LEIDEN REGIO n 'Duidelijker kan Hij het niet laten zien' Herbouw Rembrandthuis lijkt van de baan Norder heeft voorsprong, maar de finish is nog ver te voor itknijpen keel nperklever Nog geen rolstoellift aan trap van de burcht jurpad se Hout DONDERDAG 30 JANUARI 2OO3 _Omdat er in de winter ien is in de natuur heeft ■ling Natuur- en Milieue- (NME) een natuurpad •t in de Leidse Hout. De jordt aangegeven met palen met een gekleur- In Het Koetshuis aan K^ene Maredijk kan op I [tussen 14.00 en 14.30 *op woensdag tussen n 15.00 uur een bundel haaltjes en opdrachten i opgehaald, waarvan de ers overeenkomen met merde palen in het bos. tas met een boom- fotjmeter, een centimeter erii knoppentabel hoort bij iels usting. Het natuurpad is e in maart te lopen: Auto ten kunnen hun voertuig Boii -n °P het UVS-terrein lOegstgeesterweg. Architect Leidse Merenwijk buigt zich over de bouwtekeningen van de Schepper ug/rijp wetering - Om- een automobilist op de lijpwetering naar de keel moet een 39-jarige Am- nmer 200 euro betalen, de politierechter hem een voorwaardelijke an 100 euro op. ite zei dat hij de auto- belaagde omdat hij de aan het 'bumperkleven' uiteindelijk achterop De Amsterdammer zijn BMW en rende 'agressieve chauffeur' het slachtoffer ij met twee handen zijn iL Daarna zou de Am- hem over de vang- iben getrokken. „Als het ïuut langer had geduurd, waarschijnlijk gestikt", rde hij bij de politie, if van het slachtoffer, die e verdachte reed, stopte aanrijding. Omdat zijn olgens hem werd ge- sloeg hij de verdachte n af. De vriendin van de hen ite voorkwam vervolgens veil neef haar vriend bleef elsi i schoppen, an s de Amsterdammer had hn chtoffer zwaar overdre ss j zou hem wel hardhan- uss bben beetgepakt, maar In niet zijn keel hebben >ten knepen. „Hij had nog nn 5 voor tien", zei hij. Offi cii n justitie Knobbout ge- het slachtoffer. „Het erg- ar d ik dat zijn kleine kinde- E< terin de auto hebben ge- aai ie hun vader bijna werd en d", aldus de aanklager, 'en ;een werkstraf van zestig nee dgens politierechter Valk nsti aangever het verhaal iets kt, ook omdat hij geen ad opgelopen. Daarom "een lagere straf op. door Silvan Schoonhoven Hij is de geestelijke vader van de Leidse Merenwijk. Als gemeente lijk stedenbouwkundige ontwierp hij wijken en huizen door heel Leiden. Sinds een wonderbaarlij ke redding uit de golven van de Adriatische Zee gelooft Kees van der Wardt (64) niet meer in toe val, maar wel in de sturende hand van de Grote Architect. Het is de zomer van 1982. In een gele rubberboot op de Adriati sche Zee dobbert een slaperige Van der Wardt. De warmte, de siësta en een met wijn overgo ten maaltijd doen zondige ge dachten wortel schieten bij de architect „Ik wist dat ik de lief de en energie voor mijn vrouw moest bewaren, maar helaas liep het weer eens uit de hand." God ziet echter alles. Van der Wardt valt na zijn daad in slaap en zijn opblaasboot drijft af. „De wind had mij afgedreven, zoals ik eerder het zaad." Als hij wak ker wordt, is de Joegoslavische kust nog maar een streep aan de horizon. Eerst maar even een duik nemen om wakker te wor den, denkt hij, en dan rustig te rugpeddelen. Het loopt echter anders. Van der Wardt stapt on handig uit, de boot slaat over hem heen en drijft door de wind voortgeblazen verder af. Het ziet er slecht uit voor de Leidse architect. „Na een uur ploeteren en nog altijd geen boot in zicht drong langzaam het besef tot mij door, dat ik het niet meer zou halen en dat ik reddeloos verloren