SERVICE LATE BLOEI Winterse buien Kruiswoord-min-een r MAANDAG 3 februari 1 CD VAN DE DAG Genre: rockabilly/retro-surf The Raveonettes Whip It On (Columbia 99751 075394) Vreemde jongens, die Denen. Ga maar na: Lego, de vrijplaats Cris- tiania en de krachtigste vreemdelingenwet binnen de EU. En toch komt soms een wezensvreemd element het koninkrijk binnen, schiet er wortel en leidt tot iets wat de wereld kan veroveren. Zo maken The Raveonettes de meest aanstekelijke plastic rockabilly aan deze zijde van The Cramps. Overstuurde gitaren, geluidskana len die naar believen verstopt lijken te raken en weer worden open gedrild. De hoeveelheid noise' die via de debuutplaat Whip It On over je wordt uitgestort, doet denken aan de sonische ervaring die de eerste singles van The Jesus and Mary Chain opriepen. De op winding wordt deels veroorzaakt door de 'coole' manier van twee stemmig zingen: In Cops On Your Tails worden juten verwenst met een benepen 'Fuck you!' Het probleem met Sune Rose Wagner en Sharin Foo is dat het nooit klinkt alsof ze zich het genre echt eigen kunnen maken. Ze kennen The Everly's, The Ronettes en Suicide en elke track apart doet ook verfrissend aan. Een mini-album met acht tracks is echter te veel van het goede. BOEK VAN DE DAG Genre: novelle anton tijechov Anton Tsjechov uitg. Signum Prijs: 15,00 Anton Tsjechov kennen we van zijn toneelstukken vol Russische lanterfanters die van hun grootse plannen niets terecht zien ko men. Minder bekend is zijn overige literatuur, laat staan zijn lite raire debuut, de novelle Late bloei uit 1882. Olja Tielkes, docent Russische literatuur aan de Universiteit van Amsterdam, noemt de auteur in het nawoord bij het pas verschenen boekje nog een klei ne Tsjechov: de grote Tsjechov van De kersentuin. Oom Wanja en al die andere prachtstukken moest nog geboren worden. Niette min is Late bloei een met zorg uitgegeven, mooi boekje. Hoofdper soon is de jonge Maroesja, die er maar niet in slaagt een man aan de haak te slaan. Totdat ze diep onder de indruk raakt van de jon ge, door zijn werk in beslag genomen arts Toporkov, die haar aan lager wal geraakte broer verpleegt. Pas veel later durft ze hem haar liefde te verklaren, als zijzelf aan een ernstige ziekte lijdt. De ro mance is slechts van korte duur en eindigt met Maroesja's sterven. Pathetisch? Ja. Maar bij een groot stilist als Tsjechov doen we niet moeilijk. KOKKERELLEN Couscoussalade met geroosterde aubergine en verse roomkaas In veel landen van Noord-Afrika is couscous het nationale gerecht en het is tevens het voornaamste ingrediënt van het gerecht. Cous cous werd in de 19e eeuw door de Fransen die grote delen van Noord-Afrika be zet hielden naar Frankrijk gehaald. Het is er nooit populair geworden. Ook bij ons is couscous (nog) niet veel gevraagd. Daar in kan in de komende maanden verandering ko men want een aantal producenten van voe dingsmiddelen en enkele grote supermarktketens bereiden acties voor om couscous in ons land te intro duceren. Couscous wordt ge stoomd in een couscoussier die veel weg heeft van de bij ons wel bekende rijst-stoom-pan. Cous cous wordt gemaakt met grof griesmeel, gerstemeel of groene tarwe. Maaltijdsalade voor 2 - 3 personen: 200 - 250 gram couscous; 2-2 1/2 dl groentenbouillon, even tueel van tablet; ca. 5 eeti. (zon nebloem) olie; 3 tomaten, ont veld; 200 - 250 gram verse (ijs koude) roomkaas, zoals Mon Chou; 1 middelgrote aubergine; zout; witte peper uit de molen; 1 theeL honing; 1 eetl. limoen- of citroensap; ca. 75 gram veldsla. Bereid de couscous zoals op de verpakking is aangegeven. Neem groentebouillon in plaats van water. Roer en schep de couscous enkele malen met een (vlees)vork om. Laat de cous cous koud worden. Halveer de tomaten en neem kernen, zaad en vocht weg. Snijd het vruchtvlees in kleine blokjes. Strooi er een beetje zout over. Snijd verse roomkaas in blokjes. Roer in een kom metje honing en limoen- of citroensap door elkaar. Voeg wat zout en peper toe en blijf zolang roe ren tit het zout is opge lost. Klop er 3 eetlepels olie door. Sprenkel 1 1/2 eetlepel dressing over de couscous en schep er met een grote vork de to- matenblokjes door. Leg de blokjes roomkaas in een kom. Schenk de rest van de dressing er over en schep alles enkele malen voorzichtig om. Laat alles een