Turen door een sleutelgat vol sterrer REGIO r Een gevaarlijke hond en een dito zalfje tegen pigmentvlekken Willem Spierdijk moet maar in jury van Leidse sportprijzen Doodzieke patiënt De Schelft moet eens flink worden geopereerd Kan het fossi Ferry Minge niet van de bt GERECHT 'NAVRAAG Het wordt oorlog in de supermarkt. De winkelketens proberen elkaar af te troeven met spectaculaire koopjes. In de strijd om de zwevende koper is veel geoorloofd. Vrede wordt 't nooit De berekenende klant kan als grote winnaar uit de strijd komen. LEEN HOOGVLIET, naamgever van de in Al phen aan den Rijn gevestigde supermarktketen, oordeelt over de koopjesjacht. in de supermarkt Hoe groot zijn de kortingen in de supermarkten? „Het voordeel voor de consument kan behoorlijk zijn. Dat mag ook wel, want in 2002 waren de supermarkten te duur geworden. Vandaar dat wij al sinds oktober of november met kor tingen werken. En wij gaan, op een rustige manier, nog een halfjaar door met prijsverlagin gen." Met welke artike len kunnen de grootgrutters stun ten? „Dat kan het best met merkartikelen. Vpor de klanten is het belangrijk dat zij de juiste prijs betalen. De- ^prijzenslag is goed voor de consument." Bestaat merkentrouw nog? .Zeer zeker. Zo lang een supermarkt het klanten naar de zin takt, blijven zij komen. Wel zijn consumenten kritischer gewor- n, maar ik zou dat geen ontrouw willen noemen." p i>eel straten loopt of rijdt een klant extra om het goedkoopste :-papier in te slaan? k kan dat niet in een aantal straten uitdrukken. Het hangt af van het vervoermiddel van de klant. Is dat de auto, de fiets of komt men lopend? Omdat onze klanten vaak de auto pakken, hebben wil geïnvesteerd in parkeerruimte. In principe doen wij altijd wat de klant vraagt. Mensen die in de auto hun boodschappen doen, "den gemakkelijk vijf straten verder naar een prettige super- 'irkt." Wanneer wordt het weer vrede in de supermarkt? „Over een maand of drie wordt het rustiger, maar van vrede is nooit sprake. Verkoop is oorlog. Ook wij gaan, op onze manier, goed in de aanval. Wij maken geen kabaal, maar werken aan een vertrouwensbasis bij de klant." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Taco van der Eb UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 30 Januari LEIDEN - Om aan het bezwaar van te hoogen gasdruk aan de gasfa briek te gemoet te komen door het toenemend verbruik van gas noo- dig geworden, heeft de Raad in zijn laatste zitting ƒ45,000 beschik baar gesteld, voor welk bedrag een ruimere leiding van het Noorden naar het Zuiden en een in Westelijke richting worden gelegd. Wij zullen het niet afkeuren dat dit zal geschieden. De verruiming is onmiddellijk noodig en een electrische verlichting is er nog niet. Doch we vragen: zou het geen oven/veging verdienen het vraagstuk betreffende de oprichting eener Electriciteitsfabriek spoedig aan de orde te stellen? Door haar oprichting zal het gasverbruik noodwendig in zijn verdere toeneming worden gestuit, waardoor uitbreiding en verruiming der leiding niet meer noodig zal blijken. Het zou kunnen gebeuren, dat wat men thans aan deze uitbreiding besteedt, later bleek niet meer noodig en overtollig te zijn. Waar het vaststaat dat men in onze gemeente toch eenmaal tot de oprichting van een electriciteitsfabriek moet komen, zou het o.i. aan beveling verdienen er niet langer mee te dralen. 'Meer licht!' is een eisch der jonge twintigste eeuw. ANNO 1978, maandag 30 januari LEIDEN - Vóór de wedstrijd LFC-DHL werd Piet Gubler even in de bloemetjes gezet, wegens het feit dat hij al meer dan 350 competi tiewedstrijden voor LFC heeft gespeeld. Gubler kon zelf niet spelen vanwege een enkelblessure. De LFC-aanvoerder kreeg van de vereni ging ook nog een kwartshorloge aangeboden. Van de vrouwenclub kreeg hij een cadeau voor de andere pols: een zilveren armband. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tji.