'Hoogbouw is slecht voor het leefklimaa REGIO Ongerechtigheid van 35 jaar bezetting is waar het Gretta om ga 'Ik ga me echt niet afvragen ^a^"e"eenrd of 't wel een goed mens was' ontvoerder HDC970 ZATERDAG 1 FEBRUARI 2003 NAVRAAG De geliquideerde topcrimineel Cor van Hout is gisteren begraven en Amsterdam mocht dat weten ook. Met een witte koets getrokken door acht naar zijn laat ste rustplaats gebracht. De tocht door Amsterdam duurde maar liefst vijf uur en zo lang had HERMAN HAASNOOT van de gelijknamige Rijnsburgse stalhouderij het nog niet vaak meegemaakt. km er i De voormalige Lissese onderkoning Frans Prins zou best in de Bollenstreek burgemeester willen worden =1 de i sluit ilaats eurd jze vi iterat jluitir -gen. DOpll liting Nog reacties gehad onderweg „Ja heel veel. maar bijna alleen positieve. Er werd best veel geap plaudisseerd langs de kant van de weg. Er was toch veel respect voor de stoet. Zoiets maakt indruk op de mensen." Het was niet echt een fijne jongen, die Van Hout. Heeft u nog overwogen deze klus te weigeren? „Geen moment. Ik kende die man helemaal niet en zijn familie ook niet. Maar bovendien: denk je echt dat ik me bij al mijn klus sen ga afvragen of het goede of slechte mensen waren? Als ik daar aan begin, rij ik nooit meer. Nee hoor, het is mijn vak en overal zijn slechte mensen, ook hier in Rijnsburg. Trouwens, Cor van Hout heeft die rouwstoet niet bij me besteld, dat was iemand anders." Rijdt u wel vaker bekende Nederlanders naar hun laatste rust plaats? „Wij rijden door het hele land en vervoeren mensen vanuit alle la gen van de bevolking. Soms zijn dat bekende mensen, ja. Zo heb ben we in Leiden Oma Van Dam door de stad gereden. Die vrouw was 113 jaar geworden, dat was gewoon één groot feest." Hoe vaak gaat u er met de rouwstoet op uit? „Gemiddeld doen we wel twee begrafenissen in de week. Best veel, ja. Of we de enige zijn in Nederland? Nee er zijn er wel meer die dit doen. Toch komen we door het hele land. Het klinkt misschien wat opschepperig, maar dat komt door de kwaliteit die we bie den." tekst: Paul de Vlieger foto: CPD/Phil Nijhuis UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, dinsdag 31 januari Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM Essenberg, G P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. G HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Frans Prins (55) was acht jaar lang de onderkoning van Lisse. Als wethouder ruimtelijke orde ning had hij de belangrijkste portefeuille, en nog afgezien daarvan: als Prins praatte, dan luisterde de rest. Maar vorig jaar kwam er na vierentwintig jaar een einde aan de politieke carrière van Prins in Lisse. Zijn PvdA verloor een zetel bij de verkiezingen, en viel vervolgens buiten de coalitie. Prins hield het voor gezien. De onderko ning, inmiddels ook ridder in de orde van Oranje Nassau, moest op zoek naar een andere troon. Frans Prins woont in een prachtig stukje Lisse. Een nieuw gebouwde wijk in het zuid-westen van het dorp. Aan de andere kant van zijn woon- kamerraam ligt een landerij, een open uitzicht, een groot grasland. „My home is my castle", lacht Prins. Hij heeft het prima naar zijn zin met zijn nieuwe leven. „We wonen hier nu bijna drie jaar. Prach tig uitzicht." Met een glimlach voegt hij daaraan toe: „Maar dat uitzicht gaat nog wel ver anderen." Prins woont naast het zogehe ten Vak C. De open velden zijn de enige plek waar Lisse bui ten de dorpsgrenzen nog wo ningen