Steeds meer kinderen naar een inrichting Dpen dag BINNENLAND Besmuikt protest tegen uitvaart crimineel WAT BETAALT.U EIGENLIJK WEL O- Brugman Iddelburg - Op de vogels die jvogelopvangcentrum De Ikke in Middelburg zijn bin- ngebracht, zitten verschillen- ioorten olie. Beheerster Van denkt dat een of meer ille- lozingen daar de oorzaak zijn. „De meeste vogels zit- onder de stookolie, waar- djnlijk afkomstig van de Tri or, maar we hebben nu ook ;els binnengekregen met een der substantie op de veren." Voorzichtig pleidooi voor 'no cure, no pay* Meeste premiespaargeld blijft op spaarrekening Slapen met haaien Rechter: Staat zat fout in zaak Krekar A.S. ZONDAG GEOPEND I Vertrouwen tussen CDA en PvdA nog broos Wellicht nieuwe baan De Graaf 4 ^'v 1 Is febri Safes sluit ordtse fabriek m dejl se re de ijds altijd»: 12 jaar voor troepscrimineel iRDAM - Justitie eiste giste- voor de rechtbank in Am- lam twaalf jaar cel en tbs een 28-jarige beroepscri- •el. De man wordt onder er verdacht van moord, po- tot moord, diefstal met ge- I en verboden wapenbezit lens de zitting bekende de 7... dachte vrijwel alles wat hem p. laste werd gelegd. Een aan- misdrijven heeft de man zelf Jde politie aangedragen. Uit hak volgt 14 februari. aumaheli's „tijd inzetbaar r zoui haag - De traumahelikop- I bij ziekenhuizen in Amster- q n, Nijmegen en Groningen met van van" |g onbeperkt worden ingezet r spoedeisende situaties, heeft het ministerie van )M gisteren meegedeeld. De no !t van traumaheli's stuitte in verleden soms op bezwaren omwonenenden en het was r uidelijk hoe het zat met de odigde vergunningen. Het tisterie heeft bepaald dat al- i de stilste helikopters mo- worden ingezet. gelo „De ezij LNi ma; likt. iet son ien le ed< ge- k bil 9 9 alten 'gratis' bodschappen haag - Het frauduleuze i-nummer voor gratis dschappen is afgesloten. Jhet telefoonnummer kon genaamd voor 165 euro aan dschappen worden gewon- bellers werden echter mi- enlang aan de lijn gehouden vonnen niets. De Ombuds- l.. kreeg honderden klachten Tien en diende daarop een lit in bij de stichting infor- iecode-diensten (Stic). zaterdag 1 februari 2003 oiORECHT - De fabriek van Lips afes in Dordrecht gaat sluiten. zestig mensen verliezen jardoor hun baan. Het «eedse moederbedrijf Gunne- verhuist de productie van dautomaten en gevangenis- uren naar Doetinchem. tij-keuring voor j+ goedkoper' haag - De ouderenbond JBO vindt de verplichte rijbe- jskeuring voor 70-plussers te ur. Het maximum is 73,20 ro. De bond gaat zelf keurin- i aanbieden voor 25 euro. landag start een proef in de ivincie Friesland. Om hun lewijs te houden moeten au- nobilisten boven de 70 zich rtimaal om de vijf jaar me- ch laten keuren. Komen ze keuring door. dan moeten ze nieuw rijbewijs aanvragen. k ok andere olie JBp vieze vogels anhouding na indst vrouw uda - De politie van Gouda tft een 38-jarige man uit die A- ats aangehouden op verden- g van betrokkenheid bij de ad en 23-jarige Marok- mse vrouw. Het stoffelijk irschot van de vrouw werd iderdagavond gevonden. De itie ging op onderzoek uit lat de man zich in verwarde stand bij een politiebureau Pfeouda had gemeld met de Jidedeling dat zijn vriendin rand in de woning lag. ideri den haag/gpd - Steeds meer kin deren komen in een jeugdinrich ting terecht omdat ze thuis on handelbaar zijn of gevaar lopen in hun ontwikkeling. In twee jaar tijd is het aantal kinderen in jeugdinrichtingen met bijna twintig procent gestegen naar bijna 1.300 in 2001. Uit cijfers van het ministerie van justitie blijkt dat er ook nog een wachtlijst is van 160 kinderen, die soms wel een jaar op een plek moeten wachten. Zelfs voor crisisopvang voor meisjes be staat een wachtlijst van 25 na men. Dat betekent dat meisjes die onmiddellijk moeten wor den opgevangen omdat ze ge vaar lopen (bijvoorbeeld als slachtoffer van seksueel mis bruik), geen veilig onderkomen kan worden geboden. Soms is de nood zo hoog dat een kind door een medewerker van de Raad voor de Kinderbe scherming mee naar huis wordt genomen, om te voorkomen dat het aan zijn lot wordt overgela ten. De raad moet regelmatig met kinderen leuren van het ene naar het andere 'noodbed'. Soms is er wel plaats, maar wordt die aan een ander verge ven doordat de voogdij-instel- utrecht/anp - De meeste men sen stoppen hun vrijgekomen spaarloon en premiespaargeld opnieuw op een spaarrekening. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) meldde dat gisteren. Het insti tuut baseert zich op 1.365 reac ties half januari op de websites van het Nibud, het Algemeen Dagblad en RTL Nieuws. Bij veel werknemers is in januari een veel groter bedrag aan spaarloon vrijgekomen dan voorgaande jaren. Dat komt omdat het kabinet de belasting- vriendelijke regeling heeft inge perkt. Totaal gaat het om enkele miljarden euro's. Ongeveer 55 procent van dege nen die een bedrag ontvangen, zet het geheel of gedeeltelijk op een spaarrekening; 16 procent gebruikt het om schulden te verminderen en 3 procent ge- den haag/gpd - In voorkomen de gevallen moeten advocaten na afloop van letselschadezaken die niet het gewenste resultaat hebben opgeleverd, af kunnen zien van salaris. Met name voor cliënten in schrijnende situaties zou het principe van 'no cure, no pay1 moeten gelden. Dat wil de commissie gedragsregels van de Orde van Advocaten. Tot nu heeft de Nederlandse ad vocatuur zich op het standpunt gesteld dat het een advocaat niet vrijstaat met zijn cliënt overeen te komen dat slechts bij een bepaalde - positieve - afloop een salaris in rekening wordt ge bracht. Dat heeft de Orde vorig jaar nog vastgelegd. Voorzitter Holthuis zei gisteren tijdens het jaarsymposium van de Vereniging van Letselschade Avocaten (LSA) dat de Orde er minder dan een jaar later over denkt om 'in zeer schrijnende gevallen en onder een aantal voorwaarden' het voornoemde systeem toe te staan. Volgende maand spreekt de Orde er zich definitief over uit. Holthuis zei dat de LSA wars is van Amerikaanse toestanden, waar letselschadezaken soms beginnen met claims van mil joenen dollars en eindigen met het faillissement' van gedaagde bedrijven. Iemand die door toedoen van een ander in ern stige problemen komt en geen beroep kan doen op rechtsbij stand, moet hulp kunnen inroe pen." De LSA is voorts bezig om samen met andere organisaties een instituut voor opleiding en registratie van medisch deskun digen op te richten. Dat moet ervoor zorgen dat bij letselscha dezaken een beroep kan worden gedaan op specialisten. ling die het gezag heeft gekre gen, te laat reageert. De Raad voor de Kinderbescher ming is de laatste sport op de ladder van de jeugdhulpverle ning. In een ideale situatie zou den daar zelden kinderen te recht moeten komen. Maar in werkelijkheid doet de raad jaar lijks 8.000 onderzoeken naar kinderen die in de knel zitten en mogelijk een beschermende maatregel nodig hebben. Jaar lijks worden ongeveer 5.000 kin deren op advies van de raad on der toezicht gesteld van een voogd. Ruim veertig procent van deze kinderen wordt daarbij uit huis geplaatst. De Raad voor de Kinderbescher ming vindt dat de privacy van ouders te veel wordt beschermd en dat de overheid meer be moeienis met het kind moet krijgen. „Het gat tussen vrijwillige en ge dwongen hulp is groot", zegt woordvoerster Rijsdijk. De raad omarmt het idee om bij het Bureau Jeugdzorg een ge zinscoach te plaatsen, die onder drang bij gezinnen kan ingrij pen. Een opvoedcursus mag wat betreft de raad net zo vanzelf sprekend zijn als een kraampak ket voor de bevalling. amsterdam/gpd - Protesten of niet, met veel uiterlijk vertoon hebben de Amsterdamse onder wereld en nabestaanden af