bu Strijd installateurs met energie-reuzen ECONOMIE OOOOOI KLM schrikt terug voor 'bloedbad' Regiokorting splijtzwam voor zorgverzekeraars Het gemak van meer bankrekeningen Klachten over afschrijvingen Beurt voor Beurs szw nl Dan weet u het snel. Het CPB-monopolie nglopende CAO or provincies haag - De 13.000 provin- mbtenaren krijgen in 25 BBnden totaal 5,5 procent jsverhoging. De nieuwe f-JJ loopt van 1 maart 2003 tot fc,- ril 2005. Nieuw is dat alle pl jtenaren een rechtsbij- -jdverzekering krijgen. Die is Deld voor gevallen waarbij itenaren schade veroorza- door hun gewone werk. rgers dienen namelijk 2 ds vaker schadeclaims in 00 e zich bijvoorbeeld onheus 7^ gend voelen", aldus Van de 03 ;ur van Abvakabo. De loon- 59 ing past volgens de bonden 50 pt centraal aldcoord. 05 T n mag Ruhrgas jj ch overnemen 60 t 40 iELDORF - Na ruim een jaar irtrekken is alsnog een ak- ig d bereikt over de overname het Duitse gasbedrijf Ruhr- ioor het energieconcern Negen energiebedrijven )ij de rechter bezwaar had- aangetekend, zijn akkoord tan met een schikking. Eon .21 jt de grootste particuliere 0^ ïverancier in Europa en kan [55 ankoop van de aandelen .25 Ruhrgas afronden. Die ;00 ken komen onder meer van 1 15 1 en Exxon Mobil. Eon doet 30 dochterbedrijf Degussa ciale chemie) over aan het ibouwconcern RAG. .50 raliteit netwerk ié genoeg gelijk haag - De netwerken van '_81 liele-telefoniebedrijven ver- .70 Hen onderling nauwelijks jkwaliteit. De vijf aanbieders loo Mobile, Vodafone, Ben, •oo ;htone en 02 en service- 77 ider Debitel scoren alle ge) 1 boven de 99 procent als 65 »aat om verbinding maken, oó lijkt uit onderzoek van de iöo sumentenbond. De waar- ®7 ig van de klantenservice wel grotere kwaliteitsver- .50 jen zien. Bij KPN Mobile [*|o abonnementshouders veel )^96 ;dener dan prepaidklanten. !-00 ;htone staat nummer één ï'90 lantenservice. toverzekering der inflatie haag - Een auto verzekeren zes jaar tijd 13 procent der geworden. Omdat de tie in diezelfde periode 17 ent bedroeg, is de reële van autopremies gedaald, alijkt uit gisteren gepubli- de cijfers van het Verbond Verzekeraars. Automobilis- naakten tussen 1995 en meer brokken. Verzeke- keerden per motorrijtuig 120 procent meer schade n werkelijkheid stegen de dekosten van verzekeraars 40 procent, doordat er veel r auto's bijkwamen. >er reclamegeld to-importeurs haag - Auto-importeurs in •erland hebben vorig jaar ruim 159 miljoen euro aan me besteed. Negen mil- meer dan het jaar ervoor, ïeldt de Bovag. Hiervan iteerde vooral de omroep, al via betaalde onderwer- in autoprogramma's, waar importeurs graag meewer- Dagbladen verloren juist reclame. Opel geeft het st uit: 15,8 miljoen. Tweede inault met 13,2 miljoen eu- leze merken verkochten in de meeste nieuwe auto's, rerkochte auto gaf Opel 286 aan reclame uit (2001:178 1), concurrent Renault 249 (233 euro). De bedragen luto stijgen spectaculair bij lere merken. Chrysler bij beeld gaf 1227 euro uit aan me voor elke auto die op eken werd gezet. anair plaatst Iers bij Boeing >en - De Ierse luchtvaart- tschappij Ryanair heeft 22 [tuigen van het type Boeing 800 besteld en opties geno- op nog eens 78 van die tellen. Daarmee is in totaal ;veer 6 miljard dollar ge- id. Boeing zal de 22 toestel- ifleveren in 2004 en 2005. lair heeft nu sinds vorig januari met het Amerikaan- >ncem overeenkomsten ge in voor 250 vliegtuigen van ype 737-800 ter waarde van üljard dollar. Bij de helft van gaat het om vaste or en bij de rest om opties. ïck krijgt een nkvergunning terdam - Online-aandelen- ielaar Binck heeft een tvergunning gekregen van (lederlandsche Bank. De k mag nu zelf per internet beheren. Tot dusver ge kte Binck voor de transac- rekeningen bij de Kas Bank. bedrijf noemt zich de eer- inline effectenbank van Ne- and. Binck gaat zich buiten flelentransacties niet toeleg- op andere bankactiviteiten. zaterdag 1 februari 2003 