Oorzaak ongeluk moeilijk te ontdekker" GESPREK VAN DE DAG MARS 'Zweefvliegtuig met eigenschappen van een baksteen' ersiHSSIs Als een vlieg in de vlam Stukadoren met structuurlagen MAANDAG 3 FEBRUAka me 8 to MENSELIJK India's enige astronaut, de 42-ja- rige KALPANA CHAWLA die tij dens de ramp met het ruimteveer Columbia om het leven is geko men, was in haar vaderland een bekende persoonlijkheid; een heldin werd ze pas na haar dood. Alle kranten besteedden gisteren op hun voorpagina's ruime aan dacht aan Chawla. De astronaute, die het grootste deel van haar leven trouwens in de VS woonde en bezig was met haar tweede ruimtereis, werd door de Indiase media afgeschilderd als een vrouw met passie, doorzettingsvermogen en intellect. „Een voorbeeld voor iedereen in het land", aldus een krant. 2è was vooral populair onder Indiase schoolkinderen. In haar zagen ze een verwezenlijking van de 'Indiase Droom' - zelfs een inwoner van een van 's werelds armste landen kan het heel erg ver schoppen. Ook dat Chawla het als vrouw zo ver Schopte is in India een grote uitzondering. Foto: EPA De 48-jarige kolonel-vlieger ILAN RA MON had een respectabele staat van dienst in de Israëlische luchtmacht. Op een oefenvlucht kwam hij ooit in volle vlucht in botsing met een andere straaljager en hij dankte zijn leven al leen aan zijn snelle reactie en zijn schietstoel. Zaterdag was er geen ont snapping mogelijk. Meer nog dan zijn luchtmachtverleden was het Ramons persoonlijkheid die de Israëlische be volking aansprak. Zijn laatste woorden tot het Israëlische volk, in een radio-interview: „Als de ra ketmotoren tot ontbranding komen, gaan we de ruimte in. Niet alleen ik, maar jullie allemaal." Ineen video-gesprek met premier Ariel Sharon haalde hij, worstelend met de ge wichtsloosheid, uiteen plastic zak een kleine tora-rol. „De ze bijbel kreeg een 12-jarige jongen zestig jaar geleden in het kamp Bergen-Belsen van een Amsterdamse rabbijn", vertelde Ramon. „Hij wikkelde de rol in zijn zakdoek en las er elke dag in, ter voorbereiding van zijn bar-mitzva. De jon gen overleefde het kamp en is nu hoogleraar in Israël." De tora-rol, zo bleek, was een dierbaar bezit van de oorspronke lijk uit Nederland afkomstige prof. Josef Jehojachin, voor wie de astronaut in de ruimte wetenschappelijk onderzoek verrichtte. Foto: EPA STANDPLAATS Wat een mooie afsluiting had moeten worden van twee weken Mars Desert Research Station eindigt in een trage die. Zaterdag kregen we de tip van Mission Control om eens vroeg op te staan, omdat we dan de space shuttle Co lumbia zouden kunnen zien voorbij komen tijdens haar landing in Florida. En inderdaad: rond zes uur zagen we het ruimteveer als een zeer heldere ster voorbij komen. Een prachtig gezicht, veel beter zichtbaar dan wanneer ze zich in de ruimte bevind. Daarna zetten we in onze habitat via Internet NASA TV aan. Eerst leek er niets aan de hand te zijn. We wisten wel na een aantal minuten dat er vertraging was, want de Co lumbia was nog niet geland. Na vijf minuten sprak de commentator van NASA dat Mission Control een continen- cy had en dat alle flight controllers hun data moesten be waren. Toen wist ik dat er iets goed mis was. Wanneer een officiële instantie zo gaat praten, dan gaat het niet goed. Surfend op het internet probeerden we via andere kanalen aan nieuws te komen. Op space.com is er een message board. En daar lazen we als eerste van ooggetuigen dat de shuttle uit elkaar gevallen was tijdens haar entree in de at mosfeer. Ik zat dit achter de computer te lezen en mijn be nen trilden. De meesten van ons zijn ofwel werkzaam in de ruimte vaartindustrie, óf