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U Inrijgt de foto binnen drie weken t) COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubneksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem SCHRIJVENDE LEZERS Fijn dat iemand de moed heeft voor de zoveelste keer appels met peren te vergelijken. Voor de jury van de Leid se sportprijzen is dat elk jaar weer een heidens karwei, maar in de ru briek Achterlijn van dinsdag 14 janu ari schudt Willem Spierdijk de oplos sing zo uit zijn mouw. Misschien wordt het voor hem tijd om zitting te nemen in de jury, of de journalist in die jury beter te instrueren. Dat Willem Spierdijk zich verbaast over de uitslag, verbaast mij niet. Zijn verbazing had zelfs nog groter moe ten zijn. Want Leiden Atletiek werd niet alleen Leids sportploeg van 2002, maar kreeg als klap op de vuurpijl ook de Zilveren Sleutels. Die eer is elk jaar weggelegd voor de winnaar der winnaars. Zelfs de sportvrouw van Leiden (zwemster Lenneke van Scha- ik) en de sportman (waterpoloer Tjerk Kramer) legden het af tegen de door Willem Spierdijk verguisde atle ten van onze vereniging. Het is niet aan mij om de beslissing van de jury aan te vechten. Leiden Atletiek heeft als Leidse vereniging slechts gehoor gegeven aan de op roep om de sportieve hoogtepunten van 2002 uiterlijk 20 december door te geven. Ik vermoed dat de juryleden hun klassieken kennen. Atletiek is de moeder van alle sporten en heeft in middels vele kinderen. De Ekiden is daar één van. Anders dan Willem Spierdijk suggereert, bevat dit atle- tiekonderdeel wel degelijk aspecten van hardlopen, om precies te zijn 42.195 meter. Het bijzondere aan dit onderdeel is het collectieve karakter, want deze marathon geschiedt in ploegverband. Met zijn pleidooi voor een Leidse sportprijs voor de schakers van LSG raakt Willem Spierdijk ook bij mij een gevoelige snaar. Immers, op een schaakbord staan aan het begin van elke partij vier lopers, net zoveel als bij een doorsnee estafetteteam op de atletiekbaan. Onze atleten hadden op dit gebied een topjaar en haalden drie gouden medailles (senioren, mannen) op het Nederlands kampi oenschap estafette. Ik begrijp dat adel verplicht. Vandaar ook mijn uitnodiging aan Willem Spierdijk en zijn collega's om onder deskundige leiding eens een estafet- tetje op de Leidse atletiekbaan af te werken. Ook de door hem uitgeno digde simultaanschaker van LSG is van harte welkom. Want lopers on derling, dat verstaat elkaar prima. Roel Hendriksen, (bestuur Leiden Atletiek), Oegstgeest. IUCI dUCCIl LC1U3 spui ipiucg VlUl iUUZ, 1IUI1 MÜMICMTII ^llllCll. AUCU^ 13 UC UI| CCU UUU13IICC CSLlUCllClCajll UC (UtJlUUl WIUCM miCklCK/, maar kreeg als klap op de vuurpijl moeder van alle sporten en heeft in- atletiekbaan. Onze atleten hadden op Oegstgeest. Met z'n allen rond het ziekbed staan Een narcose is nodig om vreemd leggen ten aanzien van de concur- moet een grote meerwaarde worden Met z'n allen rond het ziekbed staan van patiënt De Schelft in Noordwij kerhout en gissen naar de kwaal, maakt dat de zieke alleen nog maar zieker wordt. En met steeds meer geld overeind kan worden gehouden. Een snelle diagnose door een klein team van specialisten is geboden. Een narcose is nodig om vreemd vlees te verwijderen. En mogelijk een amputatie. Bij het wakker worden, zal patiënt De Schelft zich niets meer kunnen herin neren van het verleden. Bij de verde re genezing is het van groot belang patiënt De Schelft in goede positie te leggen ten aanzien van de concur rentie. Dit alles kost het in het begin nog veel geld, maar met het oog op de bereidheid van de Noordwijker- houtse bevolking om dit op zich te nemen, zal de operatie alleen slagen als de zak met geld draagbaar kan worden gehouden. Aan de patiënt moet een grote meerwaarde worden gegeven om de loop erin te houden. Een patiënt zal De Schelft trouwens altijd blijven, maar patiënten mogen wat kosten. Jan Meeuwenoord, Noordwijkerhout. Met dit schrijven reageer iki voorpaginabericht in uw kra de j donderdag 23 januari: 'Parti 7 jj de dieren strandt halverwegi "etc Tv-presentator Ferry Mingefd S zou in het kader van de vertëoti zingsuitslag hebben gezegd, uel „Geen honden in de Kamer, niet gelukt." Maar naar miji ning zouden we met wat joi 963 honden in de Kamer juist bi >nt\ moeten zijn, aangezien er veel ratten in de Haagse pa |n mentaire journalistiek rond »rs Bovendien lijkt het mij vers H' als desbetreffende hoofdretpjk ren eens zouden overweger termijn van vier jaar parletn verslaggeving ook voor jour k ten van toepassing kan wor s n Zodat fossielen op de buis r verleden behoren. Pn J.l Na een sterfgeval in de familie biedt een behulpzame schoonzoon uit Leiderdorp