H LEIDEN REGIO Wijkagent schiet met een spijkerpistool Rustig jaar politie Oegstgeest Megadisco gratis voor welzijnswerk R3 Lampionnen in de sneeuw Meester gaat collecteren Jeu de boulers kunnen de kas uit Buren verliezen strijd tegen Perkhuis Fdletsel na tale botsing voude-dorp - Een 31-ja- pmobilist uit Zoeter- ^zaterdagavond met ern- ifdletsel in het LUMC fnen, nadat hij op de leester Detmersweg I in botsing was geko- et een tegemoetkomen- De man kwam met zijn ngerend op de verkeer- jielft terecht en reed in Uto van een 21-jarige jar. De Zoetermeerder It zijn auto geslingerd en maandag 3 FEBRUARI 2003 Inbraakpreventie werpt vruchten af inder het voorwiel van jserende auto terecht. Jvervoer voor ireding A4 orp - Vanaf vandaag rij- flagelijks tweehonderd Iragens met zand van het Irrein in de Bospolder in lorp naar de westzijde A4, ter hoogte van jade. De wagens vervoe- pre dag zo'n 3000 kubie- •x zand voor de aanleg 'euwe afrit van de A4 legging van de N446. k duurt drie weken. iken man jongetje aan eest - Een 8-jarig jonge- begstgeest is zaterdag- g aangereden door een ge automobilist. Het jon- jas sneeuwballen aan het /en stak opeens de weg je automobilist uit leest remde, maar gleed ji reed het jongetje aan. a had te veel gedronken, ilgetje had alleen een por zijn wang. in weiland gladheid rouDE-DORP - Een 28-ja- omobilist kwam zater- Idag met zijn auto in een g honinjd aan de Gelderswoudse- Zoeterwoude-Dorp te- De man uit Capelle aan ™fcel raakte in een boch, ""J™ Radheid de macht over te nebtjur De bestuurder e"°8 "Inzittende, een 6-jarig H ri!e' zij" gewond naar reaeüjl^geiand ziekenhuis in 716 meer gebracht, pen, „ei een dat nen an.Lrj(A0n 1 degelfnr,5ien >naarh|epressie maar 15 i, vanwd aan den run - Gerard jn vadfyan de stichting Promise iaaromdewater geeft morgen :en bijzdng over 'De christen en i door psie'. De lezing in het ge- -n- van het Leger des Heils m zoek Zonneweg 3 in Alphen vaalf zjvan 20.00 tot 22.00 uur. w. VocJe kosten wordt een col let eei^ehouden. Meer informa- s gaan 72-494293. >tend w drinkei ide ke< door Coen Polack oegstgeest - De politie in Oegst geest, Warmond en Sassenheim heeft een relatief rustig jaar ach ter de rug. Het aantal woningin braken was in 2002 bijna een kwart lager dan in het jaar daar voor en de contacten met de jeugd werden flink uitgebreid. Teamchef Jan Dun weg wil niet meteen zeggen dat 2002 een succesjaar voor de politie was. „Want je weet nu eenmaal niet of de daling in het aantal inbra ken aan het werk van de politie te danken is", aldus Dunweg. „Dë inbraken hadden het afge lopen jaar wel onze speciale aandacht. We hebben veel ge daan aan inbraakpreventie door mensen goed voor te lichten over goede sloten op de deuren en ramen, en we zijn vaker 's nachts de wijken ingegaan." De nachtelijke aanwezigheid op straat heeft niet geleid tot het betrappen van criminelen, zegt Dunweg. „Het is onze bedoeling om vaker op straat te zijn om het gevoel van onveiligheid, dat onder veel mensen leeft, weg te nemen. Nu is dat natuurlijk niet alleen een taak van de politie. Een donkere steegje kan heel onveilig aanvoelen, maar daar kan een agent niks aan verande ren. Daarom willen we ook met de bewoners inventariseren waardoor ze zich onveilig voelen en kijken wat daaraan gedaan kan worden. Zo'n donker steeg je kan bijvoorbeeld in overleg met de woningbouwverenigin gen prima worden verlicht." Het komende jaar hoopt de po litie in Oegstgeest en Warmond met het inbraakpreventieproject 'Wessie' aan de slag te kunnen. Voor dit project, dat in Leiden al een succes is, trekken