Het dagboek als 'theatrale stand-in GESPREK VAN DE DAG Ted Turner weer in de schijnwerpers f| Schriften van Anne Frank nauwkeurig nagemaakt voor studie Venusnijd VRIJDAG 31 JANUARI 2OO3 MENSELIJK Britten verliezen het ge duld om netjes IN DE RIJ te wachten. De traditie om een zogenoemde queue te maken, dreigt te verdwij nen. Tot die conclusie komt de Britse weten schapper David Stewart- David. Hij stond de afgelo pen vier jaar in totaal 92 dagen in 2000 rijen op luchthavens, in stations en in supermarkten. Volgens Stewart-David accepteren steeds minder Britten dat ze niet meteen worden ge holpen. Ook de reclame moedigt ons aan een snel lere service te verwachten, aldus de onderzoeker. Duo's verlaten opvallend vaak een rij. In plaats van elkaar gezelschap te hou den, kan het wachten in ru zie ontaarden. Ouderen daarentegen grijpen de queue vaak aan om sociale contacten te leggen. Een 54-jarige Britse toeriste is een ONDERARM kwijtge raakt toen zij in een Spaanse dierentuin een LEEUWIN wilde aaien. De vrouw bezocht woensdagmiddag met een groep toeristen de dierentuin van Benimantell bij Alican te. Toen zij een hand door de tralies van de leeuwenkooi stak om een van de dieren aan te halen, beet de leeuwin toe en rukte de arm vanaf de elleboog af. Het lichaams deel kon niet geborgen worden omdat andere leeuwen er mee aan de haal gingen. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis in Villajoyosa, waar haar toestand stabiel werd genoemd. PAUL DE LEEUW heeft bij de Raad voor de Journalistiek in Amsterdam een klacht ingediend te gen het weekblad Story. De Leeuw vindt het 'ontoelaatbaar en buiten elke proportie' dat het blad foto's plaatste van hem en zijn zoontje Kas, die door de ramen van zijn woning waren ge maakt. De behande ling is volgende week vrijdag. Foto: ANP Een Taiwanese dokter heeft na lang zoeken de oorzaak ontdekt van de hardnekkige hoest waarvoor een patiënt hem al een paar jaar bezocht: een NAALD die zich in de RUG van de man had gedrongen zonder dat hij het had gevoeld. De naald werd ontdekt op een röntgenfoto en was zo diep in de rug doorgedrongen dat die de longen van de rfian irriteerde. De man had in zowel de Chinese als de westerse geneeskunde een oplossing gezocht voor het dro ge hoestje, maar niets hielp. Zelf weet hij niet hoe de naald in zijn rug terechtgekomen kan zijn, maar zijn vrouw herinnerde zich dat ze er ooit een verloor in het ech telijke bed. Met het operatief verwijderen van de naald kwam ook een einde aan het gekuch, aldus de patiënt. Het Noorse parlementslid Trond Helleland is deze week in grote verlegenheid gebracht, nadat een televi siecamera had geregi streerd hoe hij tijdens een debat over het Noorse aan deel in ISAF, de vredes macht in Afghanistan, op zijn zakcomputer een VECHTSPELLETJE zat te spelen. Collega-parle mentsleden hadden geen goed woord over voor Helle- land. ,,Een parlementslid dat in de vergaderzaal vechtspelletjes speelt ter wijl zulke serieuze onder werpen als oorlog en vrede worden besproken stelt ons allemaal in een kwaad dag licht", zei Marit Nybakk van de Arbeiderspartij. Hel leland van de Conservatie ven zei zijn zakcomputer tevoorschijn te hebben ge haald om zijn agenda te checken en toen het spel niet te hebben kunnen weerstaan.Ik geeft toe dat het erg gênant is en nooit had mogen gebeu ren", zei het parlements lid, dat beweerde het debat evengoed grotendeels te hebben gevolgd. DAGELIJKS LEVEN Voor breaking news zorgde de grondlegger van CNN ditmaal zelf. Met de verrassende mededeling woensdag dat hij opstapt als vice-president van 's werelds grootste mediaconcern, AOL Time War ner, staat de 64-jarige Ted Turner weer volop in de schijnwerpers. De mediamagnaat zegt zich vol ledig te gaan wijden aan zijn goede doelen. Met Turners vertrek is een definitief einde geko men aan TBS, Turners Broadcasting Systems. Die veroorzaakte met CNN een revolutie in de journa listiek. CNN, de eerste 24-uursnieuwszender ter wereld, werd vooral door zijn verslag van de Golf oorlog een begrip. Het bracht het nieuws in alle uithoeken van de wereld nog voordat het nieuws was, aldus mediadeskundigen. Die doelden vooral op het gebruik