REGIO 'Nosen' en 'tasten' in een Lisses kasteelt God en geloof als een zachtmoedige vriend Harry Groen, doe het nie€ Televisiedominee wil ik beslist niet worden hdc970 maandag 3 FEBRUA NAVRAAG BBC-presentator Jeremy Clarkson deed gisteravond op BBC 2 Neder land aan voor de serie 'Meet the Neighbours'. Nadat hij - eerst jui chend, later ge- schokt - ter intro ductie door de rosse buurt van Amster dam reed en de in druk kreeg dat alle Nederlanders losgeslagen masochisten zijn, flitste de camera van de Zeedijk naar de Boulevard. De Katwijkse dominee WILLEM VAN VLASTUIN (www.vwanvlastuin.nl) van de hervormde wijkgemeente De Noord mocht zorgen voor het nodige spirituele tegenwicht en een klein beetje promotie van de actieve geloofsgemeenschappen in zijn dorp. Heeft u het zelf wel gezien? ..Gisteravond niet. maar het is al een jaar geleden opgenomen. Volgens mij was dit zelfs een herhaling. Ik weet dat niet zeker, want de uitzending heb ik nooit gezien, maar ik heb de videoband wel thuis liggen. Was 11 tevreden met het resultaat? „Ik heb er geen onprettig gevoel aan overgehouden. Ik vond het minder pret tig dat ik in verband werd gebracht met de rosse buurt in Amsterdam, ook al was dat als tegenwicht bedoeld, maar ik was niet ontevreden. Ik moet even diep na denken hoe het ook al weer was. Het staat me niet allemaal helder meer bij, omdat het al zo'n tijd geleden is gefilmd. Beelden van het strand, een strandwan deling met mijn familie, de oude kerk en daarna het interview in de kerk. Ja, ik heb wel kunnen zeggen wat ik wilde. Nee, ze ker geen onprettige gevoelens." Hoe komt de BBC bij dominee Van Vlos- tuin terecht als ze iets 'typisch Neder lands' zoeken? „Dat is via het Reformatorisch Dagblad gegaan. De BBC heeft daar gevraagd of ze iemand wisten die wat wilde vertellen over gelovig Nederland en zij verwezen door naar Katwijk." Zit er een carrière in als W-dominee? „Nee, zeker niet. Ik ben op zich wel bereid om nog een keer op te levisie te vertellen over Katwijk en over het geloof. Maar het wordt geen gewoonte. Ik ben ook wel eens bedrogen uitgekomen na sa menwerking met de media. Ik heb een keer in Opheusden mede werking verleend aan een documentaire waarin achteraf nogal de nigrerend werd gedaan over de geloofsgemeenschap. En tegen de afspraken in gingen de makers op zondag zitten filmen. Dat wil ik niet meer meemaken." tekst: Eric de Jager foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 3 Februari LEIDEN - Wij bezitten een stelselmatig ingerichten keuringsdienst, in vele Nederlandsche gemeenten nog ver te zoeken. Weldra zal het Openbaar Slachthuis worden geopend; hoe men er overigens over moge oordeelen, toch ook een maatregel tot bevordering der volksge zondheid. Leiden staat in het nemen van maatregelen niet achter bij het gros der Nederlandsche gemeenten. Niet dat reeds op dit gebied ook voor onze stad alles zou gedaan zijn. Zoo vinden wij hier en daar in onze stad niet enkel het schoonheidsgevoel aanrandende, doch ook voor de gezondheid schadelijke inrichtingen, die wellicht zonder groot bezwaar buiten de bebouwde kom der gemeente konden geves tigd zijn. Wij bedoelen de gebouwen voor lompenpakhuizen en voor den lompen- en beenderenhandel ingericht. Waar straks de voor de gezondheid schadelijke geachte slachtplaatsen zullen worden opge ruimd, rijst de vraag of ook niet de schennende hand mag worden ge slagen aan de verzamelplaatsen van lompen en ander afval, dat, als