REGIO Paddokwekers hopen dat de buurt hen snel vergeten is a. igspin domein van verstandelijk gehandicapten Leiden buiten de deur houden, geld lenen en onderzoek doen erkgroep Batehof kan over een week aan de slag R5 Gele en rode muren en gloednieuwe fietsjes Voorlichting over illegaal gebruik van Drechtoevers til 20.000 rtredingen Ijenaar - De flitsapparaten |e Rijkstraatweg in Wasse- hebben vorig jaar over- 1 gemaakt. Liefst 20.015 au- ubilisten kregen een bon [snelheidsovertredingen, ijkt uit cijfers van de poli- glanden. De Rijksstraat- is niet het traject waar de Ite snelheidsovertredingen •n geconstateerd: dat was laan in Rijswijk, met overtredingen. ||itie pakt vier aatrovers op irdorp - De politie heeft liddag vier van tasjesroof tchte mannen aangehou- ip de Kerveltuin in Leider- De mannen trokken aan lopzoom een tas van de ider van een 55-jarige Lei- irpse. Toegesnelde agen- igen de vier wegrijden. Na :orte achtervolging werden de Kerveltuin tot stop- u dwongen. De mannen Ï9.20 en 22 jaar en afkom- ÉU uit Den Haag en Zoeter- probeerden nog rennend te komen, maar konden len aangehouden. donderdag 30 januari 2003 door Marieta Kroft vervolg van voorpagina HAZERswouDE-DORP - Wethouder Uljee is zich er goed van bewust dat hij gisteravond tijdens een voorlichtingsbijeenkomst niet alle zorgen van omwonenden over de komst van een pad dokwekerij in het dorp heeft kunnen wegne men. „Maar ik hoop dat er meer duidelijkheid is gekomen." Burgemeester en wethouders buigen zich de komende weken over de bezwaarschriften die op het gemeentehuis zijn binnengekomen. Uljee denkt over vijf weken een besluit te ne men. Daarna is er nog een bezwarenprocedu re mogelijk. Uiteindelijk zal Kügüksen toch toestemming voor de paddokweek krijgen, omdat de wet die toestaat. Het is inmiddels zo'n twee jaar geleden dat de gebroeders Kü^üksen de gemeente verzochten een paddokwekerij te mogen beginnen op de voormalige boerderij aan de Noorddijk 3 in Hazerswoude-Dorp. Tegen de komst van de paddokwekerij kon Rijnwoude niets doen, omdat het een agrarische activiteit is die wet telijk is toegestaan. Maar vanwege de weerstand in de buurt on derhandelde wethouder Uljee met de onder nemers en de provincie Zuid-Holland over de bouw van huizen in plaats van de paddokwe kerij. Uiteindelijk koos Kügüksen toch voor de paddo's, omdat hij het aanbod van de ge meente - de bouw van een vrijstaand huis en het maken van twee woningen in de bestaan de boerderij - te mager vond. Voor wethouder Uljee was dit besluit aanleiding om een infor matieavond te houden. De buurt gaf er massaal gehoor aan. Op een enkeling na, die zich afvroeg waarom hier wel moeilijk wordt gedaan over de paddokweek terwijl het gebruik van alcohol of het roken van sigaretten wel maatschappelijk aanvaard baar is, zit niemand te wachten op de kweke rij- Murat en Ali Kü^üksen hebben na gisteravond niet de indruk dat de bezoekers van de bijeen komst anders over hun handel zijn gaan den ken. Murat: „De mensen hebben een bepaald oordeel over paddo's. Het is moeilijk om sum mier in normale taal informatie te verstrek ken." Wat hij nog meer gaat doen om de buurt gunstig te stemmen, weet hij niet. „Ik hoop dat als we hier vijf jaar zitten, mensen elkaar bij de supermarkt vragen 'zit die paddokweke rij er eigenlijk nog?" geluk op irapad |en aan den rijn - Een 18- vrouw uit Alphen aan den gisteravond op een ze- op de kruising van de luwerlaan met het Oude ht aangereden. De wstak over bij groen licht, jarige Amsterdamse au- 001 ibiliste die haar aanreed, door rood. De Alphense is ji verwondingen aan het d naar het Rijnland Zieken- _J in Alphen gebracht. CDpmfietsster