zijn er nauw mee verbonden. Eén van ons werkt bij NASA en werkt veel samen met de astronau ten, dus onze crew voelde zich verbonden met de astro nauten die hun missie gedurende dezelfde tijd uitvoerden als wij de onze. Normaal gesproken huil ik niet vaak, maar nu had ik het toch te zwaar. Net als de rest trouwens. We hadden giste ren nog een gesprek met de hele groep over de risico's van de ruimtevaart. De meeste crew-leden deelden de mening dat de astronauten weten hoe gevaarlijk het is en dat de ri sico's door hen geaccepteerd worden. Het blijft echter aangrijpend te zien hoe een voertuig, waarvan ik als mens ook zeer trots ben dat we het kunnen maken, als een vlieg in een vlam uiteenvalt. DAGELIJKS LEVEN smb Vlucht STS-107 van het ruimteveer Columbia was de 113e missie van een ruimteveer sinds de eerste lan cering op 12 april 1981. De Columbia was ook het oudste van de vijf ruim teveren waarover de ruimtevaartor ganisatie NASA (heeft) beschikt. Be halve de Columbia zijn dat de Chal lenger, die in 1983 voor het eerst vloog en in 1986 verongelukte, de Discovery (eerste vlucht in 1984), de Atlantis (1985) en de Endeavour, die in 1992 voor 2 miljard dollar aan de vloot werd toegevoegd om de verlo ren gegane Challenger op te volgen. Van deze ruimteveren heeft de Dis covery het grootste aantal vluchten gemaakt: 30. Bij geen van de 111 ge slaagde missies van een ruimteveer waren er ooit problemen bij de te rugkeer in de dampkring of bij de landing. De landing van een ruimteveer is desondanks een riskante aangele genheid, omdat het veer niet be schikt over eigen aandrijving, zoals een gewoon vliegtuig. „Het is dan een zweefvliegtuig met de aërodyna mische eigenschappen van een bak steen", zo omschreef een ruimte vaartdeskundige het eens. De piloot heeft geen motorkracht tot zijn be schikking. Hij kan een landing dan ook niet afbreken en overdoen, zoals een piloot van een gewoon vliegtuig Tv-beeld van een helm die in Texas werd teruggevonden. Foto: AP kan. Het aanbrengen van stuur- en straalmotoren werd in de jaren ze ventig afgewezen, omdat het ruimte veer dan te zwaar zou worden. Er zijn de afgelopen jaren geregeld waarschuwingen geweest over de veiligheid van de ruimteveren. Vorig jaar nog zei het voormalige hoofd van de veiligheidscommissie van de NASA, Richard Blomberg, 'nog nooit zo bezorgd te zijn geweest over de veiligheid van de ruimteveren als nu'. Volgens Blomberg was geldge brek er de oorzaak van dat de vloot van ruimteveren niet voldoende was gemoderniseerd. Ook voormalig NASA-ingenieur Don Nelson heeft vorig jaar zomer presi dent Bush gewaarschuwd voor on gelukken met ruimteveren. Hij be pleitte stopzetting van alle vluchten totdat alle problemen met de veilig heid uit de weg zouden zijn geruimd. Dat meldde het Britse zondagsblad The Observer gisteren. Nelson wees er onder meer op dat bij een inspectie van het nu veronge lukte ruimteveer in augustus 2000 maar liefst 3500 defecten in de beka beling werden vastgesteld. Elk ruim teveer heeft ongeveer 500 kilometer elektrische kabel. In zijn brief somde Nelson een reeks problemen met de ruimtevaartuigen op sinds 1999. Zo moest de lancering van de Columbia in 1999 worden uitgesteld wegens een waterstoflek. Toen het zaterdag verongelukte veer alsnog werd gelanceerd, ontstond er kortsluiting, waardoor de hoofdcom puters voor twee van de drie hoofd motoren uitvielen. Noodsystemen namen hun taak over, zodat een noodlanding niet nodig was. Het de fect leidde ertoe dat de vluchten van andere veren werden uitgesteld. In januari 2000 moest de lancering van de Endeavour wegens proble men met de