Bos: Aflossen schuld niet heilig VERS EN VOORDEEL BINNENLAND Examenkoorts in groep acht Nachtelijk uitje bij haaienbassin K ,-k Ir'.J 1.59 4.14 Watersnoodramp 1953 herdacht met hoofd en hart cn Nu een vollere tas voor minder geld WD-voorzitter Eenhoorn legt functie voortijdig neer CDA en PvdA gaan deze week officieel onderhandelen Ook familie Balkenende werd getroffen Sneeuw zorgt voor ongelukken en vertraging Stroom nieuwe olieslachtoffers mensen j tocht geveer zestig men- hele land hebben ddag in Breda sa- un honden een stille aden. Zij trotseerden auien om de hond denken. Het dier januari door zijn 3-jarige Bredanaar, opt. De stille tocht le dierenbegraaf- •insenbeek. Daar leg- lnemers bloemen op ,i Max, die begin vo ir verwaarlozing om fraude niet Sialen' Gemeenten en an- tchtgevers van bouw- :en weinig kans te bouwfraude via de /erhalen op de be nnemers. Ook als er rojecten bekend zijn uwers illegale prijsaf- ibben gemaakt, is I aan te tonen hoe enadeling van de op- Éir is geweest. Dat p antwoorden van de aire enquêtecommis- ijverheid op de vra- |Tweede Kamer had sr het eindrapport bij himissie-Vos. lorio iafwil itter worden r- Oud-fractievoorzit- ,af van D66 wil voor de Tweede Kamer lat heeft hij gisteren 1 Journaal gezegd, ikten CDA-Kamerlid h de huidige Kamer- ■Weisglas (WD) be- |ij de functie willen De kandidaatstelling Jen. De Graaf heeft t politieke ervaring in opgedaan. Net als A Weisglas pleit hij van de Ka- Kil hij een vragenuurtje t emier invoeren. trters Ajax i met politie Bij het NS-station van jn gistermiddag rellen ^'_en tussen Ajax-sup- i de politie. Een grote gpht begeleidde onge- bezoekende fans tation, toen die zich te verzetten. Daarbij ftele rake klappen. )0 uur was de rust k -erd. De Tilburgse poli- Keerde in totaal acht rrs van Ajax. De sup- "aren op eigen gele- maandag 3 februari 2003 'edstrijd Willem II - ladden geen kaartje on jTedstrijd. mie djn. Amora en door ?ja - Zangeres Mary de groep Zooom iterdagavond de eer- nde van het Natio- jfestival gewonnen, ispectievelijke liedjes ire by the river en Boo- zij de zes andere kan- ichter zich. De TROS ïrdagavond de eerste i de songfestivalstrijd Amora was zowel bij jy als het publiek favo- '7* - '■"■id. door Mare Bootsgezel emmen - Of het eng is om pal voor een groot haaienaquarium te slapen? Nee, dat niet. Hoewel Marieke van Lingen (10) uit Roden toch wel moest slikken toen ze met haar hoofd tegen het glas gedrukt een drie meter lange citroenhaai voorbij zag zwemmen. Vriendin Nienke Sloter- dijk (10) heeft een korte omschrijving van het logeerpartijtje in het Noorder Dieren park in Emmen: „Het was vet geinig." Het nachtelijke uitje bij het haaienbassin maakt deel uit van het winterprogramma van het Noorder Dierenpark. In de door gaans wat rustige maanden wordt bezoe kers de kans geboden achter de scher men te kijken, een lezing bij, te wonen of - speciaal voor kinderen - een nachtje 'onder de waterspiegel' door te brengen. Ruim twintig kinderen uit Drenthe en Friesland trokken dit weekend naar het dierenpark. Met matjes, slaapzakken en zelfs een enkel uitklapbaar bed onder de arm betraden zij het imposante haai enaquarium. Dat vergde wel wat voorbe reiding, vertelt begeleidster Harma Bos. „De technische dienst moest vooraf bij voorbeeld het licht afstellen en het alarm uitzetten." Die voorzorgsmaatregelen konden overigens niet voorkomen dat twee deelneemsters tijdens een bezoek aan het toilet plotseling in het donker kwamen te zitten. Voor Lotte