medewer kers van de politie, gemeente en woningbouw langs de huizen om bewoners te wijzen op mo gelijkheden om hun woningen beter te beveiligen. De gemeen teraad in Warmond heeft al in gestemd met de komst van Wes sie. Dunweg: „Het is voor ieder een efficiënter als Oegstgeest ook snel meedoet." Een andere belangrijke zorg van de politie in het afgelopen jaar was het jeugdbeleid. Dunweg: „In het contact met de jeugd gaat veel tijd zitten, maar het werpt zijn vruchten af. Neem bijvoorbeeld Warmond: daar werd in de nacht van 1 januari 2002 voor 40.000 euro schade aangericht door de jeugd. Daar na zijn er bijeenkomsten ge weest waar de jeugd en de ge meente en de politie met elkaar konden praten over wat er mis is gegaan en tijdens de afgelo pen jaarwisseling is er al heel veel minder vernield." Volgens Dunweg is bekendheid de kracht van het jeugdbeleid in Oegstgeest en Warmond. „Voor die jongeren is niets erger dan dat de politie weet hoe je heet, dus als we door de buurt rijden en ze vriendelijk groeten en ze bij hun naam noemen, dan we ten ze dat we ze in de gaten houden." De inbraakpreventie en de con tacten met de jeugd blijven ook het komende jaar hoog op de agenda staan. Verder wil team chef Dunweg extra aandacht ge ven aan de zomerdrukte op het Warmondse water en aan huise lijk geweld. warmond - Soms valt alles op zijn plek. Een feestje voor de verjaar dag van koningin Beatrix, een lampionnenoptocht en een dik pak sneeuw. Zaterdagavond konden kinderen in Warmond de traditionele optocht - van de Beatrixboom naar de pomp in de Dorpsstraat - van de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten op de slee doen. En dat is veel leuker dan het hele stuk lopen. Foto: Henk Bouwman 'Zie het maar als goodwill naar de gemeente Leiderdorp' oegstgeest - Tussen alle drukte rond de miljoenen tekorten op de nieuwbouwwijk Poelgeest door, heeft wethouder Rianne Meester gelukkig ook nog tijd voor andere zaken. Voor het houden van een collecte bijvoorbeeld. Gisteren ontving de Oegst- geester wethouder uit handen van landelijk PvdA- voorzitter Ruud Koole de eerste bus voor de collecte van Amnesty International. De overhandiging vond plaats op het Duinzigt Col lege. Op deze school loopt op dit moment een groot project over mensenrechten. Foto: Dick Hogewoning door Janneke Dijke leiderdorp - Het welzijnswerk in Leiderdorp mag het uitgaans centrum aan De Baanderij op doordeweekse dagen gratis ge bruiken. Dat meldt initiatiefne mer H. Postma in een brief aan de gemeenteraad. Hij schrijft daarin dat hij dit voornemen al in een vroeg stadium met bur gemeester en wethouders heeft besproken. De verwachting was dat de politiek morgenavond in de commissie ruimtelijke orde ning over de megadisco zou praten, maar het onderwerp staat niet op de agenda. Postma is een schriftelijk offen sief begonnen tegen het besluit van het gemeentebestuur om zijn verzoek om een uitgaans centrum te mogen bouwen af te wijzen. In een week tijd ontvin gen de raadsleden op hun huis adres drie brieven, waarin hij uitgebreid ingaat op zijn plan en waarin hij een weerwoord geeft op de argumenten die burge meester en wethouders gebrui ken om zijn plan naar de prul lenmand te verwijzen. Volgens de ondernemer reageerden alle raadsleden positief op zijn in spanningen. „Het viel me op dat zij vrij makkelijk door de argu menten van B en W heen prik ten." Ook heeft Postma het col lege schriftelijk verzocht een af spraak met hem en zijn com pagnon W. Regeer te maken, zo dat zij het plan kunnen toelich ten. Vanuit het gemeentehuis is hierop nog niet gereageerd. Het