KUNST CULTUUR Haagse academie wil kunst met dieren Film Festival Rotterdam vestigt bezoekersrecord Francien van Tuinen imponeert op Gershwinconcert Universiteit Leiden werkt mee aan omstreden project Diva's of Dance Rijnlands Sassenheim wint Fioretti-Eenakterfestival Grappige maatschappijkritiek in 'Banana Biz' van Meekers EO Lameirinha Zuid maakt er ee^™ feest van ps 11 Danscompetitie Foto: AP Photo/Alastair Grant Sterrenschoenen in Design Museum londen - Supermodellen, Hol- lywoodsterren en zelfs de cast van de televisieserie 'Sex and the City': het zijn allemaal vaste klanten van de Spaanse schoe nenontwerper Manoio Blahnik. Zijn schoenen staan bekend om hun sexy en toch elegante de sign, het resultaat van techni sche virtuositeit en vakman schap. Blahnik maakt dan ook iedere schoen, van begin tot eind, helemaal zelf. In het De sign Museum in Londen is mo menteel een overzichtstentoon stelling van zijn werk te zien. Van der Wel wint concours den haag - De 15-jarige Jeroen van der Wel uit Amstelveen heeft zaterdag in Den Haag het Davina van Wely Concours 2003 gewonnen. In de wedstrijd voor jonge violisten van twaalf tot en met zeventien jaar werd Michael Gurevich (17) uit Hil versum tweede en Lonneke van Straalen (17) uit Den Haag der de. De jury, met voorzitter Her man Krebbers, prees de presen tatie en interpretatie van Van der Wel, die studeert aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In 2000 en 2002 was Van der Wel al eerste prijswin naar van de Iordens Viooldagen voor jonge violisten. door Herman Rosenberg den haag/leiden - De Koninklij ke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag begint na de zomer met een opleiding 'gene tisch ontwerpen'. Doel is het ma ken van kunstwerken met gema nipuleerde planten en dieren. Volgens hoofddocent Taco Stolk bevindt de studie zich op de grens van kunst en wetenschap. Een deel van de vakken wordt ook gegeven door experts van de Universiteit Leiden. De milieube weging reageert afwijzend. De Academie begon onlangs met het werven van studenten voor de vierjarige nieuwe oplei ding, die 'uniek in de wereld' wordt genoemd. Volgens Taco Stolk gaat het erom dat de kunst de genetische revolutie 'niet mist'. „Wij willen echt geen die renleed veroorzaken, maar we willen met de kunst wel deelne men aan de ethische discussie over wat wel en niet mag." In het lopende studiejaar zijn al proefprojecten opgezet. In twee gevallen wordt gesproken over het genetisch manipuleren van dieren: muizen en duiven. Het Haags Milieucentrum en de Stichting Proefdier Vrij zijn on aangenaam verrast en wijzen deze vorm van kunst af. Frank Wassenberg van Proefdier Vrij: „Het lijkt een 1-aprilgrap, maar als ze dit echt willen is het zeer ernstig. Het mag niet volgens de wet." Frans van der Steen, di recteur van het Haags Milieu centrum onderschrijft deze kri tiek. „Voor de lol experimente ren met dieren doe je niet." Volgens docent Stolk gaat het niet om 'lol' maar om serieuze kunstbeoefening. .Alleen maar zeggen: 'het mag niet' zie ik als een vorm van censuur." Hoofd docent Taco Stolk van de Ko ninklijke Academie van Beel dende Kunsten, één van de oud ste kunstacademies van Neder land, realiseert zich dat de nieu we opleiding genetisch ontwer pen weerstanden kan oproepen. Maar hij wenst zich niet neer te leggen bij wat hij ziet als 'ta boes'. ,Als er mensen zijn die zeggen: 'kunst met dieren mag niet', dan zie ik dat als een me ning. Ik kan daar een andere mening tegenover plaatsen. Ik vind dat er een debat mogelijk moet zijn. Nu dreigt de hele ge netische revolutie een puur na- tuur-wetenschappelijk proces te blijven. Ik wil dat kunstenaars een rol spelen in het debat", al dus Stolk. In een recent verschenen bro chure over de nieuwe studie richting worden experimenten omschreven alsof ze al zijn uit gevoerd. Maar