van den Berg (11) uit Roden was het helemaal feest: zij was jarig en nam vier vriendinnen bij wijze van ver- jaarspartijtje mee naar de haaien. De deelnemers wachtte onder meer een speurtocht door het schemerige Bio- chron, de permanente expositieruimte in het dierenpark. Daar moest een slagzin worden gemaakt, waarbij Lotte en vrien dinnen met de volgende vondst op de proppen kwamen: 'Haai, wat kijkje zuur. Klopt, ik ben een citroenhaai!' In de nachtelijke uurtjes gingen een voor een de lampen uit, met de verlichting in het immense aquarium als laatste. On danks de duisternis en de voortdurende aanwezigheid van zeven fors uitgevallen haaien deden vrijwel alle deelnemers rustig een oogje dicht. Zodat ze de vol gende dag redelijk fris een kijkje mochten nemen boven het bassin en bij het voe ren van de dieren. „Dat was wel span nend", bekent Arwen (8) uit het Friese Nijbeets. Na een stevig ontbijt gingen de kinderen - met een haaientand als aan denken op zak - weer naar huis. den haag/gpd - PvdA-leider Wouter Bos heeft het CDA ge waarschuwd dat een nieuw kabi net niet koste wat kost moet vasthouden aan het aflossen van de staatsschuld. Er dient volgens hem ook geïnvesteerd te worden in bijvoorbeeld zorg, onderwijs en het opknappen van verloeder de wijken. Bos wil geen 'staats- schuldfetisjisme', benadrukte hij zaterdag op een PvdA-bijeen- komst in Zwolle. Het verschil in zeteltal tussen CDA (44) en PvdA (42) recht vaardigt volgens hem niet dat de ene partij de andere het vel over de oren haalt. Hij wil zich geen examen laten afnemen door het CDA Bos vertikt het om conces sies te doen aan het CDA, alleen maar om mee te mogen onder handelen, meldde hij zijn partij genoten. Het CDA wenst de staatsschuld in één generatie af te lossen. De opmerkingen van Bos leidden bij de christen-democraten niet tot grote bezorgdheid, stelt een woordvoerder van Balkenende. „Bos heeft eerder aan de onder handelingstafel gezegd dat hij fi nanciële degelijkheid wil, net zoals wij. Dat telt. Wij willen niet al vooraf tekorten inboeken voor het einde van de kabinetsrit. Hij vindt ons niet op zijn weg als hij wil investeren in onderwijs." Maar het CDA vindt dat een nieuw kabinet zo veel moet be zuinigen, dat er in 2007 weer een begrotingsevenwicht is. „Dat was bespreekbaar voor de PvdA, zei Bos. Dus je moet ook pijnlijke maatregelen nemen. Bos weet hoe hard wij het spe len", aldus de woordvoerder van het CDA. Het Centraal Plan Bureau heeft berekend dat het rijk in 2007 14,5 miljard euro meer uitgeeft dan is begroot. Partijen gingen tot nu toe uit van tegenvallers van 10 miljard euro. CDA en PvdA gaan deze week officieel onderhandelen over een regeerakkoord. De koningin vraagt waarschijnlijk CDA'er Donner opnieuw informateur te worden. Als PvdA-kandidaat wordt HBO- raadvoorzitter Leijnse genoemd. Deze wilde zaterdag niet reage ren op zijn mogelijke benoe ming. den haag/gpd - WD-partijvoor- zitter Bas Eenhoorn legt dit voorjaar zijn functie neer omdat hij ruimte wil bieden aan ver nieuwing van de partij. De WD beziet in het kader van die ver nieuwing of de partijvoorzitter een andere, mogelijk betaalde, positie krijgt. In mei beslist de partij daar over. „Dat is voor mij niet mogelijk, ik doe het voorzitterschap naast een zware baan. Ik kan het voor zitterschap niet anders invullen dan ik nu doe. De vemieuwings- discussie kan beter gevoerd worden als ik niet automatisch meer de voorzitter ben", zegt Eenhoorn (56) die zijn brood verdient als