LEIDE Leiden bouwt minder kantoren REGIO SLS waarschuwt Oegstgeest voor Verkeerde zuinigheid' Doorgaan met lesgeven kost leraar Engels geld Bewoners Tuinstadwijk willen af van parkeeroverlast ebouwde Oostvlietpolder maakt Leiden leefbaarder' ellingI Dromenland' Rijnland ikenhuis e geneticus 11,25 miljoen - De Leidse kankergene- irof. dr. Riccardo Fodde ,25 miljoen euro voor zoek naar darmkanker. hel i# ^et uit de Pot van hji lerlandse Organisatie fetenschappelijk Onder- "NWO) die is bestemd eer ervaren wetenschap- e tot de top van hun on- bgebied horen. Fodde iet het geld onderzoeken recies misgaat met len in de darm als die itpoppen tot kankercel- op gestolen woning I- Uit een woning aan de rgerweg in Leiden zijn Riiddag een laptop en een gestolen. Volgens de [kwam de dief de woning I door insluiping. elconcert en eiingsdienst I- De gospelformatie Solid geeft zaterdag vanaf r 's avonds een concert ïliegemeente De Deur. fhoudt gastspreker B. B, een internationaal Jlst, vanaf zes uur 's Is een genezingsdienst in r. Beide bijeenkomsten [leur aan de 5 Meilaan leiden zijn gratis toegan geer informatie: 06- donderdag 30 JANUARI 2003 R1 door Timoteus Waarsenburg leiden - De bewoners van Tuinstadwijk willen wel de lusten maar niet de lasten van betaald parkeren in hun buurt. Gratis parkeren voor bewoners en hun bezoek, betaald parkeren voor de rest. Sinds 1 januari geldt het aanpa lende Vreewijk als parkeerrestrictiegebied. De parkeerdruk op Tuindstadwijk is daardoor ge- ctorron Dat bleek gisteravond tijdens een zeer druk bezochte wijkbijeenkomst in buurtcentrum Staalwijk aan de Herenstraat die geheel in het teken stond van de parkeeroverlast. Het lijkt wel alsof er geen einde komt aan de stroom van belangstellenden. In een mum van tijd zijn alle stoelen bezet. „Hierachter is nog een plekje vrij. Parkeren in de buurt is nog altijd moeilijker dan hier een stoel vinden", grapt een aanwezige. De toon is gezet. De Leidse binnenstad kent al geruime tijd be taald parkeren. Bewoners kunnen een par- keervergunning kopen, bezoekers een kaartje uit de automaat. Dit leidde de laatste jaren tot een enorme toename van geparkeerde auto's in de wijken buiten de singels. Vandaar dat de gemeente vorig jaar besloot om die wijken zelf te laten kiezen: ook betaald parkeren of de be staande situatie laten bestaan. De bewoners van Vreewijk kozen - met een zeer krappe meerderheid - voor betaald parkeren, Tuin stadwijk niet. Met als gevolg dat de krappe straatjes in deze buurt nu overspoeld worden door automobilisten die hun auto gratis willen parkeren. De bewoners willen graag verlost worden van alle parkeerders die eigenlijk niets in Tuinstad wijk te zoeken hebben. Maar extra parkeer- controleurs in hun buurt vinden ze ook geen goed plan. Vrijwel alle bezoekers van de wijk vergadering hebben in de afgelopen weken al een keer een bon gekregen omdat ze zelf fout geparkeerd stonden. De oplossingen die worden aangedragen vari eren van serieus tot volstrekt onhaalbaar. „Alle bewoners krijgen een gratis parkeervergun- ning, de rest moet betalen", roept een jonge man. „En gratis bezoekerskaarten voor bewo ners", klinkt het vanuit de andere kant van de zaal. „Kunnen we het bruggetje tussen de Schelpenkade en de Jan van Goyenkade niet afbreken. Dat is een makkelijk doorsteekje waardoor het aantrekkelijk is om in Vreewijk te wonen en hier gratis te parkeren", zegt een bewoner van de Stadhouderslaan. „Plaats slagbomen met magneetpasjes in de buurt. Bewoners kunnen dan gratis de wijk in, de rest niet', oppert een ander. Twee vertegenwoordigers van de gemeente hoorden alle verwijten en aangedragen oplos singen gelaten aan. Rustig schieten ze elk voorstel af. Als de buurt een 'blauwe zone' wordt moet de gemeente de parkeerwachters betalen, maar gaan de opbrengsten uit bekeu ring naar het Itijk. En gratis vergunningen zou oneerlijk zijn, omdat bewoners elders in de stad wel voor een vergunning moeten betalen. De bewoners sputteren heftig. Ze hebben het gevoel dat de invoering van een parkeerver- gwiningenstelsel in