'Studio Sport heeft meer vlees op de botten' MEDIA 'Jammer, want ik genoot er van' Eerbetoon aan dappere patiënten 'patty geeft ïkhaam aan wetenschaib Patty Brard haalt camera's in haar huis Yorin zet eind maart alle televisie-omroepers aan de dijk Bart Award voor Gerard van Velde Meer banen weg bij kranten van Wegener Hoofdredacteur Gerard Dielessen tevreden over koerswijziging Si donderdag 30 JANUARI J NO De nali Doe NO Hilversum/anp - Na The Os- boumes (MTV/Yorin), De Pf- affs (AVRO) en Adam's Fami ly (vanaf 14 februari bij SBS 6) is de Nederlandse tv bin nenkort nog een reality-soap rijker. Patty Brard en haar ge zin staan namelijk vanaf 6 maart centraal in Patty's Pos- se, dat wekelijks wordt uitge zonden door Yorin. Posse staat voor bende en volgens Brard is die term wel van toepassing op haar gezin. Ze is getrouwd met een vijf tien jaar jongere muzikant en heeft een 19-jarige dochter. In het programma filmt Yorin het dagelijks reilen en zeilen van het gezin. Verder zet de presentatrice/zangeres in de uitzending op een rijtje of zij weer wat in de muziek wil gaan doen, vertelde een Yorin-woordvoerder woens dag. Arie Boomsma Foto: Reiners/Studio Kroon door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Als een complete verrassing kwam het nieuws eigenlijk niet voor de boomlange Yorin-omroeper Arie Boomsma. „Ik voelde het wel aankomen hoor, maar dat neemt niet weg dat ik het wel verschrikkelijk jammer vind.'' Op de laatste dag van maart spreken hij, Julia Samuel, Esther Duller, Pascalle van Egeraat en Vivian Slingerland het Nederlandse volk toe. Als een soort einde van een lang televisietijdperk, dat een halve eeuw duurde. Yorin is de enige omroep die de programma's nog live - dus met 'met een gezicht' - aankondigt. En Boomsma is de enige man in deze inmiddels sterk uitgedun de beroepsgroep. Hij klinkt lakoniek, de twee meter lange Booms ma die in Amerika onder andere communicatie studeerde en ook naar dat land vertrok voor een glorieuze basketbalcarrière (die jammerlijk mis lukte als gevolg van een blessure), maar uit zijn stem spreekt ook duidelijk enige teleurstelling. „Ik heb het een half jaar gedaan en leerde nog elke dag van. En ik genoot er erg van." Booms ma, van wie eind dit jaar een novelle uitkomt, zegt het niet eens te zijn met de motivatie die HMG-televisie-directeur Leo van der Goot - op basis van onderzoek - aanvoert. Namelijk dat omroepers niets hebben toe te voegen aan een tv-avond. „In een andere vorm kunnen wij echt wel onze bijdrage leveren aan de identiteit van een omroep als Yorin. Met een andere vorm van presenteren en een andere vormgeving. Kijk bij voorbeeld eens naar MTV Live, daar slaat de manier van omroepen wel degelijk aan." Maandag werden hij en zijn collega's op de ka mer van Van der Goot uitgenodigd.Ach ja, toen voelde ik het natuurlijk al aankomen. Ook omdat ik in de wandelgangen al geruchten over het besluit had opgevangen. Toen ik het voor de allereerste keer dacht ik nog: déér ga ik met ar gumentaties hard tegen vechten. Dat gevoel zakte weer. En op de kamer van Leo hingi iev lijk een heel gemoedelijke sfeer. Absoluut jThe vijandig. En ook werden er geen harde dis ne< gevoerd." Tol Nee Jammer „Maar het blijft jammer. Ik had in gedacht hu om voor Yorin te omroepen in combinatii te ander werk. Want ambitieus ben ik wel. Ik az gaan acteren, boeken schrijven en als het zins kan me nog verder op te televisiemai 'arl wikkelen." Mai gaz Get lisc no: Hilversum - Schaatser Gerard van Velde is de eerste winnaar van de Bart Award, een BNN- prijs ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden Bart de Graaff. De overhandiging was gisteravond te zien in het pro gramma De Hoofdprijs. De onderscheiding gaat naar Van Velde omdat hij volgens de jury net als Bart de Graaff heeft bewezen dat onder bepaalde omstandigheden het onmogelij ke toch haalbaar is. Ook werden programma's ge richt op jongeren onderschei