dat is volgens Stolk slechts een manier om de projecten te presenteren. Het gaat nog om voorstellen. Opval lend is het project 'Pinkminnen' van studente Alessa van der Goor. Ze stelt voor de tepels van een muis te verplaatsen naar de pootjes. Deze proef is bedoeld om te onderzoeken of het voe den van een menselijke baby via de pink zou kunnen, zodat het minder bezwaarlijk is om het in het openbaar te doen. Student Tim van Broekhuizen lanceert het plan bij duiven een darm- bacterie in te brengen die ervoor zorgt dat de uitwerpselen een rode kleur krijgen en daardoor kunst worden. Verder zijn er projecten met planten en groen te, zoals het kweken van bana nen die bij consumptie op de lachspieren werken. Wassenberg van de Stichting Proefdier Vrij weet vrijwel zeker dat de 'dierenkunst' nooit wer kelijkheid zal worden. „We heb ben in Nederland gelukkig strenge regels. Over dit soort dingen is een besluit van de mi nister van landbouw nodig en die wordt dan geadviseerd door de Commissie Biotechnologie bij Dieren. Alleen als er zwaar wegende argumenten zijn, bij voorbeeld van medische aard, wordt er toestemming gegeven voor dierproeven of genetische manipulatie. Dat lijkt me hier absoluut niet aan de orde, inte gendeel." Taco Stolk hoopt ondanks de kritiek op voldoende belangstel ling, zodat na de zomer de nieu we opleiding genetisch ontwer pen kan beginnen. „Er ligt een compleet plan voor een vier-ja- rige studie klaar", zegt hij. noordwijk - Carnaval wordt al gauw geassocieerd met boerenkielen, rode zakdoeken en de onvermijdelijke polonaise. In de Noordwijkse Hotels van Oranje liet Carnavalsvereniging De Noortukkers zien dat het ook anders kan. Onder de naam 'Night of the Princes Gala' werd er sjiek carnaval gevierd. Hoogtepunt van de avond waren The Diva's of Dance (foto). Drie zangeressen die ooit als onderdeel van een disco- udenl eLanj ïr van 'ond e groep de hitlijsten domineerden hebben de handen ineen geslagef Anita Doth (2 Unlimited), Linda Estelle (T-Spoon) en Des'Ray (2 Bro0 wer thers on the 4th Floor) bleken nog niet verleerd de mensenmassa Pas beweging te krijgen. Op het gala kreeg ook de Noordwijkse zangeeen Alex ('Een bossie rooie rozen') de gelegenheid zijn nieuwste cd ten doop te houden. Foto: Henk Bouwman theater recensie Wijnand Zeilstra Fioretti-Eenakterfestival. Gezien: 31/1, aula Fioretticollege Lisse. Het Rijnlands Lyceum uit Sas senheim heeft het achtste Fio retti-Eenakterfestival gewon nen. Het organiserende Fioretti behaalde zelf de tweede plaats. Het Stedelijk Gymnasium Haar lem eindigde op de derde plaats. De vakjury, waarin oud-Fioret- ti-leerling Jeroen Biegstraaten die bekendheid verwierf als dokter Gijs in GTST, kreeg bijval van het publiek dat twee van de drie publieksprijzen toekende aan leerlingen van het Rijn lands Lyceum: Gerdien Schenk en Leonoor Arentshorst. Ivo Bronstring redde de eer van het Fioretti; hij ontving de derde publieksprijs. Thema van dit festival is de lief de tussen Romeo en Julia bin nen een vijandige constellatie. De winnaars uit Sassenheim brengen een sterk verkorte ver sie van het klassieke verhaal. De voedster krijgt hierin de rol van vertelster en commentator. Gerdien Schenk doet dat met een sterk relativerende knip oog. Het geheel is een aardige - helaas rommelig geënsceneer de - samenvatting van het stuk. De vraag is echter wel, wat deze bewerking met een 'eenakter' te maken heeft? Kennelijk zijn de spelregels van het festival alles behalve streng. Het Fioretti gaat een eigen weg met het verhaal. Hier zijn het geen botsende familievetes maar afwijkende dansstijlen die de liefde in de weg staan. Ter wijl Suzanne (Lees: Julia) de tango en de wals prefereert, is Jake (lees: Romeo) meer het disco-type. De rivaliserende partijen vinden elkaar uiteinde lijk zonder bloedvergieten. Het