Einde Europees prijsvechtersavontuur met Buzz Een Buzz-vliegtuig krijgt een laatste check op Stansted Airport in Londen. Foto: Reuters/Russell Boyce Richard Mooyman Amstelveen - De KLM heeft de handdoek in de ring gegooid. Met de verkoop van de lage kos- tendochter Buzz aan de Ierse concurrent Ryanair geeft de KLM de ambitie op om een van de grote Europese prijsvechters te worden. Met stuntaanbiedingen en gratis tickets is de concurrentie erin geslaagd het in Londen gestatio neerde Buzz vrijwel uit de markt te drukken. Volgens een KLM- woordvoerder is er met name op de belangrijke Duitse markt sprake van een 'bloedbad'. Nieuwe maatschappijen als Air Berlin zijn volgens hem bereid langdurig verliezen te accepte ren om marktaandeel te verove ren. De KLM is daartoe niet be reid. Ryanair betaalt KLM 23,9 miljoen euro voor Buzz en geeft bezittingen terug (start- en lan dingsrechten, toestellen) ter waarde van 7 miljoen euro. Ryanair heeft trouwens z'n best gedaan om het leven zuur te maken voor Buzz. Zo zeer dat de KLM zich op het gebied van goedkope vluchten nu terug te rugtrekt naar Nederland. Doch ter Transavia gaat de Basiq Air- vluchten fors uitbreiden, maar richt zich alleen op de Neder landse reizigers. Na drie jaar prijsvechten in Groot-Brittannië begon Buzz bijna uit de rode cijfers te ko men. Maar ambitieuze plannen om na Ryanair en easyjet uit te groeien tot de derde Europese prijsvechter bleken te hoog ge grepen. Buzz moest fors investe- ren in een nieuwe vloot, terwijl de concurrentie hand over hand toenam. Met de aankoop van Buzz heeft Ryanair een belangrijke zet ge daan in de wedloop met rivaal easyjet, dat onlangs de maat schappij Go opzocht. Ryanair heeft zich nu ook landingsrech ten verworven op Schiphol, dat volgens de Ieren eigenlijk te duur is. De twee reuzen Ryanair en easyjet maken in Europa voor lopig de dienst uit. Gevestigde maatschappijen als de KLM hebben het nakijken. De KLM-directie vond het wijzer Buzz nu te verkopen, dan de verliezen nog jarenlang bij te passen. De KLM moet goed op de centen letten nu een record- verlies dreigt en de kasreserve slinkt. De luchtvaartmaatschappij klaagt over slechte economische omstandigheden en vreest een nieuwe luchtvaartcrisis als er oorlog uitbreekt in Irak. Op het hoofdkantoor in Amstel veen is het lampje met 'fasten your seatbelts' aangefloept. De KLM bereidt zich liever zonder Buzz voor op een harde landing. 'Buzz is een koopje' Topman O'Leary van Ryanair noemt Buzz 'een koopje'. De Ie ren zeggen de aankoop bijna geheel met hun kasreserves te kunnen betalen. Met Buzz denkt Ryanair het aantal passagiers te kunnen opvoeren van twee tot vier miljoen per jaar. Buzz heeft momenteel een netwerk van 21 routes vanaf Londen Stansted naar Nederland, Duitsland, Frankrijk en Spanje en twee binnenlandse routes in Frankrijk. Ryanair gaat onrenda bele vluchten schrappen, op de resterende vluchten meer toe stellen inzetten en de prijzen verder verlagen. Ryanair gaat niet vliegen op Schiphol. De Ieren hebben momenteel Eindhoven als start- en vertrekpunt en in mei komt daar Maastricht-Aa chen Airport bij. den haag/anp - Een op de vijf Nederlanders is de dupe van spookafschrijvingen. Dat komt doordat incasso's vaker geïnd worden dan mag en be drijven zonder toestemming geld van rekeningen halen. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Veel problemen ontstaan als een automatisch incassocon tract wordt opgezegd maar de afschrijvingen doorgaan. Het is vaak moeilijk om dat geld terug te krijgen, constateert de bond. „Mensen moeten zelf nauwlettend hun reke ningafschriften bijhouden. En als ze ontdekken dat er teveel is afgeschreven, duurt het vaak weken voor het geld te rug is", aldus een woordvoer ster. De Consumentenbond klaagt dat banken incasso's te wei nig controleren. Zij voeren slechts steekproeven uit, waarbij niet wordt gekeken of bedrijven wel gemachtigd zijn. Ook eenmalige machti gingen zijn niet veilig. De be taalopdrachten zijn niet terug te draaien. door Chris van Alem rhenen - 'Dan bel je toch ge woon Inhome', zeggen de plage rige dochters tegen de ontredder de vader die letterlijk een koude douche krijgt. Het is deze dage lijkse reclamespot van Essent, plus die van de kleumende opa en kleindochter van Goed Gere geld (Nuon), die de installateurs rillingen bezorgen. Want de 5000 installatiebedrijven voelen de he te adem van de energiebedrijven in hun nek. Met een aanhoudend reclamebombardement proberen Essent en Nuon Nederland mas saal een onderhoudsabonnement aan te praten voor centrale ver warming en boiler. „Ze maken reclame van het geld dat de klanten voor gas en stroom teveel betaald hebben", zegt Jan Wiesenekker, eigenaar van het gelijknamige installatie bedrijf in Rhenen. Wiesenekker is aangesloten bij Comfort Trend, een onderhoudsservice van 48 installateurs in Noord en Midden-Nederland. „We willen volgend jaar 100 aangesloten installateurs heb ben. We hebben er 10 per pro vincie nodig om landelijke dek king te krijgen", zegt Sim Woud die probeert installatiebedrijven onder het label van Comfort Trend te krijgen. „Via onze in stallateurs bedienen we 200.000 klanten, met name eigen wo ningbezitters." Comfort Trend is niet de enige groep installateurs die een vuist maakt tegen Inhome en Essent. „Wij zijn een samenwerkings verband van 125 installateurs en sterk groeiend. Vorig jaar had den we nog maar 60 leden. Dit jaar komen er minimaal 50 in stallateurs bij", zegt Henri Schoeman van GasNed in Til burg. Ze verwerven zich a raison van 12.000 euro een aandeel in de organisatie. GasNed bestrijkt meer dan 200.000 klanten. GasNed verkoopt en least cv-ke- tels en voert via de aangesloten installateurs onderhoud uit bij particulieren. Als GasNed hebben we een omzet van twee miljoen euro. Dat is maar een schijntje verge leken bij die 10 miljoen die In home en Goed Geregeld alleen al voor reclame beschikbaar hebben." Schoeman vindt dat de installatiebranche zich moet 'professionaliseren en profile ren'. De samenklontering in de sector dateert van de laatste twee jaar. Sinds die tijd is In home in de markt, begin vorig jaar gevolgd door Goed Gere geld. Bovendien laten de mage re economische tijden ook hun sporen na in de installatiebran che. Sim Woud van Comfort Trend: „Drie jaar geleden kreeg de in stallateur meer werk aangebo den dan hij aankon. Als het planbord vol zit bekommer je je niet zo snel om dit soort zaken. Nu de markt wakker geworden is wel." Ketelbinkie is de jongste formule in de installatiesector, actief sinds oktober vorig jaar. Volgens directeur Jan van Veen is het aantal aangesloten instal latiebedrijven eind dit jaar uit gegroeid van enkele tientallen naar meer dan 100. Ketelbinkie verkoopt via internet en call center cv-ketels aan particulie ren. „De klant krijgt dezelfde dag of een dag later een offerte. We ge ven meteen twee of drie alterna tieven in verschillende prijsklas sen. En als het moet kunnen we de volgend dag de ketel installe ren." Ketelbinkie deelt de winst op de ketel met de installateur die de klus uitvoert. Behalve zijn deel in de winst krijgt hij uiter aard arbeidsuren en materiaal vergoed. In hun onderhouds- concepten verschillen Comfort Trend, GasNed en Ketelbinkiet niet zoveel van Inhome en Goed Geregeld. De installateurs zetten hun snel le service als troef in. Jan Wie senekker: „Wij zijn minder bu reaucratisch. Nuon en Essent zijn niet ingesteld op veel klach ten in een koude periode. Als je pech hebt moet jé twee dagen wachten. Wij lossen het binnen 24 uur op." Ook het aspect van herkenbaarheid speelt een rol. Schoeman van GasNed: „In veel plaatsen hebben we eigen in stallateurs. Dat communiceert toch wat makkelijk dan een ano niem 0800-nummer. Onze in stallateur is er snel, hij kent de buurt, dat