den. De winnaars zijn Friends (Yorin), Meiden van De Wit (NET 5), Top of the Pops (BNN), Expeditie Robinson (NET 55) en Je zal het maar hebben (BNN). Het publiek kon op diverse ge nomineerden stemmen. nijmegen/gpd - Bij dagblad De Gelderlander verdwijnen op korte termijn tientallen banen. Gisteren werd bekend dat het op de redactie gaat om 23 ba nen, terwijl ook op andere afde lingen (logistiek, administratie en het advertentiebedrijf) banen verloren gaan. Verder gaat het mes in de overi ge kosten zoals papier. Dat bete kent dat beknibbeld wordt op het aantal nieuwspagina's. Ook bij de acht andere laanten van het Wegenerconcern wordt be zuinigd op de personeelskosten. De Apeldoomse uitgever heeft eind oktober aangekondigd voor 2005 in totaal 25 miljoen euro te willen besparen door de kosten te verlagen en redacties inten siever te laten samenwerken. Door de maatregelen zullen 250 tot 300 banen verloren gaan bij de negen dagbladbedrijven. Gerard Dielessen is bijna een jaar hoofdredacteur van Studio Sport. In die korte periode slaagde de oud-hoofdredacteur van NOVA erin de koers van de olietanker, zoals hij de sportrubriek van de NOS typeert, iets te veranderen. Er is meer aandacht voor sport als maatschappelijk verschijnsel en de kijker waardeert dat Maar de bal moet wel blijven rollen. door Erk de Bie Hilversum - Terwijl op 11 sep tember 2001 twee gekaapte vliegtuigen zich in de WTC-to- rens boorden, dacht Gerard Di elessen na over het aanbod om de baas van Studio Sport te wor den. De terroristische aanslagen zorgden voor twijfel bij de toen malige hoofdredacteur van de actualiteitenrubriek NOVA. „Terwijl de wereld in brand staat, ga ik naar sport. Is dat nu wel verstandig, vroeg ik me af." Dielessen (48) nam toch de stap, zelfs enkele fronsende wenk brauwen in zijn omgeving kon den daaraan weinig veranderen. „'Goh, ga jij sport doen.' Dat soort opmerkingen heb ik wel gehoord. Er zijn altijd mensen die neerbuigend over sport doen, maar ik vind dat niet te recht. Door zo'n gebeurtenis op 11 september 2001 realiseer je je dat alles zeer relatief is, maar sport raakt toch wel erg de kem van hetgeen waarmee mensen bezig zijn en hun emotie." De geboren Utrechter komt uit een echt handbalnest. Bij de plaatselijke vereniging UD kwam hij een aantal jaren uit op landelijk niveau. „Tot mijn 24, 25ste heb ik dat volgehouden. We trainden in die periode toch drie, vier keer per week. Dat was niet meer te combineren met mijn werk bij het Utrechts Nieuwsblad, waar ik op de re gioredactie was begonnen. Dielessen besloot te gaan ten nissen, een sport waarbij hij zijn tijd beter kon indelen. „Daar voor bleek ik ook een redelijke aanleg te hebben. Tot voor kort heb ik op B-niveau gespeeld." Golf is tegenwoordig zijn sport en dat gaat eveneens voorspoe dig. Dielessen bezit momenteel handicap elf. „Sport heeft mij altijd geboeid. Daarnaast speelde bij mijn af weging om naar Studio Sport te gaan mee, dat ik mij graag breed oriënteer. Die eigenschap heeft eigenlijk mijn hele journalistieke carrière bepaald. Dezer dagen volg ik ook de politieke ontwik kelingen en ben ik benieuwd wat er in Irak gebeurt. Dat zit in mijn genen. Dat is ook het leuke van een generalist zijn" Standbeeld Dielessen volgde een jaar gele den Martijn Iindenberg op als Hoofd Sport NOS Televisie. Zijn voorganger had zich vooral ge concentreerd op het vasthou den en binnenhalen van sport rechten. Het gevolg was dat de werkzaamheden bij Nederlands belangrijkste sportrubriek zich concentreerden op het registre ren en verslaan van evenemen ten. Aandacht voor de maat schappelijke kant van sport in de vorm van bijvoorbeeld docu mentaires was er nauwelijks, zo constateerde Dielessen bij zijn aantreden. „Mijn voorgangers zijn erin ge slaagd de belangrijkste sporten live op televisie te krijgen. Daar bij heeft Martijn Lindenberg zeer grote verdiensten gehad voor Studio Sport. Wat mij be treft verdient die man