aan de drie honden uit te la ten. Wat een rustgevend wan delingetje moet worden, pakt anders uit. Een van de aange lijnde honden valt direct de eerste de beste hond van een voorbijganger aan. Een klein schoothondje verdwijnt tussen zijn grote kaken. De jongeman probeert het spartelende slachtoffer nog uit de bek van de aanvallende partij te red den maar tevergeefs. De ver wondingen zijn zo ernstig dat de dierenarts het diertje even later moet laten 'inslapen'. „Ik wist op dat moment echt niet dat dat beest zo gevaarlijk kon zijn", verklaart de Leider dorper vandaag tegenover de rechter. „Ik wilde mijn schoonfamilie alleen maar ontlasten door de honden uit te laten." Inmiddels weet de jongeman wel beter. De trou we metgezel van zijn schoon familie blijkt namelijk een uit gebreid strafblad te bezitten. Zo heeft de hond van zijn schoonmoeder al een kat en zes honden te grazen geno men. Twee daarvan hebben de brute mishandeling niet over leefd. Reden genoeg voor de familie om hun huisdier nu al leen nog maar gemuilkorft en aan de fijn naar buiten te laten gaan. Blijft de vraag in hoeverre de onwetende schoonzoon ver antwoordelijk is voor de 'moord' op de hond van de voorbijganger. Volgens de offi cier van justitie heeft de jonge man daar wel degelijk schuld aan. „U had ze niet alledrie te gelijkertijd mogen uitlaten", vindt zij. „U kon ze niet onder controle houden en dat reken ik u aan." De verdachte sputtert wat te gen: „Normaal gesproken kan ik er wel tien tegelijk uitlaten", zegt hij stoer.Alleen bij deze ging het mis." En daar is hij nu juist strafbaar voor, oordeelt de rechter. Met een voorwaar delijke boete van 85 euro op zak mag hij gaan. Striae Een Oegstgeester handelaar verkoopt in zijn winkel crèmes tegen pigmentvlekken. Het middel werkt uitstekend, weet hij uit eigen ervaring. De tubes zijn razend populair en vliegen over de toonbank. Tot een internist uit Leiden een van zijn klanten moet be handelen wegens rare fijnen en strepen op de huid. De vrouw die haar hele lichaam had ingesmeerd met het mid del, zit onder de striae. De wondercrème tegen pigment vlekken blijkt na onderzoek een krachtig geneesmiddel te zijn dat de huid heel dun maakt. Absoluut niet geschikt voor algemeen gebruik, vol gens de arts. De Keurings dienst van Waren neemt de overgebleven twintig tubes van de winkelier in beslag. De verkoper legt voor de rechtbank uit dat hij niet wist dat het om geneesmiddelen ging. „De crèmes zijn in de handel vrij verkrijgbaar als middel tegen vlekken. Hoe kan ik dan weten dat het om een medicijn gaat? Ik ben ook maar een leek. Ik vertrouwde erop dat de groothandel die het mij verkocht, wist wat voor spul het was. Die hoort dat toch te weten?" De rechter knikt. „Maar dat geldt ook voor u. U wist ook niet wat u verkocht terwijl u dat wel hoort te weten zoveel logica kan de h g niets inbrengen. Onde g begint zijn geweten te „Ik voel me volledig v woordelijk," verklaart neergeslagen ogen en looft de rechter en de i plechtig dat ze hem nc meer zullen terugzien |g nu een lijst van de Kei dienst van Waren gehi wat ik wel en niet mag pen. In mijn winkel lig meer wat verboden is. mocht het in de toeko toch nog eens van kor is een hoge boete hele zijn plaats." Daar stemt de rechter De man krijgt een vooi defijke boete opgelegd Floor Ligtvoet Astronoom Labbé vindt volwassen sterrenstelsels aan de rand van het heelal Het heelal ziet er op twaalf miljard lichtjaar afstand heel anders uit dan sterrenkundigen op grond van theoretische aannames hadden verwacht. Het blijkt er tjokvol te zitten met volgroeide sterrenstelsels, die daarvoor 'slechts' twee miljard jaar de tijd voor hebben gehad. Hoe hebben die sterrenstelsels dat zo snel gedaan?", vraagt de Leidse promovendus Ivo Labbé (30) zich af. Ter vergelijking: onze Melkweg had er maar liefst vijf miljard jaar voor nodig om te worden tot wat hij nu is. Met de komst van nieuwe, supergevoelige instrumenten is het mogelijk geworden om beter in de verste verten van het heelal te kijken. Europese sterrenkundigen doen dat met de Very Large Telescope (VLT) op de berg Paranal in Chili, Amerika nen hebben de Keck Observatory op Hawaii. De VLT telt vier telescopen, elk met een spiegel van 8.2 meter door snee. De Leidenaars mochten afgelopen zomer één daar van, die de