Alarm bij Achter tronie Rus gaat zelfportret Rembrandt schuil justitie na geweldsgolf kortingen verkopen? tot Leidsch Dagblad Twee doden bij drie incidenten 'Giftige paddo's, die willen we niet in Hazerswoude' OPRUIMING SA LE Tempels Angkor inzet conflict Thailand-Cambodja Dagboek Anne Frank gekopieerd Acht Europese leiders achter VS Hennepplantage in Buitenkaag Beurskoers bepaalt prijs diner restaurant Tilburg -KM zn Leidsch Dagblad Dagt Kleurrijk Lentefestival NR. 43143 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ALGEMEEN nner wit processen i® jereenvoudigen lusconi op Ie rechters' boos uwde ™®der beter >r binnenstad eale vrouw traal in tuseum ana Fallaci jurnalist: de historicus n zijn eigen tijd HET WEER Veel zon Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 30 januari 2003 072-5196868 den haag/gpd - De Rijksrecher che stelt een onderzoek in na drie incidenten in panden van justitie waarbij gisteren twee doden vie len. Het onderzoek richt zich vooral op de vraag hoe de gedeti neerden over wapens konden be schikken. Volgens de top van jus titie, het College van Procureurs- Generaal, deinzen verdachten er steeds minder voor terug om „vertegenwoordigers van het Ne derlandse strafrechtssysteem ver baal of fysiek persoonlijk aan te vallen". Het college ziet „aanlei ding voor een nieuwe discussie over de beveiliging van paleizen van justitie en andere justitiële gebouwen". In een rechtszaal in Arnhem werd officier van justitie B. van der Krabben enige tijd gegijzeld. Bij de daarop volgende bevrij dingsactie werd de gijzelnemer gedood en raakte de officier ge wond. In de gevangenis De Marwei in Leeuwarden werd een personeelslid doodgestoken door een gedetineerde. In de rechtbank in Assen sneed een veroordeelde ontuchtpleger zichzelf de keel door. In de Arnhemse rechtbank trok een 20-jarige Albanese verdach te van twee roofovervallen en een verkrachting een wapen. Vermoed wordt dat hij dit had gesmokkeld uit de gevangenis waar hij in voorarrest zat. Hij bedreigde een lid van de parket politie, die daarop zijn dienst- wapen moest afstaan. De Albanees eiste dat hij een landgenoot in een andere Ne derlandse gevangenis te spreken zou krijgen. De Arnhemse hoofdofficier van justitie R. Da- verschot gaf een speciale politie- eenheid opdracht in te grijpen zodra in de rechtszaal zou wor den geschoten. Dat gebeurde dan ook toen er een schot viel. Bij de inval kwam het in het cel lenblok van de rechtbank tot een schotenwisseling met de Al banees, die daarbij werd ge dood. Ook Van der Krabben werd geraakt, maar nog ondui delijk is door wie. Ook deze vraag moet door de Rijksrecher che worden beantwoord. De of ficier verkeert buiten levensge vaar. De vrouwelijke medewerkster handenarbeid' van de gevange nis in Leeuwarden overleed aan de gevolgen van meerdere ste ken die haar waren toegebracht door één van haar (gedetineer de) cursisten. Het is nog niet be kend waarom de man, een Joe goslaaf die wegens moord 1,5 jaar cel en tbs had opgelegd ge kregen, op haar instak. Het scherpe voorwerp stond hem bij zijn handenarbeid ter beschik- king. Tijdens een rechtszitting in As sen trok een 45-jarige ontucht pleger uit Nieuw-Buinen, die net zijn vonnis van 30 maanden celstraf had aangehoord, een mes en sneed zichzelf de keel door. Zijn situatie is 'stabiel'. De man werd veroordeeld omdat hij zijn 9-jarig dochtertje tijdens een sado-masochistische sessie heeft misbruikt. Pagina Binnenland i: Meer over 'dolle woensdag' MMENTAAR onli :OR VAN HOUT pn wordt één van de zwaar- ïiminelen van Nederland iven. Cor van Hout, vooral ïd als ontvoerder van bier- 'laat Alfred Heineken en i chauffeur, werd vorige op klaarlichte dag ver- d. Waarschijnlijk ging het en afrekening in het crimi- circuiL Van Hout is de zo- e gangster die, door elkaar lerende drugsbendes, uit de geruimd. Klaas Bruinsma, Klepper en andere peetva- jngen hem voor. ti taal als zijn liquidatie was, ivocerend is de wijze waar bes taanden afscheid van de ken-ontvoerder willen ne- Een zwarte lijkkoets, ge en door