LEIDE College boos op Leidsch Dagblad Voorspoedige verbouwing De Zijl Ook Maria bidt weer op haar sokkel 'Lorentzschool vies en onveilig' Leiden klaagt over lawaai Schiphol REGIO f jaar geëist voor inhuren moordenaars Celstraf na tonnenroof uit pinautomaten door Wim Koevoet leiden - De informatieavond, gisteren, over asbest in de de pendance aan de Asserstraat is uitgelopen in een golf van kri tiek op de staat waarin de schoolgebouwen van de open bare Lorentzschool in het alge meen verkeren. De ouders na men daarbij vooral de gemeente Leiden op de korreL Want die is er verantwoordelijk voor, vinden ze, dat hun kinderen dagelijks les krijgen in belabberd onder houden, slecht schoongemaakte en onveilige schoolgebouwen. De budgetten daarvoor, zo stel de menig woordvoerder met in stemming van de anderen, zou den met onmiddellijke ingang moeten worden verhoogd. Dat de Lorentzschool in de toe komst wellicht nieuwbouw krijgt, doet daar niets aan af. De schooldirectie onderschreef deze conclusies van de avond en schoof ze door naar de ge meente. Q. Doeswijk, directeur van het gemeentelijk Bureau Openbaar Onderwijs sprak de kritiek niet tegen. Hij zei 'dat 'de schoonmaakprogramma's on voldoende worden uitgevoerd' en hij beloofde beterschap. Dat hoeft wellicht niet eens door er meer geld voor uit te trekken maar 'door met een ander schoonmaakbedrijf in zee te gaan'. Het eigenlijke onderwerp van de bijeenkomst, dé aangetroffen asbest in de stofinonsters uit het gebouw aan de Asserstraat, ge raakte al snel op de achtergrond in alle opwinding over de als zeer stoffig bekend staande school, waar het voor astmati sche kinderen slecht toeven is. Klachten waren er verder over onder meer het verzakkende schoolplein, ontbrekende brandtrappen en over ramen van klaslokalen die bij neerslag met handdoeken worden afge dekt 'omdat het anders binnen net zo nat wordt als buiten'. Toch was het de vondst van as best die er vorige week nog toe leidde dat er tweehonderd leer lingen naar huis werden ge stuurd. De schoolleiding, G. van der Ent van het ingenieursbu reau Oesterbaai en de woord voerster van de GGD konden gisteravond echter vrijwel alle onrust bij alle ouders over het asbest wegnemen. De gemeten hoeveelheden asbest vallen zelfs onder de norm die met een 'ver waarloosbaar risicofactor' wordt aangeduid. Buiten op straat of bij de kinderen thuis, zo zei Van der Ent, zou hij vergelijke waar den kunnen meten. Desalniettemin heeft de Lo rentzschool 'geen enkel risico willen nemen', 'niets aan het toeval willen overlaten' en daar om alles gemeten en schoonge maakt. De deels versleten colivi- nyltegels, aan de onderkant waarvan wit asbest zit, zijn voor alle zekerheid afgedekt met een nieuwe linoleumvloerbedek- king, die in de was is gezet. „Is het nu veilig?", stelde asbest deskundige G. van der Ent zich zelf de hamvraag. „Het is nooit onveilig geweest", gaf hij ook zelf het antwoord. Hij kan die stelling staven met de resultaten van de metingen van vorige week en in het verleden. Want dat er wit asbest, de meest voor komende en minst gevaarlijke soort, in uiterst kleine hoeveel heden is verwerkt in de vloerbe dekking van de school, is al ja ren bekend. „Het is er alleen maar beter op geworden, want alles is goed schoongemaakt en er ligt mooie, nieuwe vloerbe dekking", zei Van der EnL Waarop een vader op cynische toon opmerkte dat als je écht wat wilt doen aan het onder houd van de school van je kin deren, je het beste wat asbest- deeltjes kunt rondstrooien. Een opmerking die veel bijval kreeg en waarmee de aandacht werd verlegd naar een onder werp waar de ouders zich al veel langer zorgen over maken: het vele stof in de lokalen