ECONOMIE Offshore-industrie luidt noodklok Nyfer: Verlofregelingen schieten tekort Aegon in de VS beschuldigd Top Getronics buigt van oppompen beurskoers voor obligatiehouders AOL Time Warner leed bijna 100 miljard verlies ASML wint eerste zaak in patentstrijd tegen Nikon Consumentenbond pakt 'zwijgzame bedrijven' aan KLM betaalt Alitalia contant 'Afschaffen belastingvoordeel kost staat 2,7 miljard' Kampioenen eten en drinken Franse bonden willen praten met De Vlieger Knelpunt Veluwemeer weg erkoop kabelaar gsema is rond Je ng i ins haag - Casema, het op na grootste kabelbedrijf in derland, is definitief in han- i gekomen van de Ameri- nse investeringsmaatschap- In Carlyle Group, Providence lity Partners en het in Lon- i gevestigde GMT Commu- ation Partners. De verkoop- irde van Casema Holding is vastgesteld op 665 miljoen o, aldus Casema. De verko lde partij is France Telecom, het geld hard nodig heeft zijn enorme schuldenlast circa 70 miljard euro te ver aderen. lilips verkoopt alvanotechniek 5.39 n 4,48 8.39 7,53 n .76 dhoven - Philips verkoopt bedrijfsonderdeel Galvano- hniek in Eindhoven aan de lustriële adviesgroep Te Bok- Company in Arnhem. Alle werknemers gaan over naar nieuwe eigenaar. Financiële ails zijn niet bekendge- akt. Het bedrijf heeft een ge latte jaaromzet van 13 mil- euro. Galvanotechniek is 5 72|derdeel van de Enabling Sinologies Group (ETG), de rj ormalige Machinefabrieken. G staat al geruime tijd in z'n ieel in de etalage. 'alentijnsdag is commercieel' ^Legen - Mensen die een 0 6Ï rtje sturen of cadeautje ge- i op Valentijnsdag, doen dat 9*2o enlijk met tegenzin. Twee- 80 de van hen vindt de 'Dag de liefde' te commercieel, de niet-vierders noemt procent Valentijnsdag 'te commerciële'aangele- 6Ü3 iheid. Dat blijkt uit onder- van bureau De Vos Jan- Twee op de tien Nederlan- 6.39k doen mee met het feest op ebruari. De meeste Valentij- iM3p zijn jongeren, van hen doet op de tien iets aan Valen- sdag. ijspraak voor |»land Dumas De Franse oud-minister buitenlandse zaken Roland is is gisteren vrijgespro- van de beschuldiging dat >5 8e'd van de voormalige itsoliemaatschappij Elf had 6!o; igenomen. Volgens het ge- "htshof in Parijs wist hij niet de cadeaus van Elf afkom- 7, waren. De eerste en tweede jgg 3van Elf, Le Floch-Prigent sla iirven, werden in hoger be- 8; tot celstraffen van tweeën- J 3 jaar en drie jaar veroor- 34^55 ld. Voormalig fotomodel '"•j* istine Deviers-Joncour, dat pdracht van Elf ex-minister 54.09 mas jarenlang in de watten 2j le, kreeg tweeënhalf jaar cel, 50.71 rvan één jaar voorwaarde- Rattel verliest irbie-proces enhagen/washington - De 'rikaanse speelgoedgigant tel heeft definitief verloren e rechtzaak tegen de Deens- »rse band Aqua wegens hun liner 'Barbie Girl'. De pro ent van de Barbie-poppen ide meteen nadat het num- in 1997 werd uitgebracht aak aan. De seksuele on- oon van het nummer zou pede naam van Barbie be uren. Het Amerikaanse iggerechtshof moest er aan as komen om de zaak te hten. Aqua, dat een slordige niljoen singles verkocht van bie Girl', is inmiddels uit el- ties dreigen ter bij Lufthansa nkfurt - De onderhandelin- tussen de directie van Luft- sa en het grond- en cabine- oneel zijn weer vastgelo- De vakbond van dienstver- nd personeel heeft aange- een arbitragezaak aan •annen om een einde te en aan het slepende loon- Üct. Het personeel, dat op nuari al kort het werk neer- e, dreigt met nieuwe acties, hansa boekte.in 2002 een Dwinst van 600 miljoen eu- naar heeft de winstver- ïting voor dit jaar naar be en bijgesteld in verband het sombere economische aat en de mogelijke oorlog nlrak. atie economie bier ontbreekt baden - Duitse bierliefheb- blijven ondanks de econo- he malaise bijna dezelfde reelheid gerstenat drinken, t uit cijfers van het Duitse au voor de statistiek. Vorig bedroeg de afzet van de se brouwerijen 107,7 mil- hectoliter, 0,1 procent Ier dan in 2001. De groot- ierdrinkers zijn nog