wond in aan den rijn - Bij een luk op de kruising van de :kestraat en de Aarkade ihen aan den Rijn is gister- n een 56-jarige brom- eéster uit Ter Aar gewond ge- jpk De vrouw werd aangere- loor een 23-jarige man uit ip, die met zijn auto wil- l De Ter Aarse is naar 'a^Jiekenhuis gebracht. twirlers uit Ir Aar naar WK it - Vijf leden van het ;am Dice Musica '83 uit nemen met Pasen (20 april) deel aan het we- ipioenschap in het Marseille. Chantal Lek, Verhaar, Nike en Kyra ip en Timo Muller tellenden tijdens de onlangs iden nationale titelstrijd bla|»laatsje in de kernploeg. 3 srf 06-F ipj door Coen Polack leiderdorp De oude sporthal bij het Rijnland Ziekenhuis zag er vier maanden geleden nog uit als een gemiddelde gymzaal. Maar de grauwe muren en kille atmosfeer zijn verdwenen. De gymzaal is omgetoverd in een kinderdagverblijf genaamd Dro menland. Hier rennen geen zweterige sporters meer; hier krioelen vanaf maandag kinde ren. Gistermiddag konden ou ders met hun kind alvast een kijkje nemen in het nieuwe kin derdagverblijf. De modderige parkeerplaats rondom het Rijnland Zieken huis, dat deze dagen met gerust hart een bouwput genoemd mag worden, doet het ergste vermoeden, maar eenmaal bin nen in Dromenland knallen de kleuren je tegemoet. Een kana riegele muur met grote, ogen schijnlijk lukraak geplaatste, ronde ramen gaat over in een oranje vloer om via een helling uit te komen op de knalrode muur aan de overkant. De witte uniforms van de ouders die na hun werk in het ziekenhuis even zijn komen kijken, steken opval lend af bij het paars, groen en blauw van de omgeving. Voor deze ouders is Dromen land een uitkomst. Het nieuwe kinderdagverblijf heeft plaats voor 36 kinderen, waarvan er 24 ouders hebben die in het zie kenhuis of in het nabijgelegen verpleeghuis Leytenrode wer ken. Manuela Kerkhoff zorgt dat haar dochtertje Kim (bijna 2) niet van een fietsje klettert. „Voor mij is dit de perfecte op lossing. Ik had tot voor kort een opppasmoeder, maar die heeft van de ene op de andere dag af gezegd. Toen ik er achter kwam dat dit verblijf op het terrein van het ziekenhuis zou komen heb Ouders konden gistermiddag met hun kind een kijkje nemen in het nieuwe kinderdagverblijf Dromenland bij het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Maandag gaat het open. Foto: Henk Bouwman ik Kim meteen ingeschreven, want ik werk hier en dat is dan wel zo makkelijk." Kerkhoff heeft haar andere kind altijd naar een verblijf in Zoeter- woude gebracht. „Maar hier is het veel mooier. Ik vind het bij voorbeeld heel fijn dat er hier 's ochtends een grote ontvangst ruimte is waar je nog even rustig een kopje koffie kunt drinken. Dat maakt het afscheid van je kind niet zo abrupt." De jongste kinderen worden sla pend met een speen in hun mond binnengedragen, terwijl de wat ouderen rondcrossen op fonkelnieuwe fietsjes of opge wonden babbelen over de nieu we knuffelbeesten en bromtol len. Ouders vergapen zich on dertussen aan de speelse vond sten van de architect die Dro menland ontwierp. Monique Brouwer, die als projectmanager Dromenland voor de SKL heeft opgezet, benadrukt dat hier voor kinderen veel te ontdekken moet zijn. „De kinderen moeten vooral vrij kunnen zijn. Er zijn momenten dat de kinderen in hun eigen groep moeten blijven, bijvoorbeeld voor een kringge sprek of tijdens het eten. Daar buiten is het hele gebouw vrij voor iedereen om te spelen. Zo kun je dus heel makkelijk je vriendjes of vriendinnetjes in een andere groep opzoeken en samen spelen in de zandbak." In het nieuwe kinderdagverblijf zijn drie groepen van twaalf kin deren. Het zijn zogenaamde 'verticale' groepen, wat wil