REGIO Raad onderzoekt debacle Poelgeest Scouts willen in hun clubhuis kunnen slapen )egstgeest ziet bouwpartner in Warmond R5 oorschoten eunt kopers angepaste LÜS romngen Links Voorschoten wil generaal pardon )i festra wil fusie Rijnwoude, Zoeterwoude en Boskoop phense moet ewijs inleveren hen aan den rijn - Een 42- l *m^>e ^on ffsteravond bij een I iholcontroie meteen haar LX ewijs inleveren. Zij reed op Villem de Zwijgerlaan in de en bleek bij de blaasproef e'')ke !adrie maal de toegestande 1 van -veelheid alcohol te hebben [ronken. Daarmee zat ze net bg ven de grens waarbij de poli- vrijdag 31 januari 2003 it de itspra lemj nen hoi de «kamp neemt v «je in gebruik bel n igeraar - Burgemeester Arie 'n ..y ikamp van Ter Aar neemt -ond het nieuwe pasjes- ;m van jeugdcentrum De Jiakel in Langeraar in ge- "e 1 ik. Hij doet dat om 22.00 ej? p1 door een pasje aan te ma- ivoor een nieuwe bezoeker. n 1111 systeem is bedoeld om de en ligheid bij de disco-avonden o* rergroten. De disco in De ™el lakei trek elke vrijdag zo'n jehonderd bezoekers. ing hod de -v zc at Ia mschoten - De vier kopers een MIVA-woning in de irschotense wijk Starrenburg kunnen renteloos geld lenen i de gemeente Voorschoten compensatie voor de geste- 1 koopprijs. Het gaat om twee al een bedrag van maximaal duizend euro. De gemeente- 31 d stelde gisteravond het geld ichikbaar. MIVA-woning is een aange- te woning voor een gezin irin één persoon mindervali- ilani 's- huizen bijna klaar blijken de totale kosten bij- anderhalf keer duurder dan dan augustus 2001, toen de ge- oe ente de kandidaat-bewoners ns icteerde. Om de toekomstige iara roners n'et financiële pro- nen te laten komen, steekt j. gemeente de helpende hand h°t^ lening is overigens wel af- le n ikelijk van de financiële situ- van de koper. Bij verkoop de woning moet de lening den terugbetaald. De kosten het renteloos lenen betaalt met geld van de Voorzieningen Gehandi- ten. ijs ■rit; djn era gio iet rijbewijs inneemt. voorschoten - PvdA, Groen- Links en D66 in de Voorscho- tense gemeenteraad schrijven een brief aan de Tweede Kamer, waarin zij een generaal pardon vragen voor asielzoekers die on der de oude Vreemdelingenwet naar Nederland kwamen en al meer dan drie jaar uitgeproce deerd zijn. In de raadsvergade ring van gisteravond lukte het niet om ook andere partijen de brief te laten ondertekenen. Net als andere gemeenten heeft ook Voorschoten te maken met de negatieve gevolgen van de nieuwe Vreemdelingenwet. Als gevolg daarvan moeten uitge procedeerde asielzoekers het land uit. Ze krijgen hoe dan ook geen opvang meer, en leven met het vooruitzicht op straat gezet te worden als het niet mogelijk is terug te keren naar het land van herkomst. Voor gemeenten ontstaat dan een dilemma: mee werken aan het landelijke beleid en stoppen met opvang, of toch de zorgplicht nakomen die een gemeente nu eenmaal heeft. Mensen die al lang in Nederland zijn verdienen een 'humane' be handeling, is de strekking van de brief. „Het gaat veelal om mensen die geïntegreerd zijn in de Nederlandse samenleving, soms met kinderen die geen an der land kennen dan het onze", schrijven F. Rondagh (PvdA), F. Blommers (D66) en M. Kleijweg (Groenlinks). Bang dat een ge neraal pardon een aanzuigende werking zal hebben op nieuwe vluchtelingen, zijn de brief schrijvers niet: „De regels zijn aangescherpt in de nieuwe Vreemdelingenwet. Als het goed is, zullen dergelijke onzekere si tuaties niet meer ontstaan, en gaat het om een eenmalige maatregel." Verantwoordelijk wethouder W. Carabain (PvdA) noemde het asielvraagstuk een 'fastig dos sier', maar hield het erop dat Voorschoten moet meewerken aan het landelijke uitzettingsbe leid. W. Leeuwenburgh (WD) wilde de brief alleen onderteke nen als de roep om een generaal pardon zou worden geschrapt. Zijn partij was het wel eens met het signaal aan de Tweede Ka mer over de problemen die de nieuwe Vreemdelingenwet voor gemeenten oplevert. Het clubgebouw van de scouts, waar zij na tussenkomst van de rechter voorlopig ook 's avonds weer gebruik van mogen maken. Foto: Mark Lamers 6 6 Brandveiligheidseisen jagen Leif