plan om het uitgaanscen trum kosteloos beschikbaar te stellen voor het welzijnswerk kwam tot nu toe niet naar bui ten. „Ik merkte dat de raad dit niet wist, en heb het daarom nog een keer benadrukt", aldus Postma. „Waarom ik dit doe? Ik moet mijn geld op donderdag tot en met zondag verdienen. De overige dagen is het grand- café toch open voor winkelend publiek en zakenlui. Als ik dan tieners kan laten streetdancen in de disco of ouderen laten kaarten in één van de zaaltjes, dan is dat prima. Dat ik geen zaalhuur vraag en ze van koffie of thee voorzie, moet je maar zien als goodwill naar de ge meente Leiderdorp. Ik ga ze geen gevulde koeken en limona de geven, maar als ze dat willen kunnen ze dat kopen." Wellicht zijn de jongens en meisjes toe komstige klanten, voegt hij er aan toe. „Maar dat is niet het belangrijkste." Volgens Postma wil H. Blaau- been, interim-manager van de Stichting Sociaal en Cultureel Werk, graag het uitgaanscen trum als hoofdkwartier voor het welzijnswerk gebruiken. Blaau- been nuanceert dat. „Het is al weer een jaar geleden dat ik hem gesproken heb." In die tijd was nog niet duidelijk waar het sociaal werk zou neerstrijken. Het gebouw in De Bloemerd was nog niet toegewezen en de plannen voor een sociaal-cultu reel centrum aan de Laan van Ouderzorg waren nog in een pril stadium. „Het is een prachtig aanbod, en de optie voor een jeugddisco of steetdancen lijkt me mooi. Maar we willen ons hoofdkantoor in het sociaal-cul tureel centrum, omdat we alleen daar goed kunnen samenwer ken met andere instanties, zoals de streekmuziekschool." Als welzijnswerker hoopt Blaau- been wel dat het uitgaanscen trum aan de Zijldijk er komt. „Ik vind dat er in de Leidse regio te weinig uitgaansmogelijkheden voor jongeren zijn. Als er iets komt, vind ik dat prima." co van Haalem, politie- it in de Merenwijk, schiet 1 Takt er binnenkort vrolijk op Met z'n spijkerpistool en ;1 welteverstaan. Want s kort is deze agent drie da- fn de week voor zichzelf be- Bs zelfstandig timmerman, ïn ik van school af kwam, Bouwkunde, lag de hele ivwereld op z'n gat", zegt iHaalem. „Je kon alleen ir aan de slag bij grote pro- Burg?11- En daar voelde ik niet mee^l voor. De politie had mij kanj altijd getrokken. Toen ik na Harrjl diensttijd in Duitsland Groef* toegelaten tot de politie- Foto:M» was de keuze snel ge- co kipd." |o kwam Van Haalem, zelf Dren en getogen in Leiden, 1 zijn. 987 bij de gemeentepolitie der mpiden terecht. „Ik heb altijd maajheel veel plezier bij de poli- aten ifewerkt. En nog steeds, ry Hd1 de bouw heeft altijd ge lken. Mijn vader is zijn hele van In uitvoerder in de bouw ge ms o{st- Elke vrije minuut die ik vroeger had was ik met hem op pad. En mijn schoonvader heeft een eigen timmer- en onder houdsbedrijf gehad, Bousie heette dat. Al zestien of zeven tien jaar help ik hem in mijn vrije tijd." Hoewel Van Haalem zeLf bij de politie werkte, hoefde hij het timmeren en zagen dus nooit helemaal te missen. Tot vorig jaar. Toen ging zijn schoonvader met pensioen. „Dat was het einde van zijn be drijf, er was niemand om zijn zaak over te nemen. En toen ging het bij mij wel een beetje kriebelen. Een andere overwe ging is mijn leeftijd. Ik ben nu veertig en heb dus nog ruim twintig jaar als werkend man te gaan. Ik zou het toch een gemis vinden als ik nooit iets voor mezelf in de bouw zou hebben geprobeerd. Vandaar dat ik nu de zaak van mijn schoonvader 'een soort doorstart heb gege ven. Onder een andere naam: Timmer en onderhoudsbedrijf Habouw. Ik heb beschikking over de werkplaats van mijn Agent en timmertnan