een standbeeld. Maar kennelijk was de tijd gekomen om iemand naar binnen te halen die meer aandacht ging besteden aan die andere kant van sport. Voordat ik op het aanbod inging, heb ik daar üitvoerig over gepraat met vertegenwoordigers van de re dactie. Het bleek dat we op één lijn zaten." Bijna een jaar na zijn overstap lijkt de aanpak van Dielessen te werken. Onder de honderdvijftig medewerkers van Studio Sport wordt lang niet meer zoveel ge mopperd als tijdens de laatste verdienen. I heilig in een publiek be: waarin sport en grote e menten een belangrijke nemen. Publieke televisie je namelijk voor iedereen niet voor een select groep Desondanks zou Dielesse graag de Formule 1, eens waarnaar op RTL 5 tochs liefhebbers kijken, willen nemen. Zeker nu Jos Ven weer meedoet. Over darts Dielessen zo zijn twijfels, een prachtige tv-sport, nu 8. het echt topsport is. Daai heb ik zo mijn twijfels als potten bier en die niet afj ónd de lichamen zie. Maar ja, hoort dat er vier miljoen Gerard Dielessen: „Mart Smeets werkt hier zeker nog een jaar of vier, vijf." Foto: GPD dagen van Lindenbergs regeer periode. En afgaande op de kijk cijfers is ook het televisiepubliek tevreden over de accentver schuivingen. Zo worden de uitzendingen op zondagavond, waarbij de voet balanalyse uit het vroege blok is gehaald, iets beter bekeken. Stu dio Olympia, het zondagmid dagprogramma met de zoge noemde NOCNSF-sporten, kent zelfs een verdubbeling van het aantal kijkers: van gemiddeld 235.000 naar 570.000. „Over de hele linie ben ik niet ontevreden. We hebben de pro gramma's hun eigen journalis tieke functie gegeven. De kijker weet nu meer wat hij bij een programma kan verwachten. In eerste instantie wil hij vooral de bal zien rollen. Daarvoor krijgt hij voldoende gelegenheid bij ons. Als je echter vanuit een be paalde visie de sport wilt duiden en in een context wilt plaatsen, moet je in je schema ook ruimte creëren voor andersoortige pro gramma's. Voor documentaires, voor reportages, voor items waarin je net even anders tegen de sport aankijkt. Daarmee scoor je geen miljoenenpubliek, maar ik denk wel dat de kijker dat van ons verwacht. En je kunt natuurlijk ook in de live-pro gramma's naar mogelijkheden zoeken. Tijdens het WK sprint hebben we bijvoorbeeld in de dweilpauzes en eromheen ge probeerd dat evenement meer in perspectief te plaatsen. Wat gebeurt daar nu allemaal achter de schermen? En als je toch in Calgary bent, kun je meteen kij ken hoe het met Evert van Ben- them gaat. Op deze manier breng je meer inhoudelijk vlees op de botten." Duiding Volgens Dielessen behoort dui ding zonder meer tot het taken pakket van de publieke omroep. „Daarin onderscheiden we ons van de commerciële omroepen. Ik begrijp ook wel dat zij het niet doen, want zij zijn er nu een maal om geld te verdienen. Kijk maar wat SBS 6 nu met het Ne derlands elftal doet. Alles wordt uitgerekt. Als er op zaterdag een interland is, beginnen ze op maandag al met een Oranje- journaal. Dat leutert maar door. Dielessen wil een volwaardig pakket met sportrechten behou den, waarin die van de eredivi sie niet mogen ontbreken. De NOS mag nog anderhalf jaar de samenvattingen uitzenden. Ver der is de Champions League nog drieënhalf jaar op de pu blieke zenders te zien en heeft de NOS net een nieuw contract met de internationale schaats- unie afgesloten voor de grote toernooien. Dat loopt tot de Winterspelen van 2006 in Turijn. „Met een dergelijk pakket on derbouw je je identiteit als pu blieke omroep. Ik denk ook dat we gewoon beter dan de com- merciëlen in staat zijn de eredi visie te verslaan. Wij bieden een context, zij willen alleen geld sen naar kijken, ga je er to j Ma over nadenken." Olietanker Terugkijkend op de veran gen bij Studio Sport in he ICfi lopen jaar, wuift Dielesst Pifa krediet naar 'zijn mensen ®S,J vloer'. „Studio Sport is ta «arr vergelijken met een olieta 7.45 die moeilijk van koers isi 25 