SPORT De wereld ligt weer open voor Postma Gevallen kampioen Jochem Uytdehaage berust in zijn lot Van Gaal schenkt Bar^a 2,5 miljoen Verkerk en Krajicek gaan door in Milaan Fries naar WK na overtuigende zege in skate-of Van Halst doet waarvoor hij is gehaald Team Verstappen zoekt banden s portuitslagen ans bedreigen ernemer ik - De bouw van het stadion voor voetbal- ,en de geplande vesti- winkels in het bijbeho- loimeerplaza blijven de iren in Alkmaar bezig- AZ-fans joegen onder- 'an Til gisteren via een 'opnieuw schrik aan, ij eerder al een kogel - gekregen. Zijn maga- bovendien besmeurd •igende teksten. Van Til, meubelzaken heeft, jvan de bedrijvenvereni- heftig heeft geprotes- ;en de vestiging van iij het nieuwe AZ-sta- est Ajax-fans i[NVB dea ek -en groep van ruim n v nderd Ajax-supporters Da stermorgen bij de KNVB ni geprotesteerd. Ze zijn in den over hun behande- zowel de voetbalbond clubs in het betaalde Een petitie werd door aangeboden aan Bert -een, plaatsvervan- :teur betaald voetbal, irters beklaagden zich ijven over de beperk - teit van de bezoekers- In de prijzen voor de donderdag 30 januari 2003 ding NAC 1 onzeker lEen conflict tussen de Ite Breda en de banken redding van NAC op laatste nippertje op los- rven gezet. Als de ban- It rechtstreeks 825.000 hun lening willen af- 1, is niet meer voldaan foorwaarden die de Bre- flitiek aan de redding C heeft gesteld. Van- boet de gemeenteraad Ikeuring geven aan de n het NAC-stadion, e 15,7 miljoen is ge lig voor I Madrid - De sterrenploeg van "rid is gisteravond ver- |door Real Mallorca. De woners versloegen de e kampioen met liefst nee plaatste Mallorca lectaculaire wijze voor nales van het Spaan- bernooi. Het eerste jen de twee Reals was Kindigd. nal morst jpunten mei - Arsenal verspeelde ind bij Liverpool twee iten. De koploper gaf een voorsprong uit mei. De tweede gelijkmaker uk IReds viel in blessuretijd. Ie United kroop dank- conileine zege bij Totten- ?t hil) iets dichterbij. Arse- it niettemin nog vijf los van de naaste bela- ichester United. jin selectie ntinië 1 aires - In Buenos Aires 'lectie bekendgemaakt (Argentijnse voetbalelf- Op 12 februari in de Am- R li ArenA tegen Neder- j eelt. Opvallend is dat er ei 1 pelers van Europese j jn opgeroepen door 1 oach Marcelo Bielsa. le vijf aanvallers bevindt io Ricardo Cruz van Bo- ie' Iruz was enige jaren U1 leider bij Feyenoord. dse In zijn kenmerkende stijl knokt Ids Postma zich naar de zege in de skate-off. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Cijs van Oosten heerenveen - Met een verplette rende nuchterheid sloeg Ids Post ma gistermiddag in Heerenveen de spijker op zijn kop, nadat hij in een skate-off het vierde startbe wijs voor het WK allround had gewonnen. Je moet als schaat ser in Nederland ook een beetje geluk hebben om goed door de selectiewedstrijden te komen." De Nederlandse schaatsers ein digden drie weken geleden met vier vertegenwoordigers bij de beste vijf op het EK en toch werd een skate-off noodzakelijk geacht om de vierde rijder voor het WK, volgende week in Göte- borg, aan te wijzen. De deur werd op een kier gezet voor olympisch kampioen Jochem Uytdehaage, zodat hij nog een kans zou hebben zijn wereldtitel te verdedigen. Alleen was het Ids Postma die er tussendoor glipte. Het voert te ver Postma een ge lukkige winnaar te noemen. De 29-jarige Fries verdiende zijn deelnamebewijs aan het WK op basis van een vlotte winst op de 1500 meter (1 