geeft toch een betere binding met de klant." Amsterdam - De Beurs van Berlage in de hoofdstad staat in de stei gers. De buitenkant van het gebouw krijgt een grote opknap- en res tauratiebeurt. Het interieur is vorig jaar al grondig onderhanden geno men. Het onderhoud zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De klus moet geklaard zijn voor de viering van het 100-jarig bestaan in maart 2004 begint. Foto: ANP/Evert Elzinga (advertentie) De nieuwe bedragen voor kinderopvang? ;n Werkgelegenheid eindhoven/gpd - Het Platform Zorginstellingen Grote Steden, de vereniging van tientallen zorginstellingen in de Randstad, loopt te hoop tegen de regiokor tingen die de zorgverzekeraars geven. Een Amsterdammer be taalt daardoor 'voor precies het zelfde pakket' tot 20 procent meer premie dan een inwoner van Schagen. „Er zijn regio's waar de zorgkos- ten lager zijn dan elders. Er wordt minder gebruik gemaakt van de gezondheidszorg, de ta rieven liggen lager en er zijn ook gewoon minder voorzieningen", zegt woordvoerster Kolenburg van marktleider Achmea. „Naar mijn mening doorbreek je daar mee niet de solidariteit. Je ziet het op allerlei terreinen, bijvoor beeld bij autoverzekeringen." Andere zorgverzekeraars den ken daar anders over. „Het is in strijd met de solidariteitsge- dachte van een onderlinge waarb orgmaatschappijzegt woordvoerder Rensen van VGZ. Zijn collega Westerwoudt van CZ: „Het is volstrekt ongepast. Dan moet je dus meer premie betalen omdat je toevallig in een dure regio woont!" Maar de markt regeert, zo blijkt ook uit zijn woorden. „Als andere ver zekeraars dit doen, kun je uit eindelijk niet achterblijven. Dan zou je jezelf uit de markt prij zen." Zorgverzekeraars Neder land en het ministerie van volksgezondheid zien evenwel geen bezwaren. „Er valt niets aan te doen", zegt woordvoer der Kuik van het ministerie. „De markt is zoals-ie is. Particuliere zorgverzekeraars mogen zelf de hoogte van hun premie bepalen. Het is aan de verzekerde om te gaan shoppen." Dat de woon plaats een bepalende rol kan spelen, vergoelijkt Kuiken. „Na tuurlijk. Maar als je goed shopt, kun je zelf invloed uitoefenen op de premie." Hoe zet u 2003 financieel op de rails en wat zijn uw financiële tips? Tientallen le zers hebben op mijn oproep van enkele weken geleden gereageerd en hun financi ële reilen en zeilen uitvoerig uit de doeken gedaan, leder heeft zo zijn eigen methode, de één wat tijdrovender dan de ander. En of men nu veel of weinig geld heeft, de za ken op papier of op de pc bijhoudt, het al gemene motto lijkt toch wel: plannen, af blijven en op het juiste moment plunde ren! De meeste inzenders zijn al jaren heel bewust met hun financiën bezig. Uit ge woonte of interesse, maar ook omdat er een specifieke aanleiding voor was. „Het was toch belachelijk dat wij met beiden een volledig salaris niet zouden kunnen sparen", vertelt een lezeres die een aantal jaren geleden het roer volledig omgooi de. Ook schulden, een achteruitgang in inkomen én de komst van de euro is voor een aantal lezers reden geweest orde op zaken te stellen. Dat gebeurt op verschillende manieren. Een aantal mensen plant heel nauwgezet alle inkomsten en (soms wel 56) uitgavenposten voor het hele jaar vooruit. Van de be- lastingteruggave tot de winst uitkering in december: van de telefoonrekening tot de onroerend zaakbelasting. De één rekent alles om tot een gemiddeld bedrag per maand, de ander maakt ook nog eens een planning van maand tot maand. Perfect, maar wel arbeidsintensief. Niet iedereen wil dan ook met z'n neus boven op élle Brend uitgavenposten zitten. Wél wil iedereen voorbereid zijn op alle grotere uitgaven die niet maandelijks terugkomen en dus al tijd weer 'onverwacht' lijken. „Elk jaar zetten we alle vaste kosten, zoals verze keringen, giften, abonnementen, het schoolgeld en dergelijke op een rijtje", legt een familie uit Leiden