over eenigen tijd de temperatuur weer toeneemt, enkele stadsgedeel ten, gelijk iedereen zomer, weder met ongure gassen zal bezwange ren. Wij geven de Gezondheidscommissie, die krachtens de Gezond heidswet ook in onze gemeente is ingesteld, in overweging hierover eens ernstig na te denken. ANNO 1978, vrijdag 3 februari LEIDEN - In de loop van volgende week wordt een begin gemaakt met de sloop van de huidige Turfmarktbrug en de bouw van een nieuwe brug op dezelfde plaats. In verband daarmee wordt op het ogenblik een noodbrug gebouwd, die de Oude Vest met de Oude Sin gel verbindt ter hoogte van de Lijsbethsteeg-Lange Scheistraat. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. PREEKTIJGERS preek recensie Onno van 't Klooster Dominee M.N.B. Blonk, zondag 2 februari 16.00 uur, kapel van het verpleeghuis Wijckersloot/Rustenborg, Oegstgeest „Het gaat over de tien gebo den", zegt dominee Blonk dui delijk en goed articulerend. Hij spreekt met zachte stem, maar door z'n microfoon hoeft hij niet te schreeuwen. De onge veer 25 ouderen in de kapel het Verpleeghuis Wijckersloot/Rus tenborg in Oegstgeest horen hem goed. Niet alleen zorgt hij ervoor dat de soms slechtho rende bewoners hem kunnen verstaan, maar hij richt zich in zijn preek ook slim op de even tuele gevoelens voor de protes tantse kerk van de toehoorders ('s morgens is er een dienst voor de rooms-katholieke be woners). Die gevoelens zijn niet altijd positief, denkt de dominee. Hij kan het weten want, zegt hij, „als pastor van het huis kom ik nog al eens in aanraking met mensen die zeggen niets meer met de kerk en het geloof te doen. Ze hebben slechte erva ringen opgedaan. Of ze vonden vroeger niet de hen beloofde 'heil' in de kerk." Blonk begrijpt dat best. Hij geeft toe dat de kerk mensen kan benauwen. „In plaats van een blijde bood schap komt men met zware woorden die een drukkende last vormen voor mensen. Re gels en voorschriften, zoals de tien geboden, komen van de 'naijverige God, die een strenge maatlat langs het leven legt'. Er is angst voor straf want je mag bijvoorbeeld niet boos worden, niet vloeken, niet begeren en je moet je vader en moeder eren." Blonk vergelijkt het met een verhaaltje uit een televisieserie uit de oude doos: 'J.J. de Bom, voorheen de Kindervriend.' Aart Staartjes houdt als postbo de een ei in zijn handpalm en zegt dat het eitje daar fijn, warm en geborgen zit. Het is beschermd en wordt gekoes terd. Maar dan knijpt hij te hard en is het ei kapot. „Zo is het ook met godsdienst", houdt de do minee voor. „Het geloof kan mensen ook kapot knijpen. Een gebod, of tien, kan als Geilen de hand of bankschroef aan voelen." Wie de kritische boe ken over bijbel en geloof van schrijver Maarten 't Hart erop na slaat, weet dat Blonk met de ze woorden een gevoelige snaar moet raken. Uiteraard is de clou van de preek dat het geloof zo niet be doeld is. „De tien geboden zijn richtlijnen. Spelregels voor de vrijheid in woorden van licht", zegt hij poëtisch. Ook Jezus maakte in het Nieuwe Testa ment volgens Blonk duidelijk dat bijvoorbeeld het gebod om trent de sabbath geen wet van Meden en Perzen was. „Jezus genas een zieke man en stelde verontwaardigde Farizeeën de vraag wat nu beter was: goed doen op de sabbath, of het kwaad door de zieke man niet te genezen. In Zijn daad lag het antwoord besloten. Jezus be greep dat God alleen een aantal afspraken maakte met de Israë lieten in het Oude Testament. God begint zijn