LEIDE Franssen 'schoffeert' sollicitant Leiden Veel blikschade door gladheid REGIO Met tien man in de rij voor de computer Knuffels en R1 cort aan huizen voor ouderen in Zuid-Holland 'Universiteit heeft te weinig aandacht voor ethische vragen' 1 muziek voor maandag 3 FEBRUARI 2003 le Linnean Society of leeft directeur Pieter Biet Nationaal Herba- [erland een 'Linnean I' toegekend. Deze I worden sinds 1888 litgereikt, afwisselend llantkundige en een ige. Volgens het Natio- larium wordt de me nen toegekend aan een puiten het Verenigd Baas beschouwt de leiding als erkenning (temationale status van irium, dat in 1999 on- liding werd gevormd baria van Leiden, i Wageningen. (partij in :azaak '■0-brie mannen uit Den Curasao, in de leeftijd jt 24 jaar, zijn in de ft zaterdag op zondag uden bij een horeca- e Lange Scheistraat. Zij ;r van verdacht eerder 'ond een 17-jarige Lei- 'eslaeer hebben mishandeld. (2 Broin wefh hi de zaak met massa Jlas geslagen. Ook zangeeen Ees °p z^n hoofd. cd ten door Robbert Minkhorst pijnacker/leiden - Commissaris van de Koningin J. Franssen heeft een sollicitant voor het burgemeesterschap van Leiden geschoffeerd. Dat beweert het 'slachtoffer' van dat gedrag, po liticus J. Burger. Volgens de op richter van Leefbaar Nederland, oud-Eerste Kamerlid J. Nagel, heeft Franssen zich volstrekt on mogelijk gemaakt. Burger, fractievoorzitter van Leefbaar Pijnacker/Nootdorp, heeft opnieuw gesolliciteerd voor de post Leiden. Tijdens de vorige ronde, toen WD'er H. Groen uit de bus rolde, viel Bur ger al tijdens de eerste selectie af. Burger wil de verkiezingen in Leiden in het openbaar houden. Groen werd overigens evenmin burgemeester minister J. Rem- kes van binnenlandse zaken be paalde dat Leiden de benoe mingsprocedure mocht over doen. De voordracht van louter één kandidaat was onwettig, al dus Remkes. Naar eigen zeggen is Burger op nieuw kansloos voor het burge meesterschap in Leiden. Daar kwam hij op een ongelukkige manier achter en volgens het raadslid is Franssen daarbij over de schreef gegaan. De Commis saris zou Burgers brief al terzijde hebben geschoven vóórdat refe renties van Burger hun wél door de provincie gevraagde reacties konden geven. In zijn sollicitatiebrief gaf het raadslid uit Pijnacker het onaf hankelijke Eerste Kamerlid M. Bierman en J. Nagel, oprichter van Leefbaar Nederland, als re ferenties op. Nagel krijgt van de provincie Zuid-Holland het verzoek het referentieformulier 'met spoed in te vullen, teneinde een oor deel te kunnen vormen over de sollicitant'. De antwoordbrief is amper gepost of Burger belt met Nagel: de burgemeester van Pijnacker-Nootdorp, R. Budden- berg, heeft hem zojuist verteld dat hij geen enkele kans maakt om burgemeester van Leiden te worden. Nagel bevestigt het verhaal van Burger en reageert verbijsterd. Beiden geven in een schriftelijke verklaring hun oordeel over de gang van zaken. Volgens Nagel is Franssen niet meer geloof waardig. „Formulieren toestu ren met het verzoek vertrouwe lijke informatie te verstrekken over een sollicitant en tegelijk anderen vertellen dat die sollici tant niet meedraait, dat is de zaak twee keer bedonderen. Een Commissaris van de Koningin die in een betrekkelijk eenvou dige procedure bij herhaling zo ernstig blundert, is volkomen ongeschikt voor zijn functie." Na het telefoontje van Budden- berg aan Burger, en na dat van Burger aan Nagel, gaat de laatste verhaal halen op het provincie huis. Daar krijgt Nagel te horen dat Buddenberg 'dat nooit had mogen zeggen'. Buddenberg wil niet reageren. De voorlichter van Franssen was vanmorgen niet bereikbaar voor commen taar. Het is niet