bij CNN om reguliere nieuwspro gramma's te onderbreken voor aankondigingen dat er nieuws op komst is. In kringen rond Turner wordt beweerd dat hij ver- Ted Turner. Foto: AP trekt uit boosheid. Turner zou het niet hebben ge pikt dat de bestuursraad hem heeft gepasseerd als opvolger van Case, zijn rivaal die eerder opstapte bij AOL. Dat is goed mogelijk. Kenners van de me diamagnaat beweren dat zijn ego minstens zo groot is als het bereik van CNN. Als puber kondigde Turner zijn drie levensdoelen aan: miljonair worden, de zeilracetrofee America's Cup winnen en als president van de Verenigde Staten de wereld bestieren. De eerste twee doelen heeft hij ruimschoots gehaald. Hij is zelfs miljar dair. Van de derde nadert hij met zijn levensstijl en invloedrijke donaties in elk geval al de status. Zo werd Turner in 1991 door het tijdschrift Time uitgeroepen tot man van het jaar en wist hij Atlan ta, waar de hoofdstudio's van CNN zijn gevestigd, tot een invloedrijk machtscentrum te maken. Het verlies dat Case's AOL-poot met zijn internet activiteiten leed, heeft Turner vele miljoenen dol lars gekost. Hij is de grootste particuliere aandeel houder van het concern dat drie jaar geleden CNN opslorpte. Mede hierdoor heeft Turner zijn toezegging om een miljard dollar te doneren aan de Verenigde Naties niet kunnen nakomen. ml >rsi 10 Het is volgens zijn intimi niet verwonderlijk ot zijn huwelijk de afgelopen jaren in het slop evt Want Turner was niet gelukkig dat hij bij A( er me Warner op het tweede plan werd gezet.1 zijn amoureuze leven heeft hij een niet te oi schatten geldingsdrang. Als knappe, met ge neerde snor en heldere blauwe ogen begifij mediamagnaat had hij tal van verhoudingeJ de publiciteit trokken. Drie bruiloften en v" deren bij verschillende moeders zijn da; resultaat. Zijn relatie met voormalig filmactrice, seks politiek activiste en aerobicgoeroe Jane Fonl strandde onlangs. Volgens Turner was Font bekering tot een militante vorm van het chi geloof de reden. Maar Jane Fonda zei dat v Turner alleen maar 100 procent aandacht g| „Dat noemt hij liefde. Maar dat is geen liefd t21 is baby-sitting." nai Vijfjaar is er in opperste geheim houding aan gewerkt: twee na genoeg exacte kopieën van de dagboeken van Anne Frank voor studiedoeleinden. Eén facsimile bevindt zich in Basel bij het Anne Frank Fonds dat de auteursrech ten van het dagboek heeft, het andere exemplaar werd gisteren gepresenteerd in het Anne Frank Huis in Amsterdam. Boekbinder Pau Groenendijk: „Het is driedi mensionaal vakwerk, een thea trale stand-in." Links in de vitrine het originele geruite dagboekje van Anne Frank, rechts de kopie. Of is het andersom? Een bordje moet uit komst bieden, de opengeslagen pagina's met een opgeplakt pas fotootje van de dagboekschrijf ster en een brief van haar vader aan 'Mej. Anne Frank', groene postzegel, ogen tot op de vet vlekken en de verbleekte inkt identiek. Belangrijkste verschil: de kopie bevat een colofon. „Je komt tot 95 procent", zegt Pau Groenendijk (48) als 'hoofdaan nemer' van het project over de overeenkomst. „Op sommige plaatsen 99 procent, op andere plaatsen 90. Je moet keuzes ma ken. Je kunt de drukker ook niet over de richel duwen." Groenendijk, die leiding geeft aan het Amsterdamse atelier Mooie Boeken, werd vijf jaar ge leden benaderd door de Anne Frank Stichting die het Anne Frank Huis beheert waar een deel van Anne's dagboekge- schriften is tentoongesteld. Om het origineel te ontzien maar het dagboek in zes delen toch voor studie toegankelijk te maken, moest worden onderzocht of facsimile's haalbaar waren. Van het'geruite dagboekje met het verroeste slotje dat al in decem ber 1942 vol was; van de school schriften en het kasboek met uitgescheurde pagina's, doorha lingen in verschillende kleuren, ingeplakte velletjes, foto's en briefjes; van de 360 losse vellen doorslagpapier. Met alle sporen van verval. Waanzin? Groenendijk: „Die re actie had ik al gehad, toen ze me tien jaar geleden vroegen om een dummy van het eerste dag boek te maken voor de reizende Anne Frank-tentoonstelling." Ze werkte destijds samen met de zelfde weefster die nu voor de facsimile's de geruite