Vliegtuig bleek 'crew killer' GESPREK VAN DE DAG MARS Verjaardag Omgekomen marinemensen na 45 jaar in Nederland begraven Bevestiging ZATERDAG 1 FEBRUARI 2003 MENSELIJK PETER VAN DER VORST, ko ninklijk huis-verslaggever is uit de Vereniging Verslaggevers Ko ninklijk Huis (WKH) gezet. Hem wordt verweten mee te werken aan het programma RTL Boule vard. ,,Een roddelblad optelevi sie. Daar wordt geen serieuze journalistiek bedreven", aldus Volkskrant-journalist en WKH- voorzitter Jan Hoedeman. Peter van der Vorst is 'zeer ont stemd'. Ik bedrijf serieuze journalistiek. Ik check de feiten die ik meld in Boulevard en doe aan hoor- en we derhoor. En ja, er wordt in RTL Boulevard veel gelachen. Dat is maar goed ook, want anders ga je jezelf te serieus nemen. Ik sloeg steil achterover toen ik het hoorde." Vol gens Hoedeman heeft het bestuur van de WKH zich bij zijn besluit laten leiden door het statuut van de vereni ging. Dat bepaalt dat een journalist alleen lid mag wor den als die 'regelmatig en volgens algemeen aanvaardba re normen' bericht over het koninklijk huis. Op basis van dat uitgangspunt worden journalisten van roddelbladen als Privé en Story uitgesloten van lidmaatschap. Foto: GPD Het bestuur van een middelbare school in Florida heeft een LERAAR ontslagen omdat hij in de tweede klas had laten zien hoe je een CONDOOM gebruikt. Hij maakte daarbij gebruik van sfeerlicht, gepaste muziek en een ba naan. Het schoolbestuur geeft geen reden voor het ont slag. Dat hoeft ook niet, want de leraar zat nog in zijn proeftijd. De leraar was donderdag niet aanwezig bij de beslissende bestuursvergadering omdat zijn vrouw moest bevallen. De leraar zegt dat hij zelf nooit seksuele voor lichting heeft gekregen en dat hij situaties wilde naboot sen waarin zijn leerlingen terecht zouden kunnen komen. Hem is naar eigen zeggen nooit verteld dat condooms in de klas niet zijn toegestaan. STANDPLAATS De Haarlemse Marsstronaut Arno Wielders bootst verblijf op Rode Planeet na Vandaag ben ik 30 geworden. En dat op Mars, nou ja een beetje op Mars. De dag begon om 8.00 uur vanochtend met een cadeau bij het ontbijt. Een steen uit de omge ving met een hanger. Erg leuk. En daarbij nog twee repen echte chocola (een luxe in de ruimte!) van Susie. Verder heb ik de hele dag gewoon gewerkt Onder meer aan een handleiding voor de sterrenwacht, zodat begin nende crewleden een beetje sneller kunnen opstarten. Een paar van onze mensen lieten de simulatie even voor wat ze was en hebben pizza's gehaald. Erg smakelijk. Met een Corona, een prima maaltijd. Het is een beetje jammer, maar ik begin te merken dat we aan het einde van de rotatie komen. De aandacht en concentratie begint een beetje te verslappen. Was de saamhorigheid eerst nog 100%, nu is die gedaald naar 80%. Ook daar verbaas ik me over. De meeste mensen gaan nog eerder naar bed, of willen gewoon graag even alleen in hun kamer zitten. Ik heb dat nog niet echt Tot zaterdagavond zijn we nog met ons zessen. Ik voel zelf de komst van de andere crew een beetje als een in breuk. Ik snap nu ook waarom de vorige crew nog even voordat ze uit elkaar ging met elkaar een rondje gingen lopen. Ik weet niet of we dat ook gaan doen, maar kan me er iets bij voorstellen. Nog steeds heb ik het gevoel bij een stel mensen te zijn, die wel erg op een gelijke fre quentie zitten. Blijkt toch maar weer dat als mensen gelij ke passies hebben ook vaak dezelfde gedachten over an dere onderwerpen hebben. Om terug te komen op de gedaalde saamhorigheid, ik besef me net dat het een gevoel van heimwee is. Mis schien raar, maar het lijkt me te verklaren uit het feit dat we hier bijna de hele tijd aan het werk zijn en niet zelf kiezen wat we doen. We hebben er natuurlijk wel zeg genschap over, maar bepaalde zaken moeten gewoon ge daan worden. Dus