zeg gen dat in iedere groep kinderen van alle leeftijden tussen 0 en 4 jaar oud zijn opgenomen. Brou wer: „In een 'horizontale' groep heb je dus bijvoorbeeld alleen baby's of alleen driejarigen. In dit verblijf is het meer zoals thuis; er zijn oudere kinderen om de kleintjes een beetje te helpen." Dromenland is dagelijks ge opend van 7.00 tot 19.00 uur. Voor kinderen tot twee jaar is er inmiddels een wachtlijst. Voor kinderen ouder dan twee jaar is er nog wel plaats. jacobs wou de - Geen cara vans of campers aan het water neerzetten, geen bootjes aanleggen, geen terrasje aan het water bouwen en als het even kan geen coniferenhagen planten, maar bijvoor beeld een afscheiding van meidoom of beuken. Ja- cobswoude wijst de ge bruikers van de Drechtoe vers in een brief op alles wat verboden of onge wenst is op de oevers van het veenriviertje tussen Leimuiden en BUderdam. De Drechtoevers zijn voor een belangrijk deel in ge bruik als kleine privé-re- creatieterreintjes, waar ge regeld puin wordt gestort om de venige bodem te verharden, zodat er schuutjes en caravans kunnen worden neergezet. Het gebruik als recreatie terrein is toegestaan, mits de natuur niet wordt aan getast. In de praktijk komt het erop neer, dat de ge bruikers weinig meer mo gen doen dan op een klap- stoel in de graskant zitten. Het werkelijke gebruik is daardoor al gauw illegaal. Het CDA deed vorig jaar een oproep om eindelijk eens op te treden tegen de overtreders. De Drechtoe vers zijn een gebied met hoge natuurwaarden en een grote natuur-histori- sche betekenis. Maar de gemeentelijke 'handhaver' heeft onvoldoende moge lijkheden om de illegale praktijken aan te pakken. Vandaar dat de gemeente het nu op een vriendelijke manier probeert. Burge meester en wethouders hopen dat het illegale ge bruik zal afnemen, als zij de gebruikers er duidelijk op wijzen wat wel en wat niet is toegestaan op hun recreatieterrein tje. op" „.-.lm van Wanrooy end 7 20CUr - In Ter Aar is een lang irett) sterde wens in vervulling tn. Verstandelijk gehandi- *c. n van huize Ursula in -/ha n'een z'ln er hun eigen g :1, atelier en expositieruim- gonnen. „Het gaat fantas- l', zegt begeleidster Meriam se na een maand proef in. Morgen wordt het on- imen aan het Lindenplein J e eel in gebruik genomen, jjl idee leefde al langer, maar het dan eindelijk zover. Ie- JlI n is er blij mee." ilijkt ook wel als er in het pand poolshoogte wordt len. Marjolein (26), Henk 'ïda (33) en Simone (32) lef in het atelier, waar zij oral bezig houden met iek. Kleien en glazuren, ;aat het om. „Ik maak oli- schildpadjes en glazuur vazen en schalen, om iwat te noemen", zegt Mar- [p. „Dat kan ik tenminste. Ik *reatief en ben er goed in. idien heb ik het onwijs nijn zin." Zij is de enige izige die nog thuis in vU- woont. De anderen hou- lomicilie in huize Ursula 'een en komen dagelijks :n busje naar Ter Aar. ,Op deze manier kom je :ns buiten. Dat vind ik Je gaat officieel naar je neemt brood mee. Ik hou ït keramiek ook bezig !t vouwen van folders. Linda, Henk en Marjolein druk aan het werk in het atelier van de Brugspin. „Hier vervelen we ons niet." Foto: Taco van der Eb Simone tekent kaartjes en maakt ontwerpen voor placemats. Lin da doet allerlei dingen voor de winkel, waaronder het krullen van cadeaulintjes. Samen heb ben ze er veel plezier in. Henk Veen (55) is het hoofd van de dagbesteding voor huize Ursula. En eigenlijk de bedenker van het plan in Ter Aar. „We werken hier nu vanaf 6 januari. Dat is een soort gewenning voor de bewoners. Nu werken hier twaalf bewoners. Het is de be doeling dat we doorgroeien naar zestien. We zorgen hier voorna melijk voor de