en op de gangen dat om onduidelijke re den zwart van kleur is. Nader onderzoek volgt, beloofde de woordvoerster van de GGD. leiden - Leiden loopt te hoop te gen de soepelere geluidsnormen voor Schiphol. Het lawaai van vliegtuigen neemt toe in 2003. Dat bewijst ook het toegenomen aantal klachten over geluidhin der. In een brief aan demissionair staatssecretaris M. Schultz van verkeer en waterstaat - tot vorig jaar wethouder in Leiden - maakt de gemeente bezwaar te gen de versoepeling voor Schip hol. Omdat de vijfde baan nog niet klaar is en de Commissie Geluidhinder Schiphol, die een nieuw meetsysteem voor de luchthaven moest bedenken, is teruggetreden, heeft Schultz de normen afgezwakt. Dat besluit heeft vervelende gevolgen voor Leiden. Burgemeester en wet houders beklagen zich over het gedoogbeleid van hun ex-colle ga. „Er is een toename van ge luidsoverlast", zegt wethouder M. Rabbae (Groenlinks/milieu). „De normen zijn verruimd en het nachtregime is versoepeld." In de brief schrijven burgemees ter en wethouders dat het rijk het vertrouwen in overheden tart, omdat het eerdere afspra ken schendt. Bedoeling was al tijd dat Schiphol zich zou hou den aan de eerder vastgelegde normen. „Leiden ziet graag dat de lokale belangen serieus geno men worden", aldus B en W. „De verhoging van de grens waarden is voor ons en voor de inwoners van Leiden zeer be zwaarlijk", gaan burgemeester en wethouders verder. „Tot nu toe is steeds gezegd dat door de komst van de vijfde baan de ge luidhinder in Leiden en omge ving zou afnemen. Het aantal klachten dat de gemeente be reikt, neemt alleen maar toe." Onlangs riep de Leidse raads fractie van D66 het college al op om 'stevig bezwaar te maken'. Het officiële bezwaar is nu inge diend. Leiden is niet de enige gemeente die zich tegen het ge- doogbesluit van Schultz verzet dinsdag 4 februari 2003 chteni aard ;lt sel ruit- aoral aren ?in| rd 'S de O d!ldkraan voor aanleg twoud' adhuis Alphen organgers hilderd Gemeente beperkt informatieverstrekking ijding iste- !e ha- zon en het ten veek - Is van tOnOG deel l ,en Een 23-jange vrouw uit anja- &ten is gistermiddag orma- zes met ^aar ®ets °P e de Einsteinweg/Max den ^oor een m°torrij- ocht Preden. De vrouw reed fietspad van de roton- e naar'^e motorrijder zag 1 aan r het hoofd. De Leidse in hoofdwond en een ihudding overgebracht LUMC. ekken oonroof ude Rijn Een 42-jarige Leidenaar ichtend in alle vroegte telefoon beroofd, ter- ep te bellen. Rond half itends liep de man "Dude Rijn, toen plotse- mobieltje uit zijn han- fl gerukt door een on- door Robbert Minkhorst leiden - Burgemeester en wet houders van Leiden zijn boos op de redactie van het Leidsch Dag blad. In een publiek gemaakte brief kondigde het college giste ren aan de informatieverstrek king aan de krant terug te bren gen 'tot het wettelijk minimum.' „Zolang de lucht niet is ge klaard, zetten wij de contacten met de krant op een buitenge woon laag pitje", zei burge meester Lemstra tijdens het we kelijkse persgesprek. Aanleiding voor de actie van het college is een publicatie in deze krant van vorige week maandag. Daarin betichtte het raadslid Jacques de Coo van LWG/De Groenen wethouders ervan feestjes te organiseren die zij door de gemeente laten betalen. Het college ontkende deze be schuldigingen een dag later in een reactie in alle toonaarden. Burgemeester en wethouders zijn verbolgen dat zij niet met een in de gelegenheid zijn ge steld om te reageren. Daarover beklaagden zij zich vorige week in een brief aan de hoofdredac teur van deze krant, Kees van der Malen. De reactie daarop zette vervol gens kwaad bloed bij de college leden. „Uw redactie onderschat de ernst van deze