geboden niet met de woorden 'gij zult', maar met: 'Ik de Heer, wil jouw God zijn. Ik de Heer, redde jullie uit de slavernij, dus maak elkaar niet tot slaaf. Ik de Heer, die rustte nadat Hij in zes dagen al les maakte, gun jullie ook een rustdag." Hoewel het een ietwat vrije in terpretatie is van het verhaal rond de tien geboden, klinkt het mooi. Traditiegetrouw ver werkt Blonk in zijn preek een stukje uit het Oude en Nieuwe Testament en een meer eigen tijds voorbeeld (J.J. de Bom) om de boodschap over te brengen. Omdat hij inschat dat zijn ge hoor van een generatie is die de kerk vaak heeft ervaren als een kwellende last, presenteert hij met mildheid in stem en mi miek, God en geloof als een zachtmoedige vriend. En los van de inhoudelijke vraag of de tien geboden inderdaad slechts vrijblijvende richtlijnen zijn, is dat een sympathieke intentie. SCHRIJVENDE LEZERS Beste Harry. De afgelopen maanden zijn we veelvuldig opgeschrikt door de vele ne gatieve berichten die over jou de ronde hebben gedaan. Mijn antipathie die ik daar door kreeg over jou is veran derd in sympathie na het le zen van het artikel in het Leidsch Dagblad van afgelo pen zaterdag 25 januari. Het is nog steeds zo, Hariy, 'wie zonder zonde is, werpe de eerste steen', of we hebben allemaal boter op ons hoofd. En om nog duidelijker te zijn: als ik met één vinger naar jou wijs, dan wijzen er nog drie naar mezelf. Maar beste Harry, ik als ge boren en getogen burger (he laas geen -meester) van Lei den, zou jou toch willen ad viseren om niet opnieuw te gaan solliciteren in zo n moeilijke plaats als Leiden. Wees niet als een struisvogel, Harry, om maar steeds je kop in het zand te steken. Want om in Leiden burgemeester te willen worden, dat vergt nogal wat. Ook jij bent voor een dubbeltje geboren (en een kwartje geworden, dat wel.) Maar om burgemeester van Leiden te zijn, had je toch 1 euro moeten worden. Gemeenteraad van Leiden, als brief in het Leidsch Dag blad zou ik jullie twee kandi daten willen voorstellen die ik als burgemeester van Lei den geschikt acht. Te weten: W. Bleijie van het CDA in Leiden en/of A. de Jonge van het CDA, niet meer woon achtig in Leiden. Gemeenteraad van Leiden, waarom nou altijd iemand gaan kiezen die Leiden am per kent? Wijs als gemeente raad nou eens gewoon ie mand aan die jullie het meest geschikt achten. Dat voorkomt ellenlange sollici tatieprocedures. Je kiest dan ook tevens een Leidenaar of een ex-Leidenaar die de stad wat beter kent dan iemand van buiten Leiden. Of moet het ook per se iemand van de WD zijn. Probeer dan bij wijze van spreken Gerrit Zalm te benaderen. Zou ook let ïlwe skor Inde ils ze >n ik IBol ivwei Haal praai Burg?n E mee^el vc kandaltijc Harry die: GroeAtoe Foto:»ol.v co KiJta- ;o kv Dren niet echt verkeerd zijn.987 Harry, succes verder mp'dei verdere toekomst, maai1 zou Leiden links laten 11 als ik jou was Harry. H^1 goed. En gemeenteraad van Ij den, schiet nou eens ojJ5 ze waarnemend burgei ter Lemstra schijnt mei sioen te zijn. Alleen hed goede man er nog niet t van gemerkt. Rest mij r zeggen dat ik die twee Ij daten die ik heb voorga gen, niet weet of ze het| echt willen. Maar mijn zegt, als je ze daarvoor vragen, voor zo'n funct s zelf geen nee zou durvc I zeggen. K. Schoonderwof Sommige oud-spelers zijn oud iuil voor Quick Bi Naar aanleiding van het in terview met Raymond Flaton in het Leidsch Dagblad van 24 januari, over oud-spelers van Quick Boys die contact