ernix speelt liever ïgen het tweede SPORT Leidenaars ZZICT kloppen Leidenaars LSG in Breda Fiks houdt uitzicht op promotie: 18-17 :gstgeest '80 st Sosonko ingeveld: blij met ondankbare vierde plek Torenstad drukt Pecos dieper in de problemen S6 Druk wordt Foreholte te veel tegen koploper HDC 986 maandag 3 FEBRUARI 2003 i - Oegstgeest '80 won twee we- leden dankzij de inbreng van pester Genna Sosonko het inhaal- jet medekoploper De Pion. De lestenaren dachten zonder hem val op hun leidende positie te afslaan. Dat was een flinke mis- Oegstgeest '80 kwam het afgelo- lekeinde tegen Sopsweps '29 uit am niet verder dan een 4-4 gelijk te 1-3 achterstand - door verlies- van Caroline Slingerland-Reedijk van der Spek en remises van traver en Joop Piket - werd aan lorden omgezet in een 4-3 voor- Fred Slingerland, Anne Reedijk tosja Nikolic wonnen. De tegen- van Eric van 't Hof was bezig de elijk te trekken, maar Van 't Hof, j al de hele ergerde aan de gelui- 5 zijn tegenstander, zag in een al lousiaste damezet het aanraken i ander stuk. De aanwezige arbiter 'an 't Hof in het ongelijk, rerloor met 5-3 van Bloemendaal. lenaars hebben dit seizoen het ge- de concurrentie ook punten laat waardoor LSG 2 nog steeds aan de staan in de tweede klasse B. Wim kerk, Rag de Graaff en Henk van kwamen ondans voordelige stel Piet Bakker van Philidor (links) en Marcus Driessen van Voorschoten overzien het speelveld. Foto: Mark Lamers lingen niet verder dan remises. Raoul van Ketel zorgde voor het enige winstpunt. Later kwam daar nog een halfje van Ma- chiel de Heer bij. De overige LSG'ers (met een blunderende Eelco Kuipers) verloren allen hun partijen. Het eens zo roemrijke Philidor Leiden was in de derde klasse E niet bij machte om het in de breedte sterkere team van Voorschoten te verslaan: 2.5-5.5. De par tij tussen Gert Both en Ton Kohlbeck, werd al na twintig zetten in Both's voor deel beslist. Voorschoten liep vervolgens uit naar 3.5-0.5 door winstpartijen van Marcus Driessen (weerlegde een stukof fer van Piet Bakker) en Bert Houweling die een trage ontwikkeling van Willem- Jan van Briemen afstrafte door hem mid den op het bord mat te zetten. Philidor deed nog wel iets terug met zeges van Herman van Halderen en Pieter Pouw, maar 'man of the match' werd uiteinde lijk de Voorschotense kopman Frits Frit- schy. Hij won van de tot dan toe ongesla gen Nico Kuyf. Koploper in klasse 3D, LSG 3, versloeg met drie invallers - Folkert Geertsema, Dirk Sikkel en Vincent Fructuoso - De Uil uit Hillegom: 1.5-6.5. Uiteindelijk verloor alleen Sikkel ondanks een beter staand eindspel. Oegstgeest '80 2 ging flink on deruit tegen het Kudelstaartse AAS (1.5- 6.5) en lijkt nu de voornaamste degrada tiekandidaat in de derde klasse D. Kat wijk kwam niet verder dan 4-4 tegen De Vogelwijk, maar staat wel stevig in de middenmoot. Jeffrey van Vliet, Cees Scherpenisse en Arnold Janssen wonnen en de remises van Henk van Duyvenbo- de en Jan Hellenberg stelden het match- punt veilig. Ook de Alphense Schaakclub (ASC) werkte zich door een 5-3 zege op de TAL/DCG-reserves naar een positie in de middenmoot. Subtopper LSG 4 moet na een 5.5-2.5 nederlaag tegen Zeist ter rein prijs geven en hekkensluiter LSG 5 boekte z'n eerste matchzege ten koste van de Amsterdamse VAS-reserves (3-5). door Jan Bey breda - Het Leidsch Schaakge nootschap (LSG) verloor van landskampioen ZZICT Breda met 6.5-3.5. De Leidse groot meesters, Erik van den Doel en John van der Wiel, speelden een bepalende rol in deze wed strijd. Met een beetje meer ge luk en 'ausdauer' aan LSG-zij- de en de landskampioen had in deze samenstelling - zonder z'n gebruikelijke rijtje inge huurde topgrootmeesters - aan het kortste eind getrokken. „Met een beetje geluk hadden we op 5-5 uit kunnen komen. Dan moet je wel de kansen pakken en dat hebben we ver zuimd", vond captain Rudy van Wessel. Eugène Rebers wilde