenfrs leerlingen komen ook uit een nest. Maar kak is het hier niet. t meeste mensen zijn juist heel idu laxed, vind ik. Dat wist ik toen gens nog niet hoor. Wat bij mi tijds de doorslag gaf, en wat ik steeds super vind, zijn de mog heden die je hier worden gebo En dan bedoel ik niet alleen d( maar ook de al die buitenscho activiteiten die leerlingen hier seren. Dat maakt dat je hier ec kunt opsteken." Marijn Kramp lin SCHRIJVENDE LEZERS Het is begrijpelijk dat moslims verontwaardigd reageren op de provoce rende uitspraken van Ay- aan Hirsi Ali. Haar discri minerende uitlatingen over de islam onder schrijven dat zij van reli gie in ieder geval weinig verstand heeft. Natuur rampen buiten beschou wing gelaten zijn gods diensten namelijk de grootste oorzaak van alle ellende in de wereld. JHet— kinggëeft tenminste zou dan ook verstandiger ruimte voor 'wie de zijn geweest wanneer Hirsi Ali had gezegd dat élke vorm van religie achterlijk is. Zo'n opmer- WD-Kamer- lid Ayaan Hirsi Ali. Foto: GPD/ Harmen de Jong schoen past...' en voor komt onnodige polarisa tie. Leo Cozijn, Noordwijkerhout. In het hoofdreactioneel commentaar op de voorpagina van de krant van maandag 27 januari beëindigt Hugo Schneider zijn kritiek op WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali met: 'ze is een ongeleid projectiel, dat nog eens grote politieke schade gaat aan richten'. Zulke helderziendheid lijkt mij van het -kortzichtige type. Nederland heeft hard iemand nodig die de binnenkant van de islam kent en de gevaarlijke kantel van blootstelt. Daarom stemde ik, anderen met mij, op Ayaan. Ayaan, bedankt dat je er bent. Ik v alle allochtonen zoveel inzet en opi tigheid toonden als jij. Dan waren i mij betreft allemaal welkom. de 'Iedereen hier kan hartstikke goed leren en veel leerlingen komen uit een goed nest, maar kak is het hier niefp a w 1 jAl tl aaiv -.1 de r var tie, r zich brva eer met aar c ider jg is ei I eLi B etei H rst s ten. ant B de c ar ie B vei Op het Stedelijk Gymnasium vind je geen ingewikkelde indeling in sporty's, nerds, alto's, aso's, beauty's en boekenwurmen, algemeen juist erg relaxed. Foto: Hielco Kuipers Dorian Kerklaan (staand in het midden) vindt de mensen op school ove^j li hi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12