Sponsoren vanaf de ijlijn heeft geen zin Hoefew wtwu wMtMwot Succes bepaalt financiële steun, niet de recessie SPORT zaterdag 1 FEBRUARI 20C>3 de Vol' -ter van der Hulst lijk te lelijke sportbonden zijn in last. Het overgrote j Det het zonder hoofdsponsor stellen. Is dat een in ie zich voortzet in de amateursport? Merken de ie af-ingen in de Leidse regio dat bedrijven steeds va- ^de iancj 0p de knjp houden? En komt dat door de 1 jjs lisch tegenwind? Frank van den Wall Bake, goe- gebied van sportmarketing, gelooft niet in lid- tste. „Het is niet zozeer de recessie die de proble- tem-.roorzaakt, maar de ondeskundigheid en het op- Og isme van sportbestuurders. Bij amateurvereni- maak je dat uiteraard vaker mee." m- t, het Nederlands volleybalteam, BS Leiden en ït akers van Oegstgeest mogen dan elk op een illend niveau uitkomen, één ding hebben ze het n: ze missen de financiële steun van een grote lig- lieter. Voor de meeste clubs is dat een pro- want niet alleen in de profsport, maar zeker ilt amateurniveau maken sponsorgelden een Jelij- belangrijker deel van de begroting uit. 3 in Wall Bake ziet het met grote regelmaat ge ek i. Bij het opmaken van de jaarcijfers wordt de igmeester opeens met een financieel gat ge- nteerd. „Al snel wordt dan gezegd: „Dan zoe- toch een sponsor." Maar dat is de omgekeer- eld." Verenigingen moeten zich volgens hem afvragen wat zij te bieden hebben en wat dat is. Hoe hoger het bedrag, hoe hoger de eisen sponsor. „Natuurlijk spelen emotie en verbon- id met een club een rol, maar een potentiële )r zal toch vaak een tegenprestatie verlangen. orplan |n Wall Bake vindt dat lokale verenigingen een arplan moeten maken geënt op de lokale indu- |Sportbestuurders moeten zich verdiepen in de wen en zich afvragen welke past bij ons? Bepaal- uijven combineren beter met een bepaalde ■Ze moeten zich afvragen wat de bedrijven be- wat zij al sponsoren en met een op maat ge- plan komen. Het bedrijf krijgt dan het idee dat goed hebben voorbereid. En zal sneller rede- .Als ik daar geld in stop zullen ze er ook zorg- mee omgaan." Verloop kan zich helemaal vinden in het ver ban Van den Wall Bake. Als voormalig sponsor- r voor de Sassenheimse voetbalclub Ter Leede [i hij in het verleden geregeld bij bedrijven over Her. „Ik wist wat het bedrijf deed, en in het geval p;n bouwer wat hij in de omgeving had neerge ls in de laatste vijf minuten van het gesprek was n: O, ja ik kom hier voor sponsoring." Sportbe- j3ers zijn volgens Tjeerd Scheffer, voorzitter van [den Marathon, niet gewend om op zakelijke jen contact te hebben met een .sponsor. „Het |niet door te zeggen: geef ons een zak geld." Strategie Toch slaagde Scheffer er niet in een opvolger te vin den voor 3M, een onderneming die jarenlang zijn naam aan het Leidse loopevenement verbond. Hoe zeer Scheffer het eens is met Van den Wall Bake, hij wijst toch op de economische recessie. „Toen 3M de finitief stopte was net de beurskrach ingezet en die trof vooral bedrijven in het midden- en hogere seg ment, een markt waarop wij ons richtten. Ik heb wel bij 35 tot 40 bedrijven aan tafel gezeten." Niet alleen de timing zat tegen, ook de strategie van de bedrijven pleitte niet in het voordeel van de marathon. Zo koos Libertel/Vodafone voor teamsporten en wilde Vru- mona uitsluitend niet-sporten ondersteunen. „We hebben daarom gekozen voor sponsoring van de in dividuele afstanden. Gezamenlijk moet dat een som opleveren die gelijk staat aan de bijdrage van een hoofdsponsor." Zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea is zo'n bedrijf dat zijn koers wijzigde. De onderneming, met een hoofdvestiging in Noordwijk, ondersteunde in het verleden de tennisbond KNLTB, maar stelt nu 'het kind in relatie tot de zorg' centraal. „Dat wil niet zeg gen dat de sport daar niet in voorkomt. Zo hebben we een sportproject voor kansarme jongeren in Amster dam. We geven alleen geen geld meer aan sec de sport", zegt persvoorlichter Michael Isaac. Clubs in Noordwijk vangen derhalve bot. Bij Ouwehand's Rederij en Visverwerking, een Kat- wijks bedrijf dat zich eveneens op de landelijke markt richt, wordt daar iets anders over gedacht. Volgens di