was." Een 'ongekende angst' maakt zich van hem meester. Hoewel hij zijn geloof heeft laten verwate ren, richt Van der Wardt ten ein de raad een gebed tot zijn Schepper, met de belofte 5.000 gulden aan een goed doel over te maken als God hem uit zee redt. En jawel: daar verschijnt een schip op de golven. De red dende engel is een schipper, net als de drenkeling ingenieur van beroep, wiens vrouw en doch ters ook nog eens precies even oud blijken als die van Van der Wardt. Aan het denken gezet door het gebeurde, keert de Leidse ste denbouwkundige zich na het mirakel van zijn redding tot het geloof in God en de rooms-ka- tholieke Kerk. Hij verdiept zich in het toeval en Gods sturende hand die daarachter schuilt. Sindsdien gebeurt niets meer toevallig. Van der Wardt ver wondert zich in de goddelijke blauwdruk van de wereld: geo metrische patronen van bloem en blad en de gulden snede die de bouwtekening van het men selijk lichaam regeert. „Ik begon te twijfelen aan het idee dat de schepping zomaar geheel toe vallig is ontstaan, zonder enig vooropgezet plan. Als ik naar de schoonheid van de vrouw kijk en ik realiseer mij de complexi teit en functionaliteit van het menselijk lichaam, dan weet ik met Einstein: God dobbelt niet." Van der Wardt ontdekt dat hij niet de enige architect is die ge fascineerd is door het ontwerp plan achter de menselijke ver houdingen. De eerste blauw druk van het lichaam stamt al van de bouwkundige Vitruvius uit de oudheid, die het lichaam zag als het volmaakte gebouw. Zijn tekening van de man die met gespreide benen en armen in een cirkel en een vierkant staat werd bekend door een te kening van Leonardo da Vinci. Zo beroemd is deze afbeelding dat de Vitruvius-man' nu zelfs de Italiaanse euromunt siert. De Leidse architect haalde zijn liniaal erbij en vond in de Vitru- vius-man nog andere verborgen toevalligheden die de Grote Ar chitect in zijn ontwerp had ge legd. Van de twaalf stammen van Israël tot de sterfdag van Je zus, alles kan Van der Wardt af leiden uit het ontdekte ontwerp- raster. Hij is zo onder de indruk van de verbanden tussen het menselijk lichaam, de vormen in de natuur en hoe de schepper dit allemaal heeft uitgedacht, dat hij een boek schrijft. „Het blijkt dat alle delen van het menselijk lichaam zo gepropor tioneerd zijn, dat ze ten opzich te van elkaar tot zuivere getals verhoudingen leiden. Niets is hierbij aan het toeval overgela ten. Alles is bewust geconstru eerd. Je hoeft geen ontwerper te zijn om dat te zien. Wie dit met wil zien, wie hier niet eerbiedig door de knieën wil gaan en nog steeds het woord 'toeval' in de mond durft te nemen, denkt niet langer rationeel en moet zich oprecht zorgen maken. Duidelijker kan God zich toch niet laten zien? God heeft de laatste scepticus over de streep willen trekken. Het besef drong ten volle door dat ik hier - zelf ontwerper van professie - oog in oog stond met het magnifieke ontwerp van de Schepper." Van alle bouwkundigen die zich lieten inspireren door natuurlij ke verhoudingen steekt er voor Van der Wardt één met kop en schouders boven de anderen uit: Antonio Gaudi. Een man die de schoonheid van de natuur bijna heeft geëvenaard, denkt de Leidenaar. Toen hij over Gaudf schreef, kruiste de voorzienig heid opnieuw zijn pad. Hij schreef 'hij was een nederig christen en is volgens velen kan didaat om heilig te worden ver klaard'. Die regel tekst op het scherm kleurde opeens rood en de letters werden twee keer zo hoog. „Ik ging het printen en weg