zaak ernstig", schrijven B en W. De actie van de gemeente rich ting Leidsch Dagblad houdt in dat verslaggevers wel openbare bijeenkomsten mogen bijwo nen, maar dat de gemeente geen actieve medewerking ver leent aan verzoeken om infor matie. Het college overweegt naar de Raad voor de Journalis tiek te stappen om een officiële klacht in te dienen. Verder draagt ze het conflict met het LD 'actief uit naar gemeente raad en andere pers'. Lemstra: „Dit ligt ons zwaar op de maag. Onze integriteit wordt ter discussie gesteld, zonder we derhoor. Dat is een ernstige zaak." Hoewel het college een dag na de eerste publicatie als nog de ruimte kreeg voor een reactie, was dat niet genoeg: „Hier geldt het mechanisme waar rook is, is vuur", aldus het college in de gisteren verstuurde brief aan het Leidsch Dagblad. Hoofdredacteur Kees van der Malen stelde de gemeente giste ren voor in de loop van deze week een gesprek te voeren. In reactie hierop kreeg hij het drin gende verzoek nog dezelfde middag op het stadhuis te ver schijnen. Burgemeester Lem stra: „Wij hadden als voltallige college de behoefte om te pra ten. Als de relatie met een be langrijke partner in de stad on der druk staat, moeten de agen da's meteen schoongepoetst en dan wil ik daar onmiddellijk over praten." Hoofdredacteur Van der Malen zegt in een reactie 'verbaasd' te zijn over de stellingname van de gemeente. Hij vindt dat de ge meente 'heel erg ver gaat' met zijn actie de informatieverstrek king aan de krant te beperken. Van der Malen vindt deze stel lingname niet in overeenstem ming met zijn bereidheid om een 'open en constructief ge sprek te voeren over het bericht. Raadslid De Coo heeft zijn excu ses aan B en W aangeboden. Hij ontkent inmiddels zijn eerder gedane uitspraken. - Tegen een 35-jarige is gisteren bij de echtbank een celstraf iaar geëist voor het in- van huurmoorde- twee autohandelaren irmeer, zijn werkgevers, even te brengen. De of- justitie vroeg voor de Leidse vriendin van de e om een werkstraf van twintig uur en een half waardelijke celstraf we- ieplichtigheid. |wordt ervan verdacht in :r 2001 twee mannen te ienaderd om de auto- ren uit de weg te rui- zou een miljoen gul- jen geboden. Wat zijn motief is geweest, bleef gisteren onduidelijk. Hij vertelde de politie dat de handelaren hem dwongen om voor hem te blijven werken, omdat hij te veel van hun illegale praktijken af wist en hen geld schuldig zou zijn. De handelaren hadden vol gens de verdachte een pistool op zijn hoofd gezet, hem in el kaar geslagen en bedreigd met een handgranaat. Uiteindelijk belde hij in januari vorig jaar zelf de politie vanuit Spanje. Hij vertelde hen dat zijn voormalige werkgevers om het leven waren gebracht door twee mannen en dat hijzelf ook be dreigd werd. Maar al snel veran derde hij van vermeend slacht offer in verdachte nummer één. De twee mannen die de moord op hun geweten zouden heb ben, vertelden de politie name lijk dat de Leidenaar hen had gevraagd om de moord te ple gen. Ze zouden nooit werkelijk van plan zijn geweest om de au tohandelaren om het leven te brengen, maar zeiden het spel letje mee te hebben gespeeld om het geld op te strijken. Op de afgesproken dag in janua ri vorig jaar waarschuwden ze hun beoogde slachtoffers. Om dat zij het verhaal niet direct ge loofden, belden de 'huurmoor denaars' de Leidenaar op met het verhaal dat ze de handelaren geboeid in een kelder habdden den haag - Twee medewerkers van geldtransportbedrijf Brinks die in Leiden ruim tweehon derdduizend euro uit Rabo- bank-pinautomaten aan de Stil le Mare wegnamen, zijn gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot celstraffen. Boven dien moeten de rovers de