REGIO 'Cursus moet veiligheidsgevoel ouderen vergroten' Aanplant Bentwoud toch hervat V Twee ton olie van strand gehaald Iedere winter is het raak' EWe hebben vooral behoefte aan verenigingsmensen' n R5 Blijdschap en bezorgdheid om voordracht Van Beek tisinspectie is over het on- ingelicht. kamp reikt T ste pasje uit 752RAAR - Burgemeester Arie sior^ntp van Ter Aar neemt /ond het nieuwe pasjes- Hem van jeugdcentrum De _cel in Langeraar in ge- Hij doet dat 's avonds om s ve uur door een pasje uit te ver(i aan een nieuwe bezoe- qenIet systeem wordt in ge- 16 genomen voor de veilig- -Tj-iran de bezoekers van de e^ce ^jdag zo'n 200 ijkers uit de regio trekt, hote >vond bij irijfsongeval indic 3 dgi i ekerk aan den rijn - Een Alphenaar is gister- /.lit0en ernstig gewond geraakt yj /<n bedrijfsongeval aan de gewaard in Koudekerk. De viel van de lepels van een ■nick vier meter naar bene- éiüjn liep daarbij rugletsel en joofdwond op. Hij is over naar het LUMC. De kaï 0-35I conie mag zen toewijzen eper al u aar VN AAN DEN R,,N ™P"en 1S 3rd met de afspraak tussen e3derlands Hervormde Kerk !WOnj woonstichting Wonen '^^raal over het recht dat de 0 branie heeft voor vier wonin- 1 (SQi Aarlanderveen om kan- ft-huurders toe te wijzen. Hblfde geldt ook voor tachtig luid-z^gen van de Molukse ting Dewan Maluku in de nl enbuurt'. Dat melden B en antwoord op vragen van -raadslid Carla Ros. ld praat mee pr paddo's voude-dorp - De raads- i van PvdA, CDA, SGP/CU p6 willen meebesluiten de vestiging van de pad- ekerij in Hazerswoude- Volgens wethouder Uljee gjfgfe bevoegdheid bij het col- B en W. Maar hij sloot V Mfompromis: de raad mag Guat'egje doen, waarna B en W €17iesluit nemen. Wanneer de ïnezuoteelt aan de orde komt, is €1 Met bekend. Overigens zijn fuwelijks gronden om de 2095 oteelt te verbieden, ver- vlieqr1 Uljee. De gemeente moet een z°genoemde elling op het bestem- splan geven. Maar als i_i p^oude die weigert, is de groot dat de ondernemers <pedit> rechter alsnog hun gelijk 127 d^. zaterdag 1 februari 2003 Dienstencentrum Jacobus houdt trainingen in weerbaarheid door Joris Rietbroek oude wetering - Dienstencentrum Jacobus in Oude Wetering organiseert dit voorjaar samen met de Stichting Actieve Gezondheidszorg (STAG) weerbaarheidtrainingen voor ouderen. De landelijke organisatie Inzetbaar uit Zeist verzorgt deze cursus Fysieke Weerbaarheid onder de noemer 'Actie op reactie'. Inzetbaar houdt zich bezig met agressie binnen de ge zondheidszorg en de dienstverlening. Zo heeft de organisatie ook trainingen gegeven aan conducteurs van de NS. Deelnemende 55- plussers leren tijdens de cursus verbale vaar digheden om tactvol op te treden en goed te handelen in confronterende situaties. Ook be vat het programma een bescheiden conditie gedeelte. Daarnaast praten de deelnemers over tips en ideeën om met geweld om te kun nen gaan. De cursus bestaat uit vier lessen. Met de cursus heeft de gemeente Alkemade een primeur in huis, want een dergelijke trai ning voor ouderen is in ieder geval in deze re gio nog nooit gegeven. Aleid van der Mëer, ini tiatiefneemster van het project, haakt met de serie trainingen in op het onveiligheidsgevoel dat steeds meer bij ouderen leeft. „Met name veel ouderen maken zich steeds meer zorgen over veiligheid", weet Van der Meer. „Volgens mij is de angst dat hen op straat iets kan over komen stukken groter dan vijf jaar geleden." „De vergroting van het veiligheidsgevoel en het zelfvertrouwen, daar gaat het om bij deze cursus", vertelt Marco Dijkgraaf, één van de trainers van Inzetbaar. .Anders dan bij de meer reguliere cursussen, is het fysieke gedeel te bij de trainingen voor ouderen beperkter. Verder willen we tijdens de vier lessen steeds meer naar de realiteit toewerken. Dit doen we met behulp van rollenspellen waar ook een acteur aan meewerkt. Met hem bootsen de deelnemers een situatie na die je in de