het is niet echt een vakantie waarin je met zelf gekozen mensen naar een land toegaat en eigen lijk een beetje doet waar je zin in hebt De meeste van ons zien er ook moe uit, vind ik. Zelf heb ik me expres de hele tijd niet geschoren om te kijken hoe dat is. Moet eer lijk bekennen dat ik toch maar beter een scheermes had kunnen meenemen. Aan de andere kant, als ik echt op Mars had gezeten had ik me een paar jaar lang niet ge schoren. DAGELIJKS LEVEN De programmamakers van Spoor loos zouden jaloers zijn op het scenario: bijna 45 jaar na hun laatste afscheid van familie en vrienden, komen tien marine mensen van het vliegkamp Val kenburg terug naar hun thuisba sis. Jarenlang deden de nabe staanden vergeefse pogingen om de in 1958 omgekomen beman ningsleden uit Iran naar Neder land te halen, totdat dat eind vo rig jaar plotseling lukte. Komende week is het zover. In één kist wor den vrijdagochtend in Katwijk de stoffelijke resten herbegraven van de doden van de Abadan- ramp. Tien jonge mannen die het slachtoffer werden van een miskoop. De Martin Mariner is onder de vliegers inmiddels beter bekend als de crew killer. Zes van de ze ventien vliegtuigen van dit type stortten tussen 1956 en 1959 neer. Dertig personen van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) kwamen om het leven. Pas toen een lokale comman dant in de kolonie Nieuw Gui nea weigerde om de levens van nog meer van zijn mensen op het spel te zetten, stapte de ma rine over op een nieuw vliegtuig. De MLD'ers en hun families konden eindelijk rustig ademha len. De nabestaanden van de slachtoffers uit Iran kunnen dat eigenlijk pas nu, 45 jaar na dato. Voorschotenaar Roy Hoebink was vijf jaar oud toen zijn vader, Ted Hoebink, luitenant ter zee lste klasse, verongelukte in Abadan. De toen 46-jarige Hoe bink was piloot op de Martin Mariner P-303. „Ik kwam uit school en rende naar mijn moe der in de tuin om een tekening te laten zien. Ineens zag ik dat de kamer vol mensen stond, één groot tranendal. Dat is eigenlijk alles wat me is bijgebleven. En dat mijn moeder - met vijf klei ne kinderen - jarenlang heel ver drietig is gebleven. Mijn vader heb ik niet gekend." Tussen de foto's van zijn vader en de krantenknipsels van de ramp, heeft Hoebink de brief van staatssecretaris Moorman. Nog diezelfde dag -10 septem ber 1958 - persoonlijk overhan digd aan de weduwe in de KLM- wijk in Voorschoten. Met grote ontsteltenis heb ik kennis geno- De slachtoffers van de vliegramp in Abadan, 1958, worden vrijdag in Katwijk herbegraven. V.l.n.r.: J. Bosma (uit Boxum), J. Andreas (Den Haag), K. W. Smits (Leiden), H. O. Spies- sens (Loosdrecht), G. de Charon de St. Germain (Katwijk), P. J. M. Paardekooper (Leiden), J. J. F. Schrijver (Katwijk), Th. M. A. Hoebink (Voorschoten), J. A. Wurtz (Valkenburg), A. Rompies (Den Haag). Foto: Archief Leidsch Dagblad men van het fatale ongeval uw echtgenoot overkomen als commandant van een mariner vliegboot van de marine lucht vaartdienst De Koninklijke ma rine verliest in hem een zeer be kwaam, toegewijd en enthousi ast officier „Mijn moeder heeft altijd ge hoopt dat hij alsnog thuis zou komen. Maar na tien jaar denk je: dat wordt niets meer. Kort voor haar dood, drie jaar gele den, is ze ook gestopt met het bezoeken van de informatiebij eenkomsten op de vliegbasis. Het leidde nergens toe. Ze is al tijd goed verzorgd door de mari ne, hoor, financieel dan. Maar sociaal? Welnee, we werden op gevangen in onze wijk." Sociale nazorg bestond niet in die tijd, geeft commandeur C. Leebeek toe. „De weduwen ont vingen destijds een kil briefje en dat was het." De marinetopman was van 1995 tot 1997 comman dant van de vliegbasis Valken burg en vervolgens souschef operatiën bij de admiraliteit, on derdeel van het ministerie van defensie. In beide functies