BUITENLAND VS kunnen VN niet overtuigen "Z Berlusconi woedend op zagende rode rechters Winnaars in Israël paaien de verliezende partij Europese leiders stellen zich in krant op achter VS Noord-Korea wil alleen met VS onderhandelen Grotten Afghanistan doorzocht Doden na explosie in farmaceutische fabriek Britten vernieuwen verouderde zedenwet en doden jwine Polen j«Ahau - Bij een wandel van een groep scholieren bergen van Zuid-Polen s gevolg van een lawine ledelijk zeven mensen om en gekomen. Dat hebben ie autoriteiten gisteren jemaakt. Een groep van jongeren en twee vol- 'begeleiders werd dins- de buurt van de stad ie getroffen door een Negen mensen werden jde sneeuw bedolven, is één persoon overle- konden er twee worden folgens artsen is de kans •vijf nog vermiste scholie- een van de twee begelei- in leven zijn zeer klein. ste kloonbaby Israël' donderdag 30 januari 2003 l iuderdale - De directeur onaid, Brigitte Boisselier, rjsteren voor de rechter in erikaanse staat Florida 1 dat kloonbaby Eve zich u bi ide Verenigde Staten be- maar in Israël. Ook ver- ,d® e Boisselier onder ede dat ■H iy bestaat. Clonaid maak- ui tcember melding van de ite van Eve, die de eerste in<to iaby uit de geschiedenis n. Enig bewijs voor de ng dat het er als eerste in ldn aagd mensen te klonen iet bedrijf niet geleverd, diter in Florida moest be- ofEve een voogd toege- moet krijgen. Na de ge- is van Boisselier sepo- hij de zaak. new vork/ap - De Verenigde Staten hebben belangrijke leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nog niet kunnen overtui gen dat de tijd voor een vreedzame oplossing van de crisis met Irak bijna voorbij is. Op een zitting achter gesloten deuren verklaarden elf van de vijftien leden zich gisteren bereid de wapeninspecteurs meer tijd te gunnen om de vreedzame ontwapening van Irak te bewerk stelligen. Alleen Bulgarije en Spanje concen treerden zich met de Amerikanen en Britten op het in gebreke blijven van Irak, zo meld den deelnemers aan het overleg. In Washington zei woordvoerder Ari Flei scher van het Witte Huis dat de diplomatie in de eindfase is gekomen. Minister van bui tenlandse zaken Colin Powell zei dat de VS bereid zijn een toevluchtsoord voor Saddam Hussein en diens gezin en naaste medewer kers te helpen zoeken als de Iraakse leider in ballingschap wil gaan om een oorlog te ver mijden. Functionarissen van het departe ment van Powell verklaarden later echter dat ballingschap voor Saddam niet serieus wordt overwogen. Saddam zei gisteren dat zijn land 'over enorme vermogens beschikt' en de VS zal verslaan en vernietigen als het wordt aange vallen. De Iraakse VN-ambassadeur Mo hammed Al-Douri zei dat zijn regering vol ledig met de inspecteurs zal meewerken om aan te tonen dat de Amerikaanse beschuldi gingen 'ongefundeerd en niets anders dan verzinsels zijn'. Amerikaanse diplomaten hadden gehoopt dat tijdens het overleg in de Veiligheidsraad toegenomen steun zou blijken voor een mi litaire actie in Irak, maar noch de overwe gend negatieve tussenrapporten van de wa peninspecteurs, noch de State of the Union- rede van de Amerikaanse president George Bush hebben belangrijke bondgenoten van de VS klaarblijkelijk op andere gedachten kunnen brengen. Ook de hoofden van de wapeninspectie teams, Mohammed el-Baradei en Hans Blix, waren op de zitting om leden van de raad nadere inlichtingen te verstrekken over hun rapport van afgelopen maandag, waarin verslag wordt gedaan van de eerste zestig inspectiedagen in Irak. El-Baradei, die verantwoordelijk is voor de nucleaire inspecties in Irak, hield na afloop van de vergadering vast aan een eerdere verklaring, dat aluminiumbuizen die Irak heeft geprobeerd te importeren bedoeld wa ren voor conventionele raketten. Bush zei in zijn State of the Union-rede dat Irak de bui zen wilde gebruiken om uranium te verrij ken. El-Baradei erkende dat het mogelijk is de buizen voor dat doel te gebruiken, maar benadrukte dat dit een zeer dure, tijdroven de en makkelijk te ontdekken werkwijze zou zijn. Uit Europa komt