Marco van Haalem in uniform voor zijn werkbus. Foto: Henk Bouwman door Annette Lameijer ROELOFARENDSVEEN - Jeu de b0U- levereniging De Boel de Boule in Roelofarendsveen mag van de gemeente een overdekte jeu de boulesbaan bouwen. De accom modatie verrijst naast het club gebouw van tafeltennisvereni ging Dé Treffers, waar nu de zonneweide van het zwembad is. De gemeente Alkemade geeft het terrein, waarop een sportbe- stemming rust, in erfpacht. De kosten van het 'boul-o-dróme' bedragen 200.000 euro. Naar verwachting gaat in augustus, direct na de bouwvak, de eerste spade de grond in. Het gebouw wordt een rechthoekige doos van 500 vierkante meter. In een bloemenkas aan de Noorderhemweg is het zaterdag een drukte van belang. Senioren gehuld in het blauwe shirt van de jeu de boulevereniging gooi en zich warm voor de wedstrijd die straks begint. Een jarig club lid deelt gebak uit. „De wens om een overdekte jeu de boules baan te bouwen ontstond ruim een jaar geleden", zegt voorzit ter Piet Koek. „De wethouder stond er van meet af aan positief tegenover." Twee en een half jaar geleden verhuisde de ver eniging naar het terrein naasthet nieuwe gebouw van de tafelten nisvereniging. De jeu de boulers maken gebruik van de kantine en de bestuurskamer van De Treffers en blijven dit doen. De nieuwe jeu de boulehal krijgt een gang die beide clubaccom modaties verbindt. De jeu de boulevereniging telt ruim negentig leden, hoofdza kelijk senioren. Het overgrote deel speelt puur voor de lol. Een klein deel, voornamelijk de jon gere leden, doet actief mee aan officiële wedstrijden. Van april tot oktober spelen de jeu de boulers buiten nabij het sport complex De Tweesprong en in de winter in de bloemenkas aan de Noorderhemweg. „We hebben in de vijf jaar dat de vereniging nu bestaat 15.000 euro opzij kunnen zetten met het oog op de toekomst." Daar naast heeft de vereniging een 'begunstigerswand' gemaakt. „Wij vragen van sponsors een bedrag van 100 tot 1.000 euro. Hiervoor komt hun naam, logo of bedrijfsnaam op de wand te staan. We hebben al 14.000 euro binnen, we hopen dit bedrag te kunnen afronden op 20.000 eu ro." Maar zo ver is het nog niet De vereniging gaat sponsorlopen, rommelmarkten en loterijen or ganiseren om het geld bijeen te sprokkelen. „Door de handen uit de mouwen te steken hopen we ook nog eens zo'n 20.000 eu ro te besparen." Terwijl de voor zitter dit vertelt, steekt een me vrouw hem een aantal eurobil jetten van 100 en 50 euro toe voor de begunstigerswand. Het enthousiasme aan de tafels in de kas is groot. „Dat gaat de goede kant op", zegt een speler goedkeurend. Hij poetst nog even de stalen bal op met een doekje en loopt dan weer naar de baan. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen telefoon 0 71 53 56 124 de Vr Ka schoonvader, zijn ervaring en zijn netwerk. Ik ben nu drie da gen in de week timmerman. En op maandag en dinsdag wijk agent." Van Haalem is erg tevreden met zijn besluit. En zijn vader en schoonvader vinden het prach tig dat hij zijn eigen bedrijf in de bouw heeft. „Van mijn baas heb ik een terugkomgarantie. Voor 31 december van dit jaar moet Habouw zich bewijzen. Als het niet lukt of bevalt kan ik gewoon weer fulltime als wijk agent aan de slag." Maar voorlopig ziet de toe komst er voor Van Haalem goed uit.Ais ik alle opdrachten waar ik nu offertes voor heb uitgebracht ook daadwerkelijk krijg, ben ik tot aan de zomer al voorzien van werk. Ik heb van veel collega' s al opdrachten ge kregen. Maar ook van daarbui ten. Er zijn veel goede timmer mannen, maar in de bouw ge beuren ook wel eens