is hij betrokken geweest bij de terug keer van de omgekomen ML D'ers. In tegenstelling tot hun kamera den die bij de andere vluchten omkwamen, werden de Abad- anslachtoffers niet op een mili taire begraafplaats begraven. Ze waren immers niet omgekomen in een militaire strijd, maar op weg naar een onderhoudsbeurt. En dus verdwenen de Neder landse doden in de Iraanse grond bij een olieraffinaderij, praktisch onbereikbaar voor hun familieleden. Zij moesten het doen met de wetenschap dat er een gedenkplaat stond van de marine en een bloemen krans van koningin Juliana. Ondanks verzoeken van nabe staanden, bleven de graven dt Een Martin Mariner amfibievliegtuig op de vliegbasis Valkenburg. Foto: Archief Leidsch Dagblad dicht. Het beleid is nu eenmaal om omgekomen landgenoten terplekke te begraven, hield de Nederlandse regering vol. „Pas begin jaren negentig gingen mensen bij de marine zich af vragen of dit wel menselijk was. Piloot Ted Hoebink verongelukte met de Martin Mariner P-303. Privéfoto Na een emotionele herden kingsceremonie in Goa in 1997 kwam Abadan weer hoog op de lijst", zegt Leebeek. Door de moeizame politieke betrekkin gen duurde het vervolgens nog vijfjaar voordat Iran de stoffelij ke overschotten vrijgaf. De zwarte bladzijde uit onze ge schiedenis, zegt de marine nu. Hoe kon het zover komen? Ach teraf noemt Leebeek de Mari ners 'pechvliegtuigen'. Maar in 1955 dacht Nederland er een goeie koop aan te hebben, toen de Amerikanen ze in de aanbie ding deden. De watervliegtuigen werden voorzien van een zwaar landingsgestel en voor gebruik in de kreekjes en eilandjes in Nieuw-Guinea leek het toestel ideaal. Maar het had na de ver zwaring te weinig vermogen, kon slecht tegen de tropenhitte en de leverantie van onderdelen uit de VS haperde. De marine had bovendien te weinig tijd om de MLD'ers op te leiden voor de nieuwe vliegtuigen: de strijd te gen de Indonesiërs wachtte. Het resultaat was een kist die el ke menselijke fout of technische afwijking genadeloos afstrafte. Tijdens ongelukken bij een vliegshow in Valkenburg en een testvlucht boven het Haringvliet vielen geen slachtoffers. Maar de opeenvolgende rampen in Merouke, Abadan, Goa en Pati- pi-Baai tellen samen dertig do den, bijna de helft van het totaal aantal vliegers in het squadron van de vliegbasis in Valkenburg. Niet verwonderlijk dat sommige MLD'ers er de brui aan gaven. Tragisch genoeg was dat ook het geval bij de bemanning van de P-303. Nadat die twee maanden nodig had gehad om van Nieuw-Guinea naar Iran te vlie gen, weigerde de crew verder te reizen met de onbetrouwbare kist. De marine stuurde Hoe bink en zijn bemanning om de reis te voltooien. Na diverse re paraties en een afgebroken vlucht ging Hoebink op 10 sep tember de lucht in. Motorpro blemen noodzaakten hem teru te keren en een noodlanding t( maken naast de olieraffinaderij in Abadan. Door een nog altijd S onverklaard technisch manke ment - de rechter propeller kwam in z'n achteruit te staan, iets wat onmogelijk is tijdens d vlucht - stortte het toestel in ee vlammenzee neer. Pas een jaai en twee ongelukken later blev< j' de Martin Mariners voorgoed aan de grond. „We zaten middenin een gewa pende strijd", verklaart com mandant Leebeek het getalm van de marine om de gevaarlijl vliegtuigen te vervangen. „Dan besluit je niet zomaar om die kisten aan de kant te zetten. Bo"' vendien schaf je zoiets voor 1 twintig jaar aan, dus je probeei te leren van de fouten. En de vliegers accepteerden destijds veel meer klachten, waarmee a nu al lang niet meer verder zot den vliegen." Leebeek benadrukt dat er van kwade wil geen sprake was. Oo de marine was overvallen dooi de problemen met de Martin Mariners. Maar de informatie die de nabestaanden de Wc di pen tijd heeft overspoeld, maa veel emoties los. Hoebink: „De