Heffing per kilometer in herkansing I 3®%; Sneeuw spelbreker bij schoonmaken strand iÉ5 Cieba Poelgeest-wethouder blijft in zadel Leidsch Dagblad 1 1 1 1 1 1 1 1 r Koningin Beatrix viert 65ste verjaardag 00.Wandwd? Burgemeester Jacobswoude gaat naar Edam-Volendam Bijlage over De Ramp Leidsch Dagblad NR. 43144 LOSSE1 NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 naar sie I I van nmel rt-en-klaar i als kool Leidsch Üfe Dagblad ling bij ikbord bstommel en ijke muziek iifiBde Plantage luto's van Rmhelden bijeen expositie Cent den haag - „Met de meest warme gevoelens" heeft het de eerste verjaardag van de vorstin is sinds het premier Balkenende vanochtend koningin Beatrix overlijden van prins Claus. „Op een dag als deze is namens het Nederlandse volk gefeliciteerd met het gemis extra schrijnend," sprak de premier. Hij haar 65ste verjaardag. Balkenende memoreerde dat zei te hopen dat het komende jaar voor Beatrix er een „van licht en warmte" zal worden. Verder sprak hij zijn grote waardering uit voor de „niet aflatende inzet en betrokkenheid" waarmee de koningin haar werk doet Balkenende deed zijn toespraak op Ra dio 1. Foto's: Beatrix door de jaren heen. Gefotogra feerd in 1962,1973,1985,1994 en 2002. Foto's: WFA/Dijkstra Later sneeuw Raad: Plan moet snel uit ijskast Janneer je jezelf geen UJ agen stelt, is het 1 'J ven de moeite van het "ven niet waard u- MMENTAAR CRIMINELEN xdeekle criminelen hebben d Nederland zo slecht nog Vandaag wordt er eentje welhaast koninklijke eer ten e gedragen in Amsterdam. kijkt machteloos toe hoofdstad door 's lands urenlang op zijn kop 1 gezet Nog schokkender t feit dat drie gedetineer- e week vuur- en steekwa- n hun bezit bleken te heb- twee doden en twee onden. atiseerde Joegoslaaf zijn handenarbeidlerares 1 gestoorde Alba- e een pistool tevoorschijn en daarmee een officier It en een sado die zijn keel door- J In de rechtbank. Justitie lop zijn kop en belooft een onderzoek naar de it van de drie incidenten. zo roepen de aten in koor, terwijl uit onderzoek blijkt dat het nee! overwerkt tekort komt ileem ligt dan ook niet bij de rechtbanken alswel gevangenissen en huizen zelf. De mare- op Schiphol treft regel- steekwapens aan bij gede- die zij moet uitzetten, aan steekwapens (en kunnen komen is het ge- het liberale regime in 1 tingen en het niet na- van de huisregels- In te- tot bijvoorbeeld de en ook 'zware jon- hier over vergaande privi- zoals het bezoek van de fr in een aparte ruimte (wi- je). Gedetineerden mogen un potje koken en bood- *n bestellen als het eten °h"g et aanstaat ervoer van gedetineerden uil» naar de rechtbank is in de tok veel strenger geregeld, •genen worden geboeid aan 11 en voeten vervoerd. De Beveiligde Inrichting (EBI) den haag/anp - Het nieuwe ka binet moet de kilometerheffing zo snel mogelijk uit de ijskast ha len. Automobilisten moeten met een uitgekiende campagne warm worden gemaakt voor dit sys teem en de inbouwkastjes die uitrekenen hoe hoog de 'autore- kening* is. De heffing is noodza kelijk in de strijd tegen de files, omdat automobilisten hierdoor drukke wegen en het spitsuur va ker zullen mijden. Dat stelt de Raad voor Verkeer en Waterstaat in het vandaag uitgebrachte advies Bewust mo biel, beter bereikbaar. De raad is een belangrijk adviseur van de minister van Verkeer en Water staat Samen met alle planbu reaus en andere invloedrijke ad viesorganen pleitte ze al eerder voor invoering van de kilome terheffing en het schrappen van de aanschafbelasting voor au to's en motoren (BPM) en de motorrijtuigenbelasting. Het huidige demissionaire kabi net van CDA, LPF en WD zette vorig jaar echter een streep door de ontwikkeling van de heffing en gaf de voorkeur aan snellere aanleg van