Elk jaar controle op scholen met asbest Provincie steunt omsingeling' vliegkamp Valkenburg De Stemming Wie hielp Vlissingen in 1953? :rwijdering armoeder is ak onterecht REGIO Bureau openbaar onderwijs wil onrust voorkomen Nieuwbouw in de sneeuw 'oerenkool net worst 1de stelling! BLOEMEN SHOW DESIGN OPRUIMING Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. Oude wijn in ieuw boek an Biesheuvel :ing over ensvragen n - Het Theosofisch Ge- schap Leiden geeft dinsdag ezing over de zeven meest 1de levensvragen. Vragen /ie ben ik, wat ben ik voor ren en waar ligt mijn me lt?'. De lezing geeft volgens ganisatoren geen pasklare oorden maar interessante chten die de bezoeker stof adenken geven. De lezing t vanaf 20.15 uur gehou- n het Leonardushuis aan aagweg 14 in Leiden. De ing is vrij. Meer informatie: 1617417. efooncentrales Donaldhuizen n - Telecommunicatiebe- ;n Siemens Nederland en Telecommunicatie hebben week een sponsorcontract ten met het Ronald McDo- Kinderfonds. Siemens beloofd om de negen te rn in het land tegen korting orzien van nieuwe tele rentrales, die door HIG worden geïnstalleerd. n - Bij veel vrouwen wordt aarmoeder onterecht weg- ald. Dat stelde prof. dr. Mi- Ferrari, hoogleraar hoofd- migraine en andere hoofd- n die met aanvallen ko- gisteren in zijn oratie in academiegebouw van de ersiteit Leiden. Het verwij- van de baarmoeder ge- omdat wordt aangeno- dat de menstruatie de oor- is van migraine bij deze ven. Dat is meestal niet aldus Ferrari. „Vrouwen jjewoon te denken hun mi e-aanvallen samenhangen hun menstruatie. Maar uit rzoek met hoofdpijndag- en blijkt dat menstruatie ts zelden de oorzaak is." i'n dagboek houdt een mi e-patiënt bij wanneer ze ipijn heeft, wat ze gegeten en wat er verder is ge- d. LEIDEN Ruime meerderheid Provinciale Staten voor het nemen van verantwoordelijkheid en het geven van helderheid aan de regio door Robbert Minkhorst den haag - Politieke partijen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland lijken de gekozen strategie voor be bouwing op en rond vliegkamp Val kenburg te steunen. Gedeputeerde Staten willen onderzoeken waar wo ningbouw aan de randen mogelijk is en of de vliegbasis kan inkrimpen. Zuid-Holland wil nog steeds het mari nevliegkamp bestemmen voor wo ningbouw. De provincie en de regio zoeken naar ruimte voor acht- tot tienduizend huizen en vinden het vliegveld daarvoor de beste plek. Het demissionaire kabinet haalde eind vo rig jaar echter een streep door deze plannen. Tot 2020 zou het vliegkamp sowieso niet dicht gaan. Nu zijn nieu we afspraken gemaakt tussen rijk en provincie. Gemeenten in de regio reageerden de ze week verdeeld op de gekozen stra tegie van gedeputeerde M. Norder, die verantwoordelijk is voor het nieuwe streekplan. De mogelijke woning bouwlocaties bij het vliegveld in Kat wijk en Valkenburg zijn niet of in elk geval niet zomaar geschikt, stelden de burgemeesters van beide gemeenten. Volgens Norder is het pakket afspra ken het beste dat er viel te halen. Te gelijk krijgt de regio de komende jaren al de ruimte om iets aan de woning nood te doen. De strategie van de pro vincie richt zich op een 'omsingeling' van de vliegbasis. Studies moeten dui delijk maken of het vliegkamp uitein delijk in z'n geheel kan verhuizen, in krimpt of open moet blijven. Norder wil dat voor 2007 het lot van het vlieg veld definitief is bezegeld. Van de statenfracties die gisteren het nieuwe streekplan bespraken, vindt alleen Groenlinks - dat voor bebou wing is - dat Norder zich te makkelijk opstelt. Hoewel ook de PvdA, de SGP- /ChristenUnie en D66 groot voorstan der zijn van bebouwing, nemen zij ge noegen met de opstelling van Norder. De WD is tegen bebouwing van het vliegveld en ziet voldoende ruimte el ders in de streek. „Natuurlijk zetten we in op bebou wing van Valkenburg", zei Norder. „Maar als dat niet lukt, moet je afvra gen hoe we daar mee omgaan." Groenlinks-fractieleider A. Ouwe hand