de eerste keer dat Franssen in de benoemingspro cedure van Leiden onder vuur ligt. Zo heeft hij verzuimd de Leidse raadsleden uit de ver trouwenscommissie volledig te informeren over Groens omstre den declaratieverleden. Ingewij den verklaarden eind vorig jaar tegenover het Leidsch Dagblad dat Franssen niet had gemeld dat Groen in 2000 de kosten van een liefdadigheidsdiner ten on rechte door het Amsterdamse havenbedrijf liet betalen. Een actie die het gemeentebestuur van de hoofdstad destijds ver oordeelde. Zuid-Holland heeft te met een groot tekort CCJngen voor ouderen. Op ment ontbreken nog m huizen die geschikt zijn tioren. Als er niets aan rt gedaan wordt, loopt *)15 op tot 190.000, staat sie ipport van de Zuid-Hol- érs uderenbonden. bijna de helft van de dens boven de 55 jaar te TeSse met gezondheids problemen en een daarbij ko mende functiebeperking, moet het huis daarop voorbereid zijn. Het huizenaanbod in Zuid-Hol land is echter niet genoeg bere kend op de vergrijzing. Het te kort loopt verder op ais de ten dens zich doorzet om zorg voor ouderen zoveel mogelijk aan huis te bieden en verzorgings- en verpleegtehuizen te sluiten. Huizen voor ouderen moeten aan bepaalde voorwaarden vol doen om die zorg aan huis te kunnen bieden. Woon- en slaapkamers moeten op één verdieping liggen. De woning moet op de begane grond zijn of gemakkelijk bereikbaar met een lift De deuren moeten breed genoeg zijn voor een rolstoel en drempels mogen niet te hoog liggen. Verder moet het huis niet lastig te onderhouden zijn en in de buurt liggen van winkels, banken en openbaar vervoer. Een centrale verwarming mag niet ontbreken. In Leiden is nu 28 procent van de huizen bewoond door 55- plussers. In 2015 is dat bijna 40 procent. In Katwijk wonen in 33 procent van de huizen 55-plus- sers, in 2015 is dat 44 procent. Het tekort aan seniorenwonin gen in Leiden loopt naar ver wachting op tot 8173 in 2015. In Katwijk zijn er in dat jaar 1872 woningen te weinig. De sneeuwval van zaterdag leverde een fraai stadsgezicht op. Maar ook veel ongelukken. Foto: Hielco Kuipers door Marijn Kramp leiden/regio - De sneeuwval van afgelopen zaterdag heeft voor veel hinder gezorgd in het verkeer. De politie Hollands Midden registreerde ruim 120 botsingen. Veel ernstige onge lukken deden zich niet voor. De meeste automobilisten kwamen met de schrik en blikschade vrij. Op de eerste-hulpdiensten van het Rijnland ziekenhuis en het LUMC was het niet veel drukker dan normaal. Veel voertuigen gleden afgelo pen zaterdag uit de bocht en be landden tegen vangrails, gepar keerde auto's, lantaarnpalen, wegafzettingen en middenber men van rotondes. In Zoeter- woude raakte een man de macht over het stuur kwijt op de Gelderswoudseweg. De auto kwam in een weiland tot stil stand. De 28-jarige bestuurder uit Capelle aan de IJssel en zijn passagier, een 6-jarige jongen uit Rotterdam, zijn met licht let sel naar het ziekenhuis in Zoe- termeer afgevoerd. Bij Bodegra ven vloog eveneens een wagen van de weg af. De - overigens dronken - bestuurder kwam met zijn auto in een tuin tot stil stand. In Rijnsburg belandde een auto tegen de zijkant van een strooiwagen. Ook hadden er in de stad en regio redelijk wat kop-staartbotsingen plaats. Maar over het algemeen, zo is de indruk van de politie, hield het verkeer redelijk goed reke ning met de gladheid op de weg en paste zijn snelheid aan. De dienst Milieu en Beheer was zaterdag met vijftien man aan het werk om de gladheid op de wegen in Leiden te bestrijden. Zo'n 75 ton pekel is afgelopen zaterdag uitgestrooid over de stad. De ploeg begon om 10.45 uur en stopte vlak voor midder