houden met de club, het vol gende. Ik sta er versteld van hoe de club sommige oud spelers als oud vuil behan delt. Neem nu oud-keeper Tom van der Niet. Het is toch schandalig hoe hij wordt be jegend door oud-spelers als Hans van der Plas en Gert Aandewiel. Maar daar v niet over geschreven. Dit is een grief die ik m< anderen deel. A. de Vu Ka 11 tfOUDE- omobi 5zaterd ifdletse men, r leester 1 in bol et een i De m ngerer ielft te "uto vai lar. De Met een beetje 'nosen' en een beetje 'tasten' kom je een heel eind. Whisky proeven is niet per definitie een zaak van kenners. En ook niet altijd van liefheb bers. Al hoopt Michel Kappen uit Lisse wel de nodige zieltjes te winnen tijdens zijn wed strijd proeverijen. Bierdrinkers en whiskeyfana- ten komen zaterdagavond ge broederlijk bijeen in de ont vangstruimte van Huis Dever in Lisse. Vrienden en klanten van whiskyverkoper Kappen ('hier honderd meter verderop heb ik een whiskey-show room') en een enkele whiskyf anaat. Vooral mannen, want whisky is 'een stoere drank'. Ze hebben sneeuw en glad heid getrotseerd om in het Lis- sese kasteeltje deel te nemen aan een whiskyproeverij in Schotse stijl. Een doedelzak speler verwelkomt de gasten („sorry, dat het niet helemaal zuiver is, dat komt door de kou"). Single malt whiskey is 'in'. Sinds een paar jaar kunnen Nederlandse liefhebbers naar een groots opgezette North Whiskey Festival in de Rand stad en gedurende de rest van het jaar zijn er proeverijen: in hotels, restaurants en bij parti culieren thuis. Zelfs via inter net: maak een paar euro over en je ontvangt een blanco fles je waarover jij online verslag uit moet brengen ('haaartstik- ke leuk toch?'). Sinds vorig jaar is Kappen een van de organisatoren van zo'n nosing and tasting'-gebeuren. Deze maand begint hij zelfs met deze met een heuse, lan delijke proefcompetitie. Je moet er hard voor werken, maar aan het eind van 2003 is een wel een leuke prijs in zicht: een fles Glenfiddich uit 1967. Een drank voor verza melaars. De winkelwaarde be draagt 1.800 euro en dat drinkt niet zo lekker. Het is weer eens wat anders, moet een deel van de gasten hebben gedacht. Geen biertje op zaterdagavond in de stam kroeg, maar zes glaasjes exclu sieve whiskeys beproeven en daar rapport over uitbrengen. Drinken met een serieus doel. Even na achten nemen ze plaats aan grote ronde tafels met een keur aan goudkleurig (amber, 'amberbruin, licht goud, oudgoud en volgoud) nat voor zich. „Zes hele mooie whiskys", zegt Kappen, die eerst nog even een expose geeft over het te onderzoeken spul. !t zijne inder 1 iserent Ivei iredi Sagelij iragens irrein i |orp n; A4,tei jade. E pre da er zam tiieuw imlegg rkdui ikei jon i6st legstg ;aang ;e aut sne en st; auti n I had Drinken met een serieus doel: whisky proeven in Huis Dever in Lisse. 'Ruikt die achttien jaar oude Littlemill nou zoetig van appelen of bloemig, heideachtig honinL' 1 -dag Foto: Henk Bouwman Hij heeft er een groenblauwe quilt voor aangetrokken en vertelt eerst nog wat anekdotes om de sfeer er goed in te krij gen. Zoals het verhaal over die barman van hotel The Grand die een Engelse klant maar niet kon vertellen wat het ver schil is tussen een Macallan 12 en een Macallan 18. „Six years", had hij gezegd. Kappen wijst de betreffende barman aan, die samen met een colle ga ook wel eens wil meedoen aan zo'n proeverij. Goede klanten zijn het van de Lisse- naar. „Ja mensen, kijk maar uit: hij is niet zo achterlijk als