vice-president van het consultancy-bureau Cap Gemini, Ernst Young. Een hoorn trad in 1999 als partij voorzitter aan en zit nu halver wege zijn tweede termijn van drie jaar. Eenhoorn had bij de afgelopen twee parlementsverkiezingen af en toe een publiekelijke aanva ring met de lijsttrékker. Maar hij ontkent gedwongen te zijn om op te stappen. Vorig jaar vond Eenhoorn dat toenmalig WD-lijsttrekker Dijk stal meer in 'Jip-en-Janneke- taal' moest gaan praten om de liberale boodschap beter over te a 40 procent van de kij- ïde op haar. Als num- van het publiek gaat en >m door naar de eind- nbia*6 R°tterdamse Ahoy". r weet niets Sheiding 01 Kb - Fieter van VoUenho- ,1 voor het eerst publie- P Jeageerd op de roddels 0 huwelijk met prinses en. „Er wordt al jaren ge- i dat we gaan scheiden. J?°Aiks van een schei dus Van Vollenhoven levisieprogramma room. Van Vollenhoven toe zijn mond ge- om de geruchten in de aden niet meer gewicht Van Vollenhoven, die dit jaar precies veertig den voor het eerst ont- het paar trouwde in ii 'absoluut weer met vrouw te trouwen' als even nog eens mocht Verliest Idols - Bas Nibbelke (20) lenaveen is afgelopen j door het weggestemd Irogramma Idols. „Ik K gewonnen, maar ik een winnaar omdat ik en gekomen. Ik had ïrven dromen dat ik bij te zeven zou horen. Het ier dat het nu zo loopt." ring Bas' verdere deel- an Idols aan een zijden toen hij tijdens de voor- i Roermond zijn tekst is. De jury gunde hem iet voordeel van de twij- as mocht blijven. Het oordeelde deze keer vlissingen/gpd - Neeltje Hen- drika Balkenende-de Dreu. Ge boren 10 augustus 1902. Wilhel- mina Magdalena Balkenende. Geboren 16 maart 1940. Dirk Balkenende. Geboren 10 okto ber 1900. Omgekomen bij de ramp op 1 februari 1953 in Krui- ningen. Die tekst staat op een grafsteen op de begraafplaats van Biezelinge, Zuid-Beveland, vlakbij het ouderlijk huis van demissionair minister-president Balkenende. Balkenende sprak zaterdag avond tijdens de herdenkings bijeenkomst in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen als Jan Peter, kind van een Zeeuwse familie. Net als zoveel Zeeuwse, West- Brabantse en Zuid-Hollandse gezinnen heeft ook de familie Balkenende haar eigen lotgeval over de ramp. Wilhelmina 'Wil ly') kwam om, maar haar schooltas werd teruggevonden. Alle boeken en schriften waren keurig ingepakt voor de school dag van maandag 2 februari", zegt Balkenende. „Dirk was een oom van mijn vader. Zij dachten met zijn allen veilig te zijn in hun monumentale boerderij in Kruiningen." Die stond er im mers al 350 jaar. Maar toen het kolkende water kwam, vonden ze met familie Goetheer-Rottier, die ook in de boerderij woonde, hun toevlucht op het dak. Het water beukte tegen de muren, uiteindelijk stortte de boerderij in. „Ze kwamen allemaal om. Mina Goetheer is zelfs nooit te ruggevonden." Het verhaal van zijn ouders gaat over Wolphaartsdijk. Een dorp dat ook zijn slachtoffers kende. „Mijn ouders en grootouders van moeders kant werden door een familielid gewaarschuwd. Het water kwam toen al over de dijk, golfde verder en drong de huizen binnen." Koningin Beatrix en premier Balkenende lopen langs de graven op de begraafplaats voor de slachtoffers van de watersnood in Oude Tonge. Foto: ANP/Robin Utrecht oude tonge/gpd - In een zorgvuldig be heerst evenwicht tussen emotie en rede is zaterdag de watersnoodramp van 1953 herdacht. Tijdens een bijeenkomst in aanwezigheid van koningin Beatrix in Oude Tonge (Zuid-Holland) werd even zeer ruimte gelaten voor