nacht. Vier grote sneeuwschui vers met strooibak zijn ingezet op de Leidse wegen. Aanvanke lijk werd alleen de strooier in werking gesteld, maar toen de sneeuwval aanhield en het pak behoorlijk ophoopte in de stad, ging ook de schuiver naar bene den. Twee van de wagens rijden tra ditiegetrouw bij gladheid als eerste de zogenoemde bruggen- route. De twee werkten het rondje in tegenovergestelde richting af, zodat alle bruggen snel weer berijdbaar waren. De andere twee sneeuwschuivers deden de overige doorgaande wegen aan. Nog eens vijf kleine re strooiwagens werden ingezet op de belangrijkste fietsroutes in de stad. Daar achteraan reden twee veegwagentjes. pboi>~ Een beetje dame van vroeger toch op z'n e j^en panier, een charmant waarmee ze zich door de s# kon laten rijden. Ideaal een mooie dag nieuwe g in te showen en de laat- I Jdels met vriendinnen uit Freule De Nerée tot vfich heeft er nog altijd één j: bezit. Naast de panier, is ligenaar van diverse jacht- zijnfn en koetsen, maar daar rïdd' zich allang niet meer da- iek jk1 vervoeren. Een gouden jus, dachten de organisa- ptnlvan de expositie Koets ^0, om haar privé-collectie „^eenmaal in de Leidse j^ngpordhallen te tonen. Maar n g,n niet alleen de vervoers- len van de freule die de :ht opeisen. Bezoekers ren langs tal van oude igen, arrensleden en versierde rouwkoetsen. gejj£nliefhebber R. van Heus- le# Delft is vooral geboeid (de ontwikkeling die de vervoermiddelen in de jaren hebben meege- vind het belangrijk et bij de restauratie de au- laj |eke elementen bewaren," lij, terwijl hij de wielen van de gesloten zwartkleurige Park Drag-koets zorgvuldig bestu deert. „De meeste ijzeren wielen zijn op den duur vervangen voor rubberen banden omdat ze te veel lawaai op straat veroor zaakten. Het is mooi om hier nog originelen te kunnen bekij ken." Verder valt het rijtuig, dat door de oorspronkelijke eige naar gebruikt werd om naar de paardenraces te gaan, niet bij hem in de smaak. „Deze grote protserige krengen zie je over al." De gouden koets van de 3 October Vereeniging vormt een absoluut dieptepunt, aldus Van Heusden. „Puur kitsch en niet eens in Nederland gemaakt", oordeelt hij. „Nee, de collectie van de freule is interessanter." De rouwstoet van crimineel Cor van Hout heeft Van Heusden met verbazing op televisie ge volgd. „Koetsier Herman Haas noot heeft acht paarden voor die koets gespannen. Dat is al leen voorbehouden aan de ko ninklijke familie," legt hij uit. „Zelfs Prins Claus kreeg er maar zes. Ik vind het een belediging aan het adres van het hof. Ze zullen wel met een hoop geld gegooid hebben, maar ik zou uit principe niet gereden hebben." Haasnoot, medeorganisator van de expositie, snapt de ophef niet „Het is niet verboden om met acht paarden te rijden," verzekert hij. „De klant heeft er gewoon om gevraagd." Hij staat naast de zwarte rouwkoets waarin de oudste vrouw van Ne derland, Kaatje van Dam, naar haar laatste rustplaats werd ge bracht. Het rijtuig is versierd met symbolen, het levensvuur op het dak, de treurwilg en de kapotte zuil van de gebroken ziel op het dekkleed, en de zandloper met vleugels boven de zijopeningen. „Die uitvaart van Oma van Dam was zo mooi om te doen", herinnert Haas noot zich. „Ik kreeg spontaan kippenvel toen ik de Breestraat inreed en de klok van het stad huis hoorde luiden." Bij de Hollandse krompanelen Sjees uit 1780 zijn alle originele schilderingen op de bak helaas verloren gegaan. Naar eigen in zicht heeft eigenaar J. de Bruyn de vier jaargetijden opnieuw op het boerenrijtuig laten aanbren gen. „Kijk, ik heb mijn moeder vereeuwigd. Zij staat hier", ver telt De Bruyn