zes paarden, rijdt n het stoffelijk overschot lor van Hout dwars door rdam. Het ontbreekt er naar aan dat de klokken (n geluid en dat de politie iwstoet escorteert, zoals bij grafenis van collega Klep- ïbeurde. Honderden Hells brachten toen een gemo- ;rd eerbetoon, dat alle per buiten ging. lard heeft iedereen het afscheid te nemen van een die anderen liever niet tot kennissenkring rekenen, is onbegrijpelijk dat het van de hoofdstad over- wordt gegooid, omwille begrafenis van een er- crimineel. Van Hout is geen ius. Het is al erg genoeg dit fcdadigers elkaar op straat en het leven van on- voorbijgangers in ge- jen. egrafenis is een privé-zaak. Ct voor het verdriet van fa- en vrienden dient daarbij p te staan. Toch roept het ïen van misdaadjournalist R. de Vries grote vragen op. li rouwadvertentie noemde n Hout 'de meest bijzonde in die ik in mijn leven ont- heb'. Morgen houdt hij ook ede bij het graf van zijn jl'. De Vries heeft een grote Itie opgebouwd als onaf- iijke misdaadbestrijder, iputatie wordt morgen, sa- net Van Hout, begraven. Schneider Omwonenden vrezen legale kwekerij door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Het is de enige legale paddokwekerij van Nederland die binnenkort ver huist van Alphen aan den Rijn naar Hazerswoude-Dorp. „We krijgen dus een primeur", schamperde een buurtbewoner gisteravond tijdens de voorlich tingsbijeenkomst in het Dorps huis. „Houdt het gemeentebe stuur er rekening mee dat we al lemaal tegen zijn?" Wantrouwen en angst voor het onbekende voerden de boventoon bij een kleine vijftig buurtbewoners. Wethouder Uljee van Rijnwoude en de gebroeders Murat en Ali Kü^iiksen deden tevergeefs hun best om die angst weg te ne men. De ondernemers verzeker den de aanwezigen dat ze niet van plan zijn om het spul huis- aan-huis te gaan verkopen en dat het onmogelijk is voor buurtkinderen om bij de pad do's te komen. Bovendien ko men er geen nevenactiviteiten en ook van stank zal de buurt nauwelijks iets merken, verze kerde Murat Kü^üksen. De on dernemers denken dat ze met (advertentie) .howroo' m»ode axll»»00"* KATWIJK: Ambachtsweg INFO: 071 402 81 51 BAALBERGEN EIGEN STIJL IN WONEN door Francoise Lede boer Amsterdam - Het Rembrandt Research Pro ject (RRP) heeft in een particuliere Franse collectie een onbekend zelfportret van Rem brandt (1606-1669) ontdekt. De kunstenaar schilderde zichzelf in 1634 met de bedoeling het te verkopen. Toen dit niet lukte, liet Rembrandt zijn gezicht door een leerling grotendeels overschilderen en transforme ren in een Rus met een roodachtige fluwe len muts op. Zo kon het werk wel aan de man worden gebracht. Professor Ernst van de Wetering van het RRP presenteerde het schoongemaakte werk vanmorgen in Het Rembrandthuis bij de opening van de expo sitie 'Rembrandts verborgen zelfportretten'. Het onderzoek naar en de verwijdering van de overschildering door restaurator Martin een productie van 200 kilo geestverruimende paddo's per week zo'n vijftig procent van de Nederlandse markt in handen hebben. De rest wordt, aldus Kü^üksen, op illegale kwekerijen in Brabant geproduceerd. De paddo's worden verkocht in zo genaamde Nederlandse smartshops. De buurtbewoners willen harde garanties van de wethouder dat er niet iets gaat gebeuren dat niet mag. Uljee beloofde streng te controleren en zonodig op te treden. Voor sommigen was dat niet genoeg. „Paddo's zijn ver gif', riep iemand emotioneel uit. „Die willen we niet hebben in ons dorp. De gemeente ver doezelt het allemaal door over paddestoelenkwekerij te praten in plaats van paddo's." Maar volgens Uljee was dat niet het geval en gebruikte hij de woor den paddestoelen en paddo's willekeurig door elkaar heen. Pagina R5: Paddokwekers krijgen toestem ming omdat ze voldoen aan de wet Bijl werd verricht voor het vierde deel van 'A Corpus of Rembrandt Paintings', de reeks waarin het RRP vanaf 1968 de resultaten van de studie naar Rembrandts werk vastlegt. In dit nog te verschijnen deel staat de vraag naar de authenticiteit, betekenis en functie van Rembrandts