er wel enige steun voor Bush. De leiders van acht Europese landen roepen op tot een gezamenlijk front van Eu ropa en de Verenigde Staten tegen de Iraak se president Saddam Hussein. De steunbe tuiging aan de Amerikaanse president Geor ge W. Bush is vandaag in een aantal Europe se kranten verschenen. De brief is ondertekend door de regerings leiders van Groot-Brittannië, Spanje, Portu gal, Italië, Denemarken, Tsjechië, Polen en Hongarije. Het pleidooi wordt gezien als een afwijzing van het Frans-Duitse standpunt. Parijs en Berlijn hebben steeds duidelijk ge maakt tegen een eenzijdig ingrijpen in Irak door de Verenigde Staten te zijn. De Duitse bondskanselier Schroder heeft zelfs al ge zegd een VN-resolutie voor een oorlog tegen Irak niet te zullen steunen. Washington reageert geprikkeld op de zienswijze van Parijs en Berlijn. De Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld beti telde Frankrijk en Duitsland recent als 'het oude Europa'. Terwijl zijn collega van Bui tenlandse Zaken Powell zei 'dat sommige landen doen alsof er met Irak überhaupt geen probleem bestaat'. De acht ondertekenaars menen dat het Iraakse regime en zijn massavernietigings wapens een 'duidelijke bedreiging voor de veiligheid van de wereld vormen'. Irak binnenkort voorzitter overleg ontwapening Irak gaat over enkele maanden het ontwapen- insgoverleg van de Ver enigde Naties voorzitten. Het voorzitterschap van het overleg rouleert in alfa betische volgorde. Mo menteel is India voorzitter en in mei is Irak aan de beurt. Woordvoerder Richard Grenell van de Amerikaan se ambassadeur bij de Ver enigde Naties, John Negro- ponte, zei dat het van 'een veipletterende ironie' is dat Irak het overleg gaat voor zitten, terwijl een oorlog dreigt omdat het land niet serieus werk zou maken van zijn ontwapening. „Het is als de vos die toezicht houdt op het kippenhok", zei het Amerikaanse Con greslid Vito Fossella. moorden j portschool Drie vrouwen zijn gis tend doodgeschoten op keerplaats voor een fit- jitrum in het Duitse De politie in die plaats, iünster, heeft geen idee drievoudige moord op jweten heeft. De drie dvaU ;n maakten schoon in itrum, dat nog geen jaar Ze waren net klaar met ;rk. De politie tast nog in ster over de aanleiding schietpartij. Het lijkt er- de vrouwen koelbloedig weg zijn geruimd. ementslid - erije gevonden drea|-Het lichaam van een Al- parlementslid dat sinds rie weken werd vermist iden in de kofferbak van :o. Dat heeft de Franse gisteren bekendge- De enkels van het ffer, de 41-jarige Abdel- PH lenbara, waren vastge- l Benbara was lid van de an de Algerijnse premier flis, het Nationaal Bevrij den ont. Hij was een van de jo* irlementsleden die in ijk woonachtige Algerij- negenwoordigde. Hoe ries om het leven is ge- fzen moet nog worden vast- 4/h ietsra •uren in cndre - Chavezfront l - Het front in Venezu- in de populistische pre- refa Hugo Chavez begint 3 ;n te vertonen. De ban- aapj i vanaf komende maan- knl) er zeven uur per dag )ok onderwijzend perso- tom medewerkers van win- a ra vragen zich af of het mi* wordt weer aan de slag aariu .Een groot aantal be- se roepen ging twee maan- ia a eden in staking om de aire en grillige Chavez tot rf 3 of n te dwingen. sen weg iroorkust nden rd« i/parijs - Honderden ereia staatsburgers zijn giste- trokken uit Ivoorkust, spanningen over het reek bij Parijs gesloten 'aar0 kkoord steeds verder rond, l Het internationale d van Abidjan werd leid door Franse man- t vrouw en kinderen op chartertoestellen naar 'lederland zetten. In jk verklaarde minister excuri tenlandse zaken De Vil- J"®1*» it de regering de ontwik- :IS n in de voormalige kolo- ie~ le voet volgt. Frankrijk ipa4 500 militairen in Ivoor- 'j voorkomt ««aanslag ,eurjair base - Amerikaanse aanse troepen hebben oord 1 drie mannen aange- die ervan worden ver- kas s ft ze een bomaanslag 77H1 liegen op Amerikaanse gSj Volgens een Ameri- ^5 legerwoordvoerder had ■J™ tal gebouwen van de de Staten of zijn bond- 23 1 doelwit. De drie snaait i werden in hun woning ntón 1 