snel met een combinatie z'n voordeel verzilveren, maar zijn oppo nent ging er met het punt van door. Ook Stefan van Blitters- wijk wist geen groot voordeel te pakken en besloot vervol gens het punt te delen. Van Wessel kreeg van Leidenaar Van der Wiel het Schots voor geschoteld. Juist op het mo ment dat Van Wessel uit de openingsproblemen dacht te zijn, ging een belangrijke pion verloren en schoof Van der Wiel de LSG'er van het bord. Tom Middelburg liet ook enig openingsvoordeel glippen en mocht uiteindelijk blij zijn met een halfje tegen - alweer een Leidse meester in Bredase dienst - Jop Delemarre. LSG- invaller Arjen van Benthem maakte zijn debuut in de meesterklasse en zal er zelf meer van hebben verwacht. Een slechte zet in de opening kon hij niet meer herstellen, waardoor zijn ploeg op een 4-1 achterstand kwam. De enige buitenlandse inbreng aan Bre dase kant was de Duitse mees ter Sebastian Siebrecht, maar die werd door Mark van der Werf uitgeteld. Siebrecht 'schoot twee bokken', waarna Van der Werf goedkoop het punt stal. In een actuele offer variant van de Siciliaanse Sveshnikov kwamen Martin Roobol en opnieuw een regio- genoot in Bredase dienst, Rini Kuyf, tot een ware vechtremise. Op het eerste bord had Jan Smeets een mooie, maar ge compliceerde stelling tegen Van den Doel. De Leidse groot meester had zich blijkbaar, ge zien z'n geringe tijdverbruik, goed voorbereid op de LSG'er. Smeets verrekende zich, ver speelde een pion en niet veel later verloor hij een toreneind spel. Daarmee bleven de matchpunten in Breda. Hierna speelde Edwin van Haastert zijn voordeeltje wat traag uit, won weliswaar een stuk tegen enige pionnen, maar dit bleek niet te winnen (remise). Mi- chiel Bosman stond de hele partij met z'n rug tegen de muur, maar sleepte - na taai verdedigen - toch nog een half je uit het vuur. net van Dijk Nog lang zaten de spe- i Pernix op de bank in J De Zijl. Ze zagen er ver uit. Coach Perry Venema en toe een vlammend be en deed wat basisbewe- voor. Je zou denken dat enaars zwaar klop hadden maar ze wonnen met 14-11 Vinken en bleven zo on- in koploper in de tweede reerd en teleurgesteld in f waren de spelers, dat ze Buiswedstrijd niet konden jen wat zij in huis heb- erwijl het op de trainin- lekkeloos' ging. Venema niet zo mee zitten. Pernix >nel mogelijk naar de eer- »se, en wat heb je er dan je mooi speelt maar geen 1 haalt. iner merkt dat het voor leam steeds moeilijker Om zich op te laden voor npetitiewedstrijden. „Ze het leuker om tegen het te spelen. Op de training H ze het echt moeilijk te- Die uitdaging is groter e van de wedstrijden op ig. We zijn toe aan pro- ik merk het aan alles. Te- etere tegenstanders zijn erper. Op het veld spelen de eerste klasse en het 1 is groot. Nu denken ze: niet binnen tien minuten dan winnen we wel twintig minuten." speelde zaterdag niet miet goed en niet overtui- Het leidde tot een qua score spannende eerste helft (8- 7), maar in de tweede helft was De Vinken zelfs voor het slecht spelende Pernix geen partij. De debutant, die slechts twee ploe gen onder zich weet, maakte na de rust weliswaar snel via een vrije worp gelijk, maar daarna duurde het twintig minuten voordat de Vinkeveners weer konden scoren (13-9). Tekenend voor het duel was dat er in de laatste tien minuten nog maar drie keer werd gescoord, een keer door Pernix, tweemaal door De Vinken. Pemix moest het vooral hebben van de afstandsschoten, omdat het voor de thuisploeg moeilijk was om dichter bij de korf te ko men. Het vizier stond helemaal niet op scherp, wat leidde tot de schamele score. Topscorer werd Christian Lindhout uit het twee de, die de plaats innam van de geblesseerde Frans Treur. Het tweede is gedeeld koploper in de reserve eerste klasse. „Wat wissels betreft heb ik keus ge noeg. Dat is prettig", aldus Ve nema, die vooraf nog wel enige angst had gehad voor De Vin ken, dat over