verhaal speelt lekker weg. Leuk schoolfeestje voor de spelers, ouders en vriendjes in de zaal. Het Stedelijk Gymnasium Haar lem laat Romeo en Julia eerst als de jonge geliefden zien, waarna ze samen oud worden: hij in trainingspak, zij als huis sloof. Tot zover is de bedoeling duidelijk. Helaas gaat deze bij drage verder in vaagheid ten onder. De leerlingen weten er weinig van te maken. De sfeer van het festival is ge moedelijk en pretentieloos vro lijk, de oogst in kwalitatieve zin eerlijk gezegd erg mager. Jam mer, want schooltoneel kan soms verrassend goed zijn. Na acht afleveringen stopt het Fio retti voorlopig met de organisa tie van het festival. Het Rijn lands in Sassenheim is van plan de fakkel over circa twee jaar over te nemen. Hopelijk is dan het niveau van de 'wedstrijd in de toneelspeelkunst' ambitieu zer van opzet. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'Banana Biz', door Meekers. Gezien: 2/2, LAKtheater, Leiden. Wie op reis gaat, betaalt zich blauw. In 'Banana Biz' van Meekers is het nog erger. De reisbegeleiders Robinson en Vrijdag laten een groep toeris ten betalen voor ieder wisse wasje. Pas na betaling vertellen ze leuke moppen. En zelfs voor het krabben van hun rug, moe ten de vakantiegangers hun pinpas trekken. Net als eerdere voorstellingen van Meekers is 'Banana Biz' een dansvoorstelling met veel ge sproken theater. 'Banana Biz' begint in het vliegtuig. Een groep toeristen is op weg naar een geheim vakantieoord, be doeld voor mensen die van ver rassingen houden. Deze on voorspelbaarheid brengt een stroom emoties op gang. Alles passeert de revue: verliefdheid, teleurstelling en opwinding. Na een turbulente vlucht stort het vliegtuig zich - bij gebrek aan een landingsbaan - midden tussen de palmbomen op het strand. Nadat de toeristen op het strand bij hun positieven zijn gekomen, tollen ze op hun benen, ziek en ellendig. Iedere activiteit is het begin zijn van een dansbeweging. Eén toeriste blijkt na de landing hevig in de war en krijgt spontaan de hik. Ze springt en hupt alsof ze een springveer heeft ingeslikt. Als een behulpzame steward haar in toom probeert te houden, ontstaat een duet. De daaruit voortvloeiende liefde tussen het stel vertaalt Meekers in een bal let met luchtsprongetjes. Het zijn mooie momenten die choreograaf Arthur Rosenfeld goed uitbuit Hij bewijst ook in dit stuk een scherp oog te heb ben voor lachwekkende details uit het gewone leven. Leuk zijn de geforceerde houdingen van de toeristen die bruinbakken in de zon: ondersteboven of met armen en benen die bijna in de knoop zitten. Tegelijk uit Ro senfeld op een grappige manier kritiek op de geldklopperij in de toeristenindustrie, maar ook op de naïeve behoefte van mensen om koste wat het kost een spannend avontuur willen bele ven zonder zich te realiseren hoe ze ooit weer thuiskomen. Zo heeft 'Banana Biz' een seri euze ondertoon, zonder ook maar een seconde écht serieus te worden. MAANDAG 3 FEBRUARI 200f met ment it ge. -H5 0] muziek recensie ippor Maarten Baanders udere bijna dens Concert. 'Raiz' door Fernando aijgt lameirinhas. Gehoord: Leidse Schouwburg. Muziek maken is het leuksfl je het deelt met anderen, klinkt vanzelfsprekend, n bij een optreden van Femaj Lameirinhas moet je daar t steeds aan denken. De broei lijke sfeer die hij en zijn banl den opbouwen lijkt het geh™ achter zijn warmbloedige i ziek. Voor het programma 'Ral Lameirinhas op zoek gej^ naar zijn wortels. Die liggen I tuurlijk in de Portugese mu maar hij ontdekte ook verv schappen met muziek uit a re landen en met andere stijl Lameirinhas introduceert 'R| als een reis door zijn muzi^ ziel, waarin je talloze mu; tradities tegenkomt, die maal overgoten zijn door zelfde vriendelijke warmte v de hartstocht uit opvlamt. Lameirinhas zingt fado's een eigen karakter. Jazz blues