gearresteerd. Daar JkgJ de troepen explosieven -riaal om bommen mee van onze correspondent Hans Geleijnse rome - Silvio Berlusconi is des duivels. En het Italiaanse volk moest dat gisteren weten. Daar om las de pre mier op de na tionale tv-net- ten een verkla ring voor met een duidelijke boodschap: ro de rechters za gen aan de po ten van zijn premierstoel, rechters die niet, zoals hij, door het volk zijn gekozen. De woede van Silvio Berlusconi. Berlusconi was niet door de minsten onder de rechters ge wekt. Het hoogste rechtscollege, het Hof van Cassatie, had be paald dat tegen hem en een aantal vertrouwelingen lopende corruptieprocessen niet van Mi laan naar Brescia mogen wor den verplaatst. De advocaten van Berlusconi hadden daarom verzocht, omdat zij de magistra tuur van Milaan van politieke vooroordelen jegens hun cliënt betichten en beweren dat hij er geen eerlijk proces krijgt. De uitspraak van het Hof maakt Berlusconi's gemanoeuvreer vo rig najaar met een nieuwe wet die verplaatsing van processen wegens partijdige rechters mo gelijk maakt alsnog nutteloos. Dankzij zijn ruime parlementai re meerderheid kwam de wet er makkelijk door. Berlusconi's ad vocaten bewezen het gelijk van de oppositie dat deze wet voor de premier bedoeld maatwerk was door er meteen een beroep op te doen. Als het Hof van Cas satie hen in gelijk had gesteld was het proces niet alleen ver plaatst, maar had het in Brescia geheel opnieuw moeten beginnen. Dat was ook de be doeling, want dan hadden Berlusco ni's advocaten met enig juridisch touwtrekken suc cesvol gebruik kun nen maken van een andere nieuwe wet, namelijk die van de verjaring van 'boekhoudkundige overtredingen', i. Foto: AP Berlusconi en on der anderen zijn voormalige advo caat en voormalige defensiemi nister Cesare Previti worden door het parket van Milaan be schuldigd van omkoping van een Milanese rechter in 1986. Omgerekend voor 100.000 euro zou de rechter de verkoop heb ben verhinderd van een voor malig staatsvoedselbedrijf, zodat opkomend zakenman Berlusco ni het later kon kopen. Berlusconi zei gisteren totaal onschuldig te zijn en noemde zich het slachtoffer van politieke rechtspraak. Klagelijk zei hij dat sinds hij aan een politieke carri ère was begonnen in 1993 liefst 87 justitiële onderzoeken tegen hem zijn gestart en 1500 rechts zittingen gehouden. Maar hij zei met vastberaden gezicht zijn werk als premier tot het einde van zijn ambtstermijn te zullen voortzetten, wat de rechterlijke macht ook probeert. seoul/ap - Noord-Korea wil al leen met de Verenigde Staten onderhandelen over het Noord- Koreaanse atoomprogramma en niet met Zuid-Korea. Dat heb ben Noord-Koreaanse onder handelaars het buurland tijdens gesprekken in Pyongyang te ver staan gegeven. Een Zuid-Koreaanse delegatie die begin deze week naar Py ongyang was gereisd om de spanningen rond het Noord-Ko- reaanse atoomprogramma te verminderen keerde gisteren naar Seoul terug zonder de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II te hebben gesproken. Kim Jong II wordt algemeen ge zien als de enige die beslissin gen neemt over het Noord-Ko reaanse atoomprogramma. Hij weigerde de gezanten uit het zuiden te woord te staan. Noord-Korea wil alleen met de VS praten over zijn atoompro gramma, aldus Lim Dong-won, een van de Zuid-Koreaanse on derhandelaars. Volgens Lim is oplossing van het conflict met Noord-Korea alleen mogelijk als dat land zich niet bedreigd voelt en het vertrouwenwekkende be trekkingen opbouwt met andere landen. De Noord-Koreaanse staatspers haalde gisteren opnieuw hard uit naar de VS. Die zouden het geschil over het atoomprogram ma aangrijpen om het commu nistische land economisch en politiek te vernietigen. Het staatspersbureau KCNA citeerde ook twee Noord-Koreaanse kranten die onlangs hebben ge schreven dat de VS ongeveer duizend kernwapens in Zuid- Korea gestationeerd hebben. kinston - Een zeer zware explosie heeft gisteren in de Amerikaanse staat North-Carolina een farmaceutische fabriek verwoest. De autoriteiten meldden