vier lange heren beschikt. „Maar zij houden het tempo niet vol", constateerde Venema. In de eerste helft ging dat nog wel, waardoor de score aardig gelijk opging, met maximaal drie punten voorsprong voor Pernix (5-2). Pemix had veel te veel kansen nodig, en creëerde er te weinig om verder uit te lo pen. Voor rust waren met name Irene van der Burg en Inge Homberg verdedigend sterk, maar de thuisploeg ging al snel mee in het slordige spel van de tegenstander, die érnstig naar beneden moet kijken. Pemix kijkt duidelijk de andere kant op, en kan dat volgens Ve nema met enig optimisme doen. Zes van de acht spelers die zaterdag in het veld stonden, werden in de C-jeugd kampioen van Nederland. Pemix moest enige magere jaren wachten tot dat deze generatie voldoende gerijpt was, maar heeft er als het goed is nog wel een tijdje plezier vein. Het team is jong - Saar Kar stens is de oudste en zij is pas 24. De sfeer is goed en de coach acht de kans niet erg groot dat er spelers vertrekken. Toevallig zat de volgende gene ratie zaterdag al op de bank. De Dl was team van de week, en dat komt ook uit in de hoofd klasse. De C-jeugd speelde vorig jaar eveneens op het hoogste ni veau. De A-junioren korfballen volgens Venema 'wel wat laag', maar ook daar zitten enkele spelers bij die goed genoeg lij ken voor de selectie. Het ziet er dus beter uit voor Pernix dan het zwaarmoedige tafereel na de wedstrijd deed vermoeden. Het wordt vast nog een stuk vrolijker in De Zijl als de spelers voortaan voor de wedstrijd bedenken dat ze sprankelend willen korfballen, en niet pas na afloop. Pernix - De Vinken 14-11 (8-7). Scheidsrechten Wielinga. Toeschou wers: 90. Scores Pemix: Christian Lindhout 4, Huig Schoonderwoerd 3, Ewoud van der Kooij 2, Mark Piket 1. Saar Karstens 1, Inge Homberg 1, Inge Treur 1, Jeroen Filius 1. Pernix-speler Christian Lindhout neemt een doorloopbal. Teamgenoor Inge Homberg (13) kijkt toe. Foto: Dick Hogewoning 5e veldrijder uit Lisse op WK net naast podium Teleurstelling en enheid streden bij Sebas- mgeveld om voorrang. De ge Lissenaar werd zater- 1 het Italiaanse Monopoli van de wereld bij de juni- igeveld kwam zo'n tien tekort om achter Lars (goud) en Eddy van IJ- im (zilver) voor een ge- ije podium te zorgen, ïld schrijft het succes Nederlandse ploeg toe id-bondscoach Kees van fereld. „Want hij is achter lermen nog steeds de drij- kracht", zegt Langeveld. :rug van de vliegreis be- Langeveld dat hij aanvan- teleurgesteld was met zijn ig. „Maar later besefte ik nummer vier van de we- 1", zegt Langeveld. „Dat maar weinigen mij na- Bovendien reed ik het :oncentreerd. Ik maakte ;een fouten." in Monopoli misging, jonge Lissenaar niet be ien. Zo ging het aan de ind van de wedstrijd re- „Ik werd 's nachts zelfs van het gekletter. Jam- it op een droog en snel kom ik beter tot mijn Ik heb het er in het hotel iet Richard Groenendaal Sebastiaan Langeveld. Archieffoto: Dick Hogewoning over gehad. Maar hij zei: je moet het nemen zoals het is." Ook zijn plaats op de derde star- trij zinde Langeveld maar matig. „Ik heb de bondscoach om op heldering gevraagdrwant ik vind dat ik op grond van eerdere prestaties als tweede Nederlan der achter Lars Boom op de tweede startlij hoor. Maar de bondscoach vond dat Eddy van IJzendoom meer recht op die plek had, omdat ik me nog niet zo vaak in wereldbekerwedstrij den heb laten zien. Het zij zo." Onderweg kon Langeveld er weinig aan doen dat zijn 'wissel truc' niet optimaal werkte. Op een lawaaierige kreeg hij steeds elke ronde een andere fiets, maar ogenschijnlijk had hij daarvan geen voordeel. „Toen de begeleiders daarover iets rie pen, verstond ik ze niet. Ik dacht dat er iets met de fiets was, waardoor ik nooit meer heb ge wisseld. Dat brak me in de slot- ronde op. Op een andere fiets had ik die Tsjech Zdenek Stybar misschien nog verslagen." De Lissenaar zou een volgende keer