je zou denken." Grapje na tuurlijk. En dan worden de whiskys van deze avond gepresen teerd. Het is dus niet zo dat de nosers and tasters de avond moeten gebruiken om te ra den welke wisky voor hun neus staat. Want dat legt Kap pen zelf al uitvoerig uit. Nee, zometeen moeten de gasten de kenmerken van deze whis ky's in kaart brengen. Zoals de kleur, de geur, de smaak en de afdronk. Neem bijvoorbeeld zo'n 25 jaar oude Bowmore: heeft die nou een 'zachte peperachtige aanzet tot eiken, kmiden en gember' of een 'stevige olieachtige aanzet van sherry, cho cola en bis- cuitkoekjes'? Makkelijk is het niet, ook niet voor de kenners. Eigenlijk he lemaal niet voor de kenners, want zij zijn best een beetje bang om het proefrapport vol ledig verkeerd in te vullen en als deskundige door de mand te vallen. „Ik zit 26 jaar in het vak", zegt een importeur van Bowmore-whisky, „maar dit kan ik niet." Later zal blijken dat hij met 33 punten best goed scoort. De man die werkt bij een dis tilleerderij in Roosendaal waagt zich liever niet aan het Whiskyproeverij in Huis Dever invullen. „Wij doen op het werk ook wel eens wat drink- proeven. Nou ik weet uit erva ring dat je mensen jenever voor cognac kunt geven en ko renwijn als whisky. Dat halen ze er niet uit. Zelfs niet als je in een distil leerderij werkt." Hij weet wel wat hij niet lekker vindt aan sommige whisky's: „Hoe meer 'turf hoe moeilijker ik het weg krijg." Lichtgetuifde malts ko men onder meer uit het zui den van Schotlandwhisky met een 'sterk geprononceerd turfkarakter' komt van het ei land Islay. De whiskyfanaten in het gezel schap zitten ook te tobben. Ruikt die achttien jaar oude Littlemill nou 'zoetig van ap-^ pelen' of 'bloemig, heideachtig honing'? Tja, zelfs voor jaren lange drinkers is dit lastig. Net als de professionele deskundi gen kunnen ze wel heel goed uitleggen waarom een bepaal de whisky lekker is. „Nummer vier is de meest bijzondere whisky. Zie je hoe mooi-ie aan het glas blijft hangen?" Een beoordeling waar de man uit Roosendaal het absoluut niet mee eens is: „Zonde dat dit in een fles is gestopt. Die fles had nog een mooi leven kunnen hebben." Maar veel verder dan een korte smaaktwist ko men de mannen helaas niet De medewerkers van The Grand trouwens ook niet; ze behelpen zich met de enkele gokjes. Kappen heeft van tevoren ge zegd dat 'de vrouwtjes' - hoe spaarzaam ook aanwezig - een goede kans maken op de over winning. Deze sekse is veel be ter in staat geuren te identifi ceren, legt de organisator uit. „Logisch eigenlijk, ze staan van oudsher altijd in de keu ken, terwijl de mannen aan het werk zijn." Na het nodige drinkwerk en rhlep LT15 Zoeti een daaropvolgend war^™ fet blijken de mannen ljacjhe het best gedaan te hebl}ur Een debutant die nog een druppel whiskey hae dronken eindigt redelijk|a met 29 punten. „Zo ziemeer maar", zegt Kappen, „ei mensen die denken dat geen whisky kunnen arkl»! ren, maar het wel degel? kunnen." De winnaar h" punten gehaald, maar i: naar huis gegaan, vanw« aaf. verjaardag van zijn vade^an d eerste prijs gaat daaromdewc de man die ook een bij2ring prestatie neerzet, door psie'. 0 punten te scoren. van I Moe maar voldaan zoek Zon dereen om half twaalf zivan 2 to op in de sneeuw. VocJe ko: ginnelingen die met eeqehoi ge score naar huis gaan 72-4' Kappen een troostend w je. „Meer whisky drinket= gaat het de volgende ket ter." Erna Straatsma 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8