bekabeling en de com puters worden uitgesteld. Tien maanden later moest de honderdste vlucht van een ruimteveer ook al worden uitgesteld. Ook vorig jaar waren er diverse problemen. Gen ichtgt ;en w bom /erha nnen rojec uwer •bber .aan :nadi r is g ant ire ijverl Twe he De Amerikaanse vlag hangt halfstok bij Ipmis dy Space Center in Cape Canaveral, Florid Foto: AP/Bill Waugh De oorzaak van de ramp met het ruimteveer Columbia zal niet makkelijk te achterhalen zijn. Heel anders dan bij het ruimte veer Challenger, dat vrijwel op de kop af zeventien jaar geleden ontplofte, is vrijwel al het materi aal waaruit de Columbia was op gebouwd, hoog in de dampkring verbrand. Het ongeluk met de Challenger, waarbij ook zeven astronauten omkwamen, werd veroorzaakt door een lekkage in één van de twee brandstofraketten (solid rocket boosters, of SRB's). Daar door ontstond aan de zijkant van de SRB een intens hete vlam,waarop een gigantische ontploffing plaatsvond. De ramp van zaterdag vond veel hoger plaats: op zeker 65 kilo meter boven het aardoppervlak en waarschijnlijk nóg hoger. Voor de uiteindelijke afdaling moet een ruimteveer omdraaien met zijn motoren in de vlieg richting. Die worden als remra- ketten gebruikt om de snelheid terug te brengen van 28.000 ki lometer tot ongeveer 20.000 ki lometer per uur. Met die snelheid, bijna zeven tien keer de geluidssnelheid, komt het ruirpteveer de damp kring binnen. De toenemende luchtweerstand, waardoor de snelheid verder afrieemt, gene reert steeds meer hitte op die delen van het veer waar de lucht het meest intens langs suist. Die delen zijn daarom bekleed met speciale hittetegels die tempera turen van duizenden graden kunnen verdragen. Het betekent ook dat elk ruimte veer in een heel speciale stand de dampkring binnenvliegt. Zelfs de geringste afwijking daarin kan fatale gevolgen heb ben. Om voldoende te kunnen afremmen beschrijft het veer tij dens de verdere daling grote s- bochten, die het uiteindelijk bij de landingsbaan van het Kenne dy Space Center in Florida moe ten brengen. Daar landt de shuttle als een gewoon vliegtuig. De hele daalprocedure wordt door computers gestuurd; dat begint al ver boven de damp kring, als het veer een half rond je om de aarde van de landings plaats verwijderd is. De piloten houden alleen het verloop in de gaten: afnemende snelheid, de oplopende hitte, hoogte en de stand van de shuttle. Vast staat dat het radiocontact met de Columbia ongeveer een half uur vóór het landingstijd stip uitviel. Die uitval valt vrijwel samen met het moment waarop de shuttle de dampkring bin nentrad. Misschien ging het daarbij al mis. Mogelijke oorza ken: een computerstoring, waardoor de stand van de shutt le fout was, óf er ontbraken 'te gels' op de meest hittegevoelige plaatsen. Die laatste mogelijk heid is niet onwaarschijnlijk. Technici van NASA meldden vlak na de lancering dat 'er de len van het systeem tijdens de lancering waren losgeraakt, waarvan één een vleugel had ge raakt'. Als zelfs maar een klein deel van de romp van het ruimteveer zelf De bemanning van de Columbia. Van links naar rechts: David Brown, Rick Husband, Laurel Clark, Kalpana Chawla, Michael Anderso, McCool en Man Ramon. Foto: Reuters wordt blootgesteld aan de im mense hitte die wordt veroor zaakt door de luchtweerstand, dan kan het geheel uit elkaar vallen. De luchtweerstand is bij dergelijke snelheden gewoon weg verwoestend. Er is dan geen sprake van een explosie maar van desintegratie: uiteenvallen. Een andere oorzaak is mis schien de leeftijd van de Colum bia. Hij werd al in 1979 afge bouwd, in een tijd waarin de NASA nog uitging van een