keramiekproduc- tie. Alle andere producten ko pen we in bij andere instellingen voor verstandelijk gehandicap ten. En dan moet je denken aan een gebied tussen Noordwijk en Apeldoorn. In het begin was dat natte vingerwerk, maar zo lang zamerhand kennen we het klap pen van de zweep." Veen is ook niet bang dat het avontuur in Ter Aar fout zal af lopen. „We hebben ervaring. Dit is voorgekomen uit het Spinne- web, zeg maar ons interne on derkomen in huize Ursula. We hebben hier voor de naam De Brugspin gekozen, omdat het de naam van een echte spin is, ver wijst naar het verleden en ook past in de naam van onze nieu we stichting De Bruggen. Want onder die stichting vallen tegen woordig zorginstellingen uit Zwammerdam, Nieuwveen, Waddinxveen, Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Den Haag en Leiden." De Bruggen telt inmiddels vier vergelijkbare winkels. Behalve De Brugspin in Ter Aar zijn er in Bodegraven, Nieuwveen en Maassluis toko's van de stich ting. Veen vindt Ter Aar een ge schikte locatie. „Het is een ge middelde plaats. Daar is een be hoorlijke klantenkring op te bouwen. Dat blijkt uit ervaring. In een grote plaats als Alphen moet je hier niet mee beginnen. De mensen zijn er te wijkge richt. Hier loopt iedereen mak kelijker binnen. In de weten schap dat er geen concurrentie is. Wij noemen ons een idee shop en dat slaat aan." Pieterse (46) beaamt dat. „Kera miek is bij uitstek geschikt. Als we het over normalisatie en in tegratie van verstandelijk gehan dicapten hebben en zorg voor elkaar, dan is deze winkel in Ter Aar zeer geschikt. Bij een instel ling als Ursula kan dit niet. Niet iedereen wil mee, maar degenen die dat wel doen beleven er veel plezier aan. We zien hoe gehan dicapten vooruit willen. Het is hun en onze drijfveer. Het geeft een geweldige kick." Nieuwe suggesties op laatste brainstorm-avond LO iugge - De werkgroep van inenden, middenstanders jtfdere betrokkenen bij de ichting van winkelcen- 5 3°e Batehof in Woubrugge |Ver een dikke week aan de Ws het aan burgemeester lethouders ligt, kan de werkgroep volgende week vrij dag beginnen, daags nadat de gemeenteraad heeft besloten over de zaak. B en W stellen voor 30.000 euro uit te trekken voor de ondersteuning van de club, die voor de zomer met een breed gedragen plan voor De Batehof moet komen. Wethouder Verhagen geeft toe dat er een flink prijskaartje hangt aan de ondersteuning van de werkgroep. „Inspraak is duur, maar plannen die steeds mislukken zijn denk ik nog veel duurder." Plannen voor uitbrei ding van het Woubrugse winkel centrum sneuvelden de afgelo pen jaren op bezwaren uit de politiek en uit de buurt. De werkgroep die nu onder pro fessionele begeleiding een defi nitief plan moet maken, moet overigens voor een deel nog worden gevormd. In december werd op initiatief van Gemeen tebelang al een begin gemaakt met een voorlopige werkgroep. Maar voordat die club definitief wordt, wil de gemeente andere Woubruggenaren nog de kans geven zich aan te melden. door Nancy Ubert oegstgeest - „Schaf af die socia le woningbouw! In die goedko pe huizen komen toch alleen maar Leidenaars wonen. De mensen in Oegstgeest lukt het niet een huisje in eigen dorp te bemachtigen." Op de laatste brainstormavond van Leefbaar Oegstgeest, in een snikhete zaal in het gemeentecentrum, zijn weer heel andere geluiden te horen dan op twee eerdere bij eenkomsten. Zo'n vijftig burgers kwamen gisteravond hun zegje doen over het miljoenentekort van de gemeente. Van Rijn, voorzitter van de plaatselijke ijsclub: „Mijn voor stel houdt Oegstgeest groen, le vert een bijdrage aan de ver keersveiligheid en aan.het mi lieu, want we gaan