hun buurt wordt opge legd. „Parkeren is gewoon een melkkoe voor de ge meente. Verkapte belasting. Het is net als bij de OZB", gromt een man. „De gemeente graait maar." door Robbert Minkhorst leiden - De gemeenten in de Leidse regio bouwen minder kan toren in de komende jaren, om dat de vraag naar die ruimte af neemt en de leegstand oploopt. In de kantorennota van onder zoeksbureau Inbo staan plannen voor 360.000 vierkante meter aan kantoorruimte in Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Zoeterwou- de, Voorschoten en Valkenburg. De oorspronkelijke wens was om 510.000 vierkante meter toe te voegen, meer dan een verdubbe ling van het huidige aanbod. Dat vinden de gemeenten te gortig. De nota van Inbo is opgesteld in opdracht van de zes gemeenten. Inbo vindt het noodzakelijk dat de Leidse regio een pas op de plaats maakt. Een verdubbeling van de hoeveelheid kantoor ruimte 'draagt niet bij aan een evenwichtige markt'. Inbo voor spelt dat met 360.000 vierkante meter extra, het bij elkaar plaat sen van bedrijfssectoren en het versterken van bepaalde van die sectoren, de regio zijn concur rentiepositie versterkt. Het rapport bevat voornamelijk al bestaande plannen. Zo wordt er in het Leidse stationsgebied tot 2010 50.000 vierkante meter bijgebouwd. Langs de verdiepte A4, in Zoeterwoude, Leiderdorp en Leiden komt nog eens 133.000 vierkante meter. Met de opbrengst van de kantoren- bouw kunnen gemeenten als Zoeterwoude en Leiderdorp meebetalen aan de aanleg van de tunnelbak. Andere financiers van dat 'W4-project' zijn het rijk en de provincie Zuid-Holland. In Rijnfront in Oegstgeest is plaats voor - naast bedrijven en woningen - 40.000 vierkante meter kantoorruimte. De Leidse Leeuwenhoek krijgt er 50.000 vierkante meter bij, Leiden- Noord 15.000. De Leidse raadscommissie eco nomie en verkeer besprak de kantorennota gisteravond. Van vooral de WD, het CDA, de SP kan de gemeente Leiden niet behoedzaam genoeg zijn bij de uitgifte van grond voor kanto ren. „We moeten goed afwegen hoeveel we bouwen en waar", zei WD'er M. van Dobben de Bruijn. „Pas op dat je niet teveel bouwt", waarschuwde R. Kieft (CDA). Y. van Delft van Groen links wees erop dat in Leiden vooral oudere kantoren leeg ko men te staan. „Wat doe je daar mee?" Oppassen dus voor een overschot aan leegstand, vatte commissievoorzitter J. Laurier de zorgen bij de raadsleden sa men. Wethouder A. Geertsema (WD- /economische zaken) erkende dat de markt inzakt. Leiden en de regio kenden jaren een krap te, maar die is voorbij. „We zit ten nog wel onder de tien pro cent leegstand. We presteren beter dan andere regio's, al loopt het percentage op." Van de bij te bouwen kantoor ruimte is een deel 'strategische voorraad'. Dat is de ruimte in het totale aantal hectares die je nodig hebt als plots de markt Nu de leegstand oploopt, zetten gemeenten in de regio plannen voor verdubbeling van het kantooraanbod in de ijskast. Foto: Hielco Kuipers aantrekt. „We moeten voorko men dat iedereen maar in het wilde weg bouwt", aldus Geert sema. „Het is niet de bedoeling om veel te bouwen omdat dat leuk is, maar omdat er vraag naar is. Er zijn nog altijd bedrij ven die groter en beter willen." Bewondering hadden de com missieleden voor de regionale aanpak. Met de regio samen werken is cruciaal, gaf de wet houder aan, onder andere om te voorkomen dat gemeenten el kaar beconcurreren. Als voor beeld noemde hij de kantoren in het W4-gebied. Het zou on fatsoenlijk van Leiden zijn als het gegadigden voor dat gebied naar de stad zou lokken, met forse leegstand langs de A4 tot gevolg. Bovendien brengt dat de financiering van de tunnelbak zelfs in gevaar. Kampeerboeren strijken neer in Groenoordhallen leiden - Het boerenbedrijf keert zaterdag 8 februari voor een dag terug in de Groenoordhallen. Niet om er runderen of schapen aan te bieden, maar om recre anten op een vakantiebeurs wegwijs te maken in de moge lijkheden om bij een boer te kamperen. De beurs is een initiatief van de Stichting Vrije Recreatie. Onge veer 300 kampeerboeren uit Ne derland, maar