zaken die echt niet door de beugel kun nen. Met een verleden als poli tieman kom je toch voor veel mensen betrouwbaar over." Tot nu bevalt de overstap van 'kantoorbaan' naar zelfstandig ondernemerschap Van Haalem erg goed. „Hoewel er ook wel nadelen aan zitten. Bij de poli tie werk je altijd met collega's, nu doe ik veel alleen. Die gezel ligheid zal ik wel eens missen. Een eigen bedrijf heeft ook veel onzekerheden. Terwijl de poli tie een hele goede werkgever is, waar alles voor je geregeld is." Hoewel het politiewerk en de bouw twee totaal verschillende werelden zijn, verwacht Van Haalem toch wel wat aan zijn politieverleden te hebben in zijn nieuwe werk. „Bij de politie bouw je toch een bepaalde mensenkennis op. En contactu ele eigenschappen zijn bij de politie ook erg belangrijk. Die vaardigheden zullen bij mijn nieuwe werk zeker van pas ko men." Andersom zal de politie in Leiden niet veel hebben aan Van Haalems timmerkwalitei- ten. „Bij de politie ben ik ge woon agent. Als er op het bu reau iets gemaakt moet wor den, hebben we daar onze ei gen mensen voor. Voorlopig zal Marco van Haal em dus wijkagent zijn én tim merman. „Na dit jaar zullen we zien of ik zal blijven timmeren of weer volledig als wijkagent terugkom, We zien wel. In elk geval hoef ik me dan nooit af te vragen hoe het geweest zou zijn om zelf een timmerbedrijfje op te zetten. Hoe de toekomst er ook uit ziet, spijt zal ik niet heb ben." Timoteus Waarsenburg leiderdorp - Buren en overbu ren van de firma Perkhuis aan de Zijldijk in Leiderdorp hebben een gevecht bij de rechtbank in Amsterdam voor de tweede keer verloren. Bewoners van de Leid se Merenwijk, die over de Zijl uitkijken op het terrein van Perkhuis, en de buren aan de Zijldijk vroegen de rechter in de cember om een bouwstop. Die heeft nu besloten dat het bouw plan van Perkhuis in orde is. De omwonenden zijn tegen het plan van Perkhuis, omdat zij de firma verdenken van het ontdui ken van regels in de Boterhuis- polder. Aan de Zijldijk legt de firma een boomkwekerij met bedrijfswoning aan. Tegen de woning komt een kantoor, dat niet via het huis te bereiken is. De omwonenden zijn van me ning dat dat een slinkse truc is om een groot huis te bouwen op het platteland. 'Straks hakken ze gewoon een deuropening in de muur, stoppen met de boom kwekerij en wonen leuk buiten op goedkope, agrarische grond', is de gedachte over de venno ten, Van der Perk en Huiser. De omwonenden zijn mede op dit idee gekomen, omdat Perkhuis er aanvankelijk een agrarisch loonbedrijf wilde beginnen. Dat mocht niet van de gemeente. De rechtbank gaat niet in op het verzoek om een voorlopige voorziening dat de buren in dienden: het schrappen van de vergunning en het opleggen van een bouwstop. Vorig jaar ver wierp de rechtbank het bezwaar tegen de vergunning ook al. Vol gens de rechter past het plan in het bestemmingsplan voor de Boterhuispolder. Mocht blijken dat Perkhuis geen sierheesters kweekt, dan moeten de be zwaarmakers klagen bij de ge meente, stelt de rechter. De ge meente moet dan ingrijpen. De rechtbank geeft de bezwaar makers op één onderdeel gelijk. Het was beter geweest als de bouwvergunning was verleend onder voorwaarde dat het oude huis eerst tegen de vlakte moest. Nu bestond het risico dat er twee huizen op het terrein zou den staan, en dat mag niet. De rechter vindt echter niet dat dit gevolgen voor Perkhuis hoeft te hebben, omdat die het oude huis inmiddels heeft gesloopt. Leiderdorp krijgt wel een tik op de vingers en moet de griffiekos ten betalen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9