hebben hem duidelijk E invloed. Zijn zachtaardige stf— combineert wonderlijk metr^ felle en onstuimige drumpaif en en de vervoering waari&j de klarinet bespeeld wordt. I®* Eianist benadrukt vooral -tje c chte sfeer van de muziek, (den Behalve de kemband, die Lameirinhas-sound al compl neerzet, komen er steeds ani^" re muzikanten bij met hun i gen muzikale achtergrond. E doedelzak, oosterse snaar p,i strumenten, percussie, een I menco-gitaar en niet te verf°r ten drie zangeressen die zorg p voor een spannende opboi" Zo is het bijvoorbeeld prachPeza te horen hoe de virtuoze klren kenregen van de flamenco-gif rist geleidelijk opgaat in de S en de sfeer van Lameirinh! .ee De Spaanse mengeling \?,m. weemoed en uit het hart spetf rende kracht blijkt zich moein fj loos te verenigen met de vf10 zachter en vloeiender stijl v[. e de complete band. r^e' Terwijl Lameirinhas met zijn fn. taar of zijn ukelele het middl.ac punt vormt, komt de muziek im A alle hoeken van de wereld F8, hem af. De doedelzak roept ni 311 zijn langgerekte klanken visitf 01 nen van grootse berglaileer schappen en vitale volksdans001 op. De zangeres zingt een B gaars klaaglied met zo'n m( dramatisch uithaaltje aan eind van iedere noot. En 'jffit zijn snaarinstrument bij de vr tolking van zijn 'gurbet' ('hei^ wee'). Lameirinhas luistert, le mee, vuurt zijn mensen aan neemt de draad van de mi op om er zijn eigen m van te maken. Met zijn chan creëert hij een feest op het f neel, waar hij de hele zaal meeneemt. rotte rdam/g pd - Met een daverend slot feest is zaterdag een einde gekomen aan het 32ste International Film Festival Rot terdam. Met de verkoop van 355.000 filmkaartjes, 5000 meer dan vorig jaar, werd opnieuw een bezoekersrecord ge vestigd. Daarmee is het Rotterdams film festival niet alleen het succesvolste kun stevenement van Nederland, maar ook het opmerkelijkste. Want om een groter publiek aan te spreken worden geen zichtbare concessies gedaan. Het International Film Festival Rotter dam (IFFR) had dit jaar onder de naam Tracking Tomorrow een speciaal pro gramma ingericht met films over Aborigi nals. Het toeval wilde dat de Publieks prijs afgelopen zaterdag ging naar een film over Maori's. 'Whale Rider' van de Nieuw-Zeelandse filmmaakster Niki Caro voerde al enkele dagen na de start van de 32e editie de publiekslijst aan en gaf de koppositie niet meer uit handen. "Whale Rider' is een film over een oude Maori die wanhopig probeert de tradities van zijn volk over te dragen aan een nieuwe generatie. Bij zijn oudste zoon vindt hij geen gehoor, maar bij zijn klein dochter des te meer. Zij wordt echter door haar grootvader genegeerd, omdat vrouwen een ondergeschikte rol hebben binnen de Maori-cultuur. Uiteindelijk is er een walvis voor nodig - van grote sym bolische waarde in de Maori-geschiede- nis - om het verhaal alsnog tot een goed einde te brengen. Opmerkelijk is het gapende gat tussen publiek en de filmcritici Zo behoorden de drie films die werden bekroond met de Tiger Awards bij lange na niet tot de publieksfavorieten. De filmprijzen van de VPRO gingen vrijdagavond naar produc ties uit Argentinië, Zuid-Korea en Rus land. Santiago Loza won met 'Extrano', Park Chan-Ok met 'Jealousy is my midd le name' en Larisa Sadilova met "With lo ve, Lilja'. Ze krijgen 10.000 euro en verto ning van hun film op de VPRO-televisie. De prijs van het Prins Claus Fonds (15.000 euro) was voor 'La nuit de la véri- té' van Fanta Régina Nacro (Frankrijk- Burkina Faso). De prijs van de interna tionale critici ging naar 'Mu di di Shang hai' van Andrew Cheng uit China. 