ge middelde van één vlucht per twee weken. De ruimteveren werden goed geacht voor 'mini maal tweehonderd vluchten' al vorens ingrijpende revisie nood zakelijk was. De vlucht die op 16 januari be gon, had vluchtnummer 107 in de planning van de NASA. Net als bij elke lancering worden bij elke intrede in de dampkring enorme krachten op de shuttles uitgeoefend. Het is mogelijk dat een soort metaalmoeheid de Columbia, die in 1999 nog een ingrijpende onderhoudsbeurt onderging, fataal is geworden. Net als de ramp met de Challen ger zal ook die met de Columbia vergaande gevolgen hebben voor de ruimtevaart. Zeker voor het in aanbouw zijnde interna- Amerikaans ruimteveer Columbia De laatste minuten (Ned. ti/d) 14.44 uur Columbia keert terug in de atmosfeer 14.49 uur Eerste S-bochtman oeuvre 14.59 uur Komt in luchtruim boven Texas 15.01 uur 15 minuten voor landing verliest vluchtleiding contact Bemanning Rick Husband William McCool* Michael Anderson llan Ramon* David Brown* Kalpana Chawla Laurel Clark* eerste njimtevtucht lancering 16 januari 2003 Op een hoogte van 63 km en met een snelheid van 19.000 km/uur verongelukt ruimteveer Columbia Gebied waar brokstukken van ruimteveer Columbia neerkomen Chronologie 16 januari, 10.39 uur: Columbia stijgt op vanaf het ruimte vaartcentrum Kennedy in Florida. 1 februari, 08.15 uur: Bemanning stelt remraketten in wer king om terug te keren naar de aarde. 08.53 uur. De vluchtleiding van de NASA ont vangt geen temperatuurmetingen meer van het hydraulisch systeem aan de linkerkant van het ruimteveer. 08.58 uur De NASA krijgt geen gegevens meer door van drie temperatuursensoren aan de linker kant van Columbia. 08.59 uur: De NASA ontvangt van nog acht tem peratuur- en banddruksensoren aan de linkerkant geen meetgegevens meer. Een van de meters kan nog wel worden afgelezen in de cockpit, wat door de bemanning wordt bevestigd. 08.59 uur Laatste radiocontact. Vluchtleiding meldt: „Columbia, Houston, wij zien jullie band- drukboodschappen en wij hebben jullie laatste mededeling niet ontvangen." Columbia ant- iadd jeds tionale ruimtestaüon I voor de ruimteveren le van levensbelang zijn. Al reden komt ook de vlu^- de tweede Nederlands!" 1 naut, André Kuipers, - schroeven te staan. Hit mend najaar met een Lter Sojoez-raket naar het ^ncj Ben Apeldoorn ire t zij icht ïrda woordt: „Roger, (begrepen) uh... 09.00 uur NASA verliest alle data- en rac keer met Columbia, op 62.140 meter bovj aarde. l£je 09.00 uur Inwoners van Texas, Arkansa^ vaj Louisiana horen 'een luide knal' en zien in de lucht. 09.16 uur Het tijdstip waarop Columbia plan had moeten landen. 09.29 uur De NASA slaat alarm. I" 1 09.44 uur De NASA waarschuwt bewon<_|_ buurt te blijven van mogelijk giftige wrak*" 11.00 uur Bij het ruimtevaartcentrum K^ gaat de vlag halfstok. t vQ 14.05 uur President George Bush stelt dl king op de hoogte dat het ruimteveer Col^J verongelukt en dat er geen overlevenden (de genoemde tijden zijn die van het oos|^ de Verenigde Staten, zes uur vroeger dan 1( la°d) K Bron: NASA e&Aj sm3i3/vr»c/vL P4T IS" cx?k. VOOR. p«E7"nC5 De waterige oogjes van de badmeester gaan zoekend langs het rijtje moeders, blijven rasten op het gelaat van mijn ee ga en vragen, nog voordat zijn mond het verbaal nog eens dunnetjes overdoet, of zij de moeder van...is. Bij justitie heb je het recht om te zwijgen, maar voor een oiider die een publieke terechtwijzing ondergaat is er geen burgerlijk wetboek om op terug te vallen. Mijn vrouw knikt. Of zij - klinkt het met een stem die gewend is om van de ene naar de andere kant van een vijftigmeterbad te dragen - er dan de volgende