stof van de boekband heeft nagemaakt. „Destijds konden we nauwelijks studie doen, zoals nu. Het was niet écht goed, maar toch zaten we al op 60, 70 procent" Ze wist dat het haalbaar was. Na een proefpagina en een vooronder zoek naar de risico's, stelde Groenendijk een team specialis ten samen dat van begin tot eind heeft samengewerkt. „Ik Het 'namaak-dagboek' werd gisteren gepresenteerd. Foto: ANP/Koen Suyk heb van te voren bekeken wat de schade in de dagboeken was en wat voor schade er zou kun nen ontstaan. Maar gelukkig is er nooit iets misgegaan, dat kan ik met de hand op mijn hart zeggen." Geheimhouding was vereist om in alle rust te kunnen werken en geen olie te gooien op het vuur van aanhangers van de verval singstheorie. Groenendijk: „Er zijn mensen met een eigen me ning, laten we het zo zeggen. Maar die hele discussie kunnen we vandaag in één keer aftroe ven." Alle materiële aspecten van het originele dagboek wer den door de namakers minuti eus onderzocht, voor de Anne Frank Stichting die zich tot dan vooral met de inhoud had be ziggehouden een nieuw ge zichtspunt. Eén vaste mede werkster van de stichting werd aangewezen om het dagboek buiten de vitrine of kluis ge- handschoend te 'handelen', zo als het in het jargon van de stichting heet. En dat mocht al leen in bijzijn van David Bar- nouw van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie dat door de staat - eigenaar van het dagboek - als de beheerder is aangewezen. Het kosttp 160 uur om de dag boekdelen te scannen in het An ne Frank Huis, het-iachterhuis' waar ze door de ondergedoken Anne werden volgeschreven voor haar deportatie en dood in Bergen-Belsen in 1945. Omdat het dagboek niet langer dan strikt noodzakelijk de vitrines mag verlaten, werd alle lithogra fische apparatuur van de druk ker naar de Prinsengracht over gebracht. Honderden proef drukken waren nodig om het kleurengamma op orde te krij gen. De verschillende papier- dsi soorten - het geruite albi vat er met alle ingeplakte jes, velletjes en brieven al vijftien - werden nagema jj wijze van uitzondering m R(! een vertegenwoordiger v papierfabrikant een onbe ven pagina bevoelen omi Qr menstelling van het papil K meten. Alle foto's werden opnieu en fotografeerd en benadera dicht mogelijk het origine Q0J ontwikkel- en afdruktechi 1QUl sommige gevallen werdei tieke oude objecten gezoc jg j gebruikt voor de facsimile t als de frankeerzegels van ,'te half en drie cent. Fotohoe werden op een boekenm D Duitsland gevonden, pakj B4 van jaren dertig-kwaliteit ^1 dia. Een slotenmaker kop M het slotje van het geruite DU| boek tot en met de roestp ken. Handmatig bracht G eer nendijk alle scheurrandei de ingeplakte enveloppen j_* losse vellen aan. De koste het monnikenwerk, ruim Qj n half miljoen euro, werden ._e dragen door het Anne Fra ng, Fonds en de Mondriaan S on| üng- ion* De facsimile's, vindt Paul lang nendijk, zijn een ode aar ,j.oe origineel „Er is een enon zag voor het boek. Dat is van dermate grote waard de facsimile's nodig zijn. W het is ook een intiem dag van een meisje van 14. D; ik het hardste voor gewen 0AW ook de emotionele lading »ent terug te halen." Meestem ser wil ze zich niet noem; 27.; „Dat is in deze context ee den woord. Maar natuurli erat ik me meesterfacsimilist er driedimensionaal vakwei theatrale stand-in." Ze he ew grijnst ze, de smaak van 1 naa archeologie' te pakken. „I lujs nu de Declaration of Inde ^g dence. of zo." maj is M Marjolijn de Cocq - -3-3 Het originele dagboek met links de stofstalen voor de omslag. Foto: GPD/Pau Groenendijk De maakster gaf gisteren uitleg over hoe ze te werk zijn gegaan bij het maken v kopieën. Foto: ANP/Koen Suyk Ka/jrr ik ook ahmê-nt/oiT/e aus" ik- bjj tJE_ rLijf,rob Er is mij nooit gevraagd of ik een jongen of een meisje wilde worden. Dat zat mij als klein meisje al dwars. Er was namelijk slechts één reden dat ik geen jongetje wilde zijn. Jongens hadden dienstplicht en ik was tien keer lie ver meisje dan dat er een dag zou komen dat ik verplicht het leger in zou moeten. Misschien was ik toen al te ver gevorderd meisje, want het dagelijks haren trekken en knijpen met mijn zusjes maakten een