kan bouwen. „Dat vind ik helemaal niet erg. Het is naast mijn achtertuin, maar als het een beetje groen blijft kan het een prima woonwijk worden. Ik woon graag in Lis se en ik vind dat anderen dat recht ook hebben." Zo lang er maar geen flatge bouwen komen. Daar is Prins een fervent tegenstander van. .Altijd geweest ook", zegt hij. „Hoogbouw is niet goed voor het woon- en leefklimaat. Het zijn te veel dezelfde woningen, waar te veel dezelfde mensen gaan wonen. Lisse Rond is een goed voorbeeld van hoe ik vind dat het moet. Daar staan veel goedkopere huizen, en een paar duurdere om de soci ale woningbouw te kunnen betalen'" De voormalig wethouder ruimtelijke ordening kijkt uit op de plek waar een nieuwe woonwijk moet komen. Een ontwikkeling die hij zelf in gang heeft gezet. Een ideale plaats voor een interview voor 'Uit het Nieuws'. „Uit het Nieuws, ja, dat ben ik wel, ge loof ik. En dat bevalt heel goed." Hij heeft, legt hij uit, heel lang in het stramien geze ten van zestig uur werken en een hoop avondvergaderin gen. „Je merkt pas als je daar uit bent wat een druk het op je legt Nu heb ik plotseling tijd voor andere dingen." Waar voor dan? Zijn nieuwe baan, is het eerste antwoord. En sinds kort zit hij ook in de raad van commissarissen van Magistra, een adviesorgaan van woning bouwvereniging Trias. Pijnloos was het niet, zijn af scheid van de Lissese politiek, geeft Prins toe. In heel Neder land leed de PvdA nederlaag op nederlaag. Het Pim For- tuyn-effect, misschien wel het Ad Melkerteffect, klonk in alle gemeenteraadsvergaderingen door. In Lisse betekende het een zetel verlies, van drie naar twee. In plaats van een toon aangevende partij was de PvdA plotseling net zo groot als het nietige D66. „Dat gaat zo als je maar 19 raadsleden hebt", zegt Prins. ,Als we drie jaar terug dezelfde tijdgeest hadden gehad als nu, dan was het wellicht niet gebeurd." De uitslag van de verkiezingen deed pijn, de uitkomst van de college-onderhandelingen net zo. Jaap Schuijt, de voorman van het CDA, koos voor D66 in plaats van PvdA om 'mee te regeren'. Prins, die acht jaar lang aan het Lissese roer had gestaan, viel buiten de boot. „Dat vind ik wel te beargu menteren", zegt Prins. „Het CDA koos voor die interpreta tie van de verkie zingsuitslag. Tegen de landelij ke trend in had D66 het hier goed gedaan." Hoe graag hij ook nog verder had willen gaan, het zat er niet meer in. En dus zei hij politiek Lisse maar meteen helemaal vaar wel. Prins had van tevoren al besloten dat hij niet meer te rug zou komen in de raad, als hij geen wethouder meer zou zijn. „Ik heb me ook nauwe lijks meer in het openbaar ver toond", zegt hij. „Je moet nieuwkomers alle ruimte ge ven, niet meer blijven rond hangen. Als ik In de gemeente raad had gezeten, dan had ik commentaar moeten geven op mijn eigen plannen. Geen nood. Prins kon vrijwel on middellijk weer aan de slag bij de belastingdienst, waar hij zijn carrière had gemaakt voordat hij wethouder werd. „Ik was vier jaar weggeweest. Maar de principes van human resource management veran deren niet zoveel." Zijn erva ring bij de belastingdienst heeft ook Lisse goed geholpen, zegt Prins. „De cursussen die ik daar heb gevolgd, die hel pen ook als wethouder. Cur sussen in management en lei ding geven, en ook in onder handelen. Ik ben een goede onderhandelaar, dat heeft Lis se heel veel kosten bespaard." Dus het boek van de Lissese gemeentepolitiek ging dicht. Met een grote klap. „Maar