zelfportretten centraal. „Het is verbazend dat er met tussenpozen nog steeds geheel onbekende Rembrandts, of niet eerder overtuigend als werken van Rembrandt herkenbare schilderijen opdui ken. Elk van deze ontdekkingen is een ver haal op zichzelf', aldus Van de Wetering. Eerder stelde het RPP vast dat portretten uit musea in Berlijn, Parijs en Londen geheel of gedeeltelijk werden overgeschilderd. Rembrandt maakte deze zelfportretten in de eerste plaats als handelswaar. Hij schilderde zichzelf niet zozeer uit ijdelheid, maar om dat liefhebbers van zijn werk ook graag geld neertelden voor een portret van de be roemdheid zelve. Zo'n portret moest wel lij ken. Werd die gelijkenis minder omdat Rem brandt ouder was geworden dan was het portret onverkoopbaar. Volgens Van de We tering is dat de enig denkbare verklaring voor het transformeren van het zelfportret in een makkelijk verkoopbare 'tronie' van in dit geval een Rus. De hoge muts, de verlenging van het haar en de snor van de Rus waren al eerder ver wijderd door nieuwsgierige eigenaren. Mar tin Bijl verwijderde de overgebleven over schilderingen stap voor stap tot Rembrandts eigen verflaag tevoorschijn kwam. Dat werk nam, met onderbrekingen, zes jaar in be- slag. peking - Het Lentefestival in Peking werd gisteren geopend met een kleurrijk schouwspel waarbij draken- en leeuwendansers de boventoon voerden. De traditie van de tempelfeesten gaat duizenden jaren terug. Tijdens de Chinese Revolutie werden de festiviteiten verboden. Ze bren gen jaarlijks duizenden mensen op de been. Foto.- EPA/Frederic J. Brown phnom penh/rtr-anp - Thailand heeft vandaag de diplomatieke betrekkingen met Cambodja tot een minimum teruggebracht en honderden angstige landgeno ten met militaire vliegtuigen uit het buurland geëvacueerd na hevige anti-Thaise rellen. Thai land haalde de landgenoten te rug, omdat ze waren belaagd door woedende Cambodjanen na een vermeende opmerking van een Thaise actrice. Bij de rellen viel zeker een dode. De actrice zou hebben gezegd dat het historische Cambod jaanse tempelcomplex Angkor eigenlijk van Thailand is. Dui zenden Cambodjanen gingen daarom gisteren de straat op. Een groep stak een deel van de Thaise ambassade, een luxe ho tel en andere gebouwen in Phn om Penh in brand. Aan de plun deringen leek pas vanmorgen een einde te zijn gekomen. Volgens een Thaise legerwoord- voerder is bij de rellen een me dewerker van een Thais hotel gedood. Hij zei dat de nationali- Thaise demonstranten bij de ambassade van Cambodja in Bangkok. Foto: AFPPornchai Kittiwongsakul teit van het slachtoffer niet be kend is. De Cambodjaanse premier Hun Sen zei vanmorgen dat een klei ne groep extremisten verant woordelijk was voor de rellen. Volgens de premier hadden de extremisten het onjuiste gerucht in omloop gebracht dat de Cambodjaanse ambassade in Thailand was verwoest. De regering in Bangkok besloot gisteren al de ambassadeur in Phnom Penh terug te roepen en de Cambodjaanse ambassadeur in Thailand uit te zetten. Donderdag sloot het land bo vendien de grenzen voor Cam bodjanen. „Alleen Thailanders en toeristen zijn nog welkom", verklaarde de minister van De fensie. De actrice Suwanna 'Kob' Konying, die in eigen land zeer bekend is, zou hebben ge zegd dat zij Cambodja haat om dat het tempelcomplex van Angkor, de belangrijkste toeristi sche attractie van Cambodja, tot Thailand behoort en daarom aan het land moet worden te ruggegeven. De vrouw beweert dat ze zoiets nooit heeft gezegd. De gewraakte uitlating zou in het script hebben gestaan van een televisiedrama waarin zij twee jaar geleden speelde. Maandag verbood de Cambod jaanse premier Hun Sen de uit zending van een aflevering van een Thaise serie waarin Suwan na de hoofdrol speelt. Hij noemde toen de actrice minder waard dan „het gras dat rond de tempels van Angkor groeit". Het onbekende zelfportret van Rembrandt. Foto: GPD Amsterdam - De Anne Frank Stichting heeft twee uiterst nauwkeurige reproducties ge maakt van alle dagboeken en documenten van Anne Frank. Deze