pacifistische grondslag ongeloofwaardig. Het was de combinatie van discipline, afzien en oorlog die aan het jongen-zijn een afschrikivekkend toekomstbeeld gaven. Voor de rest zag ik geen bezwaren. Jongens kunnen staand plassen, hoe ven nooit voorzichtig te zijn, worden niet ongesteld en krijgen baby's zonder pijn te lijden. En toen werd ook nog eens die dienstplicht afgeschaft! Nu is eraan meisje-zijn niet heel makkelijk iets te doen, dus er zat weinig anders op dan van verongelijkt meisje uit te groeien tot bewuste vrouw. En ook dat is niet mak kelijk. Vrouwen zijn aan heel wat ongeschreven regels ge bonden. Mannen ongetwijfeld ook, maar daar heb ik als buitenstaander weinig grip op. Ik bèn tenslotte vrouw. Dat betekent niet boeren, niet vloeken, geen winden la ten, weinig eten, veel praten, in de rij staan voorde toilet ten, haren kammen en kleren met dichtgestikte zakken. Hulpbehoevend lijken, maar in feite onafhankelijk zijn. Gedreven worden door emotie iri een keiharde onver schillige wereld. Lust is enkel tussen de lakens toegestaan, om niet te zeggen vereist, maar ogen die vragen moeten worden neergeslagen. Als je in zo'n lastig pakket wordt geboren, zou je denken dat je troost bij elkaar zoekt, maar daar komt in praktijk bitter weinig van terecht. Vrouwen hebben namelijk de treurige eigenschap niet goed met vrouwen op te kunnen schieten. Waar mannen doorgaans loyaal en vriend schappelijk naar elkaar zijn, heerst bij vrouwen afgunst. Het televisieprogramma Robinson-eiland was daar een pijnlijk voorbeeld van. Terwijl het bij de mannen goed werd georganiseerd, lieten de vrouwen hun overlevings- kwaliteiten terroriseren door de uitputtende strijd wie nou eigenlijk de baas was en in de honger naar roddels vergaten ze echt voedsel te zoeken. Verandering van con cept, door vermenging halverwege, voorkwam een alge hele afgang van onze sekse, maar zo makkelijk komen we er in het dagelijks leven niet vanaf. In een doorsnee kledingivinkel walmt het verderf je op de drempel tege moet. Bij de pashokjes glij je uit over de glibberige diplo matieke complimentjes. Slijmerige uitroeptekens vliegen over en weer, maar iedere vrouw voelt aan haar waterde duivelse ondertoon, waardoor je zelfs bij de perfecte out fit wantrouwig wordt en besluiteloos blijft tivijfelen. Mis sie geslaagd. Vrouwen weten dat vrouwen waardering nodig hebben en ontnemen elkaar dat met liefde. Man nen weten het niet of dreigen het op cruciale momenten te vergeten en dus kampen veel vrouwen met een overdo sis miskenning en aandachtstekort. Dat maakt ze stre bers, vijandig en zeer onprettig in de omgang. Het maakt ze traag omdat ze niet durven te kiezen en het maakt ze wisselvallig omdat ze zich teveel door hormonen laten beïnvloeden. Het maakt mij razend. Razend dat ik de dienstplicht heb om vrouw te zijn. Op zulke momenten zit er maar één ding op. Wraak. Ik maak me op met de oorlogskleuren van een krijger; donkere ogen en knalrode lip penstift. Hijs me in een wulps niemendalletje met een decolleté tot op mijn navel, dwing als sexy dreftvlek gratis toegang af tot een hippe dure club. Aanvaard met een knipoog de aan geboden drankjes van hulpeloze heren, kies de duurste cocktail en flirt ondertussen met de barman. Ik draai met mijn heupen een aura van lust op de dansvloer, maar straf elke po ging tot lichamelijk contact of hebberigheid on verbiddelijk af met een spottende dodelijke blik. Ik misbruik mijn vrouwelijkheid, maar ben op permachtig, want mannen hebben één zwakte: Vrouwen. Dat dan weer wel. Reageren: rcaclics_op_column@holmall.com Het Duitse super model CLAUDIA SCHIFFER is moe der geworden. Ze baarde gisteravond haar eerste kind, een jongen van ruim 3 kilo, aldus een woordvoerster. De baby kwam met behulp van een keizersnee ter we reld in het Port land-ziekenhuis in Londen. Ook voor .M, IJ de echtgenoot van I fl de 32-jarige Schif- I fer, filmproducent Matthew Vaughn, 'f gaat het om het i|K VU eerste kind. De /V m naam van de jon- gen is nog niet be- kendgemaakt. Schitter, ooit het bestbetaalde fotomodel ter wereld, gold als het gezicht van de jaren negentig. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2