werke lijkheid kunt tegenkomen, bijvoorbeeld de diefstal van een tas." Het belangrijkste van de trainingen is uiteindelijk dat ouderen goed met eventueel geweld leren omgaan. Dijk graaf: „Op het moment dat iemands tas daad werkelijk gestolen wordt, hoe gaat die persoon er dan mee om, wat doet dat met die persoon? Daar praten we gezamenlijk over tijdens de cursus." Geïnteresseerden kunnen op vrijdag 21 febru ari om 15.00 uur eerst een voorlichtingsmid dag bezoeken in Dienstencentrum Jacobus. Trainers en een acteur van Inzetbaar geven dan demonstraties om een idee te geven hoe het er aan toe gaat tijdens de lessen. Hier is te vens de mogelijkheid tot opgeven voor de cur sus. De kosten bedragen 25 euro en de eerste trai ning is op vrijdag 14 maart. Aanmelden voor de voorlichtingsmiddag is mogelijk op 071- 3317967. In de toekomst wil Inzetbaar meer cursussen in de regio verzorgen, ook voor an dere doelgroepen, zoals jongeren. Ondanks onzekerheid over toekomst iwoude betaalt arit voor villa's vaRSWouDE-DORP - Met de vgegen de muur stelde de gisteravond 216.000 euro likbaar voor de bekosti- raT nl van een uitrit voor zestien bouwen landhuizen op Zuidhof in Hazers- "n moöle-Dorp. De villa's worden t oten op de Provinciale PvdA-raadslid Wolters: 7i"AI 's een onvermjjdebjke 51}npost door de overeen- 'jt die we hebben met pro- twikkelaar Schaap. Maar dden dit gemeenschaps- üever besteed aan sociale igbouw." door Marieta Kroft rijnwoude - Hoewel de aanleg van het Bentwoud ten zuiden van Rijnwoude ter discussie staat, gaat de grondverwerving en de aanplant gewoon door. De Dienst Landelijk Gebied (een uit voeringsorgaan dat onder het mi nisterie valt) is in principe rond met de aankoop van veertig hec tare landbouwgrond voor het bos. Het wachten is alleen nog op de laatste handtekeningen. De demissionaire minister Veer man besloot eind vorig jaar tot een aankoopstop van land bouwgrond voor natuur. Maar projectleider C. van der Vaart van de DLG verwacht dat die stop snel wordt opgeheven. Het ministerie van LNV bevestigt dat. „Er mag dit jaar geen land- bouwland meer worden aange kocht voor natuur", zegt een woordvoerster. „Maar het Bent woud valt onder de oude afspra ken. Dus de grondverwerving mag doorgaan." Waar de aan te kopen grond precies ligt, weet Van der Vaart niet. Ook het planten van bomen gaat door. De DLG treft voorbe reidingen voor de aanplant van vijftig hectare bos in Rijnwoude. Het werk is onlangs na een openbare aanbesteding gegund aan F. van Doom BV uit Ravens- waay. Hij was de laagste in schrijver. Van Doom moet de klus nog dit voorjaar klaren. Van der Vaart is zich bewust van het risico, dat het werk wel eens voor niets zou kunnen zijn. Er zijn immers plannen om er een watergebied aan te leggen, het zogenoemde Bentwad. Bij pro vinciale staten gaan al stemmen op om de aanplant in afwach ting van een onderzoek uit te stellen. Van der Vaart daar wei nig voor. „Laten we doen wat we kunnen doen. Als we wach ten totdat er zekerheid is, moe ten we misschien een groot ge bied tegelijk aanplanten. Dat loop je de eerste vijf jaar tussen allemaal even grote sprieten door." Bij de gemeente Rijn woude waren gisteren nog geen bezwaren binnen gekomen te gen de verlening van de aanleg- vergunning voor het bos. Tot 5 februari is dat nog mogelijk. Met de aanplant van de nieuwe bo men wordt het Bentwoud twee keer zo groot. De eerste vijftig hectare is drie jaar geleden vol- gezet met jonge bomen. Olie ruimen op het strand bij Wassenaarseslag. Er is de gehele dag gewerkt om het strand weer olievrij te krijgen. Foto: Mark Lamers Raad bezorgd over Bentwoudboeren runwoude - Er moet zo spoedig mogelijk een einde komen aan de onzekerheid waarin de boeren verkeren die in het Bentwoud- gebied zitten. CDA-raadslid Kerkvliet doet een klemmend beroep op wethouder Uljee om al zijn invloed aan te wenden om ervoor te zorgen dat er