'Sud Senaeha' van Apichatpong Weerasetha- kul uit Thailand werd met de prijs van de Nederlandse filmjournalisten bekroond. De jongerenjury Moviezone vond 'Nói Albinói' van Dagur Kari uit IJsland de beste rolprent. muziek recensie Udy van der Spek Concert: Jazz Orchestra of the Concertgebouw, m.m.v. Francien van Tuinen, zang. Gehoord: 2/2, Palace Hotel, Noordwijk aan Zee. Behoorlijk gedurfd, 'Het enige echte Gershwinconcert in het Palace Hotel'. Want wat is dat eigenlijk, het enige echte? Ze ker wanneer je de helft van de tijd Richard Rodgers op het programma ziet staan.Veel mooier en zelfs spiritueler is dan ook het motto 'Gershwin on my mind'. Want in het overrompelende licht van Ge orge Gershwin (1898-1937) plaatst pianist Henk Meutgeert diens tijdgenoot Rodgers, de man van de grote sprankelen de musicals als 'Oklahoma!' en 'Sound of Music'. Dat doet hij in kleine, opmerkelijk leerzame verhaaltjes, legt verbanden tus sen hun werk, en zigzagt ver volgens door de meest sfeer volle songs waarin de ene componist - in dit genre al thans - niet voor de ander on derdoet Henk Meutgeert, sinds 1997 di recteur van het Jazz-orkest van het Concertgebouw, en o.a. winnaar van de 'Bird Award' op het North Sea Jazz Festival 1999, vormt met de bassist Frans van Geest en drummer Hans Dekker een door en door muzikaal trio dat de bekende jazz-zangeres Francine van Tuinen in dit concert voortref felijk begeleidt. Standards die Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan en Frank Sinatra onvergetelijk hebben gemaakt, blijken ook bij Van Tuinen in veilige han den. Ook zij koestert ze intens. Het min of meer improviseren de samenspel getuigt van opti male helderheid en bij tijd en wijle van ontroerende schoon heid. Ondanks een paar schoonheidsfoutjes ('Kan ik al invallen of mijmert hij nog even door op de piano'). Ze zijn totaal onbelangrijk, leuk zelfs. Het trio begint met 'I got rhythm' van Gershwin waarin de jazz als 't ware op een heel simpele basis geboren wordt. In tegenstelling tot 'Fascina ting Rhythm' waarin Gershwin je juist ritmisch steeds op 't verkeerde been zet, de diskant nèt niet synchroon laat lopen met de 'gewone' vierkwarts maat in de baskant. In korte, fel swingende zinnetjes 'pakt' Van Tuinen George's fascine rende ritme, waarbij drums en contrabas van hun markante aanwezigheid blijk geven door pardoes in het vederlichte steekspel van de piano te plon zen. Veel lieflijker en lyrischer is Rodger's Ballad 'It never ente red my mind'. Op een intuïtie ve, fantasievolle introductie van Meutgeert zingt Francien van Tuinen prachtig ingeto gen, licht dramatisch, zonder overdrijving elk woord nuan cerend en timend. Ze is een grote persoonlijkheid, zonder opdringerig uiterlijk vertoon; door woorden even aan te ra ken, te strelen, als een veertje weg te blazen of door zinnen te striemen. In alle registers heeft ze kleur, klank en kracht, be halve wanneer Van Tuinen haar kopstem wil gebruiken, dan intoneert ze duidelijk min der mooi. Dat doet ze dan ook wijselijk maar twee keer en dan maar héél even. In Rodgers' 'My funny Valenti ne' zweeft Van Tuinen teder over de woorden. De contra bassist plukt vol weemoed en diepe klank, en de drummer 'strijkt' zilveren nevels over de korte tikkende piano-akkoord jes in een nostalgische 'Foggy day in London town'. De ge weldige melodieën, harmonie- en en ritmen van Gershwin en Rodgers, aangeraakt door dit sublieme kwartet blijven nog lang 'on our mind'. Lausanne - Ze zijn tussen de 15 en 17 jaar oud en ambiëren een professionele danscarrière: de deelnemers aan de Prix de Lausanne danscompetitie. Dit meisje, Celisa Diuna uit Brazilië, was een van de negen geluk kigen die gisteren een beurs wonnen. Daarmee kan ze een jaar lang kosteloos studeren aan een gerenom meerde dansschool. Sinds de Zwitserse prijs voor het eerst is uitgereikt, in 1973, hebben al zo'n 150 jonge dansers en danseressen uit dertig verschillende landen van een dansbeurs geprofiteerd. Foto: Reuters/Jean-Bernard Sieber

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6