laatste maanden denk ik: ze zij gewoon de dood ingejaagd. Ni j is iedereen veel mondiger, ma« toen werd het allemaal geslikt. De marine stond hoog in het vaandel." „Nu voelen ze zich verplicht 01 alles goed te regelen, maar sonl word ik helemaal niet goed var al die hoge piefen. Ze hadden zich wel eens eerder druk mo gen maken. Pas de laatste tien jaar waren er informatiebijeen komsten. En van de tien wedu wen zijn er nu nog twee in le- ven. Dat is wrang. Mijn moede heeft er haar hele leven op ge hoopt, maar eigenlijk ben ik bl dat ze de begrafenis straks niet hoeft mee te maken. Ze zou er alleen maar weer veel verdriet om krijgen. 'Het zal een keer tij worden', zou ze zeggen. Wat heb ik er nu nog aan'?" Saskia Buitelaar d 'HAP HOOGEJBOOAA WtER V/tM O'E- EU-EN LANGE- ItJ P£ VÊRfiADERI KJ CJ In de krant las ik een dagboekje van Ralfvan der Rijst. Hij is een schaatser die een paar weken geleden debuteer de op het Europese kampioenschap allround. Na de vijfduizend meter belde hij zijn vriendin: „Ze volgt me kritisch. Als zij zegt dat het goed was, dan is het ook echt goed. Als sporter zoek je steeds bevestiging bij je vrien din, bij de pers en in goede tijden." Wijze woorden. Bevestiging zoeken, daar weet ik van mee te praten. Iedereen heeft natuurlijk bevestiging nodig. Maar er zijn volgens mij twee bevolkingsgroepen (ik weet zo gauw geen beter woord) voor wie bevesti ging van levensbelang is. Mensen die een onzeker bestaan leiden -zeelui bijvoorbeeld of kinderen- en mensen die moeten presteren otider het wa kend oog van een publiek. En bevesti ging zoek je dan in alles. Geloof, bij geloof, lof, aandacht, kritiek. Veel zee lui zijn (bij)gelovig omdat ze bij storm geen familie bij de hand heb ben om hen moed in te praten. Of zo als een socialistisch zeeman ooit zei: „Die christenen denken: 'wat een ho ge golven, er moet een God zijn'. Maar wij van de socialen zeggen: 'waarom stuurt de maatschappij geen grotere boot'.Een God, een gro tere boot, het geeft allebei extra zeker heid in bange tijden. Bevestiging zoeken, om aandacht vragen. Ik ben er wereldkampioen in. Nooit vergeet ik de keer dat ik het kantoor van een televisie producente binnenstapte. Ze was aan de telefoon en ik hoorde haar zeggen: „Nou moe der, ik hang op want Joost Prinsen komt binnen en die heeft altijd veel aandacht nodig.Het is niet alleen egoïsme dat de treurige acteur drijft. Het is vooral de onzekerheid van het bestaan. Het besef dat ieder moment je kop eraf gehakt kan worden door critici, publiek of slechte kijkcijfers. Allemaal hoge golven. En in die zee is ieder houvast er één. Ik heb acteurs zich zien overgeven aan de meest kin derachtige vormen van bijgeloof. Kaarsjes in de kleedkamer, platte ge- luksteentjes genaaid in hun toneel kostuum, tien passen heen en tien passen terug achter het decor langs. Boedistische meditaties vlak voor de première, karate-oefeningen eindi gend in kreten zoals je ze hoort van gewichtheffers voor ze de halter vast pakken. Over bevestiging gesproken. En altijd weer de telefoontjes naar het thuisfront. Waar verloofdes, echtge noten, ouders, vrienden en wie al niet klaar zitten om de bange acteur moed in te praten: „Zet hem op, je kunt het toch, je bent je talent toch niet ineens kwijt en hier gaat het goed hoor, de kinderen zijn heel lief. Nou ja, ze zijn niet altijd zo vriendelijk. Jaren geleden belde ik naar huis na een generale repe titie van een blijspel waarin ik een hoofdrol mocht spelen. „Ik M denk niet dat het gaat luk- m ken", zei ik tegen mijn vrouw, „ik krijg die rol niet in mijn vingers.Zij antwoordde: „Ik kom morgen naar de première met mijn zuster. Zorg jij nou maar dat we ons amuseren. Die vriendin van Ralfvan der Rijst, die wil ik wel eens leren kennen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2