was het. Toch heb ik het duidelijk gezien. Ik laat het de mensen die bezig zijn met de zaligverklaring van Gaudi weten. Je staat toch raar te kijken als zoiets gebeurt." Zo zijn er wel meer tekenen die Van der Wardt als goddelijke vingerwijzingen beschouwt. In zijn computer raakte een hoofd stuk kwijt en dat was goed: het was een slecht stuk, denkt de ar chitect achteraf. Tijdens de be werking van een ander hoofd stuk bleek plotseling een woord in vet te staan, zonder dat de schrijver daaraan iets had ge daan. Door heel Leiden heeft Van der Wardt als stedenbouwkundige zijn sporen nagelaten: in Pan- cras-Oost, de Leeuwenhoek, op de Maredijk, het Jorisplein, in de Vogelwijk, de Stevenshof, aan de Hogewoerd en in de Haver en Gortbuurt. Architecten voelen wel verwantschap met de schepper, denkt hij. Maar aan organisch bouwen, zoals Gaudi dat doet, komen Nederlandse architecten nauwelijks toe. „Ik zou de natuurlijke vormen wel meer in hun ontwerpen willen zien. Maar in de sociale woning bouw ben je zo beperkt in je budgetten dat je blij mag zijn als je er een paar leuke dingetjes in kunt stoppen." Een gebouw vol gens de door hem blootgelegde getalsverhoudingen en ont- werpraster is nog niet van de grond gekomen. De gelovige architect betreurt het dat de mensheid blind is voor de Grote Architect en Zijn kerk. „Zoals ik indertijd groot gevaar liep in de Joegoslavische golven, zo lopen ook nu mensen groot gevaar omdat ze te licht zinnig en te zelfzuchtig met de rug naar God gekeerd leven." Kees van der Wardt e.a.; Toeval? Welnee! Uitgeverij Bert Post, Noorden; ISBN 907037629 6 Kees van der Wardt, geestelijk vader van de Merenwijk, geioon dat ood in de nemei net toeval stuurt. Foto: Frans Roomer ACHTERGROND Nieuw bouwplan voor Valkenburg De beste oplossingen zijn de mogelijkheden waarvan je denkt: waarom is dat niet al veel eerder op tafel gekomen? En het moet gedeputeerde Marnix Norder worden nagegeven dat hij deze week met zo'n oplossing is gekomen voor de woningbouwproblemen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Laat het vliegveld voorlopig maar zitten waar het zit en bouw de duizenden huizen waarvoor de regio nog ruimte zoekt in de Valkenburgse Zijlhoek en de Katwijkse Kooltuin. Maar zo ver is het nog lang niet. De Vitruvius-man van Da Vinci en Van der Wardts toevoegingen aan het ontwerpraster. Illustratie: uit besproken boek iklize oproep om meer informatie krade gevel van het Rembrandthuis 'artij 7 januari is wel gereageerd, maar ,veg 'erder zijn we nog niet gekomen. Scheffer, directeur van Leiden •tieAW, liet echter weten dat egdfuele herbouw van het geboorte- ner evan de schilder aan de Wedde- rnijn wat hem betreft van de baan is. t j 01 963 is de gevel opgetrokken naar bl ntwerp van architect M. Schut- m egt Scheffer. „Hij heeft toen ge- pai eerd een gevel te ontwerpen van tdl orspronkelijk pand uit de 17de si Het probleem was en is, dat er irei lijk niets bekend is van hoe de ger es aan de Weddesteeg er toen uit- lem our êt nog, er stonden daar drie ,vor K naast elkaar, maar we weten lis tl *Qs in welk huisje Rembrandt is en. Het plan om het oorspronke- luis van Rembrandt na te bou- j. R 5 dus gebaseerd op een pand dat ït kennen." bben wel een ansichtkaart met een paar woninkjes aan de steeg van voor 1906. Maar dat is garantie dat die huizen heel oud zijn. Ze kunnen daar net zo goed in de 18de eeuw zijn neergezet Dan zouden we het geboortehuis bij bena dering moeten bouwen en wat moet je dan bouwen?" „Ik zou met