minuut 49, 37 se conden) en een sterke tweede plaats op de 5000 meter (6.37,13). Maar ook hij bena drukte dat het raar kan lopen in een schaatsseizoen. „Voor het zelfde geld rijden Uytdehaage en Verheijen mij helemaal naar huis." Postma, die niet deelnam aan het EK, plaatste zich niet alleen voor het WK allround, maar ook voor de wereldbekerwedstrijden (1500 en 5000 meter) in Baselga, twee weken daarna. De schaats bond KNSB wierp hem in de vorm van een skate-off een red dingsboei toe. „Er is veel over gezegd maar ik vind de skate-off niet zo'n raar fenomeen", be toogde Postma. „Want met één slechte wedstrijd kan een heel seizoen weg zijn. Die herkansing moet er zijn." Met Postma dreigde het, na de zesde plaats op het NK allround in Assen, sportief de verkeerde kant op te gaan. Het contract met sponsor DPA loopt in april van dit jaar af. Niet zonder re den, want Postma wilde de vrij heid hebben een punt achter zijn schaatsloopbaan te zetten. Dat is sinds gisteren niet langer aan de orde. „Ga er maar vanuit dat ik nog een jaar doorga met schaatsen." Coach Ingrid Paul vertelde dat Postma zich dit seizoen weer bewust is van zijn kwaliteiten. „Hij wilde al heel graag, nu heeft hij ook de rust gevonden om technisch goed te schaatsen." Opvallend was dat hij gisteren niet het DPA-wedstrijdpak van Craft aantrok, maar één van Ni ke. „Daar voel ik me prettiger in." Met de toevoeging van Ids Post ma aan de WK-selectie reist, met uitzondering van Mark Tui- tert (22) en reserve Ralf van der Rijst(25), een veteranengezel- schap naar Göteborg. Met de in trede van de schaatsprofessional is ook de gemiddelde leeftijd in de laatste tien jaar gestegen. De oude garde - Ritsma (bijna 33), Romme (bijna 30) en Postma (29) - weert zich kranig. Postma, in 1998 olympisch kampioen op de 1000 meter „Ach, leeftijd zegt niet zoveel." door Peter van der Hulst heerenveen - Het gebaar van Jochem Uytdehaage was bijna verontschuldi gend. Na zijn verloren kwalificatierace spreidde hij zijn handen richting en kele toeschouwers. Zo van: Ik kan het ook niet helpen. Berusting voerde de boventoon, de woede ontbrak. Uytde haage mag in het Zweedse Göteborg zijn wereldtitel allround niet verdedi gen. Uytdehaage zag de bui al hangen. „In de dagen voor de skate-off maak je voor jezelf een analyse. Conclusie: Het gaat al beter. Maar is het genoeg? Het antwoord is: Nee." Sportief gezien neemt het na-olympi sche jaar voor Uytdehaage dramati sche vormen aan. De tweevoudige olympische kampioen mocht begin januari in Heerenveen ook al zijn Eu ropese titel niet verdedigen. Toen heette het excuus nog dat de kwalifi catiewedstrijd voor dat toernooi op een buitenbaan (NK allround Assen) werd gehouden. Inmiddels gaan de analyses van Uytdehaage en zijn coach Gerard Kemkers wat verder. Het werd een optelsom van factoren. Een van de redenen die de coach kon bedenken was dat zijn ploeg pas laat in het seizoen een eerste waarschu wing kreeg. Uytdehaage en ook zijn teamgenoot Carl Verheijen hadden over hun prestaties in de wereldbe kers van Hamar, Erfurt en Heerenveen niet te klagen. Het verval kwam pas in Assen. Kemkers: „Het voorseizoen was dusdanig goed dat we ook dach ten: Waar maken we ons druk om?" De scherpte ontbrak daardoor niet al leen bij de coach, maar ook bij de pu pil. „Ik heb niet zo op de technische details gelet", trok Kemkers het boete kleed aan. „Jochem is niet de Jochem van vorig jaar. Dat valt nu niet meer te corrigeren. Daar