Erikson op kosten Wethouder Meester: 'En nu wil ik door' door Janneke Dijke voorschoten - Een clubhuis dat alleen tot zonsondergang gebruikt mag worden, daar kan een scoutinggroep niet veel mee. Wel 's avonds de hort op in het donker, maar niet even naar binnen kunnen om wat te drin ken. Instructie geven bij de leden thuis, om dat het clubhuis aan het eind van de mid dag op slot gaat. Op bivak gaan is leuk, maar op den duur ga je je thuishonk missen. Het scoutingbestuur van Leif Erikson in Voorschoten kreeg dan ook de schrik van zijn leven, toen de gemeente eind vorig jaar de teugels aantrok en meedeelde dat het clubhuis aan de Rouwkooplaan niet brand veilig is. Vanaf zonsondergang mag nie mand het pand meer in, stelde het gemeen tebestuur in de gebruikersvergunning, dat vereist is voor ieder pand waarin meerdere mensen samenkomen. „Vanaf zonsonder gang, dat betekent in de winter dat je al van af vier uur 's middags dicht moet", zegt voorzitter Jaco Bakker. Einde oefening voor de bijeenkomsten van de oudere leden op vrijdag- en zaterdagavond, het voorbereiden van activiteiten en het geven van instructie. Ook voor de huurders (een andere scouting groep, de EHBO-vereniging en de model spoorvereniging) zou de deur dicht moeten. Reden genoeg voor Leif Erikson om naar de rechter te stappen. En met succes. De rech ter vindt dat het scoutingbestuur en de ge meente nog eens goed moeten praten. Tot die tijd mogen de Voorschotense scouts ook 's avonds in hun clubhuis bivakkeren. Voorzitter Bakker is blij, maar hij is er nog niet. Hij probeert de gemeente er nu van te overtuigen dat de gestelde eisen voor brandveiligheid te streng zijn. De gemeente wil dat de scouts een brandmeldinstallatie aanleggen in hun pand, maar Bakker vraagt zich af of dat nodig is. „Je moet je voorstel len dat het een gelijkvloers gebouw is, met allerlei lokalen. Heel af en toe wordt er in twee lokalen geslapen, maar in die ruimtes zijn allerlei deuren. Wij vinden het teveel geld kosten om die brandmeldinstallatie aan te leggen. Het staat bovendien niet in de bouwverordening." De brandmelders kos ten ongeveer 6.000 euro. Samen met andere maatregelen die de scouting moet nemen komen de kosten op 10.000 euro, en dat is precies de jaarlijkse contributieopbrengst. Volgens Bakker schoot de gemeente Voor schoten een beetje door toen die de strenge voorwaarden per onmiddellijk oplegde. „Wij zijn niet vergelijkbaar met Volendam. We willen best iets doen en zullen de regels niet aan onze laars lappen, maar tot die tijd wil len we gewoon open zijn." Uit voorzorg sla pen de scouts niet in het clubhuis tot er een nieuwe vergunning is. Op woensdag 5 februari verdedigt het scou tingbestuur zich voor de commissie be zwaar en beroep van de gemeente. Als de scoutinggroep toch een brandmeldinstalla tie moet aanschaffen, dan overweegt Bakker daar subsidie voor te vragen. vervolg voorpagina door Nancy Ubert oegstgeest - De gemeenteraad van Oegstgeest gaat een officieel onderzoek instellen naar de mis kleunen in Poelgeest. De vier po litieke partijen in het dorp willen weten hoe de miljoenentekorten zijn ontstaan en wie schuldig zijn aan de uitglijders die bij de aan leg van de nieuwbouwwijk zijn gemaakt. De raad is van plan een eigen onderzoek in te stellen, maar overweegt daarbij hulp van bui tenaf in te roepen. De kans be staat dat burgers met kennis van zaken voor deze klus worden gevraagd. Binnenkort gaan de fractievoorzitters om de tafel zit ten om de koers te bepalen. De volksvertegenwoordigers begin nen met een hoorzitting. Als blijkt dat veel vragen onbeant woord blijven komt daar een enquête achteraan. Bij een en quête kunnen ambtenaren, wet houders en raadsleden onder ede worden gehoord. Dat is bij een hoorzitting niet het geval. De Oegstgeestse volksvertegen woordigers kwamen gisteravond niet zonder slag of stoot tot dit gezamenlijk besluit. Eerst moest schoon schip gemaakt worden. De partijen hebben de afgelo pen tijd geprobeerd elkaar de schuld in de schoenen te schui ven. Progressief Oegstgeest vroeg de andere partijen te stop pen met dat spel. Fractievoorzit ter Klaver: „Vooruiüopend