keer voor kan zorgen dat mijn zoon het uurtje zwemonderricht niet begint in het groepje voor diploma A, halverwege voortzet bij diploma B en afmaakt bij diploma C. Dat is voor alle betrokkenen namelijk erg venvarrend. De dienstdoende gezagsdrager van Aqualand raakt één van de kernpunten in het educatieve leerproces dat opvoe den heet: het aanbrengen van structuur. Een nazaat begint zijn of haar leven zonder structuur. Afhankelijk van de impulsen die het lijf doorgeeft, krijst, drinkt en slaapt het wezen dat na jouw zaad (moet eigenlijk dus zijn: 'nazaad') ontsproten is, de hele dag en nacht door. Met het voederen op gerichte tijden en het te ruste leggen op momenten dat het de opvoeders heel best uitkomt, wordt begonnen een eerste structuurlaag in het leven aan te brengen. En - in de lange, lange weg naar de volwassenheid - wordt daar laag, op laag op laag aan toegevoegd. Opvoeden is het stukadoren van structuurlagen. Stukadoren is als het maken van abstracte kunstwerken. Iedereen die er oppervlakkig naar kijkt, bekndpt onver mijdelijk de gedachte: dat kan ik ook. Maar stukadoren is een vak Als de structuurlaag niet goed is aangemaakt of ondeskundig wordt aangebracht op een onderlaag die niet goed is voorbewerkt, zakt zij omlaag, als een paling op een met snot ingesmeerde zeephelling. Wat er precies mis is met de onderlaag van onze zoon, daar kunnen we geen vinger achter krijgen. Maar alle door ons zo zorgvuldig aangemaakte structuurlagen glijden er op af. Door de week wil hij uitslapen, in het weekeinde is hij matineus. Hij speelt in zijn onderbroek met zijn Lego als hij zich moet aankleden, en speelt gekleed met zijn Le go als hij zich moet uitkleden. Aan elke handeling dient een directe impuls van ons vooraf te gaan, om te voorko men dat hij bijvoorbeeld na het opstaan en het wassen ge woon weer zijn pyjama aantrekt. Die impulsen heeft hij de hele dag door nodig want anders doet hij gewoon wat op dat moment in zijn hoofd opkomt. En omdat zijn gedach ten altijd op andere plaatsen verkeren dan zijn lijf, is ddt eigenlijk het probleem. De dag dat hij na de zwemles onder de douche stond met het papiertje waarin zijn overgang naar het examengroep je voor diploma A werd bekrachtigd (ik kon het achteraf nog net lezen, in de uitgelopen inkt), beschouw ik als het voorlopige hoogtepunt van dit jaar. Er is per week nu nog maar één zwemles, heel vroeg op de woensdagmiddag als ik hem écht niet (tegen mijn vrouw: 'Echt niet, echt niet, echt niet!') kan begeleiden. Op zijn gedrag tijdens dit uur tje kan ik hem dus alleen maar achteraf aanspreken. Hoe slaagt hij erin om, terwijl hij zijn A nog niet heeft, steeds een halfuur mee te doen met de diploma B en C-groepen? Er volgt een heel relaas over de onduidelijke si tuatie in het zwembad, waar steeds drie groe pen kinderen tegelijk les krijgen. Dat is, in zijn optiek, vragen om moeilijkheden. Het is, vindt mijn zoon (6), een wonder dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd. Ken ik zijn vriendje Martijn? Die had zijn A al gehaald, ging op voor B en toen dat wat erg lang duurde, ontdekte zijn moeder dat hij al drie maanden gewoon weer met A mee zwom. En dan het personeelsbeleid, in dat zwembad. Elke keer heeft hij een andere badjufof bad meester, voor wie al die natte koters in zwem- kleding er allemaal hetzelfde uitzien. Die Stephan nog niet van Steven kunnen onder scheiden. Ligt het dan aan hem, dat ook hij het overzicht soms volledig kwijt is? Ze mis sen daar, ze missen daar, kom, hoe zeggen jullie dat altijd? Structuur. Kijk, ddt bedoelde hij nou. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2