een persoonlijke impressie over de ramp als voor de les die uit de gebeurtenissen van een halve eeuw geleden moet worden getrokken. In het Zeeuwse Ouwerkerk werd de ramp in stilte herdacht. De koningin sprak daar in beslotenheid met een aantal overleven den. „In het holst van de nacht werd er op de deur gebonsd", herinnerde zich C.J. van den Ouden-Huijer uit Oude Tonge de ijzige nacht van 31 januari op 1 februari. „Mensen dreven voorbij op een stuk hout of een dakkapel als vlot en we kon den ze niet helpen." En: „Nu, na vijftig jaar gaan we met storm nog nooit rustig slapen." J. Franssen, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, besloot zijn historisch resumé over de dagen van en na de ramp met een ernstige waarschuwing. „Met de uitvoering van de Deltawerken zijn we er niet. Nog steeds zijn er zwakke plekken in de kustverdediging." Franssen deed een oproep om het verleden ter harte te ne men en bij het waterbeheer veiligheid boven alles te stellen. „Een garantie voor absolute veiligheid is nooit te geven. Maar niets of te weinig doen of te laat in actie komen, kan desastreuze gevolgen hebben." Premier Balkenende liet in de marge van de herdenking blijken dat de regering die zienswijze deelt: „Nederland heeft ge leerd dat je de kracht van het water nooit mag onderschatten. Je kunt geen absolu te zekerheid geven. Je kunt nooit zeggen: 'Zeeland is veilig'. De knelpunten moeten worden aangepakt." De nationale herdenking werd in Oude Tonge en in Ouwerkerk vooral gedragen door slachtoffers en nabestaanden. Op de begraafplaats van de rampslachtoffers in Oude Tonge legde koningin Beatrix sa men met de premier een krans. In Ou werkerk kreeg de koningin van beeldend kunstenaar Gust Romijn een toelichting op diens monument en zij bezocht het Museum Watersnood 1953 om zich ver volgens in een restaurant te verstaan met delegaties van de bevolking uit de des tijds getroffen gebieden. Ook premier Balkenende sprak daar met overleven den. Bas Eenhoorn. Foto: GPD brengen. Dat werd hem door Dijkstal niet in dank afgenomen. Deze verkiezingen liet hij weten dat de WD de LPF niet per defi nitie als regeringspartner moest afwijzen. Hij deed dat kort nadat WD-lijsttrekker Zalm had ver klaard niet nog eens met de LPF te willen regeren. Deze kwesties hebben niet mee gespeeld bij zijn besluit terug te treden, stelt Eenhoorn. Dat wordt bevestigd door de fractie en partijbaronnen. Vanuit tie Tweede-Kamerfractie is abso luut niet aangedrongen op Een hoorns vertrek, stelt Zalms woordvoerder. amsterdam/gpd-anp - Urenlan ge sneeuwval heeft zaterdag middag voor overlast gezorgd op de wegen. Ook de NS en Schiphol kampten met proble men als gevolg van de sneeuw. In Amsterdam kwam een 66-ja- rige man door de gladheid om het leven. Hij werd geschept door een taxi. Op de snelwegen deden zich za terdag tientallen ongevallen voor, zo meldde het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD). De gevolgen bleven beperkt tot blikschade, schaafwonden en kneuzingen. Op de A2 tussen Amsterdam en Utrecht zorgden vier aanrijdingen nog wel voor vrij lange files, van in totaal 13 kilometer. Het treinverkeer ondervond ook hinder van de sneeuw. Overdag kampten de spoorwegen vooral in het westen met overlast, za terdagavond verplaatsten de problemen zich meer naar het midden en oosten van het land. Arnhem was vanaf een uur of acht via het spoor urenlang vrij wel onbereikbaar. Verder kamp ten treinreizigers op het traject Schiphol - Dordrecht door ver