uit. „We tellen alle bedragen bij elkaar op en delen het jaarbedrag door 12. We weten dan pre cies wat we maandelijks opzij moeten zetten op een speciale rekening." Vrijwel alle inzenders plannen hun vaste lasten en werken met verschillende EIGEN BEURS bankrekeningen. „Wij heb ben één rekening voor de vaste lasten, een tweede voor boodschappen en benzine en een derde voor de overige uitgaven", schrijft een leze res uit Waarland.Als onze salarissen binnenkomen (op rekening drie), gaat er direct een vast bedrag naar de an dere twee rekeningen." Een andere lezer doet het als volgt: „We hebben eerst be- rekend hoeveel huishoud- 1 n Da m geld er wekelijks nodig was en daar een speciale huis- houdrekening voor geopend. Die mag daadwerkelijk ge plunderd worden. Maar van de salarisre- kening blijf je af, want daar moeten de vaste kosten van betaald worden." Het systeem blijkt goed te werken. „In het be gin betaalde ik fluitend de rekeningen. Ze waren immers begroot." Ook het sparen wordt op deze manier aangepakt. Een enkeling berekent tot op de euro nauwkeurig wat er nodig is voor onderhoud aan huis of een nieuwe auto. De meesten pakken het simpeler aan. „Ik reserveer maandelijks een bedrag dat ik ECONOMIE WIJZER Dit is de eerste bijdrage van onze nieuwe columnist prof. dr. Syl vester Eijffinger. Hij is hoogleraar Europese Financiële Economie aan de Universiteit van Tilburg. Tot de zomer van 2003 is hij te vens gasthoogleraar aan de Economische faculteit van de Uni versiteit van Harvard in Cambridge (VS). Bovendien is hij Re search Fellow van het Centre for Economie Policy Research in Londen en van het CESifo Research Network in München. Eijf finger is o.a. hoofdredacteur van Financiële en Monetaire Stu dies en voorzitter van de Monetaire Kring in Nederland. Hij is lid van het panel van economische en monetaire experts van het Eu ropese Parlement en adviseur van de Europese Commissie voor economische vraagstukken. Onlangs nog adviseerde hij de Com missie over aanpassing van het stabiliteitspact. Eijffinger heeft meer dan 150 wetenschappelijke publicaties op zijn naam, waaronder 18 boeken en bundels. naar mijn Plusrekening overmaak. Kos ten voor een kapotte vaatwasser, een overstroming of nieuwe aanschaffen kan ik hiermee opvangen. Ook financiële meevallers en het vakantiegeld stort ik di rect op deze rekening." Een lezeres uit de omgeving van Hilversum gebruikt haar spaarrekening zelfs om bekeuringen van te kunnen betalen, want 'die komen al tijd onverwacht'. Opvallend is dat alle inzenders zeer te vreden waren met hun financiële sys teem. „We staan al tien jaar niet meer voor vervelende verassingen." De meeste mensen houden bovendien meer geld over om te sparen, om leuke dingen te doen én om hun wensen te realiseren. „We hebben een lijst gemaakt van alle dingen die we willen doen of kopen: een nieuwe badkamer, de tuin opnieuw in richten, een caravan, een grotere auto, een ander servies. Intussen hebben we al een groot deel van onze wensen kunnen realiseren." Zijn er ook nadelen aan fi nancieel beheer? „Ja", zegt één lezer, „het leven is er niet spontaner op gewor den. Een flesje wijn wordt nu gebudget teerd, maar de smaak is er niet minder om." De eerste fase van de nog prille kabinetsformatie was deze week amper begonnen, of we werden weer eens opgeschrikt door de nieuwste, 'vertrouwelijke' eco nomische vooruitzichten van het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het CPB zal de econo mische groei in Nederland nog verder teruglopen en het begro tingstekort nog meer stijgen dan aanvankelijk gedacht werd. Meer bezuinigen en loonmati ging zijn de pasklare oplossin gen van de Haagse rekenmees ters. In de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen van 22 janu ari gaf het CPB eenzelfde waar schuwing af. Of de politieke par tijen zo vriendelijk wilden zijn hun verkiezingsprogramma's nog bescheidener