ook uit België, Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Oostenrijk, Polen, Tsjechië en Hongarije maken in de Groenoordhallen reclame voor hun camping en voor hun regio. Ook de SVR zelf is aanwezig met een stand. En bestuursleden lo pen in de hallen rond om vra gen van bezoekers te beant woorden. De Stichting Vrije Recreatie telt inmiddels 2000 plattelandscam pings in binnen- en buitenland waar jaarlijks 120.000 gezinnen gebruik van maken. Omdat dat aantal nog steeds groeit, heeft dc SVR dc minister van Land bouw gevraagd om nog voor het begin van het kampeerseizoen van dit jaar per camping meer plaatsen toe te staan. Dat zou volgens de stichting bovendien voor veel boeren een noodzake lijke uitbreiding van de inkom sten betekenen. De beurs, die voor het derde jaar wordt gehouden, is zater dag 8 februari geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De entree kost 3 euro. (advertentie) orp heeft geen nenten tegen uw megadisco. Geef uw mening '.ieidschdagblad.nl door Nancy Ubert oegstgeest/leiden - Oegstgeest moet zich niet te snel rijk reke nen, zo waarschuwt de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS). Als de gemeente niet meer investeert in het bouwplan Clusiuslaan in Poelgeest en haar afspraken met de SLS niet na komt, kan zij een forse claim verwachten. In dat geval is Oegstgeest vol gens de SLS op een verkeerde manier zuinig. Overal in het dorp wordt over de bezuinigingsmaatregelen ge sproken die het college heeft voorgesteld om het miljoenen gat te dichten. Leefbaar Oegst geest heeft zijn leden verschei dene malen aangegeven, dat de grootste partij van het dorp het eens is met de bezuiniging op de Clusiuslaan. Door niet mee te betalen aan de garage die onder de winkels moet komen en soci ale woningen door dure huizen te vervangen, kan de gemeente tegelijkertijd besparen en ver dienen. N. Stikkelorem, hoofd vastgoed van de SLS, voorspelt dat Oegstgeest in dat geval min der winst maakt dan zij nu denkt. Hoe hoog de claim is waarmee de SLS dreigt, wil hij niet zeggen, maar het gaat in elk geval niet om een paar centen. „Wij hebben aanzienlijk in dit bouwproject geïnvesteerd", zegt Stikkelorem. „We hebben ver schillende onderzoeken moeten doen en dat kost geld." Het bouwplan Clusiuslaan is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. De SLS werkte aan vankelijk samen met de Rabo bank, maar die haakte af. In Du Prie vond de SLS een nieuwe partner. „Het is een moeilijk project", aldus Stikkelorum. „Misschien wel de moeilijkste klus van Poelgeest. De maat schappelijke voorzieningen als een dagverblijf en huisartsen praktijk; de winkels; de verkeers weg die het blok doorsnijdt en de ondergrondse parkeergarage zijn stuk voor stuk bepalingen waaraan wij moesten voldoen." Nu de randvoorwaarden zijn vastgesteld en de ambtelijke molens draaien om de SLS een fiat te geven, komt alles op losse schroeven te staan. De SLS is verbijsterd over de koersveran dering van de gemeente. Stik kelorem weigert te geloven dat Oegstgeest besluit de sociale woningbouw te schrappen. Vol gens hem is dat al zo'n onderge schoven kindje in het dorp. Overigens hebben burgemeester en wethouders in het college programma opgenomen, dat minimaal dertig procent van elk nieuwbouwproject sociale wo ningbouw moet zijn. In Poel geest is dat bij lange na niet het geval. Al eerder heeft het college in die nieuwbouwwijk uit bezui nigingsoverwegingen betaalbare woningen voor vrijesectorhui- zen vervangen. ran Schoonhoven H Een groot bedrijventer- Oostvlietpolder maakt I leefbaarder. Dat zegt ^Jroeksma van de Kamer ^Bophandel in reactie op |Bmemen van de provincie plland om een groter n de Oostvlietpolder in irrein te veranderen gemeente van plan was. rs van de Vrouwenweg blij met de nieuwbouw, hun directe achtertuin schot blijft als het aan de je ligt iebestuurder M. Norder psteren op een perscon- weten dat wat hem be en veertig, maar tachtig van de Oostvlietpolder ijfsterrein verandert. Die ing moet verrijzen aan kant van de Europaweg. :rs van de Vrouwenweg ang dat de