vanmorgen dat door de ex plosie zeker drie mensen zijn omgekomen en dat er tientallen gewonden zijn gevallen. Een aantal mensen wordt nog vermist. Het is nog onduidelijk wat de oorzaak van de ontplof fing was. De explosie veroorzaakte een grote brand en schade tot in de wijde omtrek. Zo sneuvelden de ruiten van een school op 8oo meter afstand. Reddingwerkers vrezen dat meer slachtoffers in de rokende puinhopen liggen, maar het bergingswerk wordt bemoeilijkt door de hitte. Foto: Reuters/Charles Buchanan bagram/ap - Honderden mili tairen van de Verenigde Staten en hun bondgenoten hebben gisteren een uitgebreid netwerk van grotten in het zuidoosten van Afghanistan doorzocht op guerrillastrijders. Maandag en dinsdag was in het gebied hevig gevochten tussen de coalitie troepen en de strijders. Voordat de coalitiemanschappen giste ren de grotten binnengingen, was het gebied bestookt met zware bommen. De Amerikaanse legerwoord voerder Roger King zei dat ten minste dertig van de ongeveer 160 grotten in het bergachtige gebied waren doorzocht. De co alitiestrijdmacht hield twee vij andelijke strijders aan en stuitte op raketten en ander wapentuig. Volgens Amerikaanse gegevens sneuvelden bij de gevechten van de afgelopen dagen achttien gu errillastrijders. Aan de zijde van de coalitie werden geen slacht offers gemeld. Aanpappen met kinderen strafbaar door onze correspondent Harm Harkema londen - Groot-Brittannië gaat nog veel harder dan al het geval is optreden tegen kindermisbruik. Zo wordt ook het aanpappen met kin deren, met het doel ze te mis bruiken een misdaad, waar op een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar komt te staan. Justitie hoopt zo onder andere op te kunnen treden tegen pedofielen die via chat- rooms op het internet con tact leggen met kinderen. De Britse regering heeft dit giste ren bekend gemaakt. Wie kinderen uit de kleren praat zonder dat er lichame lijk contact aan te pas komt, moet rekening houden met tien jaar cel. Wordt het kind ook nog aangeraakt dan is de maximumstraf 14 jaar. Strafbaar zijn ook zij die sek suele gunsten van kinderen proberen te kopen. Staatsse cretaris Hilary Benn gaf toe dat het juridisch nog een hele toer wordt om iemand die nog niet daadwerkelijk tot li chamelijk misbruik is overge gaan, achter de tralies te krij gen. De voorstellen maken deel uit van een geheel nieu we zedenwetgeving, die no dig wordt geacht omdat veel regelgeving op dit gebied nog uit de negentiende eeuw stamt. Zo wordt voortaan het heb ben van seks met iemand die jonger is dan dertien jaar in alle gevallen beschouwd als verkrachting, waarop maxi maal levenslang staat. Onder de huidige wetgeving kan het nog gebeuren dat kinderen door de advocaat van de da der worden doorgezaagd over de vraag of ze wellicht aanleiding hebben gegeven. Verder wordt het bestaande onderscheid tussen hetero seksuele en homoseksuele contacten opgeheven. Seks met dieren, voyeurisme en seks met doden worden eveneens tot misdaad be noemd. Stelletjes die in het openbaar de daad bedrijven kunnen tot zes maanden cel worden veroordeeld. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Zijn bijnaam 'de bulldo zer1 dankt Ariel Sharon aan de botte manier waarop hij proble men te lijf gaat, maar of die hou ding hem zal helpen bij de vor ming van een werkbare rege ringscoalitie zullen de komende weken moeten leren. Niets is ge makkelijker dan de rechtse, ex treemrechtse en religieuze partij en in de nieuwe Knesset bijeen te garen en verder te gaan op de in geslagen weg. Maar de bulldozer weet dat hij met die onbuigzame combinatie zal komen vast te zit ten, en waarschijnlijk eerder dan hem lief is. Daarom smeekt hij nu de Arbei derspartij hem uit de brand te helpen. De andere winnaar, Tommy Lapid, heeft zijn eigen redenen om de sociaal-demo craten uit te nodigen. En zo weet Arbeiderspartij-leider Am- ram Mitzna, de grote verliezer van gisteren, zich in het middel punt van de belangstelling. Voor premier Sharon is het cru ciale probleem dat afhankelijk heid van