anderen. Er wordt ook zo geproduceerd en we heb oo veel zendtijd. We zijn er< toch in geslaagd de richti korte tijd iets te verander oj'oó Daar ben ik vooral trots i De volgende klus staat eo te wachten. Na de inhou Dielessen zich de komen fSte vooral op de personele b bo t en de opleiding concenü Niet dat hij er ook maari j^E denkt om bepalende gea azir als Mart Smeets langzaai T; de kant te schuiven.Ab niet, Mart werkt hier no( een jaar of vier, vijf. Bij d roep ga je in principe op tigste met pensioen. En hoeft dan nog niet het eii zijn. Dat neemt niet weg nu al moet nadenken ovi eit 1 opvolging. In mijn hoofd daar al mee bezig. De koi ,t"i; tijd ga ik dat uitwerken. pher moet de problemen ook groter maken dan ze zijn y hebben voldoende talent oo huis." n°g Geld lij dl 04.4 BIJ DE KAPPER Hilversum - Je bent tien jaar oud, houdt van sporten, com puters en hebt eigenlijk niets te klagen. Maar dan slaat het noodlot toe. Je krijgt te horen dat je ernstig ziek bent, dat je aan kanker leidt. Het overkwam de tienjarige Patrick. Bij hem werd de ziekte van Hodgkin vastgesteld. Het aangrijpende ziekteproces van de jongen staat vanavond centraal in de driede lige EO-documentaire Mama, ik ben zo bang. In de twee andere delen komen de verhalen van Twan (ander halfjaar oud), Donna (8) en Ii- sanne (8) aan bod. Ook bij hen werd de diagnose kanker ge steld. Arjan Lock heeft anderhalf jaar aan de documentaire gewerkt „Zonder camera heb ik tussen de drie en vier maanden met de artsen, van vooral de afdeling oncologie, van het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam meegelopen. De artsen vertel den mij daarom sneller over hun meest indrukwekkende pa tiëntjes. We zijn vervolgens gaan praten met de families van deze kinderen. We benadrukten dat zij zelf mochten bepalen wat er wel en niet gefilmd mocht wor den. Toch waren er mensen bij die na afloop van deze gesprek ken aangaven toch liever niet mee te willen werken. Begrijpe lijk". s Uiteindelijk gaven vier gezinnen toestemming voor een intensie ve samenwerkingsperiode met Arjan Lock. Tussen de families en het EO-team ontstond al snel een goede band, waardoor er De tienjarige Patrick heeft de ziekte van Hodgkin. Foto: EO opvallend veel gefilmd mocht worden. Lock: „Soms moesten we echt zelf op de rem trappen en ervoor kiezen om bepaalde dingen niet te filmen, terwijl de familieleden er eigenlijk geen bezwaar tegen hadden". De kijker maakt vanavond ken nis met Patrick als deze wacht op de uitslagen van de onder zoeken. De diagnose slaat in als een bom: de tienjarige heeft lymfeklierkanker (ziekte van Ho dgkin) en er zitten gezwellen in delen van zijn longen, milt, buik en hals. De behandelend arts wil zo snel mogelijk met de behan deling beginnen en een dappere Patrick weet dat er niets anders opzit dan hiermee in te stem men. Zo moet de jongen in de zomervakantie, als al zijn vriendjes op vakantie zijn, een keer in de twee weken naar het ziekenhuis voor zware chemo- kuren. Ondertussen probeert Patrick, zo goed en zo kwaad als het kan, door te gaan met zijn leven. Na een aantal chemokuren wordt de balans opgemaakt. Alleen de kanker in Patricks longen blijkt nog niet geheel verdwenen te zijn. Na nog wat chemokuren te hebben ondergaan, wordt Pa trick echter genezen verklaard. De achtjarige Lisanne, die in het laatste deel van de documentai re gevolgd wordt, lijkt haar ziek te overwonnen te hebben. Maar dan keren de kankercellen, in de vorm van leukemie, terug in haar lichaam. Het meisje weet deze bloedziekte niet te overle ven. Na een van de vele slechte onderzoeksresultaten, zegt een Lisanne huilend tegen haar moeden „Mama, ik ben zo bang," waarop de moeder ant woordt: „Natuurlijk ben je bang, mama ook". Mama, ik ben zo bang is een in drukwekkende, soms ietwat té sentimentele documentaire. Sommige kijkers zullen zich af vragen waarom mensen zulke ingrijpende, persoonlijke ge beurtenissen laten filmen. Arjan