recteur Luc Ouwehand was zijn onderneming in het verleden uit puur 'lokale overwegingen' shirtsponsor van Quick Boys. „Het verwerven van naamsbekend heid via een shirt is voor ons beperkt. Ook al trok Quick Boys in die periode nog wel landelijk de aan dacht omdat het goed ging", zegt directeur Luc Ou wehand. En de Rabobank in Lisse houdt er evenmin een stringent sponsorbeleid op na. Praktisch elke club die een beroep doet op de financiële instelling kan steun verwachten. Frans Overdevest: „We slaan niets af, alleen als iets negatief in de publiciteit is. Als freefighters elkaar in Lisse op de bek slaan, schieten wij daar niets mee op." Band Koos Luycx, bestuurslid van basketbalvereniging BS Leiden en voorzitter van de businessclub, meent dat potentiële investeerders een band moeten hebben met een sport of een club. „Ze moeten het je gunnen. We hebben op dit moment zo'n veertien sponsors, maar geen hoofdsponsor. Het is gewoon moeilijk om ze te vinden." Luycx wijt dat aan een gebrek aan inte resse. Voetbal ligt nu eenmaal beter in de markt dan basketbal en krijgt vaker aandacht van de media. Luycx zoekt niet alleen onder de eigen leden naar sponsors ("Veel ouders hebben bedrijven'), maar kijkt vooral naar ondernemingen die affiniteit hebben met de sport. „Het basketbal heeft zijn oorsprong in Ame rika dus kijk je naar zaken met een Amerikaanse ach tergrond." Het is de weg die clubs volgens Van den Wall Bake >oa em mvJN m w K «r - SR3WS0R cniTCKicvt-i \/AiA Tekening: Maarten Wolterink ook moeten bewandelen.Als een vrouwenhandbal- team hoger speelt dan het mannenteam, moet je zoe ken naar speciaal op vrouwen gerichte ondernemin gen, zoals een lokaal cosmeticabedrijf of kapsalons. Voor hockeyverenigingen is de Volvo-dealer bij uit stek geschikt. Hockey is een gezinssport en Volvo een gezinsauto. Daar hoef je geen verstand voor te heb ben. Het is een kwestie van gezond nadenken." Toch werkt het niet voor iedereen. De schakers van Oegstgeest spelen in de hoogste competitie, maar ontberen een suikeroompje. Volgens Joop Piket, schaker bij de club en voormalig bestuurslid van Top- schaken Nederland, hebben schaakverenigingen een sponsor te weinig te bieden. Soms zijn er uitzonde ringen, zoals Volmac dat in het verleden Rotterdam steunde. De directeur interesseerde het niet dat de ploeg niet op televisie kwam. Hij was schaakminded. Piket: „Bij alle clubs die gesponsord worden schaakt er iemand met macht in een bedrijf, of hij is eigenaar van het bedrijf." Recessie De economische recessie speelt nauwelijks een rol van betekenis. Het zijn veelal de sportieve resultaten die bepalend zijn bij het vinden van een sponsor. An- dré van Kruijssen, sponsorwerver bij rugbyclub DI- OK: „We hadden het makkelijker in de periode dat het goed ging." Verloop deelt die mening. .Alles staat of valt met resultaat. Maar als het economisch niet zo goed gaat is het wel moeilijker om alles bij elkaar tc houden. Uitbreiden kan alleen als je succes hebt." Ton van Bemmelen, van het gelijknamige Zoeter- woudse sportbedrijf, lijkt zich evenmin weinig aan te trekken van de economische barometer in het land. „Ik sponsor om de sport te promoten en ervoor te zorgen dat de verenigingen het wat beter krijgen." Hij eist wel dat op topniveau (het eerste team) en de ba sis (de jeugd) alles klopt. „Ik hoef niet in het bestuur van een club te zitten, maar ik geef wel aan wat ik wil. Sponsoren en dan aan de zijlijn gaan zitten, dat heeft geen zin. Ik denk op de achtergrond hard mee." Van Bemmelen stopt binnenkort als shirtsponsor van de mannen van DIOK, de vrouwen blijft hij wel onder steunen. Dat heeft met zijn budget te maken. Vraagt de een wat meer, zoals zijn vrouwenwielerploeg met jonge talenten, dan gaat dat ten koste van een ander. „Wielrennen heeft ook een duidelijke link met onze winkel. We verkopen hier allerlei wielerspullen." Brainstormen Dat van Bemmelen aan zijn eigen nering denkt, is al lerminst uniek. Sponsors willen baat hebben bij een samenwerking met een vereniging. De meeste clubs kunnen volgens Van den Wall Bake genoeg bieden. „Met creativiteit kun je van alles bedenken. Ga een middagje met het bestuur brainstormen