vond echter dat Norder meer had moeten eisen in de onderhande lingen met het rijk. Eerder leek de Tweede Kamer sluiting van het vlieg veld nog te steunen, zoals dat ook is voorzien in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Bovendien zijn nu afspra ken gemaakt met een demissionair kabinet. Straks zit er een nieuwe rege ring en liggen ook de verhoudingen in de Tweede Kamer weer anders. „Ik zou het betreuren als wij met zón on zekere basis in Den Haag al door de knieën gaan. Ik vind gewoon dat u slap bent." Norder bestreed dat en verdedigde de afspraken die zijn gemaakt. „Als je de neuzen in de Tweede Kamer telt, heb ben wij niet de zekerheid dat er een positief besluit over Valkenburg valt. Dan moeten wij onze verantwoorde lijkheid nemen en helderheid geven aan de regio." Die kan nu tenminste aan de slag met (beperkte) huizen bouw, aldus Norder. door Wim Wegman leiden - Het bureau openbaar onderwijs in Leiden overweegt om elke school waar asbest is aangetroffen voortaan jaarlijks te controleren. Op die manier hoopt het bureau - het school bestuur van het openbaar onder wijs - te voorkomen dat er on rust over asbest ontstaat. De Lo- rentzschool stuurde deze week 200 leerlingen naar huis, nadat in een van de vestigingen as besthoudend stof was aange troffen. Dat stof was afkomstig van een versleten vloerbedek king. De afgelopen jaren zijn alle schoolgebouwen in Leiden ge controleerd op asbest. De vondsten die risico opleverden, zijn onmiddellijk gesaneerd. Als het asbest geen kwaad kon - vaak omdat het is ingebed in cement of een ander materiaal - liet het bureau openbaar on derwijs het goedje zitten, zo lang er niet in geboord of ge hakt hoefde te worden. Na de problemen bij de Lorentz- school wil het bureau toch fre quent gaan controleren. „De inventarisatie die is gemaakt is een momentopname. Het is mijn voorstel om jaarlijks te kij ken of de situatie nog steeds even veilig is", zegt directeur Q. Doeswijk van het bureau open baar onderwijs. De Lorentzschool en het bu reau openbaar onderwijs kwa men in actie nadat ouders en leerkrachten hadden geklaagd over stofvorming in de lokalen aan de Asserstraat 1. Uit twee onderzoeken bleek vervolgens dat dat stof afkomstig was van versleten vloertegels waarin één tot twee procent asbest was verwerkt. De ruim 200 leerlin gen zijn twee dagen naar huis gestuurd. Maandag, als de loka len zijn schoongemaakt en de tegels zijn overdekt met een nieuwe linoleumvloerbedek- king, gaat deze vestiging van de Lorentzschool weer open. Doeswijk benadrukt dat de leerlingen en de leerkrachten aan de Asserstraat op geen en kel moment risico hebben gelo pen. Een laatste onderzoek heeft daarover volgens hem ze kerheid gegeven. „Weliswaar is er stof vrijgekomen waarin as best zit, maar gevaar levert dat niet op. Het asbest zit helemaal ingekapseld. Er zijn bij nieuwe metingen geen losse asbestve zels aangetroffen. Die zouden namelijk wel gevaar hebben opgeleverd." Volgens de directeur van het bureau openbaar onderwijs zijn de grondige schoonmaak en het afdekken van de teerte- gels in principe niet nodig. Toch vindt hij het goed dat de maatregelen zijn genomen. „De conclusie dat er in de lokalen asbesthoudend stof is gevon den, leidt tot commotie onder de ouders. Dat is heel begrijpe lijk. Die emotie blijft hangen als er niet wordt ingegrepen. Ou ders blijven zich dan toch af vragen of het wel helemaal in orde is." De school en het bureau open baar onderwijs houden maan dag een informatie-avond voor de ouders. Deskundigen geven daar uitleg over de asbest- vondst en de maatregelen die in de school zijn genomen. Doeswijk: „We hopen dat ou ders helemaal zijn gerustgesteld als onafhankelijk experts het verhaal uit de doeken hebben gedaan." leiden - Het Leidse biotech bed rijf Centocor gaat flink uitbreiden. Het van oorsprong Amerikaanse bedrijf heeft het pand van Mogen ge kocht, dat vorig jaar besloot zijn vestigingen te concentreren