altijd iwoners van Noord-Rijn- Westfalgn-eirBeieren, die 22 procent van het bier- ruik voor hun rekening ne- donderdag 30 januari 2003 new vork/anp/rtr - Het Ameri kaanse multimediaconcern AOL Time Warner heeft 45,5 miljard dollar afgeschreven op zijn kwakkelende intemetdivisie America Online en andere bezit tingen. De afschrijving overtreft alle verwachtingen. Het concern schreef in het eer ste kwartaal ook al 54 miljard dollar af. Daardoor komt over heel 2002 een verlies van bijna 100 miljard dollar in de boeken. Het grootste jaarverlies in de VS ooit. America Online kampt met een scherpe daling van advertenties en verminderde abonneegroei. Bij de afdeling film en entertain ment (bekend van kaskraker 'Lord of the Rings') gaat het wel goed. In 2000 kocht AOL nog met veel vertoon het oude mediaconcern Time Wamer voor ruim 106 mil jard dollar. De samensmelting wordt door investeerders nu ge zien als een mislukking. Eerder deze maand kondigde topman Steve Case al aan in mei op te stappen. Hij was drie jaar gele den de architect van de fusie en wordt opgevolgd door Dick Parsons. Gisteren kondigde ook Ted Tur ner aan in mei af te treden als plaatsvervangend president-di recteur. De oprichter van CNN, nu eigendom van AOL, is de grootste particuliere aandeel houder in AOL. Turner zegt weg te gaan om zich meer bezig te houden met filantropie. Door de nieuwe afschrijving res teert in het vierde kwartaal een nettoverlies van 44,9 miljard dollar. Per aandeel 10,04 dollar tegenover 41 cent vorig jaar. Analisten gingen nog uit van een winst van 27 dollarcent. De omzet steeg het afgelopen kwar taal wel met 8 procent tot 11,4 miljard euro. Dit jaar wordt een omzetgroei van 5 procent ver wacht. Het concern wil zijn schulden in 2004 hebben terug gebracht tot 20 miljard dollar. veldhoven/anp - Chipmachine fabrikant ASML uit Veldhoven heeft een belangrijke overwin ning behaald op Nikon. De In ternational Trade Commission (ITC) in Washington bepaalde dat ASML geen inbreuk heeft gemaakt op patenten van de Ja panse concurrent. ASML-topman Dunn toonde zich vannacht in een verklaring erg verheugd over de uitspraak. Volgens Nikon zou ASML zeven patenten hebben geschonden, maar die klacht is nu verwor pen. Nikon begon de zaak bij de ITC ruim een jaar geleden. Het is de eerste uitspraak in de patentstrijd tussen ASML en Ni kon. De twee grote concurren ten op het gebied van chipma chines hebben klachten over en weer ingediend over inbreuk op eikaars ideeën. Er lopen verge lijkbare zaken in de Amerikaan se staat Califomië, Japan én Zuid-Korea. Voor de rechtbank in Tokyo eist ASML bijvoorbeeld nog een schadevergoeding van 97 mil joen euro, omdat Nikon een pa tent zou hebben geschonden. Ook vindt het Veldhovense be drijf dat Nikon moet stoppen met de productie van chipma chines waarin ASML-technolo- gie is verwerkt. Door de uit spraak van de ITC denkt ASML ook in die andere zaken sterk te staan. Dirk van den Broek zijn dat kle dingzaken Hugo Boss, Miss Etam, Inwear, Steps, Vroom Dreesmann, M&S Mode, Mexx, Hennes Mauritz en gsm-fabri- kant Motorola. De bond heeft besloten deze be drijven op de zwarte lijst te plaatsen, nadat zij afgelopen an derhalf jaar onderzoek deed in vier branches (vlees, kleding, hout en mobiele telefoons). „Die tien gaven zelfs na veelvul dig aandringen bij de directie geen antwoord op onze vra gen", zegt de zegsvrouw van de bond. Alleen door alsnog te ant woorden, kunnen de bedrijven van de lijst afkomen. Dirk van den Broek, directeur van de gelijknamige super marktketen, reageert verbaasd: „Ik denk dat dit alles op een misverstand berust. Waar ons vlees vandaan komt is geen ge heim, het komt van de firma Dumeco." den haag/anp - De Consumen tenbond heeft een zwarte lijst gepubliceerd van 'zwijgzame bedrijven'. „Ze reageren zeer te rughoudend op vragen over kin derarbeid, milieuvervuiling en leefomstandigheden van dieren. Sommigen geven zelfs helemaal geen