hebben we de zomer voor nodig." De oorzaak voor het falen van Uytde haage moet in de voorbereiding op het seizoen worden gezocht. Kemkers liet de teugels nadrukkelijk vieren. Niet alleen omdat hijzelf na de Win terspelen van Salt Lake City uitgeblust was, maar vooral ook om een rust punt in te bouwen op weg naar een nieuwe olympische piek. Zo begon nen de trainingen anderhalve maand later, werden er minder trainingskam pen belegd, liet Kemkers hoogtestages links liggen en experimenteerde hij met andere ijsdagen. Dit jaar werd al in augustus geschaatst, tegenover sep tember vorig jaar. Kemkers kwam tot de conclusie dat het allemaal wat te veel van het goede was. Toch vindt de TVM-coach niet dat hij heeft gefaald. De keuze om het dit jaar anders te doen was een bewuste. Het valt Uytdehaage ook zwaar dat hij sinds de Spelen van Salt Lake City als bekende Nederlander door het leven gaat. Zelfs met zonnebril wordt hij bij het stembureau herkend, klaagde hij. Kemkers weet van zijn schaatser dat hij nieuwe aspecten van het sportle ven eerst moet ervaren alvorens het een plaats te kunnen geven. „Als het goed gaat, komt hij sterker terug. Het brengt in ieder geval de scherpte weer terug." Of het nog op tijd is om tijdens het laatste grote toernooi van het seizoen, het WK afstanden in Berlijn, een rol van betekenis te kunnen spelen, weet Kemkers niet. „De laatste vijf, zes we ken hebben we de dingen op zijn plek gezet. Ik kan niet voorspellen hoe lang dat proces nog duurt." Uytdehaage wil nog niet van een verloren seizoen spreken, ook al had hij technisch ge zien het nodige op zijn kwalificatiera ces in Heerenveen aan te merken. „Wat betreft podiumplaatsen is het niet goed, maar het is wel een heel leerzaam seizoen voor mij. Ik word hier wijzer van. Bovendien is het WK afstanden pas over vierenhalve week. In die tijd kan nog veel gebeuren." Toch zal alleen een gouden medaille in Berlijn het jaar van Uytdehaage nog enige glans kunnen geven. Toekomst Nederlanders onzeker jaar cel voor ese arbiter ted Een internationaal rs 9frechter uit China is door itbank in zijn land ver- d tot tien jaar cel we- t aannemen van steek- gen. Gong Jianping zou el a dtaat van tenminste ne- mdi istrijden hebben beïn- lste oor een bedrag van in erd irca 45.000 euro. Gong dan S heeft bekend het geld in) en aangenomen, zó ges de Chinese televisie- Sp CCTV. De arbiter stond |e d itemationale lijst van de :esd leek jk-Step mag dai Tour vijfi istp Het Belgische Quick- s va vitamon heeft een uit- .ft ti g gekregen voor de onif^ Frankrijk. De Belgi- elerploeg van Patrick IT is een van de vier ie gisteren van de Tour na t een wildcard hebben jall, [en. Veertien ploegen gei 'p basis van de regle- vai van de internationale rzai Unie UCI al zeker van spet ne. Behalve Quick-Step, kin| )r de Nederlanders Ser iven en Bram Tankink en, kregen het Italiaanse n de Franse ploegen igricole en fdjeux.com lodiging. door Henk van den Boom Barcelona - Louis van Gaal ver trekt bij Barcelona met 2,5 mil joen euro minder dan waar hij volgens het contract recht op heeft. De oud-trainer neemt ge noegen met een afkoopsom van 3,5 miljoen. Van Gaal be schouwt dat bedrag als com pensatie voor het gemis aan sa laris dat hij anders dit en vol gend seizoen nog zou hebben verdiend. Hij doet afstand van het recht op compensatie voor het derde contractjaar. Voor Barcelona is dit een mee vallertje, want de club was bang dat het de volle mep moest