in Enge land en de Verenigde Staten. Wat er precies gebouwd gaat worden, kan woordvoerster Ellen Roest van Centocor nog niet zeggen. „De bouwplannen wijzigen nog van dag tot dag. Zeker is wel dat er pro ductielaboratoria komen." Het bestaande gebouw van Mogen was niet geschikt voor Centocor. „Het was groot en hoog, maar het had bijna geen ramen. Het was eigenlijk een grote kas, waar planten on der kunstlicht groeiden." Het oude gebouw voldeed ook niet aan de eisen die moederbedrijf Johnson Johnson aan nieuwbouw stelt. „Het moet veilig zijn voor de medewerkers, de laboratoria moeten schoon zijn en het gebouw moet milieuvriendelijk en energiezuinig zijn", aldus Roest. Foto: Hielco Kuipers Roelf Reinders n/vlissingen - Wie waren ïidse helpers van het eerste oen de cfijken in Zeeland in braken? Volgens berichten it Leidsch Dagblad van vlak le watersnoodramp stond omité 'Leiden helpt Vlissin- al twee dagen na de ramp een vrachtauto met hulp- eren in Vlissingen. Maar emeester en wethouders Leiden riepen in die dagen om het hardst dat zij de weldoe ners waren. De voorzitter van het comité 'Leiden helpt Vlissingen', Jaco bus van der Blom (89), toen ei genaar van een parfumeriezaak aan de Steenstraat woont tegen woordig in Oosterhout. In de rampochtend werd hij door de Vlissingse burgemeester Kolff uit bed gebeld. „Je moet weer helpen, zei hij. We staan weer onder water." ,Hij nam gelijk contact op met burgemeester Van Kinschot, 'een vriend van mij'. „Hij gaf ons comité tien duizend gulden. Met dat geld hebben we spullen in de V&D gekocht en bedden van de Leid se matrassenfabriek Redeko." Zonder internationale papieren maar met een aanbevelingsbrief van Van Kinschot op zak bracht Van der Blom de hulpgoederen via Antwerpen en Breskens naar Vlissingen. Volgens Van der Blom werd ook het tweede Leid se transport met hulpgoederen door zijn comité georganiseerd. Hierna hield het comité ermee op en was het alleen de ge meente die de hulp leidde. In totaal hebben meer dan dui zend Leidenaren in 1953 in het rampgebied geholpen. Eén hel per, de 21-jarige korporaal Van Polanen uit de Witte Rozen straat, kwam daarbij om. Hij werd in Oude Tonge geraakt door de staartschroef van een Engelse helikopter die medicij nen en kleren bracht Erbij: 'Leidse hoeren hielpen op hün manier.' maal uit de lucht gegrepen 'ie natuurlijk niet: die sug- e van raadslid Jacques de dat Leidse wethouders wei een feestje hebben gegeven Dsten van armlastige ge melijke diensten, ïrveerden medewerkers van nog sociale werkvoorzie- De Zijl Bedrijven een paar geleden bij de eindeloze aderingen over de gemeen- :e begroting - en dat zijn dé jes op de politieke kalender ïrenkool met worst en Ippot peen en uien met een jehakt en een kuiltje vette fodat de dames en heren (ouders en raadsleden ook »r het eten, met een bordje thoot, rustig door konden ïn. En de volgende avond er dan zuurkool met worst, rwtensoep met worst, voor [wisseling. il, het was geen kaviaar, ivas goedkoper dan uit eten i en het bonnetje declare- diende een hoger doel. Ir toch... was eten, het werd gratis ideeld aan wethouders en sleden en de gemeente be- le. [je voor Jacques, x wel een klein puntje, eel meer zal er ook niet zijn. It de Leidse politiek mag dan weieens doen alsof er geld teveel is, de wethouders zijn over het algemeen van de oude stempel. Die laten heus niet hun werkkamer inrichten door Jan des Bouvrie. Dat zijn geen Heinsbroekjes en Wijnschenk- jes. In geval van werkoverleg zijn er witte puntjes met kaas. Ze ko men op de fiets naar hun werk en als ze eens naar een verre buurgemeente moeten nemen ze gewoon met z'n vijven één taxi. 