naam 'Antu' draagt, honderd uur gebruiken. Daarnaast heeft de komst van een instrument dat infra rode strafing kan meten, de zogeheten ISAAC-camera, gegevens opgeleverd die eerder niet beschikbaar waren. De Leidse astronomen kijken met de nieuwe appara tuur naar een zeer ver verleden. Het licht van die verre sterren heeft er twaalf miljard jaar over gedaan om de aarde te bereiken. Omdat die verre sterrenstelsels zich in snel tempo van de aarde af bewegen, wordt het licht in zijn lange tocht ook nog eens 'opgerekt'. Als gevolg daarvan ontstaat iets dat astrono- men 'roodverschuiving' noemen. Het licht krijgt een steeds rodere kleur, totdat het zelfs infrarood wordt. Eerdere instrumenten konden dit infrarode licht niet meten. Waarnemingen in zichtbaar licht of in ultraviolet leverden nooit iets bijzonders op. I Het is niet gemakkelijk om zo ver weg te kijken. Het voornaamste probleem is dat er tussen de aar de en dat diepe heelal nog zeer veel sterren, stofwolken en sterren stelsels staan, die het uitzicht blokke ren. Astronomen zijn daarom op zoek gegaan naar 'vensters' of 'sleutelgaten', plekjes aan de hemel die een doorkijkje bieden. Daarvan zijn er genoeg te vinden, maar de meeste zijn piepklein, aldus Labbé. De Leidse sterrenkundigen onder leiding van hoogleraar Ma- rijn Franx hebben de nieuwe sterrenstelsels gevonden in een stukje hemel dat zij Hubble Deep Field-Sou- th noemen (HDF-S). Het is zo groot als een punt op velletje papier dat je op een armlengte af stand houdt. Er is ook een Hubble Deep Field- North, dat twee jaar ge leden, ook met infra- roodapparatuur, is onderzocht door het in Baltimore gevestig de Space Telescope Science Institute. Tussen de 'Leidse' bevindingen en de Amerikaanse zitten nogal wat verschillen, zo blijkt. De Amerikanen vonden veel jonge sterren. Ze ontdekten wel sterrenstelsels, maar die zaten erg chaotisch in elkaar. „Kennelijk waren die zich nog aan het vor men", zegt Labbé. „Dat strookt met de theorie, die zegt dat het er m a\ Ivo Labbé bekijkt de fot de VLT heeft genomen sterrenstelsels Bl piepklein gaatje firmament, het Foto: Henk Boufcn 0< IN ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Ivo Labbé. na twee miljard jaar nog niet mogelijk is om complete, uitge groeide sterrenstelsels te hebben. De bevindingen van de Ame rikanen waren daar een bevestiging van." Franx en Labbé vonden daarentegen wel veel volwassen ster ren en sterrenstelsels, die ze kunnen herkennen aan het feit dat ze veel rood licht uitstra len. De Leidenaars maken daaruit op dat ze naar een 'adempauze' in de geschie denis van het heelal kijken. De wolk van waterstofgas die direct na de Big Bang ontstond, is verdwenen en alle materiaal eruit is opge nomen in sterren en ster renstelsels. Sterren in wording waren er niet, zeer oude, opge brande sterren ook niet. Labbé vindt het niet zo verwonderlijk dat het heelal al twee miljard jaar na de Big Bang volwassen sterren bevatte. „De tijd is daarvoor lang genoeg." Maar hoe het kan dat er ook al kant en-klare sterrenstelsels te vinden zijn, dat weten de Leidse as tronomen niet. Anders zit het met een vergelijking tussen de verschillen jte HDF-N en en HDF-S. Daarvoor heeft Labbé wel een veri Die schuilt in het gegeven dat sterren en sterrenstelsels; 1 het wilde weg aan de hemel staan, maar als gevolg vanc 1 linge zwaartekracht structuren vormen. Die laten zich M^ht beste vergelijken met een visnet: de meeste sterrenstelsi j Z( ten in 'knopen'. Veel klonteren ook bij elkaar op de tuss fo gende draden, die astronomen 'filamenten' noemen. In 'mazen' van het 'visnet' zitten meestal maar weinig stei fau „Wij nemen aan dat het HDF-N uitzicht biedt op zo'n n op de rand van een filament, terwijl wij mogelijk in eenfci j hoping van sterren keken.h De Sterrewacht wil die ideeën verifiëren door ook in aifc vensters te kijken. Eén onderzoek is al aan de gang. E( iteri re promovendus in de onderzoeksgroep van hoogleraa Natascha Forster Schreiber, kijkt nu met de VLT in een d", ster' met de naam MS-1054, dat ter hoogte van de even staat. Resultaten zijn nog niet bekend, maar Labbé met het niet anders kan of er zullen nog veel meer sterrensti ar worden gevonden. ie 1 Wilfred Simons HDC 970 DONDERDAG 30 JANUARI 2Q m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14