be talen. Toch zien velen de nog steeds uiterst riante oprotpre mie als een voorbeeld van het wanbeleid van president Joan Gaspart Barcelona blijft na de snelle af wikkeling van het ontslag van de Nederlandse coach achter met een enorme kater. Iedereen vraagt zich af wat er nu moet gebeuren. De terugkeer van Car los Rexach op het trainersbankje is door de media al bij voorbaat fel bekritiseerd. Ook sommige bestuursleden vragen zich af of Rexach Bar^a weer uit het moe ras kan trekken. De technisch adviseur was voor Van Gaal ook hoofdtrainer. Onder zijn leiding bleef de club titelloos. 'Charl/ heeft hij al vier keer de kastanjes uit het vuur moeten halen als invallende coach en hij kent de club als zijn eigen broekzak. Gisteren zou hij de beslissing nemen of hij de kar weer zou gaan trekken, maar hij liet weten nog een dag langer bedenktijd nodig te hebben. Intussen wordt in de Spaanse sportpers druk gespeculeerd over andere kan didaten. Favoriet is de Argentijn Cesar Luis Menotti. Een oude bekende. Hij kreeg in 1983 bij Bar^a ook al de teugels in han den. Het was de periode van de Duitser Bemd Schuster en Ma- radonna. Ook Schuster wordt genoemd als de mogelijke op volger van Vein Gaal, net als de Joegoslaaf Antic. De spelersgroep, die gistermor gen afreisde naar Portugal voor een vriendschappelijke wed strijd tegen Benfica, leek eerder een stelletje verschoppelingen uit een weeshuis dan het ooit zo trotse team van Barga. Rexach reisde mee, maar hij liet de lei ding over aan hulptrainer Anto nio de la Cruz. De toekomst van de vijf Nederlandse spelers die door een bepaalde stroming binnen Barcelona als het ver lengstuk worden gezien van Van Gaal, wordt er niet rooskleuriger op. De contracten van Frank de Boer en Phillip Cocu lopen dit seizoen af en al onder Van Gaal was er sprake van dat de twee komende zomer terug zouden keren naar Nederland. De Boer heeft nog wel een optie om een jaar bij te tekenen, maar zaak waarnemer Rob Cohen denkt dat Barcelona van de Nederlan ders af wil. De contracten van Reiziger en Kluivert en Mare Overmars lo pen nog langer. Kluivert heeft nog twee seizoenen .tegoed en hij zal zeker bij Barcelona blij ven, tenzij een andere club zijn verbintenis wil aflopen, aldus zaakwaarnemer Sigi Lens. Reizi ger is een ander verhaal. Hij heeft nog anderhalf jaar, maar hij mag weg. Manchester City heeft belangstelling voor hem. arnhem - Een droomdebuut was het zeker niet, daarvoor mankeerde er te veel aan het spel van zijn nieu we dub Vitesse. Maar Jan van Halst (midden) kon gisteren toch met veel voldoening terugkijken op zijn eerste officiële optreden in het geel-zwart. Al sleurend, sjouwend en foeterend droeg de voormalige Aja- cied zijn steentje bij aan de fel bevochten, maar amper verdiende bekerzege op NAC: 4-2. Met een enorme fles champagne stapte Van Halst gisteren door de catacomben van het Gelredome. Hij was voldaan, maar meer nog behoorlijk moe. De middenvelder kwam gisteren handen en voeten tekort om de enorme hoe veelheid gaten om hem heen te dichten. „We zijn op inzet op de been gebleven", was hij realistisch als al tijd. „Maar ik vond eigenlijk, dat NAC beter combineerde." Vitesse mag zich mag opmaken voor een ont moeting met de winnaar van Feyenoord-AGOW. Foto: GPD/Hans Broekhuizen milaan/anp - Martin Verkerk heeft zich gisteren in Milaan ge plaatst voor de kwartfinale van het indoortennistoemooi van Milaan met een prijzengeld van 380.000 euro. De