een ander boek ging meteen open. Andere baan, meer tijd voor sociale contacten, tijd voor hobby's - squash en fotografe ren - en tijd voor Magistra. „Ik heb wel een paar dagen nage dacht over wat ik nou verder ging doen met mijn leven. Misschien zou ik wel weer eens ergens op moeten sollici teren, bedacht ik mij. Burge meester ergens, of zoiets. Maar ik heb geen zin om mee te doen aan wat Rik Budden- berg bijvoorbeeld in Vlaardin- gen heeft meegemaakt, zo'n referendum. Dan moet je campagne voeren om te laten zien dat je een aardige vent bent met blauwe ogen... Mij gaat het dan vooral om de in houd, om het beleid, om de richting die je op wilt." Burgemeester? Toevallig zijn er een paar gemeen ten in de streek die wel een burgemeester zoeken. Leiden, Noordwijk. „Ja, burgemeester schap zou me op zich wel in teresseren. In Leiden is er een referendum beloofd. Is dat in Noordwijk niet zo? Ach, het is iets om over na te denken. Dat geldt voor elk dorp in de streek. Want ik wil hier niet meer weg. Het is zo mooi, vlak bij de duinen, in de Bollen streek. Maar gezien de politie ke verhoudingen in de meeste dorpen hier, acht ik mijzelf als PvdA'er niet zo heel erg kans rijk om burgemeester te wor den." Een andere politieke job zou nog wel mogelijk zijn. Prins staat wel op de PvdA-lijst voor de Provinciale Satetenverkie- zingen, over een paar maan den. Zevenentwintigste, dat is niet echt heel erg verkiesbaar. „Misschien dat mensen in de ze streek toch iemand willen uit de streek, iemand die hun belangen kan behartigen." Hij lacht. „Dan zouden er wel heel erg veel voorkeursstemmen nodig zijn." Politiek blijft trekken. „Men sen weten nauwelijks hoe veel invloed de provincie heeft. Ik ben altijd al geïnteresseerd ge weest in hoe bestuur op pro vinciaal niveau is. Dat komt ook doordat ik heel veel met de provincie te maken heb ge had, heel veel heb moeten overleggen over plannen die we in Lisse hadden." Terugblikkend krijgt Prins vooral een voldaan gevoel over zijn jaren in de Lissese politiek. Over hij allemaal heeft opgesta' „Ik hoop dat het ook dooflXt gaat", zegt hij. „Want dor vernieuwing is belangrijken f Oranjebuurt, de centrum] nen; ik heb het gevoel dat een goede bijdrage aan diesT sese gemeenschap heb kizuV^ nen leveren. Wat dat betrP moet ik de collega's van 'bllj Nieuw Lisse en D66 nu oc^ 1 een compliment maken: r. su8 zover ik het kan beoordelilllve zijn ze er goed mee bezig.e£*s Het was natuurlijk niet all "ez maal hosanna, geeft hij tof>ers Fouten waren er ook. „Mia<rle grootste fout is wel gewee^er dat ik de college-onderhae"^ lingen in '98 verkeerd heb®™! daan. Ik heb toegestaan d j het CDA een parttime wef "e der erbij kreeg. Dat werkt 8ev en dat hadden we kunner1^11 aankomen. Hij (Ab Mooie1311 - red.) had nauwelijks eer zocli portefeuille. Nu heeft hij P' 01 wel, en ik mag hopen dat ena^ nu wat beter werkt. Prins geeft, desgevraagd, Ps steeds advies aan de PvdA1 8® zijn woonplaats. „Ja natuiP310 Ik voel me nog steeds beff331 ken bij de Lissese gemeerP"13 schap. Dat gaat niet zoma11? van de ene op de andere c 1S weg als je geen officiële fu meer hebt. En ik heb in d^1165 loop der jaren toch een zé16*3 deskundigheid opgebouw1 een bepaald vlak. 0 y ite b Anton Dledrich Van' Frans Prins: „Ik woon graag in Lisse en ik vind dat anderen dat recht ook hebben." Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS Politici van WD, CDA en Christen- Unie vallen over het bezoek van Gret ta Duisenberg aan Israël heen. En dat niet om wat Gretta inhoudelijk aan de orde meent te moeten stellen, maar om oneigenlijke redenen. Ze zou ten onrechte haar diplomatieke paspoort gebruiken en te eenzijdig opereren. Gretta Duisenberg maakt al jarenlang gebruik van haar diplomatenpas. Ook echtgenotes van andere diplo maten hoeven met zo'n pas niet steeds aan het handje van hun man nen te lopen. Over sekse-emancipatie gesproken. Van de zelfmoordaanslag in Tel Aviv, die ongelukkigerwijs bijna tegelijk met haar aankomst in Israël plaats had, heeft ze zich volledig gedistanti eerd. Gretta Duisenberg heeft ronduit verklaard 'elk geweld' af te wijzen. Ze heeft slechts enig begrip getoond dat Palestijnse jongeren, gezien de vrese lijke en uitzichtloze ellende waarin zij verkeren, tot zulke wandaden komen. Ze wilde daarmee bij ons Nederlan ders de bewustwording bevorderen, dat we gezien onze begrijpelijke sym pathie voor het joodse volk en de on voorstelbare geschiedenis van de ho locaust vaak te eenzijdig naar de ge beurtenissen in Israël en de bezette Palestijnse gebieden kijken. Niet dat ze het zelfmoordgeweld goedkeurt. Verre van dat. Ze wijst het af, maar kan het slechts gezien de Is raëlische repressie een beetje begrij pen. WD-Kamerlid Wilders noemt zo'n uitspraak 'walgelijk'. Minister De Hoop Scheffer 'ongebalanceerd' en premier Balkenende 'niet getuigen van goede smaak'. Wij zijn geneigd deze reacties toe te schrijven aan wat de hoofredacteur van het Leidsch Daglad Kees van der Malen noemt 'de gemankeerde ver houding van Nederland met het con flict in het Midden-Oosten', waar door er 'van een volwassen debat over dat conflict nooit sprake is ge weest' (LD 7 januari). We weten al lang dat Israël VN-resoluties schendt of niet uitvoert en het Palestijnse volk onderdrukt, maar verdoezelen dat vanuit onze eenzijdige gerichtheid op Israël, althans tot voor kort. Als dan een moedige vrouw eindelijk de din gen gewoon bij de naam noemt - en dus ook de bezetting vanaf 1967 on rechtmatig noemt - regent het aantij gingen. Kamerlid Huizinga (CU) sprak in het tv-programma 'Het elfde uur' van 6 januari zelfs over 'het bruskeren van gastland Israël'. Net als de recente dwaze aantijgingen van anti-semitis- me jegens Gretta, zijn dit ons inziens afleidingsmanoeuvres om iemand te pakken op mogelijke vormfouten, terwijl de oorzaak van dit alles haar voor velen onwelgevallige want te hard aankomende boodschap is. Gretta Duisenberg is niet anti (volk van) Israël, laat staan anti-joods, maar haar bewustwordingsmissie is: 1. dat de nu al 35 jaar durende bezet ting en onderdrukking de oorzaak vormt van het stenengooien en het Palestijnse zelfmoordgeweld, 2. dat Israël conform de VN-resolu- ties de bezette Palestijnse gebieden meteen moet ontruimen en 3. dat Israël door het opheffen van de bezetting conform de wensen van de internationale gemeenschap de Pa- lestijnen eindelijk de gelegenheid geeft orde op zaken te kunnen stellen in eigen gebied en dan op basis van een zekere gelijkwaardigheid vredes besprekingen met Israël aan te kun nen gaan. Ieder die in Israël de situatie met ei gen ogen beziet, weet dat de bezet ting de angel van het conflict vormt en steeds elke vrede blokkeert. In 1947 besloten de VN tot een twee deling van het oorspronkelijke Pales tina en kregen de Palestijnen een deel van 47 procent toegewezen en de Israëliërs de rest, maar nu is er nog slechts 22 procent voor de Pales tijnen overgebleven. Via