schillende wisselstoringen met vertragingen. Door een wisselstoring bij Weesp reden 's avonds ook de treinen tussen Amsterdam en Amersfoort niet volgens de dienstregeling. Op Schiphol moesten circa tien vluchten geannuleerd worden. De vertragingen in het vliegver keer liepen op tot twee uur. De baancapaciteit was minder dan normaal omdat er sneeuw van de banen moest worden ge veegd. Ook moeten de vliegtuigen wachten tot ze voorzien zijn van een vloeistof op him vleugels om ijsafzetting te verwijderen en te voorkomen. door Mick Salet den haag - Op de basisschool heerst deze week weer examenkoorts. De kinderen van groep acht maken dinsdag-, woens dag-, en donderdagochtend de Cito-toets. Sommige kinderen hebben er zelfs een speciale training voor gekregen. Wordt het gewicht van de toets overdreven? Anne fietst de 5000 meter in precies 10 minuten. Wat is haar gemiddelde snel heid? A 5 km/u B. 25 km/u C. 30 km/u D. 50 km/u Morgen beginnen zo'n 160.000 kinderen uit groep 8 van de basisschool aan de Ci to-toets. Een test om te onderzoeken wat ze in acht jaar geleerd hebben. Kunnen ze uitrekenen hoe hard Anne gemiddeld fietsde? Zien ze de taalfout in de vorige zin? Het resultaat van de Cito-toets is be langrijk voor de schoolkeus van de kin deren. Kunnen ze het vwo aan? Horen ze thuis op het vmbo? De Cito-toets is niet verplicht, maar meer dan acht van de tien basisscholen nemen de eindtoets af. Om de kennis van leer lingen te testen én om de kwaliteit van de school in kaart te brengen. Hoe scoort de school in vergelijking met andere scho len? Een aantal scholen laat leerlingen de toets bewust niet maken. Dat zijn vaak Daltonscholen, Jenaplanscholen, Vrije Scholen en Montessorischolen. „We hebben twee belangrijke bezwaren", zegt Tjeerd Mijnster van de Nederlandse Montessori Vereniging. „In de eerste plaats draait het in de toets bijna alleen om schoolse kennis, zoals taal en reke nen. Dat is nogal eenzijdig. In de tweede plaats vinden we het niet goed hoe de onderwijsinspectie naar de scores op de Cito-toets kijkt: alsof je de kwaliteit van een school aan die scores af zou kunnen lezen." Onderwijskundige Mart Visser vindt de Cito-toets wel een bruikbaar hulpmiddel bij het maken van een schoolkeuze, maar hij vindt het onjuist om er tegelijkertijd de kwaliteit van een school mee te me ten. Visser, die anderhalve maand gele den in Groningen promoveerde op een studie naar het gebruik van de eindtoets, vindt dat er vaak overdreven veel gewicht wordt gegeven aan de Cito-toets. „De kinderen staan daardoor onnodig onder druk. Ze krijgen het nerveuze gevoel: dit is het beslissende moment voor mijn schoolkeus! Terwijl het advies van de ba sisschool veel belangrijker is, en hoort te blijven." Mart Visser vindt het verkeerd om basis scholen te beoordelen op de scores van hun leerlingen uit groep 8. „Die scores geven de buitenwereld geen goed beeld van een school. Ik denk dat de meeste ouders het pedagogisch klimaat op een school ook veel belangrijker vinden dan die scores. En terecht. Want zo'n score hoeft niet veel te zeggen. Scholen kunnen van alles doen om kinderen hoger te la ten scoren. Bijvoorbeeld door veel aan dacht te besteden aan de vaardigheden waarop wordt getoetst. Of door kinderen vaak te laten oefenen met oude toetsen." Op veel scholen wordt wel eens geoefend met oude toetsen van de Citogroep. Vooral om kinderen te laten wennen aan de toetsmethode en de tijdsdruk. Maar Ofkje Teekens oefent kinderen speciaal om hen beter te