scheid genomen van de geliqui deerde crimineel Cor van Hout. Her en der langs de rouwroute spuiden omstanders hun gal over de uitvaart van de Heine- ken-ontvoerder, door de politie en de Amsterdamse burgemees ter vooraf bestempeld als provo catie van de rechtsstaat. Als de acht met witte rouwdoe- ken beklede paarden de witte lijkkoets langzaam voorttrekken door de straten van Amsterdam, proberen belangstellenden een glimp op te vangen van de ge nodigden. Een groot deel van hen zit in de vijftien hagelwitte Mercedessen die in een lange rij meerijden achter de open koets. De uitvaart van de crimineel is doordrenkt van de kleur van de onschuld. Tot aan de witte ro zen die op begraafplaats Vre- denhof op de kist worden ge gooid door de genodigden, on der wie Peter R. de Vries, mis daadverslaggever en vriend van Van Hout. Onder de paar hon derd belangstellenden opval lend veel penose. Zwarte leren jassen, hoogblonde vrouwen. Breed geschouderde beveiligers en 'vrienden van de familie' houden mediavertegenwoordi gers met niet mis te verstane be woordingen op afstand. Als de stoet aankomt in de Jor- daan, ontstaat op de Wester straat het eerste oploopje van mensen. Een aantal Jordanese vrouwen dat al een uur op de stoep stond te wachten, maakt zich op om afscheid te nemen van de crimineel. „Natuurlijk willen we dat", zegt een van hen. „Het was gewoon een jofe le jongen hier in de buurt. Hij flikte wel eens wat, maar wie is tegenwoordig niet crimineel?" De meeste mensen langs de rouwroute zwijgen, een enkeling maakt van zijn hart geen moordkuil. Als de imposante stoet zich door de smalle Wil lemstraat wringt, schudt een man zijn hoofd. „De schoft", zegt hij duidelijk hoorbaar op het moment dat de lijkwagen passeert. Gaande de rouwroute duiken her en der meer mensen op die openlijk hun walging durven uit te spreken over de man die zijn geld verdiende met drugs, wapens en prostitutie. In het centrum van de stad pro testeert een jongeman openlijk tegen de voorbij rijdende kara vaan van Van Hout door te schreeuwen en zijn armen op vallend omhoog te steken. Op de Brouwersgracht, waar de stoet een tijdlang halt houdt bij een voormalige woning van Van Hout, begint een vrouw kwaad te roepen. „Hier hadden alle maal moeders aan de kant moe ten staan van kinderen die hij aan de drugs en prostitutie heeft geholpen." Het zijn akkefietjes in een voor de rest redelijk ordentelijk verlo pen uitvaart. De politie houdt zich vergeleken met de uitvaart van de twee jaar geleden geli quideerde crimineel Sam Klep per opvallend afzijdig. Kreeg de bonte stoet van limousines en tientallen Heli's Angels op ron kende motoren destijds nog po litiebegeleiding, dit keer wilde het Amsterdamse korps niet nogmaals het verwijt krijgen met een escorte een eerbetoon te brengen aan een onderwe reldfiguur. De politie houdt uiteraard wel een oogje in het zeil. Recher cheurs in burger volgen de uit vaart nauwgezet. Voor het geval er toch rotzooi ontstaat, en om de zelden zo zichtbare onder wereld te peilen. Dienders in uniform hoeven zich slechts een enkele keer te vertonen als de rouwstoet een verkeerschaos dreigt te veroorzaken. Een blau we ME-bus vol agenten die her en der langs de route opduikt, kan onverrichter zake terug naar het bureau. „Vuile rotcriminelen", bijt een man het gevolg toe in de Staats liedenbuurt, waar Van Hout zijn jeugd doorbracht. Even later blijkt hij de stoet te hebben ge volgd: „Het heeft weer een paar jaar geduurd, maar het is dan toch eindelijk gelukt", roept hij, verwijzend naar de twee eerste moordaanslagen die Van Hout eerder overleefde. bruikt het voor vervroegde aflos sing van de hypotheek. Daarnaast besteedt 16 procent het geld geheel of gedeeltelijk voor specifieke aankopen (va kantie, meubels, verbouwing), 5 procent aan het gewone huis houden, 