zijn zo natuurgetrouw dat ze nauwelijks van de ori ginelen zijn te onderscheiden. Aan het project dat in totaal zes geschriften omvat, is vijf jaar gewerkt. De belangrijkste reden deze zogeheten facsi mile's te vervaardigen, is het langdurig behoud van de ori ginele dagboeken en andere geschriften van Anne Frank. „Omdat we veel aanvragen krijgen om de documenten in te mogen zien, hebben we be sloten deze reproducties te maken. Zo kunnen de origi nele geschriften behouden blijven", vertelt woordvoer ster Bosboom. londen - De leiders van acht Europese landen hebben van daag gezamenlijk opgeroepen tot solidariteit met de Ver enigde Staten in de strijd om de ontwapening van Irak. De leiders van Groot-Brittannië, Italië, Spanje, Portugal, Polen, Hongarije, Denemarken en de Tsjechische Republiek waar schuwen de Verenigde Naties dat hun geloofwaardigheid op het spel staat. „Onze la-acht ligt in eenheid", zo stellen de acht in een artikel in de Britse krant The Times. Ze wijzen erop dat de VS Europa heb ben helpen bevrijden van het nazisme en het communisme en stellen dat de trans-Atlan tische verbondenheid meer dan ooit een garantie vormt voor vrede. Pagina Buitenland haarlemmermeer - De politie heeft gistermiddag in een schuur op de Huigsloterdijk in Buitenkaag (gemeente Haarlemmermeer) een pro fessionele hennepplantage ontdekt. Agenten troffen in totaal 6000 hennepplanten aan, zo maakte een woord voerder donderdag bekend. De politie heeft alle appara tuur in beslag genomen. De planten zijn inmiddels vernie tigd. De politie is nog op zoek naar de eigenaar van de schuur. De stroom voor de plantage werd vermoedelijk illegaal afgetapt. Het energie bedrijf heeft daarom de elek triciteit afgesloten. Leuk lokkertje voor klanten Tilburg/ANP - De koersval op de aandelenbeurs in Amster dam doet beleggers pijn, maar is tegelijkertijd een ze gen voor fijnproevers die het Tilburgse restaurant Auberge du Bonheur bezoeken. Het restaurant biedt vanaf zater dag een vast menu aan tegen een prijs die bepaald wordt door de actuele stand van de AEX- index. Bij het bedenken van deze actie leek 330 punten een re delijk peil en 33 euro een re delijke prijs voor het viergan gen diner, dat normaal voor 40 euro op de kaart staat. Een leuk lokkertje voor de klan ten, waar Auberge nog geld aan zou overhouden. Bij de slotkoers van gisteren (AEX 282) komt de prijs van het menu echter op nauwe lijks meer dan 28 euro. „Dat is geen vetpot", moet restau ranteigenaar P. Verbunt toe geven. Bij dit prijsniveau legt hij geld toe op de zalmfilet, eenden poot, kalfslende met kaaspla teau toe. „Dit moet geen twee weken gaan duren. De beursmalaise is voor Ver bunt echter geen reden om de actie af te blazen. Hij is van plan met de actie door te gaan totdat de AEX weer op 400 punten staat. Hij realiseert dat dit uithou dingsvermogen vereist „Met dit sentiment duurt dat zeker meer dan een jaar", aldus P. Verbunt. NS overwegen schadeclaim na gedwongen stop utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen gaan hoogstwaar schijnlijk een schadeclaim in dienen tegen de gemeente Haarlemmermeer. Op gezag van de gemeente werd het treinver keer tussen Hoofddorp en Schiphol eergisteren enkele uren platgelegd, vanwege het gevaar van loslatende gevelpla ten van de bij het Hoofddorpse NS-station in aanbouw zijnde Pharostoren. Volgens de NS was die maatregel echter absoluut niet nodig. „Hier is overduidelijk sprake van een overdreven voorzorgsmaatregelreageert NS-woordvoerder H. Wind. „Door die maatregel zijn wel ve le reizigers uren gedupeerd. Ter wijl er niks aan de hand was." Volgens de gemeente Haarlem mermeer dreigden de gevelpla ten van de bijna tachtig meter hoge Pharostoren los te laten als gevolg van de harde wind. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V SUaa, Postcode Telefoon (i-V.m. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automated» betaling s mijn bank-gronummer Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ttbIs

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1