het oog op het toerisme best een Rembrandthuis willen, maar dan wordt het allemaal wel erg 'fake'. Het is toch vreemd als we een pand moeten bouwen terwijl we zo weinig weten. Iedereen die ook maar enig his torisch besef heeft, snapt dat we dat dus niet moeten doen." „Dan kunnen we ons beter op andere dingen storten, zoals een Rembrandt- bezoekerscentrum in de uitbreiding van de Lakenhal of een gedenksteen aan de Weddesteeg. Dat heeft meer zin dan al dat gepuzzel rond het ge boortehuis." De gevel van het Rembrandthuis was een cadeau van de Nederlandsche Ro togravure Maatschappij (NRM) aan de gemeente ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het bedrijf, dat aan het Noordeinde was gevestigd. Na de sloop van het NRM-complex in de ja ren zeventig bleek de gevel onvind baar. De OGL-bestuursleden Wim Duinker en Marianne Samson maken zich samen met consulent Bart Dekkers (rechts) op voor het Europees jaar van de Gehandicapten. Foto: Mark Lamers kon hele VOO legt De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van "limoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Dit jaar, 2003, is het Europees Jaar van de Gehandicapten. In aansluiting op 2002, dat als Provinciaal Jaar van de Ge handicapten stond aangemerkt. U zult er nog weinig van gemerkt hebben. Dat is niet vreenid, want zelfs de OGL, de stichting Overleg Gehandicapten Leiden heeft er nog wei nig van gemerkt. Maar dit jaar gaat dat veranderen, zegt OGL-consulerit Bart Dekkers. Om zijn uitspraak kracht bij te zetten legt hij een poster neer. In vier talen valt de 'doelstelling van het jaar' te lezen: 'Dit jaar zullen personen met een handicap en gehandicap tenorganisaties op alle niveaus - Europees, nationaal, re gionaal en plaatselijk - zich inzetten voor de bevordering van gelijke rechten en volledige participatie in de maat schappij van personen met een handicap. Het Europees Jaar betekent een kans voor ons allemaal om samen te wer ken en te profiteren van de vorming van een maatschappij waarin niemand wordt buitengesloten'. „Leiden is een stad waar nog een hoop verbeterd kan wor den voor gehandicapten, aldus Dekkers. „Nu hebben we niet de verwachting dat er dit jaar een rolstoellift aan de trap van de burcht wordt gemaakt of dat alle straten met kinderhoofdjes geasfalteerd worden. Maar er gaan wel din gen gebeuren. We willen een boekje uitbrengen over cafés in Leiden waarbij overal wordt aangegeven hoe rolstoel- vriendelijk de bewuste gelegenheid is." Eric-Jan Berendsen en Timoteus Waarsenburg Een paar maanden geleden leek de deur voor Valkenburg met een klap dicht te vallen. Demis sionair minister Kamp van VROM liet in zijn zogeheten stellingnamebrief in één korte zin weten dat er geen geld was voor de verhuizing van de vlieg basis. Maar de deur veerde terug en bleef op een kiertje staan. Kamp liet namelijk ook weten dat hij zeker niet tegen de be bouwing op zichzelf was. In elk geval voor na 2020 blijft het een optie, stelde hij. Norder liet kort daarop al weten dat hij 'nog wel wat in zijn achterzak' had en daarover in de slag zou gaan met Kamp. Wat dat heeft opgeleverd, maak te hij dinsdag wereldkundig: provincie en rijk gaan onderzoe ken of er ook bij langdurig uit stel of zelfs afstel van de ver plaatsing van de vliegbasis kan worden gebouwd in de directe omgeving. Het vliegveld zit nu wel erg ruim in zijn jasje. Als de korte dwarsbaan wordt ge schrapt, komt er behoorlijk wat (extra) ruimte vrij op de 945 hectare die in het nieuwe streekplan