5 procent doet er iets anders mee (zoals beleggen) en 8 procent weet het nog niet Het totale percentage is meer dan 100, omdat mensen het bedrag aan meerdere doelen besteden. Van de ondervraagden vindt 80 procent dat de spaarregelingen eigenlijk niet moeten worden af geschaft. Ze vinden de regêlin- gen wel een makkelijke manier van sparen. Bijna 40 procent denkt niet meer te sparen als deze regelingen verdwijnen. Het Nibud vreest dat juist lagere inkomens geen geld meer opzij zetten, omdat zij daarvoor te weinig geld overhouden. emmen - Een verstandig kind blijft op grote afstand van haaien. Die vissen hebben nu eenmaal de reputatie gevaarlijke, bijtgrage beesten te zijn. Desondanks rolden ongeveer 25 kinderen gisteravond onverschrokken een slaapzakje uit voor het grote haaienbassin van het Noorder Dierenpark in Emmen om een nacht lang in het gezelschap van zeven citroenhaaien door te brengen. Het logeerpartijtje maakte deel uit van het winterpro- gramma van de Emmer dierentuin. De deelnemers die dapper genoeg waren om van nacht een oog dicht te doen, konden vanmorgen redelijk fit helpen bij het voeren van de haaien. Foto-. GPD/Jan Anninga Weigeren van asielaanvraag was onterecht (advertentie) amsterdam/anp - De Neder landse staat heeft half januari diverse fouten gemaakt bij het uitzetten van de Irakees Mullah Krekar naar Noorwegen. Dat blijkt uit een uitspraak van de voorzieningenrechter van de rechtbank in Amsterdam, die gisteren openbaar is gemaakt. Samenvattend concludeert de rechter dat het besluit om de asielaanvraag te weigeren onte recht is geweest. Maar de ge vraagde voorlopige voorziening door de advocaten van Krekar om hun cliënt te laten terugke ren naar Nederland, werd afge wezen. Krekar blijft dus voorlopig ge woon in Noorwegen. Nederland zette Krekar op 13 ja nuari op last van justitieminister Donner onverwachts uit. Twin tig minuten voor Krekars vertrek hadden zijn advocaten in een autobusje op Schiphol tever geefs asiel aangevraagd. De VS verdenken Krekar van terroristi sche activiteiten. Hij zat sinds 12 september in Nederland vast. Vervolgens vroeg Jordanië om zijn uitlevering, omdat het land hem verdenkt van heroïnehan del De rechtbank zet verscheidene vraagtekens bij de handelwijze van justitie. Gezien het feit dat Krekar vier maanden in de ge vangenis heeft gezeten en dus steeds in de macht van de Ne derlandse staat was, is het vreemd dat de advocaten van de vermeende terrorist niet tijdig zijn ingelicht over diens uitzet ting. Alleen in zeer uitzonderlijke ge vallen kan justitie een asielaan vraag weigeren. Een dergelijke beslissing is alleen toelaatbaar als hij uitermate goed wordt ge motiveerd. De rechter heeft geen aanwijzingen dat daarvan in het geval Krekar sprake is ge weest. Volgens de rechtbank stonden de advocaten van Krekar ook volledig in hun recht toen ze op het laatste moment een asiel aanvraag deden. De landsadvo caten betoogden vorige week nog dat dit niet het geval was. Böhler, een van de advocaten van Krekar, is tevreden over de uitspraak. „De rechter heeft duidelijk ge maakt dat dit echt niet kan. De overheid mag asielaanvragen niet op deze manier afhande len." 1 BIJ AANKOOP VAN EEN KEUKEN: KEUKENS a BADKAMERS GRATIS SPOELBAK EN KOOKPLAAT GRATIS VERLICHTING EN AFZUIGKAP GRATIS KRAAN EN OVEN EN KOELKAST |BU AANKOOP VAN EEN BADKAMER: Den Haag, BinckhorsHoan 113, Telefoon 070-3477985 Zoeterwoude, Hoge Riindiik 195, Telefoon 071 -5892086 GRATIS TEGELS T.W.V. 750,- Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www.bnjgman.nl Vraag naar de ochevoorwaarden in de showroom. Druk- en zetfouten voorbehouden. (advertentie) "Alleen maar theorie lijkt me énigl" Open huis woensdag 5 februari - a 15 00-17.00 ■Aat^ 'r" 19.00-21.30 Niet volgen Lejden door Jaco van Lambalgen en Peet Vogels den haag - De