duidelijkheid komt over hun lot. De huidige aan koopstop en de vele Bentwoudvarianten die er momenteel zijn, maken een goede bedrijfsvoering lastig.Als er wat moet komen, zorg dan dat er wat komt", aldus Kerkvliet. PvdA en WD sluiten zich bij de CDA'er aan. Wethouder Uljee heeft gedeputeerde Van der Sar inmiddels gevraagd om 'geen dingen te doen, waar we later spijt van kunnen hebben'. Daar mee doelt de wethouder op de aanplant van vijftig hectare toe komstig Bentwoud die voor deze winter in de planning staat. wassenaar/katwijk - Op het negen kilometer lange Wasse- naarse strand is gisteren in de loop van de dag zo'n twee ton olie van het strand gehaald. De gemeente heeft de hele dag ge werkt om het strand olievrij te krijgen. Marcel Solleveld, op zichter reiniging bij de gemeen te: „Gisterqchtend was een deel van het strand door sneeuw be dekt, maar je kon toch duidelijk zien dat er verspreid over onze hele kuststrook her en der olie lag verspreid. We zijn met zo'n twaalf man naar het strand ge gaan om de olie op te ruimen. Maandag gaan we nog even controleren of er niets is achter gebleven." Volgens Solleveld is het de eer ste keer in een hele lange tijd dat er dit soort zware olie op het strand is aangespoeld. „We heb ben wel een paar keer wat pa raffine op de kust gehad, maar dat is een vrij lichte olie variant. Dit was echt smerig spul." De aangespoelde olie en de bor den 'Let op, strandvervuiling' hielden de wandelaars gisteren echter niet tegen. En honden worden 'gewoon' uitgelaten op het strand, dat wel vuil maar niet vervuild is met 'plakken' olie vanuit België. Ook I. Schad- dé van Dooren, die voor ge meente Katwijk het strand schoonhoudt, was gisteren ge woon aan de slag gegaan om het grove vuil op te ruimen. Veel olie heeft hij overigens niet aangetroffen. ,Af en toe een paar kleine plekjes." Dat wordt bevestigd door de inspecteurs van Rijkswaterstaat. Vooral bij Scheveningen werd olie gevon den. Bij Wassenaar was de ver vuiling al zo klein dat niet Rijks waterstaat maar de gemeente de boel moest opruimen. Ook de Katwijkse schelpenvisser A van Rijn zag gisteren tussen Wassenaar en Scheveningen (advertentie) Gemeente Rijnwoude V zoekt een opgeruimd karakter! nv (zie advertentie verderop in deze krant) 'iets' wat leek op olie. „Maar veel was het niet. Laat ik zeggen: iets meer dan je normaal." Gis terochtend was zijn vader op de dezelfde plek bezig, terwijl de zoon later op de dag ter hoogte van de politiepost in de noord duinen aan het vissen is. „Ik heb mijn vader net gesproken. Hij zegt dat hij niets van olievervui ling is tegenkomen." Dat het strand vuil is, heeft een reden. Donderdag kwam het zeewater bij vloed tot vlak onder de duinen. De schelpenvissers weten dan dat er veel 'rotzooi' op het strand komt te liggen. „De olie die in de buurt van Scheveningen op het strand lag, is daardoor teruggespoeld in zee", weet Van Rijn. „En nu de wind naar noordoost is ge draaid, blijft die olie daar voor lopig drijven." Van Rijn vindt de maatregelen van Rijkswaterstaat overdreven. ,Als ze maar een brokje olie tegenkomen, sluiten ze direct het hele strand af." vervolg van voorpagina oegstgeest - Het is niet de eerste keer dat er met olie besmeurde vogels naar het vogelasiel wor den gebracht. In de acht jaar dat Rineke bij het asiel werkt heeft ze al veel olieslachtoffers gezien. „Iedere winter is het raak. Nu is het weliswaar erger omdat de olievlek nu groter is, maar iedere winter hebben we ermee te kampen. Dan overwinteren hier veel vogels, en schepen lozen al tijd wel wat olie op zee. Als er een westerwind is, spoelen ze aan." De vrijwilligster denkt, dat wat in het vogelasiel terecht komt maar een fractie is van het aan tal vogels dat problemen heeft met de olie. „Zeekoeten en al ken zijn geen kustvogels, ze le ven op open zee. Ik ben daarom bang dat we maar een heel klein gedeelte zien van de