en soberder te maken (zonder dat het CPB trou wens bereid was de ze aangepaste pro gramma's nog eens door te rekenen). De timing van het CPB is steeds weer opmerkelijk te noe men. Nu is het inmiddels algemeen bekend dat voormalig vice- premier Eduard Bomhoff (LPF) een felle criticaster van het CPB was en is. Bomhoff vindt dat het CPB kwalitatief onder de maat is en meent ook dat het CPB zich weinig onafhankelijk betoont tegenover het zittende kabinet en het Haagse circuit. In zijn ophefmakende boek 'Blinde Ambitie' doet de voor malige LPF-minister en vice- premier verslag van een vertrou welijke discussie tussen minister van financiën Hoogervorst en CPB-directeur Don op 5 sep tember vorig jaar. Hoogervorst vroeg aan Don of het niet moge lijk was voor 2003 voor het be grotingstekort 0,4 in plaats van 0,5 in te vullen in de Macro Eco nomische Verkenning van het CPB, zodat hij tenminste met prinsjesdag een verbetering kon claimen. Don antwoordde de minister volgens Bomhoff: „Ik begrijp dat dit vervelend is voor de minis ter. We zullen er graag nog eens heel goed naar kijken. Het cijfer van 0,5 is afgerond en het kan best zijn dat we er met een paar kleine veranderingen in de bere kening 0,4 van kunnen maken." (blz. 125). Bomhoff concludeert dat deze afronding naar 0,4 ook daad werkelijk geschiedde en dat het CPB dus wel degelijk gevoelig is voor politieke druk. Mocht dit verslag van Bomhoff waar zijn, dan heeft het CPB inderdaad een probleem voor wat betreft zijn geloofwaardigheid. Kun je het CPB dit kwalijk ne- SYLVESTER EUFFINGER hoogleraar economie Universiteit van Tilburg men? Het Planbureau is een on derdeel van het ministerie van economische zaken en heeft een positie die in genen dele qua onafhankelijkheid vergelijkbaar is met bijvoorbeeld De Neder- landsche Bank (al zou het CPB dat wel willen). Het CPB is voor zijn budget afhankelijk van de minister van EZ. Het werd trou wens in het Strategisch Akkoord van vorig jaar gevrijwaard van een volumekorting, ondanks het feit dat het Planbureau met zijn ongeveer 350 medewerkers niet direct onderbezet is. Zou dan ook hier gelden: wie betaalt, be paalt? Is de geproclameerde on afhankelijkheid van het CPB slechts voor de bühne? Ik vrees dat het antwoord op de ze beide vragen positief is. Daar om is er veel voor te zeggen om het Planbureau (moet die naam ook niet eens ver anderd worden?) ofwel uit de politie ke invloedssfeer weg te halen, ofwel een serieuze con current te geven, zodat zijn mono polie op economi sche analyses en voorspellingen doorbroken wordt Ik ben voorstander van de laatste op lossing. In Duits land - toch niet het land van de markt werking - concur reren vijf onafhan kelijke, wetenschappelijke insti tuten op het terrein van analy ses en voorspellingen. De poli tieke partijen en de Nederlandse kiezers hebben toch recht op een 'second opinion'? Ooit heeft Bomhoff het onder zoeksinstituut Nyfer, gelieerd aan de universiteit Nyenrode, hiervoor opgericht. Dit instituut heeft zich helaas nooit kunnen ontwikkelen tot eenjgerieuze concurrent van het CPB, wel licht vanwege de afhankelijk heid van zijn opdrachtgevers. Daarom verdient het voorstel van GroenLinks-Kamerlid en econoom Kees Vendrik een reële kans bij de komende kabi netsfin) formatie: richt een twee de, onafhankelijk wetenschap pelijk instituut naast het CPB op. Een dergelijk instituut zou kun nen worden ondergebracht bij één of meer universiteiten en gefinancierd kunnen worden uit een oplopende volumekorting bij het CPB. Meer concurrentie in economische analyses en voorspellingen houdt beide in stituten scherp. Het zal resulte ren in een kwalitatief hoogwaar diger product door beide insti tuten voor dezelfde totale kos ten. Dat moet het Planbureau foch aanspreken. Of geldt ook hier weer: concurrentie is prima zolang het de ander betreft?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9