Zuid-Holland West als 'transformatiegebied' wordt aangeduid. Met gemiddeld zes vluchten per dag zal het met de geluidsoverlast ook wel meeval len - zeker in vergelijking met bijvoorbeeld Schiphol. Het klinkt allemaal plausibel ge noeg. En de druk is groot De Duin- en Bollenstreek kan er met een fikse aanslag op het woonklimaat in de dorpen op woningbouwgebied nog wel uit komen, maar voor de Leidse re gio is het probleem een stuk groter. Woningbouw op Valken burg blijft voor die regio boven aan het verlanglijstje staan. Dat Katwijk en Valkenburg er niet blij mee zijn, is een ander verhaal. Zij hebben altijd ingezet op het openhouden van Valken burg en leken dat eind vorig jaar tegen bijna alle verwachtingen in nog voor elkaar te hebben ook. Voor die gemeenten is het plan een dubbele tegenvaller. Niet alleen door het feit dat er mogelijk wordt gebouwd, maar ook door de manier waarop dat dan gaat gebeuren. Precies op de omgekeerde manier die ze samen met Wassenaar altijd hebben voorgesteld voor het ge val dat: houd de randen van het gebied vrij als groene buffers en bouw in het midden een Val- kenburcht' van ongeveer 5.000 luxe woningen. In het nieuwe plan komen er echter huizen in die 'groene buffers' en blijft er in het midden een open, maar ver der voorlopig niet toegankelijk gebied over. Wat daarmee ge beurt als de vliegbasis op ter mijn toch verhuist - de optie Zestienhoven wordt onderzocht - is nog maar de vraag. Met een beetje pech staat in 2020 het he le gebied vol via een 'salami-tac tiek', zoals de Katwijkse burge meester Wïenen het omschrijft. De bezwaren die hij en zijn Val kenburgse collega Van der Reij- den hebben opgeworpen tegen de plannen die ze al wat langer kennen, klinken toch niet over tuigend. Waarom zouden bij voorbeeld de agrarische bedrij ven uit de Zijlhoek niet kunnen worden 'uitgeplaatst', om het hoofdbezwaar van Van der Reij- den maar te noemen. In het na bijgelegen Duyfrak, waar Val kenburg wel wil gaan bouwen, is dat in elk geval géén pro bleem. En Wienen mag dan slechte ervaringen hebben met de te late aanleg van infrastruc tuur in grote nieuwbouwwijken, dat kan op zich hooguit een re den zijn om daar extra goed op te letten. Verder wil Wienen dat ook de Haarlemmermeer en de Grote Polder bij het onderzoek wor den betrokken. Hij kan er daar bij bijvoorbeeld op wijzen dat de Grote Polder lange tijd de voorkeur heeft gehad van de provincie. Maar zeker de Haar lemmermeer lijkt minder realis tisch: er liggen ook al claims op de polder voor waterberging, er zijn constant problemen met het grondwater, zeker voor de Leidse regio is het een stuk ver der weg dan Valkenburg, en daarnaast is de samenwerking tussen Noord- en Zuid-Holland al jaren ver te zoeken. Maar niet te vroeg gejuicht of gejammerd. Voorlopig gaat het alleen om een onderzoek. Kamp heeft verder toegezegd Valken burg op de agpnda van het nieu we kabinet te zetten, maar wie in dat nieuwe kabinet zitting ne men is nog maar de vraag. Daarnaast hebben Van der Reij- den en Wienen deze slag mis schien verloren, maar beiden mogen niet worden onderschat. Van der Reijden heeft een goede reputatie als lobbyist, Wienen heeft zich in de anderhalf jaar dat hij in Katwijk zit laten ken nen als een eersteklas bestuur der: hij kent zijn zaakjes, weet wat hij wil én bereikt dat met bedachtzaam en behendig ope reren als regel ook. Norder heeft misschien een voorsprong, de finishlijn is nog ver. Sjaak Smakman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15