op het onderzoek begint het specu leren en zwartepieten. Dat moet gewoon afgelopen zijn. Laten we ons baseren op feiten." WD-fractievoorzitter Huizing moest wel zijn hart luchten voordat hij zover was. „Ondanks onze herhaalde oproepen om de financiële situatie duidelijk in kaart te brengen, werd geen en kel gevoel van urgentie zicht baar." Oppositiepartij WD heeft volgens Huizing de afgelopen tijd te weinig krediet gekregen van de collegepartijen, terwijl de liberalen herhaaldelijk hebben gewaarschuwd voor de proble men. De fractie heeft er telkens op gehamerd dat de andere par tijen de penibele situatie onder schatten. „Onze degens hebben zich herhaaldelijk gekruist, maar er werd niet naar ons geluis terd." Het CDA toonde zich sportief en gaf dat ruiterlijk toe. Maar de drastische maatregel die de WD voorstelde - verant woordelijk wethouder Meester naar huis sturen - ging de chris ten-democraten te ver. Wethouder Meester verwees naar de verklaring die zij eerder deze maand heeft afgelegd, toen zij stelde dat zij geen schuld heeft aan een miljoenendebacle dat voor haar tijd in ontstaan. „De schulden zijn niet ontstaan toen ik hier kwam te zitten. Ik heb er alleen maar voor gezorgd dat de ellende zichtbaar is ge worden. En nu wil ik door. Ik wil de problemen ook oplossen." Die kans heeft de raad haar ge geven. Terwijl onderzoek wordt gedaan naar hoe het allemaal zo ver heeft kunnen komen, moet Meester alles op alles zetten om de fouten recht te zetten. Vol gens fractievoorzitter Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest zal ze daarbij met argusogen worden gevolgd. (advertentie) ir Coen Polack stgeest/warmond - OegSt- st wil samen met Warmond nog ongerepte deel van de xpolder bebouwen. Dat heeft houder Meester van Oegst- st gisteren bevestigd. Mees- ziet in de bouw van huizen de Veerpolder een mogelijk- om het groeiende tekort Ro ruim 15 miljoen euro op de 1w van de wijk Poelgeest te njei uien verlagen. De bebouwing tussen de huidige noord is van Poelgeest en de lorlijn moeten komen, opbrengst van de huizen et volgens Meester tussen ,1 IU 'oet LEF Oegstgeest en Warmond ver deeld worden. Meester bena drukt dat Oegstgeest geen aan spraak maakt op Warmonds grondgebied. „We willen geen grenscorrectie", zegt de wet houder. „Het lijkt ons interes sant om in samenwerking met Warmond op Warmonds gebied te bouwen. Warmond heeft nog geen reactie gegeven op ons voorstel. Als ze interesse hebben moeten we de komende tijd gaan spreken over voorwaar den." Oegstgeest is niet geïnteresseerd in grond, maar in geld. Voor de bouw van Poelgeest droeg War mond in 1995 vrijwillig een deel van haar grondgebied over aan Oegstgeest. Het Warmondse deel van de Veerpolder is momenteel na tuurgebied. In het nog vast te stellen streekplan van de pro vincie staat het gebied ook als natuurgebied omschreven. In alle bouwambitie die Warmond het afgelopen jaar heeft ontwik keld is de Veerpolder buiten schot gebleven. Warmond wil verschillende landelijke gebie den rond het dorp bebouwen, maar heeft geen plannen voor de Veerpolder. Oegstgeest was het volledig eens met een groe ne bestemming voor de polder, tot twee weken geleden, toen de gemeente ontdekte hoe groot de financiële problemen precies zijn. De Warmondse wethouder De Vroomen verbaast zich over de Oegstgeestse ideeën. „Oegst geest heeft ons nog niets hier over verteld", zegt De Vroomen. „We hebben volgende week een afspraak, dus dan zullen ze er wel mee komen. Mooi dat we dat nu al weten, want dan kun nen we ons erop voorbereiden." De Vroomen vindt het bebou wen van het Warmondse stuk grond 'geen logische keuze'. „We willen dat deze polder een groene buffer blijft. In dat plaat je past geen woningbouw." en h moeten van het gedonder over samenwerking of herindeling af Off ^Marieta Kroft bij p-pvouDE - Waarnemend bur- fys leester Westra wil zo snel ;elijk duidelijkheid over de omst van Rijnwoude. Als aan hem ligt komt er geen osievere samenwerking, ir vormt Rijnwoude samen ,fite Boskoop en Zoeterwoude t ei gemeente. „Ik wil nu wel s van dat gedonder over sa- of herindeling af', hij gisteravond, tot