en je komt op tal van ideeën." Ter Leede en de Leiden Marathon hebben dat begre pen. Dat moet ook wel want ze zijn voor het belang rijkste deel afhankelijk van de bedrijven. Scheffer: „Wij hebben heel veel mogelijkheden voor uitingen. Op de lijst met tegenprestaties voor sponsors staan zo'n veertig tot vijftig dingen en die zijn allemaal be hoorlijk wat waard." Clubblad Bij een hoofdklasseclub maakt sponsoring (alles mee gerekend: borden, advertenties, drukwerk) toch al gauw zo'n vijftig tot zestig procent van het totale bud get uit en dat vraagt om tegenprestaties. Zo verwijst Ter Leede op de internetsite door naar de sponsors en is er in het clubblad elke week voor bedrijven een pagina beschikbaar. Verloop: „Op zaterdag gaat het om het business-to-business-verhaal. Wat ik daarmee bedoel? Als schilder kun je in de businessruimte mak kelijk in contact komen met een aannemer. Ze kun nen dan rond een wedstrijd zaken regelen." Een gedachte die Van den Wall Bake aan moet spre ken. Want, zegt hij: „Er wordt te veel gedacht: „Hoe kan ik cash geld uit de zak van een sponsor kloppen." HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL ant;Taco van der Eb Wij waren de enige meisjes uit de rt die met de jongens mee mochten x Omdat wij konden voetballen, leen: Ik ging altijd met mijn vader L hij speelde bij Katwijk. Toen ik ne- ^00jwas, ben ik er zelf gaan voetballen. Een jaar later ben ik begonnen. weraf de junioren hebben we met elkaar >eeld. it; leen: Dat is onwijs leuk, want we nk; onwijs close. We hebben dezelfde resses. Voetbal. rleen: Voetbal, inderdaad. En voor- n gingen we ook altijd samen stap- er i Dat doe ik niet meer, zij nog wel. rleen: Het is gewoon heel gaaf om katwijk- KRV heeft twee zusjes in de selectie: Marleen van Duijvenboden (30) en Ina Barnhoorn-Van Duijvenboden (27). Zij begonnen met voetbal bij w Katwijk, waar ze vertrokken uit onvrede met de manier waarop de club het vrouwenvoetbal behandelde. De twee verdedigers maakten de opmars van KRV naar de eerste klasse mee. Marleen (links op de foto) is bijstandsconsulent bij de sociale dienst. Ina, moeder van de elf maanden oude Pieter, is huisvrouw. De foto is gemaakt bij Ina, die aan een kopduel een blauw oog overhield. samen te spelen. Je hoort ook wel dat zussen in een team vaak ruzie hebben. Maar dat hebben wij nauwelijks. Ina: Buiten het veld hebben we ook nooit ruzie. We hebben het een keer ge had, dat weet ik nog wel. Marleen: Ik ook, maar sindsdien is het niet meer gebeurd. Ina: Ze is ook bij mijn bevalling geweest. Buiten Marleen heb ik eigenlijk nooit een vriendin gehad. We deden alles sa men. Marleen: Ik had ook wel vriendinnen, en dat waren dan eigenlijk gemeen schappelijke vriendinnen. Ina: Ik had meestal alleen vriendjes. Marleen: We lijken niet op elkaar. Ina: Zij is liever. Marleen: Nou... Ina: Ja, ik ben wat meer zwart-wit. Marleen: Je bent recht door zee, ik ben wat diplomatieker. Ina: In het veld zijn we ook totaal ver schillend. Zij is heel rustig, ik ben vrij agressief. Marleen: Het is niet echt agressief, je bent gewoon een drukker type. Ina: De rust, kopkracht en het op tijd in stappen zijn sterke punten van Marleen. Marleen: Ina is samen met Annette Be rendonk echt de motor van het team. Andere sterke punten zijn haar overzicht en kopkracht. Ina: Ik ben misschien iets fanatieker, zij is niet zo snel opgefokt, en dat is wel een goede combinatie. Zij houdt mij in toom. Marleen: En zij pept mij op. P are jongens toch die Romei- IX. nen. Rare meisjes trouwens ook. Onvoorstelbaar katholiek zijn ze en daarnaast doen ze ook nog eens fanatiek aan afgo derij. Zondagmiddag zat ik me in het Stadio Olimpico voor te bereiden op Lazio Roma tegen Reggina toen het lawaai op de tribunes ineens verstomde. Uit de speakers schetterde de stem van de omroeper. Of we alle maal wilden gaan staan om de laatste eer te bewijzen aan een van de grootste Italianen aller tijden: Giovanni Agnelli. 