Lock: „Zij willen kijkers tonen dat veel dingen, bij ernstige ziekte van een naaste, eigenlijk relatief zijn. Daarnaast willen de ouders een soort testament na laten om zo te laten zien hoe dapper hun kind heeft gestre den". Suzanne Vesters Mama, ik ben zo bang, van avond, Nederland 1, EO om 23.35 uur Ach was ik maar ooit soapacteur geweest. Dan had ik in deze grauwe winterweken even de re dactie van Privé gebeld, met de vraag of ze daar toevallig nog een paar vliegtickets naar een zonnig oord in de bureaula heb ben liggen. Florida bijvoorbeeld. Had me niks kunnen schelen dat er dan wel een fotograaf mee moest om acht pagina's roddelblad vol te schieten met strand- en zwembadfoto's van mij en m'n eega en dat hoofdre dacteur EVERT SANTEGOEDS ons de kop gek zou zeuren met vragen als „Heeft jullie geluk wel eens aan een zijden draadje ge hangen?" Maar ik heet geen ANTONIE KAMERLING en m'n vrouw niet ISA HOES, dus daarom ging het snoepreisje mooi aan onze neu zen voorbij. Het duo dat elkaar meer dan elf jaar geleden op de set van Goede Tijden, Slechte Tijden ontmoette, mocht van Nederlands grootste familie weekblad zonnebakken in de VS. Zomaar? Welnee, natuurlijk niet. ANTONIE en ISA zijn mooie bladvullers. Drie keer ra den wie de reis heeft betaald. Die bekende vakantieclub mis schien, die zo'n informatief ka dertje met prijzen, telefoon nummer en website bij het ver haal kreeg? Twee vliegen in één klap, want Privé zag natuurlijk al weken ge leden aankomen dat er eind ja nuari niet veel meer roddel- nieuws te melden zou zijn dan dat MR. PIETER apart slaapt van zijn MARGRIET. Alsof iemand er van opkijkt dat die vrouw niet Patty Brard Foto: Yorin tot in lengte van jaren vijf keer per nacht wakker wil worden van een verdwaald linker- dan wel rechteroor dat op haar ge zicht belandt. Party kan voor een vaste portie opwinding gelukkig rekenen op de wekelijkse column van MAR TIN GAUS. MARTIN maakt zich nu zorgen over de „vibrerende bezem", een HARRY POITER- speeltje dat de Amerikaanse jeugd onverwacht veel plezier bezorgt.Al spelend bezorgt de bezemsteel voor lichamelijke sensaties waarvan de meeste kinderen tot dan toe het bestaan nog niet vermoeden. Vooral meisjes blijken een bijzondere voorkeur voor de bezem te heb ben", zo huivert de honden vriend, die bang is dat de bezem naar Nederland overwaait. MARTIN waarschuwt niet alleen voor oneigenlijk bezemgebruik door kinderen, ook „moeders zijn diep in hun lijf nog net klei ne meisjes". Wil die GAUS zich alsjeblieft beperken tot advies over honden en katten? Of maakt-ie zich dan zorgen over poedelnaakte viervoeters en an dere beesten die zich niet kun nen inhouden? De Nederlandse universiteiten kunnen overigens hun borst natmaken, om het maar eens over iets heel anders te hebben. NL Deze Week meldt d BRARD haar lichaam fc baar stelt aan de weteni Nu nog niet natuurlijk, J wil er nou een akelig kin wartaal uitslaande vroui snijtafel... Nee, né haar mogen de doktoren metf TY s lichaam doen wat Misschien dat de geleed die manier ooit nog het I dekken waarmee b-< ook dertig jaar na hun li echte verdienste het nol voor elkaar krijgen eikel met hun hoofd op tv v nen. Zouden RON BRANDS en VANESSA soms ook 1( chaam aan de weten; schikbaar willen stellen! aan Weekend, dat bij g nieuws de ingrediënten^ een aardig onderwerp b sprokkelde: „Wie haat v onze showbizz?" Die lijs! te lang om hier te herhaü leukste is toch wel de c tussen VANESSA/CON BREUKHOVEN en EMutES1 TELBAND. „Toen deze ij, We dels als politicus mislukli de roe zich negatief uitliet (fterc mo's was dat voor LA Br HOVEN aanleiding om 1J0OF oorlog te verklaren: „Bijt-Hoi thuis komt hij er niet r Sterker nog: ik wil niet eL zelfde lucht inademen...bNoc toch ooit in een momenj onverwacht zuurstofgebj de onverbiddelijke keu den gesteld: een hap lu$en EMILE of eentje van CO' Martin Ruesink LEV( b.ooi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10