problemen. De meeste dieren gaan dood, en zinken naar de zeebodem. Daar zien wij helemaal niets van. En dat is erg triest, want deze die ren leggen maar één ei per jaar. Het is dus niet zo dat een vogel populatie er met een paar eitjes er weer bovenop is." De vrijwilligster vindt het daar om soms ook wel moeilijk om in een asiel te werken. „Ja, soms slaap ik er wel eens moeilijk van hoor. Maar, ik zal niet zeggen dat je eraan went, maai' je kweekt toch een soort van eelt op je ziel. Sommigen vrijwilli gers houden het niet vol. Ja, ik wel. Het geeft mij gewoon erg veel voldoening. En het is echt niet alleen maar kommer en kwel. Als ik in de lente in de 'kraamkamer' sta, en ik wormen in die jonge vogelbekjes sta te duwen, is dat echt geweldig." Als de paar vogels die nu nog le ven het redden en weer de na tuur in kunnen, geeft dat Rineke en haar collega's nog meer vol doening. „Ja, eerlijk waar, dan ga ik bijna taart halen en de vlag uithangen. Want er is niets mooiers dan die dieren loslaten boven open zee, en dat ze terug vliegen naar waar ze horen. Dat ze het toch hebben gered." en-cai ■^)hen aan den Rijn heeft binnen een maand weer lokale omroep: npin 003 va I7-3861 van Wanro°y aan den rijn - AlphenStad FM M**t n0g twee weken nodig te hebben :antiesje pjek voor de nieuwe lokale om- te kunnen presenteren. Tot die stuurt de opvolger van de lokale 'ijzereiaep Alphen (LOA) vanuit een ritje op gebrekkige muziek de in, om toekomstige luisteraars op irmen. „Ons doel is om vijf pro van de luisterdichtheid te halen. krijgen we in de toekomst geen J°idie van de gemeente en zakken :PEN.tn gitaar uit ervaringscijfers blijkt tr momenteel een hogere belang- ig voor lokale omroepen is dan in rieden. Dus dat halen we wel", oorzitter Douwe de Jong optimis- in Pq dat het bestaansrecht van Al- 9853 ïStad FM bij voorbaat al gewaar- jd is.Al worden we natuurlijk geen SWest. Wij doen het voor Alphen. j zijn in tegenstelling tot West af- ;lijk van hobbyisten. Als wij het mputervrijwilligers niet redden, wordt het ?We hebben op deze basis toch al do |nl' PU eur0 Per )aar nodig. Dat is best tweehgeld' De hestellingen gaan nu de uit voor apparatuur. Binnen een hopen we de lucht in te gaan." =^=Aeraars dienen af te stemmen op voorjok pm. De Jong: „We zitten nu in testperiode. In deze proefperiode len we daarom 24 uur alleen mu- uit. Nog niet via de kabel, maar via antenne op de Wederikflat. Er nog veel gebeuren willen we ook met tv-uitzendingen ko- De stichting heeft drie locaties iet oog. Er is een ruimte van 100 .tante meter nodig. Maar echt en- tsiast klinken De Jong (62) en de bij esprek eveneens aanwezige Peter Piet Jeuckeri en Douwe de Jong van de nieuwe lokale omroep AlphenStad FM: „We zitten nu in een testperiode." Foto: Mark Lamers Jeucken (56) - in 1985 mede-oprichter van de LOA - niet. „Destijds was er een controverse tussen medewerkers en bestuur. Veel wil ik er niet over zeggen. Maar de boel is toen wel gecrasht. Mensen die het leuk vinden om te doen, willen verder. Daarom zitten bij deze groep toch weer vqel mensen die ook bij de LOA zaten. Enthousiastelin gen, zeg maar." Alphen - een stad van 77.000 inwoners - kent sinds 1999 al geen lokale omroep meer. En dat heeft lang genoeg ge duurd .vinden de AlphenStad-mensen. Zij vonden het gemeentebestuur aan hun zijde. Die kwam met een startsub sidie van 45.000 euro over de brug en wil jaarlijks nog eens 25.000 euro bij dragen. „We voorzien ook in een be hoefte, al beseffen we dat we meer op de commerciële toer moeten", zegt De Jong. Voorheen zat hij in de gemeente raad, nu is hij voorzitter van de sport raad. Dat laatste komt hem goed uit. „We moeten dichtbij de plaatselijke be volking staan. Hebben niet zo'n be hoefte aan dj's die plaatjes kunnen draaien, 'maar meer aan verenigings mensen. We willen sport brengen, raadsvergaderingen volgen, aan kerk diensten doen en ook nog veel