'Un sa- luto Avvocato', verscheen erop de levensgrote videoschermen. Het hele stadion ging staan en zeker een minuut lang klonk een klaterend applaus. Ik was met stomheid geslagen. Agnelli, de baas van het in Ro me zo gehate Juventus, kreeg een eresaluut van zijn vijanden van Lazio. Mooi? Aan de ene kant wel, maar aan de andere kant: geef die Italianen een schurk met charme en ze gaan met zijn allen door de knieën. T Avvocato' (Agnelli studeerde ooit rechten, vandaar) werd door het ganse land aanbeden omdat hij zo groots en theatraal wist te le ven. Niet zo'n kunst natuurlijk, want gewerkt hoefde er niet te worden. Bij zijn geboorte was de klus, Fiat opbouwen en een on gekend familiekapitaal verga ren, al geklaard. Agnelli kon naar hartelust de gebraden haan uit hangen en deed dat met zo veel flair dat ze zelfs tot ver onder Turijn voor hem be zweken. Toen de fans van Lazio zo on derdanig klapten voor de laatste koning van de republiek, zoals de zondagkranten de overleden tycoon betitelden, moest ik den ken aan mijn eerste keer in Ro me, bijna 28 jaar geleden. Ik was er toen met school en de Ro meinen waren in de ban van Francesco Franco die op apega pen lag. El generalissimo mocht dan een Spanjaard zijn, voor rechts Italië was hij na het heen gaan van Mussolini toch ook een beetje hun duce. Voor onze hospita zelfs heel erg. Deze ka kelende bemoeial die zelfs on aangekondigd de slaapzalen van de jongens kon binnenval len, ging vanwege Franco vanaf haar nek, die we zo nu en dan Verschrikkelijk voor Jaap Stam als hij van Lazio naar AC Milan zou moeten wel wilden dichtknijpen, in zwart gehuld. Op 20 november legde de oude dictator het loodje en onze hos pita acteerde dat zij daar zo on dersteboven van was, dat wij even veronderstelden dat ook zij het hoekje om zou gaan. Twee dagen later, zondag de 22ste, speelde het Nederlands elftal in Rome zijn laatste kwalificatie wedstrijd voor het EK 1976. Hoewel wij, om haar te plagen, Franco's dood overdreven uit bundig hadden gevierd, moch ten we bij onze hospita naar de wedstrijd kijken. De tv stond in haar slaapkamer waar de beel tenissen van Mussolini en Fran co aan de muur hingen. Daar zaten we dan, op de rand van de sponde van een ouwe fascis- te, mijn vrienden Kees en Ron en ik. Nederland mocht met niet al te veel verliezen om toch naar het EK te gaan en deed dat dan ook. In een van de allerslechtste interlands ooit vertoond. Onze hospita, nog altijd in het zwart, kraaide van plezier en wij maar met handen en voeten proberen haar duidelijk te maken dat die 1 -0 nederlaag ons niet deerde. Daar snapte ze natuurlijk geen bal van en toen haar stralende humeur ons begon te irriteren, zeiden we maar dat wij lekker naar het EK gingen en Franco naar de hel, Mussolini achterna. Dat hielp. Kees en Ron, een tweeling, wa ren al even gek op voetbal als ik. Een van de redenen waarom we op school onafscheidelijk wa ren. Rome was het hoogtepunt van onze middelbare schoolja ren waar we ons met een scha terlach doorheen hebben ge werkt. Spiekend en donderja gend. Gek genoeg heb ik de tweeling na school een tijd lang uit het oog verloren. Maar sinds een jaar of wat is het weer dikke mik. Eens in de paar maanden gaan we met zijn drieën om vangrijk dineren. Een hele avond ouwehoeren in altijd het zelfde restaurant met altijd met dezelfde kostelijke wijn (Sancer- re Rosé) als brandstof. Waar wij het zoal over hebben? Over het leven, het gezin, overboeken (Kees en Ron krijgen hun lees honger maar niet gestild en ver slinden verschillende romans per week), over voetbal en over Rome. Elke kqer weer. Onze hos pita moet zich al lang en breed bij haar geliefden Mussolini en Franco hebben gevoegd, aan ons eettafeltje wekken de tweeling en ik haar moeiteloos weer tot leven. Toevallig hebben Kees, Ron en ik gisteravond weer eens aan ta fel onze liefde aan Rome zitten verklaren. Dat ik de dag na La- zio-Reggina bij Jaap Stam op de koffie ben geweest, boeide mijn vrienden niet zo. Maar dat ik zondagochtend op mijn gemak door hartje Rome banjerde, ver vulde hen toch met enige af gunst. Na een fles of wat waren wij het over één ding roerend eens: het zou voor Jaap Stam toch verschrikkelijk zijn als hij van Lazio naar AC Milan zou moeten. Je zult toch van het goddelijke Rome naar het misti ge, kille Milaan moeten verhui zen. Eeuwig zonde. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25