joodse ne derzettingen op de Westoever en Ga- zastrook is ook dat percentage van het land al arbitrair aan het worden. Ex-premier Barak had het in Camp David over 18 procent, maar was ook anderszins veel minder grootmoedig dan de mythe vertelt. Hoe dan ook, wordt het niet eindelijk tijd dat er vrede wordt gesloten met de Palestij nen en wel door hen echt recht te doen via de formule van 'vrede door gerechtigheid', of vrede voor land? De enig juist stap daarvoor is onmid- lens dellijk een eind te maken aan de 1 zetting vanaf 1967. f= Er is ook niets mis mee die bezett te vergelijken met andere bezettin, gen, zoals die tijdens Wereldoorla zij het uiteraard met uitzondering van de holocaust. Het doorgaan L raël met de spiraal van militaire pressie (van de onderdrukker) en tegengeweld (van de onderdrukte niet alleen voor Israël en de Pales?°RI nen een grauw en uitzichtloos per spectief, maar lijkt ook voor de w<saa reldvrede een riskant scenario. F 1 We pleiten er voor naar aanleiding3' van Gretta's bezoek aan Israël mer°F name dit inhoudelijke in het deb^°rci betrekken in plaats van te zeer te 8( cussen op zaken, die slechts afleid vc van waar het echt om gaat. lsar Nederland heeft in 1947 zijn stenfts geven aan de VN-partitieresolutie'Bn en is daardoor medeverantwoordF6' voor het niet naleven daarvan enpe^ andere VN-resoluties. 1 n Ir. K. van Broekho de Dr. Hans Fedd#>nd Alles goed gegaan in Amsterdam? „Ja prima. Het was weer een indruk wekkend gebeuren. We hadden zo nu en dan wel wat op onthoud door een verkeersopstopping, maar over het alge meen ging het pro bleemloos. De paar den hielden zich ook prima in de stad. Maar wacht even. het is nu op tv en dat wil ik zien. Blijf aan de lijn.Zo daar ben ik weer. Ja, het was een lange dag. We zijn vrijdagmorgen om half zes vertrokken en om half zeven 's avonds waren we weer thuis. Maar een rit van vijf uur met zo'n koets is wel uitzonderlijk lang, hoor." KATWIJK - Een kwart eeuw nadat de watersnoodramp van 1953 Ne derland en ook Katwijk trof, is men in deze badplaats volop bezig met de aanleg van een tweede stormvloedkering. Geheel spottend met de leer van de mathematica volgt over zo'n vier jaar de bouw van een eerste stormvloedkering in Katwijk. Deze veiligheidsmaatregelen worden eerst nu getroffen omdat zij pas in 1972 noodzakelijk werden door hogere eisen gesteld aan de kust- beveiliging van het toeristendorp. Tot dat jaar wenste rijkswaterstaat dat Katwijk rekening hield met een hoogste waterstand van vier meter boven Nieuw Amsterdams Peil (NAP). Een - naar mag worden aangenomen: uiterst onrustige - wa terspiegel die hooguit reikt tot aan de Boulevard. Door de sluiting van zeegaten in het Zeeuwse kreeg men in 1972 onder meer bij Katwijk te maken met hogere water standen. Daarom werd de hoogst ver wachte stand voor Katwijk gebracht op 5.40 meter. Daarnaast werd er een vei- ligheidsklep in de stand aangebracht van drie meter (samen 8.40 meter boven NAP). Katwijk zou zo reke ning kunnen houden met een superstormvloed, die volgens de kansberekening slechts eens in de 10.000 jaar kan voorkomen. ANNO 1978, woensdag 1 februari NOORDWUKERHOUT - Mar- tien Groot, eigenaar van een zelfbedieningszaak, ontwierp voor de carnavals optocht een ruim drie me ter grote bierfles, een reu ze-kopie van een fles blus water, compleet met de beeltenis van prins carna val. Foto: archief Leidsch Dagblad „os*"0

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14