enthousiast. Voor bijgangers kijken wat vreemd op als hij vervolgens een koeien- melkende boerin op het zomer- paneel aanwijst. „Ieder zijn rij tuig, ieder zijn smaak," hoor je hen bijna denken. n itje dame van stand bezat vroeger een charmant rijtuigje waarmee ze zich door het park kon (den. Foto: Mark Lamers door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden heeft te weinig aandacht voor ethische kwesties. Bij opleidingen als biologie, biofarma- ceutische wetenschappen en Life Science and Technology wordt wel ethiek gedo ceerd, maar dat gebeurt versnipperd. Dat is de conclusie van een onderzoek van de Christelijke Studentenfractie Leiden (CSL). De studentenpartij verlangt daarom de instelling van een universiteitsbrede ethi sche commissie, die onderzoekers kan helpen zich te bezinnen bij onderzoek waaraan ethische kanten zitten. Decaan F. Saris van de Faculteit der Wis kunde en Natuurwetenschappen heeft zich de conclusies van de CSL inmiddels aangetrokken. Hij heeft de studenten fractie beloofd dat hij de studenten bin nen zijn faculteit gaat verplichten om vijf procent van hun studietijd (twee weken) te wijden aan de 'bezinning op de relatie tussen hun vakgebied en de maatschap pij'. Volgens de Christelijke Studentenfractie beschouwen onderzoekers hun onder zoek te vaak als 'waarde op zichzelf. Zij zouden zich vaker moeten afvragen wat zij bijdragen aan het welzijn van de sa menleving. Veel geleerden zouden zich die vraag niet graag stellen, omdat zij denken dat zij dan de maatschappelijke relevantie van hun vak moeten aantonen. Dit zou dan weer betekenen dat veel onderzoek niet gedaan 'mag" worden, omdat het publiek er het belang niet van inziet. En inder daad, betoogt universiteitsraadslid Hugo Louter van de CSL, onderzoek naar kan ker is veel relevanter dan het zoeken naar een bewijs voor de Laatste Stelling van Fermat. De oplossing moet zijn dat 'de samenle ving leert dat wetenschap meer is dan al leen maar een supermarkt van antwoor den op de meest uiteenlopende vragen'. Studentencentrum Plexus van Universiteit Leiden is één jaar open zieke kinderen door Wilfred Simons leiden - Het gaat goed met het studentencentrum Plexus aan de Leidse Kaiserstraat. Een beet je te goed zelfs, stelt bestuurslid Niels Verwers (25) vast. Rondom de studieplekken met compu ters is het bijna elke dag drin gen, vooral tegen het eind van de middag en het begin van de avond. De belangstelling voor de gewone studiezalen is een stuk minder. Het College van Bestuur van de Universiteit Lei den overweegt dan ook om één van de 'gewone' studiezalen op te offeren en ook daar compu ters te plaatsen. Het Studentencentrum Plexus ging na een omvangrijke ver bouwing precies een jaar gele den open. In de eerste maanden liep het nog niet storm. „Plexus was zo lang dicht geweest, dat de meeste studenten dachten: 'dat gebouw gaat nooit open'. Toen het dat wèl was, drong dat kennelijk langzaam tot ze door", zegt Verwers. Toen de studenten Plexus een maal ontdekten, liep het storm. Tenminste: op de computer voorzieningen. „Soms staan er rijen van wel tien man te wach ten tot er een computer vrij komt", weet Verwers. De kanti ne draait ook goed. De studie adviseurs en de studentenpsy chologen, die in het gebouw zit ting hebben, worden eveneens goed bezocht. Maar in de verga derzalen en in de infotheek, waar informatie ligt over andere universitaire opleidingen in de EU en de VS, blijft het vaak stil. Ook de fitnessruimte, waar sta- te-of-the-art apparaten te vin den zijn, moet nog een succes worden. „Veel studenten gaan toch naar De Spartaan of naar Sportcity", heeft Verwers ge- leiden - Sneeuwscooteren