eerste hobbel is genomen. CDA en PvdA hebben een week lang aan el kaar gesnuffeld en besloten dat 'er voldoen de vertrouwen' is om verder te praten, zoals dat deftig in onderhandelaarsjargon heet. Toch blijft vooral het CDA argwanend. PvdA-leider Bos kan wel zeggen dat hij haast wil maken, zijn fractie geeft andere signalen af. De sfeer tussen beide leiders mag dan in middels werkbaar zijn, de verhoudingen blijven broos. Dat Bos donderdag in zijn eentje bij informateur Donner zat te wach ten op CDA-voorman Balkenende die niet kwam, omdat hij het spoeddebat over Irak moest voorbereiden, viel bij de PvdA niet echt goed. Alsof Balkenende Bos even ver geten was omdat hij als premier aan de slag moest. Inhoudelijk liggen er nog de nodige strijd punten. Het formatieteam van het CDA heeft een veertig pagina's tellend document opgesteld met alle verschilpunten tussen CDA en PvdA. Erkende knelpunten zijn bij voorbeeld de aanpak van de WAO, de invoe ring van een nieuw zorgstelsel en de beper king van de hypotheekrente-aftrek. Daarnaast blijft het CDA met enige achter docht naar de relatie tussen Wouter Bos en de rest van de PvdA-fractie kijken. „Ondui delijk is in hoeverre de vernieuwing van de PvdA ook binnen de fractie heeft plaatsge vonden. Wat is de positie van Bos? De voltallige CDA-fractie heeft inmiddels al drie keer over de formatie onderhandeld. Bos heeft de PvdA-ffactie nog niet bij elkaar geroepen hierover. Hoe zal de fractie reageren op be reikte resultaten", vraagt een bij de onder handelingen betrokken CDA'er zich af. Vooral de financiële paragraaf kan in de vol gende fase van de besprekingen een breek punt worden. Het CDA heeft een aantal uitgangspunten geformuleerd waaraan de PvdA moet vol doen voor de christen-democraten met de onderhandelingen willen beginnen. Voor het CDA is een begrotingsevenwicht in 2007 zeer wezenlijk. „Wij hebben ons altijd laten voorstaan op financiële degelijkheid", aldus de CDA'er. „Dat overboord zetten, zou ons volstrekt ongeloofwaardig maken." De PvdA zal eerst moeten instemmen met een sluitende begroting voordat het CDA over inhoudelijke punten gaat onderhande len. De sociaal-democraten op hun beurt willen wel een degelijk beleid, maar weige ren zich vast te leggen op een feitelijk begro tingsevenwicht in 2007. De PvdA wil de ruimte om als het kan nood zakelijke investeringen in onderwijs en zorg te doen. De onderhandelingen zijn dan ook nog maar net begonnen en vertrouwen is cruci aal. Daarbij speelt alles mee. De opstelling van de PvdA rond het debat over Irak heeft het CDA niet gerustgesteld. „Eerst zegt de buitenlandwoordvoerder van de PvdA-fractie, dat hij pas wil debatteren als alle informatie beschikbaar is, en vervol gens stemt hij voor een spoeddebat terwijl de informatie verre van volledig is. Dat soort dingen vergroot het vertrouwen niet." De politieke leiders beginnen volgende week manmoedig aan een nieuwe ronde. De fracties volgen de toenadering met ar gusogen. Voor het CDA is dinsdag een nieuwe test. Dan moet de Kamer een nieuwe voorzitter kiezen. Namens het CDA is Gerda Verburg kandidaat. „Mocht de PvdA voor een andere kandidaat stemmen dan vergroot dat het vertrouwen in die partij natuurlijk niet", waarschuwt een CDA'er maar vast. den haag/gpd - D66-Kamerlid Thom de Graaf heeft wel oren naar het voorzitterschap van de Tweede Kamer, maar wil dit weekeinde nog nadenken. Zijn fractie heeft hem gevraagd de kandidatuur te overwegen. „As ik me kandidaat stel dan is dat als Kamerlid, niet al^D66'er", zegt De Graaf. „Ik g*dan ook niet lobbyen om meer stemmen te krijgen en ik voel er niets voor als linkse tegenkandidaat te ver kiezing in te gaan." (advertentie) I vrijdag 7 februari 18.00 - 21.30 uur het perspectief www.haagsehogeschool.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3