antwoord. Die willen we bij het publiek bekendmaken", aldus een woordvoerster van de bond. De Consumentenbond vindt dat ook winkelend publiek mondi ger moet worden. „Wil je in een winkel kunnen kiezen voor ver antwoord gemaakte en veilige producten, dan moet je bedrij ven ook aansporen informatie te verstrekken." De bond roept consumenten op te beginnen met de supermark ten te bestoken met vragen over de herkomst van het vlees en over de leefomstandigheden van de dieren. Zo staat in de zwarte lijst op de website tien bedrij ven. Naast supermarktketen amstelveen/rome - De KLM be taalt de schadevergoeding aan Alitalia toch in contanten. De luchtvaartmaatschappij gaat cir ca 171,5 miljoen euro overma ken aan de Italiaanse ex-part ner, zo bevestigt een KLM- woordvoerder. De top van Alitalia vergaderde gisteren langdurig over het KLM-voorstel om de compensa tie deels in natura te voldoen, zoals door technisch onder houd. Maar de Italianen beslo ten dat zij cash willen zien. Het bedrag moet contractueel ge zien uiterlijk morgen worden voldaan, aldus een Alitalia- woordvoerder. „We wachten op de betaling." De kaspositie blijft 'zeer solide', aldus de KLM-zegsman. „Het doet pijn, maar we kunnen het hebben." Mede door deze beta ling zal de KLM over het huidige kwartaal een zeer groot verlies lijden. Een arbitragecommissie heeft bepaald dat de KLM aan Alitalia 250 miljoen euro plus rente moet betalen wegen het verbre ken van de samenwerking. De KLM krijgt 100 miljoen euro te rug die is geïnvesteerd in het Milanese vliegveld Malpensa. Alitalia heeft ook bekendge maakt dat een belang van 2 pro cent te nemen in alliantiepart ner Air France. De KLM over weegt ook toetreding tot de alli antie SkyTeam van Air France en Alitalia. parijs/anp - De tien vakbonden die betrokken zijn bij de noodlij dende Franse luchtvaartmaat schappij Air Lib willen alsnog met overnamekandidaat Erik de Vlieger praten. De Nederlander had gisteren gezegd dat hij afzag van de overname omdat met name de piloten weigerden in te gaan op zijn plannen voor een 30-procent hogere rentabiliteit. Het blijft de vraag of de Franse regering instemt met de plan nen van De Vlieger, die 30 tot 50 miljoen euro in de maatschappij wil steken. De dagelijkse vaste kosten schommelen rond de 10 miljoen. Bovendien moet 30 miljoen euro aan Europese steun worden terugbetaald en ligt er voor ruim 90 miljoen euro aan onbetaalde sociale lasten. Concurrenten als Corsair heb ben al een proces aangespan nen tegen Air Lib wegens con currentievervalsing. oen haag/gpd - De Nederlandse Staat loopt 2,7 miljard euro aan aardgasbaten mis als de huidige belastingvoordelen wegvallen. Dat schrijft de Nederlandse gas- en olie-industrie in een brandbrief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De maatregel uit 1998 heeft tot doel de opsporing en winning van olie en gas in de 'kleine velden' op de Noordzee te sti muleren. Het kabinet wil deze regeling afschaffen, waardoor de overheid een voordeel boekt van ongeveer 50 miljoen euro per jaar. Volgens de Nederlandse offshorebedrij- ven, verenigd in de Nogepa, heeft de dreigende afschaffing zeer negatieve ge volgen voor nieuwe investeringen. Door de onzekere situatie gaan 27 gas- en olie- winprojecten op de Noordzee niet door. Daarnaast staat ook de doorgang van ne gen andere projecten ter discussie. Door het uitblijven van investeringen blijven grote hoeveelheden aardgas onder de Noordzee in de bodem zitten. Dat leidt uiteindelijk tot een verlies van 2,7 miljard euro aan aardgasbaten. De industrie betoogt dat het financiële voordeel op korte termijn voor de Staat niet opweegt tegen het belang van de aardgasbaten op langere termijn. Boven dien staat het voornemen haaks op de doelstellingen van het rijk om niet alleen gas te winnen in het het grote veld van Slochteren, maar ook op de kleine velden in de Noordzee. Alleen als ook de kleine velden geëxploiteerd worden, kan de le