't Is effe proppen, maar de belastingbetaler vaart er wel bij. Geen wonder dat Ron Hille- brand en die andere brave wet houders geraakt waren door de suggestie van De Coo. Ze riepen het raadslid meteen op het mat je en eisten op hoge toon excu ses. Terwijl De Coo toch alleen maar had willen beweren dat burgemeesterskandidaat Harry Groen in Leiden geen vreemde eend in bijt wordt. Declaratiekunstenaar Groen zal, mocht hij alsnog tot burgerva der worden gekozen, nog raar op zijn neus kijken. Kom je met je flamboyante levensstijl de we reldstad Leiden binnenzeilen, word je getrakteerd op stamp pot boerenkool. Met een kuiltje vette jus. Je zal zien dat hij, na het verne men van dit nieuws, zijn kandi datuur alsnog intrekt. Straf Dat was nog eens een opwin dende uitnodiging vorige week. Dirk van den Bosch van Groen links stuurde de plaatselijke pers een mailtje waarin hij hen beloofde mededelingen te doen over, we citeren nu, 'BELANG RIJKE WIJZIGINGEN BINNEN DE FRACTIE'. Iedereen die de plaatselijke poli tiek een beetje volgt, had met een een vermoeden waar dat over zou kunnen gaan. De raadsleden Jan Laurier en Ge rard van Hees doen de laatste tijd vreselijk hun best om niet meer te ruziën. Na bemiddeling van senator Wim de Boer stralen ze, met de rest van de fractie, een en al eensgezindheid en ka meraadschap uit. Maar ja, bij dat over-principiële actievolk is er natuurlijk maar weinig voor nodig om de boel weer in vuur en vlam te zetten. Een iets te on genuanceerd gebrachte opmer king over de sterkte van de door Jan gezette kamillethee, kan bij wijze van spreken al genoeg zijn. Het was dus niet verwonderlijk dat iedereen die in Leiden op min of meer professionele basis een blocnote volschrijft, of ca mera of microfoon bedient, zich naar de persconferentie spoed de. Journalisten zijn namelijk (advertenties) Leiderdorp heeft geen goede argumenten tegen bouw megadisco. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertenties) Stoppen met werken als u een kind krijgt... Wat betekent dat financieel? kindenstoppenmetwerken.SZW.nl vaak net gewone mensen. Bij een leuk relletje zitten ze graag op de eerste rij. Een opwindende uitnodiging was het dus, met een ietwat te leurstellend vervolg. Want wie ging er weg? Het was Dirkie zelf maar. En Itij ging niet eens met ruzie weg. Welnee, Dirk had het aanbod gekregen om met vrien din en katten naar het Spaanse Ronda te gaan, om daar een stu dio en galerie te runnen. Hoewel Dirk het bij een louter opgewekt verhaal had kunnen houden, liet hij de verslaggevers niet helemaal met lege handen vertrekken. Ergens in zijn pers conferentie begon hij plotseling te mopperen over het ruwe poli tieke klimaat in Leiden, dat hij bijvoorbeeld was uitgemaakt voor 'wandelende joint', 'buik- spreekpop van Laurier' en 'alco holist'. Maar dat ook andere raadsleden allerlei narigheid over zich heen hadden gekre gen, en dat hem dat het laatste duwtje richting Ronda had ge geven. Kortom, als iedereen wat liever voor elkaar was geweest, had Dirk misschien nog een paar jaar langer in een druilerig Lei den voortgangsrapportages be sproken en conceptbeleidsvisies bediscussieerd. Nu moet hij zich in een zonovergoten Zuid-Span- je onderdompelen in kunst en cultuur. Voor straf, zou je bijna zeggen. Hebben we nu ons zin? Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink Thema de Kameleon t/m 3 februari, 10.00-22.00 uur (op 3 februari tot 17.00 uur) Sporthal De Schulp Egmond-Binnen VEEL KINDERACTIVITEITEN Bentveld interieur, nieuwe rijn 24, 2312 JD Leiden 071 513 46 71 ©www.bentveldinterieur.nl De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor één keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat WW i geleverd Op is op Kom dus snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. jMt ■j' U bespaart duizenden euro's. 't Liefst een SieMatic AW1 VS Aalsmeer Carpentier Keukens B.V., Oosteinderweg 910297 - 32 20 00 Amersfoort Van den Donk Romeyn, Bedrijventerrein De Isselt vak D, Nijverheidsweg N. 41033 - 461 69 46 Amsterdam Van Keulen Keukens, Zeeburgerpad 5, 020 - 460 43 43 Amsterdam SieMatic in Villa ArenA, Arena Boulevard 158, 020 - 409 47 98 www.siematic-showroomkeukens.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13