andere programma's. Niet te veel muziek, wel om het half uur Alphens nieuws. En dat 24 uur per dag." AlphenStad FM wil ook met een kabel krant komen en in een later stadium zelfs tv-uitzendingen brengen. Een am bitieus plan, zeker voor vrijwilligers. Dat beseffen ook De Jong en Jeucken. Maar het is een afspraak die ze met het gemeentebestuur zijn aangegaan. En zij geven zich rekenschap van het feit dat het aantal vrijwilligers uit de tijd van de LOA is teruggelopen van 60 naar 25. Jeucken: „We verkeren duidelijk nog in een opstartfase. Er heeft ook nog geen echte werving van medewerkers plaatsgevonden. De echte duidelijkheid over een locatie is er ook nog niet. Daar hangt wel het een en ander mee sa men. We zijn en blijven vrijwilligers, hebben geen betalende leden, zoals an dere verenigingen. En we kunnen ook geen bedragen ophoesten als in radio- en tv-land. Als ik het goed heb kost een uur radio in Hilversum 2500 euro en een uur tv 38000 euro. Radio West werkt volgens mij met een budget van vier en een half miljoen euro. Daar kunnen we niet tegen opboksen. En moeten we ons ook niet aan spiegelen. Maar we gaan wel voor AlphenStad FM." door Ewout van der Dussen iacobswou de - De geslaagde sollicitatie van burgemeester Van Beek naar de gemeente Edam-Volendam (28.000 inwo ners) heeft Jacobswoude niet verbaasd. Algemeen wordt zijn -vertrek wel betreurd. Zeker na de mislukte sprong naar de ge meente De Ronde Venen in april vorig jaar, waar Van Beek op de voordracht aan de com missaris van de koningin op de tweede plaats eindigde, was zijn ambitie naar een grotere ge meente algemeen bekend. „Zo'n grote gemeente komt hem wel toe, ik vind hem een kundig bestuurder", zegt Peter van Hoesel, fractievoorzitter van Gemeentebelang. „We zullen op grootse wijze afscheid nemen." Ook Cees de Lange, fractieleider van het CDA reageert positief. „Edam-Volendam is een sterke groeigemeente en zo'n uitda ging heeft hij wel nodig." Van Hoesel, De Lange en ook WD- leider Mieke Dambrink, vinden het leuk voor Van Beek dat hij die stap nu kan maken. Van Hoesel ziet Volendam als geslo ten en getraumatiseerde ge meente wel als een bijzondere opgave voor de vertrekkende burgervader. Voor Chris Vink, wethouder en loco-burgemeester, was het be richt donderdagavond tijdens een bijeenkomst in de brand weerkazerne wel een verrassing. Van Beek, die ook aanwezig was, kreeg daar het telefoontje van de unanieme keuze van de gemeenteraad van Edam-Volen dam hem boven aan de voor dracht te zetten. Vink: „Het is goed voor Jacobswoude een goede burgemeester af te leve ren. Het is jammer dat hij weg gaat, maar menselijkerwijs is het goed te begrijpen." Ook De Lan ge vindt het jammer voor Ja cobswoude dat Van Beek, die hier sinds oktober 1992 burge meester is, vertrekt. Voor Dam brink geldt dat 'je weet wat je hebt en niet wat je krijgt'. Het aanstaande vertrek van de burgervader, maakt dat de dis cussie over gemeentelijke herin delingen in de Rijnstreek voor Jacobswoude ineens in een an der perspectief lamt te staan. De zaak kan door de vacature ineens in een stroomversnelling komen. „Die mogelijkheid moet je niet uitsluiten, op zich is dit niet gunstig", zegt Dambrink. „Er is toch twijfel wat er met de gemeente moet gebeuren." Ook Van Hoesel is een beetje bang dat de situatie het proces ver sterkt. „Dat gevaar zie ik en dan ben je gedwongen om sneller te handelen dan je eigenlijk wilt, die dingen gebeuren", aldus de Hoogmadenaar. Voor wethouder Doky Verhagen is de enige juiste beslissing die de Commissaris van de Konin gin kan nemen het benoemen van een goede burgemeester. „Juist in zo'n periode heb je een krachtig iemand nodig om daar bij te zijn, dat moet je niet on derschatten." Ook Vink zit op die lijn. „Het aanstellen van een waarnemer geeft bestuurlijk en ambtelijk onzekerheid", aldus Vink.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17