Alphenaar ze gevierde met tweemaal 6-3 over de Zweed Thomas Enqvist die in de eerste ronde van Sjeng Schal ken had gewonnen. Een dagdeel later bereikte ook Richard Kraji cek de laatste acht in Milaan door in een thriller te winnen van de Tsjech Radek Stepanek, 3-6 6-3 7-6. Verkerk was na afloop zeer ge lukkig met zijn tweede kwartfi nale op ATP-niveau (na In dianapolis 2002). „Ik retour neerde behoorlijk, maar ik stond ongelooflijk goed te serveren. Ga maar na, in negen opslagbeur ten 23 aces. Tegen een speler van dit kaliber moet je beslist het beste brengen dat je hebt." Thomas Enqvist, bijna 29, be hoorde rond de eeuwwisseling drie jaar tot de top-25 van de tenniswereld. Zijn hoogste posi tie was de vierde. De lange Zweed wist Schalken te slopen, maar had tegen Verkerk niets in te brengen. Verkerk haalde begin dit jaar als 85e zijn hoogste klassering ooit. Voor Milaan stond hij 90e. Zijn coach Nick Carr had Enqvist ge analyseerd in de partij tegen Schalken. Het tactisch plan werd door zijn pupil perfect uit gevoerd. De 23-jarige Zuid-Hollander, die in Melbourne een goede partij afleverde tegen de thuisspeler Mark Philippoussis, speelde in bijzijn van captain Tjerk Bogtstra met een beetje wraak gevoelens omdat hij buiten de Davis Cup-ploeg voor Zwitser land (volgende week in Arnhem) is gevallen. Bogtstra koos vorige week voor Schalken, Krajicek, Sluiter en dubbelaar Paul Haar huis. Verkerk: „Ik vind dat ik er best bij had kunnen blijven. Ik hoef de echt niet per se te spelen. Wat kan een vijfde speler in de ploeg voor kwaad? Overigens kan ik best billijken dat Krajicek is gekozen en ik respecteer ook de keuze van Bogtstra, maar als aankomende speler was het wellicht goed geweest als ik bij de ploeg was gehouden. Graag wilde ik de speciale sfeer van dichtbij meemaken." Bogtstra selecteert voor de Davis Cup-ontmoetingen altijd vier man omdat dit de trainingen vergemakkelijkt. Dan zit er niet voortdurend iemand aan de kant. De captain raakte in Mi laan opnieuw gecharmeerd van de vorderingen bij Verkerk, die deze kwartfinale zelf hoger aan sloeg dan Indianapolis vorig jaar. „In Amerika was het een hardcourtbaan. Nu heb ik tegen Voinea en Enqvist ook mooie overwinningen op een snelle in- doorbaan staan." Richard Krajicek had de grootste moeite met Radek Stepanek, een 24-jarige noeste arbeider in het tenniscircuit. De Tsjech, die bij de Australian Open van de Braziliaan Gustavo Kuerten won, maar later onderuit ging tegen 's werelds nummer 1 Lley- ton Hewitt, won de eerste set van Krajicek met 6-3. De 31-jari ge Muiderberger herpakte zich in de tweede set en won die overtuigend met 6-3. In de beslissende set maakten beide spelers geen fouten meer op hun eigen opslag. Ze serveer den naar 6-6. De tiebreak leek heel lang te gaan duren. Tot en met 12-12 brachten beide spe lers hun opslag succesvol over. Stepanek maakte de eerste fout, Krajicek kon niet profiteren en sloeg een volley buiten. Direct daarna kreeg hij een nieuwe kans toen hij met 14-13 voor stond. Stepanek sloeg een re turn te diepjivaarop Krajicek de e annen k vermoeide a i kon heffen. valencia/anp - Formule 1-ren- stal Minardi, het nieuwe team van Jos Verstappen, heeft nog geen banden. De Nederlander moest daarom vandaag zijn eer ste test op het circuit van Valen cia op rubber van een Formule 3000-wagen uitvoeren. Minardi reed vorig jaar op Mi- chelin-banden, maar de Franse firma verlengde het contract niet. De F1-stal onderhandelt