half uurtje staan. Laat de blokjes daarna op een zeef uitlekken. Verwijder de beide uiteinden van de aubergine. Snijd de vrucht in plakken met een dikte van 3/4 centimeter. Bestrooi de plakken met wat zout en laat ze uitlekken. Trek er gerust een half uur voor uit. Maak de plakken daarna droog met keukenpapier en bestrijk ze met een kwastje met olie. Verhit intussen een grillpan of -plaat. Strijk er ook een beetje oüe over. Rooster de aubergineplakken aan weerszijden goudbruin. Presentatie: Bekleed bodem en wand van een glazen (kristallen) schaal met veldsla. Schep de couscous er in het midden op. Schik de aubergineplakken er rondom. Strooi de uitgelekte kaasblokjes over de couscous. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en A16 Rid derster - Grens Hazeldonk vice versa. Vandaag zijn er ook contro les op de A12 bij Driebergen-Rijsenburg en A73 bij Boxmeer. Dins dag: A2 bij Maarssen en A12 bij Bunnik. Woensdag: Al bij Barne- veld en A27 bij Werkendam. Donderdag: A2 bij Ouder-Amstel en A27 bij Hilversum. Vrijdag: A4 bij Leidschendam en A59 bij Moer dijk. A12 bij Ede en A17 bij Roosendaal. Zondag: A4 bij Leiden en A76 bij Heerlen. HET WEER door Jan Visser Sleetje rijden? Sneeuwpop maken? Dat is in dit land[j niet denken maar meteen doen want nog voor de laatste sneeuwvlok is gevallen staat de Atlantische 'schoonmaakploeg' alweer gereed om de witte deke£ op te rollen. Afgelopen zaterdag kreeg het grootste deel van het land te maken met sneeuwval van betef kenis, gistermiddag waren de meeste weilanden al weer sneeuwvrij. De meeste sneeuw viel zaterdag in F het westen van het land namelijk 3 tot 7 centimeter en in Zeeland zowaar 5 tot 10 centimeter. Daar de Zeeuwen donderdag en vrijdag ook al goed bedeeld werden, groeide het sneeuwdek plaatselijk aan tot ongeveer 20 centimeter. Door de sterke wind was hel voor veel waarnemers geen gemakkelijke taak om dq dikte van het sneeuwdek te bepalen. De wind veroi wel 45 centimeter. Gelet op de zachte winters van c laatste jaren een onhollandse situatie. De sneeuw val zaterdag kwam na fikse nachtelijke kou: Wilhelminal dorp registreerde in de nacht van vrijdag op zaterdai -13,2 graad, Wijk aan Zee mat -9,9. Gisteren maakteij regen en hogere temperaturen (Valkenburg 5.' een einde aan de sneeuwpret. Hoewel het kortstond ge wintertje weer is verlopen moeten we dezer dagei nog wel rekening houden met winterse naweeën. Ee voormalige IJslanddepressie trekt het Noordzeege bied binnen en stuwt opnieuw veel bovenluchtkou naar onze streken. Daarin ontstaan winterse buien (geconcentreerd in kleinschalige storingen) en tijder opklaringen kan het in de nacht en vroege ochtend P licht vriezen. Tiidens het komende weekeinde lijkt dl westcirculatie dominant te worden en daarmee komL de weg vrij voor iets hogere temperaturen. Morgen f opnieuw winterse buien, geen hogere temperatuur dan 3-4 graden en 's avonds een aantrekkende noordwestenwind. amj b« Niet het gevraagde woord Invullen, maar een woord dat bestaat Uvan letters van het gevraagde woord In dezelfde volgorde min 1 lette&ats Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inj tre moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet wordeijp S( blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1Dierenverblijf; 5. talent; 7. anijsbeschirk 8. bakmiddel; 9. oevergewas; 11. ontvreemden; 14. Uteit zetsel; 16. opening; 17. kleur; 18. brilslang; 19. snijwlrd« tuig; 20. kinbaardje; 22. uitwijding zonder inhoud; 25. sprong in het water; 27. hoffeest; 29. straathand^ 30. verbond; 31. aardig. |en bree Verticaal: 2. Woestijn in Azië; 3. rijwiel; 4. Spaans rijpmisi 6. pluim; 8. kuur; 9. metaal; 10. klimwerktuig; 12. dief fo 13. door water omgeven land; 15. zacht; 16. gewas; m 19. verdriet; 21. rad; 22. gezet; 23. met elkaar; 24. sC\. lijn; 26. schaakstuk; 28. tijding. Oplossing van zaterdag: mc Horizontaal: 1. Blootje; 7. kiem; 8. nato; 10. rot; 12. pas; 13. Haifa; 16 m( 18. anno; 20. lar; 21. orka; 23. chef; 26. ijszee; 28. sak; 30. vga; 32. klAOT 34. feit; 35. profaan. Hl h Verticaal: 1 Bio; 2. lethe; 3. om; 4. tn; 5. Japan; 6. eta, 7. krab; 9. Osldet a 14 atlas; 15. farce; 17. eer; 19. Noe; 21. Omsk; 22. kijker; 24. hevea; ïda; 27. ze; 29. alp; 31. gin; 33. po; 34. fa. eyei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22