laten scoren. De docente uit Den Haag heeft een bureau waar ze scholieren een speciale Cito-training geeft. Acht avondlessen van anderhalf uur voor 340 euro. „Ik heb het zelfver- zonnen en ben ook de enige in het land die het doet", zegt Ofkje Teekens. „Het is voor een deel een opfriscursus. Hebben kinderen moeite met breuken? Dan hér halen we breuken. Hebben ze moeite met spellen? Dan doen we spelling. Het is voor een ander deel een training om de Cito-toets te kunnen maken zonder ze nuwachtig te worden. Je hebt kinderen die de toets thuis goed zouden maken, maar die in de fout gaan als ze het op school onder tijdsdruk moeten doen. Daar proberen we wat aan te doen, zodat ze de toets zonder stress kunnen ma ken." Het lukt toetstrainster Teekens niet om kinderen van vmbo-niveau naar vwo-ni- veau te krijgen. „Dat lukt natuurlijk nooit. Als de basis er niet is, kan ik ie mand in acht avonden natuurlijk niet op vwo-niveau krijgen. Ik ben Ti-ta-tovenaar niet. Maar door oude kennis of te frissen en veel te oefenen, gaan kinderen wel vooruit. Van misschieri havo, naar waar schijnlijk havo. Ik bied echter geen enke le garantie." De keus voor een school na groep acht hangt niet alleen af van de score op de Cito-toets, maar ook van de wens van het kind, de ouders én het advies van de ba sisschool. De school kijkt daarbij niet al leen naar de prestaties bij rekenen en taal, maar ook naar het karakter van het kind. Is het een doorzetter? Heeft het moeite zich te concentreren? Het advies van de basisschool staat te boek als het belangrijkst, maar in de praktijk is de Ci- to-score toch wel de sleutel van de deur van vmbo, havo of vwo. Met een score van 536 word je nooit op het gymnasium toegelaten. 536? De score loopt van 500 tot 550, zoals rapportcijfers van 0 tot 10 lopen. Met 536 zou een kind op het vm bo tot de toppers horen en op de havo een middenmoter zijn. Met een score van 536 lijkt vwo te hoog gegrepen en blijft de deur van het gymnasium geslo ten. Sommige scholen zijn daar heel streng in. Er zijn gymnasia die een score van minimaal 545 als toelatingseis stel len. „Ik vind het eigenlijk onzin om zo streng te zijn", zegt Hans Radstake, rector van het Rotterdamse Mamixgymnasium en voorzitter van de Vereniging Rectoren Zelfstandige Gymnasia. „Je moet ook naar het kind kijken en naar het advies van de basisschool luisteren. Ieder gym nasium kent wel leerlingen die met een score van 540 toch stralend hun diploma hebben gehaald, terwijl leerlingen met een score van 550 in het derde jaar al af haakten." anjum/anp - Op de Waddenei landen zijn zaterdag en gisteren twintig olieslachtoffers aange spoeld. Daarmee staat de teller bij vogelopvangcentrum De Fü- gelpits in Anjum op ruim 180. Beheerder G. Wiersma van De Fügelpits schat dat er zeker nog enkele duizenden vogels met olie besmeurd in zee drijven. „Ze spoelen momenteel niet in groten getale aan, omdat de wind is gedraaid naar zuidwest. Morgen of woensdag bij noord westenwind zal het aantal slachtoffers weer flink stijgen," verwacht Wiersma. Dan wordt ook duidelijk of de olie afkomstig is van het gezon ken vrachtschip Assi Euro Link ten noorden van de waddenei landen. (advertentie) til Superaardappelen zak 10 kilo EE33Ü til Varkensrollade kilo, EETOI kilo 0.16 til Coburger rauwe ham n no 100 gram, A85- HiMil U. kilo 9.20 De Van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met Cfl Bonuskaart, tot en met 9 februari 2003.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3