vering van een goede kwaliteit gas op de lange termijn zeker gesteld worden. FNV Bondgenoten steunt het pleidooi van de offshore-industrie tegen de 'korte- termijnpolitiek' van het kabinet. De bond verwacht dat door het afschaffen van de maatregel 1000 arbeidsplaatsen in de olie- en gasindustrie verloren gaan. Daar naast is ook een verlies te verwachten van 2000 banen in de toeleverende off shore industrie. verdienersmodel, waarin zowel de vrouw als de man werkt. Overheid, werkgevers en werk nemers moeten samen de kos ten dragen voor betere verlofre gelingen en het sparen van vrije tijd door het afsluiten van een levensloopverzekering. Dat hield het onderzoeksinstituut sociale partners, wetenschap pers en Kamerleden gisteren voor tijdens een discussie in Den Haag. Volgens Nyfer zijn vooral maat regelen nodig omdat mannen meer zorgtaken op zich nemen. Ouderschapsverlof moet bij dus een jaar). Ook zouden man nen vijf in plaats van drie werk dagen zwangerschapsverlof moeten krijgen. Om werknemers meer ruimte te geven zou volgens Nyfer een le vensloopverzekering helpen. Vrije tijd kan worden gespaard door de verzekering te koppelen aan het pensioen. Om te voor komen dat mensen pas aan het einde van hun loopbaan vol doende dagen hebben ge spaard, moeten zij ook 'rood' kunnen staan. Met langer door werken of door in te teren op het pensioen kunnen de tekor- voorbeeld uitgebreid werderrtöttenweer worden aangezuiverd, èen half jaar per ouder (in totaal VNO-NCW- dfrecteur^ocTalrXa- ken J. van den Braak vond dat 'zuinig met het huidige pensi oenstelsel omgesprongen moet worden'. FNV-medewerkster L Bijleveld wees er op dat werkne mers er meestal weinig voor voelen langer door te werken. Prof. K. Goudswaard stelde voor het budget voor alle huidige ver lofregelingen bij elkaar te vegen en één nieuw stelsel te vormen. „Dan komen we ook een heel eind met de financiering van veel maatregelen." Goudswaard is de voorzitter van de SER- commissie voor levensloopbe leid. Maastricht - De BBB Horecavakbeurs in Maastricht was gisteren het strijdtoneel voor barmannen en koks. De biertap pers streden voor de vijftigste keer om de titel 'Biertapkampioen' van Nederland. Winnaar individueel was Jaap Hut van café-restaurant Hegeman uit Schoonloo. Bij de teams wonnen Rob Henkelman en Twan Timmermans van café De Pater noster uit Den Bosch. Tegelijk met de horecavakbeurs wordt in het MECC in Maastricht ook de European Fine Food Fair gehouden. Op deze culinaire beurs is gisteren de enige wedstrijd in Nederland voor vrouwelijke professionele koks ge houden. Op de foto de winnares, Femke Hutten van restaurant Hazelbag in Hellevoetsluis. Foto's ANP/Vidiphoto/Marcel van Hoorn den haag/gpd - Het Amerikaan se advocatenkantoor Milberg Weiss heeft bij een rechtbank in New York verzekeraar Aegon aangeklaagd wegens het opzet telijk verspreiden van onjuiste informatie. Namens een groep beleggers wordt schadevergoe ding geëist Het advocatenkantoor stelt dat Aegon vanaf augustus 2001 tot de winstwaarschuwing van juli 2002 een beeld van het bedrijf naar buiten bracht dat niet strookte met de werkelijkheid. Met als doel de koers van het aandeel Aegon kunstmatig op te pompen. De klacht heeft de vorm van een class action: de advocaat 'bouwt' een rechtszaak en ondertussen zoekt hij naar beleggers die zich gedupeerd voelen. Aegon zegt in een reactie dat de harderwijk - Minister De Boer (verkeer) heeft gistermiddag de nieu we oeververbinding tussen Harderwijk en Zeewolde in gebruik geno men. De brug en het aquaduct (kosten 30 miljoen euro) vervangen de oude Hardersluis uit 1953, een berucht knelpunt voor weg- en water verkeer. In de zomermaanden ontstonden kilometerslange files door bezoekers van het Dolfinarium in Harderwijk en Six Flags in Bidding huizen. De nieuwe verbinding, waarvan de aanleg in februari 2000 van start ging, kent een aparte fietsstrook en twee rijbanen, waarvan een voor langzaam verkeer. De