extreemrechtse partij en en het handhaven van zijn zorgvuldig gecultiveerde relatie met het Amerikaanse Witte Huis niet samengaan. De op handen zijnde oorlog tegen Irak zal hem wat respijt bezorgen, maar daar na leggen de Amerikanen en de andere leden van het Kwartet (de EU, de VN en Rusland) hun veelbesproken 'routebeschrij ving' naar een regeling van het Israëlisch-Palestijnse conflict op tafel. Dat vredesplan voorziet in een Palestijnse staat in het jaar 2005, via een aantal stappen van beide kanten. De Palestijnen moeten hun bestuur hervormen en optreden tegen terreurorga nisaties. Van Israël wordt onder meer verwacht dat het de ne- derzettingenbouw bevriest en zijn leger terugtrekt uit Pales tijns gebied. Mes in fasen, en gecontroleerd door buitenland se waarnemers. Sharon voelt niets voor dat plan, dat hij beschouwt als een slecht compromis tussen de Amerika nen en de andere Kwartet-part ners. Hij heeft zelf een voorstel ontwikkeld, dat naar zijn zeggen is gebaseerd op de beleidstoe- spraak van president George Bush van vorig jaar juni. Bush sprak daarin zijn steun uit aan het principe van een Palestijnse staat en maakte duidelijk dat de Palestijnen die moeten verdie nen door vergaande bestuurs- hervormingen en actieve ter reurbestrijding. Hij stelde geen zware eisen aan Israël en die omissie is in het bureau van de minister-president in Jeruzalem De verkiezingsstrijd is nog erg aanwezig in het Israëlische straat beeld. Sharon heeft nu tot eind maart de tijd een regering samen te stellen. Foto: AP/Enric Marti liet hij weten dat het Kwartet 'niets te betekenen' heeft. In laatste instantie gaat het immers alleen om wat hij met Bush af spreekt. De Amerikaanse presi dent op zijn beurt wekt ook niet de indruk dat hij zich veel gele gen laat liggen aan wat de EU, Rusland en de VN te berde brengen. Maar hoe dan ook: een plan moet er komen. Al was het al leen maar om de twaalf miljard dollar aan extra Amerikaanse le ningen en kredietgaranties los te krijgen waar Sharon verlekkerd naar uit ziet. Hij wil er de totaal ingezakte Israëlische economie mee uit het slop halen. De Israëlische premier weet dat met instemming ontvangen. Sindsdien spreekt Sharon in het openbaar over een eigen vre desplan dat is gebaseerd op de speech van Bush. Hij wekt de indruk dat hij zijn ideeën bij be zoeken aan het Witte Huis met de Amerikaanse president heeft doorgenomen en dat die laatste zich er achter heeft gesteld. Om zijn zin te krijgen maakt Sharon handig gebruik van me ningsverschillen tussen de ge matigde minister van buiten landse zaken Colin Powell aan de ene kant, en de aan de ande re kant de harde lijn van de pre sident, de Nationale Veiligheids raad en het Pentagon. In een re cent interview met Newsweek er met de fracties van de Natio naal Religieuze Partij en de Na tionale Unie geen zaken zijn te doen als het gaat om vredes plannen, en zelfs niet over het uiterst voorzichtige voorstel dat hij in de la heeft liggen. Dat duidt op een korte regeerperio de vol strubbelingen, waarbij hij ook nog eens de rechtervleugel van zijn eigen partij over zich heen kan krijgen. Daarom roept hij zo hard om Mitzna. De leider van de Arbeiderspartij heeft al een krachtig neen laten horen, maar in de Likud hoopt men dat het laatste woord nog niet is ge sproken. Sharon heeft al vast ge dreigd met het uitschrijven van nieuwe verkiezingen als de Ar- beiderspartijj^oor de oppositie kiest, alsof dat zijn probleem zou oplossen. Een alternatief vormt een strikt seculiere regering van Likud, Ar beiderspartij en Shinui, de wensdroom van Tommy Lapid (de leider van Shinui). Voor de Arbeiderspartij zou dat minder onaantrekkelijk zijn, al staat Mitzna er niet direct om te springen. Maar de Likud heeft nog nooit geregeerd zonder de religieuzen en Sharon zou het risico lopen die groep, en een hele vleugel binnen zijn eigen partij, van zich te vervreemden. Hij heeft volgens de wet tot ui terlijk eind maart de tijd om de puzzel passend te krijgen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7