alleen iets minder driest aanvallen. Nu ging Langeveld er al in de tweede ronde vandoor. Later moest hij daarvoor boeten en viel terug. „Ik had net een gat dichtgereden en voelde me goed, maar ik had langer moe ten herstellen." Langeveld neemt deze maand nog deel aan vier veldritten voor hij zich wat rust gunt. Pas eind april of begin mei meldt hij zich voor zijn eerste wegwedstrijd. De Lissenaar komt in binnen landse wedstrijden uit voor De Bataaf (Zwanenburg) en rijdt in het buitenland voor de KNWU- selectie. handbal - De handbalsters van Foreholte dingen niet meer mee naar de titel in de hoofdklasse B. In Schiedam verloor de ploeg uit Voorhout zaterdag de topper tegen Ven tura met 19-16. De spanning werd Foreholte in de slotfase te veel. Na een enerverende eerste helft (11-9 voor Ventura) leek het zevental van trainer Elly Spreeuw na rust op weg naar winst. Maar toen Foreholte met 15-12 voorstond, lukte er plotseling niets meer. „En bij de tegenstander juist alles", zei Spreeuw. Volgens de trainster mist Foreholte een leidster in het veld. Zaterdag speelde Hei- ga Janson zich keer op keer vrij, maar wierp zij tot drie keer toe op de lat. „Toch een ge brek aan ervaring." Foreholte kan de competitie nu zonder druk uitspelen. Morgenavond komt ESC '90 uit Stein, dat onderaan bun gelt, op bezoek in De Gaasbak. „Als het ze tenminste lukt om een ploeg op de been te krij gen", aldus Spreeuw. Eerder kreeg ESC punten in minde ring en een boete omdat de ploeg niet kwam opdagen bij Foreholte. Stompwijk '92 had lang uit zicht op een goed resultaat te gen Hercules uit Rijswijk. De afwezigheid van een zieke scheidsrechter speelde de staartploeg in de regioklasse C in de slotfase parten: 8-17. Omdat slechts één arbiter de taak voor twee moest verrich ten, viel er heel wat aan te merken op de arbitrage. Het leverde Yvonne van Wijk een rode kaart op en haar afwezig heid in de laatste twaalf minu ten kwam Stompwijk niet meer te boven. „Maar ik blijf rekenen op zes punten uit de resterende vijf wedstrijden", zei trainer Jos Stigter optimis tisch. Hij baseert zijn vertrou wen op de eerste helft, die vol komen gelijk opging (3-3). Bij de mannen is Rijnstreek de kluts kwijt. Door de 21-19 ne derlaag tegen DES '72 3 zakken de Alphense handballers af naar de degradatiezone van de ■regioklasse C. Rijnstreek hield tegen de routiniers het tempo niet hoog genoeg en speelde volgens trainer Adrie de Jong te onbesuisd. Bovendien mis ten de Alphenaren Comé van Jaarsveld vanwege een winter sportvakantie. De wedstrijd van volgende week tegen hek kensluiter DIOS wordt een sleutelduel voor Rijnstreek. De Danaïden zorgt voor wat lucht door Michel van Gent korfbal- Fiks blijft na de 18-17 overwinning op Atlantis in de race om promotie. De tweede klasser uit Oegstgeest had het moeilijk met het opportunisti sche voorverdedigen van de de gradatiekandidaat. De ploeg raakte liefst vijf punten achter, vooral doordat doorloopballen werden gemist. Ook werd verde digend vaak te weinig druk ge geven. Michiel Vreeken (2), Sas- kia van der Does, Judith Hogen- dorf, Henrik en Jelle Hooimeijer en Arjan Wildschut herstelden even na rust het evenwicht (11- 11). Vervolgens ging de score gelijkop, totdat invaller Maikel Martens zich liet gelden. De routinier gaf eerst Jelle Hooi meijer gelegenheid om te scoren en schoot daarna zelf raak, zo dat de tegentreffer in de slotmi nuut geen kwaad meer kon. Voor De Danaïden lijkt het de gradatiegevaar geweken na de 19-14 zege op Swift (A). Barbro (4) en Ame Heijman (3), Mark Rietbergen (2), Liesbeth Kalthoff en Stephan van Nierop bouw den een maximale voorsprong op van vier punten. Deze doel punten ontstonden veelal uit lange aanvallen of scherpe com binaties. Na de pauze stagneer de de afwerking, waardoor de spanning tussen 12-11 en 16-14 terug was. De formatie van Ar jen Brand bleef steeds haar bes te schutters uitspelen. Liesbeth Kalthoff (3), Arjen Heijman en invaller Hjalmar Heijman (2) hadden weinig kansen nodig om te scoren. Derde klasse Velocitas hield zijn titelaanspra- ken moeiteloos intact door een 18-13 zege op Valto. Trainer Klaas Bosman zette de mannen in de punt van de aanval om de lange mannen van de tegen stander uit de paalzone weg te houden. Deze spelwijze leverde een snelle voorsprong op, die in het vervolg via 12-7 (rust) moei teloos werd vastgehouden. An- dré van Wallinga (5), Emanuel Vlagsma (4), Arjen Bakker en Iwo Nelson (2) scoorden, alle maal van afstand. Elsbeth de Mooij (4) en Wendy Plijter fabri ceerden de overige doelpunten. De aanval van Madjoe liet zich in de eerste helft vaak uit de paalzone verdrijven door SEV. Dat bleek funest, omdat het af standsschot onzuiver was (6-6 rust). Coach Peter Star gaf op dracht om meer de persoonlijke duels aan te gaan om op kortere afstand te kunnen aanleggen. De beginaanval pikte deze raad goed op. Michael Star (6), Jos Star (3) en Marloes Schoneveld maakten in zes beurten liefst tien doelpunten. Hun schot vaardigheid maakte het verschil: 21-13. Crescendo verspeelde de eerste plaats aan DKC door het onder linge duel met 16-13 te verlie zen. De Leidenaars begonnen met Wijnand Alberts als vervan ger van de geschorste Johan Baak. Hij verdedigde de hoofd aanvaller van de thuisploeg be hoorlijk. Desondanks stond zijn ploeg bij rust met 12-5 achter. Coach Martin Verhorik pepte zijn spelers in de pauze weer op, maar de achterstand bleef min stens drie punten, doordat al leen Gertjan Hensing (5) en Nisha Verwey (4) zich als afina kers aandienden. KZ Leiden behaalde in zijn laat ste thuiswedstrijd van dit zaal seizoen een 20-15 overwinning op GKV(H). Het achttal van Erik van Lunteren begon beide helf ten goed om vervolgens door gemakzucht ver weg te zakken. Joost Kwestro (3), Maartje van Berkum (2), Christel van Lunte ren, Bianca Witteveen, Steven Kalkman en Rik Noordervliet zorgden na ruim een kwartier voor 9-1. Deze marge werd tot de rust niet meer vergroot: 14-6. Na de pauze bleven doelpunten na 17-7 zelfs achttien minuten achterwege, zodat de geslaagde vrije bal van Christel van Lunte ren twee minuten voor tijd zeer welkom was: 18-14. door Ron Hoogendam tafeltennis - Terwijl de mannen in de eredivisie een vrij weekein de hadden, werkten de overige regioteams uitkomend in de landelijke tafeltenniscompetitie hun tweede speelronde af. Voor de in de eerste divisie acterende mannen van Pecos ging dat op nieuw vrij stroef. Na de 5-5 thuis tegen Alkmaar leed de Oegst- geestse ploeg bij het Zutphense Torenstad een ruime 8-2 neder laag. Samen met Alkmaar deelt Pecos de laatste plaats met ze ven punten. De Oegstgeestena- ren maakte de reis naar Gelder land zonder Herman van den Broek. Beide ploegen zijn de laatste sei zoenen aan elkaar gewaagd, maar zaterdag pakte het alle maal in het voordeel uit van de thuisclub. Zo waren Friso Reits- ma en Ron Schipaanboord al leen verdediger Herm Aalders de baas. Tegen Martin Brinkhoff en de Vietnamees Finh Nuuyen Huy verslikten de routiniers zich. Oegstgeestqpaar Dennis Visser (11-5 verlies vijfde game tegen Aalders) en Reitsma (met 11-8 in de vijfde game tegen Finh) hadden nog kans om de schade te beperken, maar dat lukte niet. Ook de dubbel werd door Torenstad gewonnen. De mannen van Docos kwamen thuis tegen TTCV 4 uitstekend voor de dag en wonnen het der- dedivisieduel met 10-0. Aan de Hoge Morsweg was het Leidse trio Ed en Steven van den Berg en Basim al Hussainy te sterk voor de hekkensluiter. Docos gaat door de monsterscore aan kop in deze klasse. De vrouwen van Docos wonnen hun tweede duel in de tweede divisie met 6-4. Dianne van der Meer, Yu Ling Wu en Sheila Tol verloegen het Amsterdamse US. Docos lijkt de strijd om de titel aan te gaan met het Groningse GTTC.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19