schrik .de raadsleden. Westra wil in j61£ >rek komen met de inwoners ,n Rijnwoude. „Hun mening ie st maatgevend zijn." burgemeester schaarde zich Imee achter het rapport van gemeentesecretarissen van woude, Alphen aan den 1 hf Ter Aar, Jacobswoude, Lie- a t en Nieuwkoop. Zij conclu- rden na onderzoek, dat ze len met Alkemade, Bodegra- stilBoskoop en Zoeterwoude ;idii heste kunnen worden opge- d in drie of vier nieuwe ge- ndènten. De uitgesproken voor- ld r van Westra voor Boskoop jgj -oeterwoude heeft te maken de overeenkomstige sier en andere agrarische acti- iten. Westra heeft nog niet J beide buurgemeenten over „e[j voorstel gepraat. „Als de Ie niet wederzijds is, gebeurt liets." Om de lijnen met de ïers in een grotere ge meente toch kort te houden, stelde Westra voor om bijkanto ren in de kernen te openen en wijkcommissies in te stellen. De burgemeester moet het rap port van de hoogste ambtena ren nog met zijn wethouders bespreken. „Ik ga voorstellen om een leesbare folder voor de burgers te maken en vervolgens met ze in gesprek te komen." Hoe hij hun mening wil peilen, weet hij nog niet. „Misschien in wijkbijeenkomsten of een e- mailactie." De raadsleden schrokken zicht baar van het betoog van de eer ste burger, maar dat verbaasde Westra niets. „Ik weet dat de po litiek voor zelfstandigheid kiest. Dat is een emotionele keuze. Tegelijkertijd moeten we ons realiseren dat het water ons ambtelijk tot aan de lippen ge stegen is." Na voorbeelden te hebben gegeven van goede sa- menwerlangsverbanden in de Krimpenerwaard en een goed functionerend klein ziekenhuis in Sneek, wilde de raad de in houdelijke discussie voortzetten in een van de volgende commis sievergaderingen. Voor burgemeester A. Koop manschap komt het idee van Westra niet uit de lucht vallen. 'Fusie goed voor daadkrachtig bestuur' Alphen aan den Rijn, Rijnwou de, Jacobswoude Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer kun nen voor een daadkrachtig be stuur in de toekomst het beste samengaan. Er moet tenmin ste een gemeentelijke samen werking komen of anders een fusie. En het zou goed zijn als daarbii ook Zoeteiwoude, Al- kemaae, Bodegraven en Bos koop worden betrokken. Dat vinden de gemeentesecretaris sen van de zes Rijnstreekge meenten, die hun bevindingen in een rapport hebben gezet. In hun advies geven ze niet aan welke gemeenten samen moeten gaan. Maar wel is dui delijk dat zij zelfs een samen voeging van tien gemeenten en een deel van Leiderdorp (tot aan de A4) niet uitsluiten. De samengevoegde gemeenten kunnen dan de taken van de provincie overnemen. Half februari gaan de gemeen ten met elkaar in conclaaf. „Er is al eens eerder overleg ge weest en daardoor kennen we zijn mening. Wij kijken niet al leen naar Leiden, maar ook de andere kant op. Het is logisch dat we connecties hebben met Rijnwoude, vanwege het veen- weidegebied. Dat heeft bij ons ook hoge prioriteit. Zoeterwou de heeft altijd het standpunt in genomen dat we zelfstandig kunnen blijven. Maar als er van hogerhand op aangedrongen wordt om samen te gaan, dan gaan we dat pad op. In feite heeft de provincie dat al aange geven. Daarom zijn we in over leg. Met Boskoop hebben we minder affectie. Wij kennen na melijk geen sierteelt, dus dat bindt ons niet." Wethouder I. Ten Hagen van Boskoop beschouwt een samen gaan met Zoeterwoude en Rijn woude als een interessante op tie. „Wij kiezen meer voor een gemeente met ruimte voor sier teelt dan voor een woonge- meente. Als je met andere ge meenten samengaat, wordt je sterker. Rijnwoude en Zoeter woude passen bij ons. Ga je on ze belangen mengen met die van andere gemeenten, dan worden die van ons onderge sneeuwd. Over twee weken gaan we ook praten met Reeuwijk. Dat neemt niet weg dat we ook met de andere Rijnstreekge meenten om de tafel willen." Keukens Sanitair Tegels Open Haarden Natuursteen iÖÉWflJtlö Zljlbaan 20 (Winkelboulevard "Baanderij") Leiderdorp Tel. 071 5818888 Openingstijden: ma. 13.00 - 17.30 uur, dl. 09.30 - 17.30 uur, wo. 09.30 - 17.30 uur, do. 09.30 21.00 uur, vr. 09.30 - 21.00 uur, za. 10.00 - 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13