strook aan de ing< int van de Europaweg 22. li worden volgebouwd, rot e blijft groen in de plan de de provincie. ijft Peter Moen van het bscomité Vrouwenweg por zijn uitzicht. „Ik heb jnen gezien en die pan- itigi^den 24 meter hoog. Met [te maakt het niet zoveel pbouwen aan de ene of jre kant van de Europa- ïksma van de Kamer iphandel pleit al jaren groter bedrijfsterrein in ir. „Leiden heeft al twin- een tekort aan ruimte. ;nt dat de stad al zeker ijven is kwijtgeraakt, maar Alphen verhuisd of regio." Verkeer en gebouwen in de Oostvlietpolder kunnen de Leidse binnenstad ontlasten. Archieffoto: Henk Bouwman Een bedrijfsterrein in de Oost vlietpolder maakt Leiden boven dien leefbaarder, denkt hij. Hij denkt aan het bedrijfsterrein De Waard, midden in de stad, dat veel vrachtwagens en ander ver keer aantrekt. „Bedrijven zou den prima naar de Oostvlietpol der kunnen. Als je dicht bij rijks wegen een terrein aanlegt, houd je het verkeer buiten je stad. Niet alleen de economie is daar bij gediend, maar ook de leef baarheid." Veel bestaande kantoren staan op dit moment leeg. Toch is het bouwen van nieuwe nodig, denkt Broeksma. „In Oegstgeest raken ze de kantoren in Rijn front aan de straatstenen niet kwijt. Maak er dus maar wonin- door Roelf Reinders leiden - Docent Engels Jan van Beek van het Bonaventuracolle- ge in Leiden kan eruit als hij in oktober 62 jaar wordt. Hij krijgt dan honderd procent doorbe taald. Maar dat doet hij niet. Doorwerken wil hij, omdat het zo'n mooi vak is. Het vervelende is dat hij er dan op achteruit gaat. Dus: doorwerken betekent geld inleveren. Ook een manier om het lerarentekort niet aan te pakken. Gekker moet het niet worden, zegt Oegstgeestenaar Van Beek. Absurd, noemt hij de situatie. „Ik moet straks zelf bijbetalen om te mogen werken. Elke dag dat ik de school binnenstap moet ik dus een paar euro in een collectebus bij de ingang van de school stoppen. M'n col lega's begrijpen er ook niks van." Wat is het geval? Van Beek maakt al jaren gebruik van de (advertentie) 'Jouw schuld!' Ruit kapot? Bel: 589 88 87 gen van, hoor je dan. Ik begrijp die reactie wel, maar die is geba seerd op weinig kennis van de markt. Over een jaar kan de eco nomische situatie weer heel an ders zijn, en daar moet je reke ning mee houden." BAPO-regeling, die moet voor komen dat docenten vroegtijdig opgebrand het onderwijs verla ten. Hij maakt wat minder uren dan vroeger en levert daar een paar procenten loon voor in. Nu nog acht procent, straks nog maar vijf. Als hij 62 wordt, kan hij van een andere regeling ge bruik maken: de FPU. Hij stopt dan met werken maar krijgt honderd procent doorbetaald. Maar Van Beek wü er nog niet uit. „Ik moet dus betalen om te werken. De docent Engels, de oudste le raar op het Leidse Bona, heeft de kwestie overal aangekaart. „Ik heb het ministerie talloze malen gebeld", zegt Van Beek. „Ik kreeg te horen dat ze niks voor mij konden doen. Mijn schoolbestuur moest die vijf procent maar aanvullen. Maar volgens het bestuur krijgt de school te weinig geld van het ministerie om bij te passen. Jammer vonden ze het wel." En toch gaat hij door. Van Beek wil Engels blijven geven. „Lesge ven is gewoon te leuk." En al die verhalen over lastige leerlingen en hoge werkdruk? „Met een positieve instelling, maar ook weer niet te overdreven positief, kun je het in het onderwijs het goed volhouden." Nog een tip voor collega's? „Ge bruik als docent je energie niet om dingen op school te veran deren die al een vaststaand feit zijn." Het ministerie van onderwijs kent de tegenstrijdigheid van de BAPO en de FPU. Maar een woordvoerster noemt de kwes tie 'ophef om niks'. „Die docent kan uit de BAPO stappen en ge bruik maken van de deeltijd- FPU. Dan blijft hij bijvoorbeeld vier dagen werken en krijgt hij een dag pensioen. Dan blijft hij op honderd*rocent inkomen." Volgens Vairaeek kan dat niet. „Als je eenmaal in de BAPO zit, kun je er niet meer uit." (advertentie) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47, LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13