bena deelde banken schadeloos stel len. De diefstallen vonden vorig jaar in enkele maanden tijd plaats. In Den Haag hadden de zelfde daders nog eens zeven ton uit Rabobank-automaten geplunderd. Een 25-jarige Hagenaar had be kend. Hij kreeg tweeënhalf jaar cel. De tweede Hagenaar (21) ontkende, maar werd door de eerste als mededader aangewe zen. Deze man werd tot twee jaar cel veroordeeld. Beide man nen kregen bovendien een half jaar voorwaardelijke celstraf. Een derde man uit Zoetermeer moet zich later nog bij de recht bank verantwoorden. De mannen zaten bij de bijvul- ploeg en storingsdienst van Brinks. Nadat ze een automaat hadden bijgevuld, hingen ze de sleutel niet terug op zijn plek bij Brinks, maar staken hem in hun zak. 's Avonds of 's nachts keer den ze terug naar de automaat om een gedeelte van het geld weg te nemen: tienduizenden tot tonnen aan euro's per keer. Om de diefstallen zo lang moge lijk onopgemerkt te laten, knoei den ze bovendien met de geld- rekencomputer van de pinauto maten. Als de daders de volgen de dag weer op hun werk kwa men hingen ze de sleutel netjes op zijn plek. Bij de 25-jarige dader vond de politie in het schuurtje achter zijn huis een paar ton verstopt onder een tegel in zijn schuur tje. Zijn collega zou volgens ge tuigen van het geld dure televi sies met plasmaschermen en audio-apparatuur hebben aan- en wilden weten of ze hen echt om het leven moesten brengen. „Ja, doorgaan, schieten, knal len", zou de opdrachtgever ge roepen hebben. De verdachte ontkent deze le zing. Hij zei dat de twee man nen zelf van plan waren geweest om de autohandelaren uit de weg te ruimen. Ze zouden hem slechts hebben gebruikt om in formatie los te peuteren over de bewaarplaats van het geld van de handelaren. Hij zei dat hij niet naar de politie was gegaan, omdat hij doodsbang was voor de criminelen. Daarom was hij ook gevlucht naar Spanje. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Gisteren zijn de nieuwe baden in zwembad de Zijl betegeld. Foto: Henk Bouwman leiden - Tegenslag? Nee, zegt Karei Caron, manager sportaccommodaties en zwemba den van de gemeente Leiden in eerste in stantie. „De verbouwing van zwembad De Zijl loopt voorspoedig. Alleen hadden we van het weekeinde een inbraak. Daar waren we even niet zo blij mee. Maar we laten ons er niet onder krijgen." De inbraak leverde ettelijke duizenden eu ro's schade op, schat Caron. De ambtenaar van het Sportbedrijf baseert zich op een schatting van de bouwer. Er werd een loods opengebroken en enkele pasgeplaatste ther mopane ruiten werden ingeslagen. De die ven gingen er uiteindelijk met het nodige gereedschap vandoor. Zwembad De Zijl in Leiden-Noord onder gaat een metamorfose. De gemeente betaalt miljoenen euro's voor een luxer, beter en groter binnen- en buitenbad. Nieuw zijn straks een glijbaan, whirlpools en een mooi er restaurant annex bar. „Het schiet lekker op", vindt Caron. „Het gaat gelukkig allemaal volgens planning. Stapje voor stapje komt het einde in zicht. We houden een slag om de arm, maar ho pen dat eind mei de oplevering plaats vindt" Niet dat het zwembad dan al weer helemaal open gaat, zegt hij. Het Sportbe drijf gaat eerst enkele maanden 'proefdraai en'. De uiteindelijke, officiële opening staat gepland voor medio september, aldus Ca ron. Maandag is de tegelzetter langs geweest Hij heeft de nieuwe baden betegeld. Caron ver wacht dat ook dat goed is verlopen. „De luchtcirculatie in het zwembad draait al, dus is het lekker droog binnen." Onlangs is de glijbaan geplaatst. De sporthal blijft tijdens de verbouwing open. De bar is tijdelijk verplaatst naar de begane grond, in de gang naast de hal. De Heilige Maagd Maria aar handen devoot ge- terwijl Dik van Duijn toon Martijn haar lang- p haar sokkel sjorren. 9iar telkens een stukje te ~"i, en weer een balkje on- r te schuiven, laten de tan Duijns de Heilige een half metertje stijgen "bruggen zo de afstand _Ie zompige klei van be ats Zijlpoort en de bo- van het stenen voet- heen en weer gewrik maagd, die haar han- g steeds devoot gevou- )udt, dan eindelijk op -ik. Een beetje scheef, dat aar dat lossen we straks -door er wat PUR-schuim spuiten. Dat spul wordt Nee, die staat morgen :ht." Iwerk van de beide Van S het slotstuk van een al durende hersteloperatie joms-katholieke begraaf- ïjlpoort. In 1996 en 1999 vandalen huis op het waarbij onder meer de _>og springende beelden set Maria, de apostel Jo- -en een gekruisigde Jezus ig moest ontgelden. Ma- ëzus werden in stukken H, en Johannes werd ont- Duijn, beheerder van de plaats, zei na de vemie- n 1999 dat het wel leek of satanische sekte bij de rt had huisgehouden, i en Christusbeelden wa- ïielijk op hun kop in de gestoken. Die uitspraak ervoor dat het incident ke aandacht kreeg, wat weer niet de bedoeling )at was niet leuk meer, al s over het terrein", zegt uijn senior er achteraf iteenjggniijk betwijfelt hij nu 25. of het wel iets met sek- I te maken. „We denken 0. trader aan 'gewone' van- 2. ik;inensen die met een bier- Jel op hier hebben huis- jen." &kte of niet, de uit het be- Vader en zoon zetten Maria weer op haar sokkel. Rechts begraafplaats-voorzitter Van der Klugt. Foto: Henk Bouwman gin van de negentiende eeuw stammende beeldengroep lag goed in puin. „Vreselijk zonde", vond ook het bestuur van de Stichting Rooms-Katholieke be graafplaats Zijlpoort. Deze eige naar van het kerkhof ging daar om op zoek naar mogelijkheden om de beelden weer te restaure ren. Wat ook alweer niet mee viel. Voorzitter M. van der Klugt van de stichting: „Het is een kostbare restauratie en een be graafplaats als de onze moet na tuurlijk goed op het geld letten. Maar met wat passen en meten hebben we het in de loop van de tijd kunnen opbrengen." En dan was er nog het materi aal. Van der Klugt: „De beelden bestaan uit een oude zink en lood legering. Niemand weet meer hoe dat wordt gemaakt en hoe je dat eventueel kunt solde ren. Maar na wat geëxperimen- teer zijn de restaurateurs er uit gekomen." Een Leidse kunste naar heeft het beeld van Maria weer zijn oude vorm teruggege ven. Dat beeld is volgens Van Duijn trouwens al een tijdje klaar. „Het staat hier al twee jaar. We hebben het zelfs al op nieuw moeten verven." Het Christusbeeld is door een Goud se kunstenaar gerestaureerd, terwijl Johannes door een Voor- schotense kunstenares is her steld. Dat laatste beeld is volgens Van Duijn en Van der Klugt een ver haal apart. De begraafplaats be schikt niet meer over het hoofd van Johannes. De kunstenares heeft de kop daarom nageboet- seerd van klei. Die kop is vervolgens met een speciale constructie vastgezet op de uit zink en lood vervaar digde romp. Dat het hoofd nieuw is, is voor een kenner waarschijnlijk wel te zien, geeft Van der Klugt toe. Het oppervlak is iets ruwer dan de rest van het beeld, en het is bovendien iets kleiner waardoor het nu net lijkt alsof Johannes een T-shirt draagt. Van der Klugt: „Maar om het te zien moet je het wel weten en er bovendien met je neus bovenop staan. Een gemiddelde bezoeker zal het niet opvallen." Als Van Duijn senior wegloopt breekt, tussen alle hagelbuien door, eventjes de zon door. De drie spierwitte beelden lijken meteen in vuur en vlam te staan. Van Duijn kijkt er tevre den naar. „Prachtig toch? Alleen straks nog even Maria rechtzet ten." ti Wegman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11