weer massaal op de fiets." De helft van de 16 miljoen euro die Oegstgeest nu rood staat, wil Van Rijn bezuini gen. „Op de tunnel naar de Me- renwijk bijvoorbeeld." De ande re helft moet de gemeente lenen tegen vier procent rente. „We lossen het in 20 jaar af, via een annuïteitenlening." Dat kost de gemeente 58.000 euro per jaar, heeft Van Rijn uitgerekend. „En nu komt de clou: we gaan par- keergeld heffen." Weer presen teert Van Rijn een ingewikkelde rekensom. Het komt erop neer dat wanneer Oegstgeest twee euro parkeertarief per uur re kent, na aftrek van materiaal en personeelskosten 715.000 euro per jaar overblijft. „Ruim vol doende voor de aflossing." .Niet alleen Van Rijn had zich voorbereid. Ook Waijer, de bur ger die zich vorig jaar al kritisch uitliet over het huishoudboekje van de gemeente, liet blijken dat hij over het miljoenendebacle had nagedacht. „In de brief die B en W aan de burgers hebben geschreven, worden alleen de locatiesubsidie en de afkoop van de jachthaven als oorzaken van de overschrijdingen genoemd. Dit kan niet waar zijn, dus is de informatie onvolledig." Waijer vindt dat er zo snel mogelijke een onderzoek moet komen naar de oorzaak van de miljoe nenramp. Net als een aantal an dere mensen in de zaal vindt Waijer, dat deskundige burgers daarbij als klankbord kunnen dienen. „Er moeten duidelijke afspraken gemaakt worden over het tijdstip waarop dit onder zoek is afgerond." Dat moet dan wel voor de volgende gemeente raadsverkiezingen zijn, bena drukt Waijer. Anders weet de burger nog niet op welke partij hij moet stemmen. Dat de problemen niet uitslui tend in de schoenen van de be woners van Poelgeest geschoven mogen worden, is de zaal wel duidelijk. „Jarenlang is reclame gemaakt voor die duurzame wijk. Als het bestuur hierop ver der gaat bezuinigen, verliest het zijn laatste restje geloofwaardig heid", klinkt het. Als aan het einde van de bijeen komst twee vrouwen arm in arm het gemeentecentrum verlaten, merkt één van hen op: „Toch jammer dat Leefbaar Oegstgeest als enige partij een openbare discussieavonden houdt. Zo'n praat- en klaagsessie zou geen politieke kleur moeten hebben. De gemeente had zo'n bijeen komst moeten organiseren." IJsclub bang voor bouwdrift Het bestuur van de Oegst- geestse IJsclub is geschrokken van het bericht dat burge meester en wethouders willen onderzoeken of het terrein van de ijsbaan, ook bekend als de Ezelwei, bebouwd kan wor den. Het is één van de maatre gelen waarmee het college de financiële problemen van de gemeente denkt te overwin nen. „Een kat in het nauw maakt rare sprongen", zegt voorzitter Frans van Rijn. Direct nadat bekend werd dat het terrein, achterkasteel Oud Poelgeest, op de nominatie staat om bebouwd te worden, belegde het bestuur van de ijs- club een spoedbijeenkomst. „Dit kan niet de wens van de burgers zijn", aldus Van Rijn, „dat weten we honderd pro cent zeker." Volgens Van Rijn is het nog maar de vraag of bebouwing van de Ezelwei zoveel geld in het laatje brengt. „De grond ligt laag ener zit een gat in de zandlaag.|fcreikbaarheid, in frastructuur en ontsluiting van het terrein; dat is allemaal niet makkelijk. Als we een nieuwe ijsbaan moeten aanleggen, brengt dat ook weer kosten met zich mee. Dit is kapitaal vernietiging. Oegstgeest is een groene gemeente. Van de ver koop van je zilverwerk krijg je altijd spijt Als het terrein tus sen de wipwatermolen en kas teel Oud Poelgeest wordt vol gestouwd, verliest Oegstgeest een stuk van haar karakter." De ijsclub nodigt burgers van Oegstgeest uit om digitaal mee te discussiëren op www.ijsclu- boegstgeest.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17