verbinding scheidt beroeps- en plezier- vaart. Het aquaduct zorgt ervoor dat de pleziervaart zonder opont houd het Veluwemeer of Wolderwijd kan bereiken. Foto: ANP/Koen Suyk den hjlag/anp - Om werk beter te kunnen combineren met zorg en het volgen van een opleiding is ruim 3,2 miljard euro aan inves teringen nodig. De huidige rege lingen als ouderschaps- en zorg verlof schieten tekort, omdat ze te veel op het oude kostwinners model zijn gebaseerd. Dat zegt onderzoeksinstituut Nyfer in een gisteren gepubli ceerd rapport 'Even een pauze in de levensloop'. Volgens on derzoekster Van Oosterhout moet het arbeidsstelseFach nog aanpassen aan het huidige 1,5- Oorspronkelijk bod van tafel den haag/gpd - De top van au tomatiseringsbedrijf Getronics capituleert voor opstandige obligatiehouders. De concern- leiding ziet zich gedwongen on derhandelingen aan te gaan met een groep obligatiehouders over een herfinanciering van het be drijf. Het oorspronkelijke bod waarop obligatiehouders tot gistermid dag konden ingaan, is nu van tafel. Getronics is niet in staat op twee obligatieleningen die in 2004 en 2005 aflopen 569 mil joen euro af te lossen, en hoopt de houders van deze waardepa pieren zover te krijgen dat ze hun tegoed omzetten in met na me aandelen. Een deel van de houders van Getronics-schuldpapier vond dat onvoldoende en mobiliseer de voldoende medestanders om het plan van de concemdirectie te torpederen. Gisteren bleek dat slechts een kwart van de obligatiehouders het bod had geaccepteerd. Getronics had de medewerking van minimaal 57,5 procent van de obligatie- houders nodig om het financie ringsplan te laten slagen. De Getronics-top is nu bereid gesprekken te voeren met de groep obligatiehouders die een beter bod eist. In een verklaring zegt de bedrijfsleiding dat ze binnen een week een oplossing hoopt te vinden. Door het weg strepen van een deel van de schuld zou Getronics worden bevrijd van een wurgende rente last, die het voortbestaan van het concern nu in gevaar brengt. In een bijeenkomst met obliga tiehouders waarschuwde de top eergisteren dat het niet door gaan van de financiële herstruc turering het einde van het con cern snel dichterbij brengt Po tentiële klanten zouden op dit moment afhaken, omdat ondui delijk is of Getronics wel over leeft. Er werken 25.000 mensen, verspreid over 30 landen. De problemen ontstonden door het instorten van de ICT-markt en een te dure aankoop van het Amerikaanse Wang Global in 1999. onderneming zich 'altijd aan de regels en wetten zowel in Ne derland als in de VS' heeft ge houden. De verzekeraar heeft overigens alleen nog maar via een persbericht kennis geno men van de zaak. De klacht is een mengeling van bezwaren tegen boekhoudme- thoden en de stelling dat Aegon niet zo gevoelig zou zijn voor de beursmalaise. Die stelling werd tussen augustus 2001 en maart 2002 veelvuldig herhaald door het management, totdat op 22 juli 2002 door de winstwaar schuwing plots bleek dat Aegon tóch zwaar te lijden zou krijgen van de dalende koersen. Misleiding, en er is zelfs opzet in het spel, zegt het advocatenkan toor, dat spreekt van fraude en van een 'scheme', een plannetje. De beleggers die in de betreffen de periode aandelen Aegon kochten, moeten dus schade vergoeding krijgen. Over de om vang van die eis is niets ver meld, maar het kan om vele honderden miljoenen dollars gaan. In augustus 2001 schom melde Aegons koers rond de 30 euro, gisteren rond de 11 euro. Wordt Aegon voor die teruggang geheel verantwoordelijk gesteld, dan is de schade zelfs niet te overzien. Overigens richt de klacht zich ook tegen bestuurders Streppel, Shephard en Storm, tot juli vorig jaar bestuursvoorzitter, per soonlijk. Het advocatenkantoor is gespecialiseerd in het verdedi gen van beleggers tegen overtre dingen van beursgenoteerde be drijven. Milberg Weiss heeft nog 50 soortgelijke zaken lopen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9