nu met het Japanse Bridgestone, de andere leverancier in de hoogste autosportklasse. Een overeen komst is nog niet gesloten en daarom krijgt Minardi nog geen banden. De Brit Justin Wilson, Verstap pens teamgenoot, maakte giste ren de eerste testkilometers voor het team. Met de verkeerde ban den en een twee jaar oud chas sis kon hij weinig indruk maken. Minardi presenteerde in de per soon van Paul Jordan wel een nieuwe commerciële directeur. De 42-jarige Jordan werkte eer der bij ATS/BMW, Jordan, BAR en Benetton. BADMINTON Wateringen. Big Boss liga. Halve finales play-offs: VEL0 - Duinwijck 4-3. BILJARTEN Veghel. Masters driebanden. Poule A: Burgman - Valentijn 3-0 (15-9 15-14 15-9/1,406-1,066), Van Kuijk - Beemsterboer 3-0(15-7 15-6 15-10/1,406-0,741). Poule B: Jaspers - Van de Ven 3-0 (15-7 15-4 15-6/1,875-0,772), Arnouts - Havermans 3-1 (15-9 2-15 15-14 15-10/1,000-1,043) Poule C: Habraken - Uytdewillegen 3-1 (15-5- 14-15 15-10 15-8/0,883-1,340). Van Erp - Tijssens 3-2 (15-2 5-15 14-15 15-14 15- 11/1.207-1.096) Poule D: Koorevaar - De Kleine 3-0(15-4 15-7 15-10/1,730-0,875). De Bruijn - Bongers 3-1 (15-8 14-15 15-9 15-12/1.092-0,830). HANDBAL Portugal. WK mannen. Groep 1: IJsland - Polen 33-29 (14-17), Span je - Qatar 40-15 (20-6) Stand: 1. Spanje 2-4, 2. IJsland 2-4, 3. Polen 2-0, 4. Qatar 2-0. Groep 2: Duitsland - Tunesië 30-21 (14-13), Joegoslavië - Portugal 30-28 (18-7). Stand: 1 Duitsland 2-4, 2. Joegoslavië 2-4, 3. Portugal 2-0, 4. Tunesië 2-0. Groep 3: Kroatië - Egypte 29-23 (13-11), De nemarken - Rusland 28-35 (16-16) Stand: 1. Kroatië 2-4, 2 Rusland 2-2, 3 Denemarken 2-2,4. Egypte 2-0. Groep 4: Zweden - Honganie 33-32 (17-17), Frankrijk - Slovenië 31-22 (14-11). Stand: 1 Frankrijk 2-4. 2. Zweden 2-2, 3. Slovenië 2-2, 4 Hongarije 2-0. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3009. 10 14 15.16.19.21.26.28 30.34 35.40 45. 48.54.58 59 60.68.74. (Onder voorbehoud van typefouten). Totol3. 1.2.1.3.2.1.2.2.1 1.2.3.2. (Onder voorbehoud van typefouten). SCHAATSEN Techendorf. Criterium marathon. Mannen: 1. Ruitenberg (Wezep). 2. Van Meg- gelen (Amsterdam), 3 Smit (Nijeveen), 4 An- genent (Woubrugge), 5 Helling (Ooij). Stand: 1. Ruitenberg 42.1 pnt., 2. Heideman 35,1, Angenent 30 Vrouwen: 1 8ekkering (Den Ham). 2. Grimber gen (Heerenveen). 3. Van der Haring (Gronin gen) Stand: 1 Bekkering 50,2 pnt., 2. Grim bergen 39. 3. Van der Haring 39 TENNIS Milaan. Mannen, 380.000 euro. Tweede ronde: Verkerk (Ned) - Enqvist (Zwe) 6-3 6-3, Krajicek (Ned) - Stepanek (Tsj) 3-6 6- 3 7-6, Nieminen (Fin/8) - Dupuis (Fra) 7-6 2-6 6-4, Sanguinetti (Ita) - Galimbali (Ita) 6-2 6-4, Gaudenzi (Ita) - El Aynaoui (Mar/3) 7-5 6-3. Tokio. Pacific Open vrouwen, 1,3 miljoen euro. Eerste ronde: Maleeva (Bul/5) - Obata (Jap) 6- 3 6-3, Bovina (Rus) - Pistolesi (lsr/7) 6-2 3-6 6-3, Widjaja (Indo) - Jeon (ZKo) 6-3 6-3, Ray mond (VSt) - Suarez (Arg) 6-1 4-6 7-5, Majoli (Kro) - Stevenson (VSt) 6-3 6-3, Tweede ron de: Seles (VSt/1- Sugiyama (Jap) 7-5 5-7 6- 1, Rubin (VSt/4) - Srebotmk (Slw) 6-4 6-0. VOETBAL Arnhem. Amstel Cup, achtste finale. Vitesse - NAC 4-2 (1-1) 33. Mbamba 1-0, 45. Versteeg 1-1, 48. Michael Jansen 2-1, 62. Schenning 2-2, 83. Schenning 3-2 (eigen doel), 90. Mbamba 4-2. Scheidsrechter-, Jol, Toeschouwers. 8600. ZAALHANDBAL Eredivisie mannen. Kolping - Bevo HC 22-33, Tachos - Volendam 21-29. Eredivisie vrouwen. SEW - Quintus 25-25.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19