is ook best leuk, concludeert Peter La- bruyere na een rit op zijn motor 35 door het barre weer afgelopen zaterdag. Met de voeten aan de straat houden Labruyere en zijn 1 maten van het Leidse Harley - Davidson genootschap de zware motoren in balans. Al glibbe rend rijden ze richting het LUMC. Daar aangekomen wor den de Harleys onder het afdak van de ingang gezet. Een tweede slot is niet nodig. „Dappere dief die er vandaag mee vandoor durft te gaan." De leden van het genootschap hebben zich bij het LUMC ver zameld om een cheque van 2003 euro te overhandigen voor het Willem Alexander Kinder fonds. Ze hebben het geld ver diend met de drie weken duren de verkoop van kerstbomen aan de Langegracht. De opbrengst is voor het goede doel en dit jaar is dat dus het kinderfonds. Marion Israëls bedankt het gezelschap met koffie en taart in de kinder daktuin. Ze vindt het buitenge woon aardig dat de leden van de motorclub zonder veel poeha een bedrag schenken dat hun eigen genootschap ongetwijfeld ook goed kan gebruiken. „Zo rijk zijn clubs tenslotte vaak niet." Het bedrag wordt besteed aan draagbare cd-spelers zodat de zieke kinderen op hun bed naar muziek kunnen luisteren. 'oc, „Dat werkt vaak rustgevend." Behalve een cheque heeft het genootschap ook een tas vol knuffels meegenomen. De 9-ja- rige ernstig zieke Helma van der Plas die samen met haar familie naar de kinderdaktuin is geko men, heeft de eerste keuze. Haar moeder maakt foto's van de overhandiging. De Katwijkse is blij met de vrolijke onderbre king. Het zorgt voor wat aflei ding in deze moeilijke periode. merkt. „Misschien is 'Plexfit' toch niet bekend genoeg, of is de toegangsprijs niet concurre rend. We moeten daar nog eens goed naar kijken." Het geringe gebruik van de ver gaderzaaltjes in Plexus begrijpt Verwers niet. Aan de prijs kan het niet liggen. „We verhuren ze aan studenten voor vijftien euro per dagdeel." De belangrijkste gebruikers zijn nu vooral de be sturen van de faculteiten. Het Plexusbestuur wil de zalen nu actiever aanprijzen bij instellin gen en bedrijven. Plexus slaat wel goed aan bij buitenlandse studenten. Zij arri veren vaak met niet meer dan een koffer in Leiden en zijn voor alles afhankelijk van de universi teit en de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting. Op de uni versitaire computers kunnen zij goedkoop en snel e-mailen naar familie en vrienden in hun eigen land. Ook werken zij graag in de studiezalen, want op hun kamer gaat dat vaak niet goed. Door het grote gebrek aan gemeubi leerde kamers moeten zij hun woonruimte meestal met een andere buitenlandse studiege noot delen. Verwers is twintig uur per week penningmeester van het Plexus bestuur. Hij werd gevraagd door Anton Jongeneelen, de universi taire ambtenaar die het studen tencentrum onder zijn hoede heeft. Jongeneelen kende hem nog omdat hij enkele jaren daarvoor in de EL CID-commis- sie had gezeten. Leden voor dit soort studentenbesturen zijn niet meer zo gemakkelijk te vin den, nu de studenten een hoge studiedruk ervaren. „Dat heeft alles te maken met de tempo beurs", zegt Verwers. „Studen ten moeten voortmaken." Voor hemzelf pakte het besluit goed Penningmeester Niels Verwers van het jarige studentencentrum aan de Kaiserstraat. „Ik dacht, als ik naar Plexus ga, heb ik weer wat re gelmaat in mijn leven." Foto: Henk Bouwman uit, want hij zat een beetje in schrijven. Maar ik deed het niet. een dalletje. „Het onderzoek Ik dacht, als ik naar Plexus ga, voor mijn afstudeerscriptie is heb ik weer wat regelmaat in klaar, ik moet het alleen nog uit- mijn leven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7