spitsstroken. Volgens een woordvoerster komt de raad bewust aan het begin van de ka binetsformatie met het rapport CDA ziet de heffing voorlopig niet zitten, de PvdA is voorstan der. De raad, die onder leiding staat van PvdA'er F. de Zeeuw, heeft een andere naam bedacht voor de kilometerheffing: het mobita- rief. Het principe is echter een der. Automobilisten betalen een bedrag per gereden kilometer. Wie veel op knooppunten, tij dens het spitsuur of met een re latief 'vieze' auto rijdt, betaalt meer. In ruil daarvoor verdwij nen autobelastingen en kan ook een aanzienlijk deel van de ben zineaccijnzen worden ge schrapt Een commissie zou de invoering de komende twee jaar moeten gaan voorbereiden. Die moet ook duidelijk maken dat de auto geen melkkoe van de overheid is en dat sommige automobilisten juist minder zullen gaan beta len. Het mobitarief is „doeltref fender en rechtvaardiger dan de huidige situatie", omdat een di recte relatie wordt gelegd tussen gebruik en kosten van autowe gen, vindt de raad. Minister De Boer (Verkeer) rea geert voorlopig niet op het ad vies. Zijn woordvoerster wilde vanmorgen alleen kwijt dat het ministerie het rapport gaat be studeren. Het departement heeft een complete afdeling moeten opdoeken nadat het ka binet besloot de kilometerhef fing in de ijskast te zetten. Amb tenaren vinden de heffing een veel betere manier om files te bestrijden dan de aanleg van meer asfalt Invoering is al bin nen enkele jaren mogelijk. De opbrengst van de kilometer- heffing moet, wat de raad be treft, in een Nationaal Mobili teitsfonds terechtkomen. Dit is bedoeld om verkeersmaatrege len te betalen. Tegelijk met de invoering van het mobitarief moeten de A4-Midden Delfland en de Tweede Coentunnel snel klaar komen en moet er meer geld naar het achterstallig on derhoud op het spoor, vindt de raad. e, n Pagina R4: Van Beek laat zich niet afschrikken door.nieuwjaarsramp (advertentie) Factory outlet collectie: Minnie-prijzen 50-80% korting voert een 'Amerikaans' maar heeft de afgelopen m iedf i- p ■rog maar nipt processen gedetineerden gewonnen k 'inhumane' behandeling, evallige samenloop van drie toten op een dag schreeuwt arde maatregelen. Politieke g to roepen om het hardst q E gedoogcultuur te ver is Pschoten, maar waarom is de praktijk dan nog steeds nui syer -by borg's F i"'- - - Het Katwijkse strand is met hekken afgesloten. Maar het is voor wandelaars geen verboden gebied. Foto: Henk Bouwman Borden geplaatst om wandelaars te weren jacobswoude/Edam - Burge- Edam-Volendam heeft bijna meester Willem van Beek van de 28.000 inwoners, gemeente Jacobswoude maakt grote kans burgemeester van Edam-Volendam te worden. De CDA'er heeft de voorkeur van de voltallige gemeenteraad en kreeg dat gisteravond te horen. „De voorzitter van de vertrou wenscommissie belde mij van uit de raadzaal. Dat was ver schrikkelijk leuk", aldus Van Beek. Van Beek gaat ervan uit dat mi nister Remkes hem benoemt met ingang van maart of april. Formed kan Remkes ook kiezen voor de tweede kandidaat: Coby de Blécourt-Maas. De geboren Volendamse is lid van de Eerste Kamer voor de WD, maar is tweede keus en de minister res pecteert de voordracht door gaans. Van Beek (51) kwam in 1992 naar Jacobswoude, een uit bijna 11.000 inwoners bestaande ge meente die een jaar eerder was ontstaan na samenvoeging van Hoogmade, Woubrugge, Rijnsa- terwoude en Leimuiden. Voor die tijd was hij burgemeester van Made, een dorp in zijn ge boorteprovincie Noord-Brabant. katwuk - De aanwezigheid van een laagje sneeuw verhin derde vanmorgen dat de on der meer op het Katwijkse strand aangespoelde olie kan worden opgeruimd. Door het witte laagje op het zand is de olie niet goed te zien. Pas als de sneeuw smelt, kunnen schoonmakers aan de slag. Gisteren zijn door de gemeen te Katwijk al wel borden neer gezet om wandelaars te waar schuwen voor de olie op het strand. Hoe erg de vervuiling op het zuidelijke deel van het Kat wijkse strand precies is, was volgens L Berkenbosch van de directie Noordzee van Rijks waterstaat nog niet helemaal duidelijk. Vandaag wordt het strand geïnspecteerd en wel licht nog met de schoonmaak begonnen. „Als het nodig is en kan, gaan we ook dit weekein de aan de slag. Afhankelijk van de mate van vervuiling ge beurt dat met de hand, ge woon met een hark, schep en emmer. Of er worden ook ma chines ingezet. Daar huren we lokale aannemers voor in." De neergezette borden moe ten verhinderen dat wande laars het strand opgaan. Maar verboden is dat niet. „We kun nen geen kilometers strand af sluiten. Dat moet je dan ook weer controleren. Maar we hopen wel dat mensen van het strand afblijven en niet door de olie gaan banjeren. Dat maakt het opruimen straks veel lastiger omdat de boel wordt verspreid." Niet alleen in Katwijk moesten de schoonmaakwerkzaamheden worden gestaakt, dat gebeurde ook in 's-Gravenzande, Ter Heijde en Monster. Overigens verwacht Rijkswa terstaat dat de kusten van Zee land en Zuid-Holland over drie dagen olievrij zijn. Giste ren was er al zo'n 80.000 liter stookolie van de stranden ge schept Er bestaat op dit mo ment geen vrees dat ook de kust van Noord-Holland met olie te maken krijgt. De olie is zo goed als zeker af komstig uit het wrak van het gezonken vrachtschip Trico lor. Het olielek in het schip is gisteren door bergers van Smit gedicht. Observatievluchten van Rijkswaterstaat wezen gis terochtend uit dat nog slechts een tiental kleine olieviekjes van een meter doorsnede richting Belgische en Neder landse kust drijft. „Tenzij we iets over het hoofd hebben ge zien, zou je kunnen zeggen dat het probleem onder con trole is", aldus een woord voerster van Rijkswaterstaat. Volgens de vogelbescherming zijn duizenden vogels het slachtoffer van de olievervui ling. Zo'n duizend vogels zijn dood aangespoeld. In vogelas ielen langs de Nederlandse kust zijn 650 vogels opgevan gen, in Belgische ongeveer 2000. Ook in Oegstgeest zijn de eer ste zeven vogels binnenge bracht. Drie zijn inmiddels overleden. In Noordwijk zijn nog geen borden neergezet. vrijdag 31 JANUARI 2OO3 De gróótste selectie kantoormeubelen 1 r 2000 m2 showroom! kantoormeubelen Rietschans 67. Leiderdorp Tel. 07I-:4I34I4 Tien kandidaten voor Leiden door Robbert Minkhorst leiden - De interesse voor het burgemeesterschap van Leiden is gedaald. Tien kandidaten hebben zich nu voor de vacatu re gemeld, twee minder dan de vorige keer. Vijf van die kandi daten solliciteren voor het eerst WD-minister J. Remkes van binnenlandse zaken besloot eind vorig jaar dat Leiden de be noemingsprocedure moet over doen. De gemeente droeg destijds één kandidaat voor, WD'er H. Groen, en hielp zo het burge meestersreferendum om zeep. Volgens de vertrouwenscom missie was Groen, die waar schijnlijk één van de twee nu solliciterende WD'ers is, de eni ge geschikte kandidaat. Remkes oordeelde dat de gemeente de regels had overtreden. Leiden mag nu op 11 maart zijn burge meester kiezen, als de vertrou wenscommissie er tenminste dit keer wél in slaagt twee kandida ten voor te dragen. Die datum valt samen met de verkiezingen voor Provinciale Staten van Zuid-Holland. Pagina Ri: Minder animo voor burgemees terspost Overval op tankstation alphen jlan den rijn - Twee mannen hebben gisteravond kort na acht uur bij een overval op het tankstation aan de Leid- seschouw in Alphen aan den Rijn een onbekend geldbedrag buitgemaakt. Het tweetal hield zich al een tijdje bij de benzine pomp op, wachtend op een moment dat er naast de vrou welijke pompbediende nie mand aanwezig was. De man nen bedreigden de vrouw ver volgens met een mes en dwon gen haar om geld af te geven. KLM verkoopt Buzz aan leren Amsterdam - Luchtvaartmaat schappij KLM heeft haar Britse dochteronderneming Buzz ver kocht aan Ryan air. De Ierse maatschappij betaalt voor 100 procent van de aandelen circa 30 miljoen euro, zo heeft de KLM vanochtend meegedeeld. Pagina Economie In de vroege och tend van 1 februari 1953 braken op di verse plaatsen in Zeeland en de Zuid- Hollandse Eilanden de dijken door. Gro te delen van Zuid west-Nederland kwamen onder wa ter de staan. De grootste ramp uit de na-oorlogse ge schiedenis kostte 1835 mensen het leven. Morgen is Erbij, de weekend bijlage van deze krant, geheel gewijd aan de watersnoodramp met onder meer de volgende verhalen: Gevangen in een eindeloze water vlakte, verdronken velen. Het ont roerende relaas van boerenzoon lo- han Hendriksen, die de zwarte nacht overleefde op een 'dodenvlot'. Leiden helpt bij de watersnood ramp. "Mouwen omhoog, het land moet droog". Katwijk: geen tijd voor getreuzel met de kust door Nancy Ubert oegstgeest - De Oegstgeester wethouder Meester, verantwoordelijk voor het miljoenentekort in de nieuwbouwwijk Poelgeest, heeft gisteravond een motie van wantrouwen overleefd. De door oppo sitiepartij WD ingediende motie werd gesteund door één raadslid van collegepartij Leefbaar Oegstgeest „Als Oegstgeest een gezonde toe komst tegemoet wil gaan, is daarvoor een ade quaat, professioneel en krachtig bestuur vereist", zo motiveerde de liberale fractievoorzitter Huizing het opzeggen van het vertrouwen in Meester. Volgens de WD heeft Meester als verantwoorde lijk wethouder de afgelopen tijd laten zien dat zij over te weinig daadkracht beschikt om de (finan ciële) problemen in nieuwbouwwijk Poelgeest op te lossen. Meester, die in 2001 het roer van haar voorganger overnam, is in de ogen van de WD niet schuldig aan wat zich voor haar tijd heeft afgespeeld, maar op dit moment wél verantwoordelijk voor de mil joenenramp. Huizing: „Eerst heeft de wethouder een half jaar nodig om te ontdekken dat er iets niet klopt. Daarna volgt een periode van anderhalf jaar waarin het gehele college erachter komt dat Poelgeest één groot debacle is. Dit is één en al een gebrek aan gevoel voor urgentie en adequaat be stuur." Progressief Oegstgeest, Meesters partij, en CDA zijn unaniem van mening dat het te vroeg is om de wethouder naar huis te sturen. „Deze daad zou het bestuur lamleggen", zegt PrO-ffactievoorzitter Klaver. De christen-democraten zien ook wel dat de wethouder niet helemaal in het plaatje past, geeft fractievoorzitter De Kok aan. „Maar laten we eerst onderzoek doen. Als de feiten op tafel liggen, kun je zo'n beslissing altijd nog nemen." Leefbaar Oegstgeest heeft B en W gevraagd de portefeuilles opnieuw te verdelen. Fractievoorzit ter Eegdeman: „Herschik en reflecteer. Laat één wethouder zich volledig aan Poelgeest wijden." Van Weeren is het als enige LO'er eens met de WD-gedachte dat Meester haar beste tijd heeft gehad. Van Weeren woont in Poelgeest, waar veel burgers in de clinch met het gemeentebestuur lig gen. Hij is vorig jaar voor het eerst in de raad ge komen nadat een flink aantal buurtbewoners op hem had gestemd en is één van de bezwaarma kers tegen een belangrijk bouwplan in de wijk